Sintra – perła w koronie Portugalii

Data: 04.01.2020 14:33

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Sintra to jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Miasto położone na niewielkim paśmie górskim Serra de Sintra w XVIII wieku stało się domem dla portugalskich możnowładców, którzy rozpoczęli budowę nowych, wyjątkowych rezydencji. Sintra to jednak nie tylko pałace i zamki. Ze względu na swój mikroklimat i znacznie chłodniejsze lato niż w Lizbonie, stała się także domem dla bogatych kupców, którzy zaczęli stawiać swoje kamienice w centrum miasta.

#portugalia #lizbona #sintra

Plac Rossio – najważniejsze punkty pięknego placu

Data: 02.01.2020 10:30

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Pokryty falującą mozaiką plac położony jest na północnych obrzeżach dzielnicy Baixa, czyli w tak zwanym Dolnym Mieście. Praça Dom Pedro IV popularnie nazywany placem Rossio, co oznacza dosłownie “duży plac publiczny”. Na Rossio warto wybrać się zarówno dla jego walorów estetycznych jak i smakowych.

#portugalia #lizbona #doportugalii

Winda Santa Justa w Lizbonie

Data: 29.12.2019 12:21

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Lizbonę można podziwiać na ogromną liczbę sposobów. Urok architektury stolicy Portugalii turyści poznają przechadzając się po wąskich, klimatycznych ulicach, jeżdżąc najbardziej znanym żółtym tramwajem czy jedną z tysięcy hulajnóg. Ważnym środkiem ułatwiającym przemieszczanie mieszkańców między niżej położonymi arteriami, a placami powyżej były od wieków windy.

#portugalia #lizbona #architektura #steampunk

Katedra Sé w Lizbonie

Data: 27.12.2019 12:26

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Lizbońska katedra Najświętszej Maryi Panny, po portugalsku nazywana Sé de Lisboa, jest najstarszą świątynią na terenie stolicy Portugalii. Została wybudowana w koncepcji stylu romańskiego, jednak trzęsienie ziemi, a także inne klęski żywiołowe sprawiły, że była wielokrotnie restaurowana i współcześnie uchodzi za nagromadzenie licznych wizji artystycznych późniejszych epok.

#portugalia #budynkisakralne #chrzescijanstwo #lizbona

Praça dos Restauradores w Lizbonie

Data: 26.12.2019 11:40

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Główny bulwar Lizbony, Avenida da Liberdade, zaczyna się od owalnego placu zwanego Praça dos Restauradores. Plac poświęcony jest przywróceniu niepodległości Portugalii w 1640 roku, po ponad półwieczu hiszpańskiej dominacji. Obelisk na środku placu stanowi monument pamięci z nazwami oraz datami bitew toczonych podczas wojny o przywrócenie niepodległości. Prostokątny rynek otaczają budynki z XIX i XX stulecia.

#portugalia #lizbona

Casa dos Bicos – kamienica pełna kolców

Data: 17.12.2019 09:40

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Casa dos Bicos, czyli w tłumaczeniu “dom kolców” jest jedną z najbardziej urokliwych kamienic w obrębie centrum Lizbony. Swoją wyjątkowość zawdzięcza cudownemu ocaleniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Ten fakt pozwolił na zachowanie się budynku w niezmienionej formie od czasu powstania przed kilkoma wiekami.

#portugalia #podrozujzlurkiem #lizbona

Most 25 kwietnia w Lizbonie

Data: 17.11.2019 11:18

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Most 25 kwietnia jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Lizbony. Ta dwupoziomowa konstrukcja licząca sobie dokładnie 2278 metrów długości łączy Lizbonę ze zlokalizowaną po drugiej stronie Tagu Almadą. Most, który doskonale widać z centralnej części stolicy Portugalii do złudzenia przypomina słynny Golden Gate z San Francisco.

#portugalia #lizbona #podrozujzlurkiem