Data: 24.03.2020 17:32

Autor: ChopinHeuer2137

mam dwa stare laptopy do testów (ale 4gig i SSD), są na CoreDuo bez x64 – no to myślę że zmienie w nich MX17 na współcześniejsze cos.

Wchodze na strone "Linux LITE" i… "There will be no 32bit ISO from Series 4.x onwards"

ahhh to takie LITE ( ͡º ͜ʖ͡º)

wrzuciłem debiana

#linux #shitposting

Data: 22.03.2020 14:34

Autor: R20_swap

@Pajonk_STRACHU, Źle to odbierasz kolego. Po pierwsze ja nikogo nie chce przekonywać do czegoś, ale pokazać coś wspaniałego, alternatywnego itd. dla ludzi z rozumem wyborców PiS/PO itp. czyli najprościej jak się tylko da. A i jestem obiektywny i też nie twierdzę, że linux jest lekiem na wszystko. Ale to na co wy teraz narzekacie, czyli brak gier czy jakiś programów robionych po windows to już głównie wasza zasługa, że tak bardzo wspieracie microfoft. Wyjaśniam to w obiektywnym filmie pt. "Czy linux jest do gier" – jakoś tak.

Co do twoich pytań.

Mozila na każdym, często jest wpychana do systemu jako przeglądarka www, później można sobie zmienić jak explorera w win.. A i jeszcze możesz sobie usunąć przeglądarkę dołączoną z systemem.

Programy muzyczne, LLMS jest chyba taki najlepszy.. Cześć programów/gier z windows można uruchomić przez translator API windows, ale będą miały gorszą wydajność.

Linuks może mieć wszystko to samo praktycznie, ale to tylko od was zależy…

A jeszcze do edycji grafiki jest darmowy gimp. Niby graficy narzekają, ale z tego co słyszałem to dobry grafik zrobi na nim niemal to samo co w PhotoShop. Ja nie mówię też, że instaluj open source już dziś zmieniaj świat i pracuj mniej wydajnie, bo tu przecież nie wtym rzecz. Ale który domowy użytkownik kupuje Photo żeby zrobić mema czy przerobić obrazek grubej siostry? Czy jakieś zaawansowane półprofesjonalne studia muzyki etc. ?

#linux #windows #opensource #ludzie #ameby #oswiadczenie

Data: 13.03.2020 02:55

Autor: R20_swap

Siemka lurki. Jest mała aferka. Otóż interesuję się wszystkimi tematami alternatywnymi i chciałem amebki wprowadzić w świat linuxa, No ale mi nie dano. Rozmowa była zapowiedziana godzę wcześniej. Jeśli można Tu mój live;

https://www.youtube.com/watch?v=ycGkfec-Ba4

Gość którego uznawałem za poważnego, chyba uległ astrologom.

Można to jakoś ogarnąć, czy mógłbym rościć sobie prawa autorskie i zablokować jego film?

Słuchajcie od 16:36

#lurker #lurkerefekt #pomoc #linux #opensource #foliarze #astrologia

Wydano Mesa 19.3.5, aby zakończyć serię, czas przejść do Mesa 20.0

Data: 10.03.2020 02:01

Autor: R20_swap

phoronix.com

Mesa 19.3.5 została wydana dzisiaj, aby zakończyć serię Mesa 19.3 jako strumień wydań sterowników OpenGL / Vulkan w Q4'2019.

Mesa 19.3.5 ma kilka poprawek sterownika Intel OpenGL / Vulkan, kilka poprawek AMD ACO, kilka aktualizacji RadeonSI i inne, głównie przyziemne poprawki. Żadna ze zmian nie wydaje się szczególnie znacząca, co jest dobre, biorąc pod uwagę, że jest to późna wersja punktowa dla tej serii sterowników wprowadzonej w zeszłym kwartale.

Lista poprawek do Mesa 19.3.5 znajduje się w ogłoszeniu o wydaniu .

Idąc dalej, użytkownicy są zachęcani do migracji do serii Mesa 20.0, która kilka dni temu ujrzała swoją pierwszą wersję. Tymczasem Mesa 20.1 będzie dostępna w przyszłym kwartale jako premiera funkcji Q2'2020 dla Mesa3D.

#linux #sterowniki #hardware #grafikakomputerowa #opengl #vulkan #3d #opensource

Data: 08.03.2020 16:00

Autor: R20_swap

Orientuje się ktoś jak to ustawić? Przy scrollowaniu mam przycięcia/przeskoki na wykopie wręcz takie nieprzyjemne,

Mam jeszcze taki plik w /etc/X11/xorg.conf

Section "Device"

Identifier "Card0"

Driver "intel"

Option "AccelMethod" "sna"

Option "DRI" "3"

Option "SwapbuffersWait" "true"

Option "TearFree" "true"

EndSection

Bez tego przy scrollowaniu obrazki się zlewały przy scrollowaniu na wykopie. Jak wyłącze ten kompozytor to jest jeszcze gorzej.

Karta zintegrowana intel 620 laptop

#pytaniedoeksperta #linux #kde

Wydano DXVK 1.5.5 z wieloma poprawkami do gier

Data: 29.02.2020 17:45

Autor: R20_swap

phoronix.com

DXVK 1.5.5 pojawi się w ten weekend jako duża aktualizacja tej warstwy tłumaczenia Direct3D-over-Vulkan, powszechnie używanej przez graczy Linuxa w uruchamianiu gier Windows z przyzwoitą prędkością.

DXVK 1.5.5 to duża aktualizacja, w przeciwieństwie do numeru wersji, wprowadzająca wiele ulepszeń i innych poprawek specyficznych dla gry. Istnieje również rozszerzona obsługa Direct3D. Oto pełna lista:

Zaimplementowano niektóre brakujące funkcje D3D9

Poprawiona kompatybilność D3D9 ze starszym sprzętem Intel

Naprawiono regresję, która spowodowała migotanie w niektórych tytułach D3D9 na Intel ANV

Naprawiono błąd, w którym okna niepasujące do bufora tylnego powodowały wyświetlanie pikselowych danych wyjściowych w grach D3D9

Naprawiono potencjalne zawieszanie się GPU, które może się zdarzyć, jeśli gra korzysta z trybu dialogowego D3D9

Naprawiono awarie i nieprawidłowe renderowanie podczas korzystania z opcji d3d9.evictManagedOnUnlock. Jest to przydatne dla Skyrim z dużą liczbą modów jako alternatywa dla ENBoost.

Naprawiono nieprawidłowe zachowanie z teselacją linii D3D11.

Księga demonów: Naprawiono problemy z białymi teksturami i interfejsem użytkownika.

Walka w zwarciu: Naprawiono brak wyświetlania interfejsu użytkownika

Cross Racing Championship: Naprawiono migotanie wody

Dungeons and Dragons: Temple of Elemental Evil: Naprawiono migotanie ognia

Elite Dangerous: Naprawiono problem z wyrzutnią resetującą urządzenie D3D9 co klatkę, gdy używanych jest wiele monitorów

Evil Genius: Naprawiono błąd zliczania referencji, który powodował prowadzić do komunikatów o błędach

F1 2019: Obejście błędu gry powodującego problemy z renderowaniem na RADV.

Hyperdimension Neptunia U Akcja uruchomiona: Naprawiono brak renderowania modeli postaci

Just Cause 1: Naprawiono regresję

powodującą awarię gry przy starcie Lumino City: Naprawiono problem, który mógł powodować zawieszanie się GPU

Saint's Row III / IV: Obejście problemu z walką Z Mechanizm renderujący D3D11.

Shade Wrath of Angels: Naprawiono renderowanie postaci

Sins of a Solar Empire: Naprawiono niekończącą się rekurencję, która mogła się zdarzyć w niektórych tytułach za pomocą SetCursorPosition

Rocket League: Naprawiono potencjalną awarię eksperymentalnego renderera D3D11.

Vampire: The Masquerade Bloodlines: Poprawiona wydajność.

#linux #directx #gry #pcmasterrace

Darmowa Gra z ludzką grafiką na Linux/Windows/Mac/PS4/Xbox/Steam Napisy PL

Data: 29.02.2020 15:53

Autor: R20_swap

youtube.com

War Thunder (początkowo World of Planes) – wieloosobowy wojenny symulator, umożliwiający toczenie bitew przy użyciu samolotów, helikopterów, czołgów oraz okrętów stworzony i wydany przez Gaijin Entertainment. Gra od 12 sierpnia 2012 do końca 2016 roku[3] była w fazie otwartej wersji beta, czyli użytkowana przez graczy[4]. Zabieg taki umożliwił poprawienie rozgrywki oraz wyeliminowanie większości błędów.

#gry #pcmasterrace #gaming #grafikakomputerowa #symulator #pc #linux #windows #konsole

Wydano sterownik NVIDIA 440.64 z obsługą MX330 / MX350, zgodność z systemem Linux 5.6

Data: 28.02.2020 19:19

Autor: R20_swap

phoronix.com

NVIDIA wydała kolejną stabilną wersję sterownika dla Linuksa w swojej długoterminowej serii 440.

Wydany dzisiaj sterownik NVIDIA 440.64 zapewnia obsługę kart GeForce MX330 i GeForce MX350. MX330 to mobilny procesor graficzny klasy podstawowej oparty na starzejącym się procesorze graficznym Pascal GP108, a nie architekturze Turinga obecnej generacji. Tymczasem GeForce MX350 jest bardziej zaawansowany i oparty na Pascal GP107, podobny do mobilnego procesora graficznego NVIDIA GeForce GTX 1050.

Jedyną inną znaczącą zmianą w sterowniku Linux NVIDIA 440.64 jest dodanie obsługi jądra Linux 5.6, przynajmniej z kandydatami do wydania do tego momentu zakładającymi, że nie będzie więcej przerw API w tylnej części cyklu jądra.

Sterownik NVIDIA 440.64 dla systemu Linux jest dostępny na stronie NVIDIA.com .

2 komentarze

#sterowniki #nvidia #linux #pc #komputery

X.Org/FreeDesktop.org szuka sponsorów lub może musieć ograniczyć ciągłą integrację hostingu

Data: 28.02.2020 10:14

Autor: R20_swap

phoronix.com

Koszt hostingu w chmurze – a zwłaszcza hostowania własnej instancji GitLab i prowadzenia ciągłej integracji (CI) projektów FreeDesktop.org – obciąża finansowo X.Org Foundation.

Fundacja X.Org szacuje, że ich roczne wydatki na hosting osiągną w tym roku do 75 000 USD i 90 000 USD w 2021 r. Hosting gitlab.freedesktop.org odbywa się w Google Cloud. Koszt ten nie obejmuje kosztów żadnych ciągłych elementów integrujących, ale jedynie wydatki związane z przechowywaniem i obsługą artefaktów kompilacji i obrazów z chmury do zewnętrznych elementów biegających.

Ze względu na rosnące koszty i brak gwarantowanych stałych sponsorów, podczas gdy obecne koszty hostingu są niezrównoważone, Fundacja X.Org może potrzebować wyłączyć funkcję ciągłej integracji (CI) w nadchodzących miesiącach, jeśli nie otrzymają dodatkowego finansowania. Zarząd szacuje, że hosting bez funkcji CI kosztowałby około 30 000 USD rocznie. Obecnie szacują, że mogą potrzebować ograniczyć hosting CI w okresie od maja do czerwca, jeśli nie uzyskają dodatkowych sponsorów.

Rada Fundacji X.Org wydała to wczesne ostrzeżenie na liście mailingowej oraz jako wezwanie dla wszystkich sponsorów. Jeśli Twoja organizacja jest zainteresowana pomocą w podniesieniu tej znaczącej karty w chmurze, skontaktuj się z tablicą X.Org .

Infrastruktura FreeDesktop.org/X.Org była wcześniej przechowywana na serwerach takich jak Portland State University i MIT, ale ich konfiguracja hostingu GitLab znajduje się w chmurze Google. Wygląda na to, że inną opcją byłoby próba migracji wysiłków CI z powrotem na dedykowany serwer (serwery) lub znalezienie tańszego dostawcy chmury. Podczas hostowania w Google Cloud, zakres darmowych usług, które wydają się być oferowane przez Google w tym momencie, zatrudnia administratora do konfiguracji FreeDesktop.org. Te notatki ze spotkania wskazują, że Google jest skłonny zatrudnić administratora, o ile może wybrać administratora, który go nadzoruje.

FreeDesktop.org GitLab zapewnia hosting nie tylko dla X.Org, ale także Wayland, Mesa i pokrewnych projektów, a także takich jak PipeWire, Monado XR, LibreOffice i wielu innych projektów open-source / Linux.

17 komentarzy

#xorg #x11 #opensource #linux

Linux Mint utrzymuje Linux Mint Debian Editio jako rezerwowego, jeśli coś się stanie z Ubuntu

Data: 25.02.2020 15:24

Autor: R20_swap

phoronix.com

Załoga Linux Mint kontynuuje utrzymywanie Linux Mint Debian Edition (LMDE) jako rezerwowego, jeśli coś się stanie z Ubuntu lub ich zdolnością do dostarczania dystrybucji Linuksa opartej na Ubuntu. W wersji beta dostępna jest teraz Linux Mint Debian Edition 4.

Linux Mint Debian Edition 4 jest oparty na Debianie 10 „Buster” z szeregiem innych ulepszeń, takich jak możliwość łatwego uruchamiania z zastrzeżonym sterownikiem NVIDIA. Linux Mint Debian 4 oferuje najnowsze środowisko pulpitu Cinnamon, XApps i inne udoskonalenia w porównaniu do wcześniejszych wersji Debian GNU / Linux.

#linux #mint #lmde #debian #ubuntu

Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro Linux 19.0

Data: 25.02.2020 14:55

Autor: R20_swap

manjaro.org

najnowszej stabilnej wersji rozpowszechnianej dystrybucji projektu pierwotnie opracowanej z Arch Linux:Z przyjemnością publikujemy kolejną stabilną wersję Manjaro Linux, o nazwie „Kyria”. Edycja Xfce pozostaje naszą flagową ofertą i przyciągnęła uwagę, na którą zasługuje. Tylko nieliczni mogą twierdzić, że oferują tak dopracowane, zintegrowane i najnowocześniejsze wrażenia z Xfce. W tej wersji dostarczamy Xfce 4.14 i skupiliśmy się głównie na dopracowaniu wrażeń użytkownika za pomocą pulpitu i menedżera okien. Również przeszliśmy na nowy motyw o nazwie „Matcha”. Nowa funkcja Profile wyświetlania umożliwia przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji wyświetlania. Wdrożyliśmy również automatyczne stosowanie profili po podłączeniu nowych wyświetlaczy. Nasza edycja KDE zapewnia potężne, dojrzałe i bogate w funkcje środowisko graficzne Plazmy 5.17 o niepowtarzalnym wyglądzie, które całkowicie przeprojektowaliśmy dla tej wersji.„ Aby uzyskać szczegółowe informacje, przeczytaj pełną informację o wydaniu .

#linux #manjaro #pc #komputery

Data: 19.02.2020 14:05

Autor: R20_swap

A co do #manjaro To się powtórzę. manjaro kupa złomu. Już ArchMan jest chyba dużo llepszy. Manaro jest ścierwem podkopującym świetny system ArchLinux i w niczym go nie przypomina, jest strasznymmułem i piecem zasobożernym.

A, że odczuwalnie jest szybki, bo ma wszystkie podzespoły i zuzycie energi podkręcone na maxa, ale na słabszych kompach można to szybko wyczuć bez rzadnych narzędzi pomiarowych. To jest śmieć. A duzo ludzi pisze, że lubi się im wysypać, mnie się nie wysypał nigdy, ale mało tego szajsu używałem.

Archlinux jest świetnym systemem i nie obrażajce go jakimś sranjarem, bo faktycznie może i on jaro, ale jaro słabsze kompy.

Jak nie macie na tyle rozumu zeby zainstalować Arch, to nie wypowiadajcie się, że coś w stylu manjaro to graficzny arch czy coś w tym stylu. To sobie mozecie mówić takim co windowsa nie umieją zainstalować czy ubuntu.

#zjeby #linux #arch #manjaro #oswiadczenie

Data: 19.02.2020 13:24

Autor: R20_swap

Uj o już wie, jeszcze ani razu nie zadziałała mi binarka nvidia 440-59 ileś tam ze strony nvidia. Wcześniej w manjaro, ale manjaro to kupa gówna i podkopywanie Archa, myslałem, że tak ma być, ale na debianie jest identycznie. Teraz zmieniłem repo na testing i zobaczymy do chuya fana.

#frustracja #linux #nvidia #debian10

Windows 10 vs. osiem dystrybucji Linux na Threadripper 3970X

Data: 18.02.2020 04:36

Autor: R20_swap

phoronix.com

Motywowane przez zeszłotygodniowe testy porównawcze Windows vs. Linux za pomocą 128-wątkowego AMD Ryzen Threadripper 3990X tutaj są testy wydajności Windows 10 Pro i Enterprise na 32-rdzeniowym / 64-wątkowym AMD Ryzen Threadripper 3970X w porównaniu z ośmioma dystrybucjami Linuksa.

Istnieją różne informacje na temat poprawy wydajności systemu Windows 10 Enterprise w porównaniu do systemu Windows 10 Professional na dużych procesorach HEDT. W przypadku naszego testu 3990X w zeszłym tygodniu zauważyliśmy, że system Windows 10 Enterprise oferuje nieznaczne korzyści w zakresie wydajności w porównaniu z wersją Professional. Następnie przeprowadziłem testy Windows 10 Enterprise vs. Professional na 32-rdzeniowym / 64-wątkowym Threadripper 3970X. Z 3970X, w przeciwieństwie do naszych testów 3990X, wydajność Windows 10 była taka sama w obu edycjach. Niezbyt zaskakujące. Ale dla uczynienia tego testowania bardziej interesującym są testy porównawcze tych dwóch wersji systemu Windows 10 względem ośmiu dystrybucji Linuksa.

Systemy Windows 10 Professional i Windows 10 Enterprise były w kompilacji 18363 ze wszystkimi dostępnymi aktualizacjami systemu od czasu testu oraz najnowszymi sterownikami. Testowane dystrybucje Linuksa to CentOS Stream, Clear Linux, Debian Bullseye Testing, Fedora Workstation 31, Manjaro Linux 19.0, openSUSE Tumbleweed, Ubuntu 18.04.4 LTS oraz codzienna migawka Ubuntu 20.04.

Ten sam system był używany podczas wszystkich testów z AMD Ryzen Threadripper 3970X przy standardowych prędkościach, ASUS ROG ZENITH II EXTREME, 4 x 16 GB pamięci Corsair DDR4-3600, 1 TB Corsair Force MP600 NVMe SSD i karta graficzna Radeon VII.

Za pośrednictwem Phoronix Test Suite uruchomiono około czterech tuzinów testów Windows i Linux we wszystkich testowanych konfiguracjach systemu operacyjnego.

15 komentarzy

#linux #windows #komputery

Wydano Linuksa 5.6-rc2 - Prowadzone przez dokumentację + Aktualizacje oprzyrządowania

Data: 17.02.2020 11:24

Autor: R20_swap

phoronix.com

Drugi cotygodniowy kandydat na Linuksa 5.6 jest już dostępny i ogólnie jest to dość spokojna wersja testowa.

Ponad połowa zmian w Linuksie 5.6-rc2 to aktualizacje dokumentacji, a reszta to duża część aktualizacji narzędzi w całym podsystemie perf. Jeśli chodzi o aktualizacje aktualnego kodu jądra, istnieją aktualizacje serii Intel ICE E800, różne poprawki grafiki / DRM i inne poprawki napływające po zamknięciu w zeszłym tygodniu okna scalania Linuksa 5.6.

Ogólnie rzecz biorąc, Linux 5.6-rc2 jest całkiem dobry i jeśli cykl utrzyma się w ten sposób, może to być bezproblemowa premiera pod koniec marca. Ale z drugiej strony widzieliśmy to wiele razy, zanim cykl jądra zaczyna się rozsądnie, po to, aby zostać zbombardowanym z wieloma poprawkami później … Zobaczymy.

Krótki komentarz Torvaldsa na temat Linuksa 5.6-rc2 można przeczytać tutaj .

Zobacz nasze omówienie funkcji Linuksa 5.6, aby dowiedzieć się o wszystkich dużych zmianach związanych z tą aktualizacją jądra.

9 komentarzy

#linux #komputery

MX wydaje trzecią, specjalną wersję przeznaczoną na nowsze komputery(Czytaj Opis)

Data: 16.02.2020 09:49

Autor: R20_swap

mxlinux.org

Ze względu na rosnącą obecność użytkowników z nowszym sprzętem (szczególnie nowszym sprzętem AMD lub Intel), w tym wydaniu, oprócz standardowych 32-bitowych i 64-bitowych obrazów ISO z jądrem 4,19 LTS, stworzyliśmy trzeci obraz ISO, który w skrócie nazywamy „Advanced Hardware Support” lub AHS (wymawiane Oz). AHS jest 64-bitowy i jest dostarczany z jądrem Debian 5.4, MESA 19.2, a także nowszymi sterownikami X.Org i różnymi przekompilowanymi aplikacjami, które będą korzystały z nowszego stosu grafiki

#linux #mx #debian #pc #komputery

Project Trident ma przyjemność ogłosić pierwszy oficjalny obraz wydania oparty na Void Linux

Data: 15.02.2020 07:12

Autor: R20_swap

project-trident.org

Project Trident to system operacyjny przeznaczony dla komputerów stacjonarnych oparty na systemie Void Linux . Używa pulpit Lumina jak również szereg narzędzi własny opracowany, aby zapewnić łatwy w obsłudze system, który zarówno początkujący jak i zaawansowani administratorzy systemu mogą czuć się komfortowo pracuje 24 / 7 .

Project Trident zakończył swój pierwszy krok od oparcia się na TrueOS do przyjęcia dystrybucji Void Linux jako podstawy. Zespół Project Trident opublikował swoją pierwszą stabilną wersję, 20.02: „Project Trident ma przyjemność ogłosić pierwszy oficjalny obraz wydania oparty na Void Linux, dostępny na stronie pobierania Project Trident. Uwaga: Instalator Project Trident obsługuje cztery różne poziomy instalacji: Void: Zainstalowany jest tylko system podstawowy z Void Linux i pakiety bootloadera związane z ZFS. Serwer: system oparty na CLI z dodatkowymi usługami i narzędziami zainstalowanymi z Project Trident (firewall, cron, autofs, wireguard, dodatkowe powłoki itp.) Lite Desktop: Wszystko, co potrzebne do graficznej instalacji pulpitu przy użyciu Lumina. Bez dodatkowego puchu. Pełny pulpit: instalacja Lite z kilkoma dodatkowymi narzędziami dla użytkowników końcowych (pakiet biurowy, telegram, aplikacje multimedialne itp.). Uwaga: Te poziomy instalacji zapewniają wstępnie zdefiniowane listy pakietów do zainstalowania dla wygody użytkownika."Dalsze szczegóły można znaleźć w projekcie w ogłoszeniu programistów . Pobierz (SHA256) : Trident-NetInstall-x86_64.iso (523MB, podpis , pkglist ).

#linux #komputery #pc #ciekawostki

Ubuntu 18.04.4 LTS wydany z najnowszym stosem włączania sprzętu (HWE)

Data: 12.02.2020 21:57

Autor: R20_swap

phoronix.com

Po tygodniowym opóźnieniu Ubuntu 18.04.4 LTS jest już dostępny jako najnowsza wersja długoterminowego punktu wsparcia.

W Ubuntu 18.04.4 LTS wszystkie najnowsze aktualizacje stabilnego wydania są teraz dołączone do nośnika instalacyjnego, aby poprawić gotowość do pracy przy nowych instalacjach. Najbardziej zauważalny dla użytkowników komputerów stacjonarnych jest jednak Ubuntu 18.04.4 LTS, który pobiera zaktualizowany „stos włączania sprzętu” (HWE) z Ubuntu 19.10. Ubuntu 18.04.4 LTS może teraz opcjonalnie używać najnowszego jądra Linuksa, Mesa i powiązanych komponentów od 19.10, aby zapewnić lepszą obsługę sprzętu w porównaniu z poprzednim 18.04.3 przy użyciu stosu HWE z archiwum 19.04.

Podsumowując, jest to zwykłe włączenie naprawiania błędów i nowe HWE, które obejmują Ubuntu 18.04.4 LTS. Więcej informacji na temat dzisiejszej wersji Ubuntu 18.04.4 LTS za pośrednictwemlista mailingowa . Smaki Kubuntu 18.04.4 LTS, Ubuntu Budgie 18.04.4 LTS, Ubuntu MATE 18.04.4 LTS, Lubuntu 18.04.4 LTS, Ubuntu Kylin 18.04.4 LTS i Xubuntu 18.04.4 LTS są już dostępne.

Tymczasem 23 kwietnia zaplanowano wydanie Ubuntu 20.04 LTS na rozpoczęcie kolejnej serii wsparcia długoterminowego.

Dodaj komentarz

#linux #ubuntu #hardware #komputery #pc #informatyka

Data: 10.02.2020 22:54

Autor: R20_swap

Wydano MATE 1.24

MATE 1.24 pojawia się po około roku pracy zaangażowanej ograniczonej załogi, ale wprowadza kilka istotnych zmian. MATE 1.24 dodając obsługę Wayland do niektórych komponentów, takich jak Eye of GNOME i MATE Panel, menedżer okien Marco przywrócił kilka „nostalgicznych” dekoracji okien, Monitor systemu obsługuje teraz odpytywanie dysków NVMe, ulepszenia HiDPI, wtyczki menedżera plików Pluma po migracji do Pythona 3, pojawiło się nowe narzędzie MATE Disk Image Mounter i wiele innych prac.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MATE-1.24-Released

#linux #mate #srodowiskograficzne #gui #komputery #ciekawostki

Data: 08.02.2020 19:39

Autor: R20_swap

Nie wiem cały ten arch bardzo lekko i cicho chodzi,ale granie w gta z lutrisa raczej kiepsko.

Do tego, kiedy wchodzę w zakładke ustawienia>grafika to zacina mi się cała gra, a po chwili klikania wychodzi z gry i w launcherze piszę tylko program przestał działać..

Jedyne ustawienia moge zmieniać przy uruchomieniu kiedy sie wybiera tryb fabularny/online póxniej już nie da rady.

#linux #gry #gtav #pcmasterrace #oswiadczenie #dxvk #lutris #wine #arch

Na innych distro było identycznie.

Z przyjemnością ogłaszamy wydanie Simplicity Linux 20.1. dla uciekających od windows10/8/7

Data: 05.02.2020 17:18

Autor: R20_swap

simplicitylinux.org

DOM

O NAS

Simplicity Linux 20.1 jest już dostępny do pobrania

4 LUTEGO 2020 R ~ 2 KOMENTARZE

Z przyjemnością ogłaszamy wydanie Simplicity Linux 20.1. Opiera się na Buster Dog ( https://debiandog.github.io/doglinux/zz03busterdog.html ) i używa Cinnamon jako Menedżera okien. Zainstalowaliśmy również PulseAudio zamiast zwykłego ALSA, ponieważ powodował problemy z kilkoma nowoczesnymi aplikacjami.

Simplicity Linux 20.1 występuje w trzech różnych wersjach: Mini, Desktop i Gaming. Zwykle tworzymy wersję X, która prezentuje funkcje, które mogą, ale nie muszą, pojawiać się w przyszłej wersji Simplicity Linux, ale postanowiliśmy odpocząć przez jeden cykl wydawniczy, co zostanie wyjaśnione później.

Mini to nasza lekka dystrybucja Linuksa. Posiada minimalnie wstępnie zainstalowane oprogramowanie, zamiast tego korzysta z oprogramowania w chmurze. Używa Google Chrome jako głównego portalu do oprogramowania i ma skróty do powszechnie używanego oprogramowania w chmurze.

Desktop to nasza w pełni funkcjonalna wersja Simplicity Linux. Jest fabrycznie zainstalowany z Chrome, LibreOffice, Claws Mail, GIMP i VLC. Więcej oprogramowania jest dostępne za pośrednictwem Synaptic na pasku dokowania. Dodaliśmy również Catfish, aby pomóc Ci znaleźć dowolne pliki w twoim systemie.

Jak wspomniano wcześniej, zwykle wydajemy X Edition, prezentację funkcji, które możemy, ale nie musimy, uwzględniać w przyszłych edycjach. Tym razem zaczęliśmy od Blacknut Cloud Gaming, dodaliśmy OBS, a następnie zdecydowaliśmy, że zamiast tworzyć edycję X, stworzymy edycję Gaming. Dodaliśmy również Steam Launcher, który pobierze najnowszą wersję Steam i zainstaluje ją przy pierwszym uruchomieniu.

Z przyjemnością pracujemy nad Simplicity 20.1 i używamy Mini i Gaming jako naszych codziennych komputerów!

Odnośniki do ISO:

Mini (586.4mb):

MD5: f5236deb345b7fc39d87278c1777bc42 https://sourceforge.net/projects/simplicitylinux/files/20.1/Mini20-1.iso/download

Komputer stacjonarny (747,4 MB):

MD5: 7967a68533cf0df3b8f86d5012a4f5d8 https://sourceforge.net/projects/simplicitylinux/files/20.1/Desktop20-1.iso/download

Gry (690mb):

MD5: e2af16702fbfe609a7e0d69e9eaa8c56 https://sourceforge.net/projects/simplicitylinux/files/20.1/Gaming20-1.iso/download

#linux #windows #komputery #dobrewiadomosci

Data: 04.02.2020 17:23

Autor: R20_swap

I panowie, tu się nie ma co spinać, ja też nie lubię MS i NWO, ale wmawiać ludziom, że linux jest do gier to już przesada gruba.

Linux ma lepsze zastosowania do innych rzeczy, a windows do innych i póki co to windows sobie o niebo lepiej radzi z gui i grafiką wszelką i można narzekać na na producentów sprzętu etc. ale to nic nie zmieni, a translacja API windows była błędem, bo przez to linux nigdy nie podskoczy windowsowi, a dla gracza każdy pixel i FPS jest na wagę złota, inni znów nie przyjmą takiego rozwiązania ze względu na zbyt duży pobór prądu, zużywanie sprzętu, głośne wentylatory…

Oczywiście znajdą się zawszę ludzie którzy będą robić to i tamo, ale nie tędy droga, w internecie jest wszystko, w realu często wygląda to inaczej.

Tu jest też takie pytanie czy system operacyjny jest dla ciebie, czy ty dla systemu operacyjnego.

Sorry za wywody, zamykam temat. Też kocham linuxa, ale są rzeczy nie do przeskoczenia(trudno).

Fajnie, że jest rozwijany, że jest alternatywa, że jest darmowy. Jeśli byłaby kropla nadzieji. że linux dorówna graficznie windowsowi, ale po skomplikowanych dniach konfiguracji, to przysięgam, że już bym siedział w tych konfiguracjach, a windowsa pożegnał ostatecznie.

Linux do rzeczy wielu tak. Linux do gier stanowcze nie!

#windows #linux #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy #komputery #gry #pcmasterrace

Data: 04.02.2020 03:06

Autor: R20_swap

Ostatnio miałem problem z UEFI na dwóch dystrybucjach w tym jedna to MX linux – czyli od ponad roku najbardziej wybierana dystrybucja.

Najgorsze jest to, że uj się niby instaluje, ale na koniec przy grubie informuje, że nie może zainstalować gruba.

I też oczywiście reklamują się, że obsługują UEFI i bardzo fajne są itd.

#linux #shitposting

Data: 30.01.2020 00:21

Autor: R20_swap

Jest jakiś linux który:

1.Ma wszystko najnowsze(sterowniki, xorg, vesa, mesa, vulkan, zamknięte sterowni, codeki, kernel) Ale najnowsze i programy i firmware też.

 1. Oparty/Pochodny Debian/ubuntu

 2. Bez Gnome, bez KDE i bez minimalistycznych środowisk(i3/flubox etc.)

Oczywiście łatwy w instalacji, ze sterownikami wifi(jak w ubuntu/manjaro etc.)

Najlepiej UEFI, ale może być na EFI.

#pytaniedoexpera #komputery #linux

Data: 28.01.2020 13:19

Autor: R20_swap

Nie wiem jak można się cieszyć z używania poligonu doświadczalnego w postaci: Fedora,

Oczywiście fedora może mieć coś dobre i coś nowego, a nawet red tego nie ma.Ale to może być też w drugą stronę( ͡º ͜ʖ͡º)A o tym sekciarze distro słyszeć pewnie nie chcą( ͡º ͜ʖ͡º)

#dekazsekciarzy #linux #shitposting

Linux 5.5 wydany z wieloma ulepszeniami obsługi sprzętu

Data: 27.01.2020 15:33

Autor: R20_swap

phoronix.com

Linus Torvalds właśnie wydał Linux 5.5 jako stabilny.

Podczas gdy w tym tygodniu nastąpiła poprawa poprawek i niektóre obawy, że cykl Linux 5.5 może zostać przedłużony ze względu na przestoje występujące w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Linus zdecydował się dziś na wydanie jądra 5.5 zgodnie z harmonogramem, zamiast wybierać dodatkowe zwolnienie kandydata.

Linux 5.5 wprowadza wiele zmian, w tym obsługę Raspberry Pi 4, podkręcanie procesorów graficznych AMD Navi, obsługę nowych i nadchodzących platform Intel, domyślnie włączając stronicowanie na 5 poziomach, sterownik temperatury dysku NVMe, który jest wygodny i lepszy niż obecne narzędzia przestrzeni użytkownika, Obsługa Wake-On-Voice dla Chromebooków, KUnit do testowania jednostek w jądrze i wiele więcej. Zobacz nasze omówienie funkcji Linux 5.5aby dowiedzieć się więcej o wszystkich zmianach w pierwszym wydaniu dużego jądra w 2020 roku.

Patrząc w przyszłość, teraz okno scalania Linuksa 5.6 jest otwarte. Linux 5.6 ma być spektakularnym wydaniem ze zmianami, począwszy od dodania WireGuard, wstępnej obsługi USB4, ulepszeń sieci, wielu nowych bitów sprzętowych i innych, jak opisano wcześniej. Z kolei Linux 5.6 powinien zostać wydany w kwietniu, ale zbyt blisko dla Ubuntu 20.04 LTS, dlatego też nadchodzące wydanie Ubuntu Linux prawie na pewno będzie oparte na jądrze opartym na 5.5.

Torvalds ma kryptonim Linuksa 5.5 pod tytułem „Kleptomaniac Octopus”. Jego krótkie ogłoszenie prasowe można przeczytać na stronie lore.kernel.org .

9 komentarzy

#linux #kernel #komputery

Data: 19.01.2020 08:28

Autor: R20_swap

Mamy nadzieję, że nie zarezerwowałeś jeszcze biletów na XDC2020, ponieważ coroczna konferencja X.Org, ponieważ miejsce wydarzenia – i kraj goszczący – może się zmienić.

Coroczna konferencja programistów X.Org odbywa się co roku między różnymi obiektami w Ameryce Północnej i Europie. W ubiegłym roku ogłoszono, że XDC2020 będzie hostowany w Gdańsku przez polską lokalną załogę w firmie Intel. Ale teraz decyzja ta jest poddawana ponownej ocenie w kwestii znalezienia bardziej przyjaznego i integracyjnego kraju na to wydarzenie.

Jeden z ich członków zwrócił uwagę zarządu X.Org na to, że niektóre lokalne gminy wprowadziły niedawno w Polsce „strefy przeciw LGBT”. Te strefy wolne od LGBT są uważane za niewykonalne i symboliczne ( szczegóły na Wikipedii), ale może spowodować zmianę lokalizacji XDC2020.

#spierdolenie #xorg #szmaty #afera #linux #skandal #polska #lgbt

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=XDC-2020-Options-Outside-Poland

Wrzucicie na wypok?Może aferę zrobią( ͡° ʖ̯ ͡°)

Wino 5.0-RC6 wydane z kolejnymi 21 poprawkami

Data: 18.01.2020 08:49

Autor: R20_swap

phoronix.com

Prawdopodobnie zobaczymy stabilną wersję Wine 5.0 w przyszłym lub następnym tygodniu, ale na razie Wine 5.0-RC6 jest dostępny jako najnowszy kandydat na cotygodniowe wydanie.

Biorąc pod uwagę zawieszanie się kodu w ciągu ostatniego miesiąca, nie ma żadnych nowych funkcji, ale tylko poprawki błędów na tym etapie. Wino 5.0-RC6 zawiera łącznie 21 znanych poprawek błędów.

Niektóre poprawki w Wine 5.0-RC6 dotyczą gry Brothers In Arms – Hell's Highway, Tomb Raider, The Witcher Enhanced Edition, Serious Sam Classic i innych gier. Istnieją również poprawki dla aplikacji takich jak 7-Zip, Acrobat Reader i Pale Moon.

Więcej szczegółów na temat poprawek Wine 5.0-RC6 za pośrednictwem WineHQ.org .

2 komentarze

#wine #emulatory #translator #gry #pcmasterrace #windows #linux

Data: 17.01.2020 23:02

Autor: R20_swap

Nie wiem, czy nie zostane już na lata z win. Widzę win10 mocno się poprawił.

Linux jest dobry, ale bez gui. Bez gui to każdy kopm mogą se w du8pe wsadzić!

#linux #oswiadczeniezdupy

#przepraszam

Przepraszam, ale naprawdę tak jest. Jeszcze kiedyś można było zarzucić pożeranie ramu, ale miny, kubutny wpierdzielają tyle co win7 sp1, a ubuntu z gnome/unity to już wiecej niż win10.

Z reszta, na uj m ten ram(jesli mam 2gb ram i system bierze 1gb, a drugi 500mb, ale pierwszy jest plynny i szybko wszysko w nim codzi, a drugi jest rzęchem to wybór jest jaki?)

I nie chodzi mi o gry tylko ogólnie. Scrollowanie na linuchu, przebłyski/przycinki.. oczy od tego normalnie wysiadają i zabawy w option intel aceleration "sna:" narawdę nic nie dają jak bga nienawidzę…

#linux #windows #user #oswiadczenie

Data: 17.01.2020 22:14

Autor: R20_swap

Zauważyłem, że lutris ma opcję prime select nvidia. Czyli teoretycznie może być jak w windows – czyli wszystko na integrze(zjebanym intelu) a reszta na karcie graficznej(chociaż micro gpu nie mają wiele z tym wspólnego)

No w każdym razie spiepszyłem już trochę os, żeby sprawdzić jeszcze te opcje.

W każdym razie gta5 zainstalowana przez lutrisa to jakiś koszmar. 10-20 fps to max i czeste przycinki.

Test na #linux #mint

Najlepiej działało na cinanom(sam byłem w szoku), a testowałem pod środowiskami: kubuntu, xfce4, mate, mate compiz

#linux #gta5 #lutris #oswiadczeniezdupy #gaming #laptop #gry #pc

Nie, nie polecam, na windowsie też gra się zacina, ale gdy już gra to jest to skok fps jak z laptopa na stacjonarny. Licznikami bym się zbytnio nie sugerował, zwłaszcza kiedy gra sama ledwo wyrabia, a jeszcze taki pryszcz na dupie.Ale to się czuje.

Red Hat zaleca wyłączenie sterownika grafiki Intel Linux z powodu usterki sprzętowej

Data: 17.01.2020 03:45

Autor: R20_swap

phoronix.com

To był kolejny dzień testowania i analizowania CVE-2019-14615, czyli problemu ze sprzętem graficznym Intela, w przypadku którego dla Gen9 wszystko było w porządku, ale dla grafiki Gen7 prowadzi do dużych spadków wydajności . Oprócz testów Core i7 opublikowanych wczoraj w wyżej wspomnianym artykule, obecnie trwają testy odpowiednich procesorów Core i3 i i5 pod kątem wpływu (jak dotąd wygląda to równie brutalnie).

Zawartość CVE-2019-14615 jest nadal oznaczona jako prywatna, ale portal klienta Red Hat otworzył swoje wskazówki na temat tej wady graficznej. Red Hat ocenia ten CVE jako mający umiarkowany wpływ. Ten raport o błędach Red Hat rzucił nieco więcej światła na problem.

W szczególności oto wyjaśnienie, w jaki sposób działa ta luka, na podstawie ich informacji:

1 – Przestrzeń użytkownika tworzy bufor wsadowy

2 – Batchbuffer wysyłany do jądra przez ioctl

3 – ioctl wydaje go jako „jednostkę wykonawczą” dla sprzętu.

4 – Jądro planuje uruchomienie innego procesu.

5- Inny proces (działający jako użytkownik) może uzyskać dostęp do poprzednich wyników jednostki wykonawczej, ponownie wykorzystując wyniki jednostek wykonawczych.

Interfejs ze sterownikami jądra w przeciwieństwie do znalezienia sposobu, aby być nikczemnym przez OpenGL / GLSL, przynajmniej sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby ten exploit nie był możliwy przez WebGL (ponieważ niektórzy byli zaniepokojeni z powodu braku publicznych informacji Intela na moment), ale rzeczywiście musiałby to być kod lokalny uruchamiany bezpośrednio w systemie. Z pewnością dowiadujemy się więcej o tym wektorze ataku, gdy szczegóły stają się dostępne.

Co ciekawe w wytycznych dla klientów Red Hatjest to, że zalecają wyłączenie sterownika karty graficznej jądra Intela (i915) jako rozwiązania problemu. Wprowadzono już łatkę Gen9, Gen8 jest chroniony przez poprzednie prace, a mocno uderzająca Gen7 jest dostępna w formie łatki. Sugerują jednak umieszczenie na czarnej liście sterownika jądra grafiki Intel, potwierdzając jednocześnie, że „ funkcja zarządzania energią karty zostanie wyłączona, a system może pobierać dodatkową moc… To ograniczenie może nie być odpowiednie, jeśli wymagana jest funkcja logowania graficznego ”.

Wyłączając sterownik grafiki jądra Intel, tracisz całkowicie przyspieszenie sprzętowe, a także ustawienie trybu jądra, co ogólnie oznacza, że ​​działa z bardzo niską rozdzielczością VESA i innymi zakłóceniami wyświetlania, które generalnie są związane z tym doświadczeniem. To prawda, że ​​Red Hat Enterprise Linux jest w dużej mierze używany na serwerach, na których grafika nie jest wykorzystywana, ale to również straci na jakiejkolwiek obsłudze OpenCL i tak ogólnie spowoduje utratę oszczędności energii i nie wspominając o tym, że zaszkodzi osobom korzystającym z RHEL na stacjach roboczych z grafiką Intela. Ale ze względu na wspólną obwiednię mocy między zintegrowaną grafiką a rdzeniami procesora, utrata zarządzania energią iGPU może oznaczać potencjalne konsekwencje wydajności po stronie procesora.

Zobaczymy, czy wytyczne dla klientów Red Hata zostaną zaktualizowane, gdy jądra RHEL cofną port łaty Gen9 (i prawdopodobnie Gen7), czy też nadal zalecają wyłączenie modułu jądra i915 – jeśli jest więcej implikacji dla bezpieczeństwa niż pozwolą na to do zakresu wyłączania / umieszczania na czarnej liście sterowników zamiast zalecania natychmiastowej aktualizacji jądra.

4 komentarze

#intel #linux #komputery

CentOS 8 1911 został wydany dzisiaj, gdy przebudowa społeczności została przebudowana na

Data: 15.01.2020 19:33

Autor: R20_swap

phoronix.com

na Red Hat Enterprise Linux 8.1, która zadebiutowała w listopadzie.

Red Hat Enterprise Linux 8.1 przyniósł oficjalne wsparcie dla łatania na żywo jądra, różne aktualizacje skoncentrowane na kontenerach, nowe role systemowe Enterprise Linux, ulepszenia chmury hybrydowej oraz inne ulepszenia bezpieczeństwa i aktualizacje pakietów.

Więcej szczegółów na temat CentOS 8 1911 można znaleźć w informacjach o wydaniu, ale jak zwykle sprowadza się to do przebudowy społeczności Red Hat Enterprise Linux 8.1.

Pliki do pobrania dostępne na CentOS.org . Niedługo

#linux #redhat #centos #komputery

Data: 15.01.2020 01:09

Autor: R20_swap

A czym waszym zdaniem najlepiej spróbować odzyskać plik w którym miałem pliki tekstowe?

Pliki trzymałem na windows albo linux(nie pamietam) Dysk po wielu formatach, instalacji linux, win 8.1, win10, ale zawsze malo zajety 30% max może kiedyś. 1 TB talerz.

#pytaniedoexperta #linux #windows #pc #komputery

Program tylko na win10.

Chociaż spróbować, kiedy nie będzie mnie w domu, czy coś to go bym urucomil i niech se trzepie talerza cały dzień..

ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Linux Lite 4.8 to świetna i darmowa alternatywa dla Windowsa

Data: 14.01.2020 22:03

Autor: R20_swap

youtube.com

Dajcie szansę temu Linuxowi.

Co zamiast Windows 7? A może nowy i darmowy Linux Lite 4.8, którego twórca, Jerry Bezencon, zaprezentował właśnie jako doskonałą alternatywę dla systemu Microsoftu, który właśnie dziś traci oficjalne wsparcie. Bazujące na Ubuntu 18.04.3 LTS ma sprawić, że użytkownicy "siódemki" poczują się jak w domu. Będą przy tym bezpieczni i zaskoczeni liczbą nowoczesnych rozwiązań.

Linux 4.8 wykorzystuje jądro Linux 4.15, a plik instalacyjny zawiera standardowy pakiet zaktualizowanych do najnowszych wersji aplikacji. Na start użytkownicy będą mogli cieszyć się obecnością przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 71, pakietem biurowym Libre Office 6.0.7, doskonałym odtwarzaczem VLC 3.0.8, programem graficznym GIMP 2.10.14, klientem poczty Mozilla Thunderbird 68.2.2, czy też Timeshiftem 19.08.1.

#linux #windows #komputery #opensource #Lite

X.Org Server 1.20.7 wydany z garścią poprawek do ustawień GLAMOUR +

Data: 14.01.2020 21:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

Bez śladu X.Org Server 1.21 na horyzoncie, wydania punktowe X.Org Server 1.20 kontynuują pracę.

Twórca grafiki Intel Linux, Matt Turner, wydał X.Org Server 1.20.7 jako najnowszą wersję punktową, składającą się z czternastu zmian. Zmiany dotyczą głównie bitów sterowników GLAMOUR i xf86-video-modeset, ale także niektórych aktualizacji Solaris za pośrednictwem Alana Coopersmith firmy Oracle.

Aaron Plattner z firmy NVIDIA dodał do DDX ustawienia wideo xf86 trybu sprawdzania wokół weryfikacji inicjalizacji RandR, Kenneth Graunke Intela ma teraz sterownik do ustawiania trybu za pomocą EGL_MESA_query_driver, aby wybrać sterownik DRI, jeśli to możliwe (potrzebne dla sterownika Iris), i kilka innych poprawek do ustawiania trybu też tam są. Graunke dodał również zmianę do GLAMOUR, aby również zapytać o nazwę sterownika za pośrednictwem EGL_MESA_query_driver, co jest dobrą wiadomością dla sterownika Iris Gallium3D.

Michel Dänzer z Red Hat ma również poprawki sterowników XWayland, GLAMOUR i ustawiania trybów.

Lista zmian znajduje się na stronie xorg-announce .

Przynajmniej X.Org Server 1.20.7 jest w samą porę na włączenie do Ubuntu 20.04 LTS, podczas gdy wygląda na to, że xorg-server 1.21 z pewnością nie wejdzie w to wydanie i kto wie, kiedy ta aktualizacja z licznymi zmianami GLAMOUR / XWayland będzie faktycznie zostanie wydany, biorąc pod uwagę, że nie ma aktualnego menedżera wydania.

#linux #xorg

Jerry Bezencon ogłosił wydanie Linux Lite 4.8, nowej stabilnej wersji przyjaznej dla początkujących

Data: 13.01.2020 17:01

Autor: R20_swap

distrowatch.com

dystrybucji projektu opartej na Ubuntu 18.04 i zawierającej pulpit Xfce: „Linux Lite 4.8 wersja ostateczna jest już dostępna do pobrania i instalacji. Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby powitać wszystkich ludzi systemu Windows 7, którzy przybyli tutaj, aby znaleźć prostą, szybką i bezpłatną alternatywę dla systemu Windows 7, który osiągnął koniec życia i nie zapewnia już aktualizacji zabezpieczeń. Linux Lite wprowadza system operacyjny oparty na Linuksie, oferując pełny, zgodny z Microsoft pakiet biurowy, znane oprogramowanie, takie jak Firefox, Chrome, Teamviewer, VLC, a także pełne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych systemu, kompleksowe i łatwe w obsłudze postępuj zgodnie z instrukcją pomocy, aby poprowadzić Cię w podróż, Steam, abyś mógł nadal grać w gry Windows i wiele innych programów. Nasz pulpit jest taki sam, jak w systemie Windows, z menu Start po lewej stronie i zasobnikiem po prawej z opcjami głośności, sieci i kalendarza,

#linux #komputery

Grudniowe liczby Steam wskazują na niższy udział w Linuksie, ale z większą ilością dziwactw

Data: 13.01.2020 00:30

Autor: R20_swap

phoronix.com

Powstrzymałem się od pisania o liczbach Valve w ankiecie Steam na początku stycznia, kiedy były one publikowane w grudniu, ponieważ liczby te wydawały się nie do zera. Ale w połowie miesiąca te same liczby wzrosły bez żadnych zmian ze strony Valve, jak widzieliśmy w niektórych miesiącach, kiedy poprawiali swoje pomiary.

W grudniu 2019 r. Badanie Steam Survey pokazuje, że udział w rynku gier linuksowych spadł o 0,14% do 0,67%. To dość duży poślizg, ale pamiętaj, że jest to procent, a nie bezwzględna liczba graczy. Ten poślizg jest dość zaskakujący, ponieważ udział w rynku gier Steam w Linuksie był dość stabilny przez wiele ostatnich miesięcy, w dużej mierze dzięki Steam Play, który umożliwia płynne działanie wielu gier Windows na Linuksie.

0,14% jest znaczące, biorąc pod uwagę niewielką bazę gier dla Linuksa, ale może to być prawie zaokrąglenie błędu, biorąc pod uwagę wielkość bazy użytkowników Steam. Ale wzrost prawdopodobieństwa niedokładności ankiety wynika z raportu Valve z grudnia 2019 r., Że 64-bitowy udział w rynku Windows 7 wzrósł o 14%, podczas gdy Windows 10 spadł o 13% …. Wykrywanie wersji Steam nie powiodło się lub coś innego jest krzywo. Windows 7 jest w końcu EOL'owany przez Microsoft i nie ma jasnego wyjaśnienia, dlaczego w ostatnim momencie nastąpiłaby duża huśtawka dla użytkowników Windows 7. Możemy uwierzyć, że spadek o 0,14% w przypadku Linuksa jest możliwy, ponieważ w grudniu wielu użytkowników systemu Windows uruchomiło swojego klienta Steam, aby skorzystać ze świątecznej sprzedaży na platformie Valve, ale ten skok w Windows 7 budzi mniejsze zaufanie do danych miesięcznych. Więc my

Krótko mówiąc, statystyki Steam Survey wydają się coraz mniej wiarygodne, choć udział w rynku gier dla systemu Linux nadal wydaje się wynosić około 1% lub mniej. Ci, którzy chcą pogrzebać w grudniowych liczbach, mogą je znaleźć tutaj .

#game #pcmasterrace #gry #steam #linux #proton

Najważniejsze cechy Wine 5.0 - od integracji FAudio do Vulkan 1.1 + mnóstwo poprawek błędów

Data: 13.01.2020 00:26

Autor: R20_swap

phoronix.com

Wine 5.0 wciąż przechodzi kandydatów na cotygodniowe wersje, ale stabilna wersja Wine 5 ma się pojawić w drugiej połowie stycznia. W tym zbliżającym się wydaniu, oto spojrzenie na duże zmiany, które można znaleźć w tej corocznej aktualizacji Wine.

Wine 5.0 reprezentuje najnowszą roczną stabilną aktualizację bazy kodu Wine i kulminację dwutygodniowych migawek rozwoju Wine 4.x w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy. Niektóre z najważniejszych zalet Wine 5.0 obejmują:

– Integrację FAudio jako lepszą implementację XAudio2 i wykonaną częściowo dzięki CodeWeavers / Valve w ramach działań Proton.

– Obsługa Vulkan 1.1.

– Wsparcie dla instalacji sterowników plug-and-play.

– Wiele bibliotek DLL jest teraz domyślnie budowanych jako pliki PE.

– Domyślnie obsługa skompresowanych tekstur DXTn / S3 Kompresja tekstur teraz, gdy wygasły patenty dotyczące tego skompresowanego formatu tekstur.

– Obsługa blokowania spinów jądra NT.

– Implementacje bazowe Futex większej liczby operacji podstawowych.

– Różne ulepszenia DirectWrite.

– Wsparcie dla kluczy kryptograficznych ECC.

– Większa obsługa interfejsów API Windows Media Foundation.

– Wsparcie dla wspólnego Wine-Mono, aby zaoszczędzić miejsce, zamiast potrzeby tej implementacji .NET typu open source według prefiksu Wine.

– Obsługa Unicode 12.0 i 12.1.

– Lepsze wyliczanie wyników wyświetlania, szczególnie dla konfiguracji Linux z wieloma monitorami wokół Xinerama.

– Wstępna implementacja usługi HTTP (HTTP.sys) jako zamiennik użycia interfejsu API Winsock przez usługi IIS w celu uzyskania lepszej wydajności niż interfejs API Windows Sockets.

– Lepsza kompatybilność z debuggerami Windows.

– Lepsza obwindowsa MinGW LLVM i osobne ulepszenia kompilacji WineGCC.

Więcej szczegółów na temat Wine 5.0 wraz z jego wydaniem już wkrótce!

#wine #emulatory #windows #gry #directx #vulcan #linux #pcmasterrace #opensource

Zespół OpenMandriva opublikował nową wersję rozwojową, OpenMandriva 4.1

Data: 11.01.2020 13:16

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Beta. Nowa migawka programistyczna oferuje zaktualizowane jądro, domyślny kompilator Clang oraz nową wersję pulpitu KDE Plasma. „Główne zmiany: Jądro zostało zaktualizowane do wersji 5.4.7. Qt został zaktualizowany do 5.14.0. Plazma została zaktualizowana: Frameworks 5.65, Plasma Desktop 5.17.4, Aplikacje 19.12.0. Więcej alternatywnych pulpitów jest dostępnych do testowania. Zapewniamy również jądro skompilowane z OpenMandriva Clang, o nazwie kernel-release-clang. Użytkownik może zainstalować tę samą wersję kernel-release i kernel-release-clang dla porównania. Clang jest domyślnym kompilatorem w OpenMandriva, ale dopiero niedawno jądro zostało z nim kompatybilne. Na razie jest to eksperymentalne. Zapewniamy również Zypper jako alternatywnego menedżera pakietów. Dla mniej zaawansowanych technologów fotografowie i artyści cyfrowi mogą dobrze się bawić, biorąc udział w konkursie na nowe tapety Jasne i lśniące. Z niecierpliwością czekamy na Wasze miłe zdjęcia, które zostaną uwzględnione w dodatkowej kolekcji tapet w końcowej wersji OMLx 4.1."Dalsze szczegóły można znaleźć w dystrybucji w ogłoszeniu programistów .

#linux #pc

David Nickel ogłosił wydanie SuperGamer 5

Data: 11.01.2020 12:52

Autor: R20_swap

distrowatch.com

avid Nickel ogłosił wydanie SuperGamer 5, zupełnie nowej wersji projektu opartej na Ubuntu, przeznaczonej dla graczy. Chociaż obraz na żywo nie jest dostarczany z żadnymi wstępnie zainstalowanymi grami, zawiera skrypty do pobierania i instalowania wielu popularnych platform do gier, takich jak Steam, Lutris (platforma do gier typu open source dla systemu Linux) i PlayOnLinux (kompatybilność z oprogramowaniem Wine warstwa do instalacji gier wideo opartych na systemie Windows i innego oprogramowania w systemie Linux). Nowa wersja SuperGamer oparta jest na Ubuntu 19.10, zawiera najnowsze jądro Linuksa (wersja 5.3) i interfejs użytkownika Xfce 4.14 z menu Whisker. „Nadeszła wersja 5 SuperGamer. Opiera się na bazie Ubuntu 19.10, jest TYLKO 64-bitowy i ma jądro 5.3 i Xfce 4.14. Dołączyłem instalatory dla Steam, Lutris i PlayOnLinux, a także oczyściłem jego wygląd. Obsługa UEFI jest wciąż hitem i brakiem nowego GRUB-a, ale działa w trybie Live.

#linux #gry #gaming #pcmasterrace

Jądro XanMod działa dobrze, aby zwiększyć wydajność Ubuntu Desktop / Workstation

Data: 10.01.2020 18:14

Autor: R20_swap

phoronix.com

Minęły cztery lata od ostatniego testowania jądra XanMod jako zmiany jądra Linuksa z różnymi łatami i dodatkowym tuningiem zaprojektowanym w celu zapewnienia lepszej wydajności komputera stacjonarnego / stacji roboczej, podobnej do jądra Liquorix . Ale biorąc pod uwagę ostatnie testy jądra Liquorix i dyskusje na temat harmonogramów jądra i nie tylko, oto kilka nowych testów porównawczych najnowszego jądra XanMod. Krótko mówiąc, jestem pod wrażeniem najnowszych wyników XanMod.

XanMod reklamuje swój smak jądra Linuksa jako oferujący następujące dodatki w stosunku do konwencjonalnego jądra generycznego / waniliowego / głównego:

– Prewencyjne pełne jądro bez kleszcza przy 500 Hz z dostrojonym harmonogramem rdzenia procesora.

– Dostrojona wielowierszowa warstwa blokowa z harmonogramem we / wy BFQ o niskim opóźnieniu.

– Ulepszenia buforowania, Virtual Memory Manager i CPU Governor.

– RCU Boost dla lepszej wielozadaniowości i niższego opóźnienia DRI w grach i aplikacjach produkcyjnych.

– ORC Unwinder dla implementacji śledzenia stosu jądra (debuginfo).

– Kontrola przeciążenia BBR TCP + algorytm zarządzania kolejką CAKE.

– Dostępny zestaw poprawek innych firm: system plików ZFS, Clear Linux, ACE Override PCIe, BMQ Process Scheduler, Proton fsync Tkg, Aufs, Ureadahead i GCC graysky's.

Dla zainteresowanych jest też smak XanMod w czasie rzeczywistym (PREEMPT_RT). XanMod koncentruje się na obsłudze Debiana / Ubuntu, a projekt oferuje archiwum Debiana dla tych, którzy chcą łatwo zainstalować swoje pliki binarne jądra na tych dystrybucjach. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie XanMod.org .

#linux #kernel

Archman 2020-01 Wydany! Linux na komputery osobiste

Data: 08.01.2020 20:43

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Archman GNU/Linux to dystrybucja Linux oparta na Arch Linux. System wyposażony jest w instalator Calamares oraz oferuje pre-konfigurowane pulpity, takie jak: Xfce, Budgie i Deepin.

Archman używa nakładki Octopi na menadżera pakietów Pacman, która ułatwia wyszukiwanie i instalację programów w trybie graficznym.

System dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64 i oferuje model rozwojowy ciągły.

#arch #linux #pc #komputery #systemoperacyjny

Wydano GNOME Shell 3.35.3 z odciążeniem sterownika NVIDIA, naprawiono Shell + Mutter

Data: 05.01.2020 23:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

GNOME Shell 3.35.3 i Mutter 3.35.3 zostały wydane dzisiaj jako część kolejnego etapu rozwoju na drodze do GNOME 3.36, który pojawi się w marcu.

Godne uwagi w wydaniu GNOME Shell 3.35.3 jest obsługa wielu procesorów graficznych NVIDIA dla jego kontrolera switcheroo, aby umożliwić uruchamianie aplikacji na dodatkowym GPU / odciążonym. Ta kontrola przełącznika działała elegancko w przypadku sterowników GPU typu open source, a teraz przekazywane są odpowiednie zmienne środowiskowe do obsługi zastrzeżonego sterownika NVIDIA.

GNOME Shell 3.35.3 obsługuje także samodzielne kompilacje narzędzia rozszerzeń GNOME i szereg poprawek błędów.

Tymczasem Mutter 3.35.3 ma naprawione okno nagrywania na wyjściach HiDPI, przycinanie prostokątów odbywa się teraz równolegle , a inne poprawki w całym tekście.

GNOME 3.35.3 jest spodziewane w najbliższych dniach jako kolejne wydanie programistyczne, podczas gdy GNOME 3.36 beta (3.35.90) ​​jest oczekiwany na początku lutego, a następnie druga wersja beta, a następnie kandydat do wydania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, GNOME 3.36.0 zostanie wydane 11 marca.

#gnome #nvidia #linux

Wydanie GIMP 2.99.x wydaje się wkrótce dostępne w GIMP 3.0

Data: 05.01.2020 02:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

Jest rok 2020, a GIMP pozostaje jedną z ostatnich przeszkód dla dużej aplikacji, która wciąż polega na zestawie narzędzi GTK2, nawet jeśli GTK4 prawdopodobnie zbliża się do końca roku kalendarzowego . Na szczęście, przynajmniej wersje rozwojowe GIMP 2.99.x na ścieżce do GIMP 3.0 opartej na GTK3 powinny wkrótce zacząć działać.

W ten weekend projekt GIMP opublikował podsumowanie 2019 roku, podkreślając niektóre z ich postępów w ubiegłym roku. Wśród osiągnięć znalazła się większa użyteczność tego edytora obrazów typu open source, różne ulepszenia narzędzi, znaczące ulepszenia wydajności, różnorodne ulepszenia obsługi formatu plików, nowe filtry i wiele innych.

Tymczasem w gałęzi GIMP 3.0 / niestabilnej oprócz użycia GTK3 pojawiło się nowe API obiektowe wtyczek, które umożliwia teraz pisanie wtyczek GIMP nie tylko w Pythonie 3, ale także w Lua i JavaScript.

GEGL / babl jako biblioteki bazowe używane przez GIMP również uzyskało wiele ulepszeń, w tym lepszą obsługę CMYK, lepszą obsługę wielowątkowości procesora, lepsze zarządzanie pamięcią i ostrzejsze wyjście podczas skalowania w dół za pomocą próbnika sześciennego. Opracowywany jest także CTX jako silnik wektorowy 2D i silnik rasteryzacji z interfejsem API inspirowanym Cairo / Skia / Postscript.

Chociaż nie ma jeszcze konkretnych planów, w 2020 r. Spodziewają się, że rozpoczną wysyłkę wersji rozwojowych GIMP 2.99.x „wkrótce”, chociaż harmonogram GIMP 3.0 wydaje się nadal niepewny.

Więcej szczegółów na temat wysiłków w 2019 r. Za pośrednictwem GIMP.org .

#gimp #grafikakomputerowa #programy #linux #opensource

Data: 04.01.2020 18:44

Autor: R20_swap

Ale zobaczcie, że teraz piękna sprawa jest taka, nie jestem expertem dzwieku i malo mnie to.. Ale linux na komputery zrobił piękną rzecz, że już nie spalisz słuchawek itp. bo jest ograniczenie, ale też( na własne ryzyko) jak masz duże słuchawy czy coś to możesz sobie zwiekszyć moc i po problemie. Bo kiedyś miałem duże słuchawki, ale grało cicho jak w dupie u żeda.Bo za mała moc była. w innym spaliłem jedną słuchawkę małą, bo za duzo podgłośniłem, a chciałem lekko słyszeć(upewnić się, że wyjcie podaje)bo robiłem wzmacniać, ze starej wieży.

#linux #shitposting

Q4OS Wydany! To oparta na Debianie dystrybucja Linuksa na komputery stacjonarne

Data: 03.01.2020 21:37

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Q4OS to oparta na Debianie dystrybucja Linuksa na komputery stacjonarne, zaprojektowana w celu zaoferowania interfejsu użytkownika w klasycznym stylu, dostarczanego przez KDE Plasma lub Trinity. Najnowsza wersja projektu, Q4OS 3.10, jest oparta na Debianie 10.2 „Buster” i oferuje lepsze skalowanie ekranu dla użytkowników Trinity. „Nowa seria 3.10 wprowadza ważne zmiany w kluczowych środowiskach pulpitu Q4OS, Plazmie i Trinity. Oba komputery są teraz od siebie znacznie bardziej niezależne, Plazma Q4OS nie wymaga już obecności pulpitu Trinity. Jako pozytywny efekt uboczny, może znacznie zmniejszyć rozmiar nośników instalacyjnych Plazmy. Oprócz przyjęcia wersji Debian Buster 10.2, dołączyliśmy dedykowane narzędzie raportowania sprzętowego zarówno do mediów plazmowych, jak i Trinity. Narzędzie do skalowania ekranu pulpitu Trinity zostało jeszcze raz ulepszone. motyw został dopracowany, więc teraz wygląda nieco ciemniej. Oprócz wspomnianych zmian Q4OS 3.10 zapewnia wiele ulepszeń i poprawek, a także zbiorczą aktualizację obejmującą wszystkie zmiany od poprzedniej stabilnej wersji Q4OS 3 Centaurus, patrz pełny dziennik zmian. ” Dalsze szczegóły można znaleźć w poście na blogu projektu. Pobierz (MD5) (pkglist): q4os-3.10-x64.r1.iso (858 MB), q4os-3.10-x64-tde.r1.iso (679 MB).

#linux #q4os

Data: 03.01.2020 21:25

Autor: ChopinHeuer2137

kurde blaszka, puściłem na bestii (Atom 2 rdzeniowy) pakowanie 7zipem 440GiB danych i pchanie na NASa, trwało to (w screenie) jakies 1.5 dnia. Po czym zalogowałem sie na sesje a tam "Killed" :/

Jak to można ominąć żeby system nie ubijał procesu? (pewnie o ram chodziło)

#linux #pytaniedoexperta

Data: 03.01.2020 20:04

Autor: drewniany

Ten nowy linux mint 19.3 to kpina i cyrk jest. Robaczywy jak kanapka w plecaku po wakacjach.

Chciałem wypróbować bo 19.2 działał dobrze, instaluję, odpalam a tu wszystko z niewiadomych powodów muli, nawet głupi terminal i menedżer plików się wieszają. Chciałem sobie w gierkę pograć czego dawno nie robiłem a takiego wała, steam ani myśli działać mimo że, ładnych parę godzin z tym walczyłem. Ładnie się pobiera instaluje, ściąga akuualizacje po czym ładuje 'extracting packages' i się dalej nie przesuwa. Instalacja sterowników nie pomogła.

#linux #informatyka

Gdyby ktoś miał jeszcze problem ze zrobieniem Boot Pendrive w Linux(Czytaj Opis)

Data: 03.01.2020 14:02

Autor: R20_swap

balena.io

Istnieje bowiem program który działa bez instalacji, na każdym linuxie.wystarczy go pobrać i rozpakować, po czym na niego kliknąć raz, bądź dwa w zależności od waszych ustawień.

Czasem jednak trzeba go uruchomić z root. Wtem otwieramy konsole, wchodzimy na root($ su, bądź $ sudo su) i tylko przeciągamy go do konsoli, wciskamy ENTER i program uruchomiony.

( ͡º ͜ʖ͡º)

Nie trzeba.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#linux #usb #boot #miniporadnik

Data: 03.01.2020 13:25

Autor: R20_swap

Gdy włączyłem kompozycje w xubuntu, to tearing był tylko na nvidia, a na intelu chodziiło pieknie jak na windows. Ale gdy włączyłem gre na wine, to bajka się skończyło, wszystko zaczeło wyglądać jakby kartka się paliła, a grać się nie dało..

#linux #xfce #tearing

Data: 02.01.2020 12:45

Autor: R20_swap

Oczywiście mega szacunek dla firmy intel, że działa w open source, że chce zrobić wydajny linux pod swoje procesory.

Ale jak sobie wyobrażacie najbardziej zoptymalizowane sterowniki w otwarto źródłowym systemie?Przecież jak canonicale itd. zobaczą benchmarki, to zaraz podłapią i skopiują na swoje ubunciaki i clear linux będzie znów 10lat za linuxami?( ͡° ʖ̯ ͡°)

#intel #opensource #linux #przemyslenia

ReactOS to darmowy system operacyjny typu open source, oparty na architekturze Windows NT

Data: 31.12.2019 14:48

Autor: R20_swap

meterpreter.org

Dziennik zmian wer. 0.4.13

Jądro:

MM: Niektóre poprawki błędów. Wprowadzono również poprawki w kodzie kontroli błędów. (Hermes Belusca-Maito)

CC: Nie zaznaczaj VACB jako brudnego przy odpinaniu. To rozwiązuje mały problem z wydajnością. (Pierre Schweitzer)

IO: Naprawiono dodatkowe (błędne) odniesienie w VPB. (Vadim Galyant, Pierre Schweitzer) Konieczne jest lepsze wyjaśnienie!

IO: Zaimplementowano żądanie PlugPlayControl.PlugPlayControlEnumerateDevice, aby umożliwić instalację sterowników Intel Pro / 1000 NIC. (Eric Kohl)

KE: Ulepszenia programów obsługi wyjątków Trap02 (NMI) i Trap08 (podwójny błąd). Poprawia to stabilność systemu. (Hermes Belusca-Maito)

OB: Poprawki i ulepszenia. (Pierre Schweitzer) Potrzebne jest lepsze wyjaśnienie!

EX: zaimplementowano NtQuerySystemInformation (SystemObjectSecurityMode). (Pierre Schweitzer) Potrzebne jest lepsze wyjaśnienie!

INBV: Ulepszony kod i zasoby bootcreen. (Hermes Belusca-Maito, Yaroslav Kibysh)

Drobne poprawki w obsłudze bufora. (Thomas Faber)

FreeLoader: Zawsze zmieniaj tryb wideo z powrotem na tryb tekstowy przed uruchomieniem ReactOS. To powoduje, że parametr / noguiboot działa. (Hermes Belusca-Maito)

FreeLoader: Wiele ulepszeń dla portu Xbox / XQEMU: (Stanislav Motylkov, Matt Borgerson)

  Naprawiono nieskończoną pętlę podczas uruchamiania na Xbox / XQEMU.

  Podziel kod specyficzny dla sprzętu i systemu BIOS.

  Zaimplementowano prawidłowe wykrywanie typu partycji (MBR, GPT, Xbox-BRFR i dyski bez partycji) i dynamicznie je obsługuje. Na razie GPT i dyski bez partycji nie są obsługiwane.

  Naprawiono pozostałe błędy hwdisk i FATX. 

#Linux #windows #emulator

Data: 29.12.2019 21:52

Autor: R20_swap

Miał ktoś z was clear linux ostatnio? Faktycznie jest bardzo szybki na intel?Są tam już programy?

Raz go instalowałem kiedyś, ale po aktualizacji i tak chodził kiepsko, ale to było dawno temu..

#linux

Sterowanie radiatorami AMD Wraith Prism RGB w systemie Linux jest teraz łatwe dzięki CM-RGB

Data: 29.12.2019 20:08

Autor: R20_swap

phoronix.com

Z wentylatorem radiatora Wraith Prism dołączonym do wielu współczesnych procesorów AMD Ryzen istnieje konfigurowalne oświetlenie RGB, które niestety AMD nie udokumentowało publicznie ani nie zaoferowało narzędzia Linux do manipulowania RGB w systemie Linux. Na szczęście istnieje teraz proste rozwiązanie do radzenia sobie z tymi diodami LED Wraith Prism RGB dzięki otwartemu i niezależnemu projektowi CM-RGB.

Podobnie jak AMD nie oferuje żadnego klienta do podkręcania procesorów z pulpitu Linuksa, nie oferuje żadnego oprogramowania sterującego RGB dla Linuksa. Ale CM-RGB to niezależne narzędzie napisane w języku Python, oparte na wierszu poleceń i umożliwiające łatwe sterowanie oświetleniem radiatora w systemie Linux. Program umożliwia ustawienie trybu oświetlenia, koloru na podstawie kodu szesnastkowego, jasności i innych czynników.

#linux #AMD #Ryzen

Levon Kayan ogłosił wydanie nowej wersji BlackArch Linux, dystrybucji opartej na Archu

Data: 29.12.2019 20:01

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Z dużą kolekcją specjalistycznych narzędzi zaprojektowanych do testów penetracyjnych, badań bezpieczeństwa i analiz kryminalistycznych:Dzisiaj wydaliśmy nowe obrazy ISO i OVA BlackArch Linux. Wiele ulepszeń i kontroli jakości przeszło przez wszystkie pakiety i narzędzia BlackArch Linux. Oto dziennik zmian: dodano 120 nowych narzędzi; dodaj obsługę czcionek końcowych do LXDM; naprawiono irytujący błąd „nie można otworzyć narzędzi przez menu”; zaktualizowano instalator BlackArch do wersji 1.1.34; zawiera jądro Linuksa 5.4.6; zaktualizowana konfiguracja urxvt w celu dodania obsługi zmiany rozmiaru w locie; Vim – zamień patogen na Vundle.vim, dodano nową wtyczkę vim, clang_complete; drobne poprawki i ulepszenia; zaktualizowano wszystkie narzędzia i pakiety BlackArch, w tym pliki konfiguracyjne; zaktualizowano wszystkie pakiety systemowe; zaktualizowano wszystkie menu menedżera okien (Awesome, Fluxbox, Openbox). „Odwiedź blog dystrybucji, aby przeczytać pełną informację o wydaniu., pkglist , login: root, hasło: blackarch): blackarch-linux-live-2020.01.01-x86_64.iso (13 350 MB), blackarch-linux-netinst-2020.01.01-x86_64.iso (491 MB).

#linux #arch

System Hyperbola przenosi się na OpenBSD, bo Linux nie jest wystarczająco wolny

Data: 28.12.2019 21:30

Autor: R20_swap

teamquest.pl

Opensource’owy puryzm jest w społeczności linuksowej żywy, czego dowiodła w ostatnim czasie choćby sprawa promowania własnościowych flatpaków w sklepie z oprogramowaniem Fedory. Prawdziwie wolnych systemów operacyjnych jest jednak stosunkowo niewiele, na liście dostępnej na stronie GNU Project znajdziemy ich raptem jedenaście. Jednym z nich jest Hyperbola, system z powodzeniem rozwijany dotąd na bazie jądra Linux.

#OpenBSD #Linux #Unix #opensource

To jest pierwsze zaproszenie do głosowania nad rezolucją ogólną w sprawie systemy init i systemd.

Data: 28.12.2019 21:26

Autor: R20_swap

lists.debian.org

List Sekretarza Debiana

To jest pierwsze zaproszenie do głosowania nad rezolucją ogólną w sprawie

systemy init i systemd.

 Okres głosowania rozpoczyna się 07.12.2019 00:00:00 UTC

 Głosy należy otrzymać do 27.12.2019 23:59:59 UTC

Następujące głosowanie służy do głosowania w systemach init i systemd.

Głosowanie odbywa się zgodnie z wymogami Konstytucji Debiana.

Konstytucję można zobaczyć na stronie https://www.debian.org/devel/constitution .

W przypadku pytań lub problemów związanych z głosowaniem skontaktuj się z secretary@debian.org.

#linux #debian #systemd #init

DragonFlyBSD aktualizuje sterownik grafiki Intel z Linuksa 4.8.17

Data: 28.12.2019 01:40

Autor: R20_swap

phoronix.com

Seria Linux 4.8 ma ponad trzy lata, a teraz załoga DragonFlyBSD wprowadziła do jądra źródła Linux 4.8.17 sterownika DRM Intel „i915”, aby zapewnić zaktualizowane pokrycie sterowników graficznych.

Od około dwóch lat jądro DragonFlyBSD korzysta ze zmodyfikowanego kodu jądra Linux 4.7 ~ 4.8 do adaptacji sterowników Intel Direct Rendering Manager. Dzięki tej aktualizacji w stosunku do nowszego kodu wydania punktu użytkownicy komputerów DragonFlyBSD z grafiką Intela powinni uzyskać lepszą obsługę.

W szczególności ten kod wypychający dziś do DragonFlyBSD Git Master powinien zapewnić lepszą obsługę Broxton / Cherryview / Valleyview, ulepszenia grafiki Gen8 / Gen9, ulepszenia ustawień trybu atomowego, ulepszenia wydajności i różne inne zmiany.

Więcej szczegółów za pośrednictwem tego zatwierdzenia.

Kod sterownika Intel i Radeon DRM w DragonFlyBSD i innych plikach BSD zwykle pozostaje dość przestarzały w porównaniu do najnowszego DRM jądra Linuksa, ale przynajmniej robiono postępy i jest on lepszy niż lata temu, gdy nie było obsługi sterowników GPU na BSD poza NVIDIA. Dla tych, którzy używają sprzętu NVIDIA ze swoim zastrzeżonym sterownikiem, zwykle „po prostu działa” z podobnymi funkcjami i wydajnością jak Linux.

#BSD #Unix #Intel #linux

Alexander Tratsevskiy ogłosił wydanie Calculate Linux 20

Data: 27.12.2019 15:04

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Ważnej aktualizacji opartego na Gentoo, rozwijanego zestawu dystrybucyjnego dostępnego w wersjach KDE Plazma, Cynamon, LXQt, MATE i Xfce. Ta wersja aktualizuje wiele pakietów, ale także upuszcza architekturę i686: „W tej nowej wersji Gentoo 17.1 został użyty jako profil podstawowy, wszystkie pakiety binarne zostały ponownie skompilowane z GCC 9.2, a nakładki zarządzane za pomocą eselect. Oblicz Linux nie będzie już dostępny Wersja 32-bitowa Lista zmian: dodano lokalną nakładkę; możesz uruchomić polecenie „emerge --config”, aby uruchomić nowe narzędzie cl-config do konfiguracji usług; obsługiwany sterownik wideo „modesetting”; CPU-X został zastąpiony przez graficzne narzędzie HardInfo do lepszego przeglądania sprzętu; MPlayer został zastąpiony przez mpv; cronie zastępuje vixie-cron do planowania zadań cron; naprawiono automatyczne wykrywanie pojedynczego dysku do instalacji; naprawiono błąd, w którym kilka aplikacji grało jednocześnie dźwiękiem ALSA; naprawiono domyślne konfiguracja urządzenia audio; Pulpit Xfce został zaktualizowany do wersji 4.14 …. ”Dalsze informacje można znaleźć w dalszej części ogłoszenia o wydaniu. Linki do pobrania (MD5, pkglist): cld-20-x86_64.iso (KDE Plasma, 2761 MB, torrent), cldc-20-x86_64.iso (cynamon, 2444 MB, torrent), cldl-20-x86_64.iso (LXQt , 2433 MB, torrent), cldm-20-x86_64.iso (MATE, 2530 MB, torrent), cldx-20-x86_64.iso (Xfce, 2383 MB, torrent).

#linux #gentoo #calculatelinux

LinuxConsole Wydany. Zamieni stary komputer w centrum konsoli do gier.

Data: 27.12.2019 12:16

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

LinuxConsole to niezależna dystrybucja Linuksa budowana z pakietów źródłowych.

Została zaprojektowana aby przekształcić stary komputer w centrum konsoli do gier.

Najważniejsze aspekty systemu obejmują:

– łatwość instalacji

– szeroki wybór oprogramowania w postaci modułów

– dobra detekcja sprzętu

LinuxConsole budowany jest za pomocą skryptu ‚dibab’. Używanie skryptu nie wymaga posiadania uprawnień administratora systemu. Dibab przeznaczony jest dla architektury sprzętowej x86, x86_64 oraz arm.

LinuxConsole używa własnego menadżera pakietów LCM do obsługi oprogramowania.

Możliwa jest instalacja pakietów ‚deb’ przeznaczonych dla Debiana.

System posiada preinstalowany zestaw gier i skierowany jest do miłośników tego rodzaju rozrywki.

Domyślnym pulpitem jest lekki LXDE.

Obraz iso LinuxConsole dostępny jest dla maszyn 32/64 bitowych.

#linux #gry #LinuxConsole

Niżej zamieszczam poprawki w nowej wersji Linux PepperMint

Data: 25.12.2019 22:41

Autor: R20_swap

betanews.com

Wszystkie podstawowe aktualizacje 18.04 do 10 grudnia 2019 r., W tym jądro 5.0.0-37 i stos HWE xorg, Firefox 71 itp.

Dodano narzędzie GUI „Cursor Resizer” do panelu ustawień.

Dodano narzędzie GUI „Web Browser Manager”, które pomaga w instalacji / usuwaniu niektórych bardziej popularnych przeglądarek internetowych.

Przywrócono wcześniejszą „xenialną” wersję equalizera impulsadio.

Dodano profil przełącznika xfpanel w stylu Peppermint 6 (LXDE), który zamienia whiskermenu na oldschoolowe menu hierarchiczne.

Dodano motywy GTK w kolorze łuku (nowe wielobarwne motywy Gtk zbudowane ze znanego i szanowanego motywu Arc) i jako domyślny system zmieniono na Arc-Red-Dark.

Zaktualizowano domyślny motyw ikon o nowe ikony (w tym nowe ikony Firefox / Thunderbird).

Naprawiono błąd polegający na tym, że przewijanie nie działało podczas korzystania z niektórych zintegrowanych urządzeń ThinkPad Trackpoint.

Zainstalowałem p7zip-full po wyjęciu z pudełka.

Naprawiono błąd w ICE, który uniemożliwiał dostęp myszy do górnej części ekranu, co powodowało, że pasek narzędzi niektórych aplikacji internetowych (takich jak SSB „Editor by Pixlr”) był niedostępny.

Naprawiono nienadzorowane ulepszenia, aby działały poprawnie w Peppermint. Należy pamiętać, że aktualizacje nienadzorowane nie są instalowane domyślnie, ale powinny teraz działać zgodnie z oczekiwaniami, jeśli zdecydujesz się je zainstalować.

Blokada reklam zawiera teraz więcej opcji blokowania plików hostów.

Zastąpiłem 2 obecne SSB pasjansa jednym nowym.

Dodano SSB DLNnetwork.

Dodano SSB Pinball.

Zmieniono układ elementów w panelu ustawień mięty pieprzowej, tak aby zawierały nowe narzędzia „Cursor Resizer” i „Web Browser Manager”. Usunęliśmy również (na żądanie) element „Dropbox” z panelu ustawień, dropbox-nemo jest nadal domyślnie instalowany (i dostępny za pośrednictwem menu głównego), ale jeśli użytkownik zdecyduje się go odinstalować, nie pozostanie w nim panel ustawień.

#linux #pepermint

Data: 25.12.2019 17:30

Autor: R20_swap

WIe ktoś co się sało, że mialem sobie 32bit najnowszy mint na netebook i sobie yt był odpalony, żeby coś w tle sobir grało, właczyłem jakąś kontrolowaną opozycje, media pseudonarodowe czy coś i grało z 3 doby, po czym wszystko zdechło, a a teraz po zalogoawaniu jest czarny ekran jakby wygaszony znaczy..

#mint #linux

Linux 5.6 z obsługą USB4

Data: 24.12.2019 15:25

Autor: R20_swap

pclab.pl

Jądro Linux 5.6 ma zaoferować masę nowości różnego typu i cały czas dowiadujemy się o kolejnych dodatkach. Jednym z nim jest obsługa interfejsu USB4, dodana właśnie we wstępnej wersji do nadchodzącego kernela. Możemy więc się spodziewać, że w dniu udostępnienia finalnej wersji jądra, nowa opcja będzie dodana już w pełni stabilnej edycji, co dla użytkowników ma spore znaczenie.

Jak zapewne pamiętacie, specyfikacja standardu USB4 została zapowiedziana w marcu tego roku i zatwierdzona we wrześniu. Nowe rozwiązanie bazuje na interfejsie Thunderbolt 3, którego specyfikacja została przekazana przez Intela nieodpłatnie USB Promoter Group. W październiku tego roku zespół zajmujący się oprogramowaniem open-source w firmie Boba Swana przygotował wstępną obsługę USB4 dla nowego jądra, a teraz udostępniony kod został włączony w Linuksa 5.6.

#usb #linux #kernel

Używasz Linuksa z Waylandem? Co musisz wiedzieć

Data: 24.12.2019 15:23

Autor: R20_swap

makeuseof.com

Aspekty pulpitu Linuksa cały czas się zmieniają, ale niektóre komponenty istnieją już od dziesięcioleci. Weź X Window System (znany przede wszystkim jako X). Trwają prace nad stworzeniem zamiennika, który będzie szybszy i bezpieczniejszy. Tym zamiennikiem jest Wayland.

Wayland już dawno się pojawił, a kilka systemów operacyjnych opartych na Linuksie przyjęło go jako domyślny protokół serwera wyświetlania. Jeśli twój jeszcze tego nie zrobił, jest szansa, że ​​wkrótce. Oto, co to znaczy używać Linuksa z Waylandem.

#wayland #gui #linux #xwindow #xorg #grafikakomputerowa

Rok Linuxa wtedy, kiedy upora się z laptopami z hybrydową graiką? Ciekawe rozważania

Data: 24.12.2019 15:17

Autor: R20_swap

zdnet.com

Nie jest tak, że może się to zdarzyć, ale jeśli legendarny Rok pulpitu Linuksa miałby kiedykolwiek wystąpić, jego rozpęd najprawdopodobniej uderzyłby w laptopy z grafiką hybrydową.

Są to urządzenia, które pakują dyskretny procesor graficzny, zwykle Nvidię, i łączą go ze standardową zintegrowaną grafiką w stylu laptopa. Jest to najlepsze z obu podejść, które polega na zintegrowanym krzemie graficznym w celu oszczędzania energii i uruchomieniu dyskretnego procesora graficznego, gdy wymagają tego obciążenia.

#linux

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych.

Data: 22.12.2019 23:18

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

Strona domowa: kaosx.us

Dokumentacja: kaosx.us/docs/

Forum: forum.kaosx.us

Pochodzenie: USA

Kategoria: Desktop

Pulpit: KDE

Architektura: x86_64

Bazuje na: Niezależna

Użytkownik: Początkujący

Wikipedia:

Distrowatch: KaOS

Nośnik: Live DVD

Pobranie: Download KaOS

Instalacja:

Ostatnia stabilna wersja|wydana: 2019.10 | 2019.10.31

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych.

System nie bazuje na żadnym innym systemie i budowany jest z pakietów źródłowych.

Założycielem projektu jest Anke Boersma – były członek zespołu Chakra GNU/Linux.

KaOS posiada własne repozytorium pakietów, w których znajdziesz najnowsze, stabilne wersje aplikacji oraz środowiska KDE.

Domyślnym menadżerem pakietów jest Arch-owy „pacman” wraz z graficzną nakładką Octopi.

Domyślnym pulpitem jest KDE Plasma 5.

KaOS dostępny jest dla maszyn 64 bitowych.

KaOS jest dystrybucją ciągłą (rolling release)

#linux #KaOS

WindowsCentral - Linux się zmienił i gracze powinni być nim zainteresowani

Data: 22.12.2019 15:23

Autor: R20_swap

windowscentral.com

Autor artykułu zaznacza, że dzięki takim technologiom jak Proton czy Vulkan, pomimo niewielkich niedogodności, Linux może dobrym wyborem dla części graczy. Wspomina o łatwości testowania różnych dystrybucji oraz o tym, że większość dostarcza po instalacji w pełni funkcjonalny pakiet oprogramowania.

#windows #gry #linux #proton #wine #vulkan #grafikakomputerowa

Fedora Workstation jest skierowana do użytkowników komputerów domowych, laptopów

Data: 22.12.2019 13:02

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 31.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation jest skierowana do użytkowników komputerów domowych, laptopów, twórców oprogramowania, hobbystów, entuzjastów, studentów, etc. i dostarcza gotowy system opracowany przez społeczność.

Fedora 31 Workstation wyposażona jest w GNOME 3.34 – najnowszą wersję tego popularnego środowiska graficznego zapewniające znaczne ulepszenia wydajności, które będą szczególnie widoczne na sprzęcie o niższej mocy.

Fedora Serwer dostarcza administratorom systemów najnowsze, najnowocześniejsze oprogramowanie serwerowe typu open source, w łatwy sposób do wdrożenia.

Fedora Spins i Labs jest ukierunkowana na różne grupy odbiorców i zastosowania, w tym Fedorę Astronomy, która zapewnia kompletny zestaw narzędzi open source zarówno dla astronomów amatorskich, jak i zawodowych, a także środowiska graficzne, takie jak KDE Plasma, LXQt, LXDE, MATE, SoaS, Cinnamon i Xfce.

Fedora jest również dostępna dla alternatywnych architekturach sprzętowych, takich jak: ARM AArch64, Power i S390x. Na szczególną uwagę zasługuje poprawiona obsługa na układach Rockchip, w tym Rock960, RockPro64 i Rock64, a także początkowe wsparcie dla „panfrost”, sterownika graficznego z akceleracją 3D dla nowszego Arm Mali „midgard” GPU.

Wsparcie dla Fedora 32 bit i686 zostało porzucone.

#Fedora #Linux #PC #komputery #laptopy

Data: 21.12.2019 15:30

Autor: R20_swap

Marzy Ci się pachnący nowością, elegancki komputer z Linuksem? Możesz takowy wygrać, jeśli tylko wykażesz się odrobiną umiejętności twórczych.

KDE Community organizuje dwa konkursy, związane z promocją nadchodzącej przestrzeni roboczej KDE Plasma 5.18. W obydwu głównymi nagrodami są komputery marki Tuxedo, niemieckiego przedsiębiorstwa oferującego desktopy oraz laptopy z autorską dystrybucją Linuksa, Tuxedo_OS, będącą forkiem Ubuntu Budgie.

Zadanie numer jeden polega na stworzeniu wideo promującego najnowszą wersję KDE Plasma. Konwencja materiału jest dowolna, natomiast organizator wymaga rozdzielczości Full HD i długości mieszczącej się w przedziale 1-2 minut.

Najlepszy materiał, który stanie się zarazem oficjalną reklamą KDE Plasma 5.18, zostanie nagrodzony komputerem Tuxedo Gaming PC z procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM, kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, SSD 256 GB oraz HDD 2 TB. Z kolei zdobywca drugiego miejsca ma otrzymać miniaturowy InfinityBox z Core i3 i również 16 GB RAM i SSD 256 GB.

#rozdajo #linux #konkurs #KDE

https://www.dobreprogramy.pl/Zareklamuj-KDE-Plasma-i-wygraj-komputer-z-Linuksem-czyli-tworczy-konkurs-spolecznosci,News,105350.html

Data: 21.12.2019 11:54

Autor: R20_swap

No jednak mint widzi normalnie 8GB ram, a debian tylko 2GB 32bitowy, bo ktoś tu pisał, że 32bitowe obsługują tyle co windowsy czy w tych okolicach na maxa..

To co widać to odpalenie po instalacji, pierwsze aktualizacje dopiero włączone..

#mint #linux #ram

Peppermint OS 10 – doczekała się aktualizacji do wersji Respin.

Data: 20.12.2019 19:28

Autor: R20_swap

rootblog.pl

Twórcy wydali dużą aktualizację dla Peppermint OS 10, którą nazwali Respin. Co ona wnosi? Przede wszystkim to, co ma Ubuntu 18.04.3, czyli Linux Kernel 5.0.0-37, Firefox 71 itd. Dodatkowo znalazły się rzeczy dotyczące zmiany wielkości kursora, lepszy menedżer przeglądarek internetowych oraz zmieniono wersję sterownika pulseaudio-equalizer. Dodano również motywy ARC, a Arc-Red-Dark został motywem domyślnym, powiększono listę hostów w systemowym blokerze reklam i naprawiono kilka błędów występujących w narzędziu ICE.

#linux #pepermint

MintBox 3. Bezgłośny i potężny PC na Intel Core i9 z Linux Mint 19.3

Data: 20.12.2019 13:28

Autor: R20_swap

dobreprogramy.pl

Izraelska firma Compulab odświeżyła swoją serię pasywnie chłodzonych komputerów stworzoną specjalnie do współpracy z systemem Linux Mint. Nowy MintBox 3 w wersji Pro mimo braku wentylatorów dostał nawet CPU Intel Core i9-9900K i GPU GeForce GTX 1660 Ti.

8 rdzeni i9 i GTX, a chłodzenie w pełni pasywne

Projektanci z Compulab dzięki autorskiemu rozwiązaniu Airtop 3 zdołali schłodzić ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9-9900K, kartę graficzną GeForce GTX 1660 Ti i zasilacz bez ani jednej ruchomej części. Układ Compulab może odprowadzić aż 300 W ciepła. Dzięki temu mamy nie tak duże pudełko (25 x 10 x 30 cm), które jest ciche i ma pokaźną moc obliczeniową.

Istnieje też tańszy wariant Basic oparty o sześciordzeniowy CPU Intel Core i5-9500 bez dedykowanej karty graficznej (tylko zaszyta w procesorze Intel UHD Graphics 630). Ma o połowę mniej RAM (16 GB DDR4-2666 vs 32 GB DDR4-2666, można samemu rozszerzyć do 128 GB) i nie tak pojemny nośnik (Samsung PM981 NVMe 256 GB vs 1TB). Pozostałe elementy nie różnią się.

Łączność, porty i dalsza rozbudowa

Dwie gigabitowe przewodowe karty sieciowe na chipach Intela, WiFi 802.11ac i Bluetooth 4.2. Użytkownicy mają możliwość rozszerzenia PC o drugi SSD M.2 (PCIe lub SATA), nośniki pod czterema portami SATA III czy modem 4G (jest slot SIM i M.2 key B lub Mini PCIe).

Czytaj dalej….

#linux #izrael #mint #PC #komputery

Wydany Linux Mint 19.3 - już oficjalnie w wersji stabilnej.

Data: 19.12.2019 00:39

Autor: R20_swap

linuxmint.com

Linux Mint 19.3 bazuje na Ubuntu 18.04.3 LTS i jądrze Linux 5.0.

Najnowsza wersja oprogramowania przeszła znaczącą kurację odchudzającą względem wydania oznaczonego numerem 19.2. Celluloid zastąpił odtwarzacze VLC i Xplayer, Gnote program do robienia notatek Tomboy, a Drawing wszedł w miejsce GIMPa. Widzicie chyba doskonale, że twórcy oprogramowania chcieli zmniejszyć liczbę pakietów w OSie.

Nowy Linux Mint to także narzędzie Hardware Detection Tool (HDT) w boot menu obrazu ISO, rozszerzone wsparcie dla Bluetooth, który to standard obsługuje teraz jeszcze więcej urządzeń i ulepszone HiDPI, wraz z jeszcze ładniejszymi ikonami systemowi. Na pasku systemowym gości teraz także ikona narzędzia, które automatycznie wykrywa potencjalne problemy ze sterownikami i kodekami i raportuje je użytkownikowi. O dodatkach pokroju zestawu nowych tapet i ikon nie muszę chyba wspominać?

#linux #mint

Data: 18.12.2019 19:23

Autor: R20_swap

nie no ten antix to nic specjalnego nie ma orócz swojego syfu, chodzi jak kazdy linuch, nawet nie potrafi zapamietac ustawien glosu i wielu innych, kieys musialem jeszcze za kazdym razem zmieniac ustawienia jasnosci ekranu, oczywiscie w jakims jego skrypcie/programie, bo klawisze laptopów nie działaja..

#antix #linux #fuckos

Zbigniew Konojacki poinformował o wydaniu 4MLinux 31.0. [Polski Linux]

Data: 17.12.2019 15:37

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

4MLinux to niezależna dystrybucja systemu Linux, dostarczająca ultra lekki pulpit JWM, zestaw aplikacji oraz skrypty do instalacji dodatkowych rozszerzeń.

Wraz z tym wydaniem, 4MLinux porzucił wsparcie dla wersji 32 bitowej i od tej pory 4MLinux jest dystrybucją tylko 64 bitową.

Pakiety zostały zaktualizowane i 4MLinux 31.0 oferuje m.in.: LibreOffice 6.3.4.2, GNOME Office (AbiWord 3.0.2, GIMP 2.10.14, Gnumeric 1.12.44), DropBox ‬85.4.155,‭ Firefox 71.0, Chromium ‬78.0.3904.108,‭ Thunderbird 68.3.0, Audacious 3.10.1, VLC 3.0.8, mpv 0.29.1, Mesa 19.1.5, Wine 4.21.

4MLinux LAMP Server wyposażony jest w elementy takie jak: Linux 4.19.86, Apache 2.4.41, MariaDB 10.4.10, PHP 5.6.40 i PHP 7.3.12), 5.30.0, Python 2.7.16 i Python 3.7.3.

#linux #polska #4MLinux

Data: 16.12.2019 18:44

Autor: R20_swap

Tak jak widzę to na polskim yt nie ma żadnych kanałów z linuxem. Jestet tylko taki jeden co dopra=owadza mnie do wscieklizny "Świat Linuxa" nie będę tłumaczył poprostu obejrzycie kilka jego filmików.

#linux

Jest szansa się wbić na rynek… #praca #pracadomowa

Data: 16.12.2019 14:20

Autor: R20_swap

Nie wiem no już sam, testowałem pierdyliard tych distro(systemów linux)

Przysięgam na stwórcę, kimkolwiek on jest, to wydajność najbardziej zoptymalizowanych systemów na laptopy z ich jakimś tam firmware, obojętnie czy otwarte czy zamnięte, jak mint/debian/ubuntu/manjaro/arch/solus czy inne gówno to i tak tylko z 70% możliwości czystego windows7 z sp1 i po roku przebywania na linuxie, to mam na razie dość, mimo, że nie gram.

Nie pierdole od rzeczy i wszystko mogę udowodnić…

#linux #windows #windows7

Siedzę na linuchu z przyzwyczajenia tylko i nudy, że na win nie trzeba nic robić/konfigurować i nic się nie psuje, a zwalnia to z czasem, ale linuch też zwalnia po każdej jednej aktualizacji

#oswiadczeniezdupy

Oczywiście jestem zawiedziony, ale to chyba nie ma sensu… Chociaż wiele, rzeczy w linux jest wspaniałe…

Mam już to cholerne 30L i wiem, ale to wiem, że za darmo to nikt nie weźmie odpowiedzialności za to co robi, obojętnie na dziedzine… linux byłby dobry tylko gdyby był płatny.

Data: 15.12.2019 20:27

Autor: R20_swap

jprd teraz na nvidia 940MX geforce nie ma tearingu? Nic już nie jestem w stanie zrozumieć, kiedy na zamkniętych i otwartych nvidia miałem jeszcze większy niż na intel 620 LOL

Ogarnie ktoś kiedyś te cholerne linuchy??

Miałem już ten sterownik 440 i dokładnie taki sam mint-mate

#tearing #mate #linux #nvidia

Data: 15.12.2019 00:37

Autor: R20_swap

Polecicie jakiegoś YotuBera Polskiego z filmikami o linuxach?Ale takiego który mówi bardziej o sterownikach, wydajności, optymalizacji, tłumaczy wady x.org, wyjaśnia tearing, jak instalować linuxa na laptopie z dwiema kartami dzwiekowymi i graficznymi, jak wylaczyć mikrofon/bluetoth.kamere itd gówna, żeby kernel miał lżej..

A nie jakieś zachwycanie się pierdołami jak "Świat Linuxa" itp I bez filmików na jakiś virtualboxach posranych..

#linux

Google banuje niektóre Linuksowe przeglądarki w swoich usługach [Afera]

Data: 14.12.2019 19:36

Autor: R20_swap

bleepingcomputer.com

Google banuje m.in Konqueror, Falkon i Qutebrowser. Z tych przeglądarek nie można się już zalogować do niektórych usług, bo ukazuje się komunikat że przeglądarki mogą być niebezpieczne. BleepingComputer skontaktowało się z Google ale nie odpowiedzieli jeszcze dlaczego zostały one zablokowane.

#afera #google #linux #skandal #opensource

Debiutuje Zorin OS 15.1 z ulepszonym Zorin Connect

Data: 14.12.2019 18:17

Autor: R20_swap

rootblog.pl

Zorin OS w wersji 15. to nowoczesny system typu Linux, który zadebiutował około pół roku temu. Teraz deweloperzy chwalą się aktualizacją do odsłony 15.1, która wnosi między innymi ulepszenia do Zorin Connect oraz GameMode.

Ponadto dodano specjalny tryb, który nazywa się GameMode. Można porównać go do trybu gamingowego, który gości na smartfonach z logo Xiaomi. W skrócie: GameMode zwiększa możliwości procesora i karty graficznej, aby gry działały płynniej i szybciej. Warto również wspomnieć o zaktualizowaniu LibreOffice do wersji 6.3, możliwości ustawienia własnego harmonogramu uruchamiania trybu nocnego oraz uaktualnienia jądra Linuxa do wersji 5.0. Ostatnią ciekawą nowością jest zaimplementowanie Sans Forgetica. Jest to specjalna czcionka, w której znaki są niekompletne (to znaczy mają pewne wycięcia), co ma ułatwić zapamiętywanie czytanego tekstu.

#linux #kontrowersje #kontrowersyjnylinux #zorinos

WireGuard , nową wewnętrzną wirtualną sieć prywatną Linux (VPN) w jądrze?

Data: 12.12.2019 21:47

Autor: R20_swap

zdnet.com

Cóż, Linus Torvalds powiedział: „Czy mogę jeszcze raz wyrazić swoją miłość do niego i mam nadzieję, że wkrótce się połączy? Może kod nie jest idealny, ale przeszukałem go w porównaniu z okropnościami, które są OpenVPN i IPSec , to dzieło sztuki ”.

#linux #vpn #bezpieczenstwo

Sabayon Linux jest dystrybucją stworzoną przez Fabia Erculianiego, bazującą na Gentoo

Data: 08.12.2019 21:29

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Sabayon Linux jest dystrybucją stworzoną przez Fabia Erculianiego, bazującą na Gentoo Linux i w pełni z nią kompatybilną. Używa systemu zarządzania pakietami Entropy, który został specjalnie stworzony dla tej dystrybucji oraz Portage.

Entropy instaluje gotowe paczki co skraca proces instalacji w porównaniu do Portage. Można korzystać z Entropy za pomocą konsolowych lub graficznych nakładek np. Equo oraz Ringo.

Sabayon wspiera architektury x86 oraz amd64 i jest dystrybucją typu „rolling release” co oznacza, iż nie trzeba jej od początku instalować po wydaniu nowej wersji. Dostępne są gotowe płyty Live CD/DVD ze środowiskami GNOME, KDE, XFCE, MATE, minimalistyczna wersja Minimal z Fluxbox dzięki której możesz dostosować system według własnych potrzeb oraz wersja SpinBase bez środowiska graficznego.

Do instalacji systemu na dysku twardym Sabayon używa instalatora Anakonda znanego z Red Hat oraz Fedora.

Począwszy od wersji 16.06, Sabayon dostępny jest również dla maszyn ARM (RaspberryPi).

#linux

Data: 08.12.2019 21:10

Autor: R20_New

I co to za logika, że w programie NVIDIA do zamkniętego sterownika, teoretycznie mogę sobie ją włączyć, kiedy przy takiej configuracji(niezbędnej przez tearing) i tak x.org widzi tylko intela.

Już nie wspomnę o tym, że gdybym uruchomił nvidie, to musiałbym też jakoś poradzić sobie z tearingiem.

#linux #kartygraficzne

Torvalds ostro o przeliczaniu wydajności procesorów na wat—i ma sporo racji

Data: 08.12.2019 17:16

Autor: R20_New

dobreprogramy.pl

Dzisiejszy rynek komponentów opiera się w dużej mierze na porównywaniu stosunku wydajności do zużycia energii. Intel, AMD czy Nvidia z każdą kolejną premierą chwalą się poprawą współczynnika wydajność na wat. Zdaniem Linusa Torvaldsa, tego rodzaju rozumowanie jest błędne i służy budowie fałszywego obrazu rzeczywistości.

Naczelny opiekun jądra Linux w wypowiedzi na forum Real World Technologies zwraca uwagę, że korzystny stosunek wydajności danego układu do zużycia energii nie jest równoznaczny z sensu stricto wysoką wydajnością. Właściwie to nie jest z wydajnością związany jakkolwiek. – Każdy, kto reklamuje »wydajność na wat«, jest nieuczciwy albo głupi – komentuje ostro Torvalds, słusznie wskazując, że najłatwiejszym sposobem na poprawę efektywności energetycznej jest obniżenie częstotliwości zegara taktującego.

Wyjaśnijmy. Wydajność, taktowanie i zużycie energii nigdy nie są wobec siebie proporcjonalne. Tylko, o ile wydajność rośnie wraz z zegarem w stopniu umiarkowanym, o tyle zużycie energii potrafi skoczyć dość drastycznie. Równocześnie każdy układ ma pewne optimum, czyli taką wartość częstotliwości zegara, przy której stosunek wydajności do zużycia energii jest możliwie najlepszy. Ale ten punkt nigdy nie znajduje się w górnej partii możliwości jednostki.

Patrz. GeForce'y Max-Q

Zakładam, że większość czytelników kojarzy karty graficzne Nvidii z serii Max-Q, cechujące się obniżonym zużyciem energii. Są one tworzone właśnie w oparciu o opisaną powyżej zasadę. Innymi słowy: Nvidia dobiera takie częstotliwości, które gwarantują optymalną efektywność energetyczną. Przy czym Max-Q są średnio 15-20 proc. wolniejsze od zwykłych odpowiedników.

Gdyby jednak podzielić liczbę generowanych klatek przez moc na wejściu, to okazałoby się, że wariant energooszczędny wypada zdecydowanie bardziej okazale.

Ameryki nie odkrył

Oczywiście Torvalds nie dokonał tu żadnego epokowego odkrycia. Schemat znamy od dawna. Niemniej ważniejszy od samych słów jest ich kontekst, a ten okazuje się, cóż, zaskakujący. Fin krytykuje niejako porównywanie procesorów przez pryzmat liczby rdzeni. W tym przypadku mowa konkretnie o serwerowych czipach AMD Epyc 2. oraz 1. generacji.

Torvalds strofuje pewnego testera, że ten zestawia efektywność energetyczną dwóch generacji Epyców w momencie, gdy nowsza seria ma dwukrotnie większą liczbę rdzeni, ale kosztem ich taktowania. – To żadna niespodzianka, a wyłącznie podstawowa fizyka – pisze. Jak zapewnia, docenia procesory AMD Epyc 2 i za wydajność, i za zużycie energii, ale nie wyraża akceptacji dla przeliczania wydajności na wat, gdy wykonywany test skaluje się z liczbą rdzeni.

Ale i tak budzi kontrowersje

To już z kolei brzmi w sposób nieco wywrotowy. Wiadomo przecież, że Epyc 2 to nie tylko więcej rdzeni, ale także, a może przede wszystkim nowy proces litograficzny klasy 7 nm i zmodyfikowania mikroarchitektura, co z oczywistych przyczyn także ma wpływ na efektywność. No, ale faceta, który mówi o sobie, że ma ego wielkości małej planety ciężko byłoby uświadomić.

Trzeba jednak oddać mu jedno: przeliczanie wydajności na wat faktycznie bywa mylące. Każde narzędzie czy gra skaluje się inaczej i ciężko o uniwersalny wykładnik. Dobrze, że ktoś z autorytetem wreszcie zwrócił na ten fakt uwagę i głośno mówi na czym polega problem.

#linux

Można pobierać Linux Mint 19.3 Beta

Data: 08.12.2019 17:08

Autor: R20_New

linuxmint.com

Linux Mint 19.3 „Tricia” będzie wydaniem z długim okresem wsparcia trwającym aż do 2023 roku. A więc co takiego nowego dodano? Przede wszystkim ulepszono system wysyłania raportów błędów. Zgłaszanie błędów na Linuxie jest bardzo ważne, bowiem pozwala to na wykrycie problemu i rozwiązanie go. Poprawiono również wsparcie dla ekranow HiDPI. Jak mówią twórcy: „HiDPI support is almost complete(…)” i twierdzą, że niemalże każda aplikacja systemowa (oprócz HexChat i Qt5Settings) wyświetla się prawidłowo na monitorach z bardzo wysoką rozdzielczością. Natomiast odtwarzacz multimediów Celluloid zastąpi Xplayer. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny – Xplayer wykorzystuje dekodowanie CPU, natomiast Celluloid GPU, przez co zużycie baterii na laptopach było znacznie większe.

#linux #mint

Servws Linuxiarze.pl dzięuje za wsparcie na większy serwer 2019

Data: 07.12.2019 23:44

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Bardzo dziękujemy Wam za wsparcie, jesteśmy wdzięczni za każdy Wasz gest wsparcia i chęć pomocy, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach.

Pełna lista naszych Darczyńców dostępna jest na stronie:

https://sparkylinux.org/october-2019-donation-report/

oraz:

https://sparkylinux.org/november-2019-donation-report/

Już wkrótce ruszymy z przeprowadzką naszych serwisów na większy serwer (o terminie poinformujemy Was kilka dni wcześniej na kanałach społecznościowych), tak więc gdyby któraś ze stron chwilowo nie działała, to znaczy że ma to związek z przeprowadzką, także prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w tym względzie.

Jak pisaliśmy wcześniej, potrzebujemy nowszego laptopa, niestety nikt nie zgłosił się z zamiarem podarowania nam takiego sprzętu, ale żeby w nieskończoność nie przedłużać tego tematu postanowiliśmy, iż od nowego roku będziemy co miesiąc zbierać min. 1000 zł. To niewielka kwota, ale pozwoli nam na opłacanie comiesięcznych rachunków oraz na nieco większe wydatki związane ze zakupem drobnych sprzętów do pracy, jak choćby dysków na archiwizację danych, których stale przybywa, nasze stare dyski pękają już w szwach. Być może zdołamy również z tych pieniędzy uzbierać na potrzebny laptop czy desktop, który wkrótce będziemy musieli wymienić oraz hektolitry kawy, byśmy mogli wlać ją sobie do oczu lub kroplówką do żył 🙂

Jeszcze raz bardzo bardzo dziękujemy za kolejny rok z Wami.

Pamiętajcie o nas również i w kolejnym miesiącu.

Aneta i Paweł

#linux #unix #opensource #linuxiarzepl

Dodane do bazy: SharpBang #linux

Data: 07.12.2019 23:28

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

SharpBang GNU/Linux (♯!) to bootowalny obraz ISO live, który można użyć do zainstalowania wstępnie skonfigurowanego pulpitu Openbox/Tint2 działającego na stabilnej wersji Debiana.

System live-build służy do tworzenia live ISO, podobnie jak w przypadku oficjalnych obrazów Debiana. Pełny zestaw narzędzi do ratowania i odzyskiwania znajduje się w środowisku live, a tryb ratowania jest dostępny z menu rozruchowego, który można użyć do uruchomienia powłoki w zainstalowanym systemie.

Nazwa użytkownika dla systemu live jest ‚user’ a hasło jest ‚live’.

#linux

Data: 07.12.2019 18:02

Autor: R20_New

Samego środowiska graficznego gnome nienawidzę i nie chcę mieć z nim styczności, ale takiego programu nawet windowsiarzei konsolowcy mogą pozazdrościć( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

Niestety trochę czasem to trwa, ale sam program jest bardzo wygodny i zawszę naprawi pendrive…

#linux #oswiadczeniezdupy

Data: 07.12.2019 09:51

Autor: R20_New

Z ciekawości czy będzie szybko/lekko(linuxowo) to zinstalowałem 32bitowy OS i coś mnie jepło, pacze, a tu tylko 2,1 gib ramu, kiedy karta ma 8GB czyli chyba niecałe 8GiB ?

Wiem, że windowsy 32bitowe, ale linux?

#linux

Zorin OS odpiera zarzuty dot. telemetrii

Data: 06.12.2019 20:05

Autor: Kielbasa

teamquest.pl

Podczas korzystania z Zorin OS-a twój komputer może okazjonalnie wysyłać nam ping zawierający anonimowy unikalny identyfikator twojego komputera. Wykorzystujemy tę informację, aby poznać liczbę aktywnych użytkowników Zorin OS-a. Unikalny identyfikator nie identyfikuje cię (lub kogoś działającego w twoim imieniu), jeśli go nie ujawnisz. Możesz wyłączyć pingi, usuwając paczkę Zorin-os-census ze swojego komputera.

#linux #zorinos

Tails 4.1 Została wydana

Data: 05.12.2019 20:53

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Została wydana nowa wersja Tails 4.1.

Tails (The Amnesic Incognito Live System) jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa typu live, służącą do bezpiecznego i anonimowego korzystania z internetu. System bazuje na Debianie z gałęzi stabilnej.

Tails 4.1 bazuje na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster” i dostarcza zmiany, takie jak:

– keys.openpgp.org jako domyślny serwer kluczy OpenPGP

– Tor Browser 9.0.2

– Thunderbird 68.2.2

– zastąpiono rozszerzenie TorBirdy własnymi ustawieniami i łatkami w Thunderbird, które zapewniają równoważną prywatność

– zaktualizowano Enigmail do wersji 2.1.3, który ma uproszczony kreator instalacji i automatycznie tworzy klucz OpenPGP dla nowych kont e-mail

– jądro Linux 5.3.9

– ponownie dodano opcję Show Passphrase w Tails Greeter

– naprawiono informację wyświetlania błędu, gdy GDM nie uruchamia się

– ponownie dodano opcję „Otwórz w terminalu”, klikając prawym przyciskiem myszy (na komputerze Mac, kliknij dwoma palcami) w folderze w przeglądarce plików

– poprawiono instalację dodatkowego oprogramowania

#linux #tails

Firefox 71: finalna wersja przeglądarki już dostępna.

Data: 03.12.2019 17:01

Autor: R20_New

instalki.pl

O wersji 71 przeglądarki Mozilla Firefox słyszymy już od października bieżącego roku. Długi czas oczekiwania dobiegł jednak końca i użytkownicy pobierać mogą już najnowszą wersję oprogramowania. Wprowadzone zmiany mogą spodobać się ogromnej rzeszy konsumentów.

Ciekawą nowością zaimplementowaną w Firefox 71 jest tzw. tryb kiosku umożliwiający uruchomienie przeglądarki internetowej bezpośrednio w trybie pełnoekranowym. Chcielibyśmy jednak dziś skupić się na dodanym trybie Picture-in-Picture, który już od dawna gości, np. w przeglądarce Opera. Ta funkcja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom portalu YouTube i innych serwisów wideo.

Znajdując się na platformie należy najechać kursorem na odtwarzany materiał i kliknąć niewielką ikonkę „Obraz w obrazie”. Rezultat możecie zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu, które wykonaliśmy dla Was już pewien czas temu.

#programy #linux #firefox #przegladarki #windows #macos

Data: 03.12.2019 16:44

Autor: R20_New

Doradzi ktoś coś?

Biorę się za instalację gentoo.

Najgorzej nie lubię partycjonowania, dla mnie to jest dramat..

Da się jakoś to obejść i zainstalować go na jednej partycji?(Mam ogólnie 2 partycje z systemem debian i ubuntu) reszta to wolne miejsce. I chciałbym utworzyć 1 partycje dla gentoo. Ale w poradnikachzawszę jest sda1/sda2/sda3 tylko że jak zrobie partycje na tej partycji to mam coś w stylu np sda4p1 sda2p2 sda3p3…… a cfdiski nie iwdzą takich partycji i nie mągę utworzyć partycji rozruchu, linux, home…….. jprdl///

#linux #pytanie #pomoc

Enso OS Z połączenia Xubuntu oraz Elementary powstało szybkie, lekkie i naprawdę ładne distro

Data: 01.12.2019 23:13

Autor: R20_New

rootblog.pl

Świat Linuksa jest bogaty w wiele przeróżnych dystrybucji i masie z nich ciężko jest się przebić do pingwiniego mainstreamu. Czym więc wyróżnia się Enso OS?

Enso OS, czyli dopieszczone Ubuntu

Nie będę tego ukrywać – Enso OS bazuje na Ubuntu (a dokładnie na Xubuntu 18.04.2). Czy to jednak minus? Oczywiście, że nie! System ten wykorzystuje popularne i bardzo lubiane przeze mnie środowisko graficzne XFCE w wersji 1.14.x.

Warto sprawdzić: Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w „Linuksowym Windowsie”?

Deweloperzy w systemie zaimplementowali wiele ciekawych elementów. Warto zaznaczyć, że XFCE nie wygląda zbyt nowocześnie, natomiast Enso wyróżnia się kolorowym i naprawdę fajnym wyglądem, który kojarzy mi się z Deepin OS. Twórcy zapożyczyli wiele elementów z innego systemu, a dokładnie z Elementary OS – między innymi launcher Panther, oraz sklep z aplikacjami App Hive.

Z połączenia Xubuntu oraz Elementary powstało szybkie, lekkie i naprawdę ładne distro. Można powiedzieć, że jest ono czymś na wzór mojego marzenia, bowiem uwielbiam środowisko XFCE, natomiast nigdy nie chce mi się go przerabiać tak, aby wyglądało bardzo ładnie – po prostu jest to czasochłonne, a Enso OS już na start oferuje świetny wygląd.

Deweloperzy reklamują Enso OS w bardzo ciekawy sposób. Opisują go jako idealny dla sprzętu, który został zapomniany przez MacOS i Windows. Ciężko się z tym nie zgodzić, bowiem, tak jak pisałem wcześniej, XFCE to naprawdę lekka nakładka graficzna.

#linux