Data: 19.01.2020 08:28

Autor: R20_swap

Mamy nadzieję, że nie zarezerwowałeś jeszcze biletów na XDC2020, ponieważ coroczna konferencja X.Org, ponieważ miejsce wydarzenia – i kraj goszczący – może się zmienić.

Coroczna konferencja programistów X.Org odbywa się co roku między różnymi obiektami w Ameryce Północnej i Europie. W ubiegłym roku ogłoszono, że XDC2020 będzie hostowany w Gdańsku przez polską lokalną załogę w firmie Intel. Ale teraz decyzja ta jest poddawana ponownej ocenie w kwestii znalezienia bardziej przyjaznego i integracyjnego kraju na to wydarzenie.

Jeden z ich członków zwrócił uwagę zarządu X.Org na to, że niektóre lokalne gminy wprowadziły niedawno w Polsce „strefy przeciw LGBT”. Te strefy wolne od LGBT są uważane za niewykonalne i symboliczne ( szczegóły na Wikipedii), ale może spowodować zmianę lokalizacji XDC2020.

#spierdolenie #xorg #szmaty #afera #linux #skandal #polska #lgbt

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=XDC-2020-Options-Outside-Poland

Wrzucicie na wypok?Może aferę zrobią( ͡° ʖ̯ ͡°)

Wino 5.0-RC6 wydane z kolejnymi 21 poprawkami

Data: 18.01.2020 08:49

Autor: R20_swap

phoronix.com

Prawdopodobnie zobaczymy stabilną wersję Wine 5.0 w przyszłym lub następnym tygodniu, ale na razie Wine 5.0-RC6 jest dostępny jako najnowszy kandydat na cotygodniowe wydanie.

Biorąc pod uwagę zawieszanie się kodu w ciągu ostatniego miesiąca, nie ma żadnych nowych funkcji, ale tylko poprawki błędów na tym etapie. Wino 5.0-RC6 zawiera łącznie 21 znanych poprawek błędów.

Niektóre poprawki w Wine 5.0-RC6 dotyczą gry Brothers In Arms – Hell's Highway, Tomb Raider, The Witcher Enhanced Edition, Serious Sam Classic i innych gier. Istnieją również poprawki dla aplikacji takich jak 7-Zip, Acrobat Reader i Pale Moon.

Więcej szczegółów na temat poprawek Wine 5.0-RC6 za pośrednictwem WineHQ.org .

2 komentarze

#wine #emulatory #translator #gry #pcmasterrace #windows #linux

Data: 17.01.2020 23:02

Autor: R20_swap

Nie wiem, czy nie zostane już na lata z win. Widzę win10 mocno się poprawił.

Linux jest dobry, ale bez gui. Bez gui to każdy kopm mogą se w du8pe wsadzić!

#linux #oswiadczeniezdupy

#przepraszam

Przepraszam, ale naprawdę tak jest. Jeszcze kiedyś można było zarzucić pożeranie ramu, ale miny, kubutny wpierdzielają tyle co win7 sp1, a ubuntu z gnome/unity to już wiecej niż win10.

Z reszta, na uj m ten ram(jesli mam 2gb ram i system bierze 1gb, a drugi 500mb, ale pierwszy jest plynny i szybko wszysko w nim codzi, a drugi jest rzęchem to wybór jest jaki?)

I nie chodzi mi o gry tylko ogólnie. Scrollowanie na linuchu, przebłyski/przycinki.. oczy od tego normalnie wysiadają i zabawy w option intel aceleration "sna:" narawdę nic nie dają jak bga nienawidzę…

#linux #windows #user #oswiadczenie

Data: 17.01.2020 22:14

Autor: R20_swap

Zauważyłem, że lutris ma opcję prime select nvidia. Czyli teoretycznie może być jak w windows – czyli wszystko na integrze(zjebanym intelu) a reszta na karcie graficznej(chociaż micro gpu nie mają wiele z tym wspólnego)

No w każdym razie spiepszyłem już trochę os, żeby sprawdzić jeszcze te opcje.

W każdym razie gta5 zainstalowana przez lutrisa to jakiś koszmar. 10-20 fps to max i czeste przycinki.

Test na #linux #mint

Najlepiej działało na cinanom(sam byłem w szoku), a testowałem pod środowiskami: kubuntu, xfce4, mate, mate compiz

#linux #gta5 #lutris #oswiadczeniezdupy #gaming #laptop #gry #pc

Nie, nie polecam, na windowsie też gra się zacina, ale gdy już gra to jest to skok fps jak z laptopa na stacjonarny. Licznikami bym się zbytnio nie sugerował, zwłaszcza kiedy gra sama ledwo wyrabia, a jeszcze taki pryszcz na dupie.Ale to się czuje.

Red Hat zaleca wyłączenie sterownika grafiki Intel Linux z powodu usterki sprzętowej

Data: 17.01.2020 03:45

Autor: R20_swap

phoronix.com

To był kolejny dzień testowania i analizowania CVE-2019-14615, czyli problemu ze sprzętem graficznym Intela, w przypadku którego dla Gen9 wszystko było w porządku, ale dla grafiki Gen7 prowadzi do dużych spadków wydajności . Oprócz testów Core i7 opublikowanych wczoraj w wyżej wspomnianym artykule, obecnie trwają testy odpowiednich procesorów Core i3 i i5 pod kątem wpływu (jak dotąd wygląda to równie brutalnie).

Zawartość CVE-2019-14615 jest nadal oznaczona jako prywatna, ale portal klienta Red Hat otworzył swoje wskazówki na temat tej wady graficznej. Red Hat ocenia ten CVE jako mający umiarkowany wpływ. Ten raport o błędach Red Hat rzucił nieco więcej światła na problem.

W szczególności oto wyjaśnienie, w jaki sposób działa ta luka, na podstawie ich informacji:

1 – Przestrzeń użytkownika tworzy bufor wsadowy

2 – Batchbuffer wysyłany do jądra przez ioctl

3 – ioctl wydaje go jako „jednostkę wykonawczą” dla sprzętu.

4 – Jądro planuje uruchomienie innego procesu.

5- Inny proces (działający jako użytkownik) może uzyskać dostęp do poprzednich wyników jednostki wykonawczej, ponownie wykorzystując wyniki jednostek wykonawczych.

Interfejs ze sterownikami jądra w przeciwieństwie do znalezienia sposobu, aby być nikczemnym przez OpenGL / GLSL, przynajmniej sprawia, że ​​brzmi to tak, jakby ten exploit nie był możliwy przez WebGL (ponieważ niektórzy byli zaniepokojeni z powodu braku publicznych informacji Intela na moment), ale rzeczywiście musiałby to być kod lokalny uruchamiany bezpośrednio w systemie. Z pewnością dowiadujemy się więcej o tym wektorze ataku, gdy szczegóły stają się dostępne.

Co ciekawe w wytycznych dla klientów Red Hatjest to, że zalecają wyłączenie sterownika karty graficznej jądra Intela (i915) jako rozwiązania problemu. Wprowadzono już łatkę Gen9, Gen8 jest chroniony przez poprzednie prace, a mocno uderzająca Gen7 jest dostępna w formie łatki. Sugerują jednak umieszczenie na czarnej liście sterownika jądra grafiki Intel, potwierdzając jednocześnie, że „ funkcja zarządzania energią karty zostanie wyłączona, a system może pobierać dodatkową moc… To ograniczenie może nie być odpowiednie, jeśli wymagana jest funkcja logowania graficznego ”.

Wyłączając sterownik grafiki jądra Intel, tracisz całkowicie przyspieszenie sprzętowe, a także ustawienie trybu jądra, co ogólnie oznacza, że ​​działa z bardzo niską rozdzielczością VESA i innymi zakłóceniami wyświetlania, które generalnie są związane z tym doświadczeniem. To prawda, że ​​Red Hat Enterprise Linux jest w dużej mierze używany na serwerach, na których grafika nie jest wykorzystywana, ale to również straci na jakiejkolwiek obsłudze OpenCL i tak ogólnie spowoduje utratę oszczędności energii i nie wspominając o tym, że zaszkodzi osobom korzystającym z RHEL na stacjach roboczych z grafiką Intela. Ale ze względu na wspólną obwiednię mocy między zintegrowaną grafiką a rdzeniami procesora, utrata zarządzania energią iGPU może oznaczać potencjalne konsekwencje wydajności po stronie procesora.

Zobaczymy, czy wytyczne dla klientów Red Hata zostaną zaktualizowane, gdy jądra RHEL cofną port łaty Gen9 (i prawdopodobnie Gen7), czy też nadal zalecają wyłączenie modułu jądra i915 – jeśli jest więcej implikacji dla bezpieczeństwa niż pozwolą na to do zakresu wyłączania / umieszczania na czarnej liście sterowników zamiast zalecania natychmiastowej aktualizacji jądra.

4 komentarze

#intel #linux #komputery

CentOS 8 1911 został wydany dzisiaj, gdy przebudowa społeczności została przebudowana na

Data: 15.01.2020 19:33

Autor: R20_swap

phoronix.com

na Red Hat Enterprise Linux 8.1, która zadebiutowała w listopadzie.

Red Hat Enterprise Linux 8.1 przyniósł oficjalne wsparcie dla łatania na żywo jądra, różne aktualizacje skoncentrowane na kontenerach, nowe role systemowe Enterprise Linux, ulepszenia chmury hybrydowej oraz inne ulepszenia bezpieczeństwa i aktualizacje pakietów.

Więcej szczegółów na temat CentOS 8 1911 można znaleźć w informacjach o wydaniu, ale jak zwykle sprowadza się to do przebudowy społeczności Red Hat Enterprise Linux 8.1.

Pliki do pobrania dostępne na CentOS.org . Niedługo

#linux #redhat #centos #komputery

Data: 15.01.2020 01:09

Autor: R20_swap

A czym waszym zdaniem najlepiej spróbować odzyskać plik w którym miałem pliki tekstowe?

Pliki trzymałem na windows albo linux(nie pamietam) Dysk po wielu formatach, instalacji linux, win 8.1, win10, ale zawsze malo zajety 30% max może kiedyś. 1 TB talerz.

#pytaniedoexperta #linux #windows #pc #komputery

Program tylko na win10.

Chociaż spróbować, kiedy nie będzie mnie w domu, czy coś to go bym urucomil i niech se trzepie talerza cały dzień..

ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Linux Lite 4.8 to świetna i darmowa alternatywa dla Windowsa

Data: 14.01.2020 22:03

Autor: R20_swap

youtube.com

Dajcie szansę temu Linuxowi.

Co zamiast Windows 7? A może nowy i darmowy Linux Lite 4.8, którego twórca, Jerry Bezencon, zaprezentował właśnie jako doskonałą alternatywę dla systemu Microsoftu, który właśnie dziś traci oficjalne wsparcie. Bazujące na Ubuntu 18.04.3 LTS ma sprawić, że użytkownicy "siódemki" poczują się jak w domu. Będą przy tym bezpieczni i zaskoczeni liczbą nowoczesnych rozwiązań.

Linux 4.8 wykorzystuje jądro Linux 4.15, a plik instalacyjny zawiera standardowy pakiet zaktualizowanych do najnowszych wersji aplikacji. Na start użytkownicy będą mogli cieszyć się obecnością przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 71, pakietem biurowym Libre Office 6.0.7, doskonałym odtwarzaczem VLC 3.0.8, programem graficznym GIMP 2.10.14, klientem poczty Mozilla Thunderbird 68.2.2, czy też Timeshiftem 19.08.1.

#linux #windows #komputery #opensource #Lite

X.Org Server 1.20.7 wydany z garścią poprawek do ustawień GLAMOUR +

Data: 14.01.2020 21:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

Bez śladu X.Org Server 1.21 na horyzoncie, wydania punktowe X.Org Server 1.20 kontynuują pracę.

Twórca grafiki Intel Linux, Matt Turner, wydał X.Org Server 1.20.7 jako najnowszą wersję punktową, składającą się z czternastu zmian. Zmiany dotyczą głównie bitów sterowników GLAMOUR i xf86-video-modeset, ale także niektórych aktualizacji Solaris za pośrednictwem Alana Coopersmith firmy Oracle.

Aaron Plattner z firmy NVIDIA dodał do DDX ustawienia wideo xf86 trybu sprawdzania wokół weryfikacji inicjalizacji RandR, Kenneth Graunke Intela ma teraz sterownik do ustawiania trybu za pomocą EGL_MESA_query_driver, aby wybrać sterownik DRI, jeśli to możliwe (potrzebne dla sterownika Iris), i kilka innych poprawek do ustawiania trybu też tam są. Graunke dodał również zmianę do GLAMOUR, aby również zapytać o nazwę sterownika za pośrednictwem EGL_MESA_query_driver, co jest dobrą wiadomością dla sterownika Iris Gallium3D.

Michel Dänzer z Red Hat ma również poprawki sterowników XWayland, GLAMOUR i ustawiania trybów.

Lista zmian znajduje się na stronie xorg-announce .

Przynajmniej X.Org Server 1.20.7 jest w samą porę na włączenie do Ubuntu 20.04 LTS, podczas gdy wygląda na to, że xorg-server 1.21 z pewnością nie wejdzie w to wydanie i kto wie, kiedy ta aktualizacja z licznymi zmianami GLAMOUR / XWayland będzie faktycznie zostanie wydany, biorąc pod uwagę, że nie ma aktualnego menedżera wydania.

#linux #xorg

Jerry Bezencon ogłosił wydanie Linux Lite 4.8, nowej stabilnej wersji przyjaznej dla początkujących

Data: 13.01.2020 17:01

Autor: R20_swap

distrowatch.com

dystrybucji projektu opartej na Ubuntu 18.04 i zawierającej pulpit Xfce: „Linux Lite 4.8 wersja ostateczna jest już dostępna do pobrania i instalacji. Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby powitać wszystkich ludzi systemu Windows 7, którzy przybyli tutaj, aby znaleźć prostą, szybką i bezpłatną alternatywę dla systemu Windows 7, który osiągnął koniec życia i nie zapewnia już aktualizacji zabezpieczeń. Linux Lite wprowadza system operacyjny oparty na Linuksie, oferując pełny, zgodny z Microsoft pakiet biurowy, znane oprogramowanie, takie jak Firefox, Chrome, Teamviewer, VLC, a także pełne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych systemu, kompleksowe i łatwe w obsłudze postępuj zgodnie z instrukcją pomocy, aby poprowadzić Cię w podróż, Steam, abyś mógł nadal grać w gry Windows i wiele innych programów. Nasz pulpit jest taki sam, jak w systemie Windows, z menu Start po lewej stronie i zasobnikiem po prawej z opcjami głośności, sieci i kalendarza,

#linux #komputery

Grudniowe liczby Steam wskazują na niższy udział w Linuksie, ale z większą ilością dziwactw

Data: 13.01.2020 00:30

Autor: R20_swap

phoronix.com

Powstrzymałem się od pisania o liczbach Valve w ankiecie Steam na początku stycznia, kiedy były one publikowane w grudniu, ponieważ liczby te wydawały się nie do zera. Ale w połowie miesiąca te same liczby wzrosły bez żadnych zmian ze strony Valve, jak widzieliśmy w niektórych miesiącach, kiedy poprawiali swoje pomiary.

W grudniu 2019 r. Badanie Steam Survey pokazuje, że udział w rynku gier linuksowych spadł o 0,14% do 0,67%. To dość duży poślizg, ale pamiętaj, że jest to procent, a nie bezwzględna liczba graczy. Ten poślizg jest dość zaskakujący, ponieważ udział w rynku gier Steam w Linuksie był dość stabilny przez wiele ostatnich miesięcy, w dużej mierze dzięki Steam Play, który umożliwia płynne działanie wielu gier Windows na Linuksie.

0,14% jest znaczące, biorąc pod uwagę niewielką bazę gier dla Linuksa, ale może to być prawie zaokrąglenie błędu, biorąc pod uwagę wielkość bazy użytkowników Steam. Ale wzrost prawdopodobieństwa niedokładności ankiety wynika z raportu Valve z grudnia 2019 r., Że 64-bitowy udział w rynku Windows 7 wzrósł o 14%, podczas gdy Windows 10 spadł o 13% …. Wykrywanie wersji Steam nie powiodło się lub coś innego jest krzywo. Windows 7 jest w końcu EOL'owany przez Microsoft i nie ma jasnego wyjaśnienia, dlaczego w ostatnim momencie nastąpiłaby duża huśtawka dla użytkowników Windows 7. Możemy uwierzyć, że spadek o 0,14% w przypadku Linuksa jest możliwy, ponieważ w grudniu wielu użytkowników systemu Windows uruchomiło swojego klienta Steam, aby skorzystać ze świątecznej sprzedaży na platformie Valve, ale ten skok w Windows 7 budzi mniejsze zaufanie do danych miesięcznych. Więc my

Krótko mówiąc, statystyki Steam Survey wydają się coraz mniej wiarygodne, choć udział w rynku gier dla systemu Linux nadal wydaje się wynosić około 1% lub mniej. Ci, którzy chcą pogrzebać w grudniowych liczbach, mogą je znaleźć tutaj .

#game #pcmasterrace #gry #steam #linux #proton

Najważniejsze cechy Wine 5.0 - od integracji FAudio do Vulkan 1.1 + mnóstwo poprawek błędów

Data: 13.01.2020 00:26

Autor: R20_swap

phoronix.com

Wine 5.0 wciąż przechodzi kandydatów na cotygodniowe wersje, ale stabilna wersja Wine 5 ma się pojawić w drugiej połowie stycznia. W tym zbliżającym się wydaniu, oto spojrzenie na duże zmiany, które można znaleźć w tej corocznej aktualizacji Wine.

Wine 5.0 reprezentuje najnowszą roczną stabilną aktualizację bazy kodu Wine i kulminację dwutygodniowych migawek rozwoju Wine 4.x w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy. Niektóre z najważniejszych zalet Wine 5.0 obejmują:

– Integrację FAudio jako lepszą implementację XAudio2 i wykonaną częściowo dzięki CodeWeavers / Valve w ramach działań Proton.

– Obsługa Vulkan 1.1.

– Wsparcie dla instalacji sterowników plug-and-play.

– Wiele bibliotek DLL jest teraz domyślnie budowanych jako pliki PE.

– Domyślnie obsługa skompresowanych tekstur DXTn / S3 Kompresja tekstur teraz, gdy wygasły patenty dotyczące tego skompresowanego formatu tekstur.

– Obsługa blokowania spinów jądra NT.

– Implementacje bazowe Futex większej liczby operacji podstawowych.

– Różne ulepszenia DirectWrite.

– Wsparcie dla kluczy kryptograficznych ECC.

– Większa obsługa interfejsów API Windows Media Foundation.

– Wsparcie dla wspólnego Wine-Mono, aby zaoszczędzić miejsce, zamiast potrzeby tej implementacji .NET typu open source według prefiksu Wine.

– Obsługa Unicode 12.0 i 12.1.

– Lepsze wyliczanie wyników wyświetlania, szczególnie dla konfiguracji Linux z wieloma monitorami wokół Xinerama.

– Wstępna implementacja usługi HTTP (HTTP.sys) jako zamiennik użycia interfejsu API Winsock przez usługi IIS w celu uzyskania lepszej wydajności niż interfejs API Windows Sockets.

– Lepsza kompatybilność z debuggerami Windows.

– Lepsza obwindowsa MinGW LLVM i osobne ulepszenia kompilacji WineGCC.

Więcej szczegółów na temat Wine 5.0 wraz z jego wydaniem już wkrótce!

#wine #emulatory #windows #gry #directx #vulcan #linux #pcmasterrace #opensource

Zespół OpenMandriva opublikował nową wersję rozwojową, OpenMandriva 4.1

Data: 11.01.2020 13:16

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Beta. Nowa migawka programistyczna oferuje zaktualizowane jądro, domyślny kompilator Clang oraz nową wersję pulpitu KDE Plasma. „Główne zmiany: Jądro zostało zaktualizowane do wersji 5.4.7. Qt został zaktualizowany do 5.14.0. Plazma została zaktualizowana: Frameworks 5.65, Plasma Desktop 5.17.4, Aplikacje 19.12.0. Więcej alternatywnych pulpitów jest dostępnych do testowania. Zapewniamy również jądro skompilowane z OpenMandriva Clang, o nazwie kernel-release-clang. Użytkownik może zainstalować tę samą wersję kernel-release i kernel-release-clang dla porównania. Clang jest domyślnym kompilatorem w OpenMandriva, ale dopiero niedawno jądro zostało z nim kompatybilne. Na razie jest to eksperymentalne. Zapewniamy również Zypper jako alternatywnego menedżera pakietów. Dla mniej zaawansowanych technologów fotografowie i artyści cyfrowi mogą dobrze się bawić, biorąc udział w konkursie na nowe tapety Jasne i lśniące. Z niecierpliwością czekamy na Wasze miłe zdjęcia, które zostaną uwzględnione w dodatkowej kolekcji tapet w końcowej wersji OMLx 4.1."Dalsze szczegóły można znaleźć w dystrybucji w ogłoszeniu programistów .

#linux #pc

David Nickel ogłosił wydanie SuperGamer 5

Data: 11.01.2020 12:52

Autor: R20_swap

distrowatch.com

avid Nickel ogłosił wydanie SuperGamer 5, zupełnie nowej wersji projektu opartej na Ubuntu, przeznaczonej dla graczy. Chociaż obraz na żywo nie jest dostarczany z żadnymi wstępnie zainstalowanymi grami, zawiera skrypty do pobierania i instalowania wielu popularnych platform do gier, takich jak Steam, Lutris (platforma do gier typu open source dla systemu Linux) i PlayOnLinux (kompatybilność z oprogramowaniem Wine warstwa do instalacji gier wideo opartych na systemie Windows i innego oprogramowania w systemie Linux). Nowa wersja SuperGamer oparta jest na Ubuntu 19.10, zawiera najnowsze jądro Linuksa (wersja 5.3) i interfejs użytkownika Xfce 4.14 z menu Whisker. „Nadeszła wersja 5 SuperGamer. Opiera się na bazie Ubuntu 19.10, jest TYLKO 64-bitowy i ma jądro 5.3 i Xfce 4.14. Dołączyłem instalatory dla Steam, Lutris i PlayOnLinux, a także oczyściłem jego wygląd. Obsługa UEFI jest wciąż hitem i brakiem nowego GRUB-a, ale działa w trybie Live.

#linux #gry #gaming #pcmasterrace

Jądro XanMod działa dobrze, aby zwiększyć wydajność Ubuntu Desktop / Workstation

Data: 10.01.2020 18:14

Autor: R20_swap

phoronix.com

Minęły cztery lata od ostatniego testowania jądra XanMod jako zmiany jądra Linuksa z różnymi łatami i dodatkowym tuningiem zaprojektowanym w celu zapewnienia lepszej wydajności komputera stacjonarnego / stacji roboczej, podobnej do jądra Liquorix . Ale biorąc pod uwagę ostatnie testy jądra Liquorix i dyskusje na temat harmonogramów jądra i nie tylko, oto kilka nowych testów porównawczych najnowszego jądra XanMod. Krótko mówiąc, jestem pod wrażeniem najnowszych wyników XanMod.

XanMod reklamuje swój smak jądra Linuksa jako oferujący następujące dodatki w stosunku do konwencjonalnego jądra generycznego / waniliowego / głównego:

– Prewencyjne pełne jądro bez kleszcza przy 500 Hz z dostrojonym harmonogramem rdzenia procesora.

– Dostrojona wielowierszowa warstwa blokowa z harmonogramem we / wy BFQ o niskim opóźnieniu.

– Ulepszenia buforowania, Virtual Memory Manager i CPU Governor.

– RCU Boost dla lepszej wielozadaniowości i niższego opóźnienia DRI w grach i aplikacjach produkcyjnych.

– ORC Unwinder dla implementacji śledzenia stosu jądra (debuginfo).

– Kontrola przeciążenia BBR TCP + algorytm zarządzania kolejką CAKE.

– Dostępny zestaw poprawek innych firm: system plików ZFS, Clear Linux, ACE Override PCIe, BMQ Process Scheduler, Proton fsync Tkg, Aufs, Ureadahead i GCC graysky's.

Dla zainteresowanych jest też smak XanMod w czasie rzeczywistym (PREEMPT_RT). XanMod koncentruje się na obsłudze Debiana / Ubuntu, a projekt oferuje archiwum Debiana dla tych, którzy chcą łatwo zainstalować swoje pliki binarne jądra na tych dystrybucjach. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie XanMod.org .

#linux #kernel

Archman 2020-01 Wydany! Linux na komputery osobiste

Data: 08.01.2020 20:43

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Archman GNU/Linux to dystrybucja Linux oparta na Arch Linux. System wyposażony jest w instalator Calamares oraz oferuje pre-konfigurowane pulpity, takie jak: Xfce, Budgie i Deepin.

Archman używa nakładki Octopi na menadżera pakietów Pacman, która ułatwia wyszukiwanie i instalację programów w trybie graficznym.

System dostępny jest tylko dla maszyn klasy x86_64 i oferuje model rozwojowy ciągły.

#arch #linux #pc #komputery #systemoperacyjny

Wydano GNOME Shell 3.35.3 z odciążeniem sterownika NVIDIA, naprawiono Shell + Mutter

Data: 05.01.2020 23:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

GNOME Shell 3.35.3 i Mutter 3.35.3 zostały wydane dzisiaj jako część kolejnego etapu rozwoju na drodze do GNOME 3.36, który pojawi się w marcu.

Godne uwagi w wydaniu GNOME Shell 3.35.3 jest obsługa wielu procesorów graficznych NVIDIA dla jego kontrolera switcheroo, aby umożliwić uruchamianie aplikacji na dodatkowym GPU / odciążonym. Ta kontrola przełącznika działała elegancko w przypadku sterowników GPU typu open source, a teraz przekazywane są odpowiednie zmienne środowiskowe do obsługi zastrzeżonego sterownika NVIDIA.

GNOME Shell 3.35.3 obsługuje także samodzielne kompilacje narzędzia rozszerzeń GNOME i szereg poprawek błędów.

Tymczasem Mutter 3.35.3 ma naprawione okno nagrywania na wyjściach HiDPI, przycinanie prostokątów odbywa się teraz równolegle , a inne poprawki w całym tekście.

GNOME 3.35.3 jest spodziewane w najbliższych dniach jako kolejne wydanie programistyczne, podczas gdy GNOME 3.36 beta (3.35.90) ​​jest oczekiwany na początku lutego, a następnie druga wersja beta, a następnie kandydat do wydania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, GNOME 3.36.0 zostanie wydane 11 marca.

#gnome #nvidia #linux

Wydanie GIMP 2.99.x wydaje się wkrótce dostępne w GIMP 3.0

Data: 05.01.2020 02:39

Autor: R20_swap

phoronix.com

Jest rok 2020, a GIMP pozostaje jedną z ostatnich przeszkód dla dużej aplikacji, która wciąż polega na zestawie narzędzi GTK2, nawet jeśli GTK4 prawdopodobnie zbliża się do końca roku kalendarzowego . Na szczęście, przynajmniej wersje rozwojowe GIMP 2.99.x na ścieżce do GIMP 3.0 opartej na GTK3 powinny wkrótce zacząć działać.

W ten weekend projekt GIMP opublikował podsumowanie 2019 roku, podkreślając niektóre z ich postępów w ubiegłym roku. Wśród osiągnięć znalazła się większa użyteczność tego edytora obrazów typu open source, różne ulepszenia narzędzi, znaczące ulepszenia wydajności, różnorodne ulepszenia obsługi formatu plików, nowe filtry i wiele innych.

Tymczasem w gałęzi GIMP 3.0 / niestabilnej oprócz użycia GTK3 pojawiło się nowe API obiektowe wtyczek, które umożliwia teraz pisanie wtyczek GIMP nie tylko w Pythonie 3, ale także w Lua i JavaScript.

GEGL / babl jako biblioteki bazowe używane przez GIMP również uzyskało wiele ulepszeń, w tym lepszą obsługę CMYK, lepszą obsługę wielowątkowości procesora, lepsze zarządzanie pamięcią i ostrzejsze wyjście podczas skalowania w dół za pomocą próbnika sześciennego. Opracowywany jest także CTX jako silnik wektorowy 2D i silnik rasteryzacji z interfejsem API inspirowanym Cairo / Skia / Postscript.

Chociaż nie ma jeszcze konkretnych planów, w 2020 r. Spodziewają się, że rozpoczną wysyłkę wersji rozwojowych GIMP 2.99.x „wkrótce”, chociaż harmonogram GIMP 3.0 wydaje się nadal niepewny.

Więcej szczegółów na temat wysiłków w 2019 r. Za pośrednictwem GIMP.org .

#gimp #grafikakomputerowa #programy #linux #opensource

Data: 04.01.2020 18:44

Autor: R20_swap

Ale zobaczcie, że teraz piękna sprawa jest taka, nie jestem expertem dzwieku i malo mnie to.. Ale linux na komputery zrobił piękną rzecz, że już nie spalisz słuchawek itp. bo jest ograniczenie, ale też( na własne ryzyko) jak masz duże słuchawy czy coś to możesz sobie zwiekszyć moc i po problemie. Bo kiedyś miałem duże słuchawki, ale grało cicho jak w dupie u żeda.Bo za mała moc była. w innym spaliłem jedną słuchawkę małą, bo za duzo podgłośniłem, a chciałem lekko słyszeć(upewnić się, że wyjcie podaje)bo robiłem wzmacniać, ze starej wieży.

#linux #shitposting

Q4OS Wydany! To oparta na Debianie dystrybucja Linuksa na komputery stacjonarne

Data: 03.01.2020 21:37

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Q4OS to oparta na Debianie dystrybucja Linuksa na komputery stacjonarne, zaprojektowana w celu zaoferowania interfejsu użytkownika w klasycznym stylu, dostarczanego przez KDE Plasma lub Trinity. Najnowsza wersja projektu, Q4OS 3.10, jest oparta na Debianie 10.2 „Buster” i oferuje lepsze skalowanie ekranu dla użytkowników Trinity. „Nowa seria 3.10 wprowadza ważne zmiany w kluczowych środowiskach pulpitu Q4OS, Plazmie i Trinity. Oba komputery są teraz od siebie znacznie bardziej niezależne, Plazma Q4OS nie wymaga już obecności pulpitu Trinity. Jako pozytywny efekt uboczny, może znacznie zmniejszyć rozmiar nośników instalacyjnych Plazmy. Oprócz przyjęcia wersji Debian Buster 10.2, dołączyliśmy dedykowane narzędzie raportowania sprzętowego zarówno do mediów plazmowych, jak i Trinity. Narzędzie do skalowania ekranu pulpitu Trinity zostało jeszcze raz ulepszone. motyw został dopracowany, więc teraz wygląda nieco ciemniej. Oprócz wspomnianych zmian Q4OS 3.10 zapewnia wiele ulepszeń i poprawek, a także zbiorczą aktualizację obejmującą wszystkie zmiany od poprzedniej stabilnej wersji Q4OS 3 Centaurus, patrz pełny dziennik zmian. ” Dalsze szczegóły można znaleźć w poście na blogu projektu. Pobierz (MD5) (pkglist): q4os-3.10-x64.r1.iso (858 MB), q4os-3.10-x64-tde.r1.iso (679 MB).

#linux #q4os

Data: 03.01.2020 21:25

Autor: ChopinHeuer2137

kurde blaszka, puściłem na bestii (Atom 2 rdzeniowy) pakowanie 7zipem 440GiB danych i pchanie na NASa, trwało to (w screenie) jakies 1.5 dnia. Po czym zalogowałem sie na sesje a tam "Killed" :/

Jak to można ominąć żeby system nie ubijał procesu? (pewnie o ram chodziło)

#linux #pytaniedoexperta

Data: 03.01.2020 20:04

Autor: drewniany

Ten nowy linux mint 19.3 to kpina i cyrk jest. Robaczywy jak kanapka w plecaku po wakacjach.

Chciałem wypróbować bo 19.2 działał dobrze, instaluję, odpalam a tu wszystko z niewiadomych powodów muli, nawet głupi terminal i menedżer plików się wieszają. Chciałem sobie w gierkę pograć czego dawno nie robiłem a takiego wała, steam ani myśli działać mimo że, ładnych parę godzin z tym walczyłem. Ładnie się pobiera instaluje, ściąga akuualizacje po czym ładuje 'extracting packages' i się dalej nie przesuwa. Instalacja sterowników nie pomogła.

#linux #informatyka

Gdyby ktoś miał jeszcze problem ze zrobieniem Boot Pendrive w Linux(Czytaj Opis)

Data: 03.01.2020 14:02

Autor: R20_swap

balena.io

Istnieje bowiem program który działa bez instalacji, na każdym linuxie.wystarczy go pobrać i rozpakować, po czym na niego kliknąć raz, bądź dwa w zależności od waszych ustawień.

Czasem jednak trzeba go uruchomić z root. Wtem otwieramy konsole, wchodzimy na root($ su, bądź $ sudo su) i tylko przeciągamy go do konsoli, wciskamy ENTER i program uruchomiony.

( ͡º ͜ʖ͡º)

Nie trzeba.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#linux #usb #boot #miniporadnik

Data: 03.01.2020 13:25

Autor: R20_swap

Gdy włączyłem kompozycje w xubuntu, to tearing był tylko na nvidia, a na intelu chodziiło pieknie jak na windows. Ale gdy włączyłem gre na wine, to bajka się skończyło, wszystko zaczeło wyglądać jakby kartka się paliła, a grać się nie dało..

#linux #xfce #tearing

Data: 02.01.2020 12:45

Autor: R20_swap

Oczywiście mega szacunek dla firmy intel, że działa w open source, że chce zrobić wydajny linux pod swoje procesory.

Ale jak sobie wyobrażacie najbardziej zoptymalizowane sterowniki w otwarto źródłowym systemie?Przecież jak canonicale itd. zobaczą benchmarki, to zaraz podłapią i skopiują na swoje ubunciaki i clear linux będzie znów 10lat za linuxami?( ͡° ʖ̯ ͡°)

#intel #opensource #linux #przemyslenia

ReactOS to darmowy system operacyjny typu open source, oparty na architekturze Windows NT

Data: 31.12.2019 14:48

Autor: R20_swap

meterpreter.org

Dziennik zmian wer. 0.4.13

Jądro:

MM: Niektóre poprawki błędów. Wprowadzono również poprawki w kodzie kontroli błędów. (Hermes Belusca-Maito)

CC: Nie zaznaczaj VACB jako brudnego przy odpinaniu. To rozwiązuje mały problem z wydajnością. (Pierre Schweitzer)

IO: Naprawiono dodatkowe (błędne) odniesienie w VPB. (Vadim Galyant, Pierre Schweitzer) Konieczne jest lepsze wyjaśnienie!

IO: Zaimplementowano żądanie PlugPlayControl.PlugPlayControlEnumerateDevice, aby umożliwić instalację sterowników Intel Pro / 1000 NIC. (Eric Kohl)

KE: Ulepszenia programów obsługi wyjątków Trap02 (NMI) i Trap08 (podwójny błąd). Poprawia to stabilność systemu. (Hermes Belusca-Maito)

OB: Poprawki i ulepszenia. (Pierre Schweitzer) Potrzebne jest lepsze wyjaśnienie!

EX: zaimplementowano NtQuerySystemInformation (SystemObjectSecurityMode). (Pierre Schweitzer) Potrzebne jest lepsze wyjaśnienie!

INBV: Ulepszony kod i zasoby bootcreen. (Hermes Belusca-Maito, Yaroslav Kibysh)

Drobne poprawki w obsłudze bufora. (Thomas Faber)

FreeLoader: Zawsze zmieniaj tryb wideo z powrotem na tryb tekstowy przed uruchomieniem ReactOS. To powoduje, że parametr / noguiboot działa. (Hermes Belusca-Maito)

FreeLoader: Wiele ulepszeń dla portu Xbox / XQEMU: (Stanislav Motylkov, Matt Borgerson)

  Naprawiono nieskończoną pętlę podczas uruchamiania na Xbox / XQEMU.

  Podziel kod specyficzny dla sprzętu i systemu BIOS.

  Zaimplementowano prawidłowe wykrywanie typu partycji (MBR, GPT, Xbox-BRFR i dyski bez partycji) i dynamicznie je obsługuje. Na razie GPT i dyski bez partycji nie są obsługiwane.

  Naprawiono pozostałe błędy hwdisk i FATX. 

#Linux #windows #emulator

Data: 29.12.2019 21:52

Autor: R20_swap

Miał ktoś z was clear linux ostatnio? Faktycznie jest bardzo szybki na intel?Są tam już programy?

Raz go instalowałem kiedyś, ale po aktualizacji i tak chodził kiepsko, ale to było dawno temu..

#linux

Sterowanie radiatorami AMD Wraith Prism RGB w systemie Linux jest teraz łatwe dzięki CM-RGB

Data: 29.12.2019 20:08

Autor: R20_swap

phoronix.com

Z wentylatorem radiatora Wraith Prism dołączonym do wielu współczesnych procesorów AMD Ryzen istnieje konfigurowalne oświetlenie RGB, które niestety AMD nie udokumentowało publicznie ani nie zaoferowało narzędzia Linux do manipulowania RGB w systemie Linux. Na szczęście istnieje teraz proste rozwiązanie do radzenia sobie z tymi diodami LED Wraith Prism RGB dzięki otwartemu i niezależnemu projektowi CM-RGB.

Podobnie jak AMD nie oferuje żadnego klienta do podkręcania procesorów z pulpitu Linuksa, nie oferuje żadnego oprogramowania sterującego RGB dla Linuksa. Ale CM-RGB to niezależne narzędzie napisane w języku Python, oparte na wierszu poleceń i umożliwiające łatwe sterowanie oświetleniem radiatora w systemie Linux. Program umożliwia ustawienie trybu oświetlenia, koloru na podstawie kodu szesnastkowego, jasności i innych czynników.

#linux #AMD #Ryzen

Levon Kayan ogłosił wydanie nowej wersji BlackArch Linux, dystrybucji opartej na Archu

Data: 29.12.2019 20:01

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Z dużą kolekcją specjalistycznych narzędzi zaprojektowanych do testów penetracyjnych, badań bezpieczeństwa i analiz kryminalistycznych:Dzisiaj wydaliśmy nowe obrazy ISO i OVA BlackArch Linux. Wiele ulepszeń i kontroli jakości przeszło przez wszystkie pakiety i narzędzia BlackArch Linux. Oto dziennik zmian: dodano 120 nowych narzędzi; dodaj obsługę czcionek końcowych do LXDM; naprawiono irytujący błąd „nie można otworzyć narzędzi przez menu”; zaktualizowano instalator BlackArch do wersji 1.1.34; zawiera jądro Linuksa 5.4.6; zaktualizowana konfiguracja urxvt w celu dodania obsługi zmiany rozmiaru w locie; Vim – zamień patogen na Vundle.vim, dodano nową wtyczkę vim, clang_complete; drobne poprawki i ulepszenia; zaktualizowano wszystkie narzędzia i pakiety BlackArch, w tym pliki konfiguracyjne; zaktualizowano wszystkie pakiety systemowe; zaktualizowano wszystkie menu menedżera okien (Awesome, Fluxbox, Openbox). „Odwiedź blog dystrybucji, aby przeczytać pełną informację o wydaniu., pkglist , login: root, hasło: blackarch): blackarch-linux-live-2020.01.01-x86_64.iso (13 350 MB), blackarch-linux-netinst-2020.01.01-x86_64.iso (491 MB).

#linux #arch

System Hyperbola przenosi się na OpenBSD, bo Linux nie jest wystarczająco wolny

Data: 28.12.2019 21:30

Autor: R20_swap

teamquest.pl

Opensource’owy puryzm jest w społeczności linuksowej żywy, czego dowiodła w ostatnim czasie choćby sprawa promowania własnościowych flatpaków w sklepie z oprogramowaniem Fedory. Prawdziwie wolnych systemów operacyjnych jest jednak stosunkowo niewiele, na liście dostępnej na stronie GNU Project znajdziemy ich raptem jedenaście. Jednym z nich jest Hyperbola, system z powodzeniem rozwijany dotąd na bazie jądra Linux.

#OpenBSD #Linux #Unix #opensource

To jest pierwsze zaproszenie do głosowania nad rezolucją ogólną w sprawie systemy init i systemd.

Data: 28.12.2019 21:26

Autor: R20_swap

lists.debian.org

List Sekretarza Debiana

To jest pierwsze zaproszenie do głosowania nad rezolucją ogólną w sprawie

systemy init i systemd.

 Okres głosowania rozpoczyna się 07.12.2019 00:00:00 UTC

 Głosy należy otrzymać do 27.12.2019 23:59:59 UTC

Następujące głosowanie służy do głosowania w systemach init i systemd.

Głosowanie odbywa się zgodnie z wymogami Konstytucji Debiana.

Konstytucję można zobaczyć na stronie https://www.debian.org/devel/constitution .

W przypadku pytań lub problemów związanych z głosowaniem skontaktuj się z secretary@debian.org.

#linux #debian #systemd #init

DragonFlyBSD aktualizuje sterownik grafiki Intel z Linuksa 4.8.17

Data: 28.12.2019 01:40

Autor: R20_swap

phoronix.com

Seria Linux 4.8 ma ponad trzy lata, a teraz załoga DragonFlyBSD wprowadziła do jądra źródła Linux 4.8.17 sterownika DRM Intel „i915”, aby zapewnić zaktualizowane pokrycie sterowników graficznych.

Od około dwóch lat jądro DragonFlyBSD korzysta ze zmodyfikowanego kodu jądra Linux 4.7 ~ 4.8 do adaptacji sterowników Intel Direct Rendering Manager. Dzięki tej aktualizacji w stosunku do nowszego kodu wydania punktu użytkownicy komputerów DragonFlyBSD z grafiką Intela powinni uzyskać lepszą obsługę.

W szczególności ten kod wypychający dziś do DragonFlyBSD Git Master powinien zapewnić lepszą obsługę Broxton / Cherryview / Valleyview, ulepszenia grafiki Gen8 / Gen9, ulepszenia ustawień trybu atomowego, ulepszenia wydajności i różne inne zmiany.

Więcej szczegółów za pośrednictwem tego zatwierdzenia.

Kod sterownika Intel i Radeon DRM w DragonFlyBSD i innych plikach BSD zwykle pozostaje dość przestarzały w porównaniu do najnowszego DRM jądra Linuksa, ale przynajmniej robiono postępy i jest on lepszy niż lata temu, gdy nie było obsługi sterowników GPU na BSD poza NVIDIA. Dla tych, którzy używają sprzętu NVIDIA ze swoim zastrzeżonym sterownikiem, zwykle „po prostu działa” z podobnymi funkcjami i wydajnością jak Linux.

#BSD #Unix #Intel #linux

Alexander Tratsevskiy ogłosił wydanie Calculate Linux 20

Data: 27.12.2019 15:04

Autor: R20_swap

distrowatch.com

Ważnej aktualizacji opartego na Gentoo, rozwijanego zestawu dystrybucyjnego dostępnego w wersjach KDE Plazma, Cynamon, LXQt, MATE i Xfce. Ta wersja aktualizuje wiele pakietów, ale także upuszcza architekturę i686: „W tej nowej wersji Gentoo 17.1 został użyty jako profil podstawowy, wszystkie pakiety binarne zostały ponownie skompilowane z GCC 9.2, a nakładki zarządzane za pomocą eselect. Oblicz Linux nie będzie już dostępny Wersja 32-bitowa Lista zmian: dodano lokalną nakładkę; możesz uruchomić polecenie „emerge --config”, aby uruchomić nowe narzędzie cl-config do konfiguracji usług; obsługiwany sterownik wideo „modesetting”; CPU-X został zastąpiony przez graficzne narzędzie HardInfo do lepszego przeglądania sprzętu; MPlayer został zastąpiony przez mpv; cronie zastępuje vixie-cron do planowania zadań cron; naprawiono automatyczne wykrywanie pojedynczego dysku do instalacji; naprawiono błąd, w którym kilka aplikacji grało jednocześnie dźwiękiem ALSA; naprawiono domyślne konfiguracja urządzenia audio; Pulpit Xfce został zaktualizowany do wersji 4.14 …. ”Dalsze informacje można znaleźć w dalszej części ogłoszenia o wydaniu. Linki do pobrania (MD5, pkglist): cld-20-x86_64.iso (KDE Plasma, 2761 MB, torrent), cldc-20-x86_64.iso (cynamon, 2444 MB, torrent), cldl-20-x86_64.iso (LXQt , 2433 MB, torrent), cldm-20-x86_64.iso (MATE, 2530 MB, torrent), cldx-20-x86_64.iso (Xfce, 2383 MB, torrent).

#linux #gentoo #calculatelinux

LinuxConsole Wydany. Zamieni stary komputer w centrum konsoli do gier.

Data: 27.12.2019 12:16

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

LinuxConsole to niezależna dystrybucja Linuksa budowana z pakietów źródłowych.

Została zaprojektowana aby przekształcić stary komputer w centrum konsoli do gier.

Najważniejsze aspekty systemu obejmują:

– łatwość instalacji

– szeroki wybór oprogramowania w postaci modułów

– dobra detekcja sprzętu

LinuxConsole budowany jest za pomocą skryptu ‚dibab’. Używanie skryptu nie wymaga posiadania uprawnień administratora systemu. Dibab przeznaczony jest dla architektury sprzętowej x86, x86_64 oraz arm.

LinuxConsole używa własnego menadżera pakietów LCM do obsługi oprogramowania.

Możliwa jest instalacja pakietów ‚deb’ przeznaczonych dla Debiana.

System posiada preinstalowany zestaw gier i skierowany jest do miłośników tego rodzaju rozrywki.

Domyślnym pulpitem jest lekki LXDE.

Obraz iso LinuxConsole dostępny jest dla maszyn 32/64 bitowych.

#linux #gry #LinuxConsole

Niżej zamieszczam poprawki w nowej wersji Linux PepperMint

Data: 25.12.2019 22:41

Autor: R20_swap

betanews.com

Wszystkie podstawowe aktualizacje 18.04 do 10 grudnia 2019 r., W tym jądro 5.0.0-37 i stos HWE xorg, Firefox 71 itp.

Dodano narzędzie GUI „Cursor Resizer” do panelu ustawień.

Dodano narzędzie GUI „Web Browser Manager”, które pomaga w instalacji / usuwaniu niektórych bardziej popularnych przeglądarek internetowych.

Przywrócono wcześniejszą „xenialną” wersję equalizera impulsadio.

Dodano profil przełącznika xfpanel w stylu Peppermint 6 (LXDE), który zamienia whiskermenu na oldschoolowe menu hierarchiczne.

Dodano motywy GTK w kolorze łuku (nowe wielobarwne motywy Gtk zbudowane ze znanego i szanowanego motywu Arc) i jako domyślny system zmieniono na Arc-Red-Dark.

Zaktualizowano domyślny motyw ikon o nowe ikony (w tym nowe ikony Firefox / Thunderbird).

Naprawiono błąd polegający na tym, że przewijanie nie działało podczas korzystania z niektórych zintegrowanych urządzeń ThinkPad Trackpoint.

Zainstalowałem p7zip-full po wyjęciu z pudełka.

Naprawiono błąd w ICE, który uniemożliwiał dostęp myszy do górnej części ekranu, co powodowało, że pasek narzędzi niektórych aplikacji internetowych (takich jak SSB „Editor by Pixlr”) był niedostępny.

Naprawiono nienadzorowane ulepszenia, aby działały poprawnie w Peppermint. Należy pamiętać, że aktualizacje nienadzorowane nie są instalowane domyślnie, ale powinny teraz działać zgodnie z oczekiwaniami, jeśli zdecydujesz się je zainstalować.

Blokada reklam zawiera teraz więcej opcji blokowania plików hostów.

Zastąpiłem 2 obecne SSB pasjansa jednym nowym.

Dodano SSB DLNnetwork.

Dodano SSB Pinball.

Zmieniono układ elementów w panelu ustawień mięty pieprzowej, tak aby zawierały nowe narzędzia „Cursor Resizer” i „Web Browser Manager”. Usunęliśmy również (na żądanie) element „Dropbox” z panelu ustawień, dropbox-nemo jest nadal domyślnie instalowany (i dostępny za pośrednictwem menu głównego), ale jeśli użytkownik zdecyduje się go odinstalować, nie pozostanie w nim panel ustawień.

#linux #pepermint

Data: 25.12.2019 17:30

Autor: R20_swap

WIe ktoś co się sało, że mialem sobie 32bit najnowszy mint na netebook i sobie yt był odpalony, żeby coś w tle sobir grało, właczyłem jakąś kontrolowaną opozycje, media pseudonarodowe czy coś i grało z 3 doby, po czym wszystko zdechło, a a teraz po zalogoawaniu jest czarny ekran jakby wygaszony znaczy..

#mint #linux

Linux 5.6 z obsługą USB4

Data: 24.12.2019 15:25

Autor: R20_swap

pclab.pl

Jądro Linux 5.6 ma zaoferować masę nowości różnego typu i cały czas dowiadujemy się o kolejnych dodatkach. Jednym z nim jest obsługa interfejsu USB4, dodana właśnie we wstępnej wersji do nadchodzącego kernela. Możemy więc się spodziewać, że w dniu udostępnienia finalnej wersji jądra, nowa opcja będzie dodana już w pełni stabilnej edycji, co dla użytkowników ma spore znaczenie.

Jak zapewne pamiętacie, specyfikacja standardu USB4 została zapowiedziana w marcu tego roku i zatwierdzona we wrześniu. Nowe rozwiązanie bazuje na interfejsie Thunderbolt 3, którego specyfikacja została przekazana przez Intela nieodpłatnie USB Promoter Group. W październiku tego roku zespół zajmujący się oprogramowaniem open-source w firmie Boba Swana przygotował wstępną obsługę USB4 dla nowego jądra, a teraz udostępniony kod został włączony w Linuksa 5.6.

#usb #linux #kernel

Używasz Linuksa z Waylandem? Co musisz wiedzieć

Data: 24.12.2019 15:23

Autor: R20_swap

makeuseof.com

Aspekty pulpitu Linuksa cały czas się zmieniają, ale niektóre komponenty istnieją już od dziesięcioleci. Weź X Window System (znany przede wszystkim jako X). Trwają prace nad stworzeniem zamiennika, który będzie szybszy i bezpieczniejszy. Tym zamiennikiem jest Wayland.

Wayland już dawno się pojawił, a kilka systemów operacyjnych opartych na Linuksie przyjęło go jako domyślny protokół serwera wyświetlania. Jeśli twój jeszcze tego nie zrobił, jest szansa, że ​​wkrótce. Oto, co to znaczy używać Linuksa z Waylandem.

#wayland #gui #linux #xwindow #xorg #grafikakomputerowa

Rok Linuxa wtedy, kiedy upora się z laptopami z hybrydową graiką? Ciekawe rozważania

Data: 24.12.2019 15:17

Autor: R20_swap

zdnet.com

Nie jest tak, że może się to zdarzyć, ale jeśli legendarny Rok pulpitu Linuksa miałby kiedykolwiek wystąpić, jego rozpęd najprawdopodobniej uderzyłby w laptopy z grafiką hybrydową.

Są to urządzenia, które pakują dyskretny procesor graficzny, zwykle Nvidię, i łączą go ze standardową zintegrowaną grafiką w stylu laptopa. Jest to najlepsze z obu podejść, które polega na zintegrowanym krzemie graficznym w celu oszczędzania energii i uruchomieniu dyskretnego procesora graficznego, gdy wymagają tego obciążenia.

#linux

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych.

Data: 22.12.2019 23:18

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

Strona domowa: kaosx.us

Dokumentacja: kaosx.us/docs/

Forum: forum.kaosx.us

Pochodzenie: USA

Kategoria: Desktop

Pulpit: KDE

Architektura: x86_64

Bazuje na: Niezależna

Użytkownik: Początkujący

Wikipedia:

Distrowatch: KaOS

Nośnik: Live DVD

Pobranie: Download KaOS

Instalacja:

Ostatnia stabilna wersja|wydana: 2019.10 | 2019.10.31

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych.

System nie bazuje na żadnym innym systemie i budowany jest z pakietów źródłowych.

Założycielem projektu jest Anke Boersma – były członek zespołu Chakra GNU/Linux.

KaOS posiada własne repozytorium pakietów, w których znajdziesz najnowsze, stabilne wersje aplikacji oraz środowiska KDE.

Domyślnym menadżerem pakietów jest Arch-owy „pacman” wraz z graficzną nakładką Octopi.

Domyślnym pulpitem jest KDE Plasma 5.

KaOS dostępny jest dla maszyn 64 bitowych.

KaOS jest dystrybucją ciągłą (rolling release)

#linux #KaOS

WindowsCentral - Linux się zmienił i gracze powinni być nim zainteresowani

Data: 22.12.2019 15:23

Autor: R20_swap

windowscentral.com

Autor artykułu zaznacza, że dzięki takim technologiom jak Proton czy Vulkan, pomimo niewielkich niedogodności, Linux może dobrym wyborem dla części graczy. Wspomina o łatwości testowania różnych dystrybucji oraz o tym, że większość dostarcza po instalacji w pełni funkcjonalny pakiet oprogramowania.

#windows #gry #linux #proton #wine #vulkan #grafikakomputerowa

Fedora Workstation jest skierowana do użytkowników komputerów domowych, laptopów

Data: 22.12.2019 13:02

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 31.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation jest skierowana do użytkowników komputerów domowych, laptopów, twórców oprogramowania, hobbystów, entuzjastów, studentów, etc. i dostarcza gotowy system opracowany przez społeczność.

Fedora 31 Workstation wyposażona jest w GNOME 3.34 – najnowszą wersję tego popularnego środowiska graficznego zapewniające znaczne ulepszenia wydajności, które będą szczególnie widoczne na sprzęcie o niższej mocy.

Fedora Serwer dostarcza administratorom systemów najnowsze, najnowocześniejsze oprogramowanie serwerowe typu open source, w łatwy sposób do wdrożenia.

Fedora Spins i Labs jest ukierunkowana na różne grupy odbiorców i zastosowania, w tym Fedorę Astronomy, która zapewnia kompletny zestaw narzędzi open source zarówno dla astronomów amatorskich, jak i zawodowych, a także środowiska graficzne, takie jak KDE Plasma, LXQt, LXDE, MATE, SoaS, Cinnamon i Xfce.

Fedora jest również dostępna dla alternatywnych architekturach sprzętowych, takich jak: ARM AArch64, Power i S390x. Na szczególną uwagę zasługuje poprawiona obsługa na układach Rockchip, w tym Rock960, RockPro64 i Rock64, a także początkowe wsparcie dla „panfrost”, sterownika graficznego z akceleracją 3D dla nowszego Arm Mali „midgard” GPU.

Wsparcie dla Fedora 32 bit i686 zostało porzucone.

#Fedora #Linux #PC #komputery #laptopy

Data: 21.12.2019 15:30

Autor: R20_swap

Marzy Ci się pachnący nowością, elegancki komputer z Linuksem? Możesz takowy wygrać, jeśli tylko wykażesz się odrobiną umiejętności twórczych.

KDE Community organizuje dwa konkursy, związane z promocją nadchodzącej przestrzeni roboczej KDE Plasma 5.18. W obydwu głównymi nagrodami są komputery marki Tuxedo, niemieckiego przedsiębiorstwa oferującego desktopy oraz laptopy z autorską dystrybucją Linuksa, Tuxedo_OS, będącą forkiem Ubuntu Budgie.

Zadanie numer jeden polega na stworzeniu wideo promującego najnowszą wersję KDE Plasma. Konwencja materiału jest dowolna, natomiast organizator wymaga rozdzielczości Full HD i długości mieszczącej się w przedziale 1-2 minut.

Najlepszy materiał, który stanie się zarazem oficjalną reklamą KDE Plasma 5.18, zostanie nagrodzony komputerem Tuxedo Gaming PC z procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM, kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, SSD 256 GB oraz HDD 2 TB. Z kolei zdobywca drugiego miejsca ma otrzymać miniaturowy InfinityBox z Core i3 i również 16 GB RAM i SSD 256 GB.

#rozdajo #linux #konkurs #KDE

https://www.dobreprogramy.pl/Zareklamuj-KDE-Plasma-i-wygraj-komputer-z-Linuksem-czyli-tworczy-konkurs-spolecznosci,News,105350.html

Data: 21.12.2019 11:54

Autor: R20_swap

No jednak mint widzi normalnie 8GB ram, a debian tylko 2GB 32bitowy, bo ktoś tu pisał, że 32bitowe obsługują tyle co windowsy czy w tych okolicach na maxa..

To co widać to odpalenie po instalacji, pierwsze aktualizacje dopiero włączone..

#mint #linux #ram

Peppermint OS 10 – doczekała się aktualizacji do wersji Respin.

Data: 20.12.2019 19:28

Autor: R20_swap

rootblog.pl

Twórcy wydali dużą aktualizację dla Peppermint OS 10, którą nazwali Respin. Co ona wnosi? Przede wszystkim to, co ma Ubuntu 18.04.3, czyli Linux Kernel 5.0.0-37, Firefox 71 itd. Dodatkowo znalazły się rzeczy dotyczące zmiany wielkości kursora, lepszy menedżer przeglądarek internetowych oraz zmieniono wersję sterownika pulseaudio-equalizer. Dodano również motywy ARC, a Arc-Red-Dark został motywem domyślnym, powiększono listę hostów w systemowym blokerze reklam i naprawiono kilka błędów występujących w narzędziu ICE.

#linux #pepermint

MintBox 3. Bezgłośny i potężny PC na Intel Core i9 z Linux Mint 19.3

Data: 20.12.2019 13:28

Autor: R20_swap

dobreprogramy.pl

Izraelska firma Compulab odświeżyła swoją serię pasywnie chłodzonych komputerów stworzoną specjalnie do współpracy z systemem Linux Mint. Nowy MintBox 3 w wersji Pro mimo braku wentylatorów dostał nawet CPU Intel Core i9-9900K i GPU GeForce GTX 1660 Ti.

8 rdzeni i9 i GTX, a chłodzenie w pełni pasywne

Projektanci z Compulab dzięki autorskiemu rozwiązaniu Airtop 3 zdołali schłodzić ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9-9900K, kartę graficzną GeForce GTX 1660 Ti i zasilacz bez ani jednej ruchomej części. Układ Compulab może odprowadzić aż 300 W ciepła. Dzięki temu mamy nie tak duże pudełko (25 x 10 x 30 cm), które jest ciche i ma pokaźną moc obliczeniową.

Istnieje też tańszy wariant Basic oparty o sześciordzeniowy CPU Intel Core i5-9500 bez dedykowanej karty graficznej (tylko zaszyta w procesorze Intel UHD Graphics 630). Ma o połowę mniej RAM (16 GB DDR4-2666 vs 32 GB DDR4-2666, można samemu rozszerzyć do 128 GB) i nie tak pojemny nośnik (Samsung PM981 NVMe 256 GB vs 1TB). Pozostałe elementy nie różnią się.

Łączność, porty i dalsza rozbudowa

Dwie gigabitowe przewodowe karty sieciowe na chipach Intela, WiFi 802.11ac i Bluetooth 4.2. Użytkownicy mają możliwość rozszerzenia PC o drugi SSD M.2 (PCIe lub SATA), nośniki pod czterema portami SATA III czy modem 4G (jest slot SIM i M.2 key B lub Mini PCIe).

Czytaj dalej….

#linux #izrael #mint #PC #komputery

Wydany Linux Mint 19.3 - już oficjalnie w wersji stabilnej.

Data: 19.12.2019 00:39

Autor: R20_swap

linuxmint.com

Linux Mint 19.3 bazuje na Ubuntu 18.04.3 LTS i jądrze Linux 5.0.

Najnowsza wersja oprogramowania przeszła znaczącą kurację odchudzającą względem wydania oznaczonego numerem 19.2. Celluloid zastąpił odtwarzacze VLC i Xplayer, Gnote program do robienia notatek Tomboy, a Drawing wszedł w miejsce GIMPa. Widzicie chyba doskonale, że twórcy oprogramowania chcieli zmniejszyć liczbę pakietów w OSie.

Nowy Linux Mint to także narzędzie Hardware Detection Tool (HDT) w boot menu obrazu ISO, rozszerzone wsparcie dla Bluetooth, który to standard obsługuje teraz jeszcze więcej urządzeń i ulepszone HiDPI, wraz z jeszcze ładniejszymi ikonami systemowi. Na pasku systemowym gości teraz także ikona narzędzia, które automatycznie wykrywa potencjalne problemy ze sterownikami i kodekami i raportuje je użytkownikowi. O dodatkach pokroju zestawu nowych tapet i ikon nie muszę chyba wspominać?

#linux #mint

Data: 18.12.2019 19:23

Autor: R20_swap

nie no ten antix to nic specjalnego nie ma orócz swojego syfu, chodzi jak kazdy linuch, nawet nie potrafi zapamietac ustawien glosu i wielu innych, kieys musialem jeszcze za kazdym razem zmieniac ustawienia jasnosci ekranu, oczywiscie w jakims jego skrypcie/programie, bo klawisze laptopów nie działaja..

#antix #linux #fuckos

Zbigniew Konojacki poinformował o wydaniu 4MLinux 31.0. [Polski Linux]

Data: 17.12.2019 15:37

Autor: R20_swap

linuxiarze.pl

4MLinux to niezależna dystrybucja systemu Linux, dostarczająca ultra lekki pulpit JWM, zestaw aplikacji oraz skrypty do instalacji dodatkowych rozszerzeń.

Wraz z tym wydaniem, 4MLinux porzucił wsparcie dla wersji 32 bitowej i od tej pory 4MLinux jest dystrybucją tylko 64 bitową.

Pakiety zostały zaktualizowane i 4MLinux 31.0 oferuje m.in.: LibreOffice 6.3.4.2, GNOME Office (AbiWord 3.0.2, GIMP 2.10.14, Gnumeric 1.12.44), DropBox ‬85.4.155,‭ Firefox 71.0, Chromium ‬78.0.3904.108,‭ Thunderbird 68.3.0, Audacious 3.10.1, VLC 3.0.8, mpv 0.29.1, Mesa 19.1.5, Wine 4.21.

4MLinux LAMP Server wyposażony jest w elementy takie jak: Linux 4.19.86, Apache 2.4.41, MariaDB 10.4.10, PHP 5.6.40 i PHP 7.3.12), 5.30.0, Python 2.7.16 i Python 3.7.3.

#linux #polska #4MLinux

Data: 16.12.2019 18:44

Autor: R20_swap

Tak jak widzę to na polskim yt nie ma żadnych kanałów z linuxem. Jestet tylko taki jeden co dopra=owadza mnie do wscieklizny "Świat Linuxa" nie będę tłumaczył poprostu obejrzycie kilka jego filmików.

#linux

Jest szansa się wbić na rynek… #praca #pracadomowa

Data: 16.12.2019 14:20

Autor: R20_swap

Nie wiem no już sam, testowałem pierdyliard tych distro(systemów linux)

Przysięgam na stwórcę, kimkolwiek on jest, to wydajność najbardziej zoptymalizowanych systemów na laptopy z ich jakimś tam firmware, obojętnie czy otwarte czy zamnięte, jak mint/debian/ubuntu/manjaro/arch/solus czy inne gówno to i tak tylko z 70% możliwości czystego windows7 z sp1 i po roku przebywania na linuxie, to mam na razie dość, mimo, że nie gram.

Nie pierdole od rzeczy i wszystko mogę udowodnić…

#linux #windows #windows7

Siedzę na linuchu z przyzwyczajenia tylko i nudy, że na win nie trzeba nic robić/konfigurować i nic się nie psuje, a zwalnia to z czasem, ale linuch też zwalnia po każdej jednej aktualizacji

#oswiadczeniezdupy

Oczywiście jestem zawiedziony, ale to chyba nie ma sensu… Chociaż wiele, rzeczy w linux jest wspaniałe…

Mam już to cholerne 30L i wiem, ale to wiem, że za darmo to nikt nie weźmie odpowiedzialności za to co robi, obojętnie na dziedzine… linux byłby dobry tylko gdyby był płatny.

Data: 15.12.2019 20:27

Autor: R20_swap

jprd teraz na nvidia 940MX geforce nie ma tearingu? Nic już nie jestem w stanie zrozumieć, kiedy na zamkniętych i otwartych nvidia miałem jeszcze większy niż na intel 620 LOL

Ogarnie ktoś kiedyś te cholerne linuchy??

Miałem już ten sterownik 440 i dokładnie taki sam mint-mate

#tearing #mate #linux #nvidia

Data: 15.12.2019 00:37

Autor: R20_swap

Polecicie jakiegoś YotuBera Polskiego z filmikami o linuxach?Ale takiego który mówi bardziej o sterownikach, wydajności, optymalizacji, tłumaczy wady x.org, wyjaśnia tearing, jak instalować linuxa na laptopie z dwiema kartami dzwiekowymi i graficznymi, jak wylaczyć mikrofon/bluetoth.kamere itd gówna, żeby kernel miał lżej..

A nie jakieś zachwycanie się pierdołami jak "Świat Linuxa" itp I bez filmików na jakiś virtualboxach posranych..

#linux

Google banuje niektóre Linuksowe przeglądarki w swoich usługach [Afera]

Data: 14.12.2019 19:36

Autor: R20_swap

bleepingcomputer.com

Google banuje m.in Konqueror, Falkon i Qutebrowser. Z tych przeglądarek nie można się już zalogować do niektórych usług, bo ukazuje się komunikat że przeglądarki mogą być niebezpieczne. BleepingComputer skontaktowało się z Google ale nie odpowiedzieli jeszcze dlaczego zostały one zablokowane.

#afera #google #linux #skandal #opensource

Debiutuje Zorin OS 15.1 z ulepszonym Zorin Connect

Data: 14.12.2019 18:17

Autor: R20_swap

rootblog.pl

Zorin OS w wersji 15. to nowoczesny system typu Linux, który zadebiutował około pół roku temu. Teraz deweloperzy chwalą się aktualizacją do odsłony 15.1, która wnosi między innymi ulepszenia do Zorin Connect oraz GameMode.

Ponadto dodano specjalny tryb, który nazywa się GameMode. Można porównać go do trybu gamingowego, który gości na smartfonach z logo Xiaomi. W skrócie: GameMode zwiększa możliwości procesora i karty graficznej, aby gry działały płynniej i szybciej. Warto również wspomnieć o zaktualizowaniu LibreOffice do wersji 6.3, możliwości ustawienia własnego harmonogramu uruchamiania trybu nocnego oraz uaktualnienia jądra Linuxa do wersji 5.0. Ostatnią ciekawą nowością jest zaimplementowanie Sans Forgetica. Jest to specjalna czcionka, w której znaki są niekompletne (to znaczy mają pewne wycięcia), co ma ułatwić zapamiętywanie czytanego tekstu.

#linux #kontrowersje #kontrowersyjnylinux #zorinos

WireGuard , nową wewnętrzną wirtualną sieć prywatną Linux (VPN) w jądrze?

Data: 12.12.2019 21:47

Autor: R20_swap

zdnet.com

Cóż, Linus Torvalds powiedział: „Czy mogę jeszcze raz wyrazić swoją miłość do niego i mam nadzieję, że wkrótce się połączy? Może kod nie jest idealny, ale przeszukałem go w porównaniu z okropnościami, które są OpenVPN i IPSec , to dzieło sztuki ”.

#linux #vpn #bezpieczenstwo

Sabayon Linux jest dystrybucją stworzoną przez Fabia Erculianiego, bazującą na Gentoo

Data: 08.12.2019 21:29

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Sabayon Linux jest dystrybucją stworzoną przez Fabia Erculianiego, bazującą na Gentoo Linux i w pełni z nią kompatybilną. Używa systemu zarządzania pakietami Entropy, który został specjalnie stworzony dla tej dystrybucji oraz Portage.

Entropy instaluje gotowe paczki co skraca proces instalacji w porównaniu do Portage. Można korzystać z Entropy za pomocą konsolowych lub graficznych nakładek np. Equo oraz Ringo.

Sabayon wspiera architektury x86 oraz amd64 i jest dystrybucją typu „rolling release” co oznacza, iż nie trzeba jej od początku instalować po wydaniu nowej wersji. Dostępne są gotowe płyty Live CD/DVD ze środowiskami GNOME, KDE, XFCE, MATE, minimalistyczna wersja Minimal z Fluxbox dzięki której możesz dostosować system według własnych potrzeb oraz wersja SpinBase bez środowiska graficznego.

Do instalacji systemu na dysku twardym Sabayon używa instalatora Anakonda znanego z Red Hat oraz Fedora.

Począwszy od wersji 16.06, Sabayon dostępny jest również dla maszyn ARM (RaspberryPi).

#linux

Data: 08.12.2019 21:10

Autor: R20_New

I co to za logika, że w programie NVIDIA do zamkniętego sterownika, teoretycznie mogę sobie ją włączyć, kiedy przy takiej configuracji(niezbędnej przez tearing) i tak x.org widzi tylko intela.

Już nie wspomnę o tym, że gdybym uruchomił nvidie, to musiałbym też jakoś poradzić sobie z tearingiem.

#linux #kartygraficzne

Torvalds ostro o przeliczaniu wydajności procesorów na wat—i ma sporo racji

Data: 08.12.2019 17:16

Autor: R20_New

dobreprogramy.pl

Dzisiejszy rynek komponentów opiera się w dużej mierze na porównywaniu stosunku wydajności do zużycia energii. Intel, AMD czy Nvidia z każdą kolejną premierą chwalą się poprawą współczynnika wydajność na wat. Zdaniem Linusa Torvaldsa, tego rodzaju rozumowanie jest błędne i służy budowie fałszywego obrazu rzeczywistości.

Naczelny opiekun jądra Linux w wypowiedzi na forum Real World Technologies zwraca uwagę, że korzystny stosunek wydajności danego układu do zużycia energii nie jest równoznaczny z sensu stricto wysoką wydajnością. Właściwie to nie jest z wydajnością związany jakkolwiek. – Każdy, kto reklamuje »wydajność na wat«, jest nieuczciwy albo głupi – komentuje ostro Torvalds, słusznie wskazując, że najłatwiejszym sposobem na poprawę efektywności energetycznej jest obniżenie częstotliwości zegara taktującego.

Wyjaśnijmy. Wydajność, taktowanie i zużycie energii nigdy nie są wobec siebie proporcjonalne. Tylko, o ile wydajność rośnie wraz z zegarem w stopniu umiarkowanym, o tyle zużycie energii potrafi skoczyć dość drastycznie. Równocześnie każdy układ ma pewne optimum, czyli taką wartość częstotliwości zegara, przy której stosunek wydajności do zużycia energii jest możliwie najlepszy. Ale ten punkt nigdy nie znajduje się w górnej partii możliwości jednostki.

Patrz. GeForce'y Max-Q

Zakładam, że większość czytelników kojarzy karty graficzne Nvidii z serii Max-Q, cechujące się obniżonym zużyciem energii. Są one tworzone właśnie w oparciu o opisaną powyżej zasadę. Innymi słowy: Nvidia dobiera takie częstotliwości, które gwarantują optymalną efektywność energetyczną. Przy czym Max-Q są średnio 15-20 proc. wolniejsze od zwykłych odpowiedników.

Gdyby jednak podzielić liczbę generowanych klatek przez moc na wejściu, to okazałoby się, że wariant energooszczędny wypada zdecydowanie bardziej okazale.

Ameryki nie odkrył

Oczywiście Torvalds nie dokonał tu żadnego epokowego odkrycia. Schemat znamy od dawna. Niemniej ważniejszy od samych słów jest ich kontekst, a ten okazuje się, cóż, zaskakujący. Fin krytykuje niejako porównywanie procesorów przez pryzmat liczby rdzeni. W tym przypadku mowa konkretnie o serwerowych czipach AMD Epyc 2. oraz 1. generacji.

Torvalds strofuje pewnego testera, że ten zestawia efektywność energetyczną dwóch generacji Epyców w momencie, gdy nowsza seria ma dwukrotnie większą liczbę rdzeni, ale kosztem ich taktowania. – To żadna niespodzianka, a wyłącznie podstawowa fizyka – pisze. Jak zapewnia, docenia procesory AMD Epyc 2 i za wydajność, i za zużycie energii, ale nie wyraża akceptacji dla przeliczania wydajności na wat, gdy wykonywany test skaluje się z liczbą rdzeni.

Ale i tak budzi kontrowersje

To już z kolei brzmi w sposób nieco wywrotowy. Wiadomo przecież, że Epyc 2 to nie tylko więcej rdzeni, ale także, a może przede wszystkim nowy proces litograficzny klasy 7 nm i zmodyfikowania mikroarchitektura, co z oczywistych przyczyn także ma wpływ na efektywność. No, ale faceta, który mówi o sobie, że ma ego wielkości małej planety ciężko byłoby uświadomić.

Trzeba jednak oddać mu jedno: przeliczanie wydajności na wat faktycznie bywa mylące. Każde narzędzie czy gra skaluje się inaczej i ciężko o uniwersalny wykładnik. Dobrze, że ktoś z autorytetem wreszcie zwrócił na ten fakt uwagę i głośno mówi na czym polega problem.

#linux

Można pobierać Linux Mint 19.3 Beta

Data: 08.12.2019 17:08

Autor: R20_New

linuxmint.com

Linux Mint 19.3 „Tricia” będzie wydaniem z długim okresem wsparcia trwającym aż do 2023 roku. A więc co takiego nowego dodano? Przede wszystkim ulepszono system wysyłania raportów błędów. Zgłaszanie błędów na Linuxie jest bardzo ważne, bowiem pozwala to na wykrycie problemu i rozwiązanie go. Poprawiono również wsparcie dla ekranow HiDPI. Jak mówią twórcy: „HiDPI support is almost complete(…)” i twierdzą, że niemalże każda aplikacja systemowa (oprócz HexChat i Qt5Settings) wyświetla się prawidłowo na monitorach z bardzo wysoką rozdzielczością. Natomiast odtwarzacz multimediów Celluloid zastąpi Xplayer. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny – Xplayer wykorzystuje dekodowanie CPU, natomiast Celluloid GPU, przez co zużycie baterii na laptopach było znacznie większe.

#linux #mint

Servws Linuxiarze.pl dzięuje za wsparcie na większy serwer 2019

Data: 07.12.2019 23:44

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Bardzo dziękujemy Wam za wsparcie, jesteśmy wdzięczni za każdy Wasz gest wsparcia i chęć pomocy, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach.

Pełna lista naszych Darczyńców dostępna jest na stronie:

https://sparkylinux.org/october-2019-donation-report/

oraz:

https://sparkylinux.org/november-2019-donation-report/

Już wkrótce ruszymy z przeprowadzką naszych serwisów na większy serwer (o terminie poinformujemy Was kilka dni wcześniej na kanałach społecznościowych), tak więc gdyby któraś ze stron chwilowo nie działała, to znaczy że ma to związek z przeprowadzką, także prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w tym względzie.

Jak pisaliśmy wcześniej, potrzebujemy nowszego laptopa, niestety nikt nie zgłosił się z zamiarem podarowania nam takiego sprzętu, ale żeby w nieskończoność nie przedłużać tego tematu postanowiliśmy, iż od nowego roku będziemy co miesiąc zbierać min. 1000 zł. To niewielka kwota, ale pozwoli nam na opłacanie comiesięcznych rachunków oraz na nieco większe wydatki związane ze zakupem drobnych sprzętów do pracy, jak choćby dysków na archiwizację danych, których stale przybywa, nasze stare dyski pękają już w szwach. Być może zdołamy również z tych pieniędzy uzbierać na potrzebny laptop czy desktop, który wkrótce będziemy musieli wymienić oraz hektolitry kawy, byśmy mogli wlać ją sobie do oczu lub kroplówką do żył 🙂

Jeszcze raz bardzo bardzo dziękujemy za kolejny rok z Wami.

Pamiętajcie o nas również i w kolejnym miesiącu.

Aneta i Paweł

#linux #unix #opensource #linuxiarzepl

Dodane do bazy: SharpBang #linux

Data: 07.12.2019 23:28

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

SharpBang GNU/Linux (♯!) to bootowalny obraz ISO live, który można użyć do zainstalowania wstępnie skonfigurowanego pulpitu Openbox/Tint2 działającego na stabilnej wersji Debiana.

System live-build służy do tworzenia live ISO, podobnie jak w przypadku oficjalnych obrazów Debiana. Pełny zestaw narzędzi do ratowania i odzyskiwania znajduje się w środowisku live, a tryb ratowania jest dostępny z menu rozruchowego, który można użyć do uruchomienia powłoki w zainstalowanym systemie.

Nazwa użytkownika dla systemu live jest ‚user’ a hasło jest ‚live’.

#linux

Data: 07.12.2019 18:02

Autor: R20_New

Samego środowiska graficznego gnome nienawidzę i nie chcę mieć z nim styczności, ale takiego programu nawet windowsiarzei konsolowcy mogą pozazdrościć( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

Niestety trochę czasem to trwa, ale sam program jest bardzo wygodny i zawszę naprawi pendrive…

#linux #oswiadczeniezdupy

Data: 07.12.2019 09:51

Autor: R20_New

Z ciekawości czy będzie szybko/lekko(linuxowo) to zinstalowałem 32bitowy OS i coś mnie jepło, pacze, a tu tylko 2,1 gib ramu, kiedy karta ma 8GB czyli chyba niecałe 8GiB ?

Wiem, że windowsy 32bitowe, ale linux?

#linux

Zorin OS odpiera zarzuty dot. telemetrii

Data: 06.12.2019 20:05

Autor: Kielbasa

teamquest.pl

Podczas korzystania z Zorin OS-a twój komputer może okazjonalnie wysyłać nam ping zawierający anonimowy unikalny identyfikator twojego komputera. Wykorzystujemy tę informację, aby poznać liczbę aktywnych użytkowników Zorin OS-a. Unikalny identyfikator nie identyfikuje cię (lub kogoś działającego w twoim imieniu), jeśli go nie ujawnisz. Możesz wyłączyć pingi, usuwając paczkę Zorin-os-census ze swojego komputera.

#linux #zorinos

Tails 4.1 Została wydana

Data: 05.12.2019 20:53

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Została wydana nowa wersja Tails 4.1.

Tails (The Amnesic Incognito Live System) jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa typu live, służącą do bezpiecznego i anonimowego korzystania z internetu. System bazuje na Debianie z gałęzi stabilnej.

Tails 4.1 bazuje na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster” i dostarcza zmiany, takie jak:

– keys.openpgp.org jako domyślny serwer kluczy OpenPGP

– Tor Browser 9.0.2

– Thunderbird 68.2.2

– zastąpiono rozszerzenie TorBirdy własnymi ustawieniami i łatkami w Thunderbird, które zapewniają równoważną prywatność

– zaktualizowano Enigmail do wersji 2.1.3, który ma uproszczony kreator instalacji i automatycznie tworzy klucz OpenPGP dla nowych kont e-mail

– jądro Linux 5.3.9

– ponownie dodano opcję Show Passphrase w Tails Greeter

– naprawiono informację wyświetlania błędu, gdy GDM nie uruchamia się

– ponownie dodano opcję „Otwórz w terminalu”, klikając prawym przyciskiem myszy (na komputerze Mac, kliknij dwoma palcami) w folderze w przeglądarce plików

– poprawiono instalację dodatkowego oprogramowania

#linux #tails

Firefox 71: finalna wersja przeglądarki już dostępna.

Data: 03.12.2019 17:01

Autor: R20_New

instalki.pl

O wersji 71 przeglądarki Mozilla Firefox słyszymy już od października bieżącego roku. Długi czas oczekiwania dobiegł jednak końca i użytkownicy pobierać mogą już najnowszą wersję oprogramowania. Wprowadzone zmiany mogą spodobać się ogromnej rzeszy konsumentów.

Ciekawą nowością zaimplementowaną w Firefox 71 jest tzw. tryb kiosku umożliwiający uruchomienie przeglądarki internetowej bezpośrednio w trybie pełnoekranowym. Chcielibyśmy jednak dziś skupić się na dodanym trybie Picture-in-Picture, który już od dawna gości, np. w przeglądarce Opera. Ta funkcja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom portalu YouTube i innych serwisów wideo.

Znajdując się na platformie należy najechać kursorem na odtwarzany materiał i kliknąć niewielką ikonkę „Obraz w obrazie”. Rezultat możecie zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu, które wykonaliśmy dla Was już pewien czas temu.

#programy #linux #firefox #przegladarki #windows #macos

Data: 03.12.2019 16:44

Autor: R20_New

Doradzi ktoś coś?

Biorę się za instalację gentoo.

Najgorzej nie lubię partycjonowania, dla mnie to jest dramat..

Da się jakoś to obejść i zainstalować go na jednej partycji?(Mam ogólnie 2 partycje z systemem debian i ubuntu) reszta to wolne miejsce. I chciałbym utworzyć 1 partycje dla gentoo. Ale w poradnikachzawszę jest sda1/sda2/sda3 tylko że jak zrobie partycje na tej partycji to mam coś w stylu np sda4p1 sda2p2 sda3p3…… a cfdiski nie iwdzą takich partycji i nie mągę utworzyć partycji rozruchu, linux, home…….. jprdl///

#linux #pytanie #pomoc

Enso OS Z połączenia Xubuntu oraz Elementary powstało szybkie, lekkie i naprawdę ładne distro

Data: 01.12.2019 23:13

Autor: R20_New

rootblog.pl

Świat Linuksa jest bogaty w wiele przeróżnych dystrybucji i masie z nich ciężko jest się przebić do pingwiniego mainstreamu. Czym więc wyróżnia się Enso OS?

Enso OS, czyli dopieszczone Ubuntu

Nie będę tego ukrywać – Enso OS bazuje na Ubuntu (a dokładnie na Xubuntu 18.04.2). Czy to jednak minus? Oczywiście, że nie! System ten wykorzystuje popularne i bardzo lubiane przeze mnie środowisko graficzne XFCE w wersji 1.14.x.

Warto sprawdzić: Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w „Linuksowym Windowsie”?

Deweloperzy w systemie zaimplementowali wiele ciekawych elementów. Warto zaznaczyć, że XFCE nie wygląda zbyt nowocześnie, natomiast Enso wyróżnia się kolorowym i naprawdę fajnym wyglądem, który kojarzy mi się z Deepin OS. Twórcy zapożyczyli wiele elementów z innego systemu, a dokładnie z Elementary OS – między innymi launcher Panther, oraz sklep z aplikacjami App Hive.

Z połączenia Xubuntu oraz Elementary powstało szybkie, lekkie i naprawdę ładne distro. Można powiedzieć, że jest ono czymś na wzór mojego marzenia, bowiem uwielbiam środowisko XFCE, natomiast nigdy nie chce mi się go przerabiać tak, aby wyglądało bardzo ładnie – po prostu jest to czasochłonne, a Enso OS już na start oferuje świetny wygląd.

Deweloperzy reklamują Enso OS w bardzo ciekawy sposób. Opisują go jako idealny dla sprzętu, który został zapomniany przez MacOS i Windows. Ciężko się z tym nie zgodzić, bowiem, tak jak pisałem wcześniej, XFCE to naprawdę lekka nakładka graficzna.

#linux

Achoo! to bootowalny system live, który umożliwia szybką i „bezbolesną” instalacją Arch Linux.

Data: 30.11.2019 23:45

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

System live działa w trybie tekstowym i oferuje instalator systemu działający również w trybie tekstowym (cli).

Achoo! jest dobrym rozwiązaniem dla starszych maszyn z ograniczoną ilością pamięci RAM i słabszym procesorem.

Głównym założeniem projektu jest oszczędzenie czasu, zużywanego podczas instalacji systemu.

Instalacja za pomocą Achoo! ogranicza się do odpowiedzi/wybrania konkretnych opcji i pozostawienia całej pracy skryptom instalacyjnym.

Oprócz instalacji systemu podstawowego Arch Linux, instalator pozwala na zainstalowanie:

– środowiska graficznego (Cinnamon, Enlightenment, Fluxbox, Gnome, LXDE, LXQt, MATE, Openbox, Xfce)

– aplikacji z grup: akcesoria, grafika, internet, multimedia, biuro, programowanie

– jądra Linux LTS lub najnowszego.

Achoo! nie jest już rozwijane, lecz zostało przemianowane na Feliz

#linux #arch

Data: 29.11.2019 17:20

Autor: R20_New

#linux #oswiadczeniezdupy

Dobra Lurky, wracam do swojego os linux(debian)

Obecnie debian jest rownie pelnosprytny co mint/ubuntu, ale lzejszy bo nie ma tylu smieci(zbednych programow)

Nie wiem, manjaro ma problemy z nvidia i tak srednio chodzi… raczej

A na win10 to wytrzymac dlugo nie moglem, jak juz to jeszcze raz sobie przygotuje 7 tam stery tez powinny chodzic normalnie. Tak czy inaczej, bez linuxa juz mi ciezko.

Alt Linux 9.0 wydany!

Data: 28.11.2019 16:35

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

ALT Linux do dystrybucja systemu GNU/Linux zapoczątkowana w 2001 roku na bazie pakietów Mandrake Linux. ALT Linux oferuje zestaw kilku wersji systemu o różnym zastosowaniu, które skierowane są do różnych odbiorców.

Wydanie trzech nowych produktów w wersji 9.0 oparte jest na dziewiątej platformie ALT (p9 Vaccinium): Alt Workstation 9, Alt Server 9, Alt Education 9. Tworząc dystrybucje Alt OS w wersji 9.0 dla szerokiej gamy platform sprzętowych, programiści Alt skupili się na potrzebach klientów korporacyjnych, instytucji edukacyjnych i osób fizycznych.

Jednym z głównych trendów we współczesnym rozwoju technologii komputerowej jest różnorodność platform sprzętowych, w tym w Rosji, gdzie istnieją własne zmiany w architekturze procesorów. Stacje robocze i serwery w rosyjskich procesorach są dziś poszukiwane w sektorze publicznym, edukacji i służbie zdrowia, w dużych firmach i organach ścigania.

Nowe wersje systemów operacyjnych ALT dostępne są jednocześnie dla siedmiu rosyjskich i zagranicznych platform sprzętowych. Teraz Alt OS działa na następujących procesorach:

 • Alt Workstation 9 – dla x86 (Intel 32 i 64-bit), AArch64 (zestaw dewelopera NVIDIA Jetson Nano, Raspberry Pi 3 i inne), e2k i e2kv3 (Elbrus), mipsel (terminal Meadowsweet).

 • Alt Server 9 – dla x86 (32- i 64-bitowy), AArch64 (Huawei Kunpeng, ThunderX i inne), ppc64le (YADRO Power 8 i 9, OpenPower), e2k i e2kv3 (Elbrus).

 • Alt Education 9 – dla x86 (Intel 32 i 64 bit), AArch64 (zestaw deweloperów NVIDIA Jetson Nano, Raspberry Pi 3 i inne).

Użytkownicy dystrybucji zbudowanych na platformie ósmej (p8) mogą aktualizować system z gałęzi p9 repozytorium Sisyphus.

Trwają prace nad przeniesieniem dystrybucji Alt OS na nowe platformy sprzętowe. W szczególności planowane jest wydanie wersji dla systemów na Baikal-M i Raspberry Pi 4.

#linux

Data: 26.11.2019 00:30

Autor: NightShock

Witam, spróbowałem dzisiaj linuxa. Jestem obecnie na #manjaro i zabawa ogólnie spodobała mi się.

Problem w tym że potrzebuje czegoś bardziej funkcjonalnego, przejrzystego (może także ładniejszego?) z dużą ilością aplikacji tak aplikacjami (do gier będzie służył mi windows).

Może ktoś chce się po prostu wypowiedzieć to też chętnie przeczytam.

Słucham propozycji ;]

#linux

Linux 5.4 dodaje obsługę systemu plików exFAT

Data: 25.11.2019 20:21

Autor: R20_New

benchmark.pl

w najnowszej wersji linuksowego jądra – oficjalnie dodana została obsługa systemu plików exFAT. Odpowiada za niego właśnie gigant z Redmond, który w ten sposób poradził sobie z limitem 4 GB dla przesyłania plików (z jakim mieliśmy do czynienia w systemie FAT32) i uprościł strukturę względem NTFS.

#linux #komputery #kernel

Data: 20.11.2019 19:43

Autor: R20_New

Hej Mirki!

Dzięki za wyrozumiałość(link pod wpisem)

Wiem, że niczego niby nie odkryłem, ale naprawdę nie lubie windowsa.Ale jeszcze bardziej nie lubie sekciarstwa i zakłamywania, zawszę będę pisał o wadach, bo tylko wtedy kiedy się o nich mówi zamiast jest zakrywać, to tylko wtedy można je poprawiać itp

Nie jestem już pewny, ale na 100% w okolicach ŚW. B Narodzonia miałem już linuxa, początkowo miałbyć to system na którym robię wszystko, a win8.1 odpalam tylko w osttecznośći, później jednak okazało się, że debian jest tak stabilny, że nie do zaje*ania, więc zainstalowałem dwa linuxy. W sumie to nie mam dużoplików, najważniejszy txt. z hasłami/loginami, ale nie chce, być pozbawiony OS wtedy kiedy mi potrzebny, a na instalki nie ma czasu/energi…

Na wykopie pewnie bym został zaminusowany, hejtowany etc. A ja po roku siedzenia na samych linuxach jednak odczuwam to co napisałem. Minusy mnie nie obchodzą, ale chodzi o mentalność użytkowników z którymi przebywam.

Sorry za błędy, ale używam super Firefox na Linuxie, a ta na linuxa jest tak niedo*… mam pakiet pl i ustawienia zaznaczania błędów, ale w tymszajsie nie da się tak ustawić…

https://www.lurker.pl/p/UA3JYmddH

Czasami potrzeba też odmiany, ale szkoda że 10, a do 7 nie mam optymalnych sterowników chyba pamiętam,że miałem jakieś problemy z pierwszą kartą graficzną i i jedną z dźwiękowych(bo mam po dwie xd)

Po drugie usiałbym modyfikować win7, żeby miał sterowniki podczas instalacjii.

#oswiadczenie #oswiadczeniezdupy #linux #windows

Data: 19.11.2019 23:59

Autor: R20_New

#linux #windows

Już około roku wcalę nie używam windowsa.

Teraz jednak mam wrażenie, że coś z tym linuxem jest nie tak, niby wszystko dobrze, ale jak już chodzi jakiś program to x.org zaczyna drapać się po dupie itp.

Mam wrażenie, że sterowniki są wprost do bani i teoretycznie system jest lekki, ale nie potrafi optymalnie zarządzać energią i wydajnością..

Muszę zainstalować oryginalny win10 i posprawdzać trochę. Najpierw zainstaluje chrome na obu z ublockiem i zobacze ktory szybciej baterie wyczerpie na yt videło 480p XD, a jestem pewny, ze linux/ch( ̄෴ ̄)

#dobranoc (-‸ლ)

Debian 10.2 Zespół Debiana poinformował o wydaniu pierwszej aktualizacji systemu operacyjnego Debian

Data: 19.11.2019 16:48

Autor: R20_New

linuxiarze.pl

Zespół Debiana poinformował o wydaniu pierwszej aktualizacji systemu operacyjnego Debian GNU/Linux z gałęzi stabilnej 10.2 o nazwie kodowej „Buster”.

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, doskonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz za bezpieczeństwo.

Aktualizacja Debiana z gałęzi stabilnej „Buster” dostarcza przede wszystkim poprawki wykrytych wcześniej błędów.

Aby system działał w najnowszej wersji, wykonaj aktualizację wszystkich pakietów, poleceniem:

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

#linux #komputery #debian #debian10 #informatyka #gnu #opensource #programy #ciekawostki

Data: 16.11.2019 17:22

Autor: R20_New

Czy to normalne, że jak renderuje w kdenlive to mam normalne zużycie na trzech wątkach, a jeden cały czas na 100% ?

CPU i5 7200u Laptop HP/ – 2 rdzenie 4 wątki

System manjaro, ale w debianach/ubuntach tak samo było.

#Linux #Pytanie #kdenlive

Jednak się rozmyśliłem, instalacja archa nie ma większego sensu, a jest uporczywe etc.. Jedynie instalacja Gentoo mogłaby jakoś znacznie poprawić wydajność z tego co widzę, ale nie chce mi się aż tak bawić.. (-‸ლ)

Data: 15.11.2019 15:39

Autor: R20_New

Są na wklej,org czy coś przystępnie napisane komendy, z dobrą czcionką itp.

Do instalacji Archlinux? Bo tak wideo to ciężko stopować i obracać się do drugiego lapka…

Bez internetu i najlpiej tylko tyle, żeby odpalić x_server, a co można zrobić później, to już później sobie ogarnę na zainstalowanym…

#linux #arch

Data: 10.11.2019 15:27

Autor: R20

Jak to jest, że na wszystkich debianach i pochodnych występuje tearing na integrze i nvidia, a w Manjaro nawet LiveUSB nie było czegoś takiego?

#Linux #Intel #Nvidia #Pytanie #Informatyka #komputery #Debian #Manjaro

I jeszcze jedno pytanie z boku, niedawno w manjaro dodałem, żeby aktualizował też z repozytorium archa i program do aktualizacji pokazał mi, że są nowe aktualizacje, więc wybrałem.zrobiłem, a po resecie już się nie uruchomił.To było z miesiąc temu.

Data: 03.11.2019 21:23

Autor: Lukmar

Głupie pytanie początkującego użytkownika Linuxa: Jak odpalę sobie aplikację okienkową z terminala to żeby robić w nim potem cokolwiek innego to muszę otwierać kolejną kartę/okno terminala? Po uruchomieniu aplikacji znika mi początek wiersza z userem. Mogę przez to rozumieć że od teraz polecenia wydaję wewnątrz aplikacji? Czy to przez to że uruchamiam aplikacje po prostu wpisując jej nazwę? Powinienem dodać jakąś komendę?

#linux #pomocy #pytanie

Data: 31.10.2019 11:19

Autor: vundo_

Czy jeśli chcę podejść do egzaminu na RHCSA (Red Hat Certified System Administrator) to muszę zapisać się na kurs, opłacić go i przejść przez wszystkie zajęcia, a potem opłacić egzamin, czy mogę samodzielnie się pouczyć i pójść tylko na egzamin?

#redhat #linux

Data: 26.09.2019 22:11

Autor: Anty_Anty

Kilka poleceń które trzeba poznać aby rozpocząć zabawę z terminalem pod linuxem

Odnajdywanie ścieżki, tworzenie i kopiowanie plików , wyszukiwanie plików i procesów.

https://www.flynerd.pl/2018/06/20-polecen-terminala-unix-podstawowe-komendy-linux-ktore-trzeba-znac.html

https://www.astrouw.edu.pl/~jskowron/pracownia/komendy/

Dodatkowo jeżeli ktoś lubi terminal w formie pop up to polecam quake

http://guake.org/

Trochę archiwalnie o Quake termial

https://www.youtube.com/watch?v=kHrIXQNY8VE

#linux #codziennaporcjalinuxa

Data: 09.08.2019 04:21

Autor: lisq

#linux #pytaniedoeksperta

Przenosił ktoś kiedyś /boot wraz ze stage 1 (MBR) na inny dysk?

Background jest taki że przesiadam się z rozklekotanej 250tki SATA'owskiej na 300tkę SASową. Tyle że moje dzieciątko (hp Z800) jakoś nie bardzo chce bootować z dysków podpiętych do onboardowego HBA ze stajni LSI, po prostu przed bootloaderem nie widzi dysków na szynie SAS.

Nie chcę robić jakiejś partyzantki z wpinaniem SASa w SATA, więc wpadłem na pomysł że przerzucę bootloader całą partycją /boot na pendrive'a.

Niestety, #grub2 jak zawsze nie zawiódł i mam mylące komunikaty przy próbie zrobienia grub-install /dev/sdh. Próbowałem FSów od ext2 po ext4, z partycją (sdh1) jak i bez niej (po prostu sdh), zawsze ten sam szajs.

Pod Gentoo obszedłem to tak że zmontowałem sobie extlinuxa na pendrive, tutaj jednak chciałbym zrobić to bardizej koszernie i może w końcu zrozumieć tego cholernego gruba.

Oczywiście jak zawsze pytanie kieruję do ludzi który borykali się z podobnym problemem.

Data: 19.06.2019 21:10

Autor: AdJoywekshodavgejhyRavHup7Knat

Dzisiaj o dwóch podatnościach.

Pierwsza – dotyczy większości linuksów – pozwala na zdalne wywołanie kernel panic, czyli de facto wyłączenie hosta.

Tymczasowy workaround, to: echo 0 >/proc/sys/net/ipv4/tcp_sack

Podatność znaleźli panowie z #netflix :)

więcej: https://github.com/Netflix/security-bulletins/blob/master/advisories/third-party/2019-001.md

Druga – to dziura w Firefoxie, pozwalająca na wykonanie kodu w systemie.

Uwaga! Ta dziura jest aktywnie wykorzystywana na użytkownikach kryptowalut!

Recepta: upgrade do wersji 67.0.3 lub ESR 60.7.1

Do znalezienia przyczyniły się bezpieczniki z Coinbase :)

więcej: https://www.zdnet.com/article/mozilla-patches-firefox-zero-day-abused-in-the-wild/

#security #it #kryptowaluty #linux

Popularny GParted doczekał się wersji 1.0 po 15 latach!

Data: 03.06.2019 05:21

Autor: cytrynkaa97

instalki.pl

Otwartoźródłowy GParted (GNOME Partition Editor) 1.0 to aplikacja stworzona z myślą o systemach Windows i Linux. Jej najnowsza wersja przynosi kilka znaczących usprawnień, wśród których trzeba wymienić wsparcie dla systemu plików F2FS (zmianę rozmiaru, sprawdzanie struktury), sprawniej

#gparted #linux #programy

Podcast random:press #010 – cyberbezpieczeństwo i nowe technologie

Data: 12.05.2019 21:51

Autor: siefca

randomseed.pl

W Japonii powstaje obronny #wirus; blokady popularnych serwisów darknetowych; brytyjska skarbówka musi usunąć dane biometryczne 5 milionów obywateli; kłopoty z inteligentnymi zamkami do drzwi; żądania okupu za repozytoria w serwisie #GitHub; #NSA straciła narzędzia crackerskie; #Linux w #Windows 10

Data: 11.04.2019 22:33

Autor: Lukmar

Znalazłem w domu starego gównonotebooka (Asus Transformer t100ta) i chciałbym sobie z niego zrobić maszynkę przeglądania neta, pisania wordów i może jakiegoś niewymagającego kodzenia z doskoku. Na Linuxie.

Problem jest taki że nigdy nie korzystałem z Linuxa i nie bardzo mam pojęcie jak się za to zabrać. Wszystko sprowadza się do dwóch pytań.

 1. Którą dystrybucję wybrać? Fajnie by było jakby była do ogarniania z klawiatury, bo dotyk w ekranie nie działa, touchpad ssie pałkę, a noszenie ze sobą myszki kłóci się z głównym założeniem małego, skrajnie przenośnego notebooka. (Ale pamiętajmy też że to będzie moje pierwsze zetknięcie z Linuxem)

 2. Jak powinienem ją zainstalować? Aktualnie mam W10, którego jeżeli nauczę się korzystać z pingwina, do niczego nie potrzebuję. Konfiguracja jest taka że w "tablecie" jest 30GB pamięci (aktualnie prawie 20 zajmuje OS) i w doczepianej klawiaturze kolejne 500GB. Jako że dotyk nie działa to klawiatura będzie na stałe wpięta. Zainstalować system na tym małym i większy mieć na dane? Czy lepiej trzymać wszystko na tym dopinanym?

Bebechy to Intel Atom 1,33 GHz i 2GB ramu.

#linux #informatyka #os #pomocy

Data: 09.04.2019 09:11

Autor: Anty_Anty

Ej na dysku mam GTP, dysk ma dwie partycje, jak na wydzielonej partycji wstawię MBR to sformatuje cały dysk czy każda z partycji będzie miała swój własny styl GTP + MBR?

Pamiętam że kiedyś w ten sposób kilka razy sformatowałem cały dysk.

#IT #linux

Data: 01.04.2019 17:19

Autor: FakeMMR

@Raven, No to prawda niestety, sam jestem minimalistą i nie potrzebuję przesadnej grafiki – do brzydkiego wyglądu się przyzwyczaiłem też.Ale programy(zamienniki) niby są zwykle za darmo i mają te same funkcje, ale jakoś nikt nie chce z nich korzystać…

Sam nie jestem jakimś sekciarzem linuxa i jest to o wiele gorszy system nawet od win8.1 Ale coś za coś.

Ja używam głównie do przeglądania internetu, więc wiele mi nie trzeba, a i jestem bardziej odporny na virusy i nie muszę się obawiać virusów serwowanych przez microsoft i całego tego spier.dolenia szpiegowskiego..

Na pewno win10 nie zawita tu nigdy.Miałem kilka dni tylko, bo jest wpychany przy zakupie nowych laptopów.

@lisq

Data: 27.03.2019 14:08

Autor: Anty_Anty

Czy tylko mnie to śmieszy?

"The command cp oldfile newfile creates a copy

of oldfile called newfile, and ln oldfile newfile makes the name newfile an additional reference

to oldfile."

Data: 26.03.2019 19:56

Autor: mosiek

Dla początkujących i dla zaawansowanych, generalnie lista komend + wyjaśnienia + ew. przykłady:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unix_commands

https://ss64.com/bash/

Data: 17.03.2019 20:27

Autor: Anty_Anty

Mam problem z wireshack, 3.0.0 siada na source code przy "make" a instalacja przy pomocy ppa również się krzaczy

ostatni komunikat to brak libicui18n.so.52 a nie widzę tego packages.ubuntu.com aby go dołączyć.

Szukam i szukam i rozwiazania nie widze jak WS zainstalować na 18.04.02 LTS, pomóżcie albo zabijcie.

KDE Plasma 5.15 wydana

Data: 18.02.2019 20:17

Autor: rebeliant

404.g-net.pl

Kolejna wersja powłoki KDE na linuxa została wydana. Niestety – posiada podobno więcej błędów, niż poprzednie wydanie 5.14. Mimo wszystko chętnie sprawdzę to osobiście :)

Data: 18.02.2019 17:45

Autor: befree

Zainstalowałbym sobie jakieś nowe środowisko graficzne. Mam Plasmę od KDE, czy na tym samym systemie mogę zainstalować Xfce? To w żaden sposób ze sobą nie będzie kolidowało?

Data: 06.02.2019 19:50

Autor: Thimovsky

Lurki, co byście bardziej polecali. Ubuntu (z wbudowanym gnome) czy może Manjaro na XFCE? Na laptopie, nic jakoś bardzo wymagającego, ot do Pythona i do używania terminala.

Nowy wirus atakuje korporacje i użytkowników Linuxa

Data: 06.02.2019 15:43

Autor: Hohohohoho

bitcoin.pl

W atlasie wirusów komputerowych można znaleźć nowy, groźny program. Atakuje sprzęt z Linuxem i urządzenia należące do korporacji. Stoi za nim grupa tajemniczych hakerów z Rumunii…

Shellbot – to nazwa nowego wirusa. Jego istnienie odkrył w wyniku swoich badań zespół ds. operacji specjalnych amerykańskiej firmy JASK. To rodzaj trojana, który w ukryciu kopie kryptowaluty. W tym wypadku wybór padł – jak to często bywa – na Monero (XRM), czyli cyfrową walutę, który pozwala użytkownikom na dokonywanie anonimowych transakcji w sieci. Z jednej strony to bliskie idei cypherpunków i samego Satoshi’ego Nakamoto, ale też idealne narzędzie dla hakerów.

Data: 05.02.2019 21:11

Autor: nigixe

Kurde wiem, na 100% że tworzyłem intel20.conf a teraz nie ma nigdzie takiego pliku, działać musi bo nie ma ostrych smug przy scrollowaniu tylko lekkie przeskoki jak było i opcje ustawień nvidia(druga karta) wyłączone.Kurwa z tymi linuxami już pierdolca dostaje

Pierwszy w wpis pod #Linux

Data: 05.02.2019 16:30

Autor: pyroxar

gnu.org

Szanowni Państwo,

mam przyjemność, zaszczyt zainaugurować znacznik #linux w #lurker.

Tym postem chciałbym wszystkim przypomnieć, że GNU to system operacyjny a Linux to tylko jądro.

Połączenie tych dwóch daje nam nasz ukochany system operacyjny GNU/Linux w tak wielu w różnych dystrybucjach, czyli odmianach różniących się zastosowaniem i sposobem działania. Proszę to zapamiętać z szacunku dla #RMS i jego pracy.

Linux królem

pyroxar

Data: 04.02.2019 18:04

Autor: Linuksiarz

Udało się ikonki win10 wstawić do mate-ubuntu, a kiedyś chciałem to nie mogłem( ͡° ʖ̯ ͡°)Wie ktoś od czego to zależy?
Chodzi o te https://www.mate-look.org/p/1167936/ Windows10Icons-v1.1.tar.gz
Wie ktoś jeszcze jak zrobić żeby ten górny pasek był jak w windows?Bo te ikonki zamknij/minimalizuj/maxymalizuj mi nie podchodzą.I jak zrobić, żeby przycisk do ukrywania wszystkiego był jak w windows( w samym prawym dolnym rogu)??
Bo przeciągałem wecześniej, ale jakos mi nie wychodziło.

%hash@pokażpulpit

[ENG] Sprzęcior na wypasie z procesorami ARM od System76

Data: 03.02.2019 22:49

Autor: muff_mi_jeszcze

youtube.com

Celem firmy jest stworzenie lapka i pieca na wypasie z prockiem ARM. Do tej pory w temacie (jeśli chodzi o Linux'y) dłubała firma Pine64 z projektem lapka za 99$ (niedługo będzie możliwy zakup wersji j###ć biedę za 199$). O ile Pine może wydawać się taki se, to biorąc pod uwagę obecny dorobek System76 raczej nie powinniśmy się zawięść (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง Chyba. xD Tak serio to fajne te lapki majo (ʘ‿ʘ)

Data: 03.02.2019 15:36

Autor: Linuksiarz

Co to jest jak teraz miałem ubuntu18.04 (gnome) i szybko klikałem, a system sie zwiesił i ja dalej szybko klikałem, po twardym resecie już nie wstał, kiedyś miałem chyba to samo w unity, albo gnome.
Przy odpalaniu pisało coś o systemd, ale już nie wiem co tam było.
Zainstalowałem od nowa i teraz używam MATE, bo najbardziej mi się podoba, a nie zależy mi na bardzo lekkim..
#linux #pytanie #informatyka #komputery

Data: 28.01.2019 20:11

Autor: lisq

Znacie jakiś gody polecenia soft do zarządzania ewidencją pracy?
Przykładowo mam do zrobienie projekt "api do lurkuj" i chcę być w stanie puścić stoper w momencie kiedy uprawiam stackoverflow-devmode i klepię w IDE, ale zastopować kiedy wchodzę na jutuba popatrzeć na śmieszne kotki.