Lenovo ogłasza 27 komputerów, które będą dostarczane z preinstalowanym Ubuntu

Data: 23.09.2020 19:05

Autor: R20_swap

phoronix.com

#lenovo #komputery #laptopy #linux #fedora #ubuntu

Po wdrożeniu przez Lenovo opcji Fedory Linux dla swoich laptopów i innych ogłoszeniach związanych z Linuksem w tym roku, Lenovo i Canonical ogłaszają, że prawie trzydzieści różnych laptopów i komputerów stacjonarnych rozpocznie sprzedaż z preinstalowaną opcją Ubuntu 20.04 LTS.

Wydano system Ubuntu Touch OTA-13 z większą liczbą obsługiwanych telefonów

Data: 22.09.2020 08:46

Autor: R20_swap

phoronix.com

#telefony #smartfon #linux #ubuntu

I ulepszeniami interfejsu użytkownika. Sony Xperia X / XZ / Performance i OnePlus 3 / 3T. Jest to ponad tuzin innych urządzeń, od LG Nexus 4/5 do wcześniejszych urządzeń OnePlus, FairPhone 2, Nexus 7 i różnych urządzeń Meizu i BQ z pierwszych dni wysiłków na Ubuntu Touch w Canonical

Data: 19.09.2020 20:47

Autor: wordpressowiec

hej, kto się orientuje jakie distro Linuxa obecnie – jakieś świeże – będzie miało te bajery, które miało Kubuntu w standardzie, czyli wobbly windows i prześwity gdy przeciągasz okienko? Ewentualnie, jakie distro do którego bezproblemowo doinstaluję to nie męcząc się w konsoli / lub prostymi komendami z konsoli (bez wcześniejszego dogrywania, updatowania i kompilowania pińcet pakietów, aby to ruszyło).

#linux #komputery #systemyoperacyjne #pcmasterrace #ubuntu

@R20_swap wołam przy okazji

GNOME 3.38 zostało wydane z wieloma nowymi funkcjami, lepszą wydajnością

Data: 16.09.2020 17:10

Autor: R20_swap

phoronix.com

#gnome #linux

GNOME 3.38 zostało dostarczone jako najnowsza półroczna aktualizacja tego środowiska graficznego i zostanie uwzględniona w nadchodzących Ubuntu 20.10, Fedorze 33 i innych jesiennych aktualizacjach dystrybucji Linuksa.

Radio FM i Linux - słuchaj radia w terminalu łatwo i wygodnie - program w Pythonie PyRadyjkoFM

Data: 16.09.2020 16:19

Autor: R20_swap

youtu.be

W ramach nauki Pythona napisałem krótki program/skrypt, który pozwala słuchać stacji radiowych FM w terminalu Linuksa wykorzystując urządzenie USB do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T – Not Only TV De Luxe.

Urządzenie oparte jest o RTL2832U (w moim przypadku posiada tuner Elonics E4000).

W systemie musi być zainstalowany pakiet rtl-sdr (dostępny w MX Instalator pakietów, karta Repozytorium Stabilne) oraz pakiet sox (w nim znajduje się polecenie play, z którego skrypt korzysta).

Skrypt do pobrania z Google Drive, krótki link: https://bit.ly/2Zei3bl

W zależności od okolicy, możecie zaktualizować stacje radiowe i częstotliwości.

Pobrany plik powinien mieć prawa uruchamiania. Można je nadać w menedżerze plików Thunar, klikając prawym przyciskiem myszy, Właściwości – Uprawnienia lub w terminalu poleceniem:

chmod +x pyradyjko.py

W systemie musi być zainstalowany python3.

Jeżeli ścieżka do python3 w systemie jest inna niż /usr/bin/python3 można ją zmienić w skrypcie/programie lub też uruchomić radyjko wpisując w terminalu:

python3 pyradyjko.py

Miłego słuchania radia FM ;)

PS. Aby przy wychodzeniu z programu z użyciem 'q' nie pojawiał się komunikat błędu – należy dodać na początku skryptu (za linijką 'import os') linijkę:

import sys

Miałem kilka wersji testowych i to mi akurat w tej udostępnionej wersji umknęło.

#radio #linux #programowanie #python #sdr #PyRadyjkoFM

Data: 13.09.2020 20:53

Autor: atoja

#laptopy #linux #ubuntu

Dobry wieczór lureczki, jakiś czas temu zadawałem pytanie na temat laptopa pod dystrybucję Linuxa z założenia komputer miał być dwusystemowy w tym miejscu chciałbym podziękować jednemu z kolegów za podesłanie artykułu pomocnego w wyborze sprzętu Jednakże życie idzie swoją drogą i jak na razie mam dostęp do różnorakich sprzętów starszej daty mój wybór padł na mało używanego Acer Aspire 7730 po kilku dniach przeglądania różnorakich forów internetowych doszedłem do wniosku że był to sprzęt na tyle popularny że nie powinno nastręczyć problemu dopasowanie jakichkolwiek sterowników na komputerze zainstalowany był Windows Vista Home Premium Edition i już tak zaorane że otwarcie zwykłej przeglądarki internetowej zajmowało komputerowi około 3 minut. po pobieżnym przejrzeniu zawartości dysków zdecydowałem się na całkowity lustrzany zrzut na dyski zewnętrzne aby nie utracić jakiś możliwych dokumentów ze względu na jakiś błąd wMBR uruchomienie partycji Recovery było niemożliwe po uruchomieniu pozostawała do wyboru tylko jedna opcja exit Przy pomocy preinstalowanego programu acer recovery Management. Udało się wykreować dyski reinstalacyjne z pełną wersją Windows oraz wszystkimi sterownikami do komputera. Następne 3 dni pochłonęło aktualizacje wszystkich możliwych programów jak i instalowanie Service Pack 2 dla Windows nieco leciwe ale dla moich potrzeb wystarczających zupełności Następnym krokiem był wybór i instalacja dystrybucji Linuxa mój wybór padł na dystrybucje UbuntuLTS. I tu muszę powiedzieć jak wielkie było moje zaskoczenie kiedy oprócz ściągania dystrybucji na komputer w celu kreacji dysku jak szybko instalator uporał się z instalacją nowego systemu na komputerze cała sprawa została zamknięta w ciągu 3 godzin łącznie sformatowanie przeznaczonej do tego celu przestrzeni dyskowej Nie wspominając o automatycznej modyfikacji MBR w celu umożliwienia wyboru startu systemu operacyjnego Moja rola w czasie procesu instalacyjnego ograniczona była tylko i wyłącznie do podania klucza do sieci WLAN identyfikacji klawiatury i zabezpieczenia komputera hasłem cały proces instalacyjny przebieg bez najmniejszych problemów przy okazji aktualizując nieco starsze pliki sterowników i właśnie kilka minut temu powitał mnie świeżutki monit powitalny systemu Ubuntu. zaglądając tu i tam mogę powiedzieć że system jest bardzo intuicyjne i ma bardzo dużo ciekawych funkcji Mam nadzieję że przy regularnej pracy pozostanę tak zadowolony jak w dniu dzisiejszym, przeglądając zasoby sprzętowe komputera Znalazłem nawet informacje o stanie naładowania baterii w myszce bezprzewodowej ( ಠ_ಠ)Tak się składa że Akurat z takimi myszkami pracuję na kilku systemach i nie przypominam sobie żebym kiedyś widział wzmiankę o naładowaniu baterii. Jednym słowem jestem naprawdę bardzo miło zaskoczony tym co oferuje bezpłatna dystrybucja Linux Ubuntu

Wydano GameMode 1.6 w celu optymalizacji wrażeń z gier w systemie Linux

Data: 12.09.2020 09:25

Autor: R20_swap

phoronix.com

#gamemode #gry #gaming #linux #feral #komputery

GameMode 1.6 jest dostępny jako demon Linuksa opracowany przez firmę Feral Interactive zajmującą się przenoszeniem gier do ustawiania regulatora skalowania częstotliwości procesora i innych pomocników podczas uruchamiania gier w celu zwiększenia wydajności gier na Linuksie, a następnie przywrócenia

Wydano Manjaro 20.1 Mikah

Data: 11.09.2020 22:34

Autor: napcok

manjaro.pl

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro 20.1 Mikah:

Z radością publikujemy kolejne stabilne wydanie Manjaro Linux o nazwie Mikah.

Naszym flagowym wydaniem wciąż jest Xfce, które cieszy się taką uwagą, na jaką zasługuje. Tylko nieliczni mogą twierdzić, że oferują tak dopracowane, zintegrowane i najnowocześniejsze doświadczenia z Xfce. W tym wydaniu dostarczamy Xfce 4.14 i skupiliśmy się głównie na dopracowaniu wrażeń użytkownika z pulpitu i menedżera okien. Dodatkowo przeszliśmy na nowy motyw o nazwie Matcha. Nowa funkcja Display-Profiles pozwala na przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji wyświetlania. Zaimplementowaliśmy także automatyczne stosowanie profili po podłączeniu nowych ekranów.

#linux #it #manjaro

Gentoo Portage 3.0 powinien być szybszy o 50 ~ 60% w obliczeniach zależności

Data: 08.09.2020 05:10

Autor: R20_swap

phoronix.com

#gentoo #python #linux

Portage 3.0 usuwa obsługę Pythona 2.7 To duże przyspieszenie wynika z wykorzystania funkcji lru_cache w Pythonie 3.2 i nowszych. Deweloper, który pracował nad obsługą, stwierdził, że czas emerge skrócił się teraz z około pięciu i pół minuty do nieco ponad trzech minut na jego notebooku ThinkPad z sy

Najnowsza wersja Ubuntu 20.10 korzysta z Linux Kernel 5.8

Data: 06.09.2020 01:59

Autor: R20_swap

rootblog.pl

#ubuntu #linux #kernel #amd #sterowniki #hardware

Co wnosi Linux Kernel 5.8? Przede wszystkim masę nowości związanych z AMD: dodano nowy sterownik dla sensorów związanych z energią w Zen/Zen2, monitorowanie temperatury i obsługę dźwięku w procesorach Renoir, a także wsparcie dla AMDGPU Trusted Memory Zone. Ponadto dodano wsparcie dla układów grafic

Problemy, z którymi boryka się Debian w 2020 roku

Data: 04.09.2020 23:37

Autor: R20_swap

phoronix.com

Wirtualny DebConf20 zakończył się w zeszłym tygodniu jako doroczna konferencja główna poświęcona dystrybucji Debian GNU / Linux. Niedawno wybrany Lider Projektu Debian, Jonathan Carter, wygłosił przemówienie na tym wydarzeniu jako przegląd aktualnego stanu projektu, a także niektórych problemów, z którymi borykają się dzisiaj.

#debian #konferencja #linux #opensource #gnu #covid19

Data: 04.09.2020 11:12

Autor: GzKk

Jedyna właściwa definicja Linuksa i wybitnie wartościowa opinia n.t. własności intelektualnej:

linux to syf, do tego tworzony przez skrajnych lewaków jak Torvalds czy wręcz komunistów jak Stallman, którzy sprzedając bajki o "wolnym" i "otwartym" "oprogramowaniu" wciskają ludziom skrajnie antykapitalistyczną ideologię, gdzie autor jest chodzącym złem, bo chce zapłaty za swoją ciężką pracę i nie ma ochoty zrzec się swojej własności intelektualnej.

O tym, że w tym syfie musisz kompilować jądra czy samemu pisać sterowniki nawet nie wspomnę, bo to problem znacznie mniejszy niż ideologia wciskana pod przykryciem przez jego twórców.

Także nie dziwić się, gdy jesteście minusowani przez @KonfederataRN: za wpisy o Linuksie.

#it #linux #wlasnoscintelektualna

Programiści RedHat chwalą lenovo za wspieranie linuxa

Data: 30.08.2020 19:41

Autor: R20_swap

twitter.com

redhat #lenovo #komputery #hardware #linux #fedora

Lenovo rozpoczyna oferowanie wstępnie załadowanych systemów Fedora Linux ze swojego sklepu internetowego.W następstwie wiadomości z tego lata, że Lenovo planuje certyfikować swoje linie ThinkPad i ThinkStation dla Linuksa z Ubuntu i Red Hat, Fedora. ThinkPad X1 Carbon Gen 8 jest dostępny z preinstal

Data: 28.08.2020 00:13

Autor: atoja

#linux #linuxdlapoczatkujacych #komputery

Hej. Pytanie do mądrzejszych. Jakiejś porady potrzebuje w wyborze lapka. Dwusysyemowego pod Linuksa i w7? Nie musi być modny, wystarczy żeby w miarę stabilnie pracował. Może kto zna sie na sprzęcie dobrze.? No i może kto się zaoferuje jako suport w razie problemów.

Nie jestem technicznym analfabetą, zajmuje się sys. automatyki i chce się trochę przeprofilowac.

Linux ExTiX pozwoli Ci uruchomić aplikacje z Androida na komputerze

Data: 27.08.2020 18:28

Autor: R20_swap

rootblog.pl

ExTiX to dystrybucja Linxua bazująca na Ubuntu, którą ma dosyć ciekawą nazwę rozszerzoną – „The Ultimate Linux System”. System ten pochodzi ze Szwecji i jest dostępny w wersjach ze środowiskami graficznymi Budgie, Deepin oraz KDE. Niestety, ale wśród społeczności DistroWatch OS ten nie cieszy się zbyt wysoką oceną. Jak wiemy, dystrybucji jest tysiące i tylko niektóre z nich zasługują na specjalne traktowanie.

#ExTiX #anbox #android #komputery #linux #systemyoperacyjne

Niepopularność antyfacebookowej Diaspory. Pech czy siła wyższa?

Data: 25.08.2020 19:31

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Kojarzycie jeszcze Diasporę? Blisko dekadę temu ta open source'owa społecznościówka miała przebić popularnością samego Facebooka. Miało jej w tym pomóc zapewnienie wolności i bezpieczeństwa użytkownikom. Choć spełniono te jakże ważne wymogi, jednak nie poszła za tym większa liczba rejestracji. Pomimo tego Diaspora pozostaje i tak jedną z najlepiej opracowanych sieci społecznościowych na świecie. A dlaczego tak sądzę? Przeczytajcie, to się dowiecie. #facebook #opensource #portalspolecznosciowy #ciekawostki #linux #historia

Twórca Linuxa Linus Torvalds przeklął Nvidię zaraz po tym, jak powiedział...

Data: 23.08.2020 13:00

Autor: R20_swap

ownsnap.com

„Nvidia to najgorsza firma, z którą pracowaliśmy” w Aalto Talk. Świadomość, że ARM dostanie się pod wpływ Nvidii, byłaby przerażającym doświadczeniem. Będą duże szanse, że Nvidia uzyska wysokie marże na kontraktach licencyjnych ARM dla Tesli, Mediatek, Qualcomm i Broadcom. Stąd ceny smartfonów, o

#opensource #arm #nvidia #afera #linux #technologia

Data: 19.08.2020 17:40

Autor: R20_swap

#linux #cinnamom

Jeszcze wielcy niedoyebani devel chwalą się skalowaniem ułamkowym dla #hidpi a prawda jest taka, że dalej trzeba korzystać z klasycznego skalowania, bo w tym wypadku trzeba wyłączyć kompozytor okien co wiąże się z tearingiem.

Opiekunowie Qt Debiana odchodzą przed Qt 6.0

Data: 18.08.2020 18:52

Autor: R20_swap

phoronix.com

#qt #programowanie #debian #linux #gui

Dmitry Shachnev i Lisandro Damián Nicanor Pérez Meyer postanowili zrezygnować z pełnienia funkcji opiekunów pakietów Qt w Debianie przed wielkim zadaniem wypchnięcia Qt 6.0 do archiwum w nadchodzących miesiącach. Będą jednak nadal pracować nad utrzymaniem istniejących pakietów Qt 5 w Debianie.

Mabox 20.08 Dijkstra już dostępny

Data: 18.08.2020 12:39

Autor: napcok

pl.maboxlinux.org

Mabox to powstająca w Polsce dystrybucja na bazie Manjaro, z prekonfigurowanym lekkim menedżerem okien Openbox oraz kilkoma specjalnie opracowanymi programami i narzędziami.

Radzi sobie znakomicie nawet na słabszych komputerach. Domyślnie Mabox jest wyposażony jądro z serii 5.7.

#it #linux #opensource #openbox

Debian GNU / Linux obchodzi 27 urodziny

Data: 17.08.2020 06:02

Autor: R20_swap

phoronix.com

Dzisiaj mija dwadzieścia siedem lat od czasu, gdy zmarły Ian Murdock założył Debiana jako jedną z oryginalnych dystrybucji Linuksa. To było 16 sierpnia 1993 r., Kiedy Ian Murdock rozpoczął tę dystrybucję, a dopiero we wrześniu wydał pierwszą wersję. Debian pozostaje jedną z najstarszych dystrybucji / systemów operacyjnych opartych na Linuksie. Z biegiem lat Debian zasilał wiele innych dystrybucji Linuksa, takich jak Ubuntu i SteamOS, jednocześnie odnosząc wiele sukcesów.

#opensource #debian #linux #systemyoperacyjne #urodziny #ciekawostki

USA ujawnia rosyjskiego wojskowego wirusa na Linuxa, działa od ponad 10 lat!

Data: 14.08.2020 13:46

Autor: foormanek

arstechnica.com

Amerykańskie agencje ujawniają, szczegółowo opisują i ostrzegają o rosyjskim państwowym systemie wirusowym na Linuxa. To system typu rootkit, normalnie niewykrywalny, z menu i z opcjami doładowywania wszelakich modułów. Admini, sprawdźcie swoje zabawki. Po angielsku.

#haker #linux #rosja

Data: 12.08.2020 17:50

Autor: satan696

https://www.youtube.com/watch?v=-18HZzSMa1o

Warto przypomniec ze wczoraj minela rocznica od smierci tworcy TempleOS Terrgo A Davisa, osoby chorej na schizofremie i sciganej przez biolumistecyjnych aframerykanow z centralnej agencji wywiadowczej. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#programowanie #linux i moze #filozofia

Instalacja środowiska Proxmox, tworzenie maszyny wirtualnej i praca z VNC

Data: 12.08.2020 17:10

Autor: R20_swap

youtu.be

#proxmox #vnc #informatyka #linux #opensource #komputery

Materiał na temat bardzo solidnego i szybkiego środowiska wirtualizacyjnego jakim jest Proxmox. System oparty na Debian 10, w pełni konfigurowalny i obsługiwany przez dowolną przeglądarkę internetową po zainstalowaniu na docelowym hoście VM Oficjalna strona projektu Proxmox , pobieranie obrazu .iso

Dzień refundacji windowsa.

Data: 12.08.2020 02:44

Autor: nuubeczek

youtube.com

Userzy linuxa w roku 1999 zorganizowali protest przeciwko praktykom firmy Microsoft. Zarzucali bowiem firmie, że przez swoje monopolistyczne praktyki nie można wtedy było kupić komputera bez OS windowsa i trzeba było dodatkowo dopłacić do systemu operacyjnego przy każdym kupionym wtedy komputerze.

Protest się nie udał, protestujący nie dostali zwrotu za system operacyjny.

#pcmasterrace #komputery #os #windows #linux

Data: 05.08.2020 19:11

Autor: motorcycleman

znajomy podrzucił mi laptopa dzieciaka (level 12) do ogarnięcia. niestety partycja recovery poszła w niebyt, więc postanowiłem, że postawię mu na nim jakiegoś linuksa. dla mnie np. gnome czy xfce nie stanowiło problemu, ale chciałbym nie utrudniać dzieciakowi życia i wrzucić coś z managerem okienek jak najbardziej zbliżonym do win (7).

polecicie jakąś dystrybucję, żebym nie musiał grzebać się w ściąganie i konfigurowanie managera? istnieje jeszcze coś takiego jak kdebuntu? :)

#linux #systemyoperacyjne

Ogromny sukces: Linux znowu zwiększył swoje udziały!

Data: 03.08.2020 11:48

Autor: R20_swap

rootblog.pl

Ubiegły maj Linux zakończył z wynikiem 3,17% udziałów na rynku komputerów osobistych. Czerwiec również okazał się być całkiem udanym miesiącem, bowiem wynik zwiększono do 3,67%. Zastanawialiśmy się więc, co się wydarzy w pierwszym miesiącu wakacji. Najnowsze dane pokazują, że udział Linuxa w rynku światowym zwiększył się aż do 4,75%! Jest to naprawdę imponujący wynik, bowiem wzrost wynosi aż ponad 1%. Na pierwszy rzut oka nie jest to zbyt dużo, jednak w rzeczywistości są to dziesiątki tysięcy nowych sprzętów, które pracują pod kontrolą systemu bazującego na jądrze Linuxa.

#linux #pc #komputery #systemyoperacyjne #informatyka

RSYNC Linux - Praktyczne zastosowanie w celu tworzenia automatycznej kopii zapasowej na serwerze NAS

Data: 30.07.2020 23:59

Autor: R20_swap

youtu.be

RSYNC czyli zdalnej synchronizacji plików, katalogów z moim domowym serwerem postawionym na EEPC Asus B202 i systemem Debian 10. Pokazuję w jaki sposób jest to realizowane oraz jak można użyć komendy rsync lokalnie ( synchronizacja katalogów na tym samym komputerze.

#backup #komputery #serwery #internet #linux #rsync

Jak przejść na Linuksa i dlaczego cz.1 - Kontrowersje Windows i co da Tobie zmiana systemu..

Data: 30.07.2020 23:37

Autor: R20_swap

youtube.com

Część pierwsza serii świetnych materiałów poświęconych tematowi dlaczego możesz wybrać inny system niż Microsoft Windows, co Ci to da,jak wybrać i dlaczego daną dystrybucję oraz moje opinie różnych popularnych dystrybucji okiem kilku miesięcznego użytkownika wolnego systemu operacyjnego GNU Linux.

#windows #windows10 #linux #gnu #systemyoperacyjne #komputery

Unity 2020.1 został wydany z wieloma poprawkami dla Vulkan i Linux

Data: 23.07.2020 18:19

Autor: R20_swap

phoronix.com

Unity 2020.1 jest dostarczany z ulepszeniami menedżera pakietów, ciągłą pracą nad edytorem Unity i innymi ulepszeniami narzędzi programistycznych w celu ułatwienia tworzenia gier, ulepszeniami wydajności animacji 2D, ulepszoną grafiką i skalowalną jakością, ulepszone próbkowanie GPU i CPU, ulepszenia obsługa platformy AR i inne zmiany.

#unity #vulkan #programowanie #gry #komputery #linux

Wydano nowy Slimbook KDE - oparty na AMD Ryzen 7 4800H

Data: 22.07.2020 12:20

Autor: R20_swap

phoronix.com

#kde #komputery #laptopy #amd #ryzen #linux

to 14-calowy ultrabook, który waży zaledwie 1,1 kg, podczas gdy ProX 15 to 15,6-calowa wersja. Oba modele zasilane są przez AMD Ryzen 7 4800H, wyświetlacze LED IPS, aluminiowo-magnezową konstrukcję, baterię 47 Wh w modelu ProX i 92 Wh w modelu 15,6 cala, obsługę do 64 GB pamięci, iwyjścia HDMI…

SUSE , jedna z trzech głównych firm zajmujących się dystrybucją Linuksa dla...

Data: 22.07.2020 07:26

Autor: R20_swap

zdnet.com

#biznes #suse #it #linux

przedsiębiorstw, wydała 21 lipca 2020 r. Kolejne wersje swojego flagowego systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise (SLE) 15 z dodatkiem Service Pack 2 oraz najnowszego programu do zarządzania infrastrukturą SUSE Manager 4.1

EndeavourOS to system linux z wydaniem ciągłym, oparty na Arch Linux

Data: 20.07.2020 09:21

Autor: R20_swap

endeavouros.com

#archlinux #endeavouros #linux #systemyoperacyjne #informatyka #komputery

Ma być duchowym następcą Antergos – zapewniając łatwą konfigurację i wstępnie skonfigurowane środowisko pulpitu na podstawie Arch. Najnowsza migawka dystrybucji zawiera aktualizacje pakietów, a także nowe narzędzia do czyszczenia informacji zarządzania pakietami i instalowania alternatywnych jąder

Wydano ostatnią aktualizację systemu Debian9. Zachęcamy użytkowników do przejścia na Debian10

Data: 19.07.2020 12:16

Autor: R20_swap

phoronix.com

Debian 9.13 jest ostatnią wersją Debiana 9, a zespoły ds. Bezpieczeństwa i wydań nie planują dalszych aktualizacji. Zachęcamy użytkowników do przejścia na Debian10

#debian #linux

ReactOS "Otwarty Windows" zyskuje pierwszego opłacanego dewelopera

Data: 19.07.2020 10:45

Autor: R20_swap

reactos.org

#technologia #reactos #linux #windows #informatyka

ReactOS będący darmową reimplementacją Windowsa dzięki dotacjom użytkowników zdołał zatrudnić Victora Perevertkina, który to uczestniczy przy rozwoju projektu od 2018 roku. Od tego czasu ulepszał wsparcie Btrfs, Plug & Play czy sterownika USB. Teraz ma zając się głównie ulepszaniem kernela.

Zmiana terminologi "master" i "slave" w jądrze linuxa

Data: 12.07.2020 13:45

Autor: lukasj

git.kernel.org

Kiedy lewactwo i politpoprawność wejdą za mocno ( ͡º ͜ʖ͡º)

Lewacy wchodzą już wszędzie – od łóżek, sypialni, przez domy, małżeństwa, uniwersytety, politykę aż do… wolnego oprogramowania ( ͡º ͜ʖ͡º)

Nawet Linus Torvalds ugiął się pod odmętami lewicowego szaleństwa i zmienia terminy "master" i "slave", a także "whitelist" i "blacklist"

#lewica #bekazlewactwa #lewackalogika #politycznapoprawnosc #linux

Data: 10.07.2020 21:03

Autor: alek747

Hejo lurki!

Mam ubuntu 18.04 od końca zeszłego roku. Różne problemy miałem przez ten czas i jako-tako udało mi się je okiełznać jako kompletnemu komputerowemu dyletantowi. Jest jeden tylko problem, z którym nie potrafię się uporać – jest to czerwone podkreślenie, kiedy piszę po polsku. Wygląda to tak, jak bym pisał z błędami. Pisząc po angielsku ten problem nie występuje.

Zatem skąd się bierze ten problem? System mam po polsku, przeglądarkę również, klawiatura też jest po polsku.

Będę wdzięczny za każdą pomoc!

#linux #ubuntu

Nowa, solidna wersja „Miętówki” do pobrania - Linux Mint 20

Data: 28.06.2020 12:24

Autor: ziemianin

blog.linuxmint.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #Komputery #Systemy operacyjne #Linux

Linux Mint 20 Ulyana już jest – najnowsza wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych zawiera sporo nowości, którymi cieszyć możemy zacząć się w każdej chwili. Poniżej znajdziesz podsumowanie tych zmian i linki do pobrania „Miętówki” w trzech smakach.

Nowa, solidna wersja „Miętówki” do pobrania – Linux Mint 20

Linux Mint 20 Ulyana – najnowsza wersja popularnego Linuksa ujrzała światło dzienne

Zacząć wypada od tego, że Linux Mint 20 Ulyana to wydanie LTS, a więc o wydłużonym wsparciu technicznym. Ci z was, którzy zdecydują się na zainstalowanie tej wersji, mogą liczyć na aktualizacje aż do 2025 roku. Druga istotna wiadomość jest taka, że nowa, bazująca na jądrze Linux 5.4 i Ubuntu 20.04 „Miętówka” przychodzi do nas z niemałą porcją zmian i nowości, nie przedłużając więc przejdźmy od razu do nich.

Te nowości w Linux Mint 20 zasługują na szczególną uwagę. Podsumujmy…

Gwiazdą wydania bez wątpienia jest Warpinator. To nowa aplikacja zintegrowana z Linux Mint 20, która pozwala na wygodne udostępnianie plików wewnątrz sieci lokalnej, bez konieczności używania pendrive’ów czy przeprowadzania jakiejś skomplikowanej konfiguracji – komputery znajdą się automatycznie i (jeśli będziemy chcieli), bez problemu się ze sobą połączą.

Linux Mint 20 Ulyana to także poprawiona obsługa (optymalizującej działanie laptopa) technologii Nvidia Optimus. Wygodnie zdecydujemy też, czy dana aplikacja ma być uruchomiona na zintegrowanej, czy też dodatkowej karcie graficznej. Co poza tym? Ano między innymi lepiej wyglądające (bo zunifikowane) ikonki w zasobniku systemowym.

Udoskonalone zostały również poszczególne aplikacje XApps: Xed może łączyć ze sobą linie, Xviewer oferuje wygodniejszą obsługę w trybie pełnoekranowym, a Xreader zyskał przycisk drukowania na pasku narzędzi. Z kolei Gdebi (narzędzie do instalacji plików .deb) ma odświeżony interfejs. Pojawiły się także zaktualizowane motywy.

To, czy dotrą do nas pozostałe zmiany, zależy od tego, na jaką wersję Ulyany się zdecydujemy, a – jak zwykle – nowy Linux Mint jest dostępny w trzech smakach: Cinnamon, MATE i Xfce. Ten pierwszy – zarazem: najpopularniejszy – może na przykład pochwalić się lepszym (to znaczy: wydajniejszym) menedżerem plików, możliwością ustawienia częstotliwości odświeżania wyświetlacza czy też szerokim zakresem regulacji skalowania,

Sprawdź, czy twój komputer jest gotowy na Linux Mint 20 – wymagania sprzętowe:

minimum 1 GB pamięci RAM (zalecane 2 GB)

minimum 15 GB miejsca na dysku (zalecane 20 GB) 

rozdzielczość 1024 x 768 pikseli lub wyższa

Zainteresowana? Zainteresowany? Już teraz pobierz Linux Mint 20 – download:

Pobierz Linux Mint 20 Ulyana Cinnamon Edition z polskiego serwera

Pobierz Linux Mint 20 Ulyana MATE Edition z polskiego serwera

Pobierz Linux Mint 20 Ulyana Xfce Edition z polskiego serwera

Linuxfx z najnowszą aktualizacją

Data: 31.05.2020 05:55

Autor: R20_swap

windowsfx.org

Linuxfx to brazylijska dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu. Jest wyposażony w intuicyjny interfejs użytkownika pulpitu Cinnamon zaprojektowany w celu ułatwienia migracji użytkowników z systemu Windows. Obejmuje system zarządzania wideo o nazwie Sentinela, oprogramowanie do wizji komputerowej z analizą wideo i oprogramowaniem do kontroli dostępu (rozpoznawanie twarzy i automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych), wykrywania obiektów, płci, wieku i nastroju. Inne funkcje dystrybucji obejmują nowego osobistego asystenta, motyw WX dla aplikacji komputerowych i systemowych oraz kompatybilność z oprogramowaniem napisanym dla Windows (.exe i .msi) przez port Wine.

#linux #ubuntu #windows #komputery #pc #linuxfx #cinnamon

Windows zyskał Menadżera pakietów. Na razie w skromnej wersji.

Data: 26.05.2020 11:13

Autor: ziemianin

techreport.com

#Menedzerpakietow #Windows #Linux #komputery #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #github #microsoft

Osoby, które zetknęły się z Linuksem znają olbrzymie zalety Menedżera pakietów. Dzięki niemu, posługując się odpowiednimi komendami, można błyskawicznie zainstalować dostępne oprogramowanie. Teraz własnego Menedżera pakietów zyskał Windows. Na razie to dopiero początki i program oferuje niewiele funkcji, ale już teraz zaoszczędzi nam czasu na wyszukiwaniu oprogramowania. Dzięki niemu nie musimy szukać na stronach internetowych czy w sklepie Microsoftu potrzebnej nam aplikacji.

Windows zyskał Menadżera pakietów. Na razie w skromnej wersji.

Wystarczy wpisać komendę, nazwę aplikacji, a Menedżer pakietów pobierze i zainstaluje program, którego potrzebujemy.

Najpierw jednak musimy zainstalować samego Menedżera, a raczej udostępnioną przez Microsoft na GitHubie wersję Windows Package Manager Preview. Program znajduje się w dziale Assets pod nazwą Microsoft.DesktopAppInstaller_8wekyb3d8bbwe.appxbundle. Po zainstalowaniu wystarczy otworzyć Terminal lub w linii komend na dole ekranu wpisać powershell i nacisnąć Enter. Gdy już to zrobimy, wpiszmy w Powershellu winget i zobaczymy listę komend, która jest obecnie dostępna w Menedżerze pakietów. Na razie nie ma ich zbyt wiele, ale wszystko wskazuje na to, że Menedżer będzie rozbudowywany i będzie zyskiwał kolejne funkcje.

Gdzie zaś korzyści z jego zainstalowania? Wystarczy teraz w Powershellu lub Terminalu wpisać komendę winget install [nazwa aplikacji], by bez potrzeby przechodzenia do sklepu Microsoftu czy innych serwisów internetowych rozpocząć instalację programu, który nas interesuje. Menedżer sam pobierze odpowiednie pliki, uruchomi je i włączy znany nam interfejs graficzny, za pomocą którego przeprowadzi nas przez kolejne etapy instalacji.

Pamiętajmy, że to na razie bardzo wstępna wersja Menedżera, więc brakuje mu wielu przydatnych funkcji. Nie ma możliwości odinstalowywania programów za jego pomocą, nie ma weryfikacji wersji, nie sprawdza, czy już dany program jest zainstalowany.

Już teraz jednak, nawet przy tak ograniczonych możliwościach, Menedżer pakietów może przydać się przeciętnemu użytkownikowi. Z czasem, jeśli zostanie rozbudowany, może stać się nieodzownym narzędziem dla każdego bardziej zaawansowanego użytkownika czy administratora.

Stalker Shadow of Chernobyl - Ubuntu 20.04 Linux Gameplay FHD 60 FPS

Data: 19.05.2020 23:45

Autor: R20_swap

youtu.be

Witam i zapraszam na krótką wycieczkę po zonie czyli miejscu pierwszej katastrofy nuklearnej w historii ziemi w 1986 roku. Prypeć , Zona to słowa które zawsze będą wywoływać ciarki.. Najsłynniejsza i najlepsza gra o tym miejscu czyli Stalker – Cień Czarnobyla to pierwsza z serii gra pozwalająca wcielić się w stalkera – człowieka który żyje z zony, z tego co daje i co potrafi zabrać.

Fantastyczny nie zapomniany klimat , ciekawe postacie, polski lektor i ukraińskie głosy wszystkich postaci to tylko dodatkowy smaczek w tym tytule !

Gra pochodzi ze sklepu GOG

#windows #gry #gaming #pcmasterrace #linux #ubuntu

Możesz już sprawdzić LibreOffice 7.0. To najlepsza alternatywa dla Microsoft Office

Data: 18.05.2020 15:31

Autor: R20_swap

instalki.pl

Pakiet biurowy w nowej odsłonie.

Darmowy pakiet biurowy LibreOffice 7.0 pojawił się właśnie w sieci. Najlepsza darmowa alternatywa dla Microsoft Office debiutuje na razie w wersji Alpha1, która daje wgląd w pokaźny zestaw nowości przygotowywany z myślą o stabilnym wariancie cenionego programu.

Nowy LibreOffice to przede wszystkim ulepszony interfejs z tematem ikon Sukapura, aktywowany domyślnie w pakiecie w wersji dla macOS. Program w końcu prezentował się będzie nowocześniej, a UI ma być znacznie bardziej przyjazne użytkownikowi.

#opensource #biurokracja #linux #rozdajo #zadarmo #windows

Data: 16.05.2020 16:05

Autor: R20_swap

@lukasj, Linux jest bardzo uniwersalny i pasuje do wszystkiego, niestety przez interesy microsoft trochę wypychany na siłę. Ale nawet po mimo tego świetnie sobię radzi. Przykładem są przypadki gdzie gry robione na windows, tłumaczone w czasie rzeczywistym mają więcej FPS, albo niewiele mniej niż na windows. Tam gdzie sprzęt optymalnie współpracuje z linuxem tam wydajność jest spora.

Ja to zawszę powtarzam, że jeśli chcecie wdychać gaz zamiast ropę to przestawcie się na samochody z instalacją gazową, nawet jeśli teraz nie ma waszych modeli auto, to za chwilę się pojawią, bo każdy chce coś sprzedać, ale chwilowo musicie pójść na jakiś kompromis( i to tylko niektórzy, bo dla wielu będzie to już teraz lepiej).

#linux #microsoft #ludzie

Vimtutor – ogarnij Vima w 30 minut

Data: 15.05.2020 20:54

Autor: napcok

konsolove.tuxblog.pl

Zaawansowany edytor, pozwalający na szybką i efektywną edycję plików to niezbędne narzędzie dla pracujących na co dzień w konsoli.

“Niedzielni” administratorzy oraz użytkownicy, którzy sporadycznie edytują teksty w terminalu mogą się zadowolić prostymi edytorami typu nano czy mcedit (z Midnight Commandera), ambitniejszych – ceniących sobie szybkość i efektywność pracy – gorąco zachęcam do poznania Vima. Najlepiej teraz, zajmie to tylko pół godziny.

#it #linux #cli

Miasto Vicenza(Włochy) Zmieniło Windows na darmowy, łatwy system Zorin OS

Data: 12.05.2020 16:57

Autor: R20_swap

komputerswiat.pl

Vicenza w północnych Włoszech zdecydowało się na zmianę z systemu Windows w publicznych placówkach właśnie na Zorin OS ze względu na darmową licencję i dużą elastyczność systemu i wygląd podobny do Windows (nowi użytkownicy nie muszą poświęcać czasu na naukę obsługi).

#zorinos #windows #zadarmo #rozdajo #ubuntu #linux #komputery #pc #dobrewiadomosci #wlochy

fff – megaszybki tekstowy menedżer plików

Data: 10.05.2020 15:21

Autor: napcok

konsolove.tuxblog.pl

fff (Fucking Fast File-manager) to minimalistyczny i bardzo szybki menedżer plików dla trybu tekstowego. Napisany w Bashu do swego działania potrzebuje tylko coreutils.

Jeśli nie boisz się vim-a z dużym prawdopodobieństwem polubisz też fff ;).

#cli #it #linux

Data: 06.05.2020 16:53

Autor: R20_swap

Tak się znów zastanawiałem(moje przemyślenia) i doszedłem znów do pewnych wniosków. Po pierwsze 90% ~ Polulacji jest bardzo prosta(masa owiec). Ale teraz dopiero pomyślałem o tym jak ładnie polska scena polityczna(nie ważne), ale jak właśnie to zjawisko odwzorowuje świetnie użytkowników systemów operacyjnych. Bo zobaczcie macOS pomijam bo niech to będzie taki mały wyjątek( a wyjątki są zawsze i wszędzie). Przejdźmy do windows, oczywiście wpajany jako system dla mas od szkoły po pracę… I tak windows właśnie świetnie odwzorowuje grupę ludzi głosującą na partie systemowe jak PiS/PO/SLD/PSL/AWS. A teraz najciekawsze. Linux. Ludzie z góry zakładają, że są mądrzejsi, że mają tego linuxa, że są inni i już. I nie oczywiście nie jest to prawdą. Duża część z tych ludzi jest niemal tak samo systemowa jak windowsiarze. Otóż oni wcale nie są jakoś wybitnie mądrzy i potrafiący myśleć samodzielnie, a jedynie przeszli do innego GURU, w polityce przełożyłbym to na skrajną prawicę/lewicę na konfederacje, na Kukiz/PSL. Wydaje im się, że robili źle i od tej pory poznali "alternatywę" i są tacy dumni, tacy alternatywni, ale tak naprawdę to mają tylko nieco więcej odwagi i potrafią patrzyć w róźne strony. Jednak ich ich logika jest bardzo podobna. Wręcz czasami dodatkowo zachuwują się jeszcze gorzej od systemowców i popadają w skraności – jednym z takich dobitnych przykładów jest słynne "tylko manjaro" "tylko gnome" "tylko xubuntu". I tak jak na początku zrobili ktok w przód, tak za chwilę robią 100000 wstecz.

#logika #sekty #ludzie #owce #przemyslenia #komputery #linux #windows #polityka

Data: 20.04.2020 14:16

Autor: R20_swap

@Gruby, Ale wiele linuxów instaluje się równie łatwo co windows, takiego ubuntu i minta oraz wiele ich pochodnych to nawet łatwiej, bo nie trzeba się mordować z szukaniem sterowników do swoich urządzeń, a czasami jeden laptop może być w trzech wersjach jakby i mieć różne urządzenia, a programy do instalacji sterowników nie zawszę sobie ze wszystkim radzą, do grafiki to tak czy siak lepiej instalować samemu najnowsze… Nie wiem o czym mówisz, żyjesz stereotypami. Linux jest podzielony na 3 wersje tak jakby:

  1. Dla Ameb takich jak ty(czyli dla początkujących)

2.Dla średniowazawansowanych

3.Dla zaawansowanych.

Z tym, że te dla początkujących czasami mimo dobrych chęci, są dla średnio zaawansowanych. Dlatego, że mają wiele błędów, czy też czasami trzeba jeszcze coś ręcznie konfigurować.

Linux mint ma kodeki już po uruchomieniu bez instalacji, a w ubuntu można wybrać chyba podczas instalacji/

#linux #windows #ameby

Data: 08.04.2020 21:00

Autor: Macer

zrobilem cos zajebiscie mądrego: dostalem od dzialu komputerowego instrukcje specjalnie dla mnie opracowane jak zainstalowac oprogramowanie do symulacji Abaqus na linuksie, zadowolony zabralem sie do dzieła. wpisuje jedna komende po drugiej az doszedlem do rozpakowania 13-gigabajtowego pliku iso. zapomnialem, ze moj dysk na linuksa ma tylko 60 giga, dostalem powiadomienie, ze zapelniona jest cala pamiec, system padl i nie chce wstac XD

#linux #idiota #przegryw

Linuxfx 10 WX Desktop udostępniony użytkownikom migrującym z systemu Windows

Data: 08.04.2020 19:02

Autor: R20_swap

linuxfx.org

Opracowany dla klientów oprogramowania Linuxfx i udostępniony użytkownikom migrującym z systemu Windows, Linuxfx 10 jest prostym i przyjaznym systemem operacyjnym, który pozwoli na natychmiastową adaptację początkujących na platformie Linux. Linuxfx jest solidny, zbudowany na bazie LTS (długoterminowe wsparcie), zapewniając stabilność i szybkość wszystkich zadań. Automatyczne aktualizacje, sklep z aplikacjami i zgodność z oprogramowaniem Windows sprawiają, że Linuxfx jest idealnym narzędziem do produkcji. Nowy Linuxfx jest 64-bitowy, obsługuje tryb rozruchu i starszego typu UEFI i jest kompatybilny z większością komputerów.

#windows #linux #os #alternatywa #systemyoperacyjne #ciekawostki #pc #komputery #laptopy