Nie żyje Albert Uderzo. Autor komiksów o Asteriksie

Data: 24.03.2020 11:24

Autor: ziemianin

france24.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #komiks #asterixiobelix #kultura #artysci #rip

W wieku 92 lat zmarł francuski rysownik i pisarz Albert Uderzo. Światową sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Asteriksa.

wymagany francuski

Nie żyje Albert Uderzo. Autor komiksów o Asteriksie

O śmierci Uderzo oficjalnie poinformowali członkowie jego rodziny. W 2011 roku przeszedł od na emeryturę i przestał tworzyć nowe rysunki.

Seria komiksów o Asteriksie powstała w 1961 roku. Ostatni powstał w 2009 roku. Powstało wiele filmowych adaptacji, a szczególnie znany jest film Asterix i Obelix kontra Cezar. Główne role zagrali Gerard Depardieu i Roberto Benigni.

Komiksy o galach sprzedały się w nakładzie ponad 380 mln egzemplarzy. Zostały przetłumaczone na ponad 100 języków.

Początkowo nad komikami Uderzo pracował razem z René Goscinnym. Serię kontynuował sam, po śmierci swojego Goscinnego w 1977 roku.

Co pozostało po Marszu 1000 Tog

Data: 16.01.2020 20:39

Autor: ziemianin

salon24.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #nadzwyczajnakasta #sady #sedziowie #satyra #komiks

Co pozostało po Marszu 1000 Tóg? Czy może sędziowie wyszli na ulice Warszawy, aby:

Co pozostało po Marszu 1000 Tog

– usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości ?

– nakłonić do złożenia z urzędu sędziów z zarzutami ?

– bić się w piersi (własne) za wydane urągające prawu wyroki, które niejednokrotnie kosztowały życie obywateli ?

– deklarować, że przy wydawanych wyrokach będą powodować się wyłącznie poczuciem sprawiedliwości ?

– zadośćuczynić ( z własnych środków) osobom poszkodowanym przez sądy ?

Nic z tych rzeczy. Protestowali w obronie swoich przywilejów. Są jedyną grupą zawodową w Polsce, która nie ponosi żadnych odpowiedzialności za swoje decyzje. Są nieusuwalni z urzędu, powołani dożywotnio z wysokim uposażeniem [choć p.Gersdorf za 10.000 zł mogłaby wyżyć tylko na prowincji (sic!)] oraz emeryturami bez konieczności odprowadzania składek do ZUS. Na całe życie z immunitetem. Ten "Marsz" pozostanie w pamięci także, a może przede wszystkim z powodu tóg zakładanych na tę okoliczność. Prezes SN, p. Gersdorf pytana, czy urzędowy strój wypada używać na ulicy, ustaliła, że "będzie widać, że to są sędziowie" Można domniemywać, co byłoby, gdyby różne Żurki i Tuleye wraz z Adamem Michnikiem (w zastępstwie słynnego brata ) szli, zamiast w togach, wyposażeni wyłącznie w swoje drzewa genealogiczne z nazwiskami niejednokrotnie zmienionymi przez swoich rodziców.

Pan prof. Rzepliński pytany, czy w togach można wyjść na ulicę, odpowiedział, że to "jest zgodne z potrzebą" i dopytał dziennikarza, "czy rozumie to pan?" Dziennikarz mógł tego nie rozumieć z prozaicznej przyczyny, mógł nie być członkiem PZPR, a na pewno nie był w 1981 roku pierwszym sekretarzem (POP) PZPR na Uniwersytecie Warszawskim, był nim Andrzej Rzepliński.Dziennikarz mógłby łatwo sobie wyobrazić marsz prawników w 1981 roku, (roku stanu wojennego!), w którym A. Rzepliński mógłby niosąc wysoko swoją partyjną legitymację podążać wraz z towarzyszami wyzwolonymi przez Armię Czerwoną, takimi, jak p. Czarzasty et consortes, (posłem obecnej lewicy), który wciąż składa adresy hołdownicze zwycięskiej armii.

Czy ktoś może mieć wątpliwość, że to także byłoby zgodne z potrzebą chwili?

Prezes Iustitii, p. Krystian Markiewicz, współorganizator "Marszu" powiedział: "Wychodzimy na ulice, by bronić naszych wspólnych praw (…), bo niezawisłość sędziów to niezależność od jakichkolwiek wpływów na wyroki i decyzje sądów." Może trzeba byłoby przestrzec p. prezesa, że z "Marszem" trochę się spóżnił, bo sędzia na telefon, Ryszard Milewski z Gdańska, usłużny wobec Platformy Obywatelskiej, w szczególności życzliwie zdeklarowany wobec potrzeb ówczesnego premiera, p. Tuska, był bohaterem roku 2012. Kontynuatorów tej tradycji, jak zapewnia Sławomir Neumann (PO), w sądach jest wystarczająco wielu, aby członkowie PO mogli wciąż czuć się bezkarni. Taki przywilej wydaje się być rozszerzony także na "Przyjaciół", co niezawodnie znajduje swoją egzemplifikację w obecności p. Najsztuba, który czuł się zobowiązany iść w orszaku.

Zgłaszam postulat, aby upublicznić listę obecności na "Marszu", co sprawiłoby, że my Polacy dowiedzielibyśmy się kogo gnębimy i wobec kogo powinniśmy mieć poczucie wstydu.

22 października 1957 roku narodziły się pierwsze przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka"

Data: 25.10.2019 09:31

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#ciekawostki #komiks #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #tytusromekiatomek

Swego czasu był najpopularniejszym polskim komiksem i chociaż niedawno skończył 62 lat, nadal ukazują się jego premierowe odsłony, tworzone niezmiennie przez Papcia Chmiela. Zabierał nas w kosmos, w średniowiecze, na Wyspy Nonsensu, dookoła świata, do wnętrza ziemi, w prehistorię czy na Dziki Zachód, ale przede wszystkim stanowił wspaniałą i niegłupią rozrywkę, której granicę wyznaczała jedynie niesamowita wyobraźnia autora. Ale zapewne nawet on nie mógł przypuszczać, rysując w 1957 roku pierwsze kadry "Tytusa, Romka i A'Tomka", jak wspaniale się to wszystko potoczy.

22 października 1957 roku narodziły się pierwsze przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka"

W 1957 roku w "Świecie Młodych" ukazały się pierwsze przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka"

Autorem scenariusza i rysunków był Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel

"Na Tytusach", których do tej pory ukazało się 40, w tym 31 ksiąg, wychowało się kilka pokoleń Polaków, a same komiksy znalazły ponad 12 mln nabywców

Papcio Chmiel rysuje do dziś i mimo skończonych 95 lat nie przeszedł jeszcze na plastyczną emeryturę

Maj 2016 roku, Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym. Do jednego ze stoisk ustawia się wyjątkowo długa kolejka, a w niej ludzie w różnym wieku. Niemal każdy zaopatrzony w książeczkę z przygodami "Tytusa, Romka i A'Tomka", czasem w jakiś kolekcjonerski album. Nic dziwnego, skoro autografy cierpliwie rozdaje Henryk Jerzy Chmielewski. To przecież popularny Papcio Chmiel, autor wszystkich części serii, na którą składa się 40 tomów oraz 9 albumów specjalnych. Chmielewski, mimo 93 wtedy wiosen na karku, cierpliwie wszystko podpisuje, rozmawia z fanami, słucha ich komplementów, odpowiada na pytania. Podobnie rok później, podczas kolejnych targów. Nie pierwszy i nieostatni raz.

Takie obrazki w czasach PRL-u, kiedy "Tytus, Romek i A'Tomek" bił rekordy popularności, a poszczególne tomy osiągały nawet półmilionowe nakłady, były bardzo częste. Zdarzało się, że kiedy Papcio Chmiel przyjechał do jakiegoś miasta, musiał poświęcić na rozdawanie autografów cały dzień. W oczach milionów dzieciaków uchodził niemal za boga, a jego komiksy to była czysta popkultura, chociaż nikt w ówczesnej Polsce tego określenia nie używał.

Niemal wszyscy wychowani w PRL-u uwielbiali przygody Tytusa de Zoo, szympansa uczłowieczanego przez dwóch kolegów – mającego zapędy przywódcze A'Tomka, samozwańczego druha zastępowego w okularach, i znacznie od niego wyższego i szczuplejszego, za to bardziej zarozumiałego i kłótliwego Romka.

Galerię głównych bohaterów uzupełniał Profesor T'Alent, sympatyczny i nieprzewidywalny naukowiec, który tworzył takie wynalazki i maszyny, że nawet Q z filmów o przygodach Jamesa Bonda byłby pod wrażeniem. W komiksach pojawiała się też postać samego Papcia Chmiela, jako twórcy wszystkich przygód. Czyli bohaterowie żyli trochę jak w "Matriksie".

Pod względem popularności z "Tytusem" równać się mogła tylko seria Janusza Christy "Kajko i Kokosz". Zupełnie inna, ale równie wspaniała, chociaż fani dzielili się w kwestii swoich sympatii mniej więcej po połowie.

Zachód się zgadza

Na stworzonej przez Chmielewskiego, nestora polskiego komiksu, serii wychowało się kilka pokoleń Polaków, ale warto pamiętać, że tak jak wiele innych sukcesów miała w PRL-u początkowo trochę pod górkę – chociaż też trudno odmówić jej autorowi szczęścia. Pierwsze przygody narysowane zostały w 1957 roku, czyli przed zniesieniem przez KC PZPR zakazu wydawania komiksów. Wprowadzono go w 1949 roku, uzasadniając, że komiksy są… zgniłym wynalazkiem Zachodu. Cóż, na pewno nie zgniłym, ale reszta się zgadza.

Papcio Chmiel, rocznik 1923 (7 czerwca) to warszawiak z krwi i kości. Wychował się w zniszczonej doszczętnie podczas powstania warszawskiego kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 20, przyległej do Barbakanu. Swoje dzieciństwo i sentyment do tego miejsca opisał po latach w autobiografii "Urodziłem się w Barbakanie". Można w niej też znaleźć jego wspomnienia z czasów powstańczych, kiedy był strzelcem o pseudonimie Jupiter w 7. Pułku Piechoty AK "Garłuch", atakującym Niemców na lotnisku Okęcie. Atak skończył się masakrą powstańców, a sam Chmielewski już 1 sierpnia trafił do niewoli. Strach pomyśleć, co by… Może lepiej nie myśleć.

Akademia życia, akademia komiksu

Papcio Chmiel od dzieciństwa zdradzał spory talent plastyczny, w wojsku ilustrował nawet żołnierską gazetkę. W 1947 roku związał się z malutką redakcją czasopisma młodzieżowego "Świat Przygód", które dwa lata później połączyło siły z dwutygodnikiem "Na Tropie". Tak powstał dziś już legendarny harcerski "Świat Młodych".

– W redakcji "Świata Młodych" pracowałem aż do sześćdziesiątego roku życia, czyli do uzyskania emerytury. Jeszcze po drodze skończyłem Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie, uzyskując dyplom na wydziale grafiki – wspomina Chmielewski w książce Agaty Napiórskiej "Jak oni pracują?".

Żarty żartami

Komiksy były przez kilka lat w PRL-u zakazane, ale historie obrazkowe już nie, więc Chmielewski mógł rozwijać swój warsztat w drukowanych w odcinkach "Sierżancie Kingu z królewskiej konnicy" oraz autorskich historiach "Półrocze bumelanta" i "Witek Sprytek". Ale to właśnie pierwszy odcinek komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", zwariowanej opowieści o dwóch harcerzach i szympansie, który ukazał się w 1957 roku w "Świecie Młodych", podbił serca czytelników. Tak jak i wszystkie następne.

"Tytusy" od samego początku wyróżniały się ogromnym poczuciem humoru – błyskotliwym, czasem dość błazeńskim – który trafiał nie tylko do najmłodszych czytelników. – Żyłem z żartów – wspominał Papcio Chmiel w rozmowie ze "Zwierciadłem". – Pracując nad Tytusem, byłem wręcz zmuszony do myślenia satyrycznego. Widać mam już tak zakodowany system myślenia humorystycznego. Nie mam w sobie przesadnego przejęcia życiem.

Kto rysuje, ten i rymuje

Do 1966 roku, kiedy ukazała się "Księga I", z zupełnie nową historią, przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka" można było tylko przeczytać wyłącznie w "Świecie Młodych". Po latach, w 2002 roku, ukazały się zbiorczo w "Księdze Zero".

Już akcja pierwszej zaskakiwała. – Jak każdy początkujący, chwyciłem się za kosmos – przyznawał po latach Papcio Chmiel w rozmowie z "Galą". – Tak jest najłatwiej, bo nikt nie sprawdzi, co tak naprawdę dzieje się w galaktyce. Wziąłem dwie postaci: szczupły, chudy Romek i gruby A'Tomek. Każdemu debiutantowi wydaje się, że kontrastowi bohaterowie będą atrakcyjni już sami w sobie, bo niby tacy śmieszni, jak Pat i Pataszon czy Flip i Flap.

A skąd się wzięło imię dla szympansa? – Wydawało mi się, że to się tak jakoś dobrze rymuje: Tytus, Romek i A'Tomek.

Komiksy nawet pożyteczne

Chmielewski napisał 10 odcinków, które najpierw chwilę leżały w szufladzie, gdyż ciągle nie było zezwolenia na drukowanie komiksu. Ale 4 października 1957 roku ZSRR wysłało w kosmos sondę Sputnik-1, więc temat kosmosu stał się bardzo aktualny. – Wszystko było tajne. Poza tym, że sputnik jest kulą ważącą 98 kilogramów plus anteny i czułki, że kręci się dookoła Ziemi i wydaje głupi głosik "pi, pi", społeczeństwo polskie nie wiedziało nic. Moja redakcja była więc zakłopotana. Wypadało coś napisać, ale co?

Okazało się, że szlak komiksowi przetarł dziesięcioletni syn towarzysza Goldberga, ważnego sekretarza Wydziału Prasowego KC PZPR. Chłopiec przeczytał podrzucone przez redakcję komiksy Chmielewskiego. – [sekretarz] Zadzwonił do redakcji, że moje komiksy mu się podobają i są "nawet pożyteczne". Poszło. Przyszły pierwsze pochwalne listy. Dla dzieci i młodzieży to była zupełna nowość. I tak do 1966 roku "Tytus, Romek i A’Tomek" był drukowany w "Świecie Młodych", a ja chwytałem się różnych tematów. Był to przede wszystkim humor dla humoru.

Małpa bez przysięgi

Humor, ale też i propaganda, chociaż dotyczy to przede wszystkim okresu początku publikowania przygód Tytusa w "Świecie Młodych" i pierwszych ksiąg wydawanych samodzielnie, kiedy tematy Chmielewskiemu narzucano, włącznie z harcerską przynależnością bohaterów.

– Potem, żeby przypodobać się milicji, musiałem wymyślać historie o przepisach ruchu drogowego – wspomina Papcio w książce "Jak oni pracują?". – Trzecia część rozgrywa się w kosmosie, bo Związek Radziecki chciał przodować w lotach kosmicznych. Przy czwartym tomie nie miałem już na to wszystko siły. Wciąż i bez przerwy spływały jakieś dyrektywy. Miałem tego naprawdę serdecznie dosyć. Dla przykładu narysowałem Tytusa stojącego na warcie. A przecież żołnierz na warcie musi być po przysiędze. A jak małpa miałaby być po przysiędze? I kazali mi zmienić.

Piąta księga opowiada o podróży dookoła świata wannolotem, skonstruowanym z wanny i odkurzacza. – Tytus musiał więc odwiedzić Kubę i Fidela Castro, w Londynie stanąć przed sklepem i zobaczyć za szybą polską szynkę eksportową, a w Angoli wspomóc partyzantkę komunistyczną walczącą z kapitalistami. Tego ostatniego jakoś udało mi się uniknąć – nie ukrywa ulgi Chmielewski.

Jak Tytus pozostał Tytusem

W następnych księgach niezwykłe poczucie humoru Papcia Chmiela łączyło się z umiejętnością dyskretnego wyśmiewania się z absurdów otaczającej nas rzeczywistości. Zgodnie z dewizą autora komiksy bawiąc uczyły, a ucząc – bawiły, jednocześnie świadcząc o jego fantastycznej wyobraźni – przenosiły nas nie tylko w kosmos, ale i do wnętrza Ziemi czy w czasy jej prehistorii albo do średniowiecza. Perełką była "Księga XIII", rozrywająca się na Wyspach Nonsensu – które wróciły także w "Księdze XX". Albo "Księga IX" rozgrywająca się Dzikim Zachodzie. Jedyną granicę dla fabuły stanowiła tak naprawdę granica wyobraźni.

Wyzwaniem dla autora było wejście w dekadę lat 90. i zmierzenie się Tytusa z realiami wolnego runku. – Tytus został taki sam, zmieniło się tylko otoczenie – podkreśla Chmielewski w rozmowie ze "Zwierciadłem". – Po zmianie ustrojowej pojawiły się inne problemy społeczne, jak narkotyki, korupcja i tak dalej. Wtedy zaczęły się zarzuty pod moim adresem, że Papcio do "Księgi XV" był dobry, a teraz jest nędza. Wyobraź sobie, że do "Świata Młodych" pisała na przykład szesnastoletnia dziewczyna, że Tytus jest gorszy i nie nadaje się już do czytania, więc ona będzie buntować koleżanki, żeby również przestały kupować. Odpowiedziałem jej, że jeśli ma tyle lat, czas na "Przyjaciółkę" czy "Zwierciadło", a nie komiksy dla dzieci.

Obecnie Papcio Chmiel doświadcza, jak mówi, innego zjawiska. – Moi czytelnicy mają już swoje dzieci i kupują komiksy po to, by sobie je przypomnieć i przy okazji zainteresować maluchy.

Solidna dawka Tytusa

Wszystkie księgi i wydawnictwa jubileuszowe z przygodami Tytusa osiągnęły po dziś dzień nakład przekraczający 12 milionów egzemplarzy, doczekały się wersji filmowych i animowanych, powstało też słuchowiska oraz gra komputerowa. W 2009 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z wizerunkami bohaterów.

Najnowsza część przygód całej trójki ukazała się 25 września tego roku i nosi tytuł "Tytus, Romek i A'Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". – No, spełniłem obywatelski obowiązek uczłowieczania Tytusa, w sekcji "uczłowieczanie przez historię" – cieszy się Papcio, który mimo 95 lat nadal pracuje, chociaż trochę już zwolnił tempo. Nie wyklucza, że jeszcze jakiś nowy Tytus się pojawi.

– "Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela" narysowani w 2009 roku to miała być naprawdę ostatnia książka. Potem już każda następna miała być ostatnia. Ale tak naprawdę pewnie ostatniej wciąż jeszcze nie narysowałem. Bo co tu robić?

– Zamierzam dożyć stu lat – zapowiada Papcio Chmiel. Obecnie ma ich 95. My oczywiście życzymy dwustu.

Data: 05.10.2019 10:28

Autor: Bethesda_sucks

https://nczas.com/2018/08/13/za-postepowym-szalenstwem-nie-nadazysz-ma-zagrac-nietoperza-lesbijke-ale-sie-nie-nadaje-bo-chociaz-jest-lesbijka-to-jest-za-malo-lesbijska/

Ja: Lewactwo nie jest w stanie wyprodukować większego gówna niż Wiedźmin od Netflixa.

Lewactwo/LGBTFAGS: Challenge accepted.

Już sam trailer pokazuje, że nowy serial o Batwoman będzie skierowany do największych debili, dla których nie ma znaczenia fabuła czy inteligentnie zarysowane postacie, a jedynie kolor skóry/płeć/orientacja seksualna bohaterów i ideologiczna papka serwowana w ilościach przekraczających wszelkie normy.

pedalstwo – check

nadreprezentacja murzynów – check

związki międzyrasowe – check

debilny feminizm – check

niszczenie kanonu – check

Scena w której ta pedałka odkrywa "batcave" jest po prostu kuriozalna i obraża inteligencję szympansa. Jakiś murzyn (pewnie zrobią z niego wynalazcę, choć jak wiadomo reprezentacja murzynów wśród naukowców/wynalazców jest śladowa) "pilnuje" posiadłości Wayne'a, pozwala jej wejść do tajemnej komnaty i ją przejąć, bo z jakiegoś powodu Batman opuścił Gotham City (czyt. lewactwo go usunęło by zrobić miejsce pedałce). Właściwie jedynym zabezpieczeniem jest murzyn z pistoletem :D. Główny czarny charakter to oczywiście również baba i mamy uwierzyć, że tak drobne kobiety są w stanie poradzić sobie w walce z gladiatorami, choć w rzeczywistości byle zgłodniały i wyczerpany fizycznie menel pokonałby je w walce wręcz.

P.S.

Polecam przewinąć do 2:47 i potem przeczytać mój następny komentarz, w którym cytuję jednego z użytkowników RPG Codex.

#seriale #netflix #batman #bekazlewactwa #lgbtfags #komiks #dc #bekazfeministek

Data: 20.08.2019 20:58

Autor: SzubiDubiDu

Lukierki potrzebuję pomocy.

Szukam komiksu chyba z demlandu. Był tam ludziki rysowane jak totalne patyczaki i dialog zawsze był o pogodzie (a przynajmniej tak był przerabiany).

-tu wieje

– tu jeszcze nie wieje

– wieje!

– gdzie wieje

– zamknijcie się

– spierdalaj

#humorobrazkowy #komiks

Data: 16.08.2019 09:46

Autor: Alojz

Od 9-12 sierpień odbyły się w Japonii targi komiksów (Comiket).

Każdego dnia odwiedziło targi między 160 000-170 000 osób.

To nie jest moment w którym otwierają market gdzie jest promocja na karpie świąteczne,to moment otwarcia giełdy dla publiczności.

W 18 sekundzie filmu widać okrojoną wersję wall of death ;)

https://youtu.be/mKB_O5SmgBo

#japonia #komiks

Data: 27.03.2019 19:45

Autor: m__d

Czytał już ktoś? Niedawno przeczytałem komiks Kingdom Come od DC i szukam czegoś podobnego, tzn. z takim poważniejszym podejściem do tematu superbohaterów. Ten wydaje się spełniać moje potrzeby. :3

Data: 24.02.2019 13:26

Autor: m__d

Pierwszy zeszyt Świata Edeny Moebiusa to było niezłe zaskoczenie. Ciekawa historia, która na końcu okazała się reklamą Citroena. xD

Tutaj ostatnie kadry. Wcześniej jeszcze bohaterowie podróżują zabytkowym Citroenem przez pustynię, ale wtedy jeszcze tego nie skojarzyłem. Pomyślałem po prostu, że skoro autor jest Francuzem, to chciał, żeby jego bohaterowie jeździli mu bliskim samochodem.