Data: 31.07.2020 19:06

Autor: Forgotten

Lee Kuan Yew, były premier Singapuru i odpowiedzialny za jego awans z trzeciego świata do pierwszego w ciągu zaledwie jednego pokolenia, jest wielkim źródłem mądrości. W tym fragmencie z książki "Lee Kuan Yew: The Grand Master's Insights on China, the United States, and the World", mówi o niezbędnej równowadze między konkurencyjnością a równością.

"Aby odnieść sukces, społeczeństwo musi zachować równowagę między pielęgnowaniem doskonałości, a zachęcaniem przeciętnych do poprawy. Musi istnieć zarówno współpraca, jak i rywalizacja między ludźmi w tym samym społeczeństwie. Jeśli wszyscy otrzymują takie same nagrody, jak w komunizmie z miską ryżu, nikt nie dąży do przewagi; społeczeństwo nie będzie się rozwijać, a postęp będzie minimalny. Doprowadziło to do upadku systemu komunistycznego. Z drugiej strony, w wysoce konkurencyjnym społeczeństwie, w którym zwycięzcy otrzymują duże nagrody, a przegrani marne, będzie istniała wielka dysproporcja między górnymi i dolnymi warstwami społeczeństwa, tak jak w Ameryce. Ostatecznie podstawowy problem sprawiedliwości społecznej będzie musiał zostać rozwiązany, ale najpierw musimy stworzyć bogactwo, aby to zrobić, musimy być konkurencyjni i mieć dobrą dawkę „yang”. Jeśli mamy zbyt dużo „yin” i nadmiernie redystrybuujemy dochody osób odnoszących sukcesy, stępimy ich dążenie do doskonałości i sukcesu, i możemy stracić zbyt wielu naszych zdolnych, którzy przeniosą się do innych krajów w których nie są tak wysoko opodatkowani. Z drugiej strony, jeśli zbyt wielu na niższych krańcach poczuje się pominiętych, wówczas nasze społeczeństwo stanie się podzielone, a spójność zostanie utracona. Istnieje ciągła potrzeba balansowania między udanym, konkurencyjnym społeczeństwem a spójnym, współczującym społeczeństwem. Wymaga to osądu, zawarcia umowy targowej lub społecznej. Każde społeczeństwo musi dojść do tego optymalnego punktu dla siebie. Pomiędzy tymi dwoma końcami, wysoce konkurencyjnym i nadmiernie równym, znajduje się złoty środek. Ten punkt będzie się zmieniał wraz z upływem czasu i zmieniającymi się wartościami. Potrzeba równowagi między rywalizacją indywidualną a solidarnością grupową najlepiej wytłumaczyć metaforą orientalnych symboli yin i yang. Im większa konkurencyjność yang w społeczeństwie, tym wyższa ogólna wydajność. Jeśli zwycięzca zgarnie wszystko, konkurencja będzie ostra, ale solidarność grupowa będzie słaba. Im większa solidarność yin z równomiernie rozłożonymi nagrodami, tym większa solidarność grupowa, ale tym słabsza ogólna wydajność z powodu mniejszej konkurencji. Zorganizowaliśmy pomoc, ale w taki sposób, że będą jej szukać tylko ci, którzy nie mają innego wyjścia. Jest to przeciwieństwo postaw na Zachodzie, gdzie liberałowie aktywnie zachęcają ludzi do domagania się uprawnień bez poczucia wstydu, powodując eksplozję kosztów opieki społecznej."

Wizja "Każdy według swoich zdolności, każdemu według jego potrzeb" jest absurdalnie utopijna, jest jak tort z kartonu, który jedynie na pozór wydaje się być słodką rzeczywistością.

#polityka #kapitalizm #mysl

Niemiecki właściciel: Polakom nikt pomagać nie będzie

Data: 31.03.2020 09:35

Autor: malcolm

tvp.info

#koronawirus #niemcy #solidarnosc #kapitalizm

"Polskie szwaczki z likwidowanego zakładu w Lubinie chciały szyć maseczki ochronne po godzinach i z materiałów, które i tak miały iść do utylizacji. Ich zapał ostudził szef produkcji firmy należącej do niemieckich właścicieli. – Jesteśmy w stanie wykroić tysiące maseczek, jeżeli tylko nam pozwoli – mówi anonimowo jedna z pracownic; ale to wołanie na puszczy. – Pytam, dlaczego nie. On mi odpowiada: bo tak – dodaje inna. – Między słowami padały słowa, że Polakom nikt pomagał nie będzie "

Hurtownie chcą zarobić na koronawirusie

Data: 02.03.2020 11:22

Autor: ziemianin

wiadomosci.radiozet.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #koronawirus #maseczki #ochronazdrowia #zdrowie #januszebiznesu #biznes #choroby #kapitalisci #kapitalizm #Polska #UOKiK

Dwie hurtownie miały wypowiedzieć polskim szpitalom trwające umowy przetargowe. W ten sposób, z powodu rosnącego zapotrzebowania na maseczki ochronne związanego z epidemią koronawirusa, chciały one sprzedać je za wyższą cenę. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który już określił te postępowanie mianem haniebnego.

Hurtownie chcą zarobić na koronawirusie

Wirus rozprzestrzeniający się na całym świecie dociera już do polskiej granicy. Wczoraj o wykryciu koronawirusa w sumie u trzech osób poinformowały czeskie służby sanitarne. Tym samym rośnie też popyt na maseczki ochronne na twarz w naszym kraju, przy czym są one całe czas potrzebne do normalnego funkcjonowania pracowników szpitali i innych ośrodków służby zdrowia.

Tymczasem dwie hurtownie postanowiły zerwać umowy w trwających procedurach przetargowych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, iż jedna z hurtowni „wprost wskazała, że celem jest rażące podwyższenie ceny, jaką otrzymują w ramach dostarczanych środków ochrony indywidualnej”. Mianowicie chciała ona podwyższyć cenę za jedną maseczkę z ustalonych wcześniej 50 groszy do ponad 10 złotych.

Urząd już wszczął postępowanie wobec dwóch przedsiębiorstw, zarzucając im zmowę cenową, naruszenie przepisów dotyczących konkurencji czy nadużywania pozycji dominującej. Chróstny dodatkowo nazwał ich działania haniebnymi, sprzecznymi nie tylko z dobrym obyczajem, ale również z przyjętymi wcześniej ustaleniami. Każdy podobny przypadek może grozić karą do wysokości 10 proc. obrotu za rok kalendarzowy.

Konsekwencje dla obu hurtowni mogą być jednak jeszcze poważniejsze, ponieważ UOKiK w toku swojego postępowania może zawiadomić o całej sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę. Ponadto Urząd zdecydował się na uruchomienie specjalnej infolinii przeznaczonej dla dyrektorów szpitali. Jej numer zostanie przekazany im za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia, a będą mogli oni zgłaszać za jej pośrednictwem podobne zdarzenia.

Data: 27.01.2020 12:54

Autor: Monte

W sumie w marksizmie, komunizmie a nawet w traktacie agendy 31 i manifeście Alterio Spineliego komunisty ojca założyciela Unii Europejskiej jest napisane że własność prywatna musi zostać zniesiona

W sumie to zniesienie własności prywatnej nie musi wyglądać tak że przyjdą i Ci odbiorą samochód czy dom,

Przykład wynajmujesz mieszkanie, bierzesz auto w leasing, słuchasz muzyki w uslugach strumieniowych, grasz w gry na abonament, oglądasz filmy na abonament, itd chodzisz do pracy pracujesz i tak naprawdę nic za to nie masz bo nic nie należy do Ciebie

I to jest sptytne bo w pracy wykonujesz czynność nwm jakiś wyrób i dostajesz wynagrodzenie, zmieniasz ten wyrób na środek płatności bo jest uniwersalny i płacisz za coś co nie należy do Ciebie i nie będzie należeć I bardzo, bardzo mocno walczą z gotówką fizyczną na rzecz wirtualnych cyferek i wtedy nawet pieniądze nie będą należeć do Ciebie. Jak dla mnie szykuje się nam niewolnictwo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#przemyslenia #poliyka #komunizm #kapitalizm #marksizmc

Data: 12.09.2019 08:50

Autor: Lukmar

Powiedziałem mojej jedenastoletniej córce, że Zandberg chce jej zabrać 7 złotych i 50 groszy z każdych 10 złotych, które zapłacę jej za grabienie liści. Moja córka była zdegustowana i powiedziała mi, że progi podatkowe tak nie działają, a ja nigdy nie będę zarabiać na tyle dużo, żebym musiał je rozumieć, a poza tym wolałaby jednak mieszkać z matką.

#pasta #razem #socjalizm #kapitalizm #heheszki

Data: 25.04.2019 19:14

Autor: drewniany

-Zabiorę ci portfel

-Dam go osobie o której względy zabiegam

-Możliwe że, ty także zabiegasz o jej względy

-Ta osoba będzie mi wdzięczna i zyskam jej przychylność

-Dla siebie wziąłem tylko kilka złotych

-Powiem ci że, to dla naszego wspólnego dobra

-Dodam że, jak spróbujesz schować przede mną portfel masz wpierdol

-To nie kradzież

-Profit

#gospodarka #ekonomia #kapitalizm #socjalizm