Data: 30.07.2020 20:36

Autor: wordpressowiec

Poszukuję Lurków/Mirków którzy są biegli w HTML i odrobinę w JS, aby trochę wdrożyć mnie w obsługę Rough Notation https://roughnotation.com/ gdyż nie mogę rozgryźć tego do końca – nie działają mi teksty wpisane przeze mnie, gubię się w oznaczeniach.

Znam podstawy HTML i biegle angielski, do dyspozycji discord, zoom, skype i światłowód.

Jeśli jakaś niewielka odpłatność to możemy się dogadać. Jeśli znajdzie się ktoś o dobrym sercu i trochę mi w tym pomoże to było by bardzo miło. Nie powinno to długo zająć.

#webdev #web #html #javascript #it #informatyka #programowanie

SUSE , jedna z trzech głównych firm zajmujących się dystrybucją Linuksa dla...

Data: 22.07.2020 07:26

Autor: R20_swap

zdnet.com

#biznes #suse #it #linux

przedsiębiorstw, wydała 21 lipca 2020 r. Kolejne wersje swojego flagowego systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise (SLE) 15 z dodatkiem Service Pack 2 oraz najnowszego programu do zarządzania infrastrukturą SUSE Manager 4.1

Robot biurkowy, którego chcesz mieć. Ja też chcę.

Data: 20.07.2020 13:40

Autor: 2_M_A

youtube.com

The Anki Vector to robot biurkowy, który dostarcza wiele użyteczności. Co ciekawe, to robot z osobowością.

Do jego możliwości należą:

– budzik

– timer

– pogoda

– odpowiadanie na pytania korzystając z Internetu

– współpraca z inteligentnym domem

Cena, to jedyne 250 dolców wg. oficjalnego info na stronie producenta: https://www.anki.com/en-us/vector/shop-now.html

#anki #vector #theankivector #robotyka #robot #it #gadzety

Komnaty tortur namierzone przez policję. Dzięki włamaniu na telefon oprawców

Data: 14.07.2020 18:43

Autor: kr1s

niebezpiecznik.pl

Kilka miesięcy temu francuskie służby przejęły infrastrukturę firmy EncroChat — producenta “bezpiecznych telefonów” reklamowanych w przestępczych kręgach.

Dzięki temu mogli namierzyć i zabezpieczyć kontenery przygotowane do przechowywania porwanych osób.

"Komnaty" nigdy nie były użyte, ponieważ policja dowiedziała się o nich zanim jeszcze zostały wybudowane.

W artykule dostępne jest więcej zdjęć i filmik na którym trochę więcej widać.

#cyberbezpieczenstwo #it #policja #francja #choryskurwiel #chorepojeby #przestepczosc

Data: 12.07.2020 13:36

Autor: 2_M_A

Dlaczego nie moge bezpiecznie usunac pamieci USB? Ani folder nie jest otwarty, ani czegokolwiek z niego nie uzytkuje. WTF? Antyvir skanuje w tle? Edit: Po paru minutach udalo sie usunac, ale nadal nie rozumiem. Dioda miga jak by byla jakas aktywnosc na dysku, mim, ze z mojej strony brak, a po jakims czasie nagle mozna usunac -,-.

#it #windows10

Honeywell ma najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie

Data: 07.07.2020 10:05

Autor: malcolm

kopalniawiedzy.pl

#komputerkwantowy #it #bitcoin

Miara Quantum Volume (QV) została opracowana przez IBM-a. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest powszechnie akceptowaną skalą pomiaru wydajności komputerów kwantowych. Nie jest też jasne, jak ma się ona do „kwantowej supremacji” ogłoszonej przez Google'a w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że Google ogłosił ją twierdząc, że jego komputer wykonał w ciągu 200 sekund obliczenia, na które klasyczny superkomputer potrzebowałby 10 000 lat, zatem nie wykona ich w rozsądnym czasie. Honeywell informuje, że wartość QV jego 6-kubitowego systemu wynosi 64. Zdecydowanie pokonał więc najpotężniejszy z komputerów oceniany tym systemem, IBM-owską 53-kubitową maszynę Raleigh, która osiągnęła QV=32. Firma ma zamiar udostępniać go komercyjnie. Inne przedsiębiorstwa będą mogły dzięki temu wykonywać złożone obliczenia. Uttley mówi, że godzina korzystania z komputera zostanie wyceniona na około 10 000 USD.

Ps. Cena za godzinę w stosunku do mocy rewelacyjna :-)

Rosjanie opracowali 8-rdzeniowy procesor

Data: 07.06.2020 23:58

Autor: malcolm

benchmark.pl

#it #rosja

Elbrus, nad którymi pracuje Moskiewskie Centrum Technik SPARC (MCST) ma uniezależnić kraj od zachodnich dostawców, ale dotychczasowe konstrukcje nie odniosły większego sukcesu (aczkolwiek pierwsze komputery i laptopy są już gotowe). Rosjanie opracowali 8-rdzeniowy procesor Elbrus-8CV. Układ składa się z 2,78 mld tranzystorów i 512 GFLOPS mocy obliczeniowej.

W ramach projektu Gaia-X powstaje europejska chmura obliczeniowa.

Data: 06.06.2020 18:49

Autor: Forgotten

itwiz.pl

Rozwijany w ramach projektu Gaia-X ekosystem rozwiązań i usług cloud computing ma zmniejszyć zależność europejskich podmiotów od amerykańskich dostawców usług chmury obliczeniowej, w tym przede wszystkim koncernów Amazon, Microsoft i Google. Inicjatywa zyskała właśnie oficjalne wsparcie ze strony rządów Niemiec i Francji. Do poparcia projektu zaproszone są też rządy innych europejskich krajów.

#europa #technologia #internet #it

Data: 28.05.2020 10:19

Autor: Ostry_Burrito

Może się ktoś z Was orientuje:

jak sprawdzić z jakimi stronami aktualnie połączony jest modem/router?

Mam Connect Box z UPC i połączone urządzenia po kablu i wifi – czy można na bieżąco mieć podgląd adresów stron aktualnie przeglądanych w urządzeniach?

#it #komputery

Intel Core i5-10600K vs AMD Ryzen 5 3600 + komentarz :)

Data: 25.05.2020 14:05

Autor: malcolm

purepc.pl

#it #intel #amd

"Intel Core i5-7600K był przecież modelem 4R/4W, Core i5-8600K i Core i5-9600K oferowały 6R/6W, natomiast testowany dzisiaj Core i5-10600K dysponuje 6R/12W. Jeszcze niedawno taką konfiguracją w mainstream'ie mogły pochwalić się wyłącznie high-endowe Core i7-8700. Premiera Ryzen 3000 zmusiła jednak Intela do zdecydowanego działania, bo chociaż architektury nadal nie zmieniono, to zdecydowano się doposażyć reprezentantów wszystkich segmentów."

PS.

Test jak test – ale ogólna tendencja ciekawa – odkąd AMD wypuściło Ryzeny Intel dokonał gigantycznego "postępu" – tj nic co by bez AMD nie był w stanie zrobić ale czego od lat nie robi. Od kilku generacji i5 dla desktopów to były 4 rdzenie 4 wątki a dla laptopów 2 rdzenie 4 wątki – żeby było śmiesznie. Co generację było ciut zegara więcej i ciut usprawnień innych – a do tego wiadomo -żeby cieszyć się nowością trzeba było kupić nową płytę główną z uwagi na brak zgodności wstecznej. Żeby ludzie się do nowości nie zniechęcali bo w sumie co to wzrost wydajności – zaczęsto łatać stare luki poprzez mocno ograniczanie wydajności starych procesorów (takie programowe starzenie ;-)

Vimtutor – ogarnij Vima w 30 minut

Data: 15.05.2020 20:54

Autor: napcok

konsolove.tuxblog.pl

Zaawansowany edytor, pozwalający na szybką i efektywną edycję plików to niezbędne narzędzie dla pracujących na co dzień w konsoli.

“Niedzielni” administratorzy oraz użytkownicy, którzy sporadycznie edytują teksty w terminalu mogą się zadowolić prostymi edytorami typu nano czy mcedit (z Midnight Commandera), ambitniejszych – ceniących sobie szybkość i efektywność pracy – gorąco zachęcam do poznania Vima. Najlepiej teraz, zajmie to tylko pół godziny.

#it #linux #cli

fff – megaszybki tekstowy menedżer plików

Data: 10.05.2020 15:21

Autor: napcok

konsolove.tuxblog.pl

fff (Fucking Fast File-manager) to minimalistyczny i bardzo szybki menedżer plików dla trybu tekstowego. Napisany w Bashu do swego działania potrzebuje tylko coreutils.

Jeśli nie boisz się vim-a z dużym prawdopodobieństwem polubisz też fff ;).

#cli #it #linux

Common Voice to inicjatywa Mozilli pomagająca w uczeniu maszyn mowy prawdziwych ludzi

Data: 26.04.2020 10:13

Autor: rebeliant

voice.mozilla.org

Mowa to dla nas coś naturalnego i ludzkiego. Dlatego tworzenie systemu rozpoznawania mowy, który mogłyby wykorzystywać maszyny tak nas interesuje. Ale aby to osiągnąć, potrzeba niezwykle obszernej bazy danych z nagraniami ludzkiej mowy.

Dane wykorzystywane przez duże firmy są niedostępne dla większości. Uważamy, że to hamuje rozwój. Dlatego uruchomiliśmy projekt Common Voice, który ma sprawić, aby systemy rozpoznawania głosu były otwarte i dostępne dla każdego.

Teraz możesz nagrać swój głos i pomóc nam tworzyć bazę danych dostępną dla każdego twórcy innowacyjnych aplikacji. Otrzymasz do przeczytania zdanie i w ten sposób pomożesz maszynom nauczyć się, jak mówią prawdziwi ludzie. A sprawdzając prace innych przyczynisz się do podnoszenia jakości nagrań. To naprawdę takie proste!

#it #technologia #internet #sztucznainteligencja #opensource

Zhaoxin Kaixian KX-6780A - 8-rdzeniowy procesor X86 w sprzedaży

Data: 03.02.2020 08:36

Autor: malcolm

purepc.pl

#x86 #intel #amd #it #komputery

Zhaoxin Kaixian KX-6780A to chińskie 8-rdzeniowe i 8-wątkowe procesory pracujące z zegarem do 2,7 GHz i 8 MB pamięci L2, które opracowane zostały we współpracy z VIA i wytwarzane są w litografii 16 nm FinFet od TSMC. Ich TDP ustalone zostało na poziomie 70 W i są wyposażone w bliżej nieokreślone iGPU z obsługą DirectX 11.1, OpenGL 3.2, OpenCL 1.1 oraz zdolne do odtwarzania materiałów wideo w 4K. Procesory dysponują dwukanałowym kontrolerem dla pamięci RAM DDR4 o maksymalnej pojemności do 64 GB i wspierają PCI 3.0 x16, do dwóch USB 3.1 Gen 2, dwóch USB 3.1 Gen 1 oraz czterech USB 2.0. Nie zabrakło też obsługi instrukcji takich jak SSE 4.2, AVX, SHA-1, SHA-256, SM3, SM4 i rozszerzenia do wirtualizacji.

Rynek sprzętu PC z pierwszym wzrostem sprzedaży od 9 lat

Data: 14.01.2020 20:33

Autor: malcolm

purepc.pl

#it #pc

Według IDC, rynek PC zaliczył 2,7% wzrost wpływów (i 4,8% jeśli chodzi o wielkość sprzedaży), a producenci łącznie sprzedali 266,7 milionów komputerów osobistych.

Przeglądarka, dzięki której zachowasz prywatność w internecie - Brave

Data: 07.01.2020 02:26

Autor: ESPORTWAY

esportway.pl

Brave Browser jest nowoczesną i darmową przeglądarką internetową, która jest bezpieczna, blokuje reklamy oraz jest szybsza od chrome. Dzięki blokowaniu skryptów JS oraz zbędnych reklam przeglądarka ładuje strony szybciej niż popularne chrome, czy firefox. Dodatkowo umożliwia zarabianie na jej używaniu! Sprawdź koniecznie i zachowaj prywatność w internecie!

#technologia #bezpieczenstwo #bezpieczenstwoit #prywatnosc #hacking #it

Masz włączoną lokalizację w smartfonie? Firmy wiedzą co robisz każdego dnia

Data: 01.01.2020 20:24

Autor: malcolm

benchmark.pl

#it #inwigilacja #smartfon

Ludzie śledzeni są niemal na każdej ulicy, w dzielnicach bogatych i biednych. Ruchy każdej osoby mającej smartfon z udostępnioną lokalizacją są cały czas monitorowane. Co ciekawe, cały zestaw danych pochodzi z wielu różnych aplikacji: wiadomości lokalnych, pogodowych czy takich z kuponami rabatowymi.

Intel Comet Lake - nowe procesory zaoferują więcej rdzen

Data: 27.12.2019 17:35

Autor: malcolm

benchmark.pl

#it #intel #komputery

Nowe procesory Intela coraz bliżej. W walce z konkurencyjnymi modelami AMD pomoże większa liczba rdzeni. Niestety, trzeba będzie też zainwestować w nową płytę główną.

Procesory Comet Lake zaoferują więcej rdzeni/wątków i pojemniejszą pamięć podręczną trzeciego poziomu:

Core i9 – 10 rdzeni/20 wątków i 20 MB pamięci L3 (wcześniej 8 rdzeni/16 wątków i 16 MB pamięci L3)

Core i7 – 8 rdzeni/16 wątków i 16 MB pamięci L3 (wcześniej 8 rdzeni/8 wątków i 12 MB pamięci L3)

Core i5 – 6 rdzeni/12 wątków i 12 MB pamięci L3 (wcześniej 6 rdzeni/6 wątków i 9 MB pamięci L3)

Core i3 – 4 rdzenie/8 wątków i 6 lub 8 MB pamięci L3 (wcześniej 4 rdzenie/4wątki i 8 lub 6 MB pamięci L3)

Układy Pentium nadal zaoferują 2 rdzenie/4 wątki, ale mają dysponować wydajniejszym układem graficznym GT2. W modelach Celeron bez zmian – 2 rdzenie/2 wątki i najsłabsza grafika GT1.

Układy optyczne - nowy system bezpieczeństwa zrewolucjonizuje prywatność komunikacji.

Data: 22.12.2019 02:53

Autor: Monte

techxplore.com

(Tłumaczone za pomogą google translate)

Nowy, niemożliwy do złamania system bezpieczeństwa stworzony przez naukowców z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), University of St Andrews i Centre for Unconventional Processes of Science (CUP Sciences) zrewolucjonizuje prywatność komunikacji.

Międzynarodowy zespół naukowców opracował układy optyczne, które umożliwiają wysyłanie informacji od użytkownika do użytkownika za pomocą jednorazowej, niemożliwej do zhakowania komunikacji, która zapewnia „idealną poufność”, umożliwiając bezpieczniejszą niż kiedykolwiek ochronę poufnych danych w klasycznych publicznych kanałach komunikacji .

Proponowany system wykorzystuje układy krzemowe, które zawierają złożone struktury, które są nieodwracalnie zmieniane, w celu wysyłania informacji w kluczu jednorazowym, którego atakujący nigdy nie może odtworzyć ani przechwycić.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Communications otwierają nową drogę do wdrożenia doskonałej kryptografii tajności w skali globalnej przy ograniczonych kosztach.

„Ta nowa technika jest absolutnie niezniszczalna, jak rygorystycznie zademonstrowaliśmy w naszym artykule. Można ją wykorzystać do ochrony poufności komunikacji wymienianej przez użytkowników oddzielonych od siebie dowolną odległością, z ultraszybką prędkością zbliżoną do limitu światła oraz w niedrogim i kompatybilnym elektronicznie urządzeniu optycznym chipy ”- mówi profesor Andrea di Falco ze Szkoły Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie St. Andrews i pierwszy autor badania.

Obecne standardowe techniki kryptograficzne umożliwiają szybkie przesyłanie informacji, ale mogą zostać uszkodzone przez przyszłe komputery i algorytmy kwantowe. Zespół badawczy twierdzi, że ich nowa metoda szyfrowania danych jest niezniszczalna i wykorzystuje istniejące sieci komunikacyjne, zajmując w nich mniej miejsca niż tradycyjna szyfrowana komunikacja.

„Wraz z pojawieniem się komputerów o większej mocy i komputerów kwantowych wszystkie obecne szyfrowania zostaną zerwane w bardzo krótkim czasie, odsłaniając prywatność naszej teraźniejszości i, co ważniejsze, przeszłej komunikacji. Na przykład osoba atakująca może przechowywać zaszyfrowaną wiadomość, która jest dziś wysyłana i poczekaj, aż dostępna będzie odpowiednia technologia do rozszyfrowania komunikacji ”- mówi dr Andrea Fratalocchi, profesor nadzwyczajny inżynierii elektrycznej w KAUST i współautor badania.

„Wdrożenie ogromnych i niedrogich zasobów globalnego bezpieczeństwa jest ogólnoświatowym problemem, który badanie może potencjalnie rozwiązać dla wszystkich i wszędzie. Jeśli ten schemat mógłby zostać wdrożony na całym świecie, hakerzy kryptowaluty będą musieli szukać innej pracy”, dr Fratalocchi trwa.

Nowa metoda wykorzystuje klasyczne prawo fizyki do ochrony wiadomości, a w szczególności drugą zasadę termodynamiki. Technika ta zapewnia doskonałą poufność, co oznacza, że ​​haker nigdy nie będzie mógł uzyskać dostępu do informacji zawartych w komunikacji.

Klucze generowane przez układ, które odblokowują każdą wiadomość, nigdy nie są przechowywane i nie są komunikowane z wiadomością, ani nie mogą być nigdy odtworzone, nawet przez samych użytkowników, zwiększając bezpieczeństwo.

„Ten system jest praktycznym rozwiązaniem, na które czekał sektor cyberbezpieczeństwa od doskonałego teoretycznego dowodu zachowania tajemnicy w 1917 r. Przez Gilberta Vernama. Będzie kluczowym kandydatem do rozwiązywania globalnych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, od bezpieczeństwa prywatnego po bezpieczeństwo narodowe, aż po inteligentne sieci energetyczne. ” mówi dr Aluizio M Cruz, współzałożyciel i dyrektor generalny Center for Unconventional Processes of Sciences (CUP Sciences) w Kalifornii i współautor badania.

Zespół pracuje obecnie nad opracowaniem komercyjnych aplikacji tej opatentowanej technologii, ma w pełni funkcjonalną wersję demonstracyjną i tworzy przyjazne dla użytkownika oprogramowanie dla tego systemu.

#technologia #it #ciekawostki #prywatnosc

Serverless w nodejs - wprowadzanie [ENG]

Data: 16.12.2019 06:31

Autor: xyz

blog.logrocket.com

Most web applications run on high-maintenance servers. Nowadays, software engineering teams have dedicated DevOps/infra engineers to help manage, provision, and maintain these servers. Due to the associated challenges, the need to drive alternative solutions became necessary. Serverless applications shine in this regard.

#nodejs #programowanie #it

Wzorce projektowe dla każdego [ENG]

Data: 11.12.2019 07:07

Autor: xyz

sourcemaking.com

Każdy programista powinien je znać i w odpowiedniej sytuacji wykorzystać. Przy tworzeniu oprogramowania często dochodzi do rozwiązywania powtarzalnych problemów. Wzorca projektowego nie możemy wykorzystać jako gotowe rozwiązanie. Jest to tylko opis czy szablon który może posłużyć do rozwiązywania danej sytuacji.

#programowanie #designpatterns #it #software

Mateusz „j00ru” Jurczyk — kolekcjoner kucyków

Data: 09.12.2019 12:49

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Polacy mają całkiem spore grono światowej klasy informatyków, wśród których najbardziej utytułowanym jest Mateusz Jurczyk. Ten 27-latek od wielu lat pasjonuje się tematyką bezpieczeństwa komputerowego, a najbardziej wyspecjalizowany jest w metodach odnajdowania oraz wykorzystywania podatności w popularnych aplikacjach klienckich i systemach operacyjnych. Od dobrych kilku lat jest w tym najlepszy na świecie. Zważywszy na to, ów wpis przedstawi życiorys i najważniejsze dokonania tego genialnego informatyka. #it #bezpieczenstwoit #microsoft #ciekawostki #google

Data: 02.12.2019 22:10

Autor: Kielbasa

#itadministracja #it #bezpieczenstwoit #cybersecurity

Świeżutki odcinek #niebezpiecznik do podusi #dobranoc

"Odcinek w którym rozmawiamy na temat systemu Pegasus. Co o nim wiemy, a co jest tylko domysłem? Co wprowadzenie tego systemu znaczy dla Polaków? Czy każdy z Was powinien się obawiać, że jest podsłuchiwany przez CBA? Albo inną służbę? Czy służby powinny podsłuchiwać, a jeśli tak -- to jak je kontrolować, aby nie nadużywały tego przywileju?"

https://www.youtube.com/watch?v=92ThS1cM3Vk

Data: 01.12.2019 03:40

Autor: Deadlyo

Lurki komputerowe mam problem z moją maszyną.

Od 2 albo 4 dni przycina mi się komputer w rożnych czynnościach, oglądanie czy klikanie folderach.

Średnio dzieje się to co 4 minuty i 36 / 38 sekund (4:36-4:38 powtarzanie)

Sprawdzałem specjalnie stoperem, momenty przycinania i każdy występuje w takim samym odstępie czasu.

Różnica 2 sek to pewnie moja reakcja na kliknięcie w stoperze.

Nie grzeje mi się nic, GPU nie jest obciążone, więc wykluczam jakiegoś wirusa do kopania kryptowalut.

Za to mocno (choć nigdy nie patrzałem na to) obciąża mi się CPU cały czas chodzi w 3.6/3.7GHz

Rzadko spadając do 2.9/3.4GHz

Temperatury w porządku, dyski przeskanowane, pamięci sprawdzone, procesor nasmarowany, grafika też.

Wentylacja na 200% lepsza, czysta obudowa.

Brak wirusów, malware, trojanów.

Nie pobierałem nic szczególnego w ostatnich dniach.

Myślę nad reinstalacją systemu, bo mam go na SSD 120GB gdzie są tylko sterowniki

#pcmasterrace #komputery #it

Nadchodzi 64-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3990X

Data: 25.11.2019 20:24

Autor: malcolm

benchmark.pl

#it #komputery

Procesor został wyposażony w 64 rdzenie i 128 wątków oraz 288 MB pamięci podręcznej (64x 512 KB pamięci L2 i 256 MB pamięci L3). W końcu po latach przestoju paropocentowych wzrostów wydajności rocznie w końcu nastąpiło przyspieszenie. Jak widać najgorsze są monopole. Niestety realnego konkurenta dla google, microsoftu czy facebook nie widać..

Intel - wykryto luki bezpieczeństwa TAA w procesorach Cascade Lake

Data: 13.11.2019 11:40

Autor: Severh

benchmark.pl

Nowe jednostki miały być wolne od wad. Rzeczywistość okazała się inna. Mało tego! Badacze są rozczarowani współpracą z firmą Intel i jej podejściem do luk bezpieczeństwa.

Firma Intel już od dwóch lat boryka się z problemami luk bezpieczeństwa w swoich procesorach. Rozwiązanie miały przynieść nowe, przeprojektowane jednostki Cascade Lake, ale… badacze odkryli tutaj kolejną podatność.

Wykryto nową lukę bezpieczeństwa w procesorach Intel

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie (zespół VUSec), Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii, niemieckiego Centrum Bezpieczeństwa Informacji Helmholtz i Politechniki w Graz w Austrii odkryli lukę Transactional Asynchronous Abort (TAA). Właściwie mówimy tutaj o nowym wariancie ataku MDS (Microarchitectural Data Sampling), który wykorzystuje niedoskonałości mechanizmu wykonywania spekulacyjnego (czyli przewidywania tego co będzie potrzebne procesorowi do obliczeń). Tym razem dotyczy on również nowych procesorów z rodziny Cascade Lake.

Luka pozwala na odczytanie poufnych informacji przechowywanych w procesorze, ale haker musi tutaj uzyskać fizyczny dostęp do komputera. Atak można przeprowadzić w najróżniejszych scenariuszach – począwszy od zainfekowanej strony internetowej, a skończywszy na maszynie wirtualnej atakującej inną maszynę na danym serwerze.

Intel wiedział o luce, ale jej nie zabezpieczył

Jak donosi serwis Wired, badacze poinformowali producenta o nowych lukach MDS już we wrześniu ubiegłego roku i część z nich została załatana w maju bieżącego roku. Problem jednak w tym, że nie zabezpieczono wszystkich dziur. Kaveh Razavi z Wolnego Uniwersytetu z grupy VUSec twierdzi, że producent pominął najniebezpieczniejszy wariant ataku, więc wprowadzone zabezpieczenia okazały się nieskuteczne.

Na prośbę Intela, informacje o niezabezpieczonej luce nie zostały ujawnione. Atak mógł zostać wykorzystany przez hakerów, więc badacze zgodzili się tutaj wstrzymać do opublikowania kolejnej poprawki bezpieczeństwa.

Intel podobno bagatelizował lukę, sądząc, że przeprowadzenie ataku może zająć kilka dni. Badacze udowodnili, że jest to znacznie szybszy proces – powyżej możecie zobaczyć filmik, gdzie ujawnienie hasła administratora zajęło… zaledwie 30 sekund.

Luka TAA nadal nie jest zabezpieczona?

Ostatnio Intel przygotował kolejną aktualizację mikrokodu. Naukowcy nie są jednak całkowicie pewni czy aktualizacja ta rozwiązuje wszystkie wykryte problemy. Zespół VUSec przykładowo twierdzi, że zabezpiecza ona sprzęt przed niektórymi atakami, ale nie przy wszystkich możliwych scenariuszach.

Poniekąd potwierdza to również sam producent we wpisie na swoim blogu – czytamy, że wprowadzona aktualizacja znacznie zmniejsza możliwości ataku, ale w specyficznych sytuacjach nadal jest on możliwy do przeprowadzenia. Luka ma zostać w pełni zabezpieczona przy okazji kolejnych aktualizacji mikrokodu.

Badacze nie są zadowoleni ze wspołpracy z Intelem

Zapowiedziano też poprawę współpracy z naukowcami. VUSec jednak sceptycznie podchodzi do tej deklaracji. Badacze są rozczarowani współpracą z firmą Intel i jej podejściem do luk bezpieczeństwa. Mało tego! Producent podobno po raz kolejny przekonywał ich do opóźnienia ujawnienia szczegółów. Tym razem odmówili.

#intel #technologia #bezpieczenstwo #it

Data: 10.10.2019 09:31

Autor: Nietzsche

Daję sobie 5 miesięcy na naukę Javascript, React Native i node.js – uderzam do jakiegoś korpo na programistę20k xD

Obecnie jestem programistą Android z 8 letnim stażem. Niestety Google Play stało się koszmarem dla indie devów, zarabiających z własnych appek. Pomęczę się może z 10 lat (do 40stki) na etacie lub do czasu, gdy nie wynajdę znowu jakiegoś super biznesu. Obecnie zarabiam 6k-10k miesięcznie, ale nie mogę przebić szklanego sufitu. Tak, widziałem zarobki po 60k miesięcznie i … wpadłem w hazard ;) oj, głupi byłem

#programowanie #programista20k #it

Data: 09.10.2019 14:43

Autor: turtelian

wracam do nauki programowania i juz mam ochote zajebac kogos mlotkiem. Nienawidze konfiguracji srodowisk i typowo nielogicznych rozwiazan. Live serwer nie dziala… o chuj zchodzi zainstalowany byl, wlaczam wylaczam itp okazuje sie zeby dzialal nie wystarczy otworzyc pliku na kjtorym pracujemy tylko caly workspace xD

Teraz sie wkurwiam bo "ReactDom is not defined" chuj wie dlaczego babel podpiety tam gdzie nalezy. co smieszneszniejsze pliki gotowe z tutoriala tez maja ten problem xD A jeszcze pol roku temu wszystko dzialalo nic nie odinstalowalem.

to jest najtrudniejsze w programowaniu…

#programowanie #naukaprogramowania #it

Przeglądarka, dzięki której zachowasz prywatność w internecie - Brave

Data: 30.09.2019 22:11

Autor: ESPORTWAY

esportway.pl

Brave Browser jest nowoczesną i darmową przeglądarką internetową, która jest bezpieczna, blokuje reklamy oraz jest szybsza od chrome. Dzięki blokowaniu skryptów JS oraz zbędnych reklam przeglądarka ładuje strony szybciej niż popularne chrome, czy firefox. Dodatkowo umożliwia zarabianie na jej używaniu! Sprawdź koniecznie i zachowaj prywatność w internecie!

#technologia #bezpieczenstwo #bezpieczenstwoit #prywatnosc #hacking #it

Automatyczne planowanie chodników

Data: 26.09.2019 19:42

Autor: MartwyProsty

antroadplanner.ru

Narzędzie symulujące ruch pieszych przydane przy planowaniu nowych inwestycji lub modernizacji istniejących. Rysujemy lub importujemy istniejącą infrastrukturę pieszą, przeszkody takie jak budynki i płoty, źródła ruchu i jego cele, a system wykonuje na tej podstawie symulację i wskazuje nam, gdzie zamiast trawnika zastaniemy wydeptaną błotnistą ścieżkę.

#it #technologia #openstreetmap #osm #urbanistyka #cad #autocad

DarkW.pl — od kilku dni jest zablokowany. Czyżby to już koniec serwisu?

Data: 08.09.2019 11:07

Autor: dobrochoczy

andrzejtarnowski.blogspot.com

O tym, że DarkW.pl nie działa, dowiedziałem się 4 września w godzinach wieczornych, kiedy po kilku dniach przerwy postanowiłem się tam zalogować. Okazało się to jednak niewykonalne, o czym poinformowała czarno-biała tablica ze złowieszczym napisem… Po kilku nieudanych próbach ponownego zalogowania od razu wyczułem, że coś jest nie tak. A gdy na Facebooku i Wykopie wyczytałem, że DarkW.pl ma poważny problem z połączeniem do serwera bazy danych — wiedziałem już, iż warezowi ciężko będzie się podnieść z tych tarapatów. #it #ciekawostki #serwisy #rozrywka #kultura

Jak tanim kosztem rozbudować laptopa na przykładzie Lenovo T440p

Data: 06.09.2019 17:05

Autor: Bethesda_sucks

youtu.be

Krótki, acz treściwy kurs rozbudowy starego laptopa, który pozwoli tanim kosztem uzyskać znakomite osiągi.

Część wymienianych podzespołów:

i7 4910MQ CPU on Ebay: https://ebay.to/2Meuejh

Lenovo t440p Nvidia: https://ebay.to/2YJBgDh

Lenovo t440p Intel: https://ebay.to/2KvSDiv

LCD Panel: https://www.amazon.com/dp/B0714LCT87?tag=teksynd-20

Laptop Dock: https://ebay.to/2ToWtMU

T440p upgraded heatsink: https://ebay.to/2ZY5dvV

Podświetlana klawiatura https://ebay.to/31zdXsN

Reszta w opisie filmiku.

#ciekawostki #komputery #it #diy #zrobtosam #hardware #technologie

Polskie portale technologiczne powstałe w XX wieku. Co się z nimi teraz dzieje?

Data: 29.08.2019 16:53

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Wbrew błędnej opinii koniec XX wieku nastąpił 31 grudnia 2000 roku (a nie 1999). Tak się składa, że rok 2000 był dość gorący w polskiej branży IT i powstało w nim wiele kultowych już portali technologicznych. To właśnie one wraz z powstałymi jeszcze w latach dziewięćdziesiątych — Chip.pl, Benchmark.pl, Kaktus.pl, Elektroda.pl i „lokalizatorami” wortalu TwojePC.pl — jako pierwsze przekazywały wiedzę technologiczną w polskim internecie. We wpisie tym przedstawię chronologicznie każdy z nich, podając datę jego założenia, zakres działania i status aktywności. #it #historia #ciekawostki

Data: 24.08.2019 10:32

Autor: Bing

Przymierzam się do zakupu pierwszego czytnika #ebook . Właściwie pod uwagę biorę Kindle ppw 4 ze względu na odwrócone podświetlenie. Głównie czytam kilkunastostronne wywody które przerzucam z neta na mobilke. Pytanie jak w takiej roli sprawdzi się kindle? Czy czytanie samoróbek epub/ mobi jest w ogóle komfortowe na takim urządzeniu?

#ksiazki #ebooki #czytniki #it #czytajzlurkerem

Data: 23.08.2019 15:28

Autor: lisq

#it #heheszkiit #php

I can’t even say what’s wrong with PHP, because— okay. Imagine you have uh, a toolbox. A set of tools. Looks okay, standard stuff in there.

You pull out a screwdriver, and you see it’s one of those weird tri-headed things. Okay, well, that’s not very useful to you, but you guess it comes in handy sometimes.

You pull out the hammer, but to your dismay, it has the claw part on both sides. Still serviceable though, I mean, you can hit nails with the middle of the head holding it sideways.

You pull out the pliers, but they don’t have those serrated surfaces; it’s flat and smooth. That’s less useful, but it still turns bolts well enough, so whatever.

And on you go. Everything in the box is kind of weird and quirky, but maybe not enough to make it completely worthless. And there’s no clear problem with the set as a whole; it still has all the tools.

Now imagine you meet millions of carpenters using this toolbox who tell you “well hey what’s the problem with these tools? They’re all I’ve ever used and they work fine!” And the carpenters show you the houses they’ve built, where every room is a pentagon and the roof is upside-down. And you knock on the front door and it just collapses inwards and they all yell at you for breaking their door.

That’s what’s wrong with PHP.

żródło <- w sumie to kopalnia takiego kontentu :P

Data: 11.08.2019 19:34

Autor: wiewiorpl

Jaka jest jedna z najważniejszych firm komputerowych, dziś już praktycznie zapomniana?

– Ich dzieło praktycznie każdy nosi w kieszeni a prawdopodobnie nawet nie wie że kiedykolwiek istnieli?

-Najlepiej sprzedający się produkt sprzedawany był pod marką BBC

-Powstał dzięki nieznośnemu charakterowi Clive'a Sinclaira?

Acorn computers.

Stworzyli architekturę ARM, ich najlepiej sprzedający się komputer to BBC micro którego historia to materiał na oddzielny wpis, a zostali założeni przez Chrisa Curry – wieloletniego pracownika Sinclair.

#komputery #80s #it #arm #bbcmicro #mikrokomputery

Data: 08.08.2019 10:44

Autor: rebeliant

Dobre wieści dla lurków programujących w #qt, bo oto właśnie została upubliczniona wizja techniczna nadchodzącej wersji. A w niej:

 • QML nowej generacji, który zmierza w kierunku języka silnie typowanego, co niesie ze sobą:

  • lepsze wsparcie IDE dla języka QML

  • kompilowanie QML do języków natywnych, w tym do C++

  • ułatwioną obsługę kodu

 • silnik Javascript od tej pory będzie opcjonalny w aplikacjach korzystających z silnika QML

 • użycie nowych API do rysowania grafiki (w tym Vulkan, Metal i DX12), w miejsce OpenGL

 • przejście źródeł Qt na C++17

 • utworzenie oficjalnego repozytorium z komponentami i pluginami rozwijanymi przez społeczność

 • i wiele innych, przeczytajcie sami ;)

#it #programowanie #informatyka

NVIDIA publikuje specyfikację starszych interfejsów, otwiera się na Open Source.

Data: 08.08.2019 10:41

Autor: JuliaMay

dobreprogramy.pl

"NVIDIA wydała publiczną, ogólnodostępną (na licencji MIT) dokumentację części swojego interfejsu sprzętowego GPU. Prace cały czas trwają; nie wszystkie interfejsy zostały opisane" – oświadcza rzecznik zielonych, cytowany przez Michaela Larabela z Phoronix.

Jak możemy się dowiedzieć, całość trafia na GitHuba na licencji MIT, czyli takiej, która umożliwia kopiowanie, modyfikowanie i dalsze rozpowszechnianie, również komercyjne.

https://github.com/NVIDIA/open-gpu-doc

#it #nvidia #opensource

Data: 06.08.2019 22:02

Autor: radian

programiści będą mogli skorzystać z 5% podatku, ktoś z was wie coś więcej na ten temat ? ktoś rozlicza się 5% ?

https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-dot-preferencyjnego-opodatkowania-dochodow-wytwarzanych-przez-prawa-wlasnosci-intelektualnej-ip-box?fbclid=IwAR2kiqhv2xVmIHUlvrULOpGf9Uj91AVq0P6rBkhsGZSUgK1XW7gFo3UsHo0

ja się zastanawiam i chcę pogadać na ten temat z księgową

#it #podatki

Data: 09.07.2019 08:59

Autor: hellboy

Taki tam zero-day na Maca: https://medium.com/@jonathan.leitschuh/zoom-zero-day-4-million-webcams-maybe-an-rce-just-get-them-to-visit-your-website-ac75c83f4ef5

This vulnerability allows any website to forcibly join a user to a Zoom call, with their video camera activated, without the user's permission.

On top of this, this vulnerability would have allowed any webpage to DOS (Denial of Service) a Mac by repeatedly joining a user to an invalid call.

Additionally, if you’ve ever installed the Zoom client and then uninstalled it, you still have a localhost web server on your machine that will happily re-install the Zoom client for you, without requiring any user interaction on your behalf besides visiting a webpage. This re-install ‘feature’ continues to work to this day.

#security #it #mac #zoom

Samson Abioye — niezapomniany twórca platformy edukacyjnej Pass.ng

Data: 28.06.2019 10:44

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Żyjemy w samym środku Europy i rzadko do nas dociera, co się dzieje w krajach Trzeciego Świata. Prawda też jest taka, że większości z nas mało to obchodzi. Stan tej obojętności jest widoczny zwłaszcza wśród pasjonatów informatyki, dla których kraje te to technologiczny zaścianek. Jednak nie do końca tak jest, o czym najlepiej świadczą dokonania bohatera tej biografii — Samsona Abioye — który w wymierny sposób przyczynił się do podniesienia liczby zaliczeń na uczelnie wyższe w Nigerii. Nietrudno zatem odgadnąć, że wpis ten przedstawi, jak Abioye to osiągnął w tym 190-milionowym afrykańskim kraju. #it #technologia #edukacja #deweloperka #afryka

Data: 19.06.2019 21:10

Autor: AdJoywekshodavgejhyRavHup7Knat

Dzisiaj o dwóch podatnościach.

Pierwsza – dotyczy większości linuksów – pozwala na zdalne wywołanie kernel panic, czyli de facto wyłączenie hosta.

Tymczasowy workaround, to: echo 0 >/proc/sys/net/ipv4/tcp_sack

Podatność znaleźli panowie z #netflix :)

więcej: https://github.com/Netflix/security-bulletins/blob/master/advisories/third-party/2019-001.md

Druga – to dziura w Firefoxie, pozwalająca na wykonanie kodu w systemie.

Uwaga! Ta dziura jest aktywnie wykorzystywana na użytkownikach kryptowalut!

Recepta: upgrade do wersji 67.0.3 lub ESR 60.7.1

Do znalezienia przyczyniły się bezpieczniki z Coinbase :)

więcej: https://www.zdnet.com/article/mozilla-patches-firefox-zero-day-abused-in-the-wild/

#security #it #kryptowaluty #linux

Data: 18.06.2019 20:36

Autor: Mimo

Kurde, kilka godzin temu moja dalsza ciotka dostała ode mnie wiadomość na messengera z jakąś fakturą czy coś takiego, przeglądałem wszystkie alerty logowania, historię wszystkiego co się działko na koncie, logi ip wszystko dosłownie i śladu nie ma. Ani po wiadomości ani po jakimś obcym logowaniu… wie ktoś coś o takich akcjach?

#it #messenger #pytaniedolurkow

Data: 07.06.2019 18:03

Autor: xyz

#it #ubuntu

Po 2 tygodniach w pracy na ubuntu stwierdzam że okienko już mi nie jest potrzebne.

Zrobiłem sobie format na pc w domu i też zainstalowałem ubuntu. Na chwilę obecną żadnych problemów.

Wszystko chodzi od strzału ( ͡º ͜ʖ͡º)

Data: 02.06.2019 17:02

Autor: xyz

Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego pc nie chce mi się poprawnie wyłączyć?

Po kliknięciu w wyłącz komputer zostaje zamknięty lecz nie wyłącza się – słychać że chodzi, ale windows/ubuntu już nie działają

Myślałem że to problem z windowsem. Na ubuntu dzieje mi się tak samo. Wydaje mi się że to coś hardwerowego.

Miał ktoś taki problem kiedyś?

#it #komputery #problem

Google coraz bliżej ograniczenia dodatków blokujących reklamy/śledzenie w Chrome

Data: 30.05.2019 17:59

Autor: hellboy

9to5google.com

Z artykułu wynika, że firma od "Don't be evil" (już chyba nie używają tak często tego hasła) nadal utrzymuje kurs kolizyjny z użytkownikami blokującymi reklamy oraz śledzenie na odwiedzanych stronach. Oczywiście ciężko się dziwić wiedząc co jest głównym źródłem utrzymania giganta.

Wypowiedź twórcy uBlockOrigin na GitHub: https://github.com/uBlockOrigin/uBlock-issues/issues/338# issuecomment-496009417

Zmiany proponowane w ramach Manifest V3: https://docs.google.com/document/d/1nPu6Wy4LWR66EFLeYInl3NzzhHzc-qnk4w4PX-0XMw8/edit# heading=h.5ottncv8stov

I jeszcze jeden link dla leniwych: https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/ ;-)

PS Z uwagi na nadgorliwość mechanizmu parsującego tagi proszę o usunięcie z linków spacji po znaku hash po skopiowaniu i wklejeniu ich w pasek adresu…

#it #google #internet #komputery #chrome #malware #informatyka

Laptop z groźnymi wirusami trafił na sprzedaż. Cena przekraczyła 1,3 mln dolarów

Data: 28.05.2019 09:43

Autor: Mimo

telepolis.pl

Samsung NC10-14GB to niewielki, 10-calowy i ponad 10-letni laptop, który jest z pozoru niegroźnym urządzeniem. Za wyjątkiem egzemplarza dostępnego na aukcji o nazwie The Persistence of Chaos. To może być jeden z najgroźniejszych laptopów na świecie, bo ma w swojej pamięci wirusy takie jak ILoveYou, SoBig, czy MyDoom, które w przeszłości wyrządziły miliardowe szkody.

#it #technologia #wirus

Data: 22.05.2019 19:14

Autor: xyz

Pierwszy dzień pracy za mną.

Slack, Jira i inne nowe dla mnie rzeczy całkiem spoko. Zobaczymy jak będzie się w przyszłości pracowało z scrum masterem, dev opsami i developerami :D

#praca #it

JavaScript w formie binarnego bloba...

Data: 18.05.2019 15:02

Autor: SkaranieBoskie

phoronix.com

Najpierw były Flash, aplety Javy i kontrolki ActiveX. Na szczęście wszystko to powymierało i wróciliśmy do normalnego, czytelnego dla człowieka HTML'a, JavaScriptu.

Dzisiaj mamy WebAssembly, i próby zbinaryzowania JavaScriptu. Znowu wszystko dąży do tego, żeby kod stron stawał się coraz bardziej nieprzejrzysty dla użytkowników, którzy chcieliby sobie poblokować co niektóre skrypty :/

#it #informatyka #internet

Data: 16.05.2019 16:42

Autor: eax

Będzie długie :)

Jakiś czas temu życzyliście mi wszystkiego dobrego w związku z nową pracą. Jako, że minęło trochę czasu to mogę się wypowiedzieć.

Niestety jest dużo, dużo gorzej niż się spodziewałem. Firma typowo IT/programistyczna, duża.

Po pierwsze zespół – 2 lata – tyle pracuje W TYM zespole osoba, która pracuje w nim najdłużej. Naprawdę nie chcę podważać doświadczenia żadnej z osób tu pracujących, ale 2 lata w jakiśm zespole, to relatywnie nie dużo, co oznacza, że zespól pełni rolę zespołu supportującego – żadnej poważnej pracy w przeciągu kilku lat zapewne nie dostaną.

Dodatkowo dla kilku osób jest to pierwsza praca, mają oni +- trochę ponad 1,5 roku komercyjnego doświadcznia. I to jest problem, duży problem. Dlaczego? Mając tyle doświadczenia, masz go już na tyle, że zaczynasz się czuć pewnie, myślisz, że jesteś Bogiem programowania i wszystko wiesz, gdzie rzeczywistość jest inna. Skąd to wiem? Bo kiedyś też taki byłem. Też myślałem, że wszystko wiem, też rzucałem pomysłami na prawo i lewo, chcąc je od razu realizować. Ale całe szczęscie miałem nad sobą doświadczonego przełożonego, który mimo, że doceniał, że mam sporą wiedzę, to umiał powiedzieć: "NIE", "Nie robimy tego", "Nie jest to potrzebne, wprowadzi narzut niepotrzebnej pracy". I bardzo często jak sam się poźniej przekonywałem miał rację, co pozwala mi teraz trochę chłodniej patrzeć na pewne sprawy, być trochę bardziej rozważnym. Niestety i w tym zespole, w którym jestem jest dokładnie taki rodzynek, którego opis zamieściłem powyżej. I niestety nie ma nikogo, kto by go czasem zachamował. Stara się narzucać swoje decyzje, chce mieć do wszystkiego wgląd, chce żeby wszystko przeszło przez jego ręce…

 1. Organizacja pracy, środowisko developerskie – w mojej poprzedniej pracy, kiedy przyszedłem tam pracować, zastałem stare frameworki, ogromne monolityczne aplikacje, g*wniane IDE, brak organizacji kodu, stare technologie, po prostu bałagan. Kiedy odchodziłem z firmy, to już nie była ta sama firma. Wspólnymi siłami udało nam się odmienić to dosłownie o 180 stopni. Zmieniliśmy całkowicie technologię (na C# o którym wspomniałem w poprzednim poście, bo akurat w tym miałem doświadczenie i to było na topie). Porzuciliśmy monolityczne aplikacje na rzecz mikroserwisów (ale z głową! tam gdzie to ma sens). Zmieniliśmy system kontroli wersji, zrobiliśmy CI na większości projektów, pisaliśmy testy. Naprawdę mogę powiedzieć, że wszystko było zrobione na "tip-top". Pamiętam w ostatnim dniu, kiedy wszyscy przyszli mnie pożegnać, mój przełożony przy wszystkich podziękował mi za całą moją pracę, mówiąc, że duża część tego to moja zasługa. I może to nieskromnie zabrzmi – ale to fakt – dużo zrobiłem. Ale nie chodzi o to, żeby się tym szczycić – po prostu byłem tak strasznie zadowolony, bo kiedy przychodziłem do pracy to widziałem, że firma odstaje standardami od tego co jest w innych firmach, a kiedy odchodziłem to firma była nie do poznania. To poczucie, że zrobiło się coś dobrze jest nie do opisania. Ale do rzeczy – przychodząc do akutalnej firmy, myślałem, że skoro to duża firma, ma bardzo poważne projekty, to organizacja tutaj to będzie jeszcze wyższy level. O jakże się myliłem – to co tutaj jest to jest rzeźnia. Coś czego nie doświadczyłem. Wieszające się serwery, brak jakiegokolwiek wglądu w kod, żeby sobie na repo zobaczyć (tak jak np. na githubie). Nie ma merge requestów, każdy pracuje na tym samym branchu, brak debuggera. Jednym słowem burdel. Brak organizacji, zamieszanie..

 2. Jeżeli chodzi o kolegów z zespołu to 80% ludzi jest bardzo życzliwa i oferują swoją pomoc kiedy tylko potrzeba.

Trochę sobie ponarzekałem…szczerze mówiąc nie wiem jak długo tu popracuje. Może się rozkręci. Oby. Ogólnie to szedłem z nastawieniem, że chciałbym popracować tu dłużej, ale mój zapał zdecydowanie ostygł.

#programowanie #it #zalesie

CarrotGarde - Pierwsza gra mobilna!

Data: 12.05.2019 17:04

Autor: CarrotStudio

play.google.com

Cześć!!!

Chciałem pochwalić się swoją pierwszą grą mobilną, wykonaną co prawda na Unity, ale i tak przyjemną :D Gra polega na zbieraniu marchewek.. chyba niema nic bardziej inspirującego.. kupowaniu innych – mniej ważnych warzyw.. i ulepszeń do twojego ogródka.. uważaj!!! Uff. było blisko.. to Pietruszka – nie może się dowiedzieć o tej grze! Miłego klikania i niech wasze ekrany pękną od ilości kliknięć ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Marchew z Wami!

Link do gry: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tkisiel.carrotgarden

Egipcjanie wiedzą co dobre: https://www.youtube.com/watch?v=aiHW6BSm_p0

#programowanie #unity #gry #it #rysunek #reklama #ciekawostki

[ENG] Co nowego w JS w 2019? Dużo fajnych bajerów

Data: 10.05.2019 20:11

Autor: Thanos

youtube.com

Krótka prezentacja z przedwczoraj od twórców #javascript, jakie zmiany (dodatki, ulepszenia) szykują dla nas w 2019 roku.

Przede wszystkim będzie działać szybciej. Przy definiowaniu klas nie będzie trzeba używać konstruktora (znacząca minifikacja kodu). Stringi dostaną nową metodę regexową .matchAll() (już jest wspierana w nowych FF/Chrome). Do tablic dojdą takie metody jak .flat() oraz flatMap(). Duże liczby będzie można zapisywać z użyciem underscore'ów, aby ułatwić ich czytelność (np. 1_342_234_235.33 będzie w pełnie legitne). I wiele, wiele innych.

Osobiście mega cieszy mnie, że język się tak dynamicznie rozwija. Coś z tego będzie! ( ͡º ͜ʖ͡º)

What’s new in JavaScript (Google I/O ’19)

#it #programowanie #programista15k #webdev

Data: 05.05.2019 19:46

Autor: JurnyJudasz

Hej, Dobry wieczór, a może i Dzień Dobry

Drogie Lurki I Lurkierki nie za bardzo znam się na specyfikacji sprzętowej w #laptopy, a obecnie poszukuję jakiegoś taniego i dobrego poleasingowego, abym mógł pograć na spokojnie w #leagueoflegends czy jakieś inne gierki temu podobne, interesuje mnie głównie laptop zamiast "pieca" ze względu na miejsce oraz możliwą przeprowadzkę może w najbliższej przyszłości. Czy mógłby mi ktoś polecić jakiś sprzęt, albo czego dokładnie szukać? Jakich kart graficznych się wystrzegać w laptopach itd?

#pytania #komputery #it

Data: 20.04.2019 17:47

Autor: lisq

#it #webdev #reklamy #autoodtwarzanie #html5

Używając #Firefox'a staram się unikać dodatków do przeglądarki jak to tylko możliwe.

Ostatnio natknałem się na niesamowicie denerwujący trend wpierdalania w strony zasranych filmów które ruszają się i rozpraszają mi czytanie.

Mało tego – po zjechaniu treścią strony poza film, to dziadostwo schodzi w dolny róg strony i tam dalej się odtwarza. przykład tutaj

Jak sobie z tym poradziłem? Odwiedziłem about:config i ustawiłem poniższe wartości.

Teraz polityka odtwarzania to click-to-play i póki co nie natknąłem się na stronę która mimo wszystko serwuje mi swój ultraważny kontent :)

Data: 04.04.2019 23:44

Autor: Macer

tak powinien wyglądać cały internet. nie zapraszam do dyskusji, bo nie ma o czym.

(https://motherfuckingwebsite.com/)

#IT #internet

kurcze, jednak tamte poprzednie tagi byly wygodniejsze, wiadomo bylo co naklikać, teraz sie musze zastanawiac xD

Szef Amazonu twierdzi, że Arabia Saudyjska zhackowała mu iPhona

Data: 01.04.2019 21:06

Autor: piotre94

niebezpiecznik.pl

Jeff Bezos, założyciel Amazonu w sobotę oświadczył, że rząd Arabii Saudyjskiej włamał się na jego iPhona i miał dostęp do jego prywatnych danych. To dość odważne i poważne w skutkach stwierdzenie jest poparte kilkutygodniową analizą telefonu szefa Amazonu.

Data: 01.04.2019 17:19

Autor: FakeMMR

@Raven, No to prawda niestety, sam jestem minimalistą i nie potrzebuję przesadnej grafiki – do brzydkiego wyglądu się przyzwyczaiłem też.Ale programy(zamienniki) niby są zwykle za darmo i mają te same funkcje, ale jakoś nikt nie chce z nich korzystać…

Sam nie jestem jakimś sekciarzem linuxa i jest to o wiele gorszy system nawet od win8.1 Ale coś za coś.

Ja używam głównie do przeglądania internetu, więc wiele mi nie trzeba, a i jestem bardziej odporny na virusy i nie muszę się obawiać virusów serwowanych przez microsoft i całego tego spier.dolenia szpiegowskiego..

Na pewno win10 nie zawita tu nigdy.Miałem kilka dni tylko, bo jest wpychany przy zakupie nowych laptopów.

@lisq

Wyciek danych 30 milionów Polaków. Od 2 tygodni byliśmy podsłuchiwani przez MON

Data: 01.04.2019 09:51

Autor: furgonschnitzel

niebezpiecznik.pl

"Przez ostatnie 2 tygodnie Wasze połączenia internetowe były monitorowane i logowane, a jakby tego było mało, za inwigilacją najprawdopodobniej stoi nowa formacja Wojska Polskiego."

Data: 27.03.2019 22:33

Autor: FiligranowyGucio

Dobromir Sośnierz Fb

Teraz widzicie, że bałagan przy głosowaniach, na który tyle razy zwracałem uwagę może się skończyć katastrofą. Ostateczny kształt Dyrektywy o prawach autorskich wyglądałby może inaczej, gdyby 10 orłów nie pomyliło w pośpiechu przycisków przy wcześniejszym głosowaniu nad tym, czy mamy rozpatrywać poprawki, czy głosować tak jak jest.

Wniosek o głosowanie poprawek przepadł stosunkiem głosów 312-317-24, ale po głosowaniu 13 posłów stwierdziło, że im się pomieszało i poprosiło o poprawkę w protokole (PE daje taką możliwość). I PO UWZGLĘDNIENIU TYCH POMYŁEK, WYNIK BYŁBY ODWROTNY: 320-314-20 !!!

W takim przypadku poprawki byłyby głosowane i być może artykuł 13 zostałby skreślony. Niestety — zmiana głosu po fakcie nie powoduje zmiany rezultatu. Tak więc sorry, ale przez pomyłkę 10 frajerów pół miliarda ludzi dostało taką dyrektywę, jaką mamy.

I co ? To nadal nieistotny problem ?

Oczywiście biorę pod uwagę, że przynajmniej niektórzy mogą po prostu kłamać, żeby uniknąć krytyki. Co miało przejść, to i tak już przeszło, więc teraz będą grali bohaterów internetu. Tym niemniej pomyłka też jest prawdopodobna i jak zobaczycie sobie cały protokół z sesji głosowań, to zauważycie, że takich pomyłek są w sumie setki. Taką właśnie mądrością rządzona jest Unia — przez ludzi, którzy nie potrafią trafić w przycisk, kiedy wybije sądna godzina. :(

I nie mówimy tu o głosowaniach przez podniesienie ręki — tych nawet nie da się sprostować. Mówimy o głosowaniach elektronicznych, które i tak wypadają o niebo lepiej. Skoro mylą się notorycznie przy głosowaniach imiennych, to ile jest pomyłek przy wyczynowych głosowaniach na refleks ?

W tych protokołach poprawek raczej nie znajdziecie mojego nazwiska (przynajmniej jak dotąd), ale mnóstwo z tych, którzy się mylą, buczeli pewnie, kiedy prosiłem o to, żeby głosować wolniej.

EDYCJA: Lista jest jeszcze aktualizowana i po przygotowaniu tego wpisu znowu się zmieniła. Obecnie wynik byłby taki: 322-315-17. Kolejnych kilka osób poprawiło swój głos, więc grafika jest już nieaktualna. Poniżej aktualizacja:


Nazwiska mistrzów zręczności — (tych, którzy chcieli poprzeć wniosek o poprawki, a nie poparli — w nawiasie, jak głosowali pierwotnie):

Gerolf Annemans (0),

Johannes Cornelis van Baalen (-),

Dita Charanzová (0),

Karima Delli (0),

Martina Dlabajová (0),

Nigel Farage (0),

Antanas Guoga (-),

Eva Joly (0),

Jo Leinen (ng),

Peter Lundgren (-),

Michèle Mizzi (-),

Michèle Rivasi (0),

Kristina Winberg (-).

Data: 27.03.2019 01:17

Autor: Thanos

ale mam mega flow :D

tak, tak – apka mobilna, pamietam… zaraz do niej przysiadam z powrotem. btw. przymierzam sie powoli do przepisania Lurka: wiele osób nie wie, jak gruby dług technologiczny zaciągnąłem, klepiąc wszystko mega prędko. wyszło w miare ok, ale kod jest niezwykle trudny do rozwijania. zawsze chciałem mieć czas na kontemplacje, na dopieszczanie kodu. wtedy praca z takim to najczystsza przyjemność :)

co sądzicie o takim stylu pisania (wlasnie funkcje 350 linijek [SIC!!!!!] zamieniłem na o wiele krótszą, bardzo czytelną, łatwą do potestowania [w modułach], i samo-dokumentującą się, coś pieknego, chlip!! (╥﹏╥)

(require na gorze porzuciłem dla wiekszego minimalizmu / to jest w coffee napisane)

module.exports = (req, res) ->

 try

  res.locals =

   limitExcessedMsg: 'tooManyPostsCreated'

   requestType: 'createPost'

   xid: shortid.generate()

  { req, res } = await checkLogs req, res

  { req, res } = await sanitizeBody req, res

  { req, res } = await validateBody req, res

  { req, res } = await checkIfHashExists req, res

  { req, res } = await checkIfNightshifted req, res

  { req, res } = await selectSpace req, res

  { req, res } = await getHost req, res

  { req, res } = await getImage req, res

  { req, res } = await createLog req, res

  { req, res } = await autofetchYtThumbnail req, res

  { req, res } = await shouldAwaitForModeration req, res

  post = await createPost req, res

  res.json { msg: 'OK', post }

  { req, res } = await updateCacheIfAdminPost req, res

  { req, res } = await updateUserTrustLevel req, res

 catch err

  if res.json and not res.headersSent

   res.status(400).json msg: err

  errMsg = 'Błąd w trakcie dodawania posta'

  console.error "#{new Date()}\n#{errMsg}\n#{e}\n\n\n"

Data: 26.03.2019 19:56

Autor: mosiek

Dla początkujących i dla zaawansowanych, generalnie lista komend + wyjaśnienia + ew. przykłady:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unix_commands

https://ss64.com/bash/

Data: 26.03.2019 15:15

Autor: Immortal_Emperor

KTO Z POLSKICH EUROPOSŁÓW JAK GŁOSOWAŁ – DYREKTYWA O PRAWACH AUTORSKICH ACTA2:

ZA DYREKTYWĄ:

Danuta Hübner (PO),

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO),

Barbara Kudrycka (PO),

Marek Plura (PO),

Julia Pitera (PO),

Bogdan Zdrojewski (PO)

Tadeusz Zwiefka (PO),

Kazimierz Ujazdowski (???)

PRZECIWKO DYREKTYWIE:

Michał Boni (PO),

Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (PO),

Andrzej Grzyb (PO),

Krzysztof Hetman (PO),

Danuta Jazłowiecka (PO),

Jarosław Kalinowski (PO),

Czesław Siekierski (PO),

Adam Szejnfeld (PO)

Ryszard Czarnecki (PiS),

Edward Czesak (PiS),

Anna Fotyga (PiS),

Beata Gosiewska (PiS),

Czesław Hoc (PiS),

Marek Jurek (PiS),

Karol Karski (PiS),

Sławomir Kłosowski (PiS),

Zdzisław Krasnodębski (PiS),

Urszula Krupa (PiS),

Zbigniew Kuźmiuk (PiS),

Ryszard Legutko (PiS),

Stanisław Ożóg (PiS),

Bolesław Piecha (PiS),

Mirosław Piotrowski (PiS),

Tomasz Poręba (PiS),

Jadwiga Wiśniewska (PiS),

Kosma Złotowski (PiS),

Lidia Geringer de Oedenberg (SLD),

Adam Gierek (SLD),

Michał Marusik (KNP),

Stanisław Żółtek (KNP),

Robert Iwaszkiewicz (WOLNOŚĆ),

Dobromir Sośnierz (WOLNOŚĆ),

Jacek Saryusz-Wolski (niezrzeszony),

WSTRZYMALI SIĘ:

Janusz Zemke (SLD),

Bogusław Liberadzki (SLD)

NIEOBECNI:

Bogdan Wenta (PO),

Elżbieta Łukacijewska (PO),

Jan Olbrycht (PO) ???

Dariusz Rosati (PO),

Krystyna Łybacka (SLD),

Janusz Lewandowski(PO),

Jarosław Wałęsa (PO,

Jerzy Buzek (PO),

ACTA2 przegłosowania,Komuniści cenzurują internet! ( głosami PO także! )

Data: 26.03.2019 14:05

Autor: psyfox

twitter.com

Koniec internetu jaki znaliśmy do tej pory.A więc wojna.Trzeba wypierdolić komune z UE lub Unia musi sie rozpaść!

Data: 25.03.2019 17:17

Autor: Lukmar

Jest jakaś szybsza opcja na sprawdzanie warunku dotyczącego listy, ale tylko wtedy jeżeli nie jest pusta? Mogę oczywiście zrobić ifa w ifie ale wydaje mi sie to nieeleganckie.

Chodzi o to ze w pętli dodaje kolejne elementy, ale tylko wtedy jezeli nie jest taki jak poprzedni, no i oczywiście mam problem przy pierwszym obrocie pętli. To tak w skrócie, ogolnie jest bardziej skomplikowane bo przerzucam elementy i porównuję kilka różnych list.

Język to C#, piszę tu bo chyba nie ma dedykowanego hasha

Alipay - świeża baza z 1,3 miliardami rekordów dostępna publicznie

Data: 24.03.2019 19:31

Autor: Ralts

sekurak.pl

W dyskusji pojawia się również wątek dzielenia się przez Alipay tego typu danymi z zewnętrznymi podmiotami, co może być nielegalne nawet wg prawa Chińskiego:

Yes. They sold data to a third party which uses to calculate a credit score system to see to who they can sell more stuff on another platform.

Data: 24.03.2019 19:20

Autor: Ralts

Cześć Lurki!

W jakim języku programowania poprawnie działającym kodem jest IF THEN THEN THEN = ELSE; ELSE ELSE = THEN;? Dlaczego słowa kluczowe zazwyczaj nie mogą zostać użyte jako nazwy zmiennych? Czy współczesnie wykorzystuje się jeszcze stropping?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w moim wpisie Czy słowa kluczowe muszą być zarezerwowane?

https://polydev.pl/2019/03/16/czy-slowa-kluczowe-musza-byc-zarezerwowane/

Zapraszam!

Podcast random:press #004

Data: 24.03.2019 16:39

Autor: siefca

randomseed.pl

Facebook przechowywał hasła w jawnej postaci; podatne na ataki klawiatury Fujitsu; fałszywe antywirusy na Androida; darmowa usługa VPN w Operze; luki w defibrylatorach; zbiórka na walkę z rakiem; projekty open source i zyski

Data: 24.03.2019 16:19

Autor: 12358

Kiedy otworzymy plik .exe w notatniku ujrzymy chaos. Kompletnie bezsensownie poukładane znaki oraz jakies dziwne symbole. Jest to kod binarny, a więc informacja przygotowany do odczytu przez procesor. Zawiera ona jednak zawsze na początku litery „MZ” które są inicjałami jednego z byłych pracowników firmy Microsoft, Marka Zbikowskiego.

Java : LibGDX – Snake3D #6

Data: 23.03.2019 12:15

Autor: EQS

youtu.be

Witam w trzeciej już serii na kanale. Nie odpuszczamy sobie tematu Snake'a i po raz kolejny wykonujemy grę z tej samej tematyki tym razem jednak w trójwymiarze, z wykorzystaniem Javy i biblioteki LibGDX.

Biblioteka LibGDX: https://libgdx.badlogicgames.com

W dzisiejszym odcinku uwieńczymy całą pracę i dodamy owoce, które można zbierać oraz obsłużymy kolizję z nimi i ze ścianami.

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Snake3D

Wykorzystanie wyrażeń regularnych do analizy atrybutu AS-PATH

Data: 22.03.2019 14:09

Autor: showroute_pl

showroute.pl

Regexp, a dokładniej regular expressions, czyli wyrażenia regularne są to wzorce, które opisują ciągi znaków. Bardzo często spotykane w językach programowanie.

Data: 22.03.2019 13:45

Autor: solo1979

Lurki, konkretne pytanie, konkretna odpowiedź.

Darmowy program lub strona internetowa, która czyta po Polsku tekst. Czy to zaznaczony, czy skopiowany.

Data: 22.03.2019 13:14

Autor: tarcza24h

Znacie jakieś wydawnictwa co umożliwiają czytanie książek IT online?

Szukam wydawnictwa z książkami it z subskrypcją – płać i czytaj ile chcesz ( ͡º ͜ʖ͡º)

Data: 21.03.2019 19:03

Autor: Cpp17

Lurki ( ͡º ͜ʖ͡º) Pomoglibyście zamknąć moją ankietę do magisterki? Brakuje mi jeszcze 6 respondentów do "ładnej" próby badawczej, a czas nagli. Chodzi oczywiście o C++17.

Uprzedzając: wiem, że formularz zbiera maile – tak chciał promotor.

NIE TRZEBA podawać prawdziwego (ino taki bez wulgaryzmów, ok? ;-))

Dzięki z góry!

https://goo.gl/forms/8PIlpPTcycd6dqZw1

Data: 20.03.2019 22:17

Autor: Raven

Pytanie dla wielu może i głupie, ale nie dla mnie :<

Czy wykupując certyfikat dla strony – przykładowo aliexpress.com muszę wykupić osobno dla www.aliexpress.com? Pytam ze względu na to, że mam już jeden klucz SSL dla domeny z Let's Encrypt, dla testu, i mogę go włączyć dla właśnie takich dwóch domen, więc pytanie, czy po zakupie SSL (zakupuję w Zenbox) też będzie działać to na takiej samej zasadzie?

Poważne problemy IBM

Data: 20.03.2019 19:58

Autor: drewniany

ibm.com

Tak patrzę na to IBM i mam wrażenie że, ta firma się stacza.

Nie dość że, jej CEO jest kobietą to jeszcze od jakiegoś czasu zaczynają agresywnie wprowadzać "równouprawnienie" promując kobiety na wysokich stanowiskach.

Dostała się na stanowisko w 2012, a już w 2015 doszło do zwolnienia 10.000 pracowników za jednym zamachem, a firmie spadły zyski.

Link

Z doświadczenia wiem że, baba która dostanie władzę będzie ustawiała innych po kątach, jednocześnie migając się od odpowiedzialności, podobnie wygląda to w przypadku "specjalistek". Na takiej politycę zachodnich firm korzysta jedynie chińska konkurencja.

W opiniach polski IBM jest mieszany z błotem przez swoich pracowników mając beznadziejną ocenę.

(komentarze pisane po Polsku)

Link

Kolejny

Pokłosiem takiej głupoty jest Rumun.

Wrocławska HR Buisness Partner, oraz inny członek zarządu oddziału wykopali wariata-geniusza z ogromnym potencjałem, teraz on wodząc za nos giganta na jego własnym polu, każe wątpić w kompetencję ich ludzi.

Wypok to małe piwko, on wysyła mnóstwo maili do IBM, innych firm oraz uczelnii, przebijając jak kartkę papieru ich filtry antyspamowe.

Gdybym miał firmę IT, chciałbym mieć kogoś takigo w swoich szeregach.

Data: 20.03.2019 12:32

Autor: tarcza24h

Wchodze na justjoin.it i warszawa i widze, ze wiekszosc proponowanych ofert to 7k brutto i wiecej.

Kilka jest ofert po 15k brutto. Pytanie: jak sie mają takie widełki do rzeczywistości?

Jakie CV jest wymagane? Nie mam zbyt rozbudowanego gita. Na koncie pracowałem w dwóch dużych korpo, głównie samodzielnie.

Myślę, że jak się przeprowadzać i zarabiać kokosy to teraz, bo za 10 lat może mi się już nie chceć, albo rynek się zmieni.

Obawiam się, że będzie wymagane:

– jakieś wykokszone CV z wieloma stanowiskami, udziałem w wielu projektach potwierdzone gitem czy jakimiś hakatonami

– na miejscu będą wymagać magii i przyzywania demonów, bo projekt ledwo działa, wszystko pada i mam pracować 16h dziennie, bo projekt

Ktoś może pracuje na takich warunkach?

Podcast random:press #003

Data: 18.03.2019 12:42

Autor: siefca

randomseed.pl

Trzeci odcinek podcastu o bezpieczeństwie i programowaniu. Tematy: włamanie do Citriksa; skarga Spotify do KE; luka w WinRAR; przejmowanie kont na Instagramie; rapera kłopoty z serwisem YouTube; Clojure na GraalVM; odczyt kluczy z TPM.

Jaki laptop kupić do 300 złotych? Moja subiektywna lista...

Data: 18.03.2019 08:43

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Jestem zwolennikiem użytkowania starszych laptopów. W dzisiejszych stricte konsumenckich czasach, gdzie przyjęło się wymieniać sprzęt jak najczęściej, stwierdzenie to wielu osobom może wydawać się dziwacznym, nieżyciowym wręcz zadziwiającym. Fakty są jednak takie, że setkom tysięcy mieszkańców Polski nawet ponad dziesięcioletnie notebooki bardzo dobrze służą. Zatem jak to się ma do sytuacji panującej na rynku laptopów i potrzeb ogółu użytkowników?

Trendy a wymagania

Realia są takie, że teraz na topie są laptopy gamingowe, a to jest typowy sprzęt dla giermaniaków. Nie każdy jednak potrzebuje do szczęścia laptopa, który z samego założenia ma mieć jak najmocniejszy procesor i najwięcej pamięci RAM, żeby „obsłużyć” najbardziej zasobożerne gry PC. Wynika to z tego, że jakieś 70-80% użytkowników laptopów nie mierzy swoich umiejętności z grami typu „Wiedźmin 3: Dziki Gon” czy „Call of Duty: WWII”. Laptop służy im natomiast głównie do obsługiwania przeglądarki internetowej, żeby surfować po necie. Oni to właśnie u swojego laptopa nad ultraszybkość i warte tysiące podzespoły komputerowe przekładają jego „niepsuwalność”, stabilność pracy i porządność wykonania. Te walory nie zawsze gwarantują laptopy kupione nawet za kilka tysięcy złotych. Ponieważ dzisiejsze komputery przenośne wyposażone w podświetlane klawiatury, obrotowe ekrany i inne bajery z reguły mają o wiele krótszy okres przydatności od swych poprzedników. Dlatego też sporą popularnością na platformach aukcyjnych cieszą się aukcje nawet ponad 10-letnich notebooków i trochę „młodszych” Chromebooków. Decyduje o tym głównie bardzo dobra ich: wytrzymałość, funkcjonalność i możliwość zmodernizowania.

Java : LibGDX – Snake3D #5

Data: 15.03.2019 17:18

Autor: EQS

youtu.be

Witam w trzeciej już serii na kanale. Nie odpuszczamy sobie tematu Snake'a i po raz kolejny wykonujemy grę z tej samej tematyki tym razem jednak w trójwymiarze, z wykorzystaniem Javy i biblioteki LibGDX.

Biblioteka LibGDX: https://libgdx.badlogicgames.com

W dzisiejszym odcinku stworzymy klasę przeznaczoną do kontroli kamery w momencie skrętu. Sprawi ona że cała gra stanie się płynniejsza i łatwiejsza w orientacji przestrzennej.

Pliki z odcinka: https://www.dropbox.com/s/wgsiwr3qp74hhd6/Snake3D_Ep5.zip?dl=0

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Snake3D

Data: 15.03.2019 12:33

Autor: Thanos

Zajechałem swoją ukochaną klawiature (od wielu lat nieprzerwanie korzystam z modelu A4 Tech KV-300H: jest to klawiatura nożycowa, niskoprofilowa. super jakość pisania i komfort użytkowania). teraz sie zastanawiam nad przesiadką na klawiaturę mechaniczną (nadal niskoprofilowa, aby wygodnie i szybko sie pisało).

ktoś cos moze fajnego polecic?

lubie niski profil, bo wtedy paluszki szybko biegają, i mozna predko pisac. w nożycowej, którą mam, podoba mi sie to, że tak miekko sie wciska przyciski i fajnie wybija (w porównaniu do klaw. membranowych, gdzie to jest słabe). mechaniczne podobno jeszcze lepiej wybijają i lżej sie wciskają.

ktoś, coś? :))

znalazłem w necie taki art, i tam był obrazek, ale to nie jest ten model.

art: https://www.purepc.pl/klawiatury_i_myszki/hexgears_x1_mechaniczna_niskoprofilowa_klawiatura_z_rgb

(nie musi miec podswietlenia ani klawiszy funkcyjnych(FN), musi za to mieć klawisze numeryczne po prawej)

Są tu jacyś pisarze lub programiści? moglibyście sie podzielić, czego używacie w pracy? :)

Data: 14.03.2019 20:54

Autor: Raven

Dobra Lurki, powiedzcie mi jak ja to zrobiłem xD Serio, chcę to wiedzieć na przyszłość, jak można zminimalizować okienko na YouTube?

Jeśli zapytacie, żeby wcisnąć po prostu to samo, to odpowiem, że upuszczałem telefon na klawiaturę drugi raz i nie zadziałało xD

Data: 14.03.2019 19:57

Autor: Honor

Możliwe, że niektórzy z Was słyszeli o DeepL – tłumaczu opartym o sztuczną inteligencję, który, tłumacząc nasze teksty, potrafi "wziąć pod uwagę" kontekst wynikający ze zdań, w rezultacie czego przygotowane dla nas tłumaczenie jest bardziej naturalne oraz poprawne stylistycznie.

DeepL jako firma technologiczna specjalizująca się w "deep learning" jest tworem stosunkowo młodym, bowiem powstałym dopiero w sierpniu roku 2017. A jednak, mimo tak niedługiego istnienia na rynku światowym, ich tłumacz w niesamowicie zawrotnym tempie osiągnął imponujące wyniki jakości swoich tłumaczeń, a według wielu przebił takich gigantów jak Google czy Microsoft.

Personalnie w zasadzie od zawsze używałem Tłumacza Google, nie widząc żadnych lepszych alternatyw. Chociaż DeepL odkryłem niedawno, dodatkowo zupełnie przez przypadek, ich tłumaczenia kupiły mnie od razu.

Dołączona grafika to dwa zrzuty ekranu, porównujące tłumaczenie DeepL oraz Tłumacza Google. Zielonym kolorem zaznaczyłem kluczowe różnice w obu tłumaczeniach oraz ich umiejscowienie w tekście źródłowym. Na uwagę zasługuje fakt, że DeepL samoistnie zastosował cudzysłów, którego w tekście źródłowym nie było, a którego zastosowanie, według mnie, jest w pełni poprawne. Osobiście nigdy nie spotkałem się z czymś takim podczas tłumaczenia narzędziami zaoferowanymi przez Google.

Nie można jednak pominąć faktu, że oba tłumacze pod koniec tłumaczonego tekstu popełniły błąd – wyraz "shortsword" przez DeepL przetłumaczony został jako "szortownik", a Tłumacz Google jako "krótkowzroczny". Błąd DeepL prawdopodobnie wynika z faktu, że w swojej bazie danych posiadając wyraz "szorty" niepoprawnie użył go w odniesieniu do shortsword, definiując pierwszą część wyrazu jako część naszej garderoby, zamiast uwzględnienia całości jako miecza krótkiego. Tłumacz Google natomiast sugerował się podmiotem zdania "Roman", błędnie odczytując, podobnie jak DeepL, shortsword jako krótkowzroczny, zupełnie ignorując resztę wyrazu i nadając naszemu podmiotowi cechę krótkowzroczności.

Sukces DeepL prawdopodobnie polega na tym, że zamiast ilości, idzie na jakość. Kiedy Google oferuje tłumaczenie na ponad 100 języków, czego efekty potrafią być różne, DeepL na dzień dzisiejszy w swojej ofercie posiada tylko 9 głównych języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, włoski, niderlandzki oraz rosyjski. Skupiwszy się na tej małej grupie, zdołał osiągnąć intuicyjne tłumaczenia naprawdę wysokiej jakości. Deweloperzy z czasem poszerzają bazę języków – ostatnia aktualizacja języków dostępnych do tłumaczenia plasuje się na 5 grudnia 2018 roku, kiedy to dodano rosyjski oraz portugalski.

DeepL posiada również możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu, w celu korzystania z usługi DeepL Pro, która oferuje anomizację naszych tłumaczeń, możliwość tłumaczenia całych dokumentów tekstowych w formatach Microsoft Word (.docx), PowerPoint (.pptx), i pliki tekstowe (.txt), dostęp do API produktu oraz integrację z narzędziami CAT.

Osobiście naprawdę polecam zapoznać się z DeepL i wypróbowaniem ich tłumacza, który stanowi dobrą alternatywę dla najpopularniejszego obecnie Tłumacza Google.

Data: 12.03.2019 22:04

Autor: xyz

Mam do napisania kompilator/interpretator na uczelnię.

Co byście polecili?

Ogólnie myślałem nad zrobieniem kompilatora

mój kod -> grafika rysowana w javascript na canvie. Czy będzie to 'kompilatorem'?

Ogólnie coś takiego:

Kartka [100 100] czarna

Kółko [50 50] 50 białe

kreska [0 50] [50 50] czerwona

 1. Narysuj kartkę o wysokości 100x100

 2. Narysuj kółko na pozycji 50x50 r=50

 3. narysuj kreskę w połowie kartki

Ma ktoś może jakieś lepszy pomysł?

30 lat sieci WWW

Data: 12.03.2019 08:30

Autor: Pancake

komputerswiat.pl

Klikalne linki przenoszące nas do innych stron to integralna część Sieci, bez której trudno wyobrazić dziś sobie surfowanie po internecie. Ten koncept narodził się dokładnie 30 lat temu, 12 marca 1989 roku, dając początek całej idei WWW.

„To dosyć ogólny, ale ekscytujący pomysł”, przeczytał sir Tim Berners-Lee, pomysłodawca i człowiek, który stworzył World Wide Web, w odpowiedzi na swój projekt przedstawiony 12 marca 1989 roku pt. "Information Management: A Proposal". Berners zaprezentował w nim koncept „wielkiej hipertekstowej bazy danych” nazwanej Mesh. Pierwotnie jej celem miała być pomoc pracownikom szwajcarskiego instytutu CERN w dzieleniu się informacjami dostępnymi na różnych komputerach, ale już w 1990 roku Berners i współpracujący z nim Robert Cailliau oficjalnie ogłosili projekt sieci World Wide Web niejako rozpoczynając epokę informacji.

Te nanoroboty są w stanie poruszać się w środku ludzkiego ciała

Data: 09.03.2019 15:03

Autor: MrHardy

instalki.pl

Można je wstrzyknąć za pomocą strzykawki.

Naukowcy nie przestają zaskakiwać w kontekście nowych pomysłów technologicznych, które mogą przydać się w medycynie. Tym razem uczeni stworzyli specjalne nanoroboty, które mogą zostać wprowadzone do ludzkiego ciała za pomocą standardowej strzykawki. Same komponenty są mikroskopijnie małe i są w stanie wytrzymać nie tylko trudne warunki, ale również poruszać się w określonych miejscach.

Każdy z robotów posiada długość około 70 mikronów, co odpowiada szerokości cienkiego, ludzkiego włosa. Milion nanorobotów może zostać stworzonych przy użyciu płytki krzemowej o wielkości około 10 centymetrów. Tego typu rozwiązania zostały opracowane przez Marca Miskina oraz jego kolegów z Cornell University. Wyniki szczegółowych badań związanych z nanorobotami mają zostać przedstawione na marcowym posiedzeniu American Physical Society.

https://www.youtube.com/watch?v=K5djEI-1E8I

Nanoroboty stworzone w Cornell University posiadają również cztery nogi stworzone z połączenia grafenu oraz tytanu. Każdy z tych malutkich nanorobotów jest w stanie przenieść ciężar ważący 8000 razy tyle, co sam robot – to rewelacyjny wynik pozwalający na transport składników odżywczych lub innych substancji potrzebnych człowiekowi do sprawnego funkcjonowania.

W obecnym momencie rozwoju opisywanej technologii, każdy z nanobotów zasilany jest za pomocą energii słonecznej – źródło energii ogranicza jednak możliwości po zaimplementowaniu robota do wnętrza ludzkiego ciała. W przyszłości nanoroboty mają korzystać z ultradźwięków lub specjalnych pół magnetycznych: tego typu rozwiązanie pozwoli im na podróżowanie głęboko w odmęty ludzkiego ciała.

Naukowcy patrzą z optymizmem w przyszłość nanorobotów, jednak minie jeszcze sporo lat zanim tego typu rozwiązania staną się dostępne dla szerokiego grona pacjentów – także w Polsce.

Póki co sama technologia raczkuje i czeka ją szereg testów oraz poważnych operacji udowadniających sens ich rozwoju oraz istnienia.

Java : LibGDX – Snake3D #3

Data: 08.03.2019 22:06

Autor: EQS

youtu.be

Witam w trzeciej już serii na kanale. Nie odpuszczamy sobie tematu Snake'a i po raz kolejny wykonujemy grę z tej samej tematyki tym razem jednak w trójwymiarze, z wykorzystaniem Javy i biblioteki LibGDX.

Biblioteka LibGDX: https://libgdx.badlogicgames.com

W dzisiejszym odcinku rozpoczniemy pracę nad klasą naszego węża. Przygotujemy listę jego modeli oraz określimy sposób poruszanie w trójwymiarze.

Pliki z odcinka: https://www.dropbox.com/s/xv8cswph2in8rtl/Snake3D_Ep3.zip?dl=0

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Snake3D

JavaScript - Mario #4

Data: 07.03.2019 23:50

Autor: EQS

youtu.be

W filmach z serii "JS dla średnio zaawansowanych – Tworzenie gry typu Mario" prezentuje jak za pomocą html, css i js napisać grę w stylu Mario, którą będziemy mogli odpalić w naszej przeglądarce. Mam nadzieję że uda mi się zachęcić was do stworzenia tej jak i innych gier, które sami wymyślicie.

Dzisiaj sprawimy aby na mapie pojawiła się nasza postać, która poprzez fizykę, którą również stworzymy będzie spadać i zderzać się z podłożem.

Pliki z tego odcinka: https://www.dropbox.com/s/59yxnraaowbu3j3/Mario_Ep4.zip?dl=0

Data: 07.03.2019 20:39

Autor: lisq

Windows: nie można skopiować tego pliku ponieważ jest otwarty przez inny proces

user: ściąga tonę softu do żeby skopiować plik tymaczasowy po wypakowaniu instalatora

user: odpala fileunlocker i inne cuda

Windows: nie można skopiować tego pliku ponieważ jest otwarty przez inny proces

niech mi ktoś jeszcze raz powie że ten OS nie jest upośledzony

Data: 04.03.2019 15:27

Autor: kisiel

Nie wiem, czy piszę w dobrym hashu, ale spróbujmy.

Mam problem z Flix TV Boxem (takie pudełko z Android TV), a mianowicie gdy mam 5 aplikacji to wszystko jest ok, a gdy zainstaluję Ace Stream Media i FRY!TV to już jest problem, zacina się ten box, gubi dźwięk itd.

Ktoś może mi pomóc?

STARUSZKĘ CZY DZIECKO? KOGO MA ZABIĆ AUTONOMICZNY SAMOCHÓD W RAZIE WYPADKU?

Data: 04.03.2019 11:11

Autor: 12358

crazynauka.pl

"Dylemat wagonika" frapuje filozofów i psychologów już od ponad 50 lat. Ostatnio znów jest o nim głośno za sprawą sztucznej inteligencji.

Java : LibGDX – Snake3D #2

Data: 01.03.2019 21:47

Autor: EQS

youtu.be

Witam w trzeciej już serii na kanale. Nie odpuszczamy sobie tematu Snake'a i po raz kolejny wykonujemy grę z tej samej tematyki tym razem jednak w trójwymiarze, z wykorzystaniem Javy i biblioteki LibGDX.

Biblioteka LibGDX: https://libgdx.badlogicgames.com

W dzisiejszym odcinku, przygotujemy obszar gry po, którym będzie mógł poruszać się nasz wąż. Określimy pozycję i wymiary ścian, nałożymy na nie teksturę oraz przygotujemy klasę do ich przechowywania.

Pliki z odcinka: https://www.dropbox.com/s/65r4kdugrg30xvm/Snake3D_Ep2.zip?dl=0

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Snake3D

Data: 28.02.2019 19:47

Autor: furgonschnitzel

Witajcie Lurki. Mam problem.

Mam ja stronę na wordpresie pod adresem abc.pl i chcę zrobić sobie jej nową wersję, przenieść zawartość itd. Sęk w tym, że chciałbym także zmienić domenę na xyz.pl a nie chcę stracić linków, które są już w Sieci i kierują do postów. (abc.pl i xyz.pl oczywiście przykładowe)

W związku z powyższym pytanie, czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak ustawić 301 tak, aby link abc.pl/jakis-wpis kierował do xyz.pl/jakis-wpis ? Słowem – podmieniał tylko domenę zachowując resztę?

Kombinowałem z .htaccess w ponizszy sposób:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?abc.pl$

RewriteRule ^(.*)$ http://xyz.pl/$1 [R=301,L]

Ale coś najwidoczniej pomieszałem, bo nie działa :D Z góry dzięki za poradę!

Data: 28.02.2019 08:31

Autor: Smartek

Jakie macie klawiatury bezprzewodowe, których używacie dłuższy czas i jesteście w stanie polecić? Główne wymogi to wygoda (i głośność) pisania oraz obecność numpada. Mój Logitech K340 ma już około siedmiu lat i się mocno zużył, piszę co prawda bezwzrokowo, ale kilka przycisków jest bez żadnego napisu i czuć, że klawiatura ma swoje lata po "skoku" przycisków.

PS. Aha, cena tak do powiedzmy plus minus 150 zł byłaby satysfakcjonująca. Nie jestem graczem.

Data: 27.02.2019 19:19

Autor: Raven

Ciekawe strony internetowe

Wpis no.2

Dzisiaj podrzucę wam stronę, która… pokoloruje wasze czarno-białe zdjęcia. Właściwie to dziwne, że jest tak mało popularna. Kiedyś o niej gdzieś czytałem, że to projekt któregoś Tokijskiego uniwersytetu opracowany na takiej zasadzie, aby AI uczyło się z każdym kolejnym zdjęciem. I muszę przyznać, że czasami mocno potknie się noga, ale momentami tak cudnie pokoloruje zdjęcie, że ciężko się napatrzeć. Mi nie raz pomogła, gdy musiałem na szybko pokolorować zdjęcie czarno-białe, bo po wrzuceniu na stronę często 60% pracy miałem z głowy. Strona ta to demos.algorithmia.com/colorize-photos/ Zdjęcie możemy dodać z linku bądź wgrać na serwer z komputera. @maszkara urządzenie dla Ciebie, bo często dodajesz bardzo dużo czarno-białych zdjęć :D

Data: 27.02.2019 10:52

Autor: Avitus

Hej!

W tym tygodniu przygotowałem krótki przykład jak używać modułu TA-Lib do wyznaczenia współczynników przydatnych w analizie technicznej. Może akurat komuś początkującemu w #python i #gielda się przyda:

https://www.jakbadacdane.pl/czy-mamy-tu-jakies-wrony-gpw-ml-2-ta-lib/

Data: 27.02.2019 10:41

Autor: wewerwe_sdfsdfsdf

Może ktoś wie czy da się ustawić żeby narzędzie do zapisywania screenshotów windows 10 – winkey+PrtSc zapisywało je w jpg?

często robie jakieś screeny i po pewnym czasie ten folder zaczyna coraz bardziej ważyć

szukałem w google ale znajduje tylko różne narzędzia do robienia zrzutów ekranu albo jak recznie pojedynczy plik zapisac jako jpg ( ͡° ʖ̯ ͡°) w ustawieniach też nic nie znalazłem

Wyciek danych z serwisu GFYcat

Data: 24.02.2019 18:15

Autor: Acrivec

Taki oto mail dostałem, tylko że gmail uznał że dobrze go będzie w spamie umieścić.

Ostrzegam tych którzy spamu nie przeglądają. ;)

Java : LibGDX – Snake3D #1

Data: 24.02.2019 14:06

Autor: EQS

youtu.be

Witam w trzeciej już serii na kanale. Nie odpuszczamy sobie tematu Snake'a i po raz kolejny wykonujemy grę z tej samej tematyki tym razem jednak w trójwymiarze, z wykorzystaniem Javy i biblioteki LibGDX.

W dzisiejszym odcinku, jak w każdym pierwszym z serii przygotujemy bazę do dalszej pracy – stworzymy prostą przestrzeń trójwymiarową i małe czarne (narazie puste) okienko.

Pliki z odcinka: https://www.dropbox.com/s/w2m34a3q4tsqg2a/Snake3D_Ep1.zip?dl=0

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Snake3D

YouTube ruszył na wojnę z antyszczepionkowcami. Filmy są usuwane, a kanały...

Data: 23.02.2019 22:29

Autor: MrHardy

instalki.pl

Google stoi po stronie nauki.

Kilka dni temu informowaliśmy was na łamach naszego serwisu, że firma Epic Games postanowiła wycofać reklamy gry Fortnite z serwisu YouTube po tym, jak okazało się, że spoty pojawiają się przed filmami, gdzie wykorzystywane są dzieci. Po tym zajściu strajk ogłosiło także wiele innych firm, np. Disney. To jednak nie koniec afery.

YouTube postanowił ruszyć właśnie na wojnę z kanałami anty-szczepionkowymi i rozpoczął proces blokowania możliwości zarabiania osobom, które nagrywają materiały szerzące tego typu nienaukowe poglądy. Już od jakiegoś czasu Google walczy ze spiskowymi teoriami, lecz po aferze reklamowej działania przybrały bardziej praktycznego wymiaru.

Co ciekawe, odkryto, że przed filmami antyszczepionkowców pojawiały się reklamy… koncernów medycznych. Reakcja firm była natychmiastowa, a YouTube szybko wdrożył ograniczenia dla osób chcących nagłaśniać fałszywe informacje o negatywnych skutkach szczepień.

Głos w sprawie zabrał rzecznik platformy, który przytoczył zasady serwisu zabraniające zarabiania na filmach zawierającymi „niebezpieczne i szkodliwe treści”. Powiedział on, że „YouTube ma rygorystyczne zasady określające na jakich filmach możliwe jest pojawianie się reklam, a materiały promujące treści anty-szczepionkowe stanowią naruszenie tych przepisów”.

Co więcej, reklamy przed takimi treściami zostaną zastąpione specjalnym panelem informacyjnym prowadzącym do Wikipedii, a dokładniej do sekcji poświęconej obawom społeczeństwa przed szczepieniami – te niepewności zostały okrzyknięte przez ONZ jako „jedno z dziesięciu największych zagrożeń zdrowotnych na świecie w 2019 roku”. Podobne ograniczenia i walkę z tą teorią spiskową wprowadził Facebook, o czym informowaliśmy TUTAJ.

YouTube zdaje sobie sprawę z niedoskonałości własnych algorytmów, lecz już niedługo zamierza wprowadzić zmiany, aby filmu tzw. anty-vax nie były promowane.

Data: 22.02.2019 09:22

Autor: Smartek

Coś mam nie tak z PC. I nie wiem czego to wina – dysków czy MOBO? Kabelki SATA sprawdzone.

Mam jeden główny SSD, na którym stoi Windows. Dodatkowo trzy dyski twarde HDD 3,5" na SATA.

Chyba 2x1TB i 1x500GB, nie pamiętam dokładnie, bo to nie jest w tej historii istotne.

W każdym razie problem występuje przy uruchamianiu komputera – czasami w biosie nie jest widoczny główny SSD i nie mogę uruchomić systemu.

Czasami za pierwszym-drugim restartem go zobaczy, czasami za piętnastym. Jeszcze nie było sytuacji, żeby nie udało mi sie uruchomić, po prostu próbuję do skutku.

I wystarczy, że go zobaczy, uruchomi się i dopóki nie wyłączę sam PC lub nie uruchomię go ponownie, to problem nie istnieje.

Nigdy nie przestał być nagle widoczny, nigdy Windows się nie wykrzaczył z tego powodu, czyli nie ma przerwań – tylko jakby jego widoczność coś czasami blokowało.

Bywało, że miałem uptime po 2 miesiące bez żadnych problemów, ale wystarczy zanik prądu/aktualizacja Windowsa i się robi problem.

Macie jakieś pomysły?

Data: 20.02.2019 12:33

Autor: Avitus

Hej!

Jakby ktoś szukał pomysłu na ćwiczenie sql dla początkujących to może mój najnowszy artykuł mu przypasuje:

https://www.jakbadacdane.pl/jakosc-powietrza-w-polsce-4-zrobmy-sobie-wlasna-baze-sqlite/

Miłego!

JavaScript - Mario #3

Data: 19.02.2019 20:48

Autor: EQS

youtube.com

W filmach z serii "JS dla średnio zaawansowanych – Tworzenie gry typu Mario" prezentuje jak za pomocą html, css i js napisać grę w stylu Mario, którą będziemy mogli odpalić w naszej przeglądarce. Mam nadzieję że uda mi się zachęcić was do stworzenia tej jak i innych gier, które sami wymyślicie.

Po dzisiejszym odcinku będziemy mogli zobaczyć efekty jak na dłoni. Ukaże nam się ambitna pixel'owa mapa w stylu Mario, a w tle dla efektu popłyną białe obłoczki.

Pliki z tego odcinka: https://www.dropbox.com/s/1iwjvrnqb68ngcw/Mario_Ep3.rar?dl=0

Kotlin kurs programowania [Kotlin Tutorial]

Data: 19.02.2019 02:02

Autor: harry_tybet

youtube.com

Całkiem spoko wytłumaczone! Bardzo łopatologicznie, oczywiście jak ktoś już wie co to klasy obiekty interfejsy, dziedziczenie, typy danych to pozna tylko konstrukcję języka a dla kompletnych laików może się przydać (żeby mnie ktoś tak na studiach tłumaczył…)

Co to kotlin: https://kotlinlang.org/docs/reference/

KDE Plasma 5.15 wydana

Data: 18.02.2019 20:17

Autor: rebeliant

404.g-net.pl

Kolejna wersja powłoki KDE na linuxa została wydana. Niestety – posiada podobno więcej błędów, niż poprzednie wydanie 5.14. Mimo wszystko chętnie sprawdzę to osobiście :)

Data: 18.02.2019 17:45

Autor: befree

Zainstalowałbym sobie jakieś nowe środowisko graficzne. Mam Plasmę od KDE, czy na tym samym systemie mogę zainstalować Xfce? To w żaden sposób ze sobą nie będzie kolidowało?

Google wycofuje się z blokowania Ad-Blockerów

Data: 18.02.2019 12:18

Autor: alex

purepc.pl

kazało się, że zarzuty firmy Google są praktycznie bezpodstawne, a wymienione rozszerzenia co prawda zmniejszają wydajność Chrome'a, ale na skalę niezauważalną dla użytkownika.

Data: 18.02.2019 11:36

Autor: horrigan

Przypominam, bo pewnie niektórzy pozapominali, albo w ogóle nie wiedzą co dzieje się w Europie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

https://www.stopacta2.org/pl/strona-glowna/

Data: 18.02.2019 10:37

Autor: MrSin

Widzieliście, jaki jest skrót klawiszowy w Windows 10 do wstawiania emotikon?

Windows + Okres ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chodzi o kropkę, gdyby ktoś się zastanawiał xD

Edit: Przepraszam, za wprowadzenie w błąd… Jednak to Google Chrome śmieszkuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprzejmie Donoszę

Data: 18.02.2019 00:56

Autor: dodgers

uprzejmiedonosze.net

Uprzejmie Donoszę pozwala na przekazywanie zgłoszeń o sytuacjach które wpływają na komfort i bezpieczeństwo pieszych. Umożliwia ona w wygodny sposób wykonać zgłoszenie i przekazać jest bezpośrednio Straży Miejskiej.

Hakerzy zaatakowali polskie witryny podczas konferencji w Warszawie

Data: 17.02.2019 15:51

Autor: piotre94

zaufanatrzeciastrona.pl

Nieznana wcześniej grupa włamywaczy podmieniła witryny czterech polskich instytucji w trakcie konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. Dobór podmienionych stron, synchronizacja czasowa operacji i treść komunikatu są co najmniej ciekawe.

JavaScript - Mario #2

Data: 15.02.2019 01:51

Autor: EQS

youtube.com

W filmach z serii "JS dla średnio zaawansowanych – Tworzenie gry typu Mario" prezentuje jak za pomocą html, css i js napisać grę w stylu Mario, którą będziemy mogli odpalić w naszej przeglądarce. Mam nadzieję że uda mi się zachęcić was do stworzenia tej jak i innych gier, które sami wymyślicie.

W dzisiejszym odcinku efekty naszej pracy nadal będą niezbyt widoczne, ale jednak niezbędne do dalszej pracy. Miłego klepania kodu!

Pliki z tego odcinka: https://www.dropbox.com/s/7lkjew57g83tbfr/Mario_Ep2.zip?dl=0

Rafał Wojtczuk — majestatyczny strażnik bezpieczeństwa Linuksa

Data: 14.02.2019 17:31

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Nie tak dawno pisałem na blogu o Solar Designerze i we wpisie tym przewinęła się postać Rafała Wojtczuka, którego nazwisko od wielu lat jest cenione w światowej branży bezpieczeństwa. Niestety pomimo wielu zasług dla rozwoju współczesnej informatyki nie ma on nawet biogramu na Wikipedii. Stwierdziłem więc, że wypada coś więcej na temat Wojtczuka napisać. Przedstawiam Wam zatem jego życiorys, w dodanych linkach zebrawszy dokumentację źródłową dokonanych przez niego odkryć. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał bardziej się zapoznać z osiągnięciami tego długowłosego guru bezpieczeństwa IT w publikacji tej znajdzie potrzebne ku temu informacje.

JavaScript - Mario #1

Data: 14.02.2019 00:52

Autor: EQS

youtube.com

W filmach z serii "JS dla średnio zaawansowanych – Tworzenie gry typu Mario" prezentuje jak za pomocą html, css i js napisać grę w stylu Mario, którą będziemy mogli odpalić w naszej przeglądarce. Mam nadzieję że uda mi się zachęcić was do stworzenia tej jak i innych gier, które sami wymyślicie.

W tym odcinku pokaże wam co będzie nam potrzebne, oraz napiszemy sobie podstawowe elementy. Nie będą to może cuda na kiju jednak umożliwią nam one dalszą pracę nad grą.

Pliki z tego odcinka: https://www.dropbox.com/s/7cv0vag5w9ibfud/Mario_Ep1.zip?dl=0

Cały projekt: https://github.com/EqsGIT/Mario

Data: 13.02.2019 11:13

Autor: MateuszTeusz

Od czego zacząć naukę programowania? Jakiego języka najłatwiej się nauczyć, chodzi mi o naprawdę podstawy(uznajmy że umiem tylko właczyć kąkuter i tyle ( ͡º ͜ʖ͡º) ) Chciałbym chociaż spróbować, z góry dziękuję. Tag przejrzałem i póki co skorzystałem z gierek podanych w jednym poście, całkiem fajna zabawa ( ͡º ͜ʖ͡º)U mnie ciężko z czasem ale chciałbym zbudować sobie już jakąś bazę od czego zacząć i w wolnej chwili się za to zabrać i zobaczyć co z tego wyjdzie. Dzięki (✌ ゚ ∀ ゚)☞

Data: 13.02.2019 00:04

Autor: zakowskijan72

Szukam providera VPN, który udostępni mi prawdziwą funkcjonalność VPN, czyli każde urządzenie zalogowane z tego samego konta VPN będzie dostępne tak, jakby było w LANie.

Wiem już, że NordVPN nie oferuje takiej funkcjonalności. Pomimo tego, że mają VPN w nazwie, to oferują jedynie 'anonimowe' surfowanie w sieci.

Ktoś może coś polecić?

Data: 12.02.2019 16:54

Autor: xyz

Problem z uruchomieniem Nodemailera z postfixem:

response: '535 5.7.8 Error: authentication failed: authentication failure',

Ktoś ma wiedzę jak to uruchomić? Albo jakiegoś szybkiego konfiguratora?

Data: 12.02.2019 15:10

Autor: Lukmar

Potrzebuje kupić kilka kabli (konkretnie dłuugi ethernet, krótki hdmi i przeciętny minijack/cinch). Macie jakichś sprawdzone i tanie miejsca w internecie / Warszawie gdzie dostanę wszystko za jednym zamachem?

PS tak wiem, przewody, nie kable. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Data: 12.02.2019 11:03

Autor: itknight

Poszukuję firm, developerów i entuzjastów wykorzystujących, bądź planujących wykorzystywać uczenie maszynowe w swoich projektach webowych celem konsultacji potrzeb w kontekście prac standaryzacyjnych W3C (wprowadzenie API do uczenia maszynowego i pretrenowanych modeli w przeglądarkach).

Moi drodzy, społecznie się udzielam w pracach standaryzacyjnych odnośnie ML dla web. Moim celem jest aby przeciętny front– i back– end developer mógł zacząć pracować z ML na średniozaawansowanym poziomie po max kilkudziesięciu minutach zapoznawania się z tematem. Według mnie takie API ma być proste w użyciu, proste do nauczenia się, ale jednocześnie elastyczne na tyle by nie ograniczać w żaden sposób zaawansowanych potrzeb odnośnie ML. Aby tak mogło być uważam, że proces musi być oparty od początku do końca o Javascript i JSON – bez konieczności używania narzędzi firm trzecich. Zaznaczę tutaj, że brak konieczności nie wyklucza tych narzędzi, tym bardziej iż mamy rzeszę specjalistów, które pracują z ML jedynie w Python'ie. Także zachęcam do kontaktu, do dzielenia się przypadkami użycia tudzież wymogami funkcjonalnymi i tak dalej…

Chińczycy wyłączą nam internet?

Data: 12.02.2019 07:14

Autor: Harnas

klubjagiellonski.pl

W sprawie Huawei nie chodzi o chińsko-amerykańską wojnę handlową czy kradzież danych. Chodzi o to, kto może pstryknięciem palca wyłączyć nam dostęp do ulubionych gifów ze śmiesznymi kotami – redaktor portalu klubjagiellonski.pl Bartosz Paszcza wyjaśnia o co chodzi w zamieszaniu wokół chińskiej firmy Huawei.

Data: 12.02.2019 00:54

Autor: Raven

Ciekawe strony internetowe

Wpis no.1

To ja zaczynam serię Internetów, bo w zakładce Internetów mam dziesiątki zapisanych stron, z których korzystam często, bo są przydatne jako narzędzia online ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiaj na pierwszy strzał leci stron snag.gy Co jest w niej takiego niezwykłego? A to, że jest to strona, gdzie możemy szybko wkleić, zedytować i udostępnic zrzut ekranu. Wystarczy nacisnąć PrtSc na klawiaturza, a na stronie internetowej Ctrl + V i zrobione. Ponadto dostajemy dostęp do darmowej bazy, gdzie możemy magazynować soje zrzuty ekranu. Udostępnianie jest równie proste ze pomocą automatycznie generowanych linków ;)