Data: 14.12.2019 19:09

Autor: FiligranowyGucio

Na wojnę z bolszewikami poszła jako ochotniczka. Kiedy jej oddział wycofywał się pod naporem wroga, ona przenosiła rannych przez płonący most, ostrzeliwany przez 3 nieprzyjacielskie karabiny maszynowe. Kilka dni później opatrująca rannych, Teresa Grodzińska została wzięta do niewoli. Uwięziona w stodole, przez kilka godzin samotnie broniła się siekierą przed atakującymi ją czerwonoarmistami, zabijając dwóch z nich, za co potem została brutalnie zamordowana.

🔎 Poznaj bliżej postać pierwszej Polki odznaczonej przez II RP Orderem Virtuti Militari 🎖 ➡ https://bit.ly/2YOHVZQ

ℹ Jutro (15 grudnia) w jej rodzinnym Radomiu IPN upamiętni tę postać. W uroczystości udział weźmie prezes Jarosław Szarek ➡ https://bit.ly/2sv2vSJ

#historia #polska #ipn

Data: 24.11.2019 20:06

Autor: FiligranowyGucio

Instytut Pamięci Narodowej_FB

#TegoDnia 72lata temu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie rozpoczął się największy w Polsce proces niemieckich zbrodniarzy, w którym zapadło 21 wyroków śmierci.

ℹ Na ławie oskarżonych zasiedli m.in.:

▪Arthur Liebehenschel – komendant obozu

▪Max Grabner – szef obozowego Gestapo

▪Hans Aumeier – jeden z kierowników obozu i zastępców komendanta

▪Maria Mandl – kierowniczka obozu kobiecego w Brzezince

▪Karl Ernst Möckel – szef obozowej administracji

▪Erich Muhsfeldt – kierownik krematoriów w Brzezince.

ℹ Akt oskarżenia obejmował przede wszystkim udział w zagładzie Żydów w komorach gazowych oraz egzekucjach i maltretowaniu więźniów, w tym Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

ℹ Proces trwał od 24 listopada do 16 grudnia 1947 r. Wyrok został ogłoszony cztery dni po jego zakończeniu. Trybunał wydał 23 wyroki śmierci. 21 wyroków śmierci wykonano. Sześciu oskarżonych zostało skazanych na dożywotnie więzienie. Jedna osoba została uniewinniona. Pozostali otrzymali kary od 3 do 15 lat więzienia.

📖 AUSCHWITZ I BIRKENAU PO WOJNIE

➡ https://pamiec.pl/pa/teksty/artykuly/16812,AUSCHWITZ-I-BIRKENAU-PO-WOJNIE.html

#NiemieckieZbrodnie #NTN #Auschwitz #Birkenau #ipn

IPN wznawia śledztwo ws. mordu na Żydach. Naczelny Rabin Polski już protestuje przeciw ekshumacji

Data: 04.11.2019 15:32

Autor: Immortal_Emperor

dzienniknarodowy.pl

Pion śledczy białostockiego oddziału IPN podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. To efekt odkrycia zbiorowej mogiły podczas prac terenowych Stowarzyszenia “Wizna 1939” w październiku br. Znaleziono szczątki ludzkie przedwojennych mieszkańców miasteczka narodowości żydowskiej oraz łuski od niemieckiej amunicji.

#ipn #historia #drugawojnaswiatowa

Lista aktualnie żyjących zbrodniarzy hitlerowskich # sierpień 2019

Data: 26.08.2019 07:55

Autor: dobrochoczy

andrzejtarnowski.blogspot.com

Do dzisiaj ostała się jeszcze dziesiątka nazistów, która ma udowodniony udział w zbrodniach III Rzeszy. Wśród nich znajduje się m.in. niemiecki oficer Waffen-SS, funkcjonariuszka SS w KL Auschwitz-Birkenau czy oficer Ukraińskiego Legionu Samoobrony. Wszyscy z tego grona zbrodniarzy i pomocników hitlerowskich jak dotąd uniknęli sprawiedliwości… i za życia zapewne jej już nie poniosą. W pierwszej części listy wymienię ciągle poszukiwanych przez Centrum Wiesenthala pięciu najemników nazistowskich. A w drugiej przedstawię ukrywającego się w Anglii ukraińskiego strzelca wyborowego z ULS oraz esesmańską czwórkę, która dzięki decyzjom sądu niemieckiego została uwolniona od odpowiedzialności za śmierć w sumie kilkuset ofiar. #historia #hitleryzm #zbrodniarze wojenni #ciekawostki #ipn