Data: 14.08.2019 00:07

Autor: bmbcz01

Ale dzisiaj ciekawy dzień na giełdzie. Zdecydowanie najważniejszą informacją było opóźnienie wprowadzenia taryf 10% na niektóre produkty importowane z Chin. Nowe taryfy wejdą w życie 15 grudnia 2019 r. Opóźnienie obejmuje takie produkty jak laptopy, monitory, konsole do gier, telefony, niektóre zabawki oraz ubrania i buty.

W wyniku tego indeksy giełdowe, które na początku szły w dół odbiły i zakończyły dzień na plusie.

SNP500 +1,72, Nasdaq Composite +2,33 oraz DJI +1,67%.

Pojawiają się głosy, że taryfy na te produkty w ogóle nie mają zostać wprowadzone i jest to jakiś straszak, którym Trump rozgrywa wojnę handlową.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 12.08.2019 09:13

Autor: bmbcz01

@shadow, no jestem mega ciekawy jak FB zaraportuje stratę w Q3 :D

Sąd apelacyjny w San Francisco podtrzymał w mocy wyrok, że Facebook nielegalnie zbierał i przechowywał dane biometryczne milionów użytkowników ze stanu Illinois za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach, co było niezgodne z prawem tego stanu, więc mieszkańcy wytoczyli pozew zbiorowy. Prawnik poszkodowanych zauważa, że dane biometryczne są najwrażliwsze z możliwych, bo nie da się ich zmienić. Teraz każdy z 7 mln mieszk. stanu ma prawo do 1-5 tys. $ odszkodowania, co może kosztować FB do 35 mld $ – Money

#bmbczogieldzie #gielda #fb #inwestycje

Data: 08.08.2019 22:17

Autor: bmbcz01

10 minut temu zamknęła się giełda w USA i pojawił się raport przychodów Ubera za ubiegły kwartał.

Analitycy estymowali, że przychody Ubera wyniosą 3,36 mld USD oraz stratę 3,12 usd na każdą akcję.

W raporcie można przeczytać, że przychody wyniosły 3,1 mld USD, więc poniżej oczekiwań a w rezultacie Uber wykazał 1 miliard USD straty, czyli 3,76 USD straty na akcję.

W tym tygodniu Uber zwolnił 400 osób ze swojego działu marketingu.

Cena akcji Ubera po sesji giełdowej spadła o ponad 11%.

#bmbczogieldzie #gielda #pieniadze #uber #inwestycje

Data: 06.08.2019 23:51

Autor: bmbcz01

W ostatnich kwartałach Disney miał świetne wyniki. Dzisiaj tuż po zamknięciu rynku w USA, Disney wypuścił swoje wyniki za Q2 i były one dosyć zaskakujące.

Przychody wyniosły 20,25 mld vs. prognozowanych 21,47 mld USD. Przychody na akcję 1,35 USD vs. prognozowane 1,75 USD. Więc Disney w tym kwartale się trochę przejechał.

To minięcie się z oczekiwaniami Disney tłumaczy wciąż trwającą integracją zasobów Fox, które nabyła w marcu za 71 miliardów dolarów.

Największy wzrost przychodów, Disney miał w segmencie Entertainment. W ciągu tego kwartału przychody w tym obszarze działalności wyniosły 3,8 miliarda USD, co oznacza wzrost o 33% względem tego segmentu rok wcześniej.

Segment direct-to-consumer, przyniósł przychody w wysokości 3,86 miliarda USD, co skutkuje stratą w wysokości 553 milionów USD, przy czym w zeszłym roku strata w tym segmencie wyniosła 168 milionów. Firma taką sytuację tłumaczy przejęciem Hulu oraz wzrostem inwestycji w usługi streamingu ESPN+ i Disney+.

Spółka zapowiedziała, że w kolejnym kwartale, straty w tym segmencie mogą wynieść nawet 900 milionów dolarów, ponieważ planują dalsze inwestycje w content Disney+. Disney+ jest nowym programem prawa i sprawiedliwości, każde dziecko dostanie co miesiąc kasetę z kaczorem donaldem i jednorazowo figurkę myszki miki. Piszę taką bzdurę, ponieważ i tak nikt nie doczyta do tego miejsca xD Ale wracając do raportu przychodów.

Wzrosty spółka ma jeszcze w segmencie telewizji kablowej. Disney zaraportował 4,5 mld USD w tym kwartale, co oznacza wzrost o 24% wobec zeszłego roku a zysk operacyjny wzrósł o 15% do 1,6 mld USD.

#bmbczogieldzie #gielda #disney #earningsSeason #inwestycje #pieniadze

Data: 31.07.2019 10:06

Autor: bmbcz01

Wczoraj wyniki finansowe opublikował m.in. Apple.

I były to wyniki pozytywne.

Przychody wyniosły 53,8 miliarda USA, zaliczając wzrost o 1% yoy i pokonując estymacje analityków.

Nie ma co pisać, wrzucę screena z raportu, na którym widać sprzedaż netto Apple w poszczególnych kategoriach.

Jak widać, spada sprzedaż iPhoneów i to dosyć widocznie. Nie martwi mnie to szczególnie, poniważ jak spojrzy się na użytkowników Apple, wielu z nich korzysta jeszcze z takiego np. iPhone 6 i nie są to pojedyncze przypadki. Po prostu stare iPhone'y w dalszym ciągu są bardzo komfortowe w użytkowaniu i nie brakuje im ani szybkości, ani aktualizacji. Nie mówię już o użytkownikach iPhone 7 czy 8, które dalej są brane pod uwagę nawet wśród kupujących nowy telefon. Nie wspomnę już o iPhone X. Jednak wkrótce posiadacze starszych iPhoneów przerzucą się na coś nowszego. Ich szóstki będą coraz bardziej porysowane, wolniejsze i dojdą do wniosku, że nie ma sensu po raz kolejny wymieniać baterii, skoro wyszło już 6 nowszych modeli. Trzeba pamiętać, że marka Apple jest potężna i wielu ludzi korzystających z iPhone pozostanie lojalnych tej marce.

Wszystkie inne kategorie rosną. Na uwagę zasługują usługi oraz Wearables, Home and Accessorie, gdzie zanotowano duże wzrosty.

Apple jest w moim mniemaniu firmą świetnie zarządzaną. Owszem, można dziwić się patrząc na ich politykę cenową, na przykład tego stojaka pod monitor, ale Apple zdaje sobie sprawę, że nie jest to produkt dla zwykłego Kowalskiego, Smitha czy Schmidta a chętnie kupią to firmy dla swoich pracowników, które mają gdzieś te 1000 dolków dodatkowo. I w taki sposób wyciskają każdego dolara ze swoich produktów.

Pod względem giełdy, liczb, finansów i sposobu zarządzania jest to jedna z moich ulubionych firm i lubię kupować ich akcje jak cena spada.

EDIT: w pierwszej kolumnie net sales June 2019 Three Months Ended, w drugiej net sales June 2018 Three Months Ended

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 18.07.2019 22:43

Autor: bmbcz01

Trochę się obijałem Lurasy i przestałem pisać, ale nastał sezon raportów, więc Wam szybciutko streszczę co słychać dzisiaj na giełdzie.

Zacznę od tego, że dzisiaj SNP500 poszło w górę. Zapewne uwierzyli w zapowiedzi FEDu, że w obliczu zwalniającej gospodarki bank centralny musi działać szybko, aby nie dopuścić do kryzysu. To miło z ich strony :D

Co to oznacza? 31 lipca ma zostać ogłoszona decyzja FED dot. stóp procentowych. Mówiło się (i w sumie nadal mówi) o obniżeniu do poziomu 200-225 lub 175-200. Patrząc na kontrakty terminowe na giełdzie w Chicago, na których można zakładać się o to w jaki sposób zmieni się lub nie zmieni stopa procentowa, po dzisiejszym wystąpieniu, sytuacja zmieniła się diametralnie. Jeszcze wczoraj 65,7% osób obstawiało, że stopy zostaną obniżone do poziomu 200-225 a 34,3%, że do 175-200. Dzisiaj sytuacja wygląda odwrotnie – 69% na 175-200.

Tak jak wspomniałem, pozytywnie na tę informację zareagowała giełda. SNP500 wzrósł o 0,36%, NASDAQ 0,27% i nieznacznie wzrósł również DJI.

Nie był to udany dzień dla Netflixa, który spadł o ponad 10% po kiepskim raporcie opublikowanym przed otwarciem giełdy. Przewidywało się, że będą mieli po tym kwartale 4,81 miliona płacących użytkowników, zaraportowali jednak 2,83 miliona i spadek ilości użytkowników w USA, co było ogromnym zaskoczeniem. Inwestorzy akceptowali straty firmy i ciągle rosnące koszty, ale widocznie stracili cierpliwość kiedy użytkownicy nie przybywają tak dynamicznie a w USA nawet rezygnują z ich abonamentu.

Liczby lepsze niż oczekiwane pokazały za to firmy IBM, Philip Morris czy Ebay.

Tuż po dzwonku kończącym sesję, raport opublikował między innymi Microsoft, który pokazał bardzo dobre wyniki. Przychody wzrosły 12% yoy i pokonał oczekiwania analityków. Ważnym elementem sukcesu Microsoftu jest rozwój chmury Azure, na którym mają 64% wzrostu przychodu yoy. Mocne skupienie się na biznesowych rozwiązaniach to była bardzo dobra strategia dla Microsoftu, ale nie bez znaczenia było pokazanie pozbawionej dysku twardego wersji xboxa one, co pokazuje, że MS chce wycisnąć każdego możliwego centa ze swoich produktów i jest to bardzo pozytywna informacja dla posiadaczy ich akcji.

Jak się można było spodziewać po problemach z Boeingami 787 MAX i związaną z nimi karą 4,9 miliarda USD, firma spada po publikacji raportu. Kara zmieniła w miarę udany kwartał w niezbyt dobry.

#bmbczogieldzie #gielda #usa #inwestycje #pieniadze

Data: 12.06.2019 13:01

Autor: bmbcz01

Hype na cyberpunk i CD Projekt może zachęcać ludzi marzących o szybkim zarobku do kupna akcji tej spółki. Spotkałem się z artykułami (w tym jeden na lurkerze), które pisały o potędze CDR i tego jak wspaniale sobie radzą na giełdzie.

Ktoś, kto chce spróbować swoich sił na giełdzie może pomyśleć, że jest wspaniała okazja do zakupu, wyciągnie oszczędności z banku, wpłaci do pierwszego lepszego brokera, kupi akcje i… już popełnił błąd. Nie wiem czy wymyślona przeze mnie osoba zarobi czy straci, ale w obu przypadkach będzie to dla niego złe.

Jeżeli straci na tym trejdzie, prawdopodobnie zniechęci się do inwestowania swoich środków i do końca życia nie kupi nawet obligacji NBP a na forach będzie pisał wysrywy, że giełda to oszustwo i nikt na tym nie zarabia.

Jak zarobi to pokocha te emocje, uzna, że jest geniuszem giełdy i wszyscy, którzy tracą pieniądze są po prostu głupsi od niego. Weźmie kalkulator i szybko obliczy, że jakby wziął jeszcze pieniądze, które zbiera dla Brajanka na studia i zaiwestuje to po roku będzie miał więcej pieniędzy niż Warren Buffet. Jako, że jego ego jest w tym momencie większe niż wiedza, nie utrzyma dobrych wyników w dłuższym terminie, przepierdzieli połowę kasy, Brajan nie skończy Wyższej Szkoły Wszystkiego Najlepszego w Bydgoszczy a sam bohater tej historii będzie pisał na forach wysrywy, że giełd ato oszustwo i nikt na tyn nie zarabia.

Fajnie się pisze takie pierdoły, ale przejdę do rzeczy. Co sądzę o inwestowaniu w CDR i dlaczego odradzam to wszystkim początkującym na giełdzie.

Przede wszystkim mieliśmy ostatnio kilka pozytywnych wiadomości. Preorder cyberpunka bestsellerem, data premiery, Keanu Reeves. Po E3 rynek zareagował entuzjastycznie, choć po tym szybkim wzroście teraz pojawiła się jakaś tam korekta. Bardzo łatwo jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której CD Projekt będzie kontynuował wzrosty w kolejnych miesiącach. Nawet mogę sobie wyobrazić CDR za 300 zł.

Ale wyłączając emocje, odcinając się od marketingu, który przecież nie może być ciągle tak głośny, jak to był w ostatnich dniach, równie łatwo przychodzi mi wyobrażanie sobie CDR spadkowego i już piszę dlaczego.

Przede wszystkim kapitalizacja na poziomie 22 miliardów. Zastanówmy się, czy spółka, która ma zysk operacyny na poziomie rzędu 112 milionów w 2018 roku, jest racjonalna? Według mnie, nie jest to racjonalne.

Patrząc dalej na wykres akcji CDR, możemy zobaczyć, że w ciągu ostatnich 5 lat, spółka urosła o ponad 1200%. I teraz znowu warto się zastanowić, czy taki wzrost jest racjonalny.

Żeby sobie zobrazować tę sytuację, zerknijmy na to, co się takiego w tej spółce działo w tych latach. Przede wszystkim 2015 rok to Wiedźmin 3. Niezaprzeczalnie był to sukces kasowy, rekordowe przychody spółki w 2 kwartale 2015 roku to była bardzo pozytywna informacja i pokazała inwestorom, że CDR gra w pierwszej lidze. 2015 rok spółka zakończyła z przychodami ze sprzedaży na poziomi 798 milionów zł. Kolejne lata to spadki:

2016: 584 mln, 2017: 463 mln, 2018: 362 mln

W tych latach, kiedy akcje spółki szły bardzo dynamicznie w górę, spółka wypuściła trzecią wersję jedynego produktu, który posiadają. Było to niewątpliwym sukcesem, ale trzeba pamiętać jak ryzykowne jest opieranie bizesu o jeden produkt. Kolejne gry, które CDR wypuściło to były porażki. Karcianka gwint, której nie można nazwać sukcesem czy Wojny Krwi. Pomimo tych niewypałów, rok 2017 był bardzo mocny dla cen akcji CDR. Można się przyczepić do korekty pod koniec roku, ale mimo wszystko nie przeszkodziło to w tym, że cena akcji się prawie podwoiła.

Patrząc na wykres, jesteśmy teraz na nowym szczycie, jednak cena nie przebiła jakoś super wyraźnie tego poprzedniego. Wygląda to tak, jakby po konferencji inwestorzy zaczęli realizować zyski i przypomina to bardziej sytuację, w której cena odbija się od tego szczytowego poziomu z połowy 2018 roku, ponieważ można pominąć te stosunkowo niewielkie różnice.

Wrócę jeszcze na sekundę do kapitalizacji rynkowej. Nawet jeżeli sprawdzi się wzrostowy scenariusz, jakiego rzędu mogą być to wzrosty? Każda zmiana kursu akcji o 10zł oznacza zmianę kapitalizacji o ok. miliard. Nie sądzę, żeby ktokolwiek uwierzył w to, że spółka jest warta ponad 30 milardów zł. Już 20 miliardów to jest jakaś kompletna abstrakcja, ale 30? Żeby kurs 300 zł był racjonalny, cyberpunk musiałby być najlepiej sprzedającą się grą w historii a nie oszukujmy się, jakie są na to szanse? Na pewno będzie sukcesem, ale nie jest to GTA 6, tylko gra z gatunku raczej niszowego. Nie przypominam sobie cyberpunkowych gier, które osiągnęłyby jakiś oszałamiający sukces.

Dlatego uważam, że CDR to napompowana bańka. Czy zatem gram na tym jakiegoś shorta? Nie, ponieważ trzeba wiedzieć, że to, że bańka istnieje, nie oznacza automatycznie, że ona od razu pęknie. Pęknie wtedy, kiedy skończy się hype, skończą się kupcy i może jeszcze, kiedy pojawi się jakaś informacja, która poprze decyzję o sprzedaży, tak jak to było w lipcu 2018 roku z pozwem od Sapkowskiego.

Sam nie wiem czy, co i kiedy coś zagram na tej spółce. Może na jakiś krótki lub średni termin, ale na pewno nie jest to kandytat do mojego głównego, długoterminowego portfela.

Dlatego też przestrzegam przed kupnem tego tylko dlatego, że jest na tej grze hype, albo dlatego, że będzie premiera. Zaufajcie mi, ta premiera jest już od dawna wliczona w cenę. Co więcej, wydaje mi się, że są wliczone w cenę wszystkie przyszłe przychody z jej sprzedaży, wraz z przychodami ze wszystkich innych aktywności spółki i nadal jest to bańka.

Oczywiście to nie jest żadna porada finansowa, każdy podejmuje decyzje za siebie, ale pamiętajcie, żeby zastanowić się 15 razy, zanim ktoś zdecyduje się wrzucić w coś pieniądze, ponieważ jak coś wygląda zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, takie na pewno jest.

No i na koniec dodam tylko, że nie chcę nikogo zniechęcać przed inwestowaniem. Co więcej, zachęcam bardzo mocno, ponieważ nie jest to jakaś skomplikowana rzecz. Nie trzeba być geniuszem, matematykiem, biznesmenem, nie trzeba posiadać miliarda informacji. Wystarczy znaleźć jakiś bardzo dobry biznes, który bez wątpienia przetrwa kolejne 10 lat i czekać aż jego cena będzie niska. Jak będzie niska to kupić i cieszyć się, że stało się posiadaczem świetnej spółki. A jak stanieje to cieszyć się 2 razy bardziej, bo można kupić większą część świetnej spółki po jeszcze lepszej cenie. I jeżeli to faktycznie jest świetna spółka, jej cena w ciągu tych 10 lat będzie zdecydowanie wyższa. I jak będzie wysoka to wystarczy sprzedać. Easy.

Dorzucę Wam jeszcze screena z forum bankiera. Tak się kończy poleganie na radach innych ludzi. Decyzje o swoich pieniądzach podejmujcie sami, po samodzielnej analizie waloru, który chcecie kupić. No i zróbcie wszystko, żeby nie czuć się tak, jak ta osoba z forum bankiera :D

#bmbczogieldzie #gielda #cdr #cdprojektred #inwestycje #pieniadze

Data: 30.05.2019 22:34

Autor: bmbcz01

Dobry wieczór :D Koniec sesji w USA czas na szybkie podsumowanie.

Po ciężkim tygodniu indeksy poszły wreszcie w górę. S&P500 +0,21%. DJI +0,17%, Nasdaq Composite +0,27. Niby niewielkie odbicie, ale przyda się trochę optymizmu.

Poza tym nic ciekawego raczej na giełdzie się nie działo. Po sesji, natomiast, najgłośniejsze i największe IPO tego roku, czyli Uber, ogłosiło wyniki za pierwszy kwartał. Przychody zanotowały wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku i Uber zaraportował 3,099B USD, odrobinę przewyższając estymowane 3,08B USD. Strata netto wyniosła 1,01B USD.

Podsumuję jeszcze moje dzisiejsze trejdy. Dzisiaj, poza Totalem o którym pisałem rano, na początku startu rynku w USA otworzyłem 3 pozycje. Long na Disney i shorty na Alibabie i TripAdvisor. Z tych pozycji niestety Disney nie wzrósł tak jak oczekiwałem i zakończył dzień na niewielkim wzroście, co niestety nie wystarczyło, żebym wyszedł na plus. Reszta poszła mniej więcej zgodnie z moimi oczekiwaniami. Wyniki można zobaczyć w screenie.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 29.05.2019 22:55

Autor: bmbcz01

Kurde jest ten strach trochę na giełdzie. Sam zacząłem zamykać niektóre długoterminowe pozycje. W obecnej sytuacji wolę nie ryzykować, tylko cofnąć się do gotówki i przeczekać gorący okres, szczególnie, że pojawiają się znaki i głosy dotyczące ryzyka recesji, choć ja bym się powstrzymywał od ostentacyjnego uważania czegokolwiek.

Do tego nie wiadomo ile jeszcze potrwa wojna handlowa i czy nie przemieni się w coś jeszcze gorszego.

Mam za to otwartą pozycję na platynie, trochę przerzucę w złoto i srebro a większość kasy będę trzymał w gotówce i poczekam na sytuacje w której spokojnie będę mógł ponownie zainwestować.

A no i jeszcze zastanawiam się czy nie załadować się w kakao (-‸ლ) Widziałem wykres stale rosnącego zapotrzebowania na kakao w Azji i stale zmniejszających się możliwości produkcyjnych. Na pewno jest to ciekawy temat wymagający dalszego zbadania. Trafiłem też na artykuł, według którego Wybrzeże Kości Słoniowej estymuje zwiększenie produkcji kakao i to znacznie i szczerze mówiąc nie wiem jeszcze jak to interpretować w powiązaniu z powyższymi wykresami. Ewenutalnie też zamiast kupna kakao może lepiej będzie zainwestować w jakiś inny instrument finansowy, który byłby z nim powiązany lub z gospodarką jakiegoś dużego producenta. Sam nie wiem. Będę myślał.

A tak przy okazji podsumuję sobie dzisiejszy daytrading, bo był niesłychanie obfity w trejdy jak na moje standardy. Zazwyczaj otwieram jedną, może dwie pozycje w jeden dzień i to też niezbyt często, ale dzisiaj miałem czas i sobie siedziałem i klikałem bez zastanowienia. W rezultacie udało mi się wykręcić na 8 pozycjach +460,83 USD i licząc z FCA o którym pisałem rano dzisiaj moje konto wzrosło o 748 USD. Nie tak źle zważywszy na to, że jest to robione dla zabawy poza pracą i poważnymi inwestycjami. Najlepszą pozycją okazał się Beyond Meat (już chyba 3 raz z kolei), który zrobił mi +734,39 USD i uratował mój dzień :D Na przeciwległym biegunie jest Nokia -151,52 USD, cóż straty są rzeczą całkowicie naturalną w tradingu.

W screenie wrzucę dzisiejszy statement.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 28.05.2019 22:41

Autor: bmbcz01

Giełda kolejny dzień na minusie. Dalej głównym powodem jest niepewność spowodowana brakiem podpisanej umowy handlowej między USA a Chinami.

Rynek obligacji USA poszedł w dół:

3 miesięczne: 2,350

2 letnie: 2,127

5 letnie: 2,069

7 letnie: 2,159

10 letnie: 2,268

30 letnie 2,705

Linia rentowności obligacji jest więc raczej płaska. Interpretując to z perspektywy, którą opisywałem w jednym z moich poprzednich wpisów, gdzie poruszyłem kwestię korelacji linii rentowności obligacji i S&P500, trzeba być czujnym, ponieważ rynek w taki sposób dawał już znać o zbliżającej się recesji. Tzn. kiedy linia będzie odwrócona i krótkoterminowe obligacje będą wyceniane wyżej niż długoterminowe, może to oznaczać, że warto szukać deszczowych chmur nad giełdą. Niżej oprocentowane obligacje długoterminowe od krótkoterminowych oznacza, że uczestnicy rynku nie mają zaufania do rynku i być może taka sytuacja się pojawi.

I teraz jak to może dalej wyglądać. Po pierwsze trade deal między USA a Chinami powinien spowodować wzrost zaufania do amerykańskiej gospodarki a co za tym idzie również i wzrost na długoterminowych obligacjach. Kolejną rzeczą na którą można zwrócić uwagę to 19 czerwca, kiedy to FED zdecyduje czy utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, czy je obniży. Na CME są kontrakty terminowe na których mozna zakładać się czy i ew. w jaki sposób FED zmieni stopy procentowe. W chwili obecnej 93,3% rynku uważa, że 19 czerwca stopy procentowe nie ulegną zmianie. Kolejna decyzja FED będzie 31 lipca.

Ale trzeba pamiętać, że to tylko korelacja i może się nie powtórzyć ani nie sprawdzić. Tak to jest z tymi korelacjami, że działają przez pewien czas. Zazwyczaj do momentu aż mainstream zacznie danego wskaźnika używać na większą skalę. Tak czy inaczej warto takich wskaźników szukać i warto je obserwować.

#bmbczogieldzie #gielda #obligacje #pieniadze #inwestycje

Data: 27.05.2019 11:08

Autor: bmbcz01

Dzisiaj otwieram jedną pozycję na dłuższy termin i jedną na chyba max kilka tygodni.

Pierwszy to platyna, licząc na to, że zluzuje się trochę polityka Europy dot. diesla i ucichną w najbliższym czasie afery z nim związane. Z platyny produkuje się gaźniki do samochodów z dieslem. To jest ta pozycja na długi termin.

Druga pozycja to swing trade na gazie ziemnym. Bez fundamentów jakichś, grając typowo pod to, że obecnie cena gazu ziemnego jest niska.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 24.05.2019 21:42

Autor: bmbcz01

Ciekawie się dzisiaj.

Trump pokazuje kolejne karty, które mogą być wykorzystane w wojnie z Chinami. Jest to m.in. departament skarbu, który może ukarać Chiny za manipulowanie walutą. Wczoraj też Trump obiecał pomoc rolnikom, którzy dostali po tyłku przez Chińskie cła.

No na razie ta wojna wygląda dosyć jednostronnie i szczerze mówiąc ja nie widzę możliwości, żeby Chiny wyszły z tego zwycięsko.

A przechodząc do giełdy, po kiepskim tygodniu rynek się regeneruje. Główne indeksy trochę w górę. W górę idą też firmy budowlane, ponieważ spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Regeneruje się też ropa po najgorszym tygodniu w 2019 roku.

Z moich inwestycji – zacząłem zastanawiać się nad inwestycją w akcje Tesli, pomimo tego, że pojawiają się głosy, że nie ma dla nich nadziei.

Akcje kosztują ok. 190 USD, mówi się o spadku do nawet 35 USD, co według mnie jest srogo przesadzone. Upadek Tesli jest dla mnie na chwilę obecną niezbyt prawdopodobny i bardziej skłaniałbym się w stronę przejęcia Tesli przez jakieś Google czy Apple. Będę myślał w przyszłym tygodniu nad tym, pewnie przeanalizuję to dokładniej a na ten tydzień kończę, bo chwilowo mam dość giełdy :D Zostało 20 minut do końcowego dzwonka.

Miłego weekendu Lurasy :D

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 24.05.2019 09:17

Autor: bmbcz01

Dobra, dzisiaj wracam do ropy i szybki trade. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 5k wrzucone, dźwignia 1:10 i szybki jednodniowy trade 4fun.

Nie jest to odpowiedzialne inwestowanie. Mam specjalne środki odłożone na taką zabawę i szczerze mówiąc nie polecam tradingu w krótkim terminie z dźwignią. Ale takie rzeczy łatwiej opisać na Lurkerze niż rozsądną pozycję trzymaną przez wiele miesięcy bez dźwigni, która zrobi solidne 10%. Mimo wszystko jak ktoś chce zarabiać to rozsądne, długoterminowe inwestowanie jest zdecydowanie korzystniejszą opcją dla większości osób.

#bmbczogieldzie #inwestycje

Data: 23.05.2019 22:19

Autor: bmbcz01

Nawiązując do mojego poprzedniego wpisu. 10-letnie obligacje USA stoją na najniższym poziomie od 2017 roku. 2,4 wczoraj, 2,3 dzisiaj.

BYND wystrzelił jeszcze wyżej i na 2 minuty przed końcem rynku zyskuje 5,3% :D :D :D

Dzisiejszy dzień jest zdecydowanie na minus. Zagrożenie wojen na wielu frontach. Strach przed stratami podczas wojny handowej z Chinami. Nie wiadomo tak na prawdę co się wydarzy. Tracą spółki technologiczne, traci ropa ponad 5%. Sytuacja makroekonomiczna jest niepewna a giełdę napędza strach.

Chińczycy zaostrzyli retorykę wobec USA. Nazwali Trumpa "bully". Jedna z gazet w Chinach nawet stwierdziła, że USA prowadzi ekonomiczny faszyzm xD USD dzisiaj nieznacznie umacnia się wobec CNY.

Raport przychodów wypuścił przed chwilą HP.

Przychody wyniosły: 14,04B USD vs estymowane 13,97B USD

Przychody na akcję: 0,53 USD vs 0,51 USD

HP sprzedaje więcej do mniejszych firm na większych marżach, co skutkuje stabilnym wzrostem wyników i dobrze prognozuje na przyszłość.

W rezultacie po sesji HP zyskuje ok. 4%.

Zwycięzcą dzisiejszego dnia jest na pewno L Brands, spółka która wczoraj opublikowała pozytywny raport przychodów. Dzisiaj zyskała ponad 12%.

Cóż, wyprzedaż na rynku trwa. Nie powiem, żeby mnie to jakoś szczególnie martwiło, ale na pewno nie chciałbym przegapić momentu w którym lepiej sprzedać wszystkie swoje akcje.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 23.05.2019 20:55

Autor: bmbcz01

Ale dzisiaj czerwono na giełdzie. Do godziny 13:20 NY: Nasdaq Composite -1,80%, S&P500 -1,54%, DJI -1,58% Russ 2k -2,30%. W górę indeks nieruchomości.

Ropa już podchodzi powoli pod -6%.

https://www.youtube.com/watch?v=Upez33EGiRA

Ale przypadkowo wyszedł mi też pozytywny akcent. Kolejny trejd wrzucony dla zabawy zarobił na dobrą imprezę w weekend. Wczoraj po zamknięciu ropy otworzyłem longa na Beyond Meat za pieniądze przeznaczone na zabawę na giełdzie i trading. I Wczoraj kupiłem jak było -0,7%, zamknięcie na +0,17% a dzisiaj zrobiło ponad 2,5%, co dzięki dźwigni 1:5 daje mi 1,5k USD, które z chęcią w sobotę przepiję. W ogóle dziwna ta spółka. 320% od IPO, niesamowity wynik. Jak to mówią fake meat, real money :D

Jutro raczej nic nie otwieram, zamknę tylko BYND. Zobaczymy co przyniesie kolejny tydzień :D

Osobiście martwi mnie wzrost rentowności obligacji krótkoterminowych. Zaplanowane zwiększenie stóp procentowych jeszcze przyspieszy ten proces. Może to świadczyć o coraz mniejszym zaufaniu do rynku. Przy poprzednich recesjach był to dobry wyznacznik zbliżającego się kryzysu. Na chwilę obecną krzywa rentowności obligacji wygląda dobrze, ale jak rentowność obligacji krótkoterminowych przewyższy rentowność obligacji długoterminowych to ja osobiście uciekam z moimi pieniędzmi i czekam aż wszystko jebnie, bo będzie okazja kupić taniej.

Dla zobrazowania o czym mówię:

Sierpień 2000:

Sierpień 2000

Styczeń 2003:

Styczeń 2003

Maj 2007:

Maj 2007

Marzec 2008:

Marzec 2008

Wczoraj:

Wczoraj

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #ekonomia #pieniadze

Data: 23.05.2019 16:33

Autor: bmbcz01

O kurde ale fart. Ropa dzisiaj -5,3% na razie. Wczoraj pisałem, że zamykam wszystkie pozycje na ropie ze stratą a dzisiaj przez dźwignie straciłbym mnóstwo pieniędzy.

Ropa jest wrażliwa na makroekonomiczne zmiany i wystraszyłem się Iranu, Chin, UK. Stwierdziłem że lepiej nie angażować się w ten walor. Ale takiej rzeźni to się nie spodziewałem.

#bmbczogieldzie #inwestycje

Data: 22.05.2019 23:16

Autor: bmbcz01

Zakończył się trzeci czerwony dzień na giełdzie, w ciągu ostatnich czterech dni roboczych.

S&P500 -0,28%, Nasdaq Composite -0,45%, DJI -0,39%.

Nadal czuć strach przed tym, co zrobi Trump w wojnie z Chinami. Chińczycy zachowują się tutaj bardzo asekuracyjnie, raczej próbując rozładować sytuację, podkreślając jednak, że nie chcą się ugiąć. W tej całej sytuacji Apple traci ponad 2%.

Sytuacja Irańska ma wpływ na ropę, która straciła dzisiaj 2,62%. Trochę mnie to zabolało, bo miałem zajętą długą pozycję na ropie. Dzisiaj postanowiłem zamknąć wszystkie pozycje na niej ze stratą.

Dużym przegranym dzisiejszego dnia w USA jest Tesla. Dzisiejszy dzień zakończyła ponad 6% na minusie. Mamy do czynienia z coraz większą paniką na tej spółce. Ja przyglądam się sytuacji, na razie nie wierzę w plotki o tym, żeby Tesla rzekomo bankrutowała. Bardziej przyglądam się sytuacji, żeby w odpowiednim momencie zdecydować czy kupić ich akcje czy nie, chociaż na razie trzymam swoje pieniądze z dala od tesli.

Na przeciwległym biegunie jest jedna ze spółek, której akcje posiadam, czyli Target. Dzisiaj zakończyli dzień 7,78% na plusie. Osobiście zacząłem skupować, kiedy akcje kosztowały od ok. 75 do 70 usd. Takim punktem, który popchnął spadki było ogłoszenie jakiś czas temu darmowej dostawy w ciągu jednego dnia przez Amazon dla subskrybentów Prime. Wtedy wszystkie sieci sklepów poszły w dół. Jednak wyróżnikiem Targetu było to, że oferują dostawy tego samego dnia i wiedząc, że to jest dobra spółka, która posiada taki wyróżnik na rynku, postanowiłem zacząć w nich inwestować. Dzisiejszy dzień był pierwszym w którym zaświeciła się ta spółka na zielono, ale to długoterminowa inwestycja, więc nie ma co się ekscytować jednym dniem.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 21.05.2019 22:50

Autor: bmbcz01

Technologiczne spółki w górę i w rezultacie ciągną całą giełdę na plus. Apple ponad 1,8% w górę, Facebook ponad 1%, Netflix +1,71, Google 0,88%. Z FAANG jedynie Amazon poszedł w dół o 0,21%.

Indeksy Dow Jones +0,77%, S&P500 +0,85%, NASDAQ COMPOSITE +1,08%.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że USA wycofuje się z sankcji nałożonych na Huawei. Spółki z branży 5G zareagowały na to pozytywnie, między innymi Verizon +0,83%, AT&T 0,68%, Intel +2,02%. W przypadku Intela pozytywną informacją było to, że utrzymali pozycję światowego lidera producentów półprzewodników. W 3 kwartale 2018 roku stracili tę pozycję na rzecz Samsunga, w 4 kwartale pozycję odzyskali i zdołali to utrzymać w Q1 2019.

W ogóle oczy inwestorów zwrócone są w stronę Trumpa i Xi Jinpinga. Trump stwierdził, że nie podjął jeszcze decyzji czy nałożyć cła karne dla kolejnych chińskich produktów, których export do USA wynosi 325B dolarów. W mojej opinii nie wprowadzi niczego do momentu ich spotkania na szczycie G20 w Japonii, więc giełda będzie miała trochę spokoju. Choć na pewno będzie widać strach inwestorów.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze #ekonomia

Data: 21.05.2019 09:42

Autor: bmbcz01

Dzień dobry.

Dzisiaj dalej BTC siedzi sobie grzecznie pod 8k USD i nie chce coś przebić się wyżej. Podobnie XRP, spadło poniżej 40 centów i wygląda jakby czuło się tam komfortowo. Za to ETH zadomowiło się powyżej 250 USD.

Ostatnio po takich krótkich, kilkudniowych lub tygodniowych, bocznych trendach następował skok, więc może wkrótce historia sie powtórzy i zobaczymy znowu wzrost lub obsówę o jakieś 1000 baksów.

Ale przechodząc do newsów.

Ludzie w Iranie boją się o swoje pieniądze. Mogliby kupić złoto, ale jest nieporęczne i nie można dużej ilości przewozić za granicę. Gdyby tak istniało jakieś aktywo, które pozwalałoby na przechowanie wartości, byłoby łatwo rozmienialne, bezpieczne i niezauważalne dla straży granicznej a także pozwalające na przesyłanie tego na odległość…

 1. Bitcoin w Iranie bije rekordy popularności. Tak wynika z wykresu przedstawiającego wolumen wymiany BTC/IRR na platformie LocalBitcoins. W zeszłym tygodniu wolumen wyniósł 45 miliardów Riali (1,35 miliona USD). Najwidoczniej strach przed spadkiem wartości waluty oraz potencjalne problemy z ich przesyłaniem lub wywiezieniem poza granice sprawia, że ludzie chcą lokować swoje pieniądze w Bitcoiny. Podobnie było w Wenezueli.

 2. Amerykańska SEC po raz kolejny przełożyła decyzje dot. wniosku VanEck i SolidX na Bitcoinowy ETF. ETF, czyli exchange-trader fund, jest to instrument, który odwzorowuje wartość aktywów, których dotyczy. Czyli cena BTC ETF będzie odwzorowywała cenę BTC. Jeżeli zostanie zatwierdzony, BTC ETF będzie notowany na giełdzie CBOE w Chicago. SEC juz kilkukrotnie przekładał decyzję w tej sprawie w 2018 roku i ostatnio, chyba w lutym 2019. Kolejny termin został wyznaczony na 19 sierpnia 2019. Jeżeli wtedy SEC nie da pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi, kolejny termin będzie już ostateczny – 18 października 2019. Coś czuję, że do tego ostatecznego terminu nie otrzymamy odpowiedzi.

Dziękuję za uwagę i miłego wtoreczku.

#kryptowaluty #btc #bitcoin #inwestycje #pieniadze #bmbczokrypto

Data: 20.05.2019 09:46

Autor: bmbcz01

Czas wrócić do pisania o krypto. Choć niewiele się ostatnimi czasy działo, poza wzrostem ceny, spadkiem ceny i znowu wzrostem ceny, co nie jest niczym szczególnym na rynkach.

W chwili pisania tego wpisu, cena BTC wynosi niecałe 8000 USD i zregenerowała się po zeszłotygodniowym spadku, kiedy to na chwilę zeszło do 7,2k USD. Spore wzrosty zaliczyło również ETH, którego cena wynosi już ponad 250 USD oraz ruszyło się, jak zwykle z opóźnieniem XRP, które wskoczyło w okolice 40 centów za sztukę.

I ktoś teraz siedzi i myśli, matkobosko, 100% pieniędzy więcej w 2 miesiące. Chryste panie, dlaczegoż tego nie kupiłem wtedy, ojagłupi. I takich ludzi jest sporo, patrząc na grupy na facebooku. I znowu pytania "czemu spada?!?!?!". No spada, zawsze się jest na czerwonym choć przez chwilę jak się trejduje. Nawet jak się wejdzie w idealnym dołku, co da się zrobić jedynie fartem, i tak spread sprawia, że jesteśmy na czerwono na początku. No dobra, przykład głupi, choć prawdziwy, ale jak ktoś nie jest w stanie patrzeć jak jego pieniądze choć przez chwilę maleją to niech lepiej się za spekulację nie bierze, bo jak wrzuci się takie 100k, spadnie o 10% (a nawet jak już mamy rynek byka to i tak na pewno zobaczymy jeszcze większe spadki) i łatwo jest stracić głowę myśląc chryste panie, mogłem za to polecieć na wczasy all excuse me w huragandzie" i sprzedać ze stratą, bo potencjalne przegapienie dwóch egipskich przygód to za dużo dla statystycznego polaka.

No ale ideą tego wpisu nie jest wnoszenie edukacyjnej wartości w najgłupszy możliwy sposób, tylko przepisywanie newsów z internetu. Zatem zapraszam.

 1. CEO mało znanego w Polsce banku podczas jednego z wywiadów dla mało znanej wśród polskich emerytów gazety poinformowała, że nie widzą zastosowania blockchain w sektorze bankowym. Chodzi o Catherine Bessant, CTO Bank of America, jednej z największych instytucji finansowych na świecie, która została zapytana o tę technologię przez dziennikarza Bloomberg. Dodała jednak, że wierzy w to, że blockchain można wykorzystywać w wielu obszarach, jednak z powodu skali działania banków, nie ma na chwilę obecną realnych zastosowań w tym sektorze.

 2. Europejski Bank Centralny uznał, że kryptowaluty nie mają wpływu na prawdziwą ekonomię. Tak twierdzą w wypuszczonym przez siebie raporcie, zatytułowanym "Crypto-Assets: implikacje dla stabilności finansowej, polityki pieniężnej oraz płatności i infrastruktury rynkowej". W raporcie napisano, że w chwili obecnej wirtualne waluty nie spełniają funkcji powszechnego ekwiwalentu. EBC widzi szansę na rozwwój krypto wraz z rozwojem stablecoinów, czyli kryptowalut odzwierciedlających cenę tradycyjnej waluty czy np. złota czy innych jakichś tam rzeczy.

 3. Wiele razy pisałem o wykorzystaniu blockchain w supply chain. Sam rzygam już tym tematem, więc krótko. ConsenSys, Microsoft i Louis Vuitton Moet Hennessy stworzą blockchain, który ma w zakresie zaawansowanego trackowania i monitorowania produktów służyć branży dóbr luksusowych.

Starczy na dzisiaj. Miłego dnia.

#kryptowaluty #blockchain #pieniadze #inwestycje #spekulacja #bmbczokrypto

Data: 15.05.2019 22:19

Autor: bmbcz01

Sesję na NYSE zamykał dzisiaj Deontay Wilder (posiadacz najmocniejszego ciosu w boksie wagi ciężkiej) i złamał młotek, którym uderza się na koniec sesji xD

Ogólnie giełda się regeneruje po ostatnich spadkach. Technologiczne spółki poszły w górę, Alphabet o ponad 4%, Facebook prawie 3%, Apple 1,04%, Netflix ponad 2,6%, Amazon 1,57%. Alibaba, która wczoraj udostępniła wyniki za pierwszy kwartał jest ponad 1,2% w górę, przełamując się po spadkach od prawie początku maja.

Przed chwilą wyniki opublikowało CISCO i były one pozytywne. 0,78 USD vs 0,77 USD prognozowanego przychodu na akcję. Same przychody wyniosły 12,96B vs prognozowane 12,89B. CISCO operowało na trochę niższej marży operacyjnej niż wynosił konsensus, ale informacja ta nie wystraszyła inwestorów i kurs po sesji poszedł w górę o ok. 3,3%.

#gielda #bmbczogieldzie #inwestycje #pieniadze

Data: 14.05.2019 00:05

Autor: bmbcz01

Chiny odpowiedziały na działania USA.

Zwiększyły cło do 25% na 2493 towary w tym produkty spożywcze i LNG, 20% na 1078 towarów w tym chemikalia i papier i 10% na 974 towary m.in. tekstylia. Łączna wartość importu tych towarów przez Chiny to ponad 60 mld USD.

Na amerykańskiej giełdzie pojawiły się duże spadki. Największe od stycznia.

Dow Jones spadł o 2,38%, Nasdaq Composite o 3,41%, S&P500 o 2,41% a Russell 2000 o 3,18%.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 13.05.2019 16:50

Autor: bmbcz01

Mike Pompeo powiedział w wywiadzie dla CNBC, że USA nie cofnie się przed Chinami i ich głównym celem jest zadbanie o prawa własności intelektualnej amerykańskich firm. Giełda nurkuje.

Można się zastanawiać czy to nie początek kolejnego krachu, według mnie nie, choć zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość. Ale obecnie reakcja giełdy nie wygląda na przesadzoną.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 11.05.2019 11:28

Autor: bmbcz01

Wczoraj swoje IPO, czyli pierwszą ofertę publiczną na giełdzie miał Uber. Po wielu problemach z oszacowaniem ile są warci, spółka została wyceniona na 45 USD za akcję, co miało oznaczać kapitalizację na poziomie 75,5B USD i po tej cenie Uber zebrał ok. 8 mld USD, co jest wynikiem wysokim, choć poniżej oczekiwań. Handel rozpoczął się przy cenach ok. 42 USD, a dzień zakończył się na poziomie 41,57 USD, czyli spadek o 7,62% wobec pierwszej wyceny oferty publicznej.

Mimo wszystko jest to jeden z największych IPO w historii giełdy Nowojorskiej i największe od IPO Alibaby w 2014 roku, której wartość oszacowano na 169B USD.

Każdy wie jak działa Uber, ale jak ktoś chce się dowiedzieć trochę więcej o ich biznesie, polecam zacząć od tego filmu:

( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚https://www.youtube.com/watch?v=GDO_J8vJ_Nc

#gielda #ipo #uber #inwestycje #bmbczogieldzie

Data: 09.05.2019 23:03

Autor: bmbcz01

Dzisiaj raporty za Q1 wypuścił Dropbox. Jego wyniki są dla mnie nie małym zaskoczeniem, ponieważ myślałem, że ten serwis nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś, ze względu na mocną konkurencję iCloud, który ludzie kupują, żeby wygodniej korzystać z iPhonea, wszechobecny Google Drive czy OneDrive, w którym 1TB dodawany jest do licencji Office 365.

Okazało się jednak, że przychody były wyższe niż estymowane. Przychód wyniósł 386 mln vs prognozowanych 382 mln. Dropbox ma 13,2 miliona użytkowników, którzy płacą średnio 121,04 usd.

Kolejną znaną spółką, która wypuściła dzisiaj raport jest Booking Holdings. W tym przypadku estymowane przychody oscylowały w okolicach 2,93B USD, jednak przychody za pierwszy kwartał wyniosły 2,84B USD. Nie jest to jednak negatywna informacja, ponieważ nadal jest to wzrost o ok. 10% wobec zeszłego roku.

Po głównej sesji akcje obu spółek poszły w górę. Dropbox o ok. 7% a Booking o ok. 4%.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 09.05.2019 19:41

Autor: bmbcz01

Zarówno w CNBC i Bloomberg, reporterzy twierdzą, że dzisiejsze spadki na giełdzie były spowodowane niezrozumieniem wystąpienia Trumpa.

Słowa, które miały się odnosić do Korei Północnej i bomb atomowych, traderzy mieli rzekomo zrozumieć jako słowa odnoszące się do Chin. "Złamali umowę i za to zapłacą. Nie będziemy z nimi negocjować", odpowiedział Trump zapytany przez dziennikarza, po czym bardzo płynnie przeskoczył do drugiej części pytania, która dotyczyła Chin.

To wszystko bardzo zatrzęsło giełdą i podobno stąd te spadki z samego rana. Teraz się regeneruje, zmniejsza swoje straty o co najmniej połowę. Pojawił się tweet, w który m Trump napisał, że będzie rozmowa telefoniczna z Chinami i dodatkowe informacje, że wszystko sobie przedyskutują a wydźwięk tego wszystkiego był taki, że sytuacja jest stabilna.

Zakładając, że groźba wojny handlowej nie jest już tak duża, ja uważam, że nie należy pomijać jednej, ważnej kwestii. Według mnie, dzisiaj mieliśmy jasny sygnał, że inwestorzy zaczynają się bać i bacznie obserwują co się dzieje, żeby w razie czego, w odpowiednim momencie uciec ze swoimi pieniędzmi. Mamy wysokie ceny, duży strach wśród inwestorów i wiele lat hossy, która kiedyś się musi skończyć.

Nie twierdzę, że to koniec wzrostów. Jest też sporo sygnałów, które mogą sugerować ich kontynuację. Trzeba się przygotować, że krach może nas zaskoczyć w każdej chwili plus mieć przygotowane pieniądze na zakupy spółek na promocjach po krachu.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze #trump #chiny

Data: 09.05.2019 11:29

Autor: bmbcz01

Dzień dobry Lurasy. Bitcoin przekroczył 6000 USD. Oznacza to, że od początku roku cena wzrosła o jakieś 80%, przy czym przez pierwszy kwartał cena praktycznie stała w miejscu. I po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że jak już wszyscy krzyczą, że to koniec, nic dobrego z tego nie będzie i w ogóle tylko jakieś mośki się tym interesują to jest to najlepsza okazja do kupna. I kto teraz wyszedł na mośka? xD

Więcej osób się tym zainteresuje jak cena przekroczy 15k, potem jak będzie powyżej 30k to już w ogóle a najwięcej będzie wchodziło w krypto tuż przed kolejnym ogromnym spadkiem. Tak działają emocje, trudno się kupuje jak coś tanieje. Ciężko się ogląda stratne pozycje, ale tak na logikę – kupowanie jak coś rośnie i sprzedawanie jak spada nie brzmi jak dobra strategia i w długim terminie większość ludzi kończy ze stratami. Nawet wielkie postacie tradingu, jak Jesse Livermore, absolutna legenda i człowiek, który na tym polu osiągał ogromne sukcesy, ostatecznie wszystko stracił i popełnił samobójstwo. Dużo bardziej logiczną strategią wydaje się kupowanie jak coś jest tanie i sprzedawanie jak drożeje, tylko wtedy narażamy się na oglądanie naszego salda w czerwieni a ludzie się przed tym bronią.

No ale przechodząc do newsów. Zacznę od Buffeta, bo to człowiek, który najlepiej na świecie potrafi zarabiać pieniądze. A w końcu chyba o to chodzi w kryptowalutach.

 1. Warren Buffet wypowiedział się po raz kolejny na temat Bitcoina. Legenda inwestycji nadal utrzymuje, że kryptowaluty nie przejawiają żadnej wartości. Pozwolił sobie na porównanie kryptowalut do guzików w swojej marynarce: "Wezmę jeden guzik z mojej marynarki, to będzie jeden token. Sprzedam Ci go za 1000 dolarów i zobaczymy czy uda Ci sie podnieść jego cenę do 2000 dolarów. Ale ten guzik ma bardzo ograniczone zastosowanie". Jak ktoś zna sie na finansach, nie sposób jest podważać słowa Buffeta, ponieważ jest to osoba, która udowodniła w ciągu swojego życia, że wie co robi. Ja, choć jestem fanem krypto, zawsze przyjmowałem jego słowa z bardzo dużym szacunkiem, choć mam bardziej luźne podejście do wartości i uważam, że spekulować można na krypto, guzikach czy czymkolwiek innym, jeżeli znajdziemy drugie strony transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że jak coś nie ma fundamentalnej wartości, nie będzie rosło w nieskończoność.

 2. Największa na świecie giełda kryptowalut została okradziona. Binance ogłosiło, że padło ofiarami ataku i skradziono im 7000 BTC. CEO Binance, Changpeng Zhao na bieżąco odpowiadał na pytania zmartwionych internautów na Twitterze. Obecnie zespół pracuje nad usunięciem efektów włamania, co według ich szacunków może potrwać około tygodnia. W tym czasie wypłaty depozytów są zawieszone, jednak otwarty jest cały czas handel na giełdzie. Changpeng Zhao jest jedną z tych osób, które bardzo dbają o to, aby użytkownicy czuli się pewnie na jego giełdzie. Pamiętam jak podczas niespodziewanej awarii serwerów, co 30 minut pisał na Twitterze co dokładnie się dzieieje i jakie kroki podejmują, aby usunąć awarię najszybciej jak się tylko da, aby uspokoić użytkowników i zapewnić, że ich środki są bezpieczne. Jestem przekonany, że giełda niedługo pokona problem i wszyscy użytkownicy otrzymają zwrot kosztów.

 3. Ripple wypuściło aktualizację xCurrent do wersji 4.0. David Schwartz napisał, że zespół Ripple pracuje nad wprowadzeniem aktualizacji u wszystkich swoich klientów, ale ponieważ nie jest to prosty proces, potrwa on trochę czasu. xCurrent otrzymał obecnie wsparcie do xRapid, produktu skierowanego do instytucji, opartego na kryptowalucie XRP. Aktualizacja wprowadza również prostsze korzystanie z xRapid dla banków i instytucji finansowych, głównie usprawniając proces płatności międzynarodowych. Banki, które są w sieci RippleNet mogą między sobą czerpać korzyści z szybkich i tanich płatności międzynarodowych za pośrednictwem xRapid, co w połączeniu z ulepszoną obsługą wielu walut może to skłonić inne banki do dołączenia do sieci RippleNet.

 4. Facebook zrezygnował z zakazu promowania kryptowalut i ICO na swoim portalu. Zapewne z powodu planowanego wypuszczenia swojej kryptowaluty. Yyy nie wiem co więcej napisać na ten temat xD

Dobra starczy na dzisiaj. Miłego dnia Lurasy!

#kryptowaluty #bitcoin #btc #ripple #xrp #pieniadze #inwestycje

Data: 09.05.2019 00:03

Autor: bmbcz01

Dzisiaj nie dodałem żadnego poważnego wpisu o kryptowalutach ani o giełdzie. Dorzucę teraz na szybko w celu ratowania swojej godności po chwilach zbytniej ekscytacji groźbami Mośka i wrzucaniem jakichś głupot xD

Dzisiaj w ciągu dnia giełda się zbierała całkiem nieźle. Wszystko wyglądało tak, jakby Nasdaq, S&P, DJI miały wylądować na plusie. Ostatnie 5 minut giełdy jednak było decydujące (co wbrew pozorom nie jest niespotykane). W ciągu tych 5 minut wszystko zostało zrzucone i Wall Street znowu się zaczerwieniło. Wygląda to na pierwszy rzut oka, jakby ktoś zrzucił w ostatnich minutach Appla i kilka innych blue chip, ponieważ sam Apple, który obserwowałem stracił ponad 0,5%.

Na plusie 1,16% zakończył dzień Disney, który po końcowym dzwonku opublikował raport przychodów za pierwszy kwartał. Jak się można było spodziewać, raport był pozytywny i po sesji Disney poleciał w górę o kolejne ponad 1,2%.

Przychody Disney wyniosły 14,92 miliardy USD, wobec prognozowanych 14,55 mld USD, co oznacza wzrost rok do roku o 2,5%. Przychody na akcję wyniosły 1,61 USD.

Gwiazdą dzisiejszego dnia okazała się Match Group, grupa do której należy Tinder, która dzisiejszy dzień zakończyła 12,44% na plusie. Obiło mi się o uszy, że Tinder osiągnął jakiś ważny milestone w ilości aktywnych użytkowników, ale nie wiem zbyt dużo o tej spółce, więc nie będę się wymądrzał.

Na przeciwległym biegunie jest Tripadvisor, który spadł o ponad 11%. Mówi się, że to z powodu spadku ilości aktywnych użytkowników po raz pierwszy w historii i to o 5%. Zastanawiam się czy to jest okazja do zakupu czy raczej sygnał ostrzegawczy.

#inwestycje #gielda #disney #tinder #tripadvisor #pieniadze

Data: 08.05.2019 00:21

Autor: bmbcz01

Dobra, mogę już napisać trochę więcej na temat dzisiejszego dnia. W poprzednim wpisie napisałem, że giełda spadła, ponieważ ludzie wystraszyli się wojny handlowej między USA i Chinami. Taki strach był już wczoraj, ale po informacji, że Chiny wyślą swoją ponad 100 osobową delegację na rozmowy do USA giełda zaczęła odrabiać straty. Dzisiaj strach jednak był większy i odbiło się to największymi spadkami od, z tego co pamiętam, 5 stycznia.

Ja jak zwykle uważam, że reakcje na giełdzie są przesadzone. Mamy tam zawsze walkę dwóch emocji – euforii i strachu. O ile euforię się trzyma jako tako w ryzach, o tyle strach jest emocją bardzo silną i na giełdzie widać to najlepiej. Dlatego uważam, że jak tylko sytuacja się rozwiąże, będziemy mieli dosyć szybkie odrabianie strat.

Napiszę Wam jeden ze scenariuszy, który zamierzam w najbliższym czasie rozgrywać.

Background całej sytuacji jest taki, że Trump zapowiedział podniesienie ceł na niektóre towary importowane z Chin z 10% do 25%. Nie ma się co dziwić, że giełda tak zareagowała, ponieważ takie cła będą miały wpływ na ogromną ilość firm w USA.

Chiny mogą jednak zapobiec tej sytuacji dogadując się z Trumpem i zapowiadając zmiany u siebie. Między innymi, jednym z celów Trumpa, jest zapewnienie większej ochrony własności intelektualnej w Chinach. Obecnie Chiny eksportują ogromną ilość podróbek a ich dostępność na całym świecie jest większa niż kiedykolwiek. Wystarczy kilka kliknięć i już mamy sygnowane akcesoria z Apple, nowe adidaski z najka a jak jest się polskim raperem to frotowe skarpetki z guczi.

Myślę, że mógłbym rozegrać zakładając, że Chińczycy mogą to obiecać, ponieważ ten temat jest u nich dosyć gorący już od dłuższego czasu a wywieranie wpływu przez USA ma za zadanie jedynie zmotywowanie rządu w Chinach do wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie,

Dlatego zastanowię się nad postawieniem długich pozycji na markach takich jak Apple czy Nike lub innych, które mogą mieć duże straty spowodowane podrabianiem ich produktów i jak powyżej opisany scenariusz się sprawdzi, akcje mogą pójść do góry.

Co będzie jak się nie sprawdzi? Ciężko mi to sobie wyobrazić. Zakładam, że nie jest to początek recesji i giełda zregeneruje się po prostu trochę wolniej.

Niemniej jednak są to według mnie przymiarki do stopniowego osłabiania Chińskiej gospodarki. Kiedyś opiszę Wam mój pogląd na sytuację w Chinach i to, dlaczego uważam, że Chiny nie staną się pierwszą gospodarką na świecie. Tak z punktu widzenia osoby, która obserwuje tę sytuację od lat i jakie widzę podobieństwa do niegdyś podobnie pompowanej Japonii.

A teraz zgodnie z radą Gucia, włączam muzykę relaksacyjną i do spania :D Dobranoc Lurasy.

#gielda #usa #chiny #donaldtrump #gospodarka #pieniadze #inwestycje

Data: 07.05.2019 09:23

Autor: bmbcz01

Dzień dobry Lurki. Nie ma nic lepszego z rana niż kubek kawy i czytanie o kryptowalutach, prawda? :P

Dzisiaj Krypto zaliczyło kolejny rajd. Po niewielkiej korekcie w ostatnich dniach, obecnie zbliżyło sie już do 6 tysięcy USD (jak zaczynałem dla Was pisać, mieliśmy okolice 4k). W chwili pisania tego pisu kurs BTC wynosi ok. 5927 USD. Duży wzrost, bo o ponad 10% zaliczyło Ethereum, którego cena obecnie wynosi ponad 177 USD i tym samym ETH zwiększyło swoją kapitalizację rynkową do 18,7 miliarda USD, powiększając tym samym swoją przewagę nad XRP do prawie 6 mld USD. Jeszcze 2 miesiące temu XRP wyprzedziło ETH pod względem Market Cap w szczycie o ponad 1 mld USD.

 1. Co jakiś czas pojawia się news, że jakaś tam firma wykorzystuje blockchain w obszarze łańcucha dostaw, ale z racji świeżości tego rozwiązania, nie wiadomo było jakich rezultatów można się spodziewać. Ostatnio jednak PepsiCo poinformowało, że ich próby wykorzystania blockchain w tym obszarze podniosły efektywność łańcuch dostaw o 28%. Wykorzystanie Smart Contractów pozwala na wykorzystywanie danych z wielu źródeł (m. in. bezpośrednie info od dostawców i pośredników) niemal w czasie rzeczywistym, co odbiło się nie tylko na wzroście wydajności, ale również przejrzystości dla marki. PepsiCo zapowiedziało, że rezultaty są zachęcające i planują rozszerzenie wprowadzenia Blockchain w swoich operacjach.

 2. Ekonomista Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla wypowiedział się na temat kryptowalut. Według niego kryptwaluty powinny zostać "zamknięte". Stiglitz twierdzi, że krypto nie jest najlepszą droga do poprawienia wydajności globalnej ekonomii i dzieje się tak przez brak transparentności a stosowanie takiego Bitcoina do prania pieniędzy i finansowania nielegalnej działalności powinno stanowić przyczynę do odrzucenia tego systemu w zarodku. Powiedział też, że jego zdaniem digitalizacja systemu finansowego jest przyszłością, ale powinna iść wraz z transparentnością. Widząc, że te słowa należą do Noblisty, spodziewałem się dokładniejszego zbadania tematu, ponieważ każda osoba znająca te technologię wie, że kryptowaluty dają większą przejrzystość finansów. W chwili obecnej trudnym jest powiązanie portfeli z konkretnymi osobami, ale odpowiednie regulacje mogą łatwo rozwiązać ten problem. To już kolejna osoba, która uważa, że Bitcoin służy do prania pieniędzy, ale nie dostrzega, że skala problemu jest dużo większa w przypadku anonimowej i bardzo trudno namierzalnej tradycyjnej gotówki.

 3. Coinmarketcap, największa na świecie strona zbierająca dane dot. m. in. kursów kryptowalut i ich kapitalizacji rynkowej, ze swoich wycen usunęła dane z giełdy Bitfinex. Jest to pokłosie afery z Tether USD o której pisałem w ostatnich wpisach.

 4. Fidelity Investments, jedna z największych instytucji zarzadzających aktywami na świecie (zarządza ponad 2,4 trylionami USD), przygotowuje się do uruchomienia giełdy krypto dla instytucji, tak przynajmniej twierdzi Bloomberg, który jednak podkreślił, że są to informacje nieoficjalne. Czuję się, jakbym miał lekkie teżewe, bo kiedyś pisałem, że Fidelity chce wprowadzić usługi routingu transakcji BTC i realizacji transakcji pozagiełdowych, co czyni z nich pierwszą firmę, która skieruje swoją ofertę do inwestorów instytucjonalnych.

 5. Na koniec Wam powiem czym się różni korzystanie z kryptowalut za pomocą Coinbase od korzystania z tradycyjnego systemu bankowego lub "nowoczesnych" systemów typu PayPal.

Różni się tym, że jest bardziej ryzykowny, kurs się waha a transakcje są albo droższe, albo dłuższe. Jest jednak jedna rzecz, która łączy Coinbase z tymi tradycyjnymi systemami. Cenzura i wywieranie wpływu na politykę. Kontrowersyjny aktywista Milo Yiannopoulos otrzymał maila o konieczności weryfikacji konta a 3 minuty później jego konto zostało całkowicie zablokowane. Coinbase nigdy nie cieszył się sympatią środowiska krypto, właśnie ze względu na centralizację i utrzymywanie portfeli swoich użytkowników wewnątrz swojego systemu. To również nie jest pierwszy przypadek banowania użytkowników przez Coinbase. Dlatego polecam inne portfele i giełdy a także patrzenie w stronę giełd zdecentralizowanych.

To wszystko na dzisiaj. Skoro już spełniłem obowiązki Lurkowe, czas zacząć pracowąć :D Miłego dnia!

#kryptowaluty #bitcoin #btc #blockchain #inwestycje #pieniadze #coinbase

Data: 06.05.2019 21:07

Autor: bmbcz01

Jeszcze w zeszłym tygodniu dorzucałem kasę do moich pozycji na ropie, żeby uniknąć złapania margin call'a (czyli zamknięcia pozycji przez to, że straty wyrównają lub przekraczają depozyt zabezpieczający przy handlu z dźwignią). Dzisiaj wstając rano ropa była jakieś 2% na czerwonym, ale w ciągu dnia poszła w górę o 3%, co sprawiło, że już nie jedna a dwie z moich czterech pozycji na ropie świecą się na zielono a straty się zmniejszają.

W najbliższych dniach spodziewam się niewielkich spadków na tym walorze, ale wierzę, że ropa jest obecnie tanio, więc tego nie zamykam twardo swoje pozycje utrzymuję.

Inwestując z wykorzystaniem dźwigni finansowej (nie mówię tu o dużych dźwigniach i jednosesyjnym tradingu), należy pamiętać, żeby zawsze mieć pod ręką kapitał, który pozwoli nam utrzymać pozycję w przypadku, w którym dany walor pójdzie w przeciwną nam stronę, zachowując jednak rozsądek i zimną głowę oraz pamiętając, że nie jesteśmy nieomylni i czasem lepiej uciąć straty.

Ktoś spostrzegawczy zaraz powie "ale bmbcz, pisałeś kiedyś, że nie wykorzystujesz dźwigni finansowej. Jesteś oszut i kłamca". Nooo to było takie uproszczenie. Dźwigni nie wykorzystuję, żeby zwiększyć swoje pozycje ponad to co mam, ale czasem je wykorzystuję, żeby wejść w jakieś pozycje w odpowiednich wielkościach, trzymając jednak część kapitału niezaangażowaną, co pozwala mi na utrzymanie elastyczności pomimo poczynionych nieplanowanych inwestycji.

#inwestycje #gielda #ropa

Data: 02.05.2019 22:07

Autor: bmbcz01

Właśnie zakończyła się sesja w USA. Oczy ludzi skierowane były na gorące IPO, czyli wejście na giełdę spółki Beyond Meat. Inwestorzy mogli dzisiaj zarobić na dzisiaj na tej spółce 150%. Spółka produkuje bardzo podobne do mięsa zamienniki robione z wegańskich składników.

Dzisiaj szybki wpis, bo wracam do czekania na wyniki finansowe Activision Blizzard, bo mam kupione akcje tej spółki :D

#gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 01.05.2019 13:08

Autor: bmbcz01

Wczoraj około 22:30 naszego czasu Apple opublikowało swoje wyniki finansowe. Wcześniej rynek nie był zbyt optymistyczny i podczas sesji giełdowej Apple zanotował spadek o niespełna 2%.

Wyniki jednak okazały się raczej pozytywne. 58,02 mld USD przychodu wobec prognozowanych 57,37.

Gorsze od prognozowanych były przychody z iPhoneów i wyniosły 31,05 mld USD, wobec prognozowanych 31,10 mld.

Apple dał jednak sygnał na rynek, że są w stanie zarabiać nawet ze spadającym udziałem w rynku swojego kluczowego produktu. Pozytywnie wyglądają usługi takie jak Apple Music, iCloud itp., które przyniosły 11,45 mld USD przychodu. Wzrost o 50% zanotowała kategoria Wereables and Home & Accessories, obejmująca między innymi Apple Watch, AirPods czy AppleTV, która wyniosła 5,1 mld USD.

Dodatkowo Apple ogłosiło, że przeznaczy 75 mld USD na skup akcji własnych, co może również być pozytywną informacją.

W wyniku tego akcje Apple po zamknięciu sesji głównej poszybowały w górę o prawie 6%.

Sam nie wiem co myśleć o Apple. Z jednej strony spadający przychód ze sprzedaży iPhoneów martwi, ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że wiele ludzi korzysta cały czas z takich np. iPhone 6 i pewnie przyjdzie czas na zmianę. Z drugiej strony, osobiście jestem dosyć sceptycznie nastawiony do możliwości ratowania sytuacji sprzedaży iPhoneów w Chinach. Chiny mają bardzo dynamicznie rozwijających się lokalnych producentów smartphoneów, w tym coraz lepiej radzące sobie na arenie międzynarodowej Xiaomi. W Europie i USA Apple ma bardzo lojalną bazę użytkowników, w Chinach sytuacja wygląda jednak inaczej. Średni czas użytkownia jednego smartfonu w Chinach jest dużo krótszy, zwraca się uwagę na ceny itp. Zobaczymy co przyniesie przyszłość, jednak nadchodząca sesja może być małym roller coasterem.

#gielda #apple #inwestycje #pieniadze

Data: 30.04.2019 09:33

Autor: bmbcz01

Alphabet (Google) był wczoraj jednym z wygranych sesji giełdowej w USA. O tej spółce mówiło się wyłącznie pozytywnie a jej agresywne podejście do rynków, na których jest obecna, było bardzo doceniane przez analityków i ekspertów wypowiadających się w CNBC. Po tuż przed końcowym dzwonkiem GOOG był 1,21% na zielono (a GOOGL 1,47%).

Kiedy końcowy dzwonek wybrzmiał, Alphabet upublicznił wyniki za Q1 2019 i zakończyła ten kwartał z przychodami w wysokości 36,34 mld USD, zatem poniżej konsensusu 37,33 mld USD. Notowania po sesji głównej to spadek o 7,31%, więc dzisiaj może być wesoło :)

#gielda #inwestycje #google

Data: 27.04.2019 10:29

Autor: bmbcz01

Tak się zaklinałem, że urlop, że 0 kompa, 0 wykresów a dzisiaj od samego rana siedzę podekscytowany z myślą jak to kupię akcje Intela w poniedziałek xD

Wczoraj Intel opublikował raport za pierwszy kwartał, w którym wykazał zyski powyżej oczekiwań, ale jednocześnie obniżył wytyczne na cały rok podatkowy 2019, co spowodowało 10% spadek cen akcji (pic rel). Takie przeceny, na takich spółkach nie zdarzają się często.

W ogóle wczorajsza sesja była niesamowita. Ropa spadła o jakieś 3,5%, Amazon ogłosił dostarczanie zamówień w 1 dzień za darmo dla subskrybentów Prime, przez co jego akcje poszły w górę a taki np. Walmart spadł o 2,5%. Disney i sukces avengers (w samych Chinach sprzedali bilety na premierę za ponad 107 mln usd, co jest najlepszym wynikiem w historii) + plotka o zakupie 30% hulu.

Do tego w poniedziałek raport kwartalny wypuszcza Spotify i Google a we wtorek Apple. Coś czuję, że nie wytrzymam bez chociażby zerknięcia na to wszystko w apce na telefonie xD

#gielda #inwestycje

Data: 26.04.2019 21:02

Autor: bmbcz01

Kurde wódka się grzeje, znajomi już w knajpie a ja czekam aż zamknie się giełda w USA, żeby na koniec dnia pozamykać pozycje. Ale od jutra niech się dzieje co chce i przyszły tydzień będzie kompletnie bez wykresów :D

#gielda #inwestycje

Data: 26.04.2019 11:16

Autor: bmbcz01

Ostatni dzień pracy przed urlopem i szczęście mnie ogarnia. Ale nie ogarnia za to ludzi, którzy chcieli na szybko sobie kupić jakiegoś bitcoina i zaraz sprzedać z zyskiem, bo plan nie wypalił. Ale tak to jest jak się kupuje po dużych wzrostach i liczy na szybki zarobek.

I teraz przez to, że shortowałem od 2 dni Twittera, który miał 3 dni temu ogromny wzrost ceny, moje ego wzrosło i zacznę pouczać, że jak jest drogo to się nie kupuje, tylko sprzedaje ewentualnie. Kupuje się jak jest tanio.

Logicznym byłoby zatem pytanie "ale bmbcz01, kiedy jest tanio a kiedy drogo?". Odpowiadam – nie wiem. Dla mnie teraz jest tanio XRP, więc kupię, ale to nie na kilka dni, tylko na dłużej. Są jednak ludzie, którzy uważają, że jest on za drogi teaz – każdy posługuje się swoimi informacjami i znajomością danego waloru w określeniu co i kiedy jest tanio.

Utrudnia zadanie fakt, że cena się zmienia. I na przykład 5000 dolarów za 1 BTC to było drogo miesiąc temu, ale teraz to by było, według mnie, tanio. I nie mówię tutaj, że cena zejdzie o te 200 dolarów jeszcze, tego nie wiem, ale skoro uważam, że wtedy byłoby tanio to jakby zeszła do tej ceny to prawdopodobnie kupię. Może zarobię, może stracę, kto to wie, ryzyko zawodowe.

Patrząc na wykres PayPal za ostatnie pół roku nie sposób nie zauważyć, że cena akcji bardzo wzrosła, więc w normalnej sytuacji bym nie kupił, bo drogo. Jednakże, jeżeli nie otworzy się z jakąś dużą luką, dzisiaj zaryzykuję i kupię, ponieważ wczoraj udostępnili pozytywne kwartalne sprawozdanie finansowe. Nie sugerujcie się tym, nie jestem ekspertem od takich jednodniowych trejdów, ale lubię od czasu do czasu się pobawić w taki sposób. Dodam tylko, że to co piszę nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) :D

Długi wstęp, ale może ktoś dostrzeże w tym jakąś wartość edukacyjną, albo zainteresuje się rynkami finansowymi. Mam nadzieję, że ten wstęp zrekompensuje Wam to, że niewiele pojawiło się ciekawych informacji nt. krypto od wczoraj.

 1. No bo o czym mam napisać? Że raper Lil Pump sprzedaje ubrania w swoim oficjalnym sklepie za Bitcoiny? Kiedyś czytałem, że Jay-Z sprzedawał płyty za BTC i o tym zapomniał. Przypomniał sobie jak były one warte jakieś chore miliony dolarów.

 2. Albo mogę napisać, że rząd indyjski analizuje projekt ustawy, która całkowicie zakazywałaby tworzenia i sprzedaży kryptowalut. Ustawę tę popiera Departament Spraw Gospodarczych, Centralny Urząd Podatków Bezpośrednich i Główny Urząd Podatków Pośrednich i Ceł. Ale dyskutować to sobie mogą i coś czuję, że nic z tego nie wyniknie, bo przecież ostatnio zaczęli tworzyć regulacje pod krypto.

 3. No i mogę napisać znowu o SBI Holdings. Ale to już ciekawsze, bo CEO SBI Holdings, Yoshitaka Kitao, został Członkiem Zarządu Ripple. Na pewno wiedza pana Kitao, doświadczenie na rynkach finansowych, poważanie i szerokie kontakty pomogą Ripple stać się dużym atutem dla Ripple. Kitao zastąpi w Zarządzie pana Tahashi Okita, który również jest związany z SBI.

 4. Mógłbym też napisać, że Nike prawdopodobnie wypuści swoją kryptowalutę o nazwie CryptoKicks, ale nie napiszę ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dziękuję za uwagę. Idę na urlop i nie planuję siedzenia przed kompem jakoś szczególnie długo, więc następny wpis pojawi się zapewne 6 maja. Do zobaczenia Lurki.

#inwestycje #gielda #kryptowaluty #bitcoin #btc #ripple #xrp #pypl #twtr

Data: 25.04.2019 11:46

Autor: bmbcz01

Ała, kurwa, rzeczywiście. Czyli witam Was w dzień po spadkach. Dzisiaj zostaniecie zachęceni przez Forbesa do kupna BTC, dowiecie się ile grozi więzienia za nielegalne sprzedawanie viagry za bitcoiny, ponadto doskonale Wam znane SBI wchodzi głębiej w krypto a Samsung, jak to Samsung, rzuca pieniędzmi na prawo i lewo.

Dzisiaj zapraszam Was równeiż do kryptowalutowego pudelka w którym dowiecie się czy John McAffee zje swojego penisa w telewizji na żywo oraz czy Putin boi sie Bitcoina :P

Ale zacznę od rzeczy pozornie poważniejszych. Media zamieniły entuzjazm na sceptycyzm i podobnie jak podczas poprzedniej korekty wieńczą koniec Bitcoina.

 1. Ale nie Forbes, który stwierdził, że to dobry czas na zakup Bitcoina, podpierając się raportem Adamant Capital zatytułowanym "Bitcoin in Heavy Accumulation", w którym ktoś napisał, że jakby ktoś chciał się wyposażyć w bitcoiny przez nadejściem rynku byka, to właśnie teraz.

 2. Pojawiająca się w chyba każdym moim wpisie japońska korporacja SBI Group zainwestowała 15 milionów USD w firmę Tangem, która tworzy karty do przetrzymywania kryptowalut. Szwajcarska firma produkuje fizyczne karty, które są przystosowane do przetrzymywania konkretnej ilości kryptowalut. Karta za pomocą NFC łączy się z aplikacją na smartfonie, która pozwala na płacenie, sprawdzenie ilości pozostałych krypto na karcie i jej doładowanie.

 3. Podobne inwestycje poczyni również Samsung, który zainwestował 2,9 miliona USD w firmę Ledger, producenta sprzętowych portfeli. Według anonimowego źródła, Samsung może być zainteresowanym stworzeniem własnego blockchaina oraz opartego o niego tokenu.

 4. Wielu osobom kryptowaluty kojarzyły się z praniem pieniędzy. I słusznie, bo to w końcu pieniądze. A ostatnio Prokuratura na Manhattanie postawiła dwóm 35-letnim dilerom viagry i sterydów zarzuty wyprania 2,8 miliona dolarów pochodzących z internetowej sprzedaży powyższych specyfików. Samozwańczym farmaceutom grozi od 2,5 do 7,5 roku więzienia.

 5. Alexei Navalny, przeciwnik Putina w Rosji przyjmuje datki w Bitcoinach i zebrał ich już równowartość 3 milionów dolarów od 2016 roku. Początkowo datki miały zostać przeznaczone na kampanię wyborczą, ale z racji tego, że został oskarżony o defraudację (o ironio), został z nich usunięty. Obecnie nie wiadomo na co idą datki. Śledztwo dziennikarskie wykazało, że daty otrzymywanych wpłat w Bitcoinach przez Navalnego korelują z datami wypuszczania materiałów oczerniających środowisko Putina, co sugeruje, że ktoś płaci mu za publikowanie tych materiałów.

 6. Z tym zjedzeniem penisa to był click bait. Ale faktycznie kiedyś ogłosił, że jeżeli Bitcoin do 17 lipca 2020 roku nie osiągnie ceny 500 tys USD, to zje swojego penisa w telewizji na żywo. Niedługo później stwierdził, że 500k USD to mało i podbija stawkę zakładu do 1 mln USD. No ale wracając do newsa. McAfee stwierdził, że wie kim jest Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoina, który chowa się pod tym pseudonimem. "Ludzie zapomnieli, że zajmuję się technologią i jestem w tym jednym z najlepszych. Całe życie odnajdywałem najlepszych na świecie hakerów, więc znalezienie Satoshi jest dla mnie bułką z masłem", powiedział. Przedwczoraj jednak stwierdził, że po konsultacji z prawnikiem, musi opóźnić ogłoszenie kim jest Satoshi Nakamoto, ponieważ groziłaby mu za to ekstradycja do USA.

To tyle na dzisiaj. Korekta trochę zabija zapał mediów do pisania rzeczowych artykułów, ponieważ wolą pisać o końcu bitcoina albo wróżyć z fusów jego cenę w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że miło się czytało. Jutro też Wam coś napiszę. Miłego dnia.

#kryptowaluty #bitcoin #inwestycje #satoshinakamoto #pieniadze

Data: 24.04.2019 09:45

Autor: bmbcz01

Dzień dobry. Dzisiaj przygotowałem dla Was więcej newsów. Większość o Ethereum i Ripple. Będzie jeszcze dłużej niż zwykle, więc nie przedłużam wstępem i zapraszam:

[̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

Ostatnie 24 godziny to spadki na altcoinach i dalszy wzrost BTC o niecałe 2% na 5600+ USD. Nawet Binance Coin spadł o ponad 5%, pomimo ostatnich hucznych informacji o przeniesieniu coina na Binance Chain (oryginalnie był tokenem stworzonym na sieci Ethereum).

 1. Deloitte ogłosiło, że do swoich rozwiązań opartych o blockchain, porzuca Ethereum i przenosi się na VeChain. To już druga, obok PwC, firma z wielkiej czwórki, która korzysta z VeChain. Według Deloitte daje on więcej możliwości niż Ethereum.

 2. Ale to nie jest tak negatywna informacja dla Ethereum, jak mogłoby się wydawać. Societe Generale, jeden z największych francuskich banków, wyemitował pierwsze obligacje na publicznym blockchainie. Obligacje warte około 100 milionów Euro zostały wyemitowane w formie tokenów właśnie w sieci Ethereum. Zgodnie z notą prasową na stronie Societe Generale, wykorzystanie tokenów opartych na Ethereum jest "bardziej wydajnym procesem" i oferuje lepszą transparentność, szybsze wdrożenie rozwiązań informatycznych, szybsze transfery i rozliczenia. Możliwe, że takie posunięcie dużego banku są pokłosiem francuskich regulacji, o których nie dawno pisałem.

 3. Kręcąc się w temacie Ethereum i żeby nie było tak kolorowo, pojawiają się w branży głosy, że Binance Chain może mieć wpływ na coraz mniejsze zainteresowanie Ethereum. Nowy blockchain jest bardziej atrakcyjny dla deweloperów i szybszy. Sam CEO Binance stwierdził jednak, że ETH ma większe możliwości i negatywne opinie o ETH w branży mogą być przesadzone. Kolejnym argumentem przemawiającym za ETH jest jego duża płynność i większa decentralizacja.

 4. Bank Rezerw Indii (RBI) wykluczył ze swoich regulacji startupy związane z kryptowalutami. RBI stworzyło sandbox, aby ułatwić implementację nowych technologii finansowych i jednocześnie mieć większy wgląd w nowo powstające rozwiązania. RBI stwierdziło, że akceptuje aplikacje od startupów blockchainowych, ale nie kryptowalutowych z głównym akcentem na ICO. Jestem ciekawy jak to rozdzielili, ale domyślam się, że regulacyjny sandbox będzie otwarty na firmy, które na zlecenie przygotowują prywatne blockchainy.

 5. Obserwowane przez 200 osób konto na Twitterze rozpoczęło dyskusję z CTO Ripple, Davidem Schwartzem oskarżając, że ten wyprzedaje swoje XRP i "musi wiedzieć o czymś, co spowoduje spadki". Rozpoczęło to sporo dyskusji na Twitterze, Schwartz i inni fani XRP pisali, że anonimowe, małe konto nie jest wiarygodne. Przeciwnicy zaś pisali, że wierzą we wpisy tego konta i dla nich to jest sygnał, że cena XRP pójdzie w dół. Po kilku godzinach burza przeszła, ale w tym czasie cena XRP spadła z 0,326 USD na 0,298 USD. Obecnie cena XRP wynosi 0,319261 USD.

 6. Wśród osób zarzucających, że anonimowe konto nie jest wiarygodne, przytaczane było badanie firmy Weiss Crypto – firmy, która zajmuje się podsumowaniem aktywów cyfrowych oraz określaniem ich potencjału pod względem technologii i globalnej adopcji. Weiss Crypto Rating analizuje kryptowaluty pod względem tech/adoption grade dla długoterminowych inwestorów oraz risk/reward grade oparte o wskaźniki krótkoterminowe. W tym pierwszym badaniu, wśród 120 analizowanych coinów, XRP znalazło się na pierwszym miejscu. Jednym z czynników przyznania pierwszego miejsca była dobra pozycja do konkurowania ze SWIFTem. Na drugim miejscu znalazł się EOS, również z ratingiem "A" jako największy konkurent Ethereum. Ostatnią krypto z ratingiem "A" jest Bitcoin, którego szansę upatruje się w pozostaniu popularnym środkiem przechowywania wartości. Najnowsza wersja badania pochodzi z 28 Marca 2019.

 7. Pozostajemy w temacie XRP. SBI Holdings, o którym pisałem już kilkukrotnie, opublikowała podczas konferencji Daiwa Invest w Tokio dokument o nazwie "Sustaining an Increase in Corporate Value". W dokumencie poinformowała, że współpracuje z amerykańską CoVenture Capisal na polu zwiększania stosowania XRP. W tym celu stworzona będzie spółka o kreatywnej nazwie SBI-CoVenture Asset Management. Spółka ma zarządzać SBI-CoVenture Asset Management Fund, który będzie inwestował środki na stworzonej przez SBI giełdzie SBI Virtual Currencies, w której wyjściową walutą jest XRP. Oprócz różnych kryptowalut, fundusz będzie inwestował w krótkoterminowe obligacje USA, indeksy, akcje, kontrakty na złoto itp. SBI będzie finansowało 60% tego przedsięwzięcia, pozostałe 40% CoVenture Holding.

 8. Tajski Siam Commercial Bank, najstarszy bank w Tajlandii poinformował, że skrócił czas wykonywania przelewów zagranicznych z 2 dni do 1 minuty, dzięki wykorzystaniu technologii Ripple. SCB poinformowało, że inwestuje w Ripple, ponieważ jest to główne rozwiązanie blockchainowe dla organizacji. Wiadomo obecnie, że SCB korzysta z RippleNet, ale nie wiadomo nic o wykorzystaniu xRapid i XRP, więc zakładam, że sam coin nie jest wykorzystywany do przeprowadzania transakcji.

Na dzisiaj to wszystko. Cieszą mnie regulacje Francuzów i ich wykorzystanie publicznych blockchainów do emisji obligacji korporacyjnych. Wydaje się, że Francja będzie liderem wprowadzania regulacji kryptowalutowych w Europie i do tej pory wygląda to u nich na prawdę dobrze. Firmy z licencją, dodatkowe zabezpieczenia, proste podatki i możliwość wykorzystania nowych technologii finansowych bez obaw może stać się motorem napędowym różnych kryptowalut i adopcji technologii blockchain w Europie i nawet na świecie. Ja trzymam za to mocno kciuki, ponieważ w przeciwieństwie do wielu osób siedzących w branży kryptowalutowej uważam, że następnym krokiem nie jest masowa adopcja kryptowalut a stworzenie sensownych regulacji, otwierających bramy do bezpiecznego korzystania z krypto oraz inwestowania bez strachu o podatki czy kaprysy urzędników.

Do jutra Lurasy.

#kryptowaluty #bitcoin #btc #ethereum #eth #ripple #xrp #ekonomia #inwestycje

Data: 23.04.2019 09:56

Autor: bmbcz01

Święta minęły, czas wracać do pracy. A moją ulubioną pracą jest informowanie lurków o tym co słychać w krypto. Zatem zaczynajmy [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

Bitcoin przekroczył 5500 USD a portal investing.com postarał się, żeby nikt tej wiadomości nie przegapił pisząc o tym cztery razy.

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55192-level-up-523-1491855

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55160-level-up-517-1491854

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55661-level-up-602-1491853

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55270-level-up-536-1491852

A potem jeszcze dwa.

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55073-level-up-506-1491899

https://uk.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin-climbs-above-55029-level-up-498-1491901

Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka innych artykułów na ten temat, ale te powinny Wam wystarczyć. Przechodząc do rzeczyt istotniejszych.

 1. Na Amazonie, eBay, Aliexpress i w kilku innych miejscach można płacić za pomocą kryptowalut. Nie oficjalnie, ale za pomocą wtyczki do przeglądarek Chrome, Brave oraz Opera o nazwie Moon. Akceptowane kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash oraz Litecoin.

 2. Forbes przedstawił nową listę, której nazwa to "Blockchain's Billion Dollar Babies" i przedstawia ona listę 50 najwięszych firm, których kapitalizacja przekracza 1 miliard USD i które aktywnie wdrażają u siebie technologię Blokchain. W chwili obecnej, co nie powinno być zaskoczeniem, największą część listy stanowią firmy z sektora finansowego (20 firm), ale pojawiają się również z innych branż, takich jak łańcuch dostaw i logistyka, technologia czy jedzenie. Wśród przedstawionych firm można zobaczyć Allianz, Amazon, BNP Paribas, BP, Citigroup, Facebook, Google, IBM, ING, Intel, JP Morgan, Mastercard, MetLife, Microsoft, Nasdaq, Nestle, Oracle, Samsung, Santander, SAP, Siemens, Visa czy Walmart. Pojawiły się tam również dwie firmy typowo kryptowalutowe – Ripple oraz Coinbase.

 3. Walt Disney Company prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Koreańskiej firmy, działającej w obszarze gier komputerowych oraz kryptowalut. Mowa tu o firmie NXC Corp., która jest największą firmą produkującą gry w Korei. Jest również większościowym udziałowcem dwóch dużych giełd kryptowalut – Bitstamp (poprzez swoją spółkę zależną NXMH z siedzibą w Belgii) oraz Korbit.

 4. XRPL Labs ogosio, że jest w trakcie zdobywania licencji bankowej dla jednego ze swoich produktów XRPTipBot. Produkt ten pozwala na wysyłanie i otrzymywanie 'napiwków' w XRP od innych użytkowników i obecnie jest zintegrowany z Outlookiem, Gmailem, Twitterem oraz Redditem. Wkrótce może pojawić się integracja ze Skype. Wraz z licencją bankową, rozwijane byłyby funkcje KYC i AML, które mają ułatwić ekspansję produktu od strony organów regulacyjnych państw, które w założeniu mają mieć mniej wątpliwości przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie działalności.

 5. Prezyden Ukrainy chce wykorzystać prąd dostarczany z elektrowni atomowych do kopania kryptowalut. Tak przynajmneij wspomniał podczas spotkania z przedstawicielami branży IT, gdzie zapewniał, że chce dalej wspierać digitalizację ekonomii kraju.

I to by było na tyle. Miłego tygodnia.

#bitcoin #btc #ripple #xrp #kryptowaluty #blockchain #inwestycje

Data: 17.04.2019 11:52

Autor: bmbcz01

Dzisiaj nie wiem czy wrzucę jakieś newsy, ale za to postaram się Wam krótko opisać dlaczego delistacja Bitcoin Cash Satoshi Vision z giełdy Binance była tak istotnym newsem. Nie jest to zbyt złożona analiza sytuacji, ale na pewno da Wam pewien pogląd na tę sprawę i dowiecie się o co tak na prawdę chodzi.

 1. Backgroud:

Wszystko zaczęło się od hard forka Bitcoin Cash, czyli podziału łańcucha bloków na dwa niezależne, w wyniku czego powstały Bitcoin Cash ABC (widoczny na wielu giełdach jako po prostu Bitcoin Cash) oraz Bitcoin Cash Satoshi Vision. Pierwsza kryptowaluta była wspierana przez Rogera Vera, osobę odpowiedzialną za kilkuletni zastój prac nad rozwojem oryginalnego Bitcoina oraz późniejszym hard forkiem BTC, w wyniku którego powstał właśnie Bitcoin Cash.

Za BSV stał Craig Wright, który chciał dać więcej decyzyjności górnikom i zwiększyć rozmiar bloku z 32MB do nawet 128MB, co według niego miało zwiększyć przepustowość sieci, jednak odbywa się to kosztem decentralizacji.

 1. Faketoshi i wojenka z Binance:

Craig Wright jest nazywany również Faketoshi, ponieważ wielokrotnie podszywał się pod Satoshi Nakamoto (tak nazwał się twórca Bitcoina, którego prawdziwa tożsamość jest nieznana). Wright przedstawiał jednak zawsze dowody, które były w prosty sposób obalane.

Pierwsze ostrzeżenie od Changpeng Zhao (CEO Binance), Craig Wright dostał, kiedy to zaczął straszyć członka społeczności Bitcoin pozwem za oszczerstwa. Zhao napisał wtedy, że ma tego dość i delistują BSV, po czym Calvin Ayre (kolejna ważna postać w obozie BSV) nazwała jego giełdę "scammy bucket shop" (bucket shop to obraźliwe stwierdzenie, którym określa się nieuczciwych brokerów). Kiedy oficjalnie ogłoszono zdelistowanie, Ayre stwierdził, że była bezprawna, Changpeng Zhao napisał natomiast, że to była odpowiednia rzecz, którą trzeba było zrobić.

 1. Reakcja branży:

Niedługo później Blockchain Wallet ogłosił, że kończy swoje wsparcie dla BSV.

Erik Voorhees, CEO giełdy shapeshift napisał w swoim oświadczeniu, że stoją za Changpen Zhao i Binance i również zdelistują BSV w ciągu 48 godzin.

W tym samym czasie portal Bitcoinist napisał, że według nieoficjalnych informacji, Anthony Pompaliano, współzałożyciel bardzo dużej giełdy Kraken planuje zdelistowanie BSV od 1 maja. Niedługo później na twitterze Kraken pojawiła się ankieta, w której zapytano followersów czy powinni zdelistować BSV. 72% ankietowanych odpowiedziało "yes, it's toxic", 21% zaznaczyło, że ich to nie obchodzi (lub chcieli zobaczyć wyniki), jedynie 3% odpowiedziało "no, it's awesome" i 4% "no, need price discovery". W momencie tych wyników, udział w ankiecie wzięło udział ponad 60 tysięcy osób.

 1. Reakcja BSV:

Dzisiaj już widać pewne efekty tej całej sytuacji. Po oficjalnym ogłoszeniu delistacji przez Binance, przedwczoraj w nocy, 24-godzinny wolumen na BSV wzrósł ze swojego standardowego poziomu 80-100 milionów USD do 300 milionów USD, przy dużym spadku ceny z ok. 73 USD do 60 USD 15 sierpnia i następnie do 54 USD 16 sierpnia. W chwili pisania tej analizy, cena wynosi 55,9 USD.

 1. Poskładanie wszystkiego do kupy i moja prognoza, która nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715):

Binance jest największym graczem wśród giełd i nie wykluczone, że wiele innych podąży tą samą ścieżką. Nie można jednak zapominać, że BSV ma również spore community i widoczne mogą być większe migracje użytkowników z giełd, które zdelistują BSV na giełdy, które będą posiadały tę walutę w swojej ofercie.

W ciągu ostatnich 2 dni byliśmy świadkami sporych spadków na BSV, jednak w mojej opinii ten pociąg się jeszcze nie zatrzymał i co najmniej do 22.04, kiedy to BSV ma zniknąć z Binance, zobaczymy jeszcze większe spadki. Dodatkowym paliwem wspierającym spadki może być fakt, że Huobi uruchomiło 2 dni temu kontrakty na BSV, gdzie inwestorzy mogą pociągnąć cenę jesze niżej.

W tym samym czasie warto zainteresować się Bitcoin Cash ABC (listowany na wielu giełdach jako po prostu Bitcoin Cash), który jest do tej pory największym wygranym i pod względem kapitalizacji rynku podskoczył o dwa oczka w górę wyprzedzając EOS i Litecoin, posiadając na ten moment market cap w wysokości 5,5 miliarda USD.

Więc osobiście, gdybym miał BSV na pewno bym je sprzedał.

Przyznam się, że dzisiaj otworzyłem dwie pozycje na tych coinach – short na BSV i long na BCH. Trochę późno, więc bardzo ryzykownie, ale liczę, że jeszcze trochę paliwa do spadków / wzrostów będą te coiny miały. Nie wiem czy to by było interesujące, ale napiszcie jeżeli chcecie, żebym Wam pisał na bieżąco w jaki sposób prowadzę tę pozycje i będziecie mogli na żywo zobaczyć jak tracę, albo jak zarabiam na tym pojedynczym trejdzie.

#kryptowaluty #bitcoincash #bch #bsv #binance #faketoshi #inwestycje

Data: 15.04.2019 10:18

Autor: bmbcz01

Poniedziałek ( ͡° ʖ̯ ͡°) poniedziałeczek (╯︵╰,) poniedziałunio (╥﹏╥)

Rynki znowu działają. To znaczy normalne rynki, bo krypto działało też w weekend i co ciekawe BTC nie spadł poniżej 5k usd. Chociaż w sumie ciekawsze by było jakby spadł i nie ma nic ciekawego w trendzie bocznym, ale jak już napisałem to nie będę usuwał xD

Ogladając reklamy na CNBC i te dziwne talk show z ludźmi w szelkach z dużą ilością brylantyny na głowie, czyli "ekspertami" z wall street, dochodzę do wniosku, że krypto znowu staje się gorącym tematem. Ale chyba bardziej gorącym dla zwykłych ludzi niż instytucji, bo:

 1. Binance Research przygotował raport, według ktorego jedynie 7% kryptowalut jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych. O problemach z inwestowaniem w BTC przez instytucje sporo mówili managerowie z Black Rock (największy na świecie fundusz, zarządzający 6 tryliardami dolarów) oraz JP Morgan, ale nieoficjalnie mówiło się o pewnym zaangażowaniu w rynek mniejszych instytucji. To bardzo ciekawa informacja. Pokazuje, że wciąż jest ogromna ilość miejsca na wzrosty posiadania aktywów w krypto przez instytucje finansowe i biorąc pod uwagę ich spore i ciągle rosnące zainteresowanie tematem, jest to (dla mnie) bardzo wymowny wskaźnik.

 2. Powyższa sytuacja może się zmienić za sprawą Francji w której ogromny rynek ubezpieczeń na życie otworzył się na kryptowaluty. Uchwalona została ustawa PACT, której art. 26 daje swobodny dostęp do aktywów opartych na blockchain. Polisy na życie są we Francji bardzo popularne i stanowią znaczną część oszczędności gospodarstw domowych. Szacuje się, że 40% oszczędności gospodarstw domowych jest ulokowana w produktach tego typu a sam rynek polis na życie wynosi 4,4 tryliony euro w aktywach.

 3. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wraz z Bankiem światowym stworzyli własną kryptowalutę. Twór o nazwie Learning Coin nie będzie jednak dostępny do kupienia przez nikogo spoza tych organizacji, ponieważ stworzony został na potrzeby wewnętrzne, aby lepiej poznać w praktyce czym są cyfrowe waluty i jak działają. Learning Coin będą rozdawane pracownikom tych instytucji za udziały w szkoleniach czy inne osiągnięcia, jednak nie podano jaką będą pełniły funkcję. Można się jednak domyślać, że będą swego rodzaju punktami motywacyjnymi, wymiennymi na typowe dla takich instytucji korzyści. Pomysł świetny i na pewno jest to bardzo pozytywna informacja dla branży. IMF i Bank Światowy uważane są za instytucje konserwatywne i bardzo ostrożne w wykorzystywaniu nowych technologii, ale mimo tego dostrzegły, że nie mogą zostać za bardzo w tyle, szczególnie przy technologii, która rozwija się w niespotykanym do tej pory w świecie finansów tempie.

Jestem strasznie podekscytowany tym, jak świat finansów podchodzi do krypto ostatnimi czasy. Tworzą się frakcje popierające istniejące kryptowaluty, powstają nowe krypto zarządzane przez banki. Kto wie, może niedługo przelew zagraniczny będzie przechodził szybciej niż kilka dni a banki przestaną wgrywać pliki csv na serwery ftp, żeby wczytać transakcje (tak w 2019 roku wygląda przelewanie i przewalutownie pieniędzy między bankami, jakby ktoś miał wątpliwości). Miłego poniedziałku (╥﹏╥)

#kryptowaluty #blockchain #ekonomia #finanse #bitcoin #inwestycje

Data: 08.04.2019 10:01

Autor: bmbcz01

Zapraszam na kolejną porcję newsów ze świata krypto, oczywiście ekskluzywnie dla lurkera.

 1. CME Group (giełda instrumentów pochodnych w USA) poinformowała w swoim tweecie, że 4.04.2019 zanotowali najwyższy w historii kontraktów na BTC wolumen dzienny – 22,5 kontraktów, co stanowi odpowiednik 112,7K BTC, co stanowi odpowiednik około 593,881 USD, co stanowi odpowiednik około 2,300,000 PLN, co stanowi odp… no dobra to było głupie.

Tyle to byle giełda krypto robi w godzinę, ale obrazuje to rosnące zainteresowanie.

 1. Ripple bierze coraz większy rozpęd i uderza do banków wieloma różnymi ścieżkami. Ogłosili nowe partnerstwo z Indyjskim mega gigantem Tata Consultancy Services. TCS stoi za rozwiązaniem Quartz, które pozwala na integrację różnych systemów płatności międzynarodowych. Ich rozwiązanie może spokojnie współpracować z RippleNet, ale też z produktami Ripple jak xRapid.

 2. Korea Południowa chce ponownie przeanalizować swoje obecne, niezbyt przychylne krypto, regulacje. Doszli do wniosku, że wirtualne waluty nie powinny obowiązywać standardy prawdziwych walut, ponieważ jest to kompletnie inna konstrukcja ekonomiczna i takie działanie może potencjalnie stworzyć nowe problemy. Kto wie, może odbanują ICO.

 3. Podczas, gdy cena BTC rośnie, media ostrzegają przed ich zakupem a ludzie siedzący w branży dopatrują się analogii do późnego 2017, kiedy to po serii ostrzeżeń i ataku na BTC ten zaliczył ostry rajd do 20k USD, co stanowi odpow… Dobra nie zrobię już tego :P Listopad 2017, Economic Times: "7 Reasons not to invest in bitcoin, cryptocurrencies."; Grudzień 2017, Forbes: "6 reasons why Bitcoin futures are better than bitcoin", po czym zignorowali ogromny rajd, który nastąpił kilka dni później, kiedy to BTC zyskał 1400%. Można wymieniać mnóstwo przykładów.

Oczywiście zapewne to bzdura i ludziom siadło na dekiel, bo zobaczyli +20% na wykresie a korelacja jest naciągana, ale komu by się chciało to sprawdzać ( ͡º ͜ʖ͡º) Mimo wszystko, jako osoba, która w krypto siedzi już bardzo długo, namawiam najpierw do poznania tego czym jest technologia za którą stoją kryptowaluty, potem poznania najważniejszych projektów, potem czytania podręczników do ekonomii (tylko nie tych teorii chicagowskich czy austriackich, ale tej naukowej, na której są oparte wszystkie współczesne gospodarki i systemy finansowe) i na końcu zastanowienia się czy jest się w stanie podjąć ryzyko utraty 99% zainwestowanych pieniędzy, jakby to wszystko nagle padło. No i potem przemyśleć czy jest sens inwestować w wybrane projekty. Aha i wystrzegać się wszystkich kryptowalutowych guru, których pojawią się tysiące jak tylko kurs zacznie lecieć ostro w górę.

 1. Na koniec znalazłem jeszcze jeden news o Ripple. Wypuścili InterLedger Protocol connector. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie, które pozwala łączyć świat pieniędzy fiducjarnych z nowymi technologiami fiansowymi. Według Ripple, takie rozwiązanie to ogromny krok w stronę implementacji rozwiązań Ripple w tradycyjnym systemie finansowym. Jak już się dowiem jak to dokładnie działa z technicznego punktu widzenia, postaram się napisać coś więcej na ten temat.

#kryptowaluty #ripple #xrp #bitcoin #blockchain #gielda #inwestycje

POLSKAPrzekop Mierzei Wiślanej – Fakty i Mity

Data: 22.02.2019 08:02

Autor: Harnas

sejmlog.pl

W debacie społecznej oraz w przekazach medialnych rozgorzała gorąca dyskusja na temat działań związanych z budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Emocje części komentujących budzi wpływ inwestycji na środowisko oraz jej zasadność ekonomiczna. Omówmy fakty i pojawiające się w dyskusji mity.