Data: 20.04.2020 15:28

Autor: reflex1

Byłem się właśnie przejechać pod główną europejską siedzibę WHO zobaczyć co tam się dzieje. I nie dzieje się nic. Parkingi puste, ludzi zero, nawet żadnych strażników nie widziałem. Mógłbym sobie tam wjechać i pozwiedzać.

#koronawirus #who #genewa

Data: 16.04.2020 19:47

Autor: reflex1

Tak dzisiaj to wyglądało nad rzeką w państwie z wprowadzonym stanem wyjątkowym. Dodatkowo latało tam chyba z 10 psów (w tym mój) bez smyczy.

Przyszła straż miejska i jedynie jednej grupce zwróciła uwagę ze jeżeli nie mieszkają razem, to za blisko siebie siedzą. I tyle.

#genewa #szwajcaria #koronawirus

Data: 07.04.2020 17:28

Autor: reflex1

Nowy rząd Genewy (miasta) będzie się składał z 2x socjaliści, 2x zieloni i 1x chrześcijański demokrata.

Komisja wyborcza właśnie podała wyniki drugiej tury. Druga tura przeprowadzona została jedynie korespondencyjnie. Frekwencja wyniosła 28% i była niższa o 3 punkty niż w pierwszej turze.

#genewa #szwajcaria #swissinfo #polityka

Data: 30.03.2020 21:11

Autor: reflex1

W przyszłym tygodniu w Genewie ma wylądować samolot z Chin (pierwszy z czterech zaplanowanych) z 92t materiałów sanitarnych przeznaczonych na pomoc służbom w kantonach romańskich + Ticino.

Była to czysto prywatna inicjatywa. 9 zespołów szpitalnych oraz 4 stowarzyszenia aptekarskie zgłosiło takie zapotrzebowanie, mają na to pieniądze, ale nie mają dojścia

Tu włączyło się Biuro Handlu Szwajcarcko-chińskie oraz Genewska Izba Handlowa i po trochu władze kantonalne. Następnie konsul chiński w Szwajcarii skontaktował się z ministrem handlu, a ten wyznaczył fabrykę, która ma to obsłużyć.

Rząd federalny CH również się zgodził.

Obecnie towar (skontrolowany przez Helwetów na miejscu) czeka na odprawę celną i załadunek.

#koronawirus #szwajcaria #chiny #genewa #swissinfo

Data: 25.03.2020 19:35

Autor: reflex1

Miasto Genewa (nie mylić z kantonem) zawiesza część podatków. Chodzi o opłaty od wynajmu powierzchni publicznych należących do miasta, np tarasy w knajpach. Zawieszenie obowiązuje do końca zarazy + 3 następne miesiące.

Normalnych podatków oraz opłat socjalnych nie zawiesza, bo nie musi, bo wypłaty dla firm na przestoju technicznym (80%)i tak są wypłacane przez państwo, a nie przez firmę, więc podatki i daniny socjalne (jak ZUS) są od tego odciągane.

Również większość czynszów za wynajem lokali komercyjnych zostało wstrzymanych.

#szwajcaria #swissinfo #genewa

Data: 23.03.2020 18:25

Autor: reflex1

Ogólnie to z państwem współpracuję na poziomie minimum, ale w związku z korona rozszerzyłem współpracę i zacząłem podpierdalać zgrupowania debili. Przed chwilą byłem w parku z psem i na parkowej siłowni piętnastu chłopa, jeden spocony przy drugim spoconym. Chuj w to ze zakaz większych grup ni 5 osób, przy zachowaniu dystansu min 2 metry.

Przyjechała policja i wlepiła wszystkim mandaty.

#koronawirus #szwajcaria #genewa

Data: 19.03.2020 19:17

Autor: reflex1

W Genewie (kantonie) sytuacja podobno od 3 dni się ustabilizowała.

Wykrytych jest 468 przypadków, z czego 92 wymaga hospitalizacji, z czego 19 osób na OIOMie (18 pod respiratorem). 5 osób zmarło.

Miało na to wpływ prawdopodobnie szybsze decyzje rządu kantonalnego, niż federalnego. W Genewie np wszystkie budowy bez znaczenia strategicznego zostały zamknięte, na poziomie federalnym nie. Wcześniej zdecydowali o zamknięciu prawie wszystkiego niż na poziomie federalnym. Obecnie trwają negocjacje o zamknięciu lotniska, który raczej dojdzie do skutku, bo pracownicy w przeciwnym razie rozpoczną strajk i nie przyjdą do roboty.

#genewa #koronawirus #swissinfo #szwajcaria

Data: 17.03.2020 23:02

Autor: reflex1

Z przykrością muszę stwierdzić ze Genewczykom (nie wszystkim całe szczęście) odjębało. W sklepach dochodzi (pojedyncze przypadki, ale jednak) nawet do zadym z powodu ostatniej paczki towaru. Srajtaśmy nie widziałem w sklepach od tygodnia, chociaż dowożą codziennie. Ja już nawet poprosiłem właściciela małego kiosku, żeby mi zostawił paczkę na czarna godzinę.

I w związku z tą sytuacją kanton wprowadza ze skutkiem natychmiastowym dekret o limicie osób w sklepach (tych większych) spożywczych.

#szwajcaria #genewa #koronawirus

Data: 16.03.2020 23:21

Autor: reflex1

Największa prywatna/rodzinna firma produkująca perfumy oraz zapachy na świecie przesterowała częściowo jedną ze swoich fabryk na produkcję środków dezynfekujących. Chcą wyprodukować 20 ton tego produktu dla szpitali i służb genewskich.

#genewa #szwajcaria

Data: 16.03.2020 19:26

Autor: reflex1

Jako ze Szwajcaria na kwarantannie, to jeszcze tylko jutro do pracy na jakieś 2 godziny i przechodzę na tzw bezrobocie techniczne. Czyli nie pracuję i dostaję 80% wypłaty.

Całe szczęście mam jeszcze farbę, więc chyba pomaluję mieszkanie.

#genewa #szwajcaria #praca #emigracja

Jedynym problemem to ze przy bezrobociu technicznym to najpierw szef musi zrobić mi przelew, a dopiero potem oddaje mu kasa bezrobotnych. I jeżeli potrwa to miesiąc to jeszcze luz, na dłużej moja firma nie ma kasy, bo nasi klienci tez są pozamykani i nie mają z czego nam zapłacić. Ale zobaczymy jak to będzie. Podobno kantony i federacja mają stworzyć jakiś system pożyczek 0%, albo zmienić procedury przy wypłacie tego technicznego bezrobocia.

Data: 16.03.2020 17:11

Autor: reflex1

Od 18 dekretem kantonalnym Genewa przechodzi na kwarantannę. Wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek, stacji benzynowych i małych kiosków zostają zamknięte.

Podobnie kina, teatry, centra sportowe, salony fryzjerskie puby oraz kluby itp. Restauracje mogą kontynuować sprzedaż na wynos przy zachowaniu środków ostrożności.

Wszystkie zgromadzenia (nawet te prywatne) powyżej 5 osób są zakazane. Jedynie spotkania pracownicze przy zachowaniu środków bezpieczeństwa mogą się odbywać. Zakazana jest również prostytucja.

Od 14:30 czekamy na decyzje rzadu federalnego, ale non stop jest przekładana.

#genewa #szwajcaria #swissinfo #koronawirus

Data: 27.02.2020 14:54

Autor: reflex1

W związku z obecnością koronawirusa w Genewie oraz Lugano (kanton Ticino) chyba odpuszczę sobie następny mecz FC Servette. Bo gramy właśnie z Lugano, a ze to przygraniczny kanton włoski, to codziennie przewija się tam tysiące Włochów.

I niby kibice drużyny przeciwnej maja sektor po drugiej stronie boiska, ale nie kiedy gramy z Lugano. Z nimi mamy sztamę i siedzimy wszyscy na naszym sektorze.

Może i trochę panikuję, ale wolę dmuchać na zimne, niż spędzić nie wiadomo ile czasu w szpitalu, czy kwarantannie.

#koronawirus #genewa #mecz #fcservette

Data: 27.02.2020 13:44

Autor: reflex1

Jest trochę więcej info o zakażonym Genewczyku. Jest to 28latel. 23 lutego wrócił z Mediolanu. Objawy pojawiły się w środę 26 lutego. Zadziałał zgodnie z wytycznymi służb medycznych i skontaktował się ze swoim lekarzem.

Wszystkie osoby, z którymi miał kontakt od powrotu z Włoch (współpracownicy i rodzina) zostali poddani 14 dniowej kwarantannie.

Na szczęście pacjent od powrotu nie korzystał z komunikacji miejskiej.

#koronawirus #genewa #szwajcaria #swissinfo

Data: 23.02.2020 18:49

Autor: reflex1

Nie jest źle. Wygrać się nie udało. Ale z 2:0 dla Bazylei w pierwszej połowie udało się wyrównać w końcówce drugiej. A były okazje na więcej.

Biorąc pod uwagę ze Bazylea gra co roku z rozgrywkach europejskich, a my w tamtym sezonie graliśmy jeszcze w szwajcarskich poziom niżej. Oraz to ze ich sponsorami są Novartis oraz bank kantonalny Bazylei, a naszymi jedno z genewskich centr handlowych oraz firma wywożąca śmiecie i to nie jest źle. Obecnie mamy cały czas szanse na grę w eliminacjach do LE. Z tym że jeszcze 13 kolejek przed nami.

#fcservette #genewa #mecz #pilkanozna

Data: 22.02.2020 15:33

Autor: reflex1

Jak co roku chciałbym pójść na targi motoryzacyjne w Genewie. Ale przez koronowirusa to trochę cykam. Niby mają zostać podjęte specjalne środki bezpieczeństwa w postaci jakichś kurtyn dezynfekujących. Niby chińscy producenci mają przysłać swoich współpracowników tylko z Europy, którzy ostatnio nie mieli kontaktu z kolegami z Chin i Honk Kongu.

Ale tam jest zawsze masa turystów z całego świata, a tych się przecież nie da sprawdzić.

#motoryzacja #koronawirus #genewa

Data: 09.02.2020 16:33

Autor: reflex1

Dzisiaj w Szwajcarii miało miejsce kolejne referendum.

Na poziomie federalnym Helweci głosowali nad dwoma inicjatywami.

Inicjatywa „tanie mieszkania” przewidująca udział nowych mieszkań komunalnych, w szczególności tzw kooperacji, będzie musiał osiągnąć 10% szwajcarskich zasobów mieszkaniowych.

Inicjatywa została odrzucona przez 57% uprawnionych do głosowania. 4,5 kantonów było za.

Druga inicjatywa (a właściwie poddanie pod referendum decyzji parlamentu) przewiduje rozszerzenie norm antyrasistowskich (tzw mowa nienawiści) w kodeksie karnym o homofobię. Prawo zostało zaakceptowane przez 63% uprawnionych do głosowania. Jedynie 2,5 kantonów było przeciwko.

Na poziomie kantonalnym

Genewa nie zgodziła się na deklasyfikacje strefy willowej (a właściwie dwóch) na działki deweloperskie. 56% na nie.

I niestety nie zgodzili się z parlamentem genewskim na temat zniesienia podatku od psów. 67% zagłosowało za utrzymaniem tego podatku. A to oznacza ze będę musiał zapłacić wsteczny podatek za mojego nieżyjącego już #psiakreflexa

#szwajcaria #swissinfo #referendum #genewa

Później wieczorem, albo jutro wrzucę info ma temat głosowania na poziomie kantonalnym w innych kantonach.

Data: 10.01.2020 17:32

Autor: reflex1

gdyby ktoś chciał obejrzeć sobie towarzyski mecz miedzy "moim" FC Servette a niemieckim VfL Wolfsburg, to proszę bardzo

https://www.youtube.com/watch?v=X9rPESEdyho&feature=emb_logo

Na obecnym obozie przygotowawczym w Portugalii Servette rozegrało już dwa mecze z ekipami z pierwszej ligi holenderskiej, obydwa wygrane. A jutro gramy z ekipa z Seulu.

#mecz #pilkanozna #genewa #fcservette

Data: 31.12.2019 20:14

Autor: reflex1

W Genewie oprócz Sylwestra obchodzone jest takie trochę święto niepodległości, czyli przywrócenie republiki. Jest to związane z wyzwoleniem (przez wojska austriackie) Genewy spod okupacji Francji napoleońskiej. Wycofanie się wojsk Napoleona miało miejsce 30.12.1813, a następnego dnia władze objęli ponownie Genewczycy. Jednocześnie rozpoczęły się rozmowy w obrębie nowego rządu na temat przystąpienia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej. Co ostatecznie miało miejsce 19.05.1815.

#szwajcaria #genewa #historia

Data: 10.12.2019 18:30

Autor: reflex1

Jakiś czas temu dostałem rachunki za ubezpieczenie zdrowotne (w CH jest obowiązkowe) na rok 2020, które jak co roku były wyższe niż w roku poprzednim. W moim przypadku o 20 chf/miesiąc (wyszło 378 chf na miesiąc). Z tym ze pierwsze 2500 chf i tak to ja płace (W Genewie są jedne z najdroższych ubezpieczeń, w kantonie Valais jest to połowa tego co tutaj).

A dzisiaj dostałem nowe rachunki. Jako ze od stycznie 2020 wchodzi nowe prawo o dofinansowaniu ubezpieczeń przez kanton, obniżyli mi każdy rachunek o 90 chf. I niby wiedziałem ze to prawo o dopłatach wchodzi, ale myślałem ze trzeba wysyłać jakiś wniosek o to, a okazało się ze nie. Zajebiście.

#genewa #chwalesie #emigracja

Data: 07.12.2019 22:43

Autor: reflex1

Dzisiaj u nas w Genewie obchodzono święto L’Escalade. Czyli rocznicę obronienia miasta przed inwazją Księstwa Sabaudzkiego (obecnie Francja) w nocy z 11 na 12.12.1602 roku.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/L%27Escalade

Nawet hymn genewski jest właśnie pieśnią na ten temat.

https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Cé_qu%27è_lainô

#genewa #szwajcaria #swissinfo

Data: 28.11.2019 12:55

Autor: reflex1

A tak wygląda posiłek w szwajcarskim szpitalu. Do wyboru 2 menu. Porcje są oczywiście większe. Te tutaj to pokazowe w szpitalnej stołówce, gdzie każdy może przyjść i zjeść (ja właśnie zjadłem).

Tu kiełbasa z kaczki, zapiekanka ziemniaczana oraz fasolka szparagowa. Cena w stołówce to tylko 12.90 chf.

#szwajcaria #genewa #szpital #jedzenie

Data: 27.10.2019 23:34

Autor: reflex1

Na GIFF (festiwal filmowy w Genewie) będzie pokazany film „Boże Ciało”.

Ktoś już widział?

I kurde nie mogę kupić biletów, bo PostFinance ma jakąś awarie/aktualizacje i nie można płacić kartą przez internet.

https://m.youtube.com/watch?v=iS6NyqGC3Og

#genewa #filmy #kultura

Data: 17.09.2019 18:55

Autor: reflex1

26.09 w tzw Wielkiej Genewie (kanton genewski, część kantonu Vaud i trzy departamenty francuskie) będzie przeprowadzona akcja "noc jest piękna".

W większości gmin zostanie wyłączone oświetlenie miejskie (jest też prośba o wyłączenie w mieszkaniach) aby można było pooglądać sobie gwiazdy. Będzie też możliwość obserwacji poprzez teleskopy razem ze specjalistami w tej dziedzinie.

#szwajcaria #genewa #swissinfo #astronomia #kosmos

Data: 19.07.2019 17:48

Autor: reflex1

Jak już pewnie wiecie (pisałem o tym wczoraj), 3 zabójców skandynawskich turystek dostało wyroki kary śmierci.

Ale może nie wiecie, że w tym procesie było jeszcze 21 innych oskarżonych. O udział w siatce terrorystycznej. Dostali wyroki od 5 do 20 lat.

Jednym z tych, którzy dostali 20 lat jest Genewczyk (pół Hiszpan, pół Szwajcar), który parę lat temu przeszedł na islam i zamieszkał w Maroku )jest to jedyny nie Marokańczyk wśród oskarżonych).

Oskarżony miał przeszkolić głównych oskarżonych w posługiwaniu się szyfrowanym messengerem, szkolić ich w strzelaniu oraz udzielić pomocy w logistyce.

Przez cały proces oskarżony nie przyznał się do winy. Jego obrońca (też z Genewy) już zapowiedziała odwołanie.

I po wysłuchaniu krótkiego wywiadu z tą kobietą, to może naprawdę być niewinny.

#szwajcaria #swissinfo #genewa #maroko #prawo

Data: 16.06.2019 20:43

Autor: reflex1

Jak już pisałem w poście o zamkniętych parkach w Genewie, wczoraj przeszła konkretna nawałnica. Najpierw 10-15 min wichury połączonej z gradem, a potem ze ścianą deszczu.

Genewscy strażacy, tak ci profesjonalni (nawet musieli oddelegować cześć z lotniska genewskiego) jak i ochotnicy (w sumie 300 osób) musieli interweniować ponad 500 razy. Był taki burdel, ze musieli zrobić listę priorytetów.

Interweniowali m.in. w muzeum historii i sztuki, gdzie woda zaczęła przeciekać przez dach. Również przy trzech różnych transformatorach, którym groziło zalanie, przy domach na wsiach oraz kilkudziesięciu nieprzejezdnych drogach( najczęściej przyczyną było zwalone drzewo).

Jedna osoba (turystka) poniosła smierć na jeziorze.

Tu zdjęcie z pobliskiego parku.

#szwajcaria #genewa #swissinfo

Data: 26.05.2019 16:01

Autor: reflex1

Pozdro Lurki i Lukrecje z ostatniego meczu tego sezonu i ostatniego meczu FC Servette w tej klasie rozgrywek. Od przyszłego sezonu znowu gramy w najwyższym poziomie rozgrywek szwajcarskiej piłki nożnej.

Niestety wiąże się to z niezłym wzrostem wydatków z mojej strony.

Po pierwsze nie ma już abonamentów dla firm. W tym sezonie za karnet na wszystkie mecze domowe zapłaciłem 100 chf (cena właśnie dla firm jeżeli min 5 pracowników danej firmy zdecydowało się na zakup). Cena na następny sezon to wydatek 300 chf.

Kolejnym „problemem” są zwiększone wymogi bezpieczeństwa w tej lidze. Oznacza to zakaz wchodzenia z własnym piwkiem, a koszt w 1 piwa w środku to 7 chf plus dodatkowo w najwyższym poziomie rozgrywek można sprzedawać piwo do max zawartości 3,2 % (albo 3,7) alkoholu. Jedyne lekkie pocieszenie to ze prawdopodobnie bar przejdzie we władanie klubu i kasa będzie zasilać budżet Servette, a nie jakiejś zewnętrznej firmy.

#mecz #genewa #szwajcaria #pilkanozna

Data: 04.04.2019 23:38

Autor: reflex1

Zajebista jest ta instalacja w #genewa

Stworzona jakiś rok temu trochę nielegalnie (o tej dzielnicy Grottes to mógłbym zrobić naprawdę długi wpis) w ramach Święta Światła (Fête des Lumières/ Geneva Lux), ale tak się spodobała że nadal funkcjonuje.

#sztuka #streetart