Sześciu oskarżonych o udział w brutalnym pobiciu świadka.

Data: 16.09.2020 19:27

Autor: malcolm

tvp.info

#gdansk

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła sześciu mężczyzn – zleceniodawców i sprawców – o brutalne pobicie pod Wejherowem 37-letniego świadka zeznającego w śledztwie przeciwko „handlarzom ludźmi”.

Biorąc pod uwagę że to sąd w Gdańsku to mogą skazać pobitego świadka..

Nitek-Płażyńska nie przeprosiła Niemca, który obrażał Polaków

Data: 03.09.2020 15:45

Autor: malcolm

wprawo.pl

#wolnesady #reformasadownictwa #gdansk

Może się tak zdarzyć, że niebawem trafię do aresztu. Taka kara grozi mi w związku z faktem, że nie zamierzam przepraszać mojego prześladowcy – publicznie pochwalającego nazizm Niemca Hansa G. Sąd właśnie odrzucił mój wniosek o zawieszenie wykonania wyroku do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy złożonej przeze mnie skargi kasacyjnej – poinformowała w czwartek (3.09.2020) Natalia Nitek-Płażyńska.

Kuriozalny wyrok w sprawie z oskarżenia Nitek-Płażyńskiej wydał w marcu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznając, że znieważona przez Niemca Polka musi go publicznie przeprosić, ponieważ nagrała jego obelgi. Sąd uznał, że było to naruszenie prawa do prywatności. Powódka ma też wpłacić 10 tys. złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz zapłacić 5 tys. zł kosztów sądowych.

Hans G. ubliżał Nitek-Płażyńskiej i innym pracownikom nazywając ich „urodzonymi niewolnikami” i „gó*nem”. Twierdził, że nienawidzi Polaków i że ich rozstrzelanie nie byłoby dla niego problemem. Chwalił też Hitlera i wyrażał żal, że nie udało mu się skończyć tego, co zaczął w Auschwitz.

Bitwa o Gdańsk 1945 - wspomnienia

Data: 31.08.2020 16:00

Autor: VBN53

wiekdwudziesty.pl

Dzięki uprzejmości pana Daniela Zdrojewskiego publikujemy wykonane przez niego tłumaczenie wspomnień niemieckiego oficera, Heinza Voellnera z walk o Gdańsk w 1945 roku. Wspomnienia zostały pierwotnie opublikowane w 1984 roku w czasopiśmie “Unser Danzig” w artykule pod tytułem “Die Abwehrkämpfe westlich Oliva und Zoppot Mitte März 1945”, którego skany na Pomorskim Forum Eksploracyjnym umieścił administrator forum o nicku Kazik.

#gdansk #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu

Zabójstwo Adamowicza - jak nie działa polski wymiar sprawiedliwości.

Data: 28.08.2020 17:42

Autor: kujda

fakty.interia.pl

Niezorientowanym przypominam, że Stefan W. siedział w gdańskim więzieniu i w trakcie pobytu tam był leczony psychiatrycznie. Wypuścili wariata po odbyciu przez niego całej kary, po czym jak to wariat – narozrabiał zabiając Adamowicza. Teraz przebiegli biegli, stwierdzili że jednak chłop był "ograniczenie normalny" i można go skazać jak normalnego. Suma sumarum – wariat pewne znów siedzieć, tym razem już na zawsze, a za pierwotne wypuszczenie wariata oczywiście nikt nie będzie odpowiadał.

#gdansk #polska #wiadomosci #polityka #swiat #adamowicz

Zaprezentowano założenia programowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Data: 25.08.2020 17:23

Autor: VBN53

trojmiasto.pl

Plenerowe muzeum, którego szlak zwiedzania rozpocznie się w odbudowanym budynku zawiadowcy stacji i zakończy w odrestaurowanym budynku elektrowni. Na trasie znajdzie się m.in. sześć kolejnych odbudowanych budynków, nowo-wybudowany cmentarz obrońców, a obok kopca budynek muzealny z ekspozycją o powierzchni ok. 3,5 tys. m kw. Inwestycja będzie realizowana etapami do roku 2026, a jej koszt wyniesie ok. 200 mln zł. Tak w skrócie przedstawiają się założenia koncepcyjne Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

#polska #gdansk #historia #westerplatte #ciekawostkihistoryczne

Czternaście nadmorskich kąpielisk zamkniętych z powodu sinic.

Data: 09.08.2020 18:07

Autor: ShroudInMist

niezalezna.pl

Aktualnie w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk.

Jak podał GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie (9). Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku – Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Stogi. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na "Małej plaży" w Helu.

Ponadto, zakwity sinic utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie).

#sinice #morze #jezioro #gdansk #sopot #hel #mikoszewo #przywidze #zawiaty #debrzno

Płażyński: Fala nienawiści i hejtu politycznego. Grożono śmiercią mojemu dziecku

Data: 19.06.2020 17:10

Autor: tenji

fakty.interia.pl

Polityk zaapelował do marszałka województwa oraz prezydent Gdańska o podjęcie działań, które mają zatrzymać falę nienawiści.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyńskiego zwrócił uwagę, że w Gdańsku, a także na terenie całego województwa pomorskiego, doszło w ostatnim czasie do aktów agresji politycznej wymierzonej w sympatyków ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

#polska #polityka #gdansk #bekazlewactwa #bekazpo

Polski poseł postawił się Goldman Sachs

Data: 22.05.2020 08:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Poseł Kacper Płażyński (PiS) napisał list do prezesa banku Goldman Sachs, w którym wzywa go do odstąpienia od realizacji inwestycji na terenie dawnych terenów klubu piłkarskiego Gedania w Gdańsku Wrzeszczu. Jego zdaniem planowana zabudowa przekreśla historyczne dziedzictwo tego miejsca.

Spółka Robyg, będąca własnością banku Goldman Sachs, wezwała posła Prawa i Sprawiedliwości Kacpra Płażyńskiego do przeprosin i zapłaty 250 tysięcy złotych odszkodowania. Zdaniem dewelopera, polityk naruszył jej dobra osobiste.

Firma oczekuje od polityka przeprosin i wpłaty 150 tys. zł na cel społeczny za jego wypowiedź na temat pożaru budynku znajdującego się na historycznym terenie Gedanii, którą poseł opublikował 15 kwietnia w mediach społecznościowych. Kolejnych 100 tys. zł zadośćuczynienia Robyg domaga się za wypowiedź opublikowaną 9 maja w programie „Alarm” (TVP Info), dotyczącą okoliczności, w jakich Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wydał decyzję o pozwoleniu na budowę.

#polska #polityka #goldmansachs #gospodarkapolska #gdansk

Gdańsk. Protest młodzieży szkolnej przeciwko programowi "Zdrovve Love"

Data: 22.02.2020 09:14

Autor: kisiel

info.wiara.pl

W piątek po południu 21 lutego przed siedzibą Rady Miasta Gdańska spotkali się przeciwnicy programu, wśród nich Daniel Nawrocki, młodzieżowy radny miasta, oraz uczniowie gdańskich szkół średnich.

Spotkanie odbyło się pod hasłem "Szkoła wolna od ideologii". – Na wstępie chcę przytoczyć słowa papieża Franciszka, który powiedział, że potrzeba obiektywnej edukacji seksualnej, tj. takiej, która nie zawiera ukrytej kolonizacji ideologicznej. Program "Zdrovve Love" niestety wchodzi w sferę ideologii. On opiera się na miłości wobec drugiego człowieka niezależnie od płci. Mówi o środkach antykoncepcyjnych, w tym pigułkach, które mogą być niebezpieczne dla młodych dziewczyn, które nie ukończyły 20. roku życia i nie są dojrzałe fizycznie ani emocjonalnie. Według programu dziecko powyżej 15. roku życia ma zgodę na uprawianie seksu, co ma konsekwencje dla zdrowia dziewczyny lub chłopaka – mówił Daniel Nawrocki.

#polityka #polska #newsy #newsyzkraju #gdansk

Data: 07.01.2020 10:03

Autor: FiligranowyGucio

Kamieni Kupa_FB

👉Warszawa, stolyca Polski. Rok po śmierci świętego Adamowicza jego imieniem zostanie nazwana aleja w Śródmieściu. Z inicjatywy samego Rafcia Czaskoskiego samorząd nie będzie nawet czekać zwyczajowych pięciu lat.

👉Jednocześnie w Warszawie nie ma ulicy imienia prezydenta Polski, po 10 latach od jego śmierci.

👉Tzn. taka ulica była, ale szybko zniknęła. W jej miejsce wróciła al. Armii Ludowej, bo w Warszawie cofnięto dekomunizację (łącznie do nazw na cześć komunistycznych zbrodniarzy wróciło kilkadziesiąt ulic, a cały spis można zobaczyć w autopoprawce prezydenta Trzaskowskiego, druk Nr 42A, 12 grudnia 2018)

#warszawa #gdansk #prezydent

Międzynarodowe lotnisko w Gdańsku nosi imię L. Wałęsy. Może warto, aby nosiło imię kogoś innego?

Data: 07.10.2019 10:55

Autor: ziemianin

niewygodne.info.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #niewygodneinfo #walesa #gdansk #lotnisko

Lech Wałęsa po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego stwierdził, że "odchodzi jeden z wielkich". Ten sam Wałęsa po śmierci Kornela Morawieckiego stwierdził, że "to zdrajca", po czym dostał gromkie brawa od członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej zgromadzonych na konwencji tej partii. W kontekście tej i innych kontrowersyjnych, pełnych hejtu i nienawiści wypowiedzi Wałęsy na temat innych Polaków, powstaje pytanie – jak długo jeszcze międzynarodowy port lotniczy w Gdańsku będzie nosił jego imię? Może warto wyjść z postulatem zmiany w tej kwestii?

Międzynarodowe lotnisko w Gdańsku nosi imię L. Wałęsy. Może warto, aby nosiło imię kogoś innego?

Nazwanie przez laureata pokojowej Nagrody Nobla Kornela Morawieckiego "zdrajcą" nie było pierwszym, podobnym kalibrowo wstąpieniem Wałęsy. Przypomnijmy – kilka lat temu, kiedy pod Sejmem odbywały się protesty robotników przeciwko rządom PO-PSL, Wałęsa stwierdził, że protestujących i blokujących teren parlamentu trzeba "pałować", bo nie szanują władzy, a premierowi Tuskowi zarzucał brak zdecydowania: – "Panie premierze, więcej zdecydowania. Dość takiej zabawy! Ja bym wyszedł i spałował za to, że nie potrafi mądrze układać stosunków w wolnej Polsce. Na miejscu premiera albo komendanta bym sam wyszedł, żeby jakiś policjant się nie bał spałować przewodniczącego, to ja bym, jako komendant policji, sam go spałował" – powiedział podczas wywiadu dla Radia Zet Wałęsa.

Te i inne publiczne wypowiedzi Lecha Wałęsy kompromitowały go jako laureata pokojowej Nagrody Nobla, niszczyły jego wizerunek czy podkopywały autorytet. Podejście do sprawy Bolka również mu nie pomaga. To wszystko sprawia, że warto się zastanowić czy Międzynarodowy Port Lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie, który od 2004 roku nosi imię Wałęsy, powinien dalej nosić jego imię?

Właścicielami wspomnianego lotniska są głównie miejscowe władze samorządowe: województwo pomorskie (31,45 proc. udziałów), Gdańsk (29,45 proc.), Gdynia (1,14 proc.), Sopot (0,35 proc.) oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (37,61 proc.). W praktyce oznacza to, że władzę w województwie pomorskim lub w Gdańsku musiałaby przejąć siła polityczna nie związana z Platformą Obywatelską (która Wałęsę popiera niemal bezkrytycznie). Choć wydaje się to być mało prawdopodobne, to jednak uważam, iż w tym przypadku presja ma sens. Oczywistym jest, że PO będzie broniła swojego idola, ale niewykluczone, że za 4 lata sytuacja polityczna zmieni się na tyle, iż podmiana imienia będzie realna. Potrzebna, rzecz jasna, będzie oddolna siła, która zainicjuje odpowiednie procesy. Nie mam jednak wątpliwości, że pojawi się ona o czasie, jeśli tylko będzie się o tym mówiło i przypominało regularnie.

Lech Wałęsa, w ciągu 30 lat istnienia III RP, całkowicie roztrwonił swój autorytet. Międzynarodowy Port Lotniczy w Gdańsku mógłby nosić imię Solidarności, Kornela Morawieckiego lub Anny Walentynowicz.

WTF? Gdański sąd przychylny cenzurze LGBT: Pokazywanie homoseksualistów w złym świetle zakazane

Data: 01.10.2019 16:57

Autor: ziemianin

medianarodowe.com

#wtf #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #gdansk #sadownictwo #pedofilia #lgbt #dewianci

Fundacja Pro – Prawo do życia będzie musiała wypłacić grupie propagatorów LGBT 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Gdański sąd postanowił przychylić się do stosowanej cenzury słowa przez homolobbystów. Sąd zakazał stosowania przez fundację w jego opinii obraźliwych rysunków z wizerunkiem par jednopłciowych.

WTF? Gdański sąd przychylny cenzurze LGBT: Pokazywanie homoseksualistów w złym świetle zakazane

Gdański sąd okręgowy przychylił się do wniosku Stowarzyszenia Tolerado, które złożyło w sierpniu pozew na Fundację Pro – Prawo do życia. Homolobby domagało się od fundacji zaprzestania – „Rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i homofobicznych treści na temat rzekomego związku pomiędzy pedofilią, a homoseksualizmem”.

Złożono także pozew cywilny z wnioskiem o 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia za zniesławienie. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł sąd nakazał jednak fundacji zaprzestać publikacji różnych treści piętnujących homoseksualizm.

„Pederaści żyją średnio 20 lat krócej”, „Czyny pedofilskie zdarzają się wśród homoseksualistów 20 razy częściej”, „Tacy chcą edukować twoje dzieci. Powstrzymaj ich”, „70 proc. zachorowań na AIDS dotyczy pederastów”, „91 proc. dzieci wychowywanych przez lesbijki i 25 proc. wychowywanych przez pederastów jest molestowanych” – takie treści według homolobby oraz gdański są obraźliwe i homofobiczne.

„Warto podkreślić, że ta decyzja nie jest ograniczaniem wolności słowa. Nie można jednak rozpowszechniać nieprawdziwych informacji, które szkalują ludzi. A to, że są to nieprawdziwe informacje, udało nam się wykazać i uprawdopodobnić” – uważa przedstawiciel Tolerado, Jacek Jasionek.

Gdański sąd neguje prawdziwość zaleceń WHO ws. edukacji seksualnej

Choć WHO przekazało zalecenia UNESCO w sprawie edukacji seksualnej dla dzieci i młodzieży od lat 5, sąd w Gdańsku neguje prawdziwość dokumentu, który można znaleźć w powszechnym internetowym obiegu TUTAJ.

„W szeroko pojętej dyskusji publicznej na okoliczność zakresu i rodzaju edukacji seksualnej dzieci nie można zabronić drugiej stronie prawa wypowiadania się i sprzeciwiania się takim działaniom. Każdy obywatel ma zagwarantowane w konstytucji prawo do swobodnej, nawet mocnej wypowiedzi i wypowiadania sprzeciwu przeciwko edukacji seksualnej dzieci według takich standardów, a zwłaszcza nie można odmówić takiego prawa rodzicom korzystającym z wolności słowa w ramach konstytucyjnego zagwarantowanego prawa do wychowywania dzieci wedle własnego przekonania” – stwierdził sędzia.

Greenpace chciał w Gdańsku zatrzymać statek z węglem. Zatrzymała ich Straż Graniczna

Data: 10.09.2019 14:05

Autor: Dom_Perignon

pch24.pl

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwudziestu tzw. ekologów, którzy znajdowali się na należącym do Greenpeace żaglowcu Rainbow Warrior i blokowali statek z transportem węgla z Mozambiku. Wśród aktywistów znajdowały się osoby z różnych krajów, w tym 6 z Polski.

#greenpace #ekolodzy #gdansk

Data: 09.09.2019 18:03

Autor: shadow

Widok na fragment starówki i Ołowiankę w Gdańsku z Bazyliki Mariackiej. Pierwsza fota dziś była robiona na końcu uliczki pomiędzy pierwszą od lewej a drugą wieżyczką.

więcej w komentarzu (łącznie 4 strony świata, taka pseudo-panorama)

#gdansk

Rydwan za 147,6 tys. zł. Festiwal influencerek i instra. itp. za 575 tys.! Gdańsk wciąż zaskakuje

Data: 24.08.2019 12:16

Autor: ziemianin

niewygodne.info.pl

#codziennaprasowka #wiadomosci #wydarzenia #przesada #gdansk #masakra

Ledwo dwa miesiące temu wypłynęła sprawa zakupu przez Gdańsk od brytyjskiej firmy Letrangere Limited rydwanu za 147,6 tys. zł (mówią, że to sztuka współczesna), a miasto, w którym założono Platformę Obywatelską idzie za ciosem. Właśnie wyszło na jaw, że 575 tys. zł z kasy miasta pójdzie na "festiwal dla blogerek, influencerek, instragramowiczek, youtuberek, trendsetterek oraz wszystkich kobiet, które są aktywne w Internecie". Ciekawe co by było gdyby Gdańsk zorganizował taki festiwal, ale tylko dla mężczyzn – gwiazd YouTube czy Instagrama? RPO chyba by oszalał . . .

Był rydwan za 147,6 tys. zł. Będzie festiwal influencerek i instragramowiczek za 575 tys.! Gdańsk wciąż zaskakuje

Źródło: trojmiasto.pl

Gdańsk – przez niektórych złośliwie nazywany "polskim Palermo", przez innych matecznikiem Platformy Obywatelskiej – to bardzo fajne, nowoczesne miasto. Czasami jednak wspomniana nowoczesność wchodzi "za mocno". Efektem może być np. zakup wykonanego kilka lat temu rydwanu za 147,6 tys. zł, który ma być esencją sztuki współczesnej.

Innym przykładem tego, że nowoczesność może czasem wejść "za mocno" jest decyzja władz Gdańska, aby przeznaczyć 575 tys. zł na organizację Festiwalu Kobiet Internetu dla "kobiet aktywnych w Internecie, które wykorzystują media społecznościowe do słusznych celów".

Jak ustalił portal Trojmiasto.pl – ze strony organizatora tego festiwali jasno wynika, że jest on kierowany wyłącznie dla kobiet, tj. blogerek, influencerek, instragramowiczek, youtuberek, trendsetterek oraz wszystkich tych, które są aktywne w Internecie.

A co z mężczyznami? Wszak formuła "tylko dla kobiet" może być dyskryminująca. Art. 33. ust. 1. Konstytucji stanowi bowiem jasno, że "Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym". Czemu miasto Gdańsk nie organizuje Festiwalu Mężczyzn Internetu? Czyżby obawiało się interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Swoją drogą ciekawe czy w Gdańsku będzie np. ta pani :-) MASAKRA!!!

Zabytek Miesiąca: XVIII-wieczna zabawka erotyczna z Podwala Przedmiejskiego w Gdańsku

Data: 06.08.2019 09:28

Autor: ziemianin

kopalniawiedzy.pl

#wiadomosci #codziennaprasowka #historia #wykopaliska #penis #dildo #zabawkaerotyczna #Gdansk

Podczas badań archeologicznych przy ul. Podwale Przedmiejskie w Gdańsku w jednej z latryn natrafiono na nietypowy zabytek – skórzaną zabawkę erotyczną w formie męskiego członka z jądrami. Znalezisko jest unikatowe, to jedyny tego typu skórzany przedmiot na świecie!

Zabytek Miesiąca: XVIII-wieczna zabawka erotyczna z Podwala Przedmiejskiego w Gdańsku

Przedmioty erotyczne są obecne w kulturze od zarania dziejów. Niektóre z nich miały znaczenie symboliczne (magiczne), inne zaś były używane praktycznie, do zaspokajania potrzeb seksualnych.

Na przestrzeni wieków pojawiały się dilda wykonane z różnych materiałów, np. z kamienia, kości albo szkła. Pierwsza pisemna wzmianka o sztucznych penisach ze skóry pochodzi ze starożytnej Grecji. Miasto Milet było nie tylko ośrodkiem kultury i gospodarki greckiej, ale też popularnym miejscem wyrobu i sprzedaży sztucznych fallusów. Grecy używali ich dla uciechy i nazywali olisbos. Przedmioty te były wykonane z kamienia, drewna i wygarbowanej skóry.

W ikonografii z XVII–XVIII w. znajdujemy liczne przedstawienia, na których widnieją zabawki erotyczne. Szczególnie interesująca jest rycina z francuskiego podręcznika seksualnego dla kobiet, pióra Nicolasa Choriera: Aloisiae Sigaeae, Toletanae, Satyra sotadica de arcanis amoris et Veneris (ok. 1690 r.). Ilustracja pokazuje sklep z dildami, podobnymi do tego odkrytego w Gdańsku. Ze względu na realistyczne odwzorowanie oraz rzemieślniczy kunszt można powiedzieć, że wysokiej jakości sztuczne penisy były towarami luksusowymi.

Gdański fallus został wykonany z jednego kawałka skóry, uformowanego w prącie oraz dwa jądra. Wypchany jest w całości włosiem zwierzęcym. Żołądź uformowano z tkaniny – aksamitu, który zapewne miał potęgować doznania erotyczne.

Zabytek znaleziono w podwórkowej latrynie na obszarze podmiejskiej dzielnicy. Dlaczego trafił do ubikacji? Czy ktoś go wyrzucił, a może wypadł podczas erotycznych uciech? Nie wiadomo.

Jednym z hipotetycznych miejsc pochodzenia przedmiotu jest pobliska szkoła fechtunku, albowiem nieopodal, w kolejnej latrynie odnaleziono dwa drewniane florety ćwiczebne. Źródła historyczne umiejscawiają budynek szkoły po przeciwnej stronie ulicy. Latryny znajdowały się na tyłach kamienic, które mogły służyć szermierzom za prywatne lokum.

Okolica znana była również z prostytutek. To właśnie stąd wzięła się nazwa ul. Zbytki. Kobiety lekkich obyczajów szukały klientów także po drugiej stronie Podwala Przedmiejskiego, na Żabim Kruku.

Nie można też wykluczyć, że przedmiot należał do jakiejś bogatej mieszczanki, mieszkającej w przyległej kamienicy.

Data: 03.07.2019 21:53

Autor: MrHardy

Fontanna Neptuna, zwana często Studnią Neptuna to dziś obiekt, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny Gdańsk. Niezwykle ciekawy, owiany tajemnicą obiekt architektoniczny mieszkańcy tego miasta oraz liczni turyści mogą podziwiać na ulicy Długi Targ, położonej nieopodal ulicy Długiej przed wejściem do Dworu Artusa.

Będąc w Gdańsku, warto zbliżyć się do tej wyjątkowej fontanny i zwrócić szczególną uwagę na detale, zdobienia oraz figury ją otaczające. Przypatrując się samemu cokołowi, można dostrzec wyjątkowe ludzkie oraz morskie postacie. Najważniejszym źródłem strumieni wodnych jest tutaj trójząb trzymany przez władcę mórz oraz oceanów w swej prawicy.

Natomiast u jego stóp znajdują się konie morskie oraz krawędź postumentu.

Opis

Woda tryskająca z fontanny nieustannie spada na czaszę, a stamtąd silnymi strumieniami, wypluwanymi przez maszkarony opada w dolną część basenu. Rzeźba ta najokazalej prezentuje się w widokach bocznych oraz przednio-skośnych. Od początku swego istnienia fontanna była bardzo kolorowa. Figura zawsze mieniła się zieloną barwą, natomiast trójząb oraz muszla w lewej ręce były złocone. Z kolei elementy kamienne były czarne oraz miały jasne dodatki. Figura Boga Mórz waży aż 650 kilogramów.

Niezwykła historia fontanny Neptuna

Została ona zbudowana na początku XVII wieku i przez setki lat była zasilana wodą z wiader wnoszonych na poddasze Dworu Artusa. Pomysłodawcą budowy tego niezwykłego posągu był ówczesny burmistrz Gdańska – Bartłomiej Schachmann, który to miał wizję, aby postawić w tym mieście najwspanialszy posąg całego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Ten oryginalny pomysł miał na celu pokazać więź Gdańska z morzem. Do budowy fontanny zaprosił on najznakomitszych mistrzów z całej Europy. Fontanna Neptuna została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke, który to w 1615 roku odlał posąg według projektu P. Husena oraz G. Benninga II. Z kolei krata ze złotymi herbami Gdańska oraz polskimi orłami pochodzi z 1634 roku.

Opis

Czasza, która to jest najbardziej okazałym elementem fontanny, została wykonana ze specjalnego, czarno-niebieskiego belgijskiego marmuru, natomiast trzon z tufu. Z kolei posąg Neptuna został odlany w latach 1614-1615 przez mistrza Petera Husena, w miejskiej ludwisarni Gerta Benningka. Gdańska fontanna przetrwała wojnę dzięki pomysłowości wielu osób, które to bardzo chciały ją uratować. Wówczas to posąg Neptun został wywieziony, natomiast pozostałe elementy zostały zamurowane wewnątrz basenu. Po zakończeniu wojny została ona odrestaurowana, a ostateczne uruchomiono ją dopiero 22 lipca 1957 roku. Ogromny trud w odbudowę instalacji wodnej tej fontanny włożyli pracownicy ówczesnej Stoczni Gdańskiej. W sezonie zimowym 2011 – 2012 roku fontanna przeszła ostatnią renowację, która to kosztowała 1,6 mln złotych. W czasie ostatnich prac renowacyjnych na cokole pod figurą zamontowano kapsułę pamięci, w której zdeponowano srebrną monetę wybitą z okazji Euro 2012.

Złota Woda

Pierwotne zbiorniki z wodą były umieszczone na poddaszu Dworu Artusa. Wodę wnoszono tam ręcznie wiadrami, a następnie puszczano rurami w filarze między wielkimi oknami i pod chodnikiem docierała do fontanny. W początkowym okresie istnienia fontanna nie była czynna przez cały rok. Woda z niej tryskała tylko w niektóre dni, począwszy od Wielkanocy, aż do 29 września, niemniej tylko we wtorki i czwartki od 12:00-13:00 oraz w niedziele od 11:00 do 12:00.

Napełnienie zbiorników wodą wystarczało tylko na godzinę działania fontanny.

Opis

Sytuacja zmieniła się w połowie XIX wieku, kiedy to w Gdańsku zostały zainstalowane wodociągi. Powszechnie znana legenda głosi, że gdańscy mieszczanie byli tak bogaci, że na szczęście wrzucali do fontanny monety ze złota. Z czasem Neptun tak się zdenerwował zaśmiecaniem basenu, że rozłupał swym trójzębem wszystkie guldeny na złote płatki.

Co więcej, Król Mórz potrafił zamieniać też wodę w wódkę. W taki oto niezwykle ciekawy sposób mieszkańcy Gdańska zyskali swój ulubiony trunek, jakim jest likier „Goldwasser” – czyli Złota Woda. Goldwasser jest ziołowo-korzennym likierem opartym o mieszaninę ponad dwudziestu ziół, a w środku zgodnie z legendą pływały pierwotnie płatki 22 oraz 23-karatowego złota. Inna legenda głosi, że raz na sto lat zdobiące szczyty gdańskich kamienic żółwie, orły, lwy i pozostałe stworzenia ożywały. W tę jedną w swoim rodzaju noc odbywał się bal zwierząt, które mogły zakosztować nie tylko ruchu, ale i pysznych potraw. Owej biesiadzie przewodził zawsze sam Neptun, który na tę wyjątkową okazję schodził zawsze z postumentu.

Wstydliwa nagość

Początkowo, podobnie jak inne antyczne rzeźby Król Mórz był nagi. Jednak, aby nie wywoływać zgorszenia pośród bogobojnych protestantów, jego przyrodzenie zostało zakryte płetwą konia morskiego, przez wiele osób myloną z listkiem figowym. Niemniej ten istotny element zaginął podczas wojny.Co prawda został on odtwarzany, ale ponownie skradziony.

Opis

Konserwator zabytków – Wacław Rosnowski opowiadał, że między innymi płetwa została skradziona na początku lat osiemdziesiątych. Była ona mocowana na pojedynczej śrubie, więc można było ją zdjąć w łatwy sposób. Problem zniknął dopiero wówczas, gdy do jego produkcji zostało zastosowane delikatne tworzywo, które przy silnym oderwaniu rozpada się w rękach. W taki oto sposób zakończyła się uciążliwa fala kradzieży. Fontanna Neptuna w Gdańsku to niezwykle piękny element architektoniczny, owiany wieloma legendami, który warto obejrzeć będąc w tym mieście.

https://www.tajemnice-swiata.pl/fontanna-neptuna/

#gdansk

Data: 25.06.2019 16:18

Autor: Immortal_Emperor

Rydwan za 150 tys. zł. Dla idei „wolności, solidarności, równości i otwartości”

Urząd Miejski w Gdańsku zakupił za prawie 150 tys. zł dzieło Joanny Rajkowskiej „Rydwan”. W oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info urząd wyjaśnia, w jakim celu zakupił rzeźbę, oraz gdzie będzie ona eksponowana. „Komisja ds. zakupu dzieł sztuki wysoko oceniła wartość dzieła i jego znaczenie dla Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej oraz dla wzmocnienia ponadlokalnego i międzynarodowego znaczenia Gdańska w kontekście reprezentowania wartości i przesłania istotnego dla Gdańska, w tym w szczególności odwołujących się do idei wolności, solidarności, równości i otwartości” – czytamy.

Źródło

https://www.tvp.info/43218692/rydwan-za-150-tys-zl-dla-idei-wolnosci-solidarnosci-rownosci-i-otwartosci

#gdansk #lewackalogika

Wagina jako Najświętszy Sakrament. "Zachowujecie się obrzydliwie"

Data: 25.05.2019 23:27

Autor: piotre94

wiadomosci.wp.pl

Trójmiejski Marsz Równości przeszedł w sobotę ulicami Gdańska. Grupa osób prezentowała tam rysunek waginy imitujący Najświętszy Sakrament (ciało i krew Chrystusa). "Gardzicie innymi, a domagacie się dla siebie potężnych przywilejów" – skomentował w sieci ks. Daniel Wachowiak. #polska #gdansk #katolicyzm #lgbt

Data: 10.05.2019 09:55

Autor: Ijon_Tichy

Prsed chwilą zobaczyłem w TV, że WICEPREZYDENT GDAŃSKA powiedział, że II Wojna Światowa zaczęła się przez słowa Polaków, od słów, jakie Polacy kierowali do Niemców. Przed trybunał stanu i potem do więzienia.

Ponadto dożywotni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji pulbilcznych.

#gdansk #polityka #wojna #ustawa447