Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne

Data: 03.04.2020 18:00

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkują energię elektryczną ze słońca, podczas gdy kolektory służą jedynie do zmiany energii słonecznej w energię cieplną. Jak działają oba systemy i który z nich jest bardziej korzystny?

#oze #fotowoltaika #energetyka

Świat zakochał się w gigantycznych farmach fotowoltaicznych

Data: 25.02.2020 19:17

Autor: HaHard

energetyka24.com

Przy malejących kosztach i wsparciu wielkich instytucji, deweloperzy masowo budują kolosalnych rozmiarów farmy fotowoltaiczne o powierzchni co najmniej 410 boisk do piłki nożnej.

W ciągu kilku ostatnich lat rynek energii słonecznej zwiększył się pięciokrotnie w skali światowej. Wielkie korporacje i rządy zakochały się w panelach słonecznych. Przedsiębiorcy zalewają puste obszary rolnicze, przestrzenie przy jeziorach oraz pustynie astronomicznymi farmami.

#hahard #energetyka #technologia #fotowoltaika #ekonomia

Fotowoltaika pomaga... żółwiom pustynnym

Data: 23.01.2020 10:56

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

Według naukowca badającego kondycję gleby i stan wód farmy fotowoltaiczne wpływają na lepszy wzrost roślin, które są niezbędne do życia żółwiom pustynnym. Stwierdzono również, że farmy poprawiają mikroklimat, co jest korzystne dla krzewów kreozotowych i innych roślin pustynnych.

#ciekawostki #fotowoltaika #oze

Dziś rusza II nabór wniosków w programie „Mój Prąd”

Data: 13.01.2020 11:54

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

Dzisiaj, 13 stycznia rusza kolejny nabór wniosków na dopłaty do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych w ramach programu „Mój Prąd”. W puli środków do zagospodarowania wciąż pozostaje ponad 90% budżetu, czyli blisko 900 mln zł.

#fotowoltaika #mojprad

Fotowoltaika – jaka moc instalacji pokryje moje zapotrzebowanie?

Data: 27.12.2019 16:27

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych (prosumentów) wielkość instalacji powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej – w tym zazwyczaj pomoże firma zakładająca instalację, warto jednak wiedzieć od czego zależy dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

#fotowoltaika #oze #columbusenergy

Fotowoltaika 2019 – przełomowy rok dla rynku PV w Polsce?

Data: 21.12.2019 15:11

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

Rok 2019 w był dla fotowoltaiki przełomowy. Polska osiągnęła 1 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Wzrosło zainteresowanie gospodarstw domowych samodzielną produkcją czystej, darmowej energii, które zostało spotęgowane rządowymi programami wsparcia. Dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost zainteresowania PV okazała się nowelizacja ustawy OZE oraz ujednolicenie podatku VAT.

#fotowoltaika #columbusenergy

Ulga termomodernizacyjna – kiedy można z niej skorzystać?

Data: 19.12.2019 08:58

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

Od tego roku zaczyna obowiązywać nowa ulga dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którą będzie można odliczyć w zeznaniu PIT już w kolejnym roku. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt objaśnień podatkowych dotyczących nowych preferencji podatkowych dla tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

#fotowoltaika #budownictwo #podatki

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE

Data: 17.12.2019 14:57

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

W przyszłym roku ma pojawić się kolejna nowelizacja ustawy o OZE – według zapowiedzi Piotra Czopka, dyrektora Departamentu ds. odnawialnych źródeł energii. Tym razem zmiany dotyczyły będą między innymi morskiej energetyki wiatrowej, ale również spółdzielni mieszkaniowych.

#oze #energetyka #fotowoltaika

Wymiary paneli fotowoltaicznych a rozmiar instalacji PV

Data: 17.12.2019 10:07

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

Projektując instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę jej powierzchnię i ciężar. Każdy dach ma bowiem określone możliwości montażowe, które często ograniczają okna dachowe, lukarny, itp. Podobnie jest z ciężarem instalacji, im niższy tym lepiej, szczególnie, gdy budynek jest starszy. Od czego zależy rozmiar i jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

#fotowoltaika #columbusenergy

Oszustwo na fotowoltaikę? Uwaga na niewiarygodne oferty!

Data: 16.12.2019 10:03

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

W miniony czwartek (12 grudnia) program “Interwencja” przedstawił materiał o oszukanych klientach wrocławskiej firmy, która miała dostarczać i instalować panele fotowoltaiczne. Poszkodowani wstępnie wpłacali pełną sumę pieniędzy, ale ostatecznie nie doczekali się montażu.

#fotowoltaika #polska

Technologia back contact - MWT zamiast bus barów

Data: 16.12.2019 10:01

Autor: columbusenergy

columbusenergy.pl

W standardowych ogniwach znajdują się charakterystyczne cienkie szyny zwane bus barami (BB), przez które przepływa prąd. Do tej pory producenci optymalizowali pracę ogniwa dokładając liczbę szynowodów. Najnowszym trendem jest jednak zastąpienie tradycyjnych bus barów elektrodami zbiorczymi. Na czym polega technologia MWT i jakie są zalety tego rozwiązania?

#fotowoltaika #columbusenergy

Przydomowa fotowoltaika na topie

Data: 11.12.2019 22:50

Autor: ziemianin

domowasfera.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #aktualnosci #prad #fotowoltaika #energia

65 mln zł wypłacono i zatwierdzono do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni trwania programu ,,Mój Prąd’’. Pierwszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa do 20 grudnia 2019 r.

Przydomowa fotowoltaika na topie

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje 13 stycznia 2020 roku uruchomić druga edycję programu. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

– W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpoczynamy drugi nabór, w którym podtrzymujemy dofinansowanie instalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie . Dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, ale koszty przedstawione do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 roku

– mówi Piotr Woźny, prezes zarządu NFOŚiGW.

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji. Budżet „Mojego Prądu” wynosi aż miliard złotych, które NFOŚiGW – w porozumieniu z wcześniejszymi Ministerstwami Energii i Środowiska, a obecnie Ministerstwem Aktywów Państwowych – planuje zainwestować w rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii.

– Szczegóły programu dostępne są na stronie http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/. Informacji o nim udzielają też doradcy energetyczni NFOŚiGW, do których kontakty można znaleźć na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/. Dodatkowo działa infolinia (tel. 22 45 95 990), gdzie można sprawdzić m.in. status swojego wniosku

– informuje Biuro Prasowe NFOŚiGW.