Dokładnie 119 lat temu, 12 czerwca, Maria Curie-Skłodowska obroniła doktorat

Data: 13.06.2019 09:54

Autor: MariaAnna

energiajadrowa.pl

Jako pierwsza kobieta w historii Francji otrzymała stopień doktora, na podstawie rozprawy „Badanie ciał radioaktywnych", obronionej na Sorbonie. Był to również pierwszy na świecie stopień doktora nauk fizycznych przyznany kobiecie. Kilka miesięcy później otrzymała Nagrodę Nobla wraz ze swoim mężem.

#nauka #ciekawostki #polska #historia #gruparatowaniapoziomu #fizyka

Kosmiczne obserwatorium Plancka nie ujawniło dowodów na istnienie "nowej fizyki"

Data: 08.06.2019 23:50

Autor: rabin_ktory_mowi_tak

aanda.org

Astrofizycy przedstawili wyniki analizy rozkładów temperatury i polaryzacji promieniowania reliktowego, zmierzone przez europejskiego satelitę. Badacze nie znaleźli dowodów na istnienie tzw. "nowej fizyki" w analizie echa mikrofalowego Wielkiego Wybuchu.Publikacja w Astronomy & Astrophysics ENG+TLDR

#nauka #astronomia #fizyka #kosmos #ciekawostki #swiatnauki

Aerożele - ciała stałe o najmniejszej gęstości

Data: 01.06.2019 07:36

Autor: Bethesda_sucks

youtu.be

Najnowszy odcinek Veritasium poświęcony jest "powietrznym żelom" (aerożelom), które charakteryzują się wyjątkowo małą przewodnością cieplną, dzięki czemu mogą być wykorzystane jako izolatory termiczne (NASA wykorzystuje je w łazikach i innych urządzeniach, by chronić elektronikę przed niskimi/wysokimi temperaturami). Poza tym nadają się doskonale do łapania pyłu komet pozwalając na ich lepsze zbadanie.

Przy okazji wyjaśniono również dlaczego niebo jest niebieskie.

#nauka #fizyka #ciekawostki #veritasium #gruparatowaniapoziomu #liganauki

Od 91 lat obserwujemy kroplę, której jeszcze nikt nie widział jak spada

Data: 27.04.2019 01:01

Autor: Gabaryt

youtube.com

Obserwowaliście kiedyś jak schnie farba? Oczywiście, to nie jest tak interesujące, jak oglądanie filmików na YouTube. Dziś dowiecie się o najdłuższym na świecie eksperymencie, który prowadziły najbardziej cierpliwe osobistości. A Wy nawet o nim nie słyszeliście! Zainteresowani? Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

#nauka #fizyka #edukacja #doświadczenie #eksperyment

Symulowanie opóźnienia Shapiro

Data: 13.04.2019 18:57

Autor: Bethesda_sucks

ebvalaim.pl

"Wysłana z Ziemi fala elektromagnetyczna, przelatująca w pobliżu Słońca, znajduje się w obszarze, w którym czas płynie nieco wolniej, niż na Ziemi – w efekcie z Ziemi wygląda to, jakby poruszała się nieco wolniej. Jeśli taka fala po przelocie obok Słońca odbije się od czegoś – np. od innej planety – i wróci na Ziemię, przelatując po drodze obok Słońca jeszcze raz – to okaże się, że zajmie jej to nieco więcej czasu, niż wynikałoby z prostego podzielenia odległości między Ziemią a planetą przez prędkość fali (prędkość światła). Shapiro obliczył, jakiego opóźnienia można się spodziewać, i wyszło mu, że np. jeśli planetą, od której odbiją się fale, będzie Wenus, to opóźnienie może wynieść nawet ponad 200 µs (milionowych części sekundy) – wciąż malutko, ale już do zmierzenia!"

#nauka #fizyka #gruparatowaniapoziomu

Data: 29.03.2019 14:16

Autor: Starszyoborowy

NASA po raz pierwszy uchwyciła interakcje fal uderzeniowych dwóch samolotów

https://www.youtube.com/watch?time_continue=154&v=0eimg8IMsGA

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=443RLEnu_UI

Photon 2017 HD. Mało znany film przyrodniczy nagrodzony m.in. Złotymi Lwami 18+

Data: 11.03.2019 15:46

Autor: remi13

youtu.be

Trzyczęściowa historia przedstawiająca tworzenia się materii, informacje dotyczące powstawania życia oraz futurystyczną wizję świata. Cieszy oko i rozwija wiedzę.

I kwantowe, i klasyczne – stany z pogranicza światów

Data: 17.02.2019 10:12

Autor: 12358

kopalniawiedzy.pl

Własności kwantowe wydają się nam niezwykle egzotyczne nie bez powodu: naszymi zmysłami po prostu nie dostrzegamy ich w otaczającym nas świecie. Okazuje się jednak, że ….

Darmowa Energia Dla Domu( hydro energy) z 1970 roku

Data: 12.02.2019 22:15

Autor: JanQ

wykop.pl

Model energetycznej wieży ciśnieniowej ( hydro energy) z 1970 roku , darmowa energia System zwrotnej energii , układ zamknięty i samoczynny dla domu

Data: 12.02.2019 09:36

Autor: drewniany

Mam taką rozkminę: Czy jakby przez pręt puścić prąd o odpowiednio dużej częstotliwości, to zamiast wysyłać fale radiowe zacząłby świecić?

Granice poznania (profesor Krzysztof Meissner)

Data: 11.02.2019 11:22

Autor: 12358

youtu.be

Epistemologia, w wykonaniu prof. K. Meissnera. Kiedy poznamy teorie wszystkiego? Ile jest jeszcze do odkrycia? Czy możemy poznać wszystko? (Audio)

Data: 10.02.2019 23:55

Autor: kosmitolog

Dlaczego zrzucenie skacowanemu kumplowi piwa z orbity okołoziemskiej jest trudniejsze niż może się wydawać? Zawiłości mechaniki orbitalnej na szybko objaśnia Scott Manley.

https://www.youtube.com/watch?v=i5XPFjqPLik

Zobaczyć dźwięk - laser, membrana i lusterko. Hipnotyzujące doświadczenie.

Data: 07.02.2019 10:18

Autor: Lukmar

youtu.be

//EDIT: Trzeba kliknąć w link w nagłówku. Nie wiem czemu w poście się pokazuje jako niedostępny. @Thanos ratuj

Bardzo ciekawe doświadczenie z kanału Steve'a Moulda.

Wiązka lasera odbija się od lusterka położonego na membranie wibrującej pod wpływem muzyki. Niesamowite efekty wizualne.

I w ogóle dopiero co odkryłem ten kanał ale zapowiada się bardzo ciekawie.

Czekałem od 3 w nocy żeby wam to wrzucić jak ktoś będzie, żeby nie zaginęło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Angielski niby wymagany, ale mówi bardzo wyraźnie. Poza tym efekty wizualne widać i bez rozumienia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przezroczyste panele słoneczne. Nasze okna mogą produkować prąd

Data: 06.02.2019 21:29

Autor: Wojtas

gadzetomania.pl

Pierwsze doniesienia o przełomowym rozwiązaniu pojawiły się już kilka lat temu, jednak zaprezentowana wówczas technologia była raczej ciekawostką, niż gotowym do rynkowego debiutu produktem. Wynikało to z faktu, że przezroczyste ogniwa miały bardzo małą sprawność, wynoszącą około 1 proc.

prof. Krzysztof Meissner : "Czy cząstka Higgsa ma rodzeństwo?"

Data: 06.02.2019 17:59

Autor: 12358

youtu.be

W związku, z ciepłym przyjęciem poprzedniego wykładu profesora, kolejny, tym razem na tapecie cząstki elementarne (na zdjęciu monstrualnych rozmiarów detektor owych cząstek).

[ENG] Turbina Tesli wydrukowana na drukarce 3D

Data: 05.02.2019 22:10

Autor: MEGAZU0

youtube.com

Ciekawy projekt drugiej wersji turbiny tesli w jeszcze większym stopniu wykonanym przy pomocy drukarki 3D. Przedstawiona dodatkowo trochę mechanikę powietrza.

Czytamy naturę #10 | Skąd supermasywne? - Peryskop w smartfonie - Fake newsy

Data: 04.02.2019 15:56

Autor: UfoLudek_z_Kosmosu

youtu.be

1) Supermasywne czarne dziury 00:38
W centralnych rejonach galaktyk znajdują się czarne dziury specjalnego typu – miliony, a czasem wręcz miliardy razy masywniejsze od zwykłych, "gwiazdowych" czarnych dziur. Nie do końca wiadomo, jak powstały – musiało to jednak być bardzo szybko i sprawnie. Dzisiaj omawiamy symulację komputerową próbującą odpowiedzieć na to pytanie.

2) Peryskop w smartfonie 07:45
Seriale przyzwyczaiły nas do absurdalnych czasem technik analizy obrazu. Zdarza się jednak, że niektóre z nich stają się rzeczywistością: jak na przykład rekonstrukcja w wysokiej rozdzielczności obrazu – i to częściowo przesłoniętego – na podstawie jego poświaty na zwykłej, matowej ścianie.

3) Fake newsy 14:15
Fake newsy to jedno z wielkich zjawisk świata współczesnego. Wokół tego tematu narosło jednak wiele mitów. Na szczęście istnieją solidne badania fake newsów, przeprowadzane na dużych, reprezentatywnych próbach. Wnioski? Ot, na przykład związki między poglądami politycznymi a udziałem fake newsów we wszystkich treściach, które się czyta.

Za pomocą lasera można wysłać wiadomość głosową bezpośrednio do ucha adresata

Data: 04.02.2019 13:53

Autor: Linuksiarz

dzienniknaukowy.pl

Naukowcy z Laboratorium Lincolna na Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali system do przesyłania dźwięku bezpośrednio do ucha konkretnej osoby. Podejście to wykorzystuje wiązkę lasera oraz parę wodną. Autorzy twierdzą, że ich technologia jest całkowicie nieszkodliwa i będzie można z niej bezpiecznie korzystać.

Jak to działa? Aby wysłać wiadomości, naukowcy z MIT skorzystali z tzw. efektu fotoakustycznego. Gdy wiązka światła pada na określoną cząstkę ta absorbuje jej energię i zamienia ją na energię kinetyczną. Dochodzi wówczas do lokalnego zwiększenia temperatury, ciśnienia i powstaje fala akustyczna.

W doświadczeniach uczeni z MIT wykorzystali parę wodną znajdującą się w powietrzu. Para pochłonęła światło wiązki lasera i wygenerowała wibrację na słyszalnej częstotliwości. W testach badacze wykorzystali wiązkę laserową do transmisji dźwięku o 60 decybelach (to mniej więcej głośność rozmowy w restauracji) do docelowej osoby, która znajdowała się 2,5 metra dalej.

Wiązka lasera była modulowana tak, by zakodować w niej wiadomość. Wynik? Cichy, ale wyraźny komunikat. Zespół badaczy podczas testów przesyłał w ten sposób muzykę, mowę i inne dźwięki.

Szczegóły badań zostały opublikowane w „Optics Letters”.

– Nasz system może być używany obecnie z niewielkiej odległości, aby przekazywać informacje bezpośrednio do czyjegoś ucha. To może zadziałać nawet w stosunkowo suchych warunkach, ponieważ prawie zawsze jest trochę wody w powietrzu, zwłaszcza wokół ludzi – powiedział szef zespołu Charles M. Wynn.

Technika ta może być wykorzystana do kierowania wiadomości do konkretnej osoby, nawet w tłumie. Nikt poza nią nic nie usłyszy. Nie potrzeba przy tym żadnego sprzętu odbiorczego, wystarczy ucho. Ale dźwięk może być też słyszany w miejscu, na które pada wiązka światła – chociażby przestrzeń wokół kanapy przed telewizorem. Dodatkowo system jest całkowicie bezpieczny. – To pierwszy system wykorzystujący lasery, które są w pełni bezpieczne dla oczu i skóry, aby przesłać sygnał dźwiękowy dla konkretnej osoby – podkreślił Wynn.

Podstawowa koncepcja wykorzystana przez naukowców z MIT nie jest nowa. Pierwsze badania nad zjawiskiem efektu fotoakustycznego prowadził Wilhelm Rentgen – odkrywca promieni nazwanych jego nazwiskiem czy Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu. Ten ostatni wraz z Charlesem Tainterem opracował w 1880 roku tzw. fotofon – urządzenie przesyłające dźwięki za pomocą światła. Od tamtej pory powstało wiele podobnych urządzeń. Większość z nich wykorzystuje głośniki, aby zintensyfikować fale dźwiękowe. Kluczową różnicą między tymi wynalazkami, a metodą opracowaną na MIT, jest to, że odbiorca komunikatu nie potrzebuje żadnego urządzenia.

Obecnie rozwiązanie uczonych z MIT funkcjonuje jedynie na odległość kilku metrów, ale badacze planują udoskonalić technikę tak, by pozwalała przesyłać komunikaty na większe dystanse. Technologia była testowana w pomieszczeniach, dlatego też naukowcy chcą także przystosować ją do działania na świeżym powietrzu.

Zastosowania? Z pewnością taka technologia przyda się w wojskowości. Możliwość wysyłania wysoce ukierunkowanych sygnałów audio w powietrzu może być również wykorzystana do komunikacji w hałaśliwych warunkach. Przyda się także szpiegom, ale studenci i maturzyści również byliby zadowoleni, gdyby mieli do niej dostęp. Jednak z drugiej strony, przy rozpowszechnienie tej technologii, nadawcą może być każdy i ciężko będzie go zlokalizować. Niesie to ze sobą problem chociażby niechcianych reklam kierowanych w określoną przestrzeń lub bezpośrednio do ucha przechodnia.

Źródło: MIT, Live Science, fot. MIT

Data: 03.02.2019 19:06

Autor: Bethesda_sucks

https://www.facebook.com/AstronariumTVP/photos/a.1539063219686730/2211542359105476/?type=3&theater

Przyszłość Astronarium niepewna, bo debile w TVP wolą przeznaczyć pieniądze na jakieś tańce na lodzie czy innych rolników bez żon.

APM - urządzenie wytwarzające prąd z powietrza za darmo?

Data: 03.02.2019 07:31

Autor: Linuksiarz

elektroda.pl

W eterze codzień bezpowrotnie przepada miliony KW energi.Gdyby ją odpowiednio sprzężyć możnaby było zasilać telefony itp.
Niestety temat jakby przepadł, a polski internet jest ubogi.To znalezisko ma na celu podsumować wiedzę na ten temat i zebrać najciekawsze schematy tych urządzeń

Grand Finale - przelot sondy Cassini "pod" pierścieniami Saturna od kuchni.

Data: 03.02.2019 00:08

Autor: kosmitolog

youtube.com

Dość szczegółowy wykład na temat planowania, przeprowadzenia i danych zebranych podczas tzw. Grand Finale – serii przelotów pomiędzy Saturnem a jego pierścieniami wykonanych przez sondę Cassini tuż przed spaleniem jej w atmosferze. Coś innego niż typowe programy popularnonaukowe. Z uwagi na brak adekwatnego hasha wrzucam pod fizykę, gdyż nie brak jej przy takim przedsięwzięciu :)

Symulator wybuchu bomby nuklearnej

Data: 02.02.2019 16:48

Autor: drewniany

nuclearsecrecy.com

Ustawiasz cel na mapie (np. Twoje miasto), ustawiasz moc, wysokość detonacji i odpalasz.
Symulacja uwzględnia wiele czynników jak fala uderzeniowa, fala cieplna, promieniowanie jonizujące czy opad radioaktywny.
Na obrazku wybuch termojądrowej głowicy średniej mocy (300kt).