Data: 16.09.2019 13:34

Autor: bmbcz01

Pewnie każdy słyszał o atakach dronami na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. Jest to największe w historii zakłócenie podaży ropy naftowej na świecie. Osobiście weekend przeżyłem kompletnie bez newsów i przeczytałem o tym dopiero wczoraj wieczorem i z @shadow trochę porozmawialiśmy na ten temat.

Dzisiaj na onet.pl jest nagłówek, że ceny ropy wystrzeliły i skutki będą również w Polsce. Nikt się chyba nie oburzy stwierdzeniem, że newsy na onecie są gówno warte i piszą je kompletne dzbany. Ceny ropy w chwili obecnej wynoszą ok. 59,40 USD. Jest to oczywiście duży skok, ponieważ wynosi jakieś +8,37% wobec piątkowego zamknięcia (przez chwilę zbliżało się do +20%). Jednak trzeba pamiętać, że nawet dzisiejszy szczyt (ponad 60 usd) nie przekroczył szczytów z lipca a dokładnie 6 dni temu cena wynosiła jeszcze 58.18 USD.

Można porównać obecny incydent do innych o również dużej skali. Numerem dwa pod względem utraty zapasów była rewolucja Irańska (1978-1979), kiedy cena ropy z ok. 55 USD poleciała na 123 USD. Numer 3 – wojna abdule vs. Izrael i embargo na ropę (1973-1974) – ropa skoczyła z 20 USD na 54 USD. Ale zaraz! Co za ekscytująca informacja! Trzecie miejsce w naszym plebiscycie największego zmarnowania ropy zajmuje ex equo z wojną arabsko-izraelską………. (dramatyczne werble)…….. TAK! To inwazja Iraku na Kuwejt (1990-1991)! Wzrost z 40 USD do 76 USD!

### do cen jest doliczona inflacja dla łatwiejszego porównania ich z dzisiejszą

Oczywiście ktoś może podać przyjład wybuchu wojny iracko-irańskiej i powie, że w latach 1980-1981 ropa nie podrożała. No tylko, że wtedy ropa kosztowała ponad 120 USD i wzrosła w wyniku poprzednich wydarzeń, które znalazły swój kres. Uwolniona na rynek ropa i zwiększona produkcja spowowowały, że ceny taniały szybciej niż drożały, jakkolwiek głupio to brzmi.

Nie wiem co się wkrótce wydarzy. Wiem, że USA oskarża Iran (-‸ლ) o te ataki i taka jest oficjalna retoryka białego domu. Iran odpowiada, że mogą rozkurwić amerykańskie okręty i bazy swoimi bombami i są cały czas gotowi na prawdziwą wojnę. USA po tych słowach zamknęło ryja, oby to nie była cisza przed burzą.

Inna kwestia to to, że Chiny są największym bezpośrednim kupcem ropy z Arabii Saudyjskiej. Zmiany cen ropy a szczególnie ich podwyższenie to ostatnia rzecz, której potrzebowała ich rozchwiana, słabnąca gospodarka. Tylko kto mógłby na tym zyskać? USA? No niby tak, ale uruchomili rezerwy ropy. Do tego Donald Trump napisał na twitterze caps lockiem "PLENTY OF OIL!" i do tego z wykrzyknikiem na końcu, więc raczej chcą uspokoić sytuację 乁(ツ)

#bmbczogieldzie #ropa #arabiasaudyjska #usa #iran #inwestycje #pieniadze #finanse

Data: 01.09.2019 22:09

Autor: hellboy

W Wielkiej Brytanii pod koniec 2021 roku do obiegu wejdzie nowy banknot 50-funtowy, prezentujący na rewersie postać Alana Turinga. Niezła była lista jego „konkurentów”: Mary Anning, Paul Dirac, Rosalind Franklin, William i Caroline Herschel, Dorothy Hodgkin, Ada Lovelace i Charles Babbage, Stephen Hawking, James Clerk Maxwell, Srinivasa Ramanujan, Ernest Rutherford oraz Frederick Sanger.

https://www.bankofengland.co.uk/news/2019/july/50-pound-banknote-character-announcement

#informatyka #kryptografia #finanse #ciekawostki

Data: 29.08.2019 18:54

Autor: Luciferek

Uważaj na cyfrę 1

Jeśli planujesz podatkowe oszustwo, upewnij się, że liczby, które podrabiasz zaczynają się od cyfry 1.

Czy wierzysz w to czy nie, cyfra 1 jest najczęściej powtarzającą się cyfrą rozpoczynającą ciągi nielosowe, nie ograniczone. Co to oznacza? Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli weźmiemy dostatecznie długą listę ciągów liczbowych, o charakterystyce nielosowej np:

– lista długości rzek w USA

– lista liczby urodzin w miastach w Polsce w ostatnim roku

– lista rozmiarów plików w obrębie danego katalogu na dysku komputera

– lista rozmiarów katalogów w obrębie dysku komputera

itd.

możemy być prawie pewni, że wśród ciągów liczbowych, przeważać będą te zaczynające się od cyfry 1. Wg. paradoksu jedynki, najrzadsze będą ciągi z 9 na początku. Zasada ta nie działa w przypadku ciągów losowych np. w listach numerów totolotka, oraz w przypadku ciągów ograniczonych, czyli takich, w których przeważająca ilość danych rozpoczyna się od tej samej cyfry (np. wiek Twoich znajomych).

Zasada związana z jedynką, została opisana prawem Benforda, które w następujący sposób określa prawdopodobieństwo wystąpienia danej cyfry na początku ciągu liczbowego:

cyfra | prawdopodobieństwo

1 30.1%

2 17.6%

3 12.5%

4 9.7%

5 7.9%

6 6.7%

7 5.8%

8 5.1%

9 4.6%

Im większy jest zbiór danych, na którym dokonujemy analizy Benforda, tym otrzymane rezultaty będą bliższe założeniu.

Jeśli sami chcecie przekonać się, że prawo Benforda zadziała także w waszym przypadku, dokonajcie analizy rozmiarów plików lub katalogów w wybranym folderze na dysku waszego komputera. Polecam zbiory o wielkości 100 i więcej plików. W tym przypadku zwracamy uwagę na liczbę bajtów: np. 163 MB (bajtów: 171 639 265). W moim przypadku, prawo Benforda faktycznie działa :)

by Eurycide

www.paranormalne.pl

http://en.wikipedia….ki/Benfords_law

Źródło: http://www.paranormalne.pl/topic/7810-uwazaj-na-cyfre-1/

#finanse #ciekawostka

Cuda się dzieją! Wpływy z CIT od firm i korporacji są aż o 58,7 proc....

Data: 05.06.2019 00:20

Autor: Filantrop

niewygodne.info.pl

O ile jeszcze w pierwszym roku rządów ekipy Tuska (2008) firmy i duże korporacje zapłaciły w Polsce 34,6 mld zł podatku CIT, to w już w ostatnim roku(2015) było to tylko 25,8 mld zł.Co takiego się wydarzyło, że po czterech pierwszych miesiącach tego roku wpływy z tytułu CIT wyniosły już 18,1 mld zł.

#polska #gospodarka #podatki #ekonomia #finanse #optymalizacja

Nagrywanie rozmów z infolinią. Co zrobić, gdy bank się nie zgodzi?

Data: 30.05.2019 18:06

Autor: zawodowy_partyjniak

subiektywnieofinansach.pl

Klient powiedział, że będzie nagrywał rozmowę z konsultantem. Bank: "pracownik ma prawo się rozłączyć". Czy na pewno? Prawnik radzi, byśmy nie bali się nagrywać bankowych (ale też innych konsultantów). Można je wykorzystać w celu ochrony swoich „uzasadnionych interesów”, czyli np. w sądzie.

#polska #banki #pieniadze #bankowosc #finanse #ochronakonsumenta

Polska energetyka szoruje po dnie- notowania Tauronu i PGE najniższe w historii

Data: 30.05.2019 13:13

Autor: oneone1

businessinsider.com.pl

Kurs akcji Tauronu i PGE spadły w środę do historycznych minimów. WIG-Energia, indeks skupiający spółki energetyczne, również szoruje po dnie. Co się dzieje? - Najbliższe lata będą dla przedsiębiorstw z branży bardzo ciężkie, a inwestorzy już teraz dostrzegają ich napięte budżety.

#ekonomia #polska #pieniadze #gospodarka #energetyka #finanse

Data: 20.05.2019 08:10

Autor: Ijon_Tichy

Siema Lurki i lukrecje,

Jak już wspominałem, jestem pszczelarzem. Miód pszczeli jest produktem, który mogę legalnie sprzedawać bez VAT, bez działalności gospodarczej, jest nieopodatkowany, jeśli sobie go sprzedaję w detalu. Oczywiście mam numer weterynaryjny i regularnie oddaję próbki do badań, bo wszystko musi być pod kontrolą sanepidu. To taki bonus dla pszczelarzy, żeby zachęcać ludzi do tej działalności. Plusem są tez łatwe i duże dotacje na działalność pszczelarską – dlatego zachęcam, o ile nie macie lęku.

Kilka dni temu właściciel kilku lokalnych cukierni zachwycił sie moim miodem i zaproponował, że będzie sprzedawać mój miód w swoich cukierniach. Niestety nie wiem, jak to wygląda od strony prawnej, skarbowej. Czy mogę mu sprzedawać miiód jak do tej pory, bez VAT, bez faktur – ot po prostu "z ręki do ręki", czy on musi ode mieć jakieś dokumenty itp. skoro potem chce w sklepie narzucać marżę i płacić VAT jako cukiernik? :/

Wie ktoś coś?

#miod #pszczoly #interes #biznes #finanse

Data: 15.04.2019 10:18

Autor: bmbcz01

Poniedziałek ( ͡° ʖ̯ ͡°) poniedziałeczek (╯︵╰,) poniedziałunio (╥﹏╥)

Rynki znowu działają. To znaczy normalne rynki, bo krypto działało też w weekend i co ciekawe BTC nie spadł poniżej 5k usd. Chociaż w sumie ciekawsze by było jakby spadł i nie ma nic ciekawego w trendzie bocznym, ale jak już napisałem to nie będę usuwał xD

Ogladając reklamy na CNBC i te dziwne talk show z ludźmi w szelkach z dużą ilością brylantyny na głowie, czyli "ekspertami" z wall street, dochodzę do wniosku, że krypto znowu staje się gorącym tematem. Ale chyba bardziej gorącym dla zwykłych ludzi niż instytucji, bo:

  1. Binance Research przygotował raport, według ktorego jedynie 7% kryptowalut jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych. O problemach z inwestowaniem w BTC przez instytucje sporo mówili managerowie z Black Rock (największy na świecie fundusz, zarządzający 6 tryliardami dolarów) oraz JP Morgan, ale nieoficjalnie mówiło się o pewnym zaangażowaniu w rynek mniejszych instytucji. To bardzo ciekawa informacja. Pokazuje, że wciąż jest ogromna ilość miejsca na wzrosty posiadania aktywów w krypto przez instytucje finansowe i biorąc pod uwagę ich spore i ciągle rosnące zainteresowanie tematem, jest to (dla mnie) bardzo wymowny wskaźnik.

  2. Powyższa sytuacja może się zmienić za sprawą Francji w której ogromny rynek ubezpieczeń na życie otworzył się na kryptowaluty. Uchwalona została ustawa PACT, której art. 26 daje swobodny dostęp do aktywów opartych na blockchain. Polisy na życie są we Francji bardzo popularne i stanowią znaczną część oszczędności gospodarstw domowych. Szacuje się, że 40% oszczędności gospodarstw domowych jest ulokowana w produktach tego typu a sam rynek polis na życie wynosi 4,4 tryliony euro w aktywach.

  3. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wraz z Bankiem światowym stworzyli własną kryptowalutę. Twór o nazwie Learning Coin nie będzie jednak dostępny do kupienia przez nikogo spoza tych organizacji, ponieważ stworzony został na potrzeby wewnętrzne, aby lepiej poznać w praktyce czym są cyfrowe waluty i jak działają. Learning Coin będą rozdawane pracownikom tych instytucji za udziały w szkoleniach czy inne osiągnięcia, jednak nie podano jaką będą pełniły funkcję. Można się jednak domyślać, że będą swego rodzaju punktami motywacyjnymi, wymiennymi na typowe dla takich instytucji korzyści. Pomysł świetny i na pewno jest to bardzo pozytywna informacja dla branży. IMF i Bank Światowy uważane są za instytucje konserwatywne i bardzo ostrożne w wykorzystywaniu nowych technologii, ale mimo tego dostrzegły, że nie mogą zostać za bardzo w tyle, szczególnie przy technologii, która rozwija się w niespotykanym do tej pory w świecie finansów tempie.

Jestem strasznie podekscytowany tym, jak świat finansów podchodzi do krypto ostatnimi czasy. Tworzą się frakcje popierające istniejące kryptowaluty, powstają nowe krypto zarządzane przez banki. Kto wie, może niedługo przelew zagraniczny będzie przechodził szybciej niż kilka dni a banki przestaną wgrywać pliki csv na serwery ftp, żeby wczytać transakcje (tak w 2019 roku wygląda przelewanie i przewalutownie pieniędzy między bankami, jakby ktoś miał wątpliwości). Miłego poniedziałku (╥﹏╥)

#kryptowaluty #blockchain #ekonomia #finanse #bitcoin #inwestycje