Ratusz przeprasza za fake newsa Trzaskowskiego.

Data: 04.09.2020 15:03

Autor: malcolm

tvp.info

#fakenews #trzaskowski

„Miesiąc temu doszło do wycieku szkodliwych substancji z Orlenu pod Płockiem i nikt nie robił z tego wielkiego problemu” – powiedział w czwartkowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezydent Warszawy. Jego twierdzenie miało być rodzajem zasłony dymnej dla kłopotów wokół oczyszczalni „Czajka”. Okazało się jednak nieprawdziwe – przyznała rzeczniczka warszawskiego ratusza i przeprosiła. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oczekuje przeprosin we wszystkich tytułach prasowych, które powieliły fake newsa.

Data: 29.08.2020 14:57

Autor: Forgotten

Efekt woozla zostało użyte do opisania sytuacji, w której ludzie odnoszą się do niesprawdzonych lub wątpliwych źródeł. Poprzez ciągłe odniesienia i cytowania osiągają status „prawdy”. Dzieje się tak pomimo tego, że opiera się na niesprawdzonej teorii lub koncepcji, a jedynym dowodem na to, że jest poprawna, są "ślady stóp" tych, którzy wciąż się do niej odwołują.

Termin „Woozle” pochodzi z książki dla dzieci „Kubuś Puchatek”. W książce Puchatek i Prosiaczek polują na wyimaginowaną bestię. Podążają śladami Woozla i odkrywają, że pojawia się coraz więcej śladów. Czytając dalej dowiadujemy się, że ​​Puchatek i Prosiaczek cały czas podążali własnymi tropami, krążąc w kółko przekonani, że woozle jest prawdziwy.

Efekt Woozle'a stał się terminem oznaczającym dowody oparte na słabych cytatach, które wprowadzają w błąd jednostki, grupy i opinię publiczną, aby myśleć lub wierzyć, że istnieją prawdziwe i silne podstawy dla danej informacji. Często zdarza się to w prasie popularnej lub w Internecie, gdzie przytacza się badanie na poparcie argumentu, ale w oryginalnym badaniu brakuje dowodów lub zawiera ono błędną metodologię, brakuje precyzyjnych definicji lub przeinacza wnioski.

Te Woozle prowadzą do tego, że niefakty stają się częścią ducha czasu, zamieniając się w faktoidy i fałszywe przekonania. We współczesnym świecie efekt ten stał się jeszcze bardziej ekstremalny. Absurdalnym jest, że osoba na stanowisku władzy może teraz tylko zasugerować coś, co jest prawdą, nawet nie przedstawiając faktycznych dowodów. Ci ludzie działają teraz jako cytaty dla nowego Woozla. Wystarczy jeden artykuł o wątpliwej wiarygodności, aby stworzyć efekt kuli śnieżnej w postaci kolejnych artykułów, z których każdy cytuje ostatni jako dowód. Powinieneś być sceptyczny do informacji, których autor posługuje się słowami "Każdy wie…", "Mówi się, że… , To oczywiste, że…, Powszechnie uważa się…, zamiast odpowiedzialnych "dowody wskazują" lub "wiele badań mówi", pierwsza forma podświadomie sugeruje czytelnikowi, że to coś oczywistego, do czego nikt nie ma wątpliwości, w tym momencie nie widzi sensu w angażowanie się w research. Dlaczego więc to wszystko ma znaczenie? Podejmując decyzje, musimy korzystać z rzetelnych informacji. Jedynym sposobem ustalenia, czy informacje są wiarygodne, jest przeczytanie oryginalnych badań, książek, lub przynajmniej w pełni rzetelnej strony, a nie poleganie wyłącznie na mediach i ludziach.

Titanic

w jaki sposób media poinformowały o tej tragedii? Oto co pisały gazety w następne dni po zatonięciu. "Evening Sun”" z Baltimore była jedną z pierwszych gazet informujących w wydaniu z 15 kwietnia: "Wszyscy pasażerowie Titanica są bezpieczni w łodziach ratunkowych na morzu". Nie było ofiar, a także Titanic wkrótce dotrze do portu, pomimo niewielkich uszkodzeń: "Ostatnie słowa, jakie otrzymała sieć bezprzewodowa dotyczyły braku wątpliwości co do tego, że nowy liniowiec dotrze do portu".

Były to oczywiście uspokajające wiadomości i inne gazety przyjęły wersję, że na statku były jakieś uszkodzenia, ale nie było ofiar. Pisali, że pasażerowie zostali uratowani, a Titanic jest holowany.

New York Evening Mail: "Ocaleli pasażerowie Titanica; statek holowany do Halifax".

Lowell Sun: "Pasażerowie bezpieczni. Ciężko uszkodzony parowiec czołga się w kierunku Halifax, pozostało 600 mil"

The Wall Street Journal opublikował artykuł o wypadku: "Powaga uszkodzeń Titanica jest oczywista, ale ważne jest, że nie zatonął. Jego wodoszczelne grodzie były naprawdę wodoszczelne." Ale były również rozbieżne media, The New York Yimes pogorszyły wersję małego wypadku sprzedając więcej gazet: "Titanic tonie cztery godziny po uderzeniu w górę lodową; 866 uratowanych przez Carpathię, prawdopodobnie 1260 zginęło". Wkrótce został skarcony przez inne gazety za swoją sensację.

Jednak najpowszechniejsze woozle, które większość z nas chociaż raz miał okazję słyszeć to między innymi:

Powinno się pić 8 szklanek wody dziennie,

Używamy 10% mocy naszego mózgu,

Wielki mur chiński jest widoczny gołym okiem z kosmosu,

Język posiada strefy smakowe, różne części języka odpowiadają za odczuwanie różnych smaków,

Nie powinno się pływać krótko po posiłku,

I wiele innych: https://futurism.com/50-facts-really-factoids

#psychologia #titanic #polityka #frgtn #fakenews

#HistoriaBezCenzury Spaghetti na drzewie - historia wciskania kitu.

Data: 06.08.2020 20:33

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historiabezcenzury #hbc #fakenews

Ludzie z psimi głowami, niebieskie jednorożce żyjące na księżycu, spaghetti rosnące na drzewach… to tylko niektóre głupoty, w które ludzie uwierzyli za sprawą przeczytanych lub zasłyszanych fake newsów. Dzisiaj opowiemy Wam właśnie o tego typu kłamstwach. Jakie przekręty ma na sumieniu Kościół? Jakie ściemy wciskały ludziom gazety już dawno temu? I które primaaprilisowe żarty poszły ciut za daleko? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego odcinka. Zapraszamy do oglądania!

#HistoriaBezCenzury Spaghetti na drzewie – historia wciskania kitu.

15 agentów FBI badało...sznurek do otwierania drzwi garażowych. Histeria BLM w praktyce

Data: 24.06.2020 14:53

Autor: Kamien23

youtube.com

Jedyny czarnoskóry kierowca NASCAR znalazł w swoim garażu pętlę i uznał, że ktoś chce go powiesić. Wybuchła afera, kireowcy zorganizowano paradę, media dostały szału, a poparcie dla murzyna wyrazili niemal wszyscy. FBI wysłało 15 agentów do zbadania sprawy. Okazało się, że na końcu sznurka do otwierania drzwi garażowych ktoś zawiązał pęltę, aby mieć lepszy uchwyt i to ponad rok temu, czyli w gdy murzyn jeszcze nie dostał tego garażu.

#bekazlewactwa #lewackalogika #bekazpodludzi #fakenews

Data: 19.06.2020 13:34

Autor: Monte

Apropos fake newsów rozpowrzechnianych przez Tatrzowskiego i WHO jako żeby kobiety zarabiały mniej. PewDiePie ładnie to wyjaśnił pod koniec

https://youtu.be/rrDD5NTnoU4

Kobiety zarabiają mniej bo wybierają mniej wymagająca pracę, biorą sporo urlopów, mniej godzin pracują etc, dlatego wygląda to tak, że statystycznie kobieta mniej zarabia, ale kobieta i mężczyzna na tych samych stanowiskach zarabiają tak samo, to było by też nielegalne aby płacili kobietom mniej za samą ich płeć.

#bekazlewactwa #fakenews #dezinformacja

Małpy w kosmosie, LGBT, Przeminęło z wiatrem, Hotel Zacisze, Little Britain, Konfederacja

Data: 13.06.2020 05:51

Autor: wigilius

youtube.com

Pitu Pitu 12.06.2020 m.in:

#FakeNews Węglarczyka o #FortTrump. Info wziął z #Reuters'a, #Reuters z rosyjskiej agencji #TASS. Czyli Węglarczyk puścił ruskiego fejka xD Dementowała wszystko Żorżetta, że będzie taki #FortTrump, że jeszcze oko wszystkim zbieleje.

#FakeNews x2 Węglarczyka o tym, że za zamieszki w #USA odpowiadają ultraprawicowe milicje xD

– Rabiej ogłosił światu, że #TeczoweDisco to jest prowokacja Kaczafiego, że Kaczafi przebierze się za dziewczynkę z długimi włosami i razem z Terleckim, też przebranym za krasnala, będą pląsać sobie z tęczowymi flagami, żeby sprowokować zamieszki antyhomoseksualne xDDD

#pitupitu #rafalotokafrackiewicz #rof #bekazlewactwa #4konserwy #polityka #heheszki #usa #blm #protesty

Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 13.05.2020]

Data: 14.05.2020 08:11

Autor: Harnas

cyberdefence24.pl

95 Fake news: Noszenie maseczek skutkuje niedotlenieniem lub zapaleniem płuc

94 Fake news: Polscy lekarze twierdzą, że nie ma u nas koronawirusa

93 Fake news: Koronawirus to „kara boska za homoseksualizm”

92 Fake news: Noszenie maseczek jest groźne dla zdrowia

91 Fake news: Bill Gates zaplanował pandemię koronawirusa

90 Fake news: Szczepionka na grypę podnosi ryzyko zarażenia koronawirusem

89 Fake news: Płukanie gardła solą i octem pomoże zwalczyć koronawirusa

88 Fake news: Ważne informacje od znajomego wirusologa publikującym na Spotted: Ostrołęka

87 Fake news: Paczki z Chin są niebezpieczne

86 Fake news: Film przedstawiający targ w Wuhan

85 Fake news: ZAKAZ WSTĘPU DO LASU Rozszyfrowany

……………………..

#koronawirus #fakenews

O szkoleniu policji dot. wchodzenia do domów z asystą, monitorowania zdrowia, raportowania (video)

Data: 05.05.2020 22:46

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #Covid19 #szczepienia #policja #skandal #fakenews #zydzi #teoriespiskowe #niewiemjaktootagowac #oszolomy

#Fakenews or not ??


Marcin Van udostępnił video, w którym przedstawia wstrząsające informację uzyskane od swojego kolegi- wyższej rangi oficera policji. Twierdzi, że szkolenie dotyczyło wprowadzenia w nowe przepisy, które są obecnie i te które są planowane. Opowiada o przeprowadzonym szkoleniu dla policji mimo braku ustaw. Podczas wydarzenia omawiano jak policja ma wchodzić do domów bez względu na to czy są w nim osoby czy nie. Policja będzie to robić w towarzystwie sanitariusza lub lekarza. Wymienia, że będą mogli ocenić nasz stan zdrowia, pobrać próbki czy nas zaszczepić, sprawdzić stan sanitarny budynku i ocenić ile może w nim przebywać osób robiąc raporty o domownikach. O planowanej epidemii na jesień. O pracownikach policji, którzy nie znają języka polskiego. Oraz wiele innych informacji.

O szkoleniu policji dot. wchodzenia do domów z asystą, monitorowania zdrowia, raportowania (video)

Kim Dzong Un pokazał się publicznie

Data: 02.05.2020 10:45

Autor: ziemianin

nknews.org

#fakenews #kimdzongun #KoreaPolnocna #massmedia #media #zagranicznemedia #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un po prawie trzech tygodniach pokazał się publicznie, otwierając fabrykę nawozów sztucznych zbudowaną na północ od Pjongjangu. Wcześniej spora część czołowych mediów na świecie zdążyła już go uśmiercić, choć cały czas tym rewelacjom zaprzeczał najlepiej poinformowany w takich sprawach południowokoreański wywiad.

Kim Dzong Un pokazał się publicznie

Wszystko zaczęło się od informacji podawanych przez amerykańską stację telewizyjną CNN. Kim Dzong Un w dniu 15 kwietnia miał nie wziąć udziału w uroczystościach upamiętniających urodziny jego dziadka i założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Ir Sena, co spowodowało falę spekulacji. Większość z nich dosyć szybko zamieniła się w daleko posunięte teorie spiskowe.

Część mediów już uśmierciła północnokoreańskiego przywódcę, natomiast 21 kwietnia wspomniane CNN donosiło, że znajduje się on w stanie krytycznym po przebytej operacji serca. Dodatkowo pojawiały się doniesienia brytyjskiego Reutersa dotyczące wyjazdu grupy lekarzy z Chińskiej Republiki Ludowej do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, którzy mieli pomagać Koreańczykom w opiece nad Kimem.

Praktycznie przez cały ten czas rewelacjom światowych mediów zaprzeczała agencja wywiadowcza Republiki Korei. Zdaniem jej przedstawicieli z przywódcą ich północnego sąsiada nie działo się nic niepokojącego. W podobnym tonie wypowiadał się zresztą prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

Wczoraj północnokoreańskie media po blisko trzech tygodniach pokazały swojego przywódcę. Kim w obecności kilku innych oficjeli Partii Pracy Korei przeciął wstęgę na otwarciu fabryki nawozów fosforowych w mieście Sunchon, znajdującym się kilkadziesiąt kilometrów na północ od stolicy kraju, Pjongjangu. Po raz ostatni Kim miał odwiedzić obiekt w styczniu, natomiast teraz odbył ponowną inspekcję z okazji Święta Pracy.

Data: 25.04.2020 12:13

Autor: xloth

Siedząc w temacie wykopujących ostatnie znaleziska z płomieniem na Wykopie mogę z pewnością stwierdzić, że wykopują je zombie konta. Śledzę ten trend od piątku i większość userów bez awatarów jedyne co robi to wykopuje znaleziska.

Podejrzewam, że chodzi o złapanie płomienia, by reszta społeczności podłapała temat i dalej to wykopywała.

Założę się, że gdyby wrzucić największego fejka antypis i wykopać tymi zombie kontami to ludzie by to łyknęli na bank.

Nikt tego nie kwestionuje, bo są to antypisowskie treści, więc wszystko musi być 100% prawdą.

Nie jestem zwolennikiem pisu, ale również nie jestem zwolennikiem manipulacji niezależnie z której strony by to było.

#wykop #fakenews #dezinformacja

Kolejny lewicowy fake news króluje w internetach. Trump nie kazał wstrzykiwać sobie wybielacza

Data: 25.04.2020 05:26

Autor: Kamien23

youtube.com

Trump wspomniał o tym, że światło UV i środki do dezynfekcji niszczą wirusy w przeciągu sekund (na zewnątrz ciała), więc dobrze byłoby mieć lek działąjący w podobny sposób od wewnątrz. Media przekręciły jego słowa i stworzyły fake newsa o tym jak Trump zalecił ludziom zastrzyki z Domestosu

#bekazlewactwa #manipulacja #fakenews #4konserwy #koronawirus

Kłamstwa i manipulacje rosyjskich trolli na temat pandemii COVID19 i wirusa SARS-CoV-2

Data: 16.04.2020 19:48

Autor: johny11palcow

crazynauka.pl

Artykuł porusza istotny problem jakim jest rosyjska propaganda mająca na celu dezinformowanie i szkodzenie społeczeństwom poprzez kłamstwa o postępującej pandemii. Autorka pokazuje na konkretnych przykładach jak kłamią kremlowskie trolle i dlaczego osłabienie innych państw jest w rosyjskim interesie.

#pandemia #epidemia #covid19 #sarscov2 #wuhan #koronawirus #chinskiwirus #propaganda #rosja #fakenews

Koronawirus – zestawienie fałszywych informacji

Data: 07.04.2020 13:55

Autor: Harnas

demagog.org.pl

W ostatnich tygodniach polską przestrzeń informacyjną zalewa fala fake newsów i dezinformacji wokół koronawirusa. Informacje dotyczące pandemii monitorowane są codziennie przez nasz zespół. Poniżej przedstawiamy zestawienie zweryfikowanych przez nas dotychczas fałszywych lub zmanipulowanych informacji na temat epidemii COVID-19. Zachęcamy także do lektury naszego stale aktualizowanego raportu poświęconego koronawirusowi.

#fakenews #koronawirus #covid19

Rosja wypuszcza w świat fake news o Polsce. MSZ reaguje.

Data: 25.03.2020 12:35

Autor: stawo73

dorzeczy.pl

Wpływowy rosyjski senator Aleksiej Puszkow podał na Twitterze informację, że polski rząd nie pozwolił na przelot nad Polską samolotów z pomocą dla Włochów zmagających się w epidemią koronawirusa. Nieprawdziwa informacja podana przez polityka została bardzo szeroko poruszona w rosyjskich mediach, a kremlowska agencja prasowa Sputnik przetłumaczyła ją na obce języki i rozesłała po świecie. Polskie MSZ oraz Agencja Żeglugi Powietrznej twierdzą, ze Rosjanie nie występowali o żadną zgodę.

#rosja #polska #fakenews #dezinformacja

Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 18.03.2020]

Data: 19.03.2020 07:45

Autor: Harnas

cyberdefence24.pl

Spiskowe narracje i fake newsy są zawsze tam, gdzie występuje niepewność, strach oraz panika. Informacji odnośnie koronawirusa pojawia się tak wiele, że niezbędna jest ich selekcja, aby nie paść ofiarą nieprawdziwej informacji lub co gorsza, aby nie przelać swoich środków na konto czekających na chwilę nieuwagi przestępców. Co nowego, lecz nieprawdziwego w sprawie koronawirusa już wiemy?

#koronawirus #fakenews

Krótki przewodnik po aktualnych fake newsach o koronawirusie

Data: 18.03.2020 11:50

Autor: Starszyoborowy

cyberdefence24.pl

Spiskowe narracje i fake newsy są zawsze tam, gdzie występuje niepewność, strach oraz panika. Informacji odnośnie koronawirusa pojawia się tak wiele, że niezbędna jest ich selekcja, aby nie paść ofiarą nieprawdziwej informacji lub co gorsza, aby nie przelać swoich środków na konto czekających na chwilę nieuwagi przestępców. Co nowego, lecz nieprawdziwego w sprawie koronawirusa już wiemy?

#fakenews #koronawirus

Idzie nowa fala kłamstw nt. Polski! Piszą o marszu "dziesiątek tysięcy neonazistów" i "gay-free...

Data: 29.11.2019 19:25

Autor: ziemianin

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #polska #dzienniepodleglosci #twitter #fakenews

Ostatnio znowu nasiliły się kłamliwe narracje na temat naszego kraju. Część zachodnich portali informacyjnych, a w ślad za nimi spora grupa influenserów, zaczęła rozpuszczać fake-newsy, jakoby 11 listopada po ulicach Warszawy przeszedł marsz "dziesiątek tysięcy neonazistów". Inni zaczęli sugerować, że w Polsce oficjalnie istnieją "strefy wolne od gejów". O klasyku w postaci "współodpowiedzialności za Holocaust" nawet nie wspominam. Czyżbyśmy byli w przededniu jakiejś większej, skoordynowanej akcji mającej na celu zohydzenie Polski na arenie międzynarodowej?

Źródła informacji:

CJ Werleman (Twitter

Guy Verhofstadt (Twitter

Marcin Makowski Twitter

CJ Werleman to znany angielskojęzyczny publicysta i aktywista walczący z islamofobią, który jest związany głównie z prasą bliskowschodnią. Na Twitterze śledzi go ponad 181 tys. osób. Tydzień temu opublikował na wspomnianym medium społecznościowym zdjęcia z tegorocznego Marszu Niepodległości (m.in. fotografię dwóch mężczyzn niosących obraz "Jezu ufam tobie", fotografię dziecięcej grupy rekonstrukcyjnej w mundurach z II RP i z biało-czerwonymi opaskami na ramionach oraz zdjęcie tłumu ludzi z biało-czerwonymi flagami) opisując je następujący tekstem: "Tens of thousands of neo-Nazis take to the streets in Warsaw, Poland to protest against Muslims, Jews, and feminists". Zdanie to można tłumaczyć jako: "Dziesiątki tysięcy neonazistów na ulicach Warszawy protestuje przeciwko Muzułmanom, Żydom i feministkom". Dodatkowo CJ Werleman wpis ten opatrzył tagiem "#terrifying" (czyli: przerażając

Kłamstwo wybrzmiewające z wpisu CJ Werlemana jest oczywiste. 11 listopada ulicami Warszawy nie przeszła grupa "kilkudziesięciu tysięcy neonazistów", którzy protestowali przeciwko Muzułmanom, Żydom i feministkom. Niestety dla wielu ludzi na świecie ten fałszywy opis będzie kreował faktyczny, w ich odczuciu, obraz współczesnej Polski.

Z narracją CJ Warlemana współgra fake-news rozpuszczany przez Guy'a Verhofstadt'a, jakoby w Polsce miały istnieć "gay-free zones" (strefy wolne od gejów). O innych kłamliwych narracjach na temat naszego kraju (z "klasycznym" już oskarżeniem Polski o "współudział w Holocauście" na czele) nawet nie wspominam.

Jakby tego było mało fałszywe obrazy na temat Polski i Polaków tworzone są także w pop-kulturze. Marcin Makowski, publicysta WP.pl i komentator polityczny, oglądał serial pt. "8 dni". Oto jego krótka notka na jego temat:

Niemiecki serial "8 dni" na HBO. Tyle zostaje Europie Zachodniej zanim uderzy meteoryt. Niemiecka rodzina ucieka przez Polskę do Rosji. Polacy:

– Biorą więcej kasy za przemyt niż ustalono

– Kradną obrączki

– Bluzgają

– Żyją w barłogu, są brudni

– Gwałcą

– Chcą zabić Niemców

Pisałem o tym już jakiś czas temu w kontekście procesów dyfamacyjnych, które dotykają nasz kraj, ale myślę, że nie zaszkodzi powtórzyć: Trwa wojna informacyjna i każdy nasz ruch, każda nasza nieprzemyślana reakcja będzie wykorzystana przeciwko nam. Trzeba narzucać innym swoje narracje/kontrnarracje, wpływać na postrzeganie świata przez innych, uwzględniając nasze interesy i nasz punkt widzenia oraz – broń Boże – nie obrażać się na tych, którzy zostali przez kłamliwe narracje zmanipulowani. Syndrom "oblężonej twierdzy" jest w tych okolicznościach najgorszym co sami sobie możemy zrobić. Jeśli teraz przegramy wojnę na "soft power", to tym bardziej przegramy ją w wersji "hard". Warto o tym pamiętać i jednocześnie mieć świadomość, że zohydzanie Polski i Polaków poprzez rozpuszczanie kłamliwych narracji może być przygotowaniem do tego drugiego rodzaju wojny.

Dziennikarze Vice (HBO) włamali się do domu właściciela 8chan w Filipinach.

Data: 21.05.2019 23:01

Autor: cytrynkaa97

youtube.com

#swiat #8chan #fakenews Własciciel 8chan, odmówił im spotkania z dziennikarzami fakenews VICE , ale postanowili oni włamac się do jego domu stawiając przed faktem. Podobno dali stream tego na Twitterze, ale nagranie jest obecnie niedostępne. Teraz usiłują sie wydostać z filipin gdzie grozi im wyrok za włamanie.

Data: 14.05.2019 20:56

Autor: Moody

Potrzebuję jakiś przykładów fejk newsów dotyczących energetyki jądrowej, promieniowania, bomb atomowych itp.. Jak z czymś takim się spotkaliście to proszę o podlinkowanie, źródło jest kompletnie nieistotne.

Z góry dzięki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fakenews #EJ

"Jak Google walczy z krzyżami", to fake news

Data: 06.04.2019 21:20

Autor: RaW

konkret24.tvn24.pl

Na Twitterze pojawiła się informacja o "walce” firmy Google z krzyżami. Chodzi o rzekomo celowe usunięcie symbolu krzyża z widocznego w Google Earth budynku kościoła. Podobne informacje regularnie pojawiają się w mediach społecznościowych i regularnie są… dementowane.

#prawda #fakenews #google

Facebook rozpoczyna współpracę z "niezależnym" weryfikatorem informacji

Data: 03.04.2019 10:49

Autor: furgonschnitzel

wpolityce.pl

"Dzisiaj ogłaszamy uruchomienie naszego programu weryfikacji informacji w Polsce we współpracy z Agence France Presse (AFP), która posiada certyfikat International Fact-Checking Network. AFP zacznie oceniać rzetelność i prawdziwość treści na Facebooku począwszy od tego miesiąca."

"Niezależny" francuski weryfikator xD Rzetelność gwarantowana.

#facebook #media #fakenews #cenzura