Data: 26.02.2020 18:22

Autor: R20_swap

Czy elektromobilność to mrzonka? Już zabrakło kobaltu do baterii a wkrótce zabraknie litu

W tym roku na całym świecie zostaną wyprodukowane cztery miliony pojazdów elektrycznych. Do 2025 r. będzie ich 12 milionów. Większość potrzebuje akumulatorów, których produkcja wymaga litu i kobaltu, a gorączka ich produkcji już się rozpoczęła. Niedobór akumulatorów zmusza producentów samochodów elektrycznych do zmiany planów produkcji, a nawet do jej zawieszenia.

W zeszłym tygodniu Times poinformował, że Jaguar Land Rover zawiesi produkcję crossovera I-Pace z powodu pustych magazynów u dostawcy akumulatorów LG Chem. Z tego samego powodu Mercedes zmniejsza swoją produkcję o połowę. Kluczowym problemem jest niewystarczająca zdolność produkcyjna, a budowa nowych fabryk tylko częściowo rozwiąże problem.

Surowce użyte do produkcji baterii litowych spowodowały powstania geopolityczne, wojny handlowe, protesty obrońców praw człowieka i ekologów.

Najgorsza sytuacja dotyczy kobaltu. W przeciwieństwie do litu, w większości wydobywa się go tylko w jednym miejscu, tj. Demokratycznej Republice Konga. Tutaj koncentruje się 59% światowych zasobów tego pierwiastka, a teraz jest to najdroższy element akumulatorów. Cena za tonę waha się od 30 tys. do 35 tys. dolarów amerykańskich, a jego rezerwy mogą po prostu nie wystarczyć. W następnej dekadzie popyt może 1,6 razy przewyższyć podaż.

Niektóre firmy, tj. na przykład chińska CATL, z którą Tesla obecnie negocjuje, próbują porzucić stosowanie kobaltu w bateriach litowych. Inni oferują rozwiązania w zakresie materiałów pochodzących z recyklingu.

Według Gavina Harpera, analityka z Faraday Institution, obecnie nie ma metody recyklingu, która sprostałaby rosnącym wymaganiom przemysłu motoryzacyjnego. Przejście na nowy rodzaj transportu wymaga baterii. Problemów z pojazdami elektrycznymi jest bez liku. Dotyczą one ceny, rezerwy mocy, infrastruktury ładowania itd. Jeśli te wyżej wymienione przeszkody zostaną wyeliminowane, pojawią się kolejne, np. skąd brać surowce do akumulatorów. Już dziś warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego zagadnienia.

#elektronika #krew #kobalt #lit #akumulatory #samochodyelektryczne #technologia #pierwiastkiziemrzadkich #zasobynaturalne

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czy-elektromobilnosc-mrzonka-juz-zabraklo-kobaltu-do-baterii-wkrotce-zabraknie-litu

Data: 31.01.2020 12:27

Autor: R20_swap

Co się dzieje w eterze z tym całym prądem wysyłanym z nadajników?

Niby można takai prąd odebrać, ale moża tylko w czasie rzeczywistym, czyli wtedy kiedy nadajnik jest włączony. A to co wypuścił wcześniej, już się odebrać nie da, więc gdzieś ten prąd i pole magnetyczne musi przepadać? A gdzie dokładnie i jak to się dzieje?

Ciekawe czy to ma wpływ na globalną pogodę i na naturalne wyładowania atmosferyczne.( ͠° ͟ʖ ͡°)

#elektronika

Diora SSL-1000

Data: 30.01.2020 21:30

Autor: ziemianin

unitraklub.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #historia #stereo #wiezahifistereo #hifi #unitra #diora #elektronika

SSL-1000 – Zestaw wieżowy Diory, który podobnie jak zestaw SSL-850 nie wyszedł poza fazę projektu. Koncept wyglądu zewnętrznego stworzyła firma "Design Grupa", która była odpowiedzialna za design m.in. zestawów SSL-500 i 700, telewizora OTV-C200 czy magnetowidu MVD-200, a także nie wdrożonej już do produkcji wieży SSL-850.

Diora SSL-1000

Można zauważyć wzornicze podobieństwa do serii SSL-700, prawdopodobnie konstrukcyjnie również była by oparta o starszy model. Zagadkową sprawą jest również to, że mimo numeracji zestawu SSL-1000, to poszczególne elementy noszą oznaczenia cyfrowe 900, np. CD-900 czy WS-900 co widać na zdjęciach.

Niestety z powodu likwidacji firmy Diora konstrukcja nie miała szans wejścia do seryjnej produkcji.

Data: 11.01.2020 18:26

Autor: R20_swap

Hej Mirki.

Udało się. Wymieniłem te 3 spuchłe kondensatory w zasilaczu i komputer śmiga( ͡º ͜ʖ͡º)

Parę dyszek zaoszczędzone.

W sumie łatwo poszło, dwa znalazłem identyczne ze starej płyty od kina domowego. trzeci też, ale nie miałem 16v, a znalazłem identyczny 50v i gitara, tylko, że był trochę za duży, więc wystaje za zasilaczem na kabelkach na razie, a jutro go jakoś umocuje…

Bo gdybym miał za naprawe u Janusza dać jak za nowego chinola itp, a jeszcze nie wiedziałem czy tylko to się zepsuło, to dałbym sobie spokój i kupił nowy.Ale też gryzłbym się z myślami, gdybym nie wiedział, a wyrzucił dobry sprzęt. Zwłaszcza, że jest nadprodukcja elektroniki, a nie lubię marnowania wszystkiego…

#wygryw #janusz #polakpotrafi #lutowanie #elektronika #komputery #oswiadczeniezdupy

Data: 04.01.2020 22:31

Autor: R20_swap

Dobra uj mirki z tymi PC, dla mnie to też obsrać, życiejest w lesie tylko.

Ale wku,, mnie podśmiechujki ipt. bo bo czasem trzeba coś zrobić komuś w rodzinie itp. ale nie, że pochwalam czy coś, ale co to by zmieniło, że katol przestanie płacić na pedofilie, a zacznie na islam np. na bombki.. nie, co to mienia, a każdego uświadamiać to nikt nie ma przecież chęcie, czasu, zamiaru etc… Wolę jednak, żeby sprzęt e był nie marnowany jak i wszystko…

#shitposting #elektronika #komputery #pc #ludzie #lucyferianie #niewolnictwo

Data: 22.12.2019 12:09

Autor: Deadlyo

#pcmasterrace #laptopy #elektronika

Lurki pytanie.

Ile może kosztować przelutowanie tej części?

Na oznaczeniu widzę tylko cyfrę "7" albo "Z"

Ścieżka prowadzi do kabla z matrycy.

Zdjęcia robione pod lupką jubilerską dla zbliżenia

Ten element jest pęknięty i odłamany

Zdjęcia:

https://imgur.com/H76dKiX

https://imgur.com/v7Yixuf

https://imgur.com/ctf9Vq0

https://imgur.com/Di2yN3g

https://imgur.com/O8DLNlA

Data: 09.11.2019 11:29

Autor: R20

Hej murki, mam pytanie jeśli ktoś wie. Jak to jest z powerBankiem?Wiadomo, że nie istnieją baterie które trzymają stałe napięcie, ani akumulatory, a mimo to będąc już dosyć rozładowane dalej ładują….

No i teraz pytam jakie najmniejsze napięcie może być do ładowania telefonu? Wydawało mi się, dla telefonu z ładowarką 5V musi być około 5V bo jeśli będzie mniej to przetwornica w telefonie nie zadziała.

A teraz do czego zmierzam,,

Mam 3 lampki orodowe z panelami foto…… wczoraj jak przystawiłem latarkę lad to miałem 2,54 V. No i chciałem je złączyć równolegle i żeby mi ładowały(jakiś stary telefon)A ja bym sobie przylutował kabelki przy(tam gdzie się wkłada akumulatorek)

5V albo 3,7 i idąc do szopki raz na x czas, kiedy jest już ciemno, a potrzebuję tylko coś zobaczyć(ew. napić się piwa i tupnąć w samotności chwilkę) to miałbym free oświetlenie led np. i bez kupowania baterii etd??

#elektronika #pytanie

Data: 02.11.2019 10:35

Autor: Lukmar

Macie jakiś godny polecenia zasilacz USB? Taki żeby miał z 2-3 wyjścia i zapas mocy na tyle żeby na wszystkich działało jednocześnie szybkie ładowanie. Kojarzycie markę Baseus? Rozważam takie dwa na razie:

https://allegro.pl/oferta/baseus-ladowarka-zasilacz-3xusb-3-4a-7664575559

https://allegro.pl/oferta/baseus-ladowarka-zasilacz-2x-usb-qc-3-0-5a-moc-30w-8082550225

Może coś z Ali? Bardziej zależy mi na cenie/jakości niż czasie.

#telefony #elektronika #aliexpress

Nowa audycja rockowa

Data: 28.10.2019 13:42

Autor: Muzyczne_IQ

wnet.fm

Szanowne Państwo, Kochani Moi!

Witam Was z mojego nowego multikonta. Nigdy w historii tego portalu nie zamieściłem żadnego wpisu na głównej, a jestem już na Lurkerze przez znaczną część tego roku i piszę czasem na mikro. Myślę więc sobie: podzielę się informacją o audycji radiowej, którą współprowadzę. No ale w ten zrobię #pokazmorde i nazwisko, a tego na razie nie zamierzam. Założyłem więc konto funkcyjne, przy użyciu którego chcę promować Muzyczne IQ w Radiu Wnet.

Strona www: https://wnet.fm/author/muzyczneiqhttps://wnet.fm/author/muzyczneiq/

Facebook: Wyświetlany teksthttps://www.facebook.com/Muzyczne-IQ-109118520513833/

Gramy głównie gitarowe brzmienia z częstymi wyjątkami. Można nas usłyszeć co 17 dni w Radiu Wnet na 87,8 FM w Warszawie i 95,2 w Krakowie i wszędzie, gdzie wieje internetem na wnet.fmhttps://wnet.fm/wp-content/themes/wnet/player.php Najbliższa audycja 10 listopada.

Zapraszamy!

#rock #metal #elektronika #muzyczneiq #muzyka

Kupowanie płyty indukcyjnej, a problem instalacji elektrycznej

Data: 29.09.2019 06:29

Autor: Bethesda_sucks

youtu.be

W dzisiejszych czasach płyty indukcyjne zdobywają coraz większą popularność jednak mało kto wie, że nie każda instalacja elektryczna jest w stanie przyjąć tak prądożerny odbiornik. W tym filmie autor przedstawił w jaki sposób możemy oszacować czy nasza instalacja to wytrzyma, może się przydać tym co myślą o kupnie nie tylko płyty indukcyjnej, ale także innych odbiorników pobierających dużą moc (np. klimatyzacji czy piece akumulacyjne).

#nauka #fizyka #elektryka #elektronika #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu

Data: 25.09.2019 00:27

Autor: Anty_Anty

Z jakieś 3 miesiące temu chciałem kupić monitor outletowy z xkom, że lubię się pohandlować to wyskoczyłem z ceną 1k i odbiór w salonie i wiecie co? Nie chcieli negocjować , że niby najatrakcyjniejsza oferta na rynku (w oleole mili taniej) za to monitor dalej nie poszedł i znów został wystawiony XD

https://allegro.pl/oferta/outlet-monitor-27-aoc-u2777pqu-uhd-4k-ips-60hz-8507440113

Może napiszę do nich że dam 800zł XD tylko po co mi en monitor :P

#xkom #monitory #zakupy #elektronika

Data: 22.09.2019 22:16

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Hej @lisq

Męczę RSa i mi odbiera ciągle tylko jeden znak, i to drugi nie pierwszy z wysyłanego stringa.

If Usartd1_status.7 = 0 Then

Print #4 , "test" ; Chr(13) : Waitms 100

End If

Cc = Inkey(#4)

If Cc > 30 Then

Tmp = Tmp + Inkey(#4)

Call Lcd_text(tmp , 1 , 90 , 1 , White , Black )

End If

Złączyłem RX i TX z nieużywanego RSa.

#elektronika

Data: 18.09.2019 12:00

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Bawił się ktoś z was w jakimś języku modułami GSM?

Niby jest zestaw komend ale nie wiem jak łączyć człony np sms + numer i jaką komendą. Chodzi o SIM800L.

Niby napisałem sztywną komendę do wysłania testowego testu w bas ale nic się nie dzieje.

Print #nrs , "AT+CMGS=" ; "Testy" ; "{034}" ; "+48xxxxxxxxxxx" : Waitms 50

Sam RS działa bo mogę odbierać i rozłączać połączenie głosowe.

#elektronika #programowanie

Muszę jeszcze polutować te je$%^ą klawiaturę.

Data: 17.09.2019 01:04

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Wiem że ciężko w to uwierzyć ale nie miałem racji. Spartoliłem lutowanie USB którego używam do kontaktu z programatorem i ładowania baterii i nagle Xmega się obudziła i zatrybiła.

Ale już zdążyłem przesrać 70zł na 2 nowe xmegi…cóż będą na później.

Nadal jednak mi moduł GSM SIM800l Nie odpowiada na komendy. Sprawdzałem oscyloskopem txd i widzę że xmega wysyła ale gsm nie odpowiada.

#elektronika

Data: 08.09.2019 16:17

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Aha! Trafiłem niemal losowo. Jakiś tuman zamienił kolejność adresów konfiguracji okna. W sumie nawet nie wiedziałem że sama zamiana może przekręcić okno o 90°. Chiński wynalazek.

Jak przyjdzie nowa xmega128a1U będę lutował Static RAM i będę próbował robić video ram, i śmigać ramkę po DMA z RAM do lcd przez SPI.

#elektronika

Data: 06.09.2019 00:54

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Jest tak że podłączę oscyloskop czyli masa i sonda do któregoś z 2 pinów programowania PDI w xmega to działa elegancko. Nie mogę pojąć o co chodzi. Tu coś musi być uwalone może jakieś dziwne uszkodzenie fabryczne albo ktoś uwalił go a potem odesłał a potem poleciał do mnie nie wiem.

#elektronika

Data: 04.09.2019 18:11

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Mam dziwny problem, normalnie do xmega wystarcza zasilanie, 2 kabelki do programatora i masa łącząca programator i baterię no i masę xmega nawet jedna wystarczy (po baterii jest stabilizator 3,3V) Teraz to nie działa. Działa jak się doda jaką "antenę" do masy albo do pinu programującego nie mogę tego pojąć, masa jest ciągła brak zwarć nie ogarniam.

Aż wziąłem starą płytkę atxmega i tak wszystko działa do ku$@y nędzy.

Na boku jest też ładowarka do ogniwa li-ion i jak się do niej podłączy kabelek usb BEZ podłączania do ładowarki to działa! A kabel usb "wisi".

#elektronika

Data: 31.08.2019 10:46

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Mam dziwny problem jak wezmę przewody zwykły kynar drut ok 5cm i mierzę napięcie np 0,5V to elegancko pokazuje, ale jak do tych kabelków przylutuję gniazda banan i podłącze normalne kable miernika (dorabiam multimetr do oscyloskopu picrel) to wynik zaczyna świrować i nie ma nic wspólnego ze stabilnością. To tylko kabelki nic po drodze się nie powinno zmieniać!

Co do ku@%^y?? Jak to rozwiązać??

#elektronika

Edit: nie wiem jak ale jeśli kabel idzie wprost do bananów bez przełącznika to jest ok, a jak idzie przez zwykły przełącznik to nie mierzy jkaby nie miał kontaktu co tu się odpierdala

Data: 25.08.2019 23:22

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Jak w oscyloskopie i w ogóle zdefiniować że sygnał i jego zbocze jet opadające, niezależnie od prędkości spadku??

Na większosci sygnałów nie zadziała "jeśli następna próbka od tej jest niższa to zbocze jest opadające" nie zadziała bo pierwsza po następnej próbce nie musi być dostatecznie niższa, spadek może być powolny i widoczny dopiero po np 10 próbkach.

Jeśli ma się dość powolny sygnał to spadek może być widoczny np dopiero po kilkunastu próbkach.

#elektronika

Data: 25.08.2019 00:43

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Przez 8h się zastanawiałem co to za glich w około 320 linii ta pionowa krecha w dół i w górę.

Otóż zapomniałem o tym że tablica wyników dla ekranu teraz na tym ekranie ma długość 370 pikseli a była ustawiona na stary ekran 320px. Po zmianie na 370 czyli nowa długość pola oscylogramu już się wszystko zgadzało.

A najlepsze ze glich wyjeżdzający za RAM powodował rysowanie białych losowych kresek w opcji programu która nie miała funkcji rysowania żadnych kresek.

#elektronika

Data: 09.08.2019 14:51

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

No więc rozwiązałem problem polegający na tym że ADS1115 mi mierzył jedynie do jakiegoś napięcia pomimo dzielnika.

Problemem było to że zrobiłem dzielnik obustronny, a powinien być tylko na jeden pin. Zaczęło działać normalnie. Jest jeszcze drobny problem z dokładnością i liniowością. Jest idealnie do 1V, potem zawyża, niby mało bo ze 3-40mV ale nie podoba mi się to. Może ktoś zna sposób na ustalenie?

Z drugiej strony i tak nie mam poważnego Woltomierza z dokładnością setnych miliwolta żeby bawić się w kalibrację…

Jeszcze muszę opracować miliamperomierz, dorobić wejścia bananowe i wydrukować obudowę.

#elektronika

Data: 08.08.2019 18:23

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Jest tu lepszy elektronik??

Mam sobie ADS1115 i jest świetny liniowy i wgl. Więc przylutowałem dzielnik napięcia x/10 symetryczny też działa.

Tzn można mierzyć napięcia plus jak i minus między dwoma pinami (nie między pinem i masą).

Ale powyżej ok 3V czyli ok Vcc ADC przestaje być liniowy! I zaczyna wpływać na inne piny kanały. Nie rozumiem czemu dopiero powyżej. Dzielnik przecież nie przepuszcza więcej niż zasilanie tego ADC, na zasilaniu też nie widzę zmian, w miejscu pinu przy ok 7V mierzonych widzę po dzielniku ok 0,23V i ok 0,30V a juz to jest dziwne bo dzielniki na kanał zrobione są z 1% rezystorów. Oba powinny być jednakowe.

#elektronika #diy

Data: 30.06.2019 22:18

Autor: rebul4

Ogladam Banota na TV, mam kompa podpietego do tv, i telewizor robi jako drugi monitor. i po tym jak w 22:32 mówi "pozdro" to mi sie maksymalnie sciemnia obraz w telewizorze. Dokładnie wtedy jak jest przejscie na to gdzie sie podciąga.

WTF i tak za każdym razem.

podobnie się dzieje w momencie, jak mu się karta pamięci skończyła, ale nie chce mi sie juz szukac

co to moze być?

https://youtu.be/5mxPf3WQcfI?t=1342

#yt #tv #elektronika #rtv #problem

Data: 31.05.2019 22:20

Autor: rebul4

Radio w aucie ma głośnomówiący na bt, ale muzyki przez to nie można puścić. Znacie jakąś apke, co by oszukała ten system i nadawala mp3 z telefonu jako rozmowe?

Kabel od auxa mnie denerwuje.

Jak nie ma, to cokolwiek stoi na przeszkodzie aby zrobić takiego hacka?

#elektronika #android

Data: 28.04.2019 23:02

Autor: drewniany

Laptop vs Smartfon Vs Tablet Vs Stacjonarka

Laptop:

+Mocne podzespoły

+Dowolny system operacyjny

+Można łatwo podpiąć do niego większy ekran

{ +Posiada klawiaturę, myszkę i spory ekran, może być wykorzystywany do poważnych zastosować typu programowanie, tworzenie dużych dokumentów, edycja stron, obróbka grafiki itp.

-Spore rozmiary, nie mieści się w kieszeni

} -Nie posiada dobrego aparatu i wbudowanych czujników

=Idealny do pracy, gdzie trzeba po prostu komputera

Smartfon:

+Łatwo trzymać go w ręce podczas rozmowy

+Posiada dobry aparat i czujniki, łatwo go trzymać robiąc zdjęcie

{

-Kilka systemów operacyjnych w zależności od producenta

+Przy jego zastosowaniach więcej nie trzeba

} {

+Małe rozmiary, mieści się w kieszeni więc można go mieć cały czas przy sobie

-Nie nadaje się do poważnych zastosowań, jeden wyświetlacz-jedno okno

} -Tylko sterowanie dotykiem, potrzebujesz osobnego sprzętu do pracy

-Słabsze podzespoły, będzie miał problem z zasobożernymi programami

-Można podpiąć klawiaturę i myszkę ale nie nada się do poważnych celów

=Idealny nacodzień, jako podręczne uniwersalne narzędzie

Stacjonarka:

+Największe możliwości ze wszystkich

+Mocne podzespoły, nadaje się do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej

+Chłodzenie aktywne plus dużo miejsca w odudowie co ułatwia odprowadzanie ciepła

+Łatwo go rozbudować

+Duży ekran, może mieć bez problemu kilka okien na raz

-Duży i ciężki, przeniesienie go wymaga sporego wysiłku

-Ograniczony do stania w jednym miejscu, nie można go nosić do pracy tak jak laptopa

=Wyspecjalizowane urządzenie, sprawdza się doskonale przy wymagających zadaniach gdzie nie jest potrzebna mobilność za to moc i duży ekran już tak. Obróbka wideo, zaawansowane symulacje czy po prostu gry na wysokich ustawieniach

Tablet:

-Podzespoły ze smartfona

-Obsługa tylko dotykiem, ze smartfona

-Wyświetlacz pomiędzy jednym a drugim, za mały do pracy

-Nie mieści się w kieszeni, wymaga osobnego miejsca

-Ma dobry aparat i czujniki ze smartfona ale nie mieści się w dłoni i źle się robi zdjęcia

-Nie można dzwonić, jak można jest to niewygodne

-Można podpiąć klawiaturę i myszkę ale nie nada się do poważnych celów

=Łączy wady laptopa i smartfona nie łącząc ich zalet, nadaje się na zabawkę dla gówniaka

#informatyka #programowanie #elektronika #smartfony #komputery #grafikakomputerowa

Alledrogo, olx - kolejne "ku przestrodze"

Data: 14.03.2019 12:31

Autor: itknight

youtube.com

Kolejna lekcja odnośnie tego, czego nie kupować na allegro, olx itp. Dla mnie i dla wielu takie aukcje wydają się podejrzane na wstępie, ale jak widać na załączonym materiale – nawet fachowcy potrafią się naciąć na trefny sprzęt.

Dla przypomnienia z poprzedniego wpisu – bardzo ryzykowne jest kupowanie (niezależnie od ceny) czegokolwiek w kategoriach:

– karty pamięci

– pamięci USB

– power banki

Pozytywne opinie sprzedawców w tych przypadkach nie przekładają się na ich wiarygodność w żadnej mierze. Podchodźcie nieufnie do takich zakupów i w miarę umiejętności weryfikujcie je.

Czemu wszystkie panele fotowoltaiczne to tak naprawdę diody LED (i odwrotnie)

Data: 19.02.2019 13:42

Autor: Lukmar

youtu.be

Film z mojego najnowszego YouTube'owego odkrycia czyli kanału Steve'a Moulda. Bardzo fajna kopalnia ciekawostek.

Angielski wymagany.

EDIT: Znowu trzeba klikać w link w tytule. Chyba jest zablokowane wyświetlanie na stronach

Data: 12.02.2019 13:49

Autor: Trzyzet

Siemanko, może ktoś coś niedawno budował i zna jakiś fajny op amp rail-to-rail w obudowie dip-8, z jak najniższymi szumami własnymi i zasilany z pojedynczego napięcia, najlepiej 5V? LMV358m szumi bardziej niż moja była jak przychodziłem z pubu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Data: 08.02.2019 13:13

Autor: Wojtas

Hej. Znalazłem taki akumulator.

Jaki to typ i jakim prądem się go ładuje? https://firstpowersales.en.made-in-china.com/product/AXdxTNSKfBca/China-Back-up-UPS-Battery-FP670-.html

Data: 07.02.2019 22:53

Autor: Wojtas

Gdybym miał do wyboru dwie identyczne/podobne prądnice o tej samej mocy, ale różnią się względem napięcia do natężenia to którą wybrać?( ͠° ͟ʖ ͡°)

Data: 07.02.2019 19:38

Autor: Wojtas

Jak to jest, że masz tydzień podłączony tel do ładowania i nie wybucha bateria od przeładowania czy coś?

Chodzi oczywiście o te stare dobre telefony, a nie to gówno smatrofony i inne wybuchowe pierdofony

Data: 07.02.2019 15:55

Autor: Wojtas

Co jest nie tak jeśli taki mirek jak ja wam napisze o mozliwościach wykorzystania darmowaje energi która jest i tak produkowana i tak(cieplo) w różnych miejscach z różnym natężeniem.

A jak glówne szambo wam wciska mało krwawe, brudne,, mało wydajne panele słoneczne to jako czystą i darmową energie(która zwraca się po parudziesiętkach lat) to jest ok?

Co jest z wami?

Wybuch hulajnogi elektrycznej w Poznaniu

Data: 07.02.2019 15:41

Autor: Wojtas

swiatoze.pl

Hulajnoga znajdowała się w serwisie zlokalizowanym w bloku mieszkalnym i była aktualnie ładowana. Siła eksplozji była tak duża, że z okna wyleciały szyby, a następnie z pomieszczenia zaczął wydobywać się czarny dym.

Co stało się z żarówkami LED o żywotności 100.000 godzin

Data: 06.02.2019 20:33

Autor: hellboy

hackaday.com

Zachęcam do zapoznania się z krótką analizą przyczyn występowania awarii źródeł światła opartych na diodach. Polecam również przeczytanie komentarzy pod artykułem.

Jak podłączyć oświetlenie w domu w systemie na dwa włączniki

Data: 06.02.2019 15:56

Autor: Lukmar

youtu.be

Ciekawy poradnik o tym jak działa i w jaki sposób połączyć w obwód oświetlenie z dwoma przełącznikami. Po angielsku, ale wszystko jest bardzo przejrzyście rozrysowane.

Wiem że elektronika =/= elektryka ale na razie i tak tu pusto. Przydałby się hash majsterkowanie albo diy

Data: 05.02.2019 18:24

Autor: nigixe

Da się podłączyć dekoder polsat i orange pod jeden konwerter?Osobno działają z automatu na tej samej antenie.Mam jakiś rozdzielacz, ale na nim jak włączam to w drugim nie ma zasięgu/sygnału

Jak działają sieci komórkowe?

Data: 05.02.2019 15:05

Autor: Bing

youtube.com

Coś dla tych, którzy interesują się, jak działają sieci telefonii komórkowej, jakie są ich rodzaje, jak są zbudowane. Będzie też kilka słów o historii telefonów bezprzewodowych.

Kanały YT o elektronice

Data: 04.02.2019 21:36

Autor: KrzysztofKnoblauch

Dzielę się tymi, które sam subskrybuję i zachęcam do tego samego.

Kanały Dave'a Jonesa. Myślę, że nie trzeba nikomu zainteresowanemu przedstawiać

EEVBlog

EEVBlog2

EEVdiscover

Kanał Alana Wolke'a, krótkofalowca i inżyniera aplikacyjnego firmy Tektronix. Ma dużo świetnych filmów z cyklu "Back to Basics" o podstawowych układach elektronicznych (ale nie tylko). W każdym na początku robi krótki wstęp tegoretyczny i potem pokazuje w praktyce jak to działa na oscyloskopie / analizatorze widma.

W2AEW

Dla odmiany coś po polsku, znakomicie zrealizowane filmy o podstawach elektroniki:

RS Elektronika

Bardziej zaawansowane rzeczy i dużo filmów z cyklu "co siedzi w środku" o przyrządach elektronicznych z najwyższej półki:

The Signal Path

Głównie o projektowaniu PCB:

Robert Feranec

Inne:

AddOhms

Daniel Mszczonów

De-Kompozytor

devttys0

Elektronika ze Śmietnika

Jack Ganssle

Kerry Wong

mikeselectricstuff

vk2seb