Eurostat: Polacy w ogonie Europy

Data: 23.09.2020 23:24

Autor: false_nine

samar.pl

Islandczyk pracuje na statystycznego Volkswagena Golfa pół roku, Bułgar ponad 4 lata. A Polak? Bazując na danych Eurostat, sprawdzamy ile zarabiają Polacy na tle Europejczyków i jak długo muszą pracować na nowy samochód. Według danych Eurostat*, średnie zarobki netto w Unii Europejskiej na koniec 2019 roku (dane obejmują jeszcze Wielką Brytanię) wynosiły 25 308 euro netto, co daje średnią miesięczną 2 109 euro netto. Dane dla Polski, to odpowiednio: 10 355 euro netto i 863 euro netto. Jak widać, zarobki w Polsce stanowią zaledwie 40% średniej europejskiej.

A Polak jeden z drugim, trzeciego będzie nazywał "malkontentem" bo stwierdza fakty. Jacy ludzie taki kraj. No offense

#polska #gospodarka #ekonomia #statystyka

Pensja minimalna w górę. Od każdej przymusowej podwyżki rząd pobierze w podatkach 100 zł

Data: 20.09.2020 09:22

Autor: Borok

nczas.com

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł – przewiduje rozporządzenie przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł.

„Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.” – wskazano w komunikacie.

#finanse #ekonomia

Data: 19.09.2020 22:21

Autor: reflex1

W 2019 roku szwajcarska administracja federalna wydała ponad 6 miliardów franków na towary, usługi i prace budowlano-remontowe.

Uzbrojenie, budownictwo/remonty oraz IT stanowiły największe koszta.

Najwiecej bo aż 2,8 mld chf wydało ministerstwo obrony i sportu (tak, tutaj to jedno ministerstwo).

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #polityka

Moody's nie zmienia ratingu Polski. "Duża, silna i stabilna makroekonomicznie gospodarka"

Data: 16.09.2020 17:02

Autor: Jarogniew

forsal.pl

Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii – napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.

#polska #ekonomia

Sukces Chin sprawił, że nawet USA, zaczęły odchodzić od fundamentalizmu rynkowego

Data: 13.09.2020 08:47

Autor: Cheater

obserwatorfinansowy.pl

#ekonomia #geopolityka

W tej pionierskiej – i co ważne, równolegle wydanej w języku angielskim w wydawnictwie Petera Langa – pracy, koordynator tego projektu dowodzi, iż polityka i gospodarka wzajemnie się przenikają, powinny być badane holistycznie, czyli wspólnie a nie odrębnie, a geoekonomia jest specyficzną odmianą znanej już wcześniej geopolityki. Przy czym tak jak w przypadku geopolityki chodziło przede wszystkim o rywalizację o władzę i terytorium, tak w przypadku geoekonomii chodzi też o rywalizację, a nawet prymat w dziedzinie rozwoju, wysokich technologii i potencjału gospodarczego.

Innymi słowy, geoekonomia to kombinacja terminów geopolityka i ekonomia, a bodaj najlepsza i najkrótsza jej definicja, to „wykorzystywanie instrumentów geopolitycznych do celów gospodarczych”. Jakie, wobec tego, są te instrumenty? Oczywiście, w dalszym ciągu podstawowe znaczenie ma walka o władzę, wpływy, prestiż, a w wymiarze globalnym nawet hegemonię. Tyle, że współcześnie w tej walce liczy się już nie tylko terytorium, liczba ludności czy potencjał zbrojny, ale nade wszystko jakość i efektywność gospodarcza oraz rozwój technologiczny. To one w głównej mierze decydują teraz o randze i wadze danego państwa na światowej scenie.

Przy czym słowo „państwo” jest tu szczególnie mocno eksponowane, albowiem ze ścisłego w geoekonomii powiązania jakości rządzenia z jakością zrządzania gospodarką i rozwojem wynika, że wbrew poprzednim neoliberalnym kanonom rola państwa rośnie, a nie maleje. Czego dowodem fakt, iż – jak konkluduje T. G. Grosse – „najwyrazistszym przykładem zastosowania geoekonomii w praktyce jest strategia Chin”. Te natomiast zastosowały rozwiązania endogeniczne, swoiste, oparte na dwóch fundamentalnych założeniach: państwo w gospodarce pozostaje silne, a rząd realizuje geoekonomiczną strategię, prowadzoną na dodatek przez oświeconą i dobrze przygotowaną elitę, zwaną „merytokracją”.

Chiny odpaliły "finansową bombę" przeciwko USA! "Deficyt na poziomie 106,9 proc. PKB"

Data: 06.09.2020 15:06

Autor: Borok

prawy.pl

Chiński "Global Times" poinformował, że "Chiny mogą stopniowo ograniczać swoje zasoby amerykańskich obligacji skarbowych do około 800 miliardów dolarów z obecnego poziomu ponad 1 biliona dolarów". Jak oceniają komentatorzy, może to "poważnie naruszyć międzynarodowy system finansowy i utrudnić USA dalsze pożyczanie pieniędzy".

#chiny #usa #ekonomia #finanse #wojna

Data: 02.09.2020 19:52

Autor: reflex1

Władze kantonu genewskiego szukają oszczędności. Spowodowane jest to oczywiście koroną, ale również obniżeniem (i to sporym) od stycznia tego roku podatków dla małych i średnich firm w całej Szwajcarii (tak w skrócie (UE, USA, OECD, bank światowy uważały Szwajcarię za prawie raj podatkowy, bo wielkie korporacje płaciły o wiele mniejsze podatki niż małe i średnie firmy i myślały ze CH podniesie je wielkim, a obniżyła małym).

A ze władze Genewy nie rozważają nawet podniesienia podatków dla mieszkańców, to chcą obniżyć pensje swoim pracownikom.

W planach jest zablokowanie automatycznego corocznego wzrostu dochodów urzędników służby cywilnej do 2024 r., ale także obniżenie ich wynagrodzeń o prawie 2% w ciągu 4 lat. W zamian mają dostać dodatkowy tydzień płatnych wakacji.

#szwajcaria #swissinfo #genewa #ekonomia

Światowe Forum Ekonomiczne o nowym wspaniałym świecie po pandemii

Data: 01.09.2020 06:30

Autor: Borok

m.pch24.pl

Inicjatywa Wielki Reset Światowego Forum Ekonomicznego poszukuje nowych pomysłów, aby wykorzystać „ten wyjątkowy moment w historii, spowodowany zakłóceniami w ekonomii, polityce i naszym codziennym życiu, by stworzyć nowe podejście do sposobu funkcjonowania naszych społeczeństw” – wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne.

#NWO #covid1984 #ekonomia

Data: 29.08.2020 16:23

Autor: gruby333

W 2021 r. dług Polski może dojść do 1,5 biliona złotych. Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) ma w 2020 r. wynieść 12 proc. PKB. W 2021 r. ma do być 6 proc. PKB. Oznacza to, że w ciągu tych dwóch lat dług publiczny Polski może wzrosnąć o blisko 500 mld zł.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26248483,dlug-publiczny-polski-wystrzelil-w-2021-r-moze-dojsc-do-1-5.html

#ekonomia

Data: 26.08.2020 14:07

Autor: Forgotten

Efekt sieci to model ekonomiczny, który opisuje nierozłączne współdziałanie producenta i konsumenta.

Mówiąc o biznesach platformowych, rozmowa często zawiera odniesienie do efektów sieciowych i tego, jak platformy mogą szybciej tworzyć wartość dla różnych typów grup użytkowników. Koncepcja efektów sieciowych może wydawać się trudna do zrozumienia na pierwszy rzut oka, ale jest naprawdę dość prosta. Czym są efekty sieciowe? Efekty sieciowe istnieją w każdej sieci, czy to media społecznościowe, oldschoolowe telefony stacjonarne, lub platformy. Efekty sieciowe to przyrostowe korzyści, jakie istniejący użytkownik uzyskuje za każdego nowego użytkownika, który dołącza do sieci. Z drugiej strony telefon jest przydatny tylko wtedy, gdy inne osoby (użytkownicy) również posiadają telefon. Jeśli tylko jedna osoba posiada telefon, wartość sieci telefonicznej wynosi zero, ponieważ nie może ona nic zrobić z siecią. Jeśli druga osoba ma telefon, to pierwsza może zadzwonić do drugiej osoby, jest to korzystne dla nich obu, więc sieć ma pewną wartość. Jeśli każdy posiada telefon (np. Znajomi, instytucje rządowe, usługodawcy itd.), Wówczas sieć telefoniczna jest bardzo cenna dla wszystkich użytkowników. Wyobraź sobie, że policja po raz pierwszy dołączyła do sieci telefonicznej i zapewniła numer alarmowy. Ten nowy użytkownik (wydziały policji) zapewnił ogromną wartość wszystkim innym użytkownikom telefonów, po prostu przyłączając się do sieci podnosi jej wartość.

Sieć telefoniczna jest jasnym i łatwym do zrozumienia przykładem, ale uwzględnia tylko jeden rodzaj efektu sieciowego. Istnieją dwa rodzaje efektów sieciowych: bezpośrednie i pośrednie. Telefony odnoszą korzyści z bezpośrednich efektów sieciowych, ale platformy korzystają z pośrednich efektów sieciowych.

Dwa rodzaje efektów sieciowych: bezpośrednie i pośrednie.

Wartość usługi po prostu rośnie wraz ze wzrostem liczby użytkowników. Wracając do przykładu telefonu, jest to przydatne tylko wtedy, gdy osoby, do których musisz dotrzeć, również mają telefony. Im więcej osób ma telefony, tym bardziej przydatne jest posiadanie go samemu.

Bezpośrednie efekty sieciowe nie mają zastosowania do firm platformowych, ponieważ platformy mają dwie lub więcej grup użytkowników wymieniających się wartościami. W większości platform istnieją dwie grupy użytkowników: producenci i konsumenci. Im więcej konsumentów w sieci, tym cenniejsza jest ta sieć dla producentów i odwrotnie. Ten rodzaj efektu sieci nazywany jest pośrednim efektem sieciowym. W przypadku pośrednich efektów sieciowych wartość usługi wzrasta dla jednej grupy użytkowników, gdy do sieci dołącza nowy użytkownik z innej grupy użytkowników. Aby osiągnąć pośrednie efekty sieciowe, musisz mieć dwie lub więcej grup użytkowników. Weźmy na przykład średniowieczną tawernę. Właściciel otwiera tawernę, okazuje się, że alkohol, jedzenie oraz wystrój idealnie trafia w gusta tutejszych mieszkańców, ludzie zaczynają polecać, wspominać o tej tawernie i ostatecznie razem się do niej wybierać, a właściciel dzięki zyskom zacznie inwestować w nowe dania, kelnerki czy wystrój wnętrza. Przyciąga to uwagę innych grup użytkowników którzy z faktu wzrastającego zainteresowania tawerną decydują się udostępnić w tym miejscu swoje usługi, załóżmy grajków oraz oferujących gry planszowe. Z kolei obecność tych grup przyciąga kolejnych mieszkańców zachęconych wieścią o muzyce i grach planszowych. Ten cykl między producentami, a konsumentami to pętla pozytywnego sprzężenia zwrotnego i jest chlebem powszednim odnoszących sukcesy platform.

Początkowa baza użytkowników facebooka rozpoczęła się jako wysoce wyselekcjonowana grupa studentów jednej uczelni. W miarę rozwoju Facebook nadal starał się zachować integralność użytkowników, usuwając konta spamowe, upewniając się, że użytkownicy są tym, za kogo się podają, i tworząc reguły społeczności, aby podkreślić aspekty Facebooka, które użytkownicy najbardziej lubią, jednocześnie blokując niepożądane treści. Dawni konkurenci, tacy jak "MySpace", polskie "Nk" i  inne sieci społecznościowe, szybko się pogarszali, właśnie dlatego, że nie wdrożyli tych zabezpieczeń przed niską jakością wzrostu. Dzisiaj Facebook może pochwalić się miliardami użytkowników. Ten rodzaj niekontrolowanego wzrostu doprowadził do problemów po tym, kiedy Facebook osiągnął miliard użytkowników w 2012 r. Ogromna społeczność Facebooka sprawiła, że był on szczególnie atrakcyjny dla potencjalnych oszustów i nieetycznych stron, które chciały wykorzystać zasięg Facebooka własnymi środkami i byli zdeterminowani, aby obejść zasady. Już sama skala Facebooka utrudniała gigantowi mediów społecznościowych pilnowanie swoich użytkowników. Taktyka, która była odpowiednia i skuteczna, gdy platforma miała zaledwie kilka milionów użytkowników, nie działała na większą skalę. W miarę rozprzestrzeniania się oszustów, botów i kont spamowych jakość platformy uległa pogorszeniu.

Platformy mogą być projektowane z funkcjami, które wzmacniają efekty sieciowe. Te pięć funkcji można podzielić na pięć etapów projektowych: połączenie, komunikacja, współpraca, dobór i społeczność.

Połączenie

Odnosi się do dołączania użytkowników i ich zdolności do znajdowania innych na platformie. Jak łatwo użytkownikom jest znaleźć odpowiednie osoby od których będą kupować, sprzedawać, udostępniać, współpracować itd.

Komunikacja

Komunikacja między użytkownikami powinna być możliwie jak najbardziej płynna, umożliwiając jak największą łatwość użytkowania. W tym celu strony tworzą czaty prywatne, systemy powiadomień i ocen, opcje udostępniania, komentarze itp.

Współpraca

Współpraca umożliwia użytkownikom samodzielne organizowanie się w nowe sieci, które realizują określone programy, które są dla nich ważne indywidualnie. Na przykład istnieją grupy na Facebooku o ściśle określonej tematyce. Subreddity na reddicie pełnią tę samą funkcję.

Społeczność

Społeczność, daje użytkownikom poczucie własności platformy, na przykład gdy użytkownik edytuje fakt w Wikipedii, ocenia/komentuje film na Filmweb lub zaznacza nieodpowiednie treści na Facebooku. W pewnym sensie jest to selekcja wymuszona przez użytkowników. Nie tylko daje użytkownikom poczucie własności nad jakością platformy, ale także dostarcza menedżerom platformy bezcenne opinie użytkowników. Na przykład, jakiego rodzaju treści użytkownicy Facebooka uważają za nieodpowiednie i dlaczego.

Kiedy platforma zoptymalizuje wszystkie podpunkty, wzrost generowany przez efekty sieciowe może być potężną siłą, która prowadzi do skalowania. Korekty i opinię społeczności oraz uczestnictwo w nich zapewniają stałą ochronę przed niezdrowym rozwojem, podczas gdy łączność, komunikacja i współpraca przyciągają użytkowników.

#frgtn #ekonomia #gospodarka

Premier: Koronawirus to współczesna światowa wojna zmieniająca układ sił

Data: 24.08.2020 20:01

Autor: Borok

info.wiara.pl

Zdaniem Morawieckiego, nasi sojusznicy, Europa Zachodnia, Stany Zjednoczone, poddane zostały ogromnej presji, nieznanej co najmniej od 30 lat, od czasu upadku komunizmu. "Presji, która doprowadza do przebudowy geopolitycznej całego świata. I nasz okręt flagowy Europy Centralnej rzeczywiście stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, ale zarazem wielkimi możliwościami, szansami" – powiedział. Morawiecki ocenił, że pierwsze miesiące pokazały, że potrafimy sobie radzić z problemami gospodarczymi w dobie epidemii.

#pandemia #covid19 #covid1984 #ekonomia

Data: 16.08.2020 14:02

Autor: Forgotten

Jakie korzyści może przynieść zmniejszenie dni roboczych w biurach z pięciu na cztery?

Japoński oddział Microsoft przetestował czterodniowy tydzień pracy i stwierdził, że eksperyment jest ogromnym dobrodziejstwem dla produktywności pracowników. Gigant technologiczny odnotował prawie 40% wzrost poziomu produktywności po skróceniu godzin pracy w ramach szerszego projektu promującego zdrowszą równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym w sierpniu 2019 roku w ramach konkursu „Work Life Choice Challenge” firmy Microsoft, firma zamykała swoje biura w piątki i zapewniała swoim 2300 pracownikom trzydniowe weekendy przez cały miesiąc na ocenę korzyści wynikających ze skrócenia tygodnia pracy. Produktywność mierzona sprzedażą na pracownika wzrosła o 39,9% w porównaniu z sierpniem 2018 r. Microsoft powiedział, że po części to dobrodziejstwo było zasługą spotkań ograniczonych do 30 minut i wzrostu liczby zdalnych konferencji, aby pracownicy nie musieli specjalnie dojeżdżać. W międzyczasie firma odnotowała spadek kosztów, zużywając 23,1% mniej energii elektrycznej i 58,7% mniej stron wydrukowanych w tym okresie. Zmiany pozytywnie oceniło 92,1% pracowników. W Japonii to problem szczególnie istotny, gdyż nie od dziś znana jest jako kraj z największym problemem przepracowania na świecie. W języku japońskim zaczęło funkcjonować nawet słowo – „karoshi” – co oznacza „śmierć z przepracowania”.

Polski oddział firmy marketingowej Tradedoubler postanowił przeprowadzić eksperyment i skrócił dzień pracy z ośmiu do sześciu godzin.

Okazało się, że była to doskonała decyzja: poziom efektywności pracowników wzrósł. Wzrosły też wynagrodzenia. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone ustalono wskaźniki (KPI), które miały pozwolić na ocenę powodzenia eksperymentu. Wyniki ośmiu miesięcy eksperymentu podsumował w serwisie Linkedin szef Tradedoubler Polska, Łukasz Szymula.

https://www.linkedin.com/posts/lszymula_efekty-wdro%C5%BCenia-6h-czasu-pracy-to-ju%C5%BC-mija-activity-6638813751929909248-1-Ad/

Według opublikowanych danych, o 35 proc. wzrósł zysk EBITDA za czwarty kwartał, zaś indeks zaangażowania pracowników wzrósł z 4.1 do 4.4. NPS (narzędzie oceny lojalności) partnerów wzrósł o 8.8 punktów, a NPS klientów wzrósł o 10.2 punktów. Średni poziom zachorowań spadł z 10 do 5 dni miesięcznie. W trakcie eksperymentu nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonej pensji – wręcz przeciwnie, wynagrodzenia wzrosły o 18 proc.

Firma rekrutacyjna działająca w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, MRL recruitment wykonała sześciomiesięczny test dla 54 pracowników, który rozpoczął się w marcu 2019 roku, został przeprowadzony przez Davida Stone'a, dyrektora generalnego MRL, który chciał zwiększyć wydajność pracowników i skłonić ich do osiągnięcia pięciu dni pracy w ciągu czterech dni przy tym samym wynagrodzeniu.

Oprócz wyższego poziomu lojalności pracowników, sześciomiesięczna próba przyniosła wzrost wydajności o 25% i poprawę stanu zdrowia pracowników.

Ponad cztery piąte (87%) pracowników zgłosiło wyraźną poprawę stanu zdrowia psychicznego i zmniejszenie stresu w miejscu pracy, a kolejne 95% stwierdziło, że czuje się bardziej wypoczęci po trzydniowym weekendzie. Krótkotrwała nieobecność w pracy również zmniejszyła się o prawie 40%.

Odnotowano również napływ potencjalnych kandydatów, którzy są chętni do pracy w tej organizacji od czasu działania nowego modelu pracy.

Nowo zelancka firma Perpetual Guardian w marcu i kwietniu 2018 roku zredukowała tygodniowy czas pracy swoim pracownikom z 40 do 32 godzin, z 5 do 4 dni, nie zmieniła się jednak ich pensja. Wszystko w ramach eksperymentu, któremu przyglądało się dwóch badaczy.

Krótszy tydzień pracy przełożył się na zadowalające dla firmy i zatrudnionych wyniki. Przełożeni zauważyli, że pracownicy byli bardziej kreatywni, rzadziej zdarzały im się nieobecności, nie spóźniali się, nie wychodzili wcześniej z pracy i nie robili sobie długich przerw.

Sami pracownicy też odnotowali wiele korzyści. Przede wszystkim mieli więcej czasu dla siebie i rodziny, łatwiej było im utrzymać równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. Dzięki krótszej pracy zatrudnieni byli zmotywowani, by zwiększyć swoją produktywność i nie marnować czasu.

W listopadzie zeszłego roku zaledwie 54 procent pracowników firmy deklarowało, że udaje im się osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, po eksperymencie ta liczba wzrosła do 78 procent.

Inne przykłady firm: Shake shack, think producitve, Radioactive PR.

Problemem jest to, że nie mamy możliwości wprowadzenia takiego modelu we wszystkie miejsca pracy, wiele stref rynku wymaga ciągłej dostępności dla klienta, nie jesteśmy pewni czy przerzucenie większości firm nie będzie miało nieprzewidywalnych skutków ubocznych. Jednak możemy być w pełni świadomi, że dzięki współczesnemu szybkiemu rozwojowi (zwłaszcza technologicznemu) nasze godziny pracy się skurczą, a prostymi czynnościami w miejscu pracy czy w domu zajmą się roboty, będziemy mieć więcej czasu na edukację, rodzinę lub hobby.

#ekonomia #gospodarka #microsoft

Data: 15.08.2020 19:32

Autor: Forgotten

Mysz nieporównywalna ze słoniem – już w XVII wieku Galileo podawał rozsądne matematyczne powody, dla których mysz po prostu nie może być tak duża jak słoń. Waga zwierzęcia rośnie wraz z sześcianem jego wymiarów liniowych, podczas gdy siła jego podpierających kończyn rośnie tylko jako kwadrat.

Dla zwierzęcia A o długości 3 jednostek, waga wynosi 3 x 3 x 3 = 27, wytrzymałość nóg to 3 x 3 = 9.

Dla zwierzęcia B o długości 6 jednostek, waga to 6 x 6 x 6 = 216, Siła nóg to 6 x 6 = 36.

Nogi B mogą wytrzymać tylko 4 razy tyle co waga, ale jego waga jest 8 razy cięższa. Więc nogi B są tylko w połowie tak silne, jak powinny (4 podzielone przez 8). Oczywiście coś musi się zmienić wraz ze wzrostem zwierzęcia. Jeżeli materiał, z którego wykonane są nogi, jest taki sam, to pole przekroju poprzecznego nogi należy podwoić. Noga musi być grubsza. To nie wszystko. Ponieważ cięższe kości będą wymagały silniejszych mięśni, konieczne będzie również wiele wtórnych zmian w wyglądzie, nie wspominając o zachowaniu, które musi korelować masywnością ciała. Tak więc matematyka i biologia udowadniają, że ​​mysz nie może być tak duża jak słoń, a skala rzeczy decyduje o tym, co jest najlepsze funkcjonalnie. Dotyczy to nie tylko kształtów zwierząt, ale także kształtów samolotów i niezliczonych architektur ludzkich. System polityczno-gospodarczy, który działa dobrze z małymi liczbami, może całkowicie zawieść w przypadku dużych. To jeden z najważniejszych czynników decydujących o ostatecznej porażce społeczności utopijnych. Trudno przewidzieć sukces i porażkę społeczności opartych na prywatyzmie czy socjalizmie, ale w przypadku wspólnoty komunistycznej można stanowczo stwierdzić, że z pewnością poniesie ona porażkę – chyba że pozostanie na tyle mały, aby cieszyć się pewnymi zaletami skali. Tak samo danego zwierzęcia przy ciągłym wzroście zmiażdżyłaby jego własna masa, tak prymitywny system w końcu upadnie.

Powodem, dla którego komunizm lub utopizm mogą działać na małą skalę, jest zwięzła natura małej grupy. Pomyśl o swoim rodzinnym stole: czy musisz wymieniać się porcjami, aby zdecydować, kto ile może jeść? czy potrzebujesz jakiegoś wielkiego nadzorcy, który rozdziela ziemniaki? Nie. Po prostu bierzcie to, czego potrzebujecie do posiłku i upewnijcie się, że wszyscy są najedzeni. Pomyśl o haniebnych ostrzeżeniach, jeśli przejadasz się i zostawiasz głodnego innego członka rodziny.

Dopóki zdolności i potrzeby są określane w naprawdę małej społeczności, tak długo działa komunizm.

Przykład

Czterech ludzi w małej łodzi ląduje na bezludnej wyspie, decyduje się podzielić pracę i obowiązki potrzebne do przetrwania. Bill poluje, Mary buduje schronienie, Steve czyści ubrania, a Susan zajmuje się ogniem. Wszyscy dzielą się swoją pracą: Mary może zjeść to, co zabił Bill, a Bill zasypia w schronisku zbudowanym przez Mary. W zasadzie jest to działający system. Każdemu według jego potrzeb, każdemu według jego zdolności – pojęcie to rozpoznajemy jako marksizm. Jeśli Bill pewnego popołudnia nie pójdzie na polowanie, wszyscy czterej będą głodni. Nie tylko to, ale Mary, Susan i Steve nie będą zadowoleni z tego wyniku. Głód i wstyd, którym obciąża Billa, generalnie sprawią, że następnego dnia wróci do pracy. A co, jeśli Susan zdecyduje się zjeść jedną noc więcej, niż jej porcja? Pozostała trójka nie spojrzałaby na to życzliwie, a Susan prawdopodobnie będzie musiała wycofać się z jedzenia. Konsultant ds. Zarządzania nie musi stosować taktyk motywacyjnych, by naciskać na Billa, lub ukarać Susan – społeczność działa dobrze bez tego. A cała czwórka nie potrzebuje też żadnych wyszukanych metod handlu: Bill nie musi sprzedawać swojego jedzenia, a Susan w zamian za noc przy ognisku nic nie oczekuje. Taki system byłby skrajnie nieefektywny wśród czterech ludzi związanych tragedią i okolicznościami. Wyspiarze żyją więc we względnym spokoju, po kilku miesiącach w pobliżu rozbija się statek wycieczkowy , społeczność powiększa się o czterysta osób. Oryginalna czwórka, pamiętając, jak dobrze działał ich system, zaczyna przydzielać zadania: 40 osób na polowaniu, 30 osób zajmujących się 8 różnymi ogniskami, 10 osób na ekipie pralni i tak dalej. Zakładając, że wszystko będzie tak samo, stworzyli ten sam system „wspólnej ekonomii” – bierz co potrzebujesz, daj co możesz. Wszyscy tu jesteśmy dobrymi ludźmi. W ciągu kilku tygodni wyspiarze zauważają, że jedzenie jest mało, a pranie ubrań zajmuje tygodnie. Jeden po drugim, nowi pasażerowie statków wycieczkowych nie trzymają się swoich i nie przestrzegają zasad. Logika oszusta jest prosta: jeśli starczy nam jedzenia na 400, jaki jest problem, jeśli wezmę trochę więcej? Jestem dzisiaj naprawdę głodny, a jutro zjem trochę mniej. Poza tym mój współpracownik mógłby znieść kilka kilogramów, bo ja jestem niedożywiony i zmęczony. Moja potrzeba jest większa. Ten drugi oczywiście może się nie zgodzić. Widząc, że jeden przyjmuje więcej jedzenia, niż na to zasługuje, pozostali wyspiarze stają się trochę zazdrośni. Jeśli on ma zamiar wziąć dodatkowe, dlaczego ja nie? Przecież to niesprawiedliwe. Zaczynają się spory wewnętrzne i rozłam.

Najważniejsze jest to, że komunizm nie zadziała w społeczności, która jest spora. Jeśli ktoś złowi mniej ryb od kolegi obok to kogo to obchodzi? Na koniec dnia i tak odbierze identyczną nagrode, każda osoba jest fizycznie ograniczona pod względem potrzeb, które może zaspokoić, a na pewno jedynie zaspokojenie tych potrzeb nie będzie równać się pracy ponad siły. Po pewnym czasie ten efekt się kumuluje, potrzeba kogoś kto będzie nadzorował pracę (Bez znaczenia Oficialnie czy pod przykrywką), a ta osoba musi być za tę pracę dodatkowo wynagrodzona.

Wyspiarze postanowili rozwiązać problem organizacji. Pierwotni czterej wyspiarze tworzą Radę Nadzorczą, która w razie potrzeby rozdziela jedzenie i obowiązki zawodowe pod ścisłym nadzorem i karami. W miarę upływu czasu pracownicy pralni stwierdzają, że pracują dużo ciężej niż ktokolwiek inny, decydują, że nie wypiorą kolejnej pary bielizny za darmo. Będą wymieniać swoje usługi za ilość żywności, schronienia i ognia. Łowcy, architekci i kolejni podążają ich śladem.

Z konieczności utopijny system komunistyczny zostaje zastąpiony połączeniem socjalizmu i kapitalizmu rynkowego. Problem w tym, że system komunistycznej dystrybucji, który działał dla zwartej 4-osobowej grupy, nie uzyskał podobnego efektu przy 400 osobach. Każda osoba, mniej widoczna dla grupy i mniej troszcząca się o innych, z którymi rzadko miała kontakt, zdecydowała się trochę oszukać system, udogodnić sobie życie. Ich oszukiwanie miało początkowo niewielki efekt indywidualny, więc przeszło niezauważone. Ale następstwem indywidualnego oszukiwania jest oszustwo grupowe, a utopijnym celem każdego, zgodnie z jego potrzebami, było rozszerzenie potrzeb każdego i zmniejszenie jego zdolności.

#ekonomia #gospodarka #frgtn

A miało być tak pięknie... Polska gospodarka w najgłębszej od 25 lat recesji

Data: 14.08.2020 19:34

Autor: Borok

m.pch24.pl

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB Polski w drugim kwartale tego roku spadł o 8,2 procent w skali rok do roku oraz o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

To najgorszy wynik w historii, ale i tak lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Znaleźliśmy się w najgłębszej od 25 lat recesji. Załamanie gospodarcze to efekt obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze w pierwszym kwartale odnotowywaliśmy wzrost na poziomie 2,0 procent.

#gospodarka #polska #ekonomia #finanse

Posłowie będą mieli podwyzki...

Data: 13.08.2020 21:56

Autor: Borok

rmf24.pl

Przypomina mi się stary cytat z jakiegoś kabaretu:

-morda jak szafa trzydrzwiowa, ledwo mi się w telewizor mieści i krzyczy, głód, głód nam grozi…

-jak on tyle żre to to całkiem możliwe…

Rząd się sam wyżywi…

#zlodzieje #polska #ekonomia #polityka

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-poslowie-beda-zarabiac-wiecej-komisja-za-podwyzszeniem-wynag,nId,4668129

Statystyczny Polak zarabia o 132 proc. więcej niż Białorusin. Na co stać przeciętnego Białorusina?

Data: 13.08.2020 19:11

Autor: gruby333

businessinsider.com.pl

Produkt krajowy brutto na mieszkańca Białorusi wyniósł w ubiegłym roku 6,7 tys. dol., czyli 43 proc. tego co w Polsce. Uwzględniając siłę nabywczą pieniądza, czyli przelicznik cen jest to 58 proc. polskiego PKB.

Przeciętny Białorusin zarabia ponad tysiąc rubli, co w przeliczeniu daje 1,6 tys. zł miesięcznie na rękę.

Na metr mieszkania w centrum dużego miasta Białorusin musi zebrać 3,5 swojej pensji, a Polak niecałe trzy pensje.

#ciekawostki #gospodarka #ekonomia

Koronawirus: Brytyjczycy stracili prawie ćwierć miliona etatów.

Data: 11.08.2020 13:38

Autor: ShroudInMist

rp.pl

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii spadło w drugim kwartale tego roku najbardziej od czasu globalnego kryzysu finansowego. Pracę straciło aż 220 tys. osób.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS (Office for National Statistics) pracę w czasie pandemii tracili najczęściej najmłodsi i najstarsi pracownicy oraz pracownicy z najniższymi kwalifikacjami, wykonującymi prace fizyczne.

Stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii oszacowano na 3,9 procent czyli w dużej mierze bez zmian w porównaniu z rokiem poprzednim i poprzednim kwartałem tego roku.

#wielkabrytania #uk #bezrobocie #stopabezrobocia #europa #ekonomia #zatrudnienie #koronawirus #rynekpracy

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc.

Data: 07.08.2020 12:29

Autor: ShroudInMist

msn.com

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc., co daje 1mln 20,3 tys. osób. Lipiec to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii, kiedy nie odnotowano wzrostu tego wskaźnika. Miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost o 3,7 tys. osób. Zdaniem ministerstwa w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu bezrobocia rejestrowanego wyhamowuje, choć prawdopodobny jest zwiększony napływ bezrobotnych po upływie okresu wypowiedzeń i zakończeniu sezonu letniego.

MRPiPS zwraca uwagę, że choć od kwietnia poziom rejestrowanego bezrobocia rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu w relacji do poprzedniego miesiąca zanotowana została właśnie w kwietniu, zaś w kolejnych miesiącach tempo wzrostu wyraźnie słabło. W kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., w czerwcu już o 1,5 proc., a w lipcu o 0,4 proc.

#bezrobocie #stopabezrobocia #polska #rynekpracy #koronawirus #ekonomia

Ekspert: przez powodzie, nawałnice i susze Polska traci rocznie do 0,4 proc. PKB.

Data: 06.08.2020 19:39

Autor: ShroudInMist

msn.com

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska powiedział, że co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice oraz susze powodują straty sięgające do 0,4 proc. PKB. Mniej więcej raz na pięć lat pojawiają się ponadprzeciętne skutki finansowe, szacowane na poziomie od 0,5 do ponad 1 proc. PKB.

#zjawiskaekstramalne #powodz #podtopienie #nawalnica #susza #pkb #instytutochronysrodowiska #instytutochronysrodowiska #ekonomia #polska

Najdroższe polskie wakacje w historii. Ceny nad Bałtykiem jak na Lazurowym Wybrzeżu

Data: 06.08.2020 09:09

Autor: PszenicznaAborcjonistkaElfa32

wprost.pl

Niektóre pokoje w pensjonatach zdrożały 4-krotnie. W Międzyzdrojach, Świnoujściu i Kołobrzegu ceny podskoczyły z 2 tys. zł (4 noce dla rodziny) do 7 tys. zł.

Menedżerowie hoteli nie wahają się windować cen, ponieważ popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Sporo dzwoniących do obiektów osób się oburza na radykalny wzrost cen, ale i tak znajdują się tacy, którzy dokonują rezerwacji.

Więcej w art.

Tłumy we Władysławowie na zdjęciu:

Tłumy na plaży we Władysławowie sfotografowane przez Kacpra Kowalskiego /Kacper Kowalski /Agencja FORUM

#polska #turystyka #wakacje #ekonomia #wypoczynek

Aż 230 mld euro potrzebne do utrzymania płynności finansowej hiszpańskich spółek.

Data: 04.08.2020 12:26

Autor: ShroudInMist

msn.com

Działające na terytorium Hiszpanii spółki potrzebują 230 mld euro, aby zachować płynność finansową, zachwianą wskutek koronakryzysu – wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków banku centralnego tego kraju (BdE). Według raportu banku kwota ta potrzebna będzie hiszpańskim firmom do grudnia do zachowania płynności finansowej. W tym czasie najbardziej doświadczonymi sektorami powinny być turystyka i rozrywka, przemysł samochodowy, transport, a także logistyka – napisał BdE.

Główna instytucja finansowa Hiszpanii szacuje, że z powodu epidemii koronawirusa kłopoty z płynnością finansową może mieć do końca 2020 r. blisko 70 proc. hiszpańskich podmiotów gospodarczych.

W piątek Krajowy Urząd Statystycznego (INE) w Madrycie poinformował, że w ujęciu kwartał do kwartału nastąpił spadek PKB Hiszpanii o 18,5 proc. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. był on jeszcze większy, osiągając 22,1 proc.

#hiszpania #koronawirus #gospodarka #ekonomia #transport #turystyka #rozrywka #logistyka #przemyslsamochodowy

Data: 03.08.2020 18:18

Autor: gruby333

48 milionów Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek w ciągu 15 tygodni a wciągu 19 tygodni ta liczba rośnie do 54 milionów

https://eu.usatoday.com/story/money/2020/07/02/layoffs-1-4-m-workers-file-unemployment-covid-19-signals-slow-recovery/5357970002/

#ekonomia #gospodarka

Data: 02.08.2020 22:02

Autor: Forgotten

Efekt wyposażenia jest błędem poznawczym, mówiącym, że ludzie bardziej cenią przedmiot, jeśli ich własność jest wyraźnie ustalona. Świadomość tego może być ważna, niezależnie, czy coś kupujesz, czy sprzedajesz.

Efekt wyposażenia odnosi się do sposobu, w jaki ludzie preferują przedmioty, które już posiadają, od tych, których nie posiadają. W ten sposób przypisujemy wyższą wartość przedmiotowi, o którego rezygnację jesteśmy proszeni, niż podobnemu przedmiotowi. Efekt ten jest ogólnie interpretowany jako przejaw zasady „niechęci do strat”, która mówi, że ludzie ważą straty bardziej niż zyski. Projektanci mogą zastosować efekt wyposażenia jako coś, co zwiększy perspektywy utrzymanie klienta. Na przykład, po zaakceptowaniu oferty wstępnego bezpłatnego okresu próbnego na produkt cyfrowy, użytkownicy mogą zacząć traktować ten produkt jako coś, co „posiadają”. W konsekwencji mogą być bardziej skłonni zapłacić godziwą cenę za dalsze posiadanie go. Oczywiście produkt musi udowodnić, że jest wartościowy dla użytkowników; w przeciwnym razie nie będą go dalej używać. Ten efekt może również tłumaczyć, dlaczego przekonanie klientów do „przejścia” z produktu, który już uznają za satysfakcjonujący na inny jest trudne – oczywiście nowy produkt będzie musiał oferować znacznie więcej i po niższej cenie, aby przekonać użytkownika do jego przyjęcia.

#psychologia #ekonomia #spoleczenstwo

Historia upadku Kodaka

Data: 30.07.2020 22:35

Autor: radudzik

shopa.eu

Zanim przejdziemy do analizy przyczyn upadku Kodaka warto poznać kilka faktów świadczących o potędze tej firmy:

– W 1975 r. jako pierwsi wprowadzili na rynek aparat cyfrowy.

– W 1976 r. Kodak posiadał 90% rynku filmów oraz 85% rynku aparatów fotograficznych w USA.

– Nim ogłosili bankructwo, byli obecni na rynku 131 lat.

– Między 1928 r. a 2009 r. każdy film nagrodzony Oskarem był nagrany na filmie marki Kodak.

– Pod koniec lat 80-tych zatrudnienie w Kodaku sięga 144 000 pracowników.

– W XX wieku inżynierom Kodaka przyznano w Stanach Zjednoczonych prawie 20 tysięcy patentów.

Powyższe informacje należałoby podsumować pytaniem; Czy jeśli firma o tak silnych fundamentach może upaść to czy jakikolwiek podmiot może czuć się bezpieczny w świecie napędzanym przez innowacje?

Gdzie zaczęła się historia marki Kodak?

Korzenie firmy sięgają aż XIX wieku, a dokładnie 1881 r. kiedy to powstała firma o nazwie Eastman Dry Plate Company. Założycielami byli George Eastman oraz Henry Strong. Początkowym profilem działalności firmy była produkcja papieru negatywowego, ponieważ Eastman będąc wynalazcą spopularyzował użycie błony fotograficznej.

W internecie dość często krążą historie dotyczące odnoszących sukcesy przedsiębiorców, którzy nie byli zbyt dobrzy w szkole. Ten interesujący paradoks dotyczy również George’a Eastman’a. W szkole miał łatkę ucznia, który jest niezbyt utalentowany. Eastman po raz pierwszy zetknął się z fotografią mając około 20 lat i można uznać, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Mimo, że pierwsze aparaty były rozmiarów sporej kuchenki gazowej. Od tego czasu przyszły współzałożyciel Kodaka nieustannie eksperymentował w kuchni swojej mamy z “nowymi technologiami”. Stało się to wręcz jego obsesją. Miał prosty cel: chciał ułatwić ludziom robienie zdjęć.

Pierwszy aparat fotograficzny firma stworzyła w 1886 r., jednakże następny model pod nazwą „Kodak” pojawił się w 1888 r. Wtedy też została zastrzeżona sama nazwa. Ciekawostką jest to, że słowo „Kodak” nie znaczy absolutnie nic. Zostało ono wymyślone w gruncie rzeczy na potrzeby stworzenia nowej marki. Nazwa miała być krótka, łatwa do zapamiętania oraz wymówienia. Właśnie dzięki takiemu podejściu słowo „Kodak” kojarzy się tak bardzo jednoznacznie.

Przy okazji wypuszczenia na rynek aparatu pod nową marką, właśnie wtedy powstał słynny slogan reklamowy firmy „Naciśnij przycisk – my zajmiemy się resztą”.

Innowacje jako paliwo napędowe

Kodak bardzo intensywnie i skutecznie komercjalizował wiele nowoczesnych jak na tamte czasy technologii. Jedną z nich było wprowadzenie na rynek filmu na rolkach 35 mm.

Podczas pierwszej wojny światowej Kodak stworzył na potrzeby wojska aparat wykorzystywany w lotnictwie oraz przeprowadzał szkolenia dla fotografów lotniczych pełniących służbę w korpusie łączności Stanów Zjednoczonych.

Kodak ma również swój udział w powstaniu amatorskich obrazów ruchomych, co odbyło się za sprawą wprowadzenia 16 mm błony odwracalnej na bazie octanu celulozy, pierwszej kamery 16 mm CINE-KODAK oraz projektora KODASCOPE. Niewiele później Kodak wynalazł taśmę filmową której przeznaczeniem było nagrywanie filmów z dźwiękiem.

Rosnąca popularność filmu 16 mm doprowadziła do rozpoczęcia wyjątkowej inicjatywy jaką było stworzenie światowej sieci laboratoriów pracujących nad kolejnymi innowacjami przedsiębiorstwa. Ciekawostką może być to, że Eastman był jednym z pierwszych amerykańskich przemysłowców, którzy zaczęli zatrudniać naukowców w pełnym wymiarze godzin.

Mówiąc o sukcesach firmy Kodak w obszarze innowacji należy również wspomnieć o powstaniu KODACHROME. Był to pierwszy amatorski film kolorowy, który odniósł wielki sukces finansowy

Nawiązując do faktów świadczących o potędze Kodaka na wstępie artykułu warto dodać, że firma George’a Eastman’a otrzymała również dziewięć nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za innowacje w ruchomym obrazie.

Kodak nie tylko coraz bardziej dominował na świecie. W pewien sposób podbił również przestrzeń kosmiczną, ponieważ na jego filmie została zarejestrowana podróż amerykańskiego kosmonauty John’a Glenn’a, który z prędkością 17 400 mil na godzinę okrążył naszą planetę.

Dla osób, którym nieśmiało świta w głowie myśl, że Kodak za mało dywersyfikował swoje portfolio produktów pragnę dodać, że w latach 80-tych wprowadził na rynek kasety wideo w formacie 8 mm, Beta i VHS. Dodatkowo, w podobnym czasie Kodak stworzył pełną gamę giętkich dyskietek do komputerów osobistych, chcąc nadążyć za rozwojem technologicznym.

Oczywiście biorąc pod uwagę liczbę patentów, Kodak wynalazł znacznie więcej przełomowych technologii, aniżeli te wymienione powyżej. Kilka z nich wymieniłem po to, aby dać Tobie drogi czytelniku zarys niezwykle bogatej oraz dynamicznej historii Kodaka.

Na sam koniec tego fragmentu artykułu zostawiłem innowacje, która pojawiła się w 1975 r. Mało kto dzisiaj wie o tym, że fotografia cyfrowa, która okazała się początkiem końca firmy Kodak, była badana w firmie już w latach 70-tych. A we wspomnianym 1975 r. inżynier firmy, Steve Sasson stworzył pierwszy działający prototyp aparatu cyfrowego wielkości tostera, który zapisywał zdjęcia w rozdzielczości 0,01 megapiksela. Działanie prototypu polegało na tym, że zdjęcia były zapisywane na znajdującej się w środku kasecie magnetycznej za pomocą magnetofonu. Zapis takiego zdjęcia trwał aż 23 sekund. Natomiast obraz nie był wyświetlany na ekranie komputerowego monitora, a na ekranie telewizora.

Zatem jak to możliwe, że firma, która była jednym z pionierów cyfrowej rewolucji w fotografii, posiadająca tak bogatą historię, kapitał, patenty, mnóstwo zdolnych pracowników, doświadczoną kadrę menedżerską musiała dnia 19 stycznia 2012 roku złożyć wniosek w Sądzie Upadłościowym w Nowym Jorku?

Przyczyny upadku Kodaka. Wspólny mianownik firm kiedyś jak i dziś.

1. Nadmierne przywiązanie do dotychczasowej technologii. Innowacja przerywająca dotychczasowy tok rozwoju.

Jednym z kluczowych powodów upadku Kodaka było nieustanne bagatelizowanie rewolucji technologicznej do której sami de facto się przyczynili. Było to jak już wiecie stopniowe przechodzenie z fotografii tradycyjnej do fotografii cyfrowej.

Oczywiście nasuwa się tutaj pytanie dlaczego tak się stało, tym bardziej, że to sam Kodak był w dużym stopniu inicjatorem tej rewolucji poprzez stworzenie prototypu aparatu cyfrowego w 1975 r. W tym miejscu serdecznie polecam Wam książkę pt. “Przełomowe innowacje” autorstwa Christensen’a Clayton’a M. Są tam dość obszerne wyniki badań pokazujące w sposób bardzo jasny i logiczny, że często powodem braku zmian mimo, że wydają się one niezbędne są… klienci oraz inwestorzy. Naturalnie w głowie nasuwa się pytanie “Ale jak to?!. Przecież inwestorzy chcą by firma była innowacyjna, bo to oznacza większe zyski a klienci lubią coraz lepsze produkty, prawda?” Tak i nie.

W tym właśnie miejscu pojawia się największy problem. Ponieważ należy rozróżnić innowację kontynuacyjną od innowacji przerywającej dotychczasowy tok rozwoju.

Innowacja kontynuacyjna jak łatwo się domyślić to taka, gdzie wprowadzamy stopniowe ulepszenia w danym produkcie, technologii, usłudze, jednakże rdzeń pozostaje ten sam. Co mogło być tym typem innowacji w przypadku Kodaka? Mniejsze rozmiary aparatu. Coraz lepszy obiektyw. Lepszej jakości klisze.

Innowacja przerywająca dotychczasowy tok rozwoju to taka, która wywraca wszystko do góry nogami. Tzw. “gamechanger”. Coś, co kompletnie zmienia daną branżę, sposób produkcji czy świadczenia usługi. Podróżowanie konno została wyparte przez pojawienie się samochodu. W przypadku koparek linowych była to technologia hydrauliczna. Z kolei żaglowce zostały zastąpione w pewnym momencie przez statki napędzane silnikiem parowym. Co zatem zmieniło branżę fotografii? Oczywiście możliwość cyfrowego zapisu zdjęć.

Wracając do klientów i inwestorów. Jedna jak i druga grupa przede wszystkim lubi i rozumie innowacje kontynuacyjne. No bo naturalnym jest, że każda grupa chce dostać więcej za mniej, prawda? Natomiast inaczej sprawa się ma w przypadku innowacji przerywających dotychczasowy tok rozwoju. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Henry’ego Ford’a, który zapytany o badanie potrzeb klienta odpowiedział: “Jak zapytasz ludzi czego chcą, to powiedzą, że szybszego konia.”

Idąc tym tropem rozumowania wyobraźmy sobie, że na chwilę przenosimy się w czasie i stajemy się jednym z dyrektorów w firmie Kodak, który akurat ma możliwość obserwowania jak kooperują ze sobą działy: badań i rozwoju, handlowy, marketingowy i finansowy. Bardzo często w polskich firmach (i nie tylko) przebieg spraw wygląda następująco:

  1. Dział badań i rozwoju wymyśla jakieś nowatorskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek.

  2. W związku z tym prototyp ten jest przekazywany handlowcom, aby zapytali klientów co o tym myślą. Należy tutaj dodać, że handlowcy, których co naturalne bardzo często napędza prowizja od sprzedaży, kierują swoje kroki do największych klientów, których obsługują, którzy zamawiają najwięcej. Z racji tego, że wspomniany prototyp jest czymś totalnie nowym, duzi klienci odrzucają ten pomysł uzasadniając to tym, że nie spełnia ich oczekiwań, jest droższy, ma gorsze parametry etc. Po wysłuchaniu takich opinii, handlowcy wracają do firmy i opowiadają o wszystkim inżynierom z działu badań, marketerom oraz ludziom z działu finansowego.

  3. Marketing, słysząc, że klienci nie chcą tego produktu lub usługi dochodzą do wniosku, że będzie bardzo ciężko ułożyć wokół tego całą komunikację, strategię, branding itd. Dlatego są na NIE.

  4. Dział finansowy wbija ostatni gwóźdź do trumny potencjalnej innowacji przerywającej dotychczasowy tok rozwoju. Jeśli klienci tego nie chcą, handlowcy nie mogą tego sprzedać, marketing ma ogromne obawy, a dział finansowy musi pilnować zwyczajnie tego, by bilans firmy był dodatni to jaką podejmują decyzję? Zamykają projekt.

Zanim dojdziecie do wniosku, że należy ukrzyżować taki sposób myślenia i postępowania to powiem Wam coś jeszcze… to jest naturalne. Bo jeśli spojrzymy na to nieco szerzej to tak naprawdę, każdy z działów wykonał swoją pracę w sposób należyty, jeśli jako punkt odniesienia przyjmiemy konwencjonalny sposób zarządzania. Rzecz w tym, że większość firm nie ma przygotowanych procedur, rozwiązań, ani nie posiada kadry o odpowiednich kompetencjach do zarządzania innowacjami przerywającymi dotychczasowy tok rozwoju.

Jak zatem należy przygotować firmę do tego, aby była gotowa do wdrażania przełomowych innowacji? O tym będzie w jednym z przyszłych wpisów na blogu SHOPA. Dlatego, jeśli to Cię interesuje (a chyba tak jest skoro dotarłeś/aś aż tutaj) to zasubskrybuj nasz newsletter, wysyłamy tylko konkrety :).

Kolejnym istotnym elementem dla którego Kodak ignorował cyfrową rewolucję było jedno ze słów kluczy w biznesie: marża. Otóż tradycyjna fotografia generowała marżę na poziomie 60%, natomiast cyfrowa jedynie 15%. Czy w związku z tym można się dziwić firmie, będącej pod ogromnym naciskiem inwestorów z Wall Street, że kurczowo trzymała się produktów, które generowały jej większy zysk? Jak widzicie, wbrew pozorom, odpowiedzi w kwestiach dotyczących szeroko rozumianych innowacji nie zawsze są czarno białe.

Innowacje niszczące zastany porządek mają to do siebie, że ich siła potrafi nawet przełamywać monopole na rynku. Przypomnę tylko, że w szczytowym momencie Kodak posiadał 85% rynku aparatów fotograficznych w USA oraz 90% rynku filmów. Wizja Kodaka była dość prosta. Kodak miał być liderem w szeroko rozumianej fotografii na całym świecie. Chciał od początku do końca kontrolować cały łańcuch. Poczynając od tego, że klient kupuje film Kodaka, robi zdjęcia korzystając z aparatu Kodaka, drukuje te zdjęcia na papierze Kodaka oraz sama drukarka też jest marki Kodak. Innymi słowy, pełna kontrola. Aparat cyfrowy sprawił, że taki sposób postępowania zwyczajnie przestał być możliwy.

Cała sytuacja dotycząca upadku Kodaka robi się tym bardziej niejednoznaczna, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że już na początku lat 50-tych sam Kodak zdołał opracować cyfrowy sposób utrwalania obrazu na taśmie video. To powinien być jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych, że idzie zmiana. Dodatkowo w latach 60-tych NASA coraz mocniej zaczęła inwestować w cyfrową technologię, aby dzięki temu przesyłać zdjęcia z kosmosu. Do tego cały program rozwoju satelit szpiegowskich w dużym stopniu opierał się również o fotografię cyfrową.

Kończąc ten dość długi akapit chciałbym obalić jeszcze jeden argument, który może się pojawić, a mianowicie, że w Kodaku nie było osób, które interesowały się komercjalizacją tej technologii. To nieprawda. Zbierając materiały do artykułu natrafiłem na wywiad z człowiekiem, który nazywa się: Don Strickland. Był on wiceprezesem zarówno w Kodaku jak i w Apple, więc jego uwagi są dość cenne. W wywiadzie tym opowiada o różnicach w podejściu do innowacji między Apple a Kodakiem oraz wspomina, że gdy pokazał aparat cyfrowy przedstawicielom kadry kierowniczej Kodaka to jako odpowiedź otrzymał: “Jak duży jest rynek? Czy to się sprzeda?” Koniec końców odszedł z Kodaka i zawiózł pomysł aparatu cyfrowego do Japonii, gdzie został zrealizowany.

2. Uwikłanie się w wojny patentowe

Oczywiście, ochrona własności intelektualnej jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kodak z racji tego, że był pionierem w wielu dziedzinach zgromadził niewyobrażalnie dużą liczbę patentów. Niektóre źródła podają, że było ich nawet ponad 20 000. To też powodowało, że niektórzy konkurencyjni giganci technologiczni świadomie lub nie sięgali po rozwiązania Kodaka, tym samym naruszając ochronę patentową. W pewnym momencie Kodak był zmuszony toczyć boje patentowe z takimi firmami jak Apple, Research In Motion, Samsung, LG czy Sony. Wiele z tych rozpraw sądowych wygrał, otrzymując jednocześnie stosowne odszkodowanie. Jednakże tego typu sytuacje nigdy nie pozostają bez wpływu na koncentrację działań firmy. Tym bardziej, gdy jest w nie zaangażowane najwyższe kierownictwo.

Czy jest rozwiązanie na taką okoliczność? Ciężko powiedzieć, gdyż wszystko posiada argumenty za oraz przeciw.

Ciekawostką jest, że patent na wynalazek może obowiązywać przez maksymalnie 20 lat. W związku z tym smutny los spotkał na przykład producenta baterii, firmę Duracell, której technologia zostawiała daleko w tyle potencjalną konkurencję. Tak było do momentu wygaśnięcia patentu.

Dla kontrastu warto wspomnieć o takich firmach jak Coca-Cola czy KFC, które nigdy nie opatentowały przepisu na napój czy też panierkę. Między innymi dlatego tak trudno spotkać coś o zbliżonym smaku. Gdzie znajdują się w takim razie te przepisy? W pilnie strzeżonych sejfach oraz głowach wąskiej grupy osób.

Kończąc akapit zachęcam Was do obejrzenia rozmowy z Elon’em Musk’iem w którym właśnie poruszany jest temat patentów i jak tę kwestię rozwiązuje Tesla.

3. Zignorowanie konkurencji w postaci Fujifilm, a później Canon, Sony, Nikon, Samsung, Panasonic.

To co jest znamienne dla bardzo dużych firm to często występująca pycha, której źródłem jest przeważnie rozmiar firmy. Takie podejście do konkurencji również przez pewien czas towarzyszyło firmie Kodak. Początkowo zagrożenie pojawiło się ze strony Fujifilm, japońskiego rywala, który wkroczył na amerykański rynek. Początkowe bagatelizowanie konkurenta z czasem przerodziło się w składanie pozwów przeciwko Fujifilm, których podstawą była argumentacja, że stosują ceny dumpingowe.

Tego typu zachowania nie są niczym szczególnym i rzadkim. Występują dość często w świecie biznesu. Oczywiście nie oznacza to, że należy się z tym pogodzić i po prostu dryfować w kierunku ostrych skał. Trzeba postąpić zupełnie odwrotnie i nieustannie poszukiwać przejawów pychy wśród pracowników każdego szczebla. Wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym zagadnieniem i jej wpływem na organizację gorąco zachęcam do przeczytania książki “Jak upadają giganci” autorstwa Jim’a Collins’a. Jest to niezwykle ciekawa książka opisująca poszczególne fazy kryzysu, które są dość uniwersalne dla większości firm. Ogromnym atutem tej lektury jest jej wymiar praktyczny oraz przykłady prawdziwych firm. Niestety gdy była wydawana to Kodak jeszcze funkcjonował na rynku, dlatego nie znalazł się w opracowaniu. Nie mniej to co jest dla mnie niezwykle ciekawe w świecie szeroko rozumianych innowacji to fakt, że pewne zasady dotyczące ich kreowania czy też przyczyny upadku firm można zebrać w pewien zbiór uniwersalnych zasad. Jeśli to niby takie proste to dlaczego jednocześnie tak trudne? O tym w następnych artykułach ?

4. Przesadne poleganie na opinii ekspertów

Eksperci… osobiście mam wobec nich coraz częściej mieszane uczucia. Gdyż o tyle o ile dobrze sobie radzą w przewidywaniu przyszłości dotyczącej innowacji kontynuacyjnych o tyle gdy chodzi o innowacje przerywające dotychczasowy tok rozwoju są co najmniej nieskuteczni. Pamiętacie jak jeszcze kilka lat temu branża motoryzacyjna utrzymywała, że samochody elektryczne to mrzonka? Mały zasięg? Słaby design? Kiepskie przyspieszenie i prędkość maksymalna? Można by wymieniać jeszcze długo. Jak teraz wygląda rynek samochodów elektrycznych? Wystarczy jedno słowo: Tesla. O tej firmie również napiszemy osobny artykuł.

Kiedyś usłyszałem takie stwierdzenie, że opinie ekspertów warto przyjmować z pewnym dystansem. Ponieważ w XIX wieku to nie producenci świeczek stworzyli żarówkę.

Kodak również korzystał z szerokiego zaplecza ekspertów, którzy próbowali przewidywać przyszłość. W jednym z raportów zamówionych przez firmę Kodak na początku lat 80-tych dotyczących rozwoju branży fotografii do roku 1990 pojawiły się takie oto wnioski:

  • Jakość odbitek ze zdjęć elektronicznych nie będzie lepszej jakości aniżeli jakość odbitek uzyskanych z wykorzystaniem tradycyjnej fotografii.

  • Elektroniczne urządzenia nie będą w stanie zaspokoić potrzeby konsumentów dotyczącej posiadania, pokazywania oraz rozprowadzania odbitek zdjęć.

  • Barierę będzie stanowiła niekompatybilność elektronicznych systemów wykonywania zdjęć z urządzeniami wyświetlającymi, przez co rynek amatorski będzie rozwijał się bardzo powoli.

  • Domowe systemy drukowania zdjęć będą dużo mniej opłacalne pod względem ceny jak i wydajności w porównaniu z komercyjnymi usługami wywoływania zdjęć.

  • Aparaty cyfrowe oraz urządzenia umożliwiające podłączenie go do urządzeń wyświetlających obraz będą bardzo drogie, co uniemożliwi rozpowszechnianie się tych produktów na masowym rynku.

Jak widać, w całym tym raporcie został pominięty absolutnie kluczowy element jakim było to, że klienci postawieni przed alternatywą, niekoniecznie muszą chcieć posiadać wielokrotnie wspomniane wyżej odbitki.

Raport ten był jednym z elementów powodujących dalsze negowanie rozwoju technologii cyfrowej. Natomiast nie można powiedzieć, że Kodak absolutnie ją zignorował. Po prostu wybrał zły kierunek, ponieważ za wszelką cenę starał się zaadoptować ją do tradycyjnej fotografii. Przykład? Powstanie aparatu o nazwie “Advantix Preview”. Był to cyfrowy aparat do którego wkładało się… tak, film. Koszt jego opracowania? 500 000 000 dolarów. Oczywiście była to nietrafiona inwestycja.

Dziś wielu ekspertów nazywa to “staniem w rozkroku strategicznym”. Jest to sytuacja gdzie firma stara się za wszelką cenę być obecna na dwóch zupełnie różnych rynkach lub też łączy ze sobą różne technologie, które niekoniecznie muszą ze sobą współgrać. Należy zaznaczyć, że z perspektywy czasu łatwo ocenić takie postępowanie jako absurdalne. Jednakże to dość naturalne, że firma stara się ulepszyć swój flagowy produkt czy technologię za pomocą innych rozwiązań. W przypadku Kodaka decydującym problemem były wspomniane wcześniej błędne założenia wynikające między innymi z raportu, których nie starano się kwestionować.

W połowie lat 90-tych Kodak nadal prognozował, że fotografia cyfrowa przegoni tradycyjną dopiero za 20 lat. 7 lat później, w roku 2002 w USA, po raz pierwszy w historii sprzedano więcej aparatów cyfrowych niż tradycyjnych.

Podsumowanie:

Pragnę podkreślić, że powyższy dobór powodów upadku Kodaka jest mocno subiektywny i mam absolutną świadomość tego, że elementów, które spowodowały jego upadek mogło być znacznie więcej. Nie mniej starałem się uwypuklić te, które z mojej perspektywy były jednymi z tych, które miały największy wpływ na smutny los firmy. Mam głęboką nadzieję, że ten artykuł skłoni do refleksji i zachęci do kwestionowania założeń, które często przyjmujemy za pewnik.

Adrian Gorzycki

#ekonomia

Ile globalna turystyka straciła przez pandemię? Olbrzymia kwota.

Data: 29.07.2020 15:54

Autor: 2_M_A

msn.com

Na początku maja UNWTO przewidziało spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że "zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce".

"To ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku" – podała agenda ONZ, mająca siedzibę w Madrycie.

#koronawirus #covid19 #turystyka #ekonomia #unwto #madryt #onz #kryzysgospodarczy #kryzysturystyczny

Data: 24.07.2020 21:06

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Dla dobra całej europy WSZYSCY po 65 rż powinni nie mieć praw wyborczych. Przecież to wszystko dąży do zapaści bo stare baby żyją blisko 2x dłużej niż zarabiają. I choć mam babcię to powiedzmy sobie szczerze zbyt długie życie bez pracy zakatuje każdą gospodarkę. Już nawet pomijam że to baby powinny mieć 5 lat dłużej do emerytury nie mężczyźni.

#ekonomia

160 mld Euro dla Polski.

Data: 21.07.2020 08:59

Autor: malcolm

tvp.info

#ekonomia #masoni #uniaeuropejska

"Porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących – poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Na wspólnej konferencji z Morawieckim węgierski premier Viktor Orban zaznaczył, że jakakolwiek próba połączenia praworządności z budżetem została od razu skutecznie odrzucona.

Orban ocenił, że to powiązanie jest jak pole minowe. Według niego „chciano zapoczątkować nowy reżim” Nie ma już szans, by stworzyć taki reżim – zapewnił."

Oczywiście jeśli chodzi o liczby i polityków to sprawa jest dość mocno dyskusyjna. Niemniej – super sukces – dzięki sztucznemu kryzysowi w samej UE zadłużymy o kolejne 200 mld zł (a tak na prawdę więcej bo ten fundusz sam się z siebie nie weźmie więc pewnie weźmiemy na siebie gwarancję na część pożyczki z której dostaniemy pożyczkę etc etc.. a do tego zwalona gospodarka etc – w lożach korki z szampana lecą .

UE: Pieniądze tak ale na transformację OZE. Morawiecki: negocjacje potrwają kilka miesięcy.

Data: 18.07.2020 08:06

Autor: xeerxees

businessinsider.com.pl

#bekzpisu #ue #ekologizm #ekonomia #gospodarka

Damy wam pieniądze ale jak do nas wrócą w postaci instalacji fotowoltaicznych, ferm wiatraków etc. Wiadomo, że produkują to wyłącznie kraje zachodniej Europy jak Niemcy, Francja, Dania, Holandia. To dopiero pierwsze warunku UE dot. finansowania za 2-3 lata środki bd uzależnione pewnie od edukacji seksualnej w szkole albo od związków partnerskich – nie ma nic za darmo.

#Finanse ZUS sprawdzi wykorzystanie „Tarcz antykryzysowych”

Data: 11.07.2020 15:15

Autor: ziemianin

forsal.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #biznes #ekonomia #gospodarka #koronawirus #polscyprzedsiebiorcy #Polska #przedsiebiorcy #zakladubezpieczenspolecznych #zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje się do przeprowadzenia kontroli wśród przedsiębiorstw, które skorzystały z funduszy przekazanych w ramach czterech wersji „Tarczy antykryzysowej”. Medialni eksperci starają się jednak przekonywać, że ustalenie prawdziwego wykorzystania środków przez firmy będzie niezwykle trudnym zadaniem.

#Finanse ZUS sprawdzi wykorzystanie „Tarcz antykryzysowych”

Już od paru tygodni w mediach pojawiają się informacje dotyczące nadużyć ze strony biznesu. W wielu firmach pieniądze przekazane na pensje dla pracowników albo do nich nie trafiły, albo dochodziło do bezprawnych zwolnień będących konsekwencją zawieszenia funkcjonowania przez Państwową Inspekcję Pracy. W tym tygodniu okazało się z kolei, że firmy nie inwestują otrzymanych pieniędzy, zamiast tego trzymając je na swoich kontach.

Sprawą wykorzystania funduszy z „Tarcz antykryzysowych” zajmą się więc kontrolerzy ZUS-u. Przedstawiciele tej instytucji twierdzą, że warunki konieczne do spełnienia były jasno określone, a dodatkowo w weryfikacji danych pomogą informacje przekazywane przez Krajową Administrację Skarbową. Jednocześnie ZUS przyznaje, iż z powodu wyjątkowych okoliczności szybkie przekazanie pieniędzy przedsiębiorcom było konieczne, stąd zakładano prawdziwość danych przekazywanych przez wnioskodawców.

Rozmówcy portalu Forsal.pl w ciemnych barwach widzą jednak możliwość skontrolowania przedsiębiorstw. Ich zdaniem będzie trudno udowodnić nadużycia w tej sprawie. Przyjmowanie przez rządzących i parlament kolejnych odsłon tarczy odbywało się w niewielkich różnicach czasowych, dlatego kontrolerzy będą musieli chociażby sprawdzać daty wniosków i porównywać je z obowiązującymi w danym momencie zapisami „Tarcz antykryzysowych”.

#Polska Zachodnie koncerny wyprowadzają z Polski miliardowe zyski

Data: 09.07.2020 22:58

Autor: ziemianin

pie.net.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ekonomia #gospodarka #podatek #podatki #Polska #PolskiInstytutEkonomiczny #rajepodatkowe #zagranicznefirmy #zagranicznekoncerny

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na miliardowe zyski, które zostały wytransferowane w ostatnich latach przez operujące na naszym rynku zachodnie korporacje. Tylko przed dwoma laty Polska została wydrenowana z blisko 17 miliardów złotych. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie raje podatkowe, dzięki którym koncerny mogą omijać polski podatek od osób prawnych.

#Polska Zachodnie koncerny wyprowadzają z Polski miliardowe zyski

Eksperci pracujący dla Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowali właśnie raport zatytułowany „Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018”. W ten sposób chcieli wyliczyć skalę procederu wyprowadzania pieniędzy należnych państwu z tytułu podatku od osób prawnych. Okazuje się, że tylko w 2018 roku luka CIT wyniosła blisko 22 mld zł, a więc dokładnie 1 proc. polskiego PKB.

PIE zwraca uwagę, że wspomniana wyżej kwota to roczne wydatki budżetu państwa na funkcjonowanie policji. Co ciekawe, luka w wysokości 22 mld zł oznaczała znaczący spadek wyprowadzanych kwot. Jeszcze w 2014 r. wynosiła ona bowiem blisko 35 mld zł.

Drenaż ten powoduje, że wpływy z tytułu podatku CIT stanowią tylko 5 proc. wszystkich dochodów budżetowych, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi około 7 proc. Autorzy wspomnianego raportu zauważają, iż te pieniądze nie tylko trafiają do budżetu, lecz dodatkowo są wyprowadzane poza polski obieg gospodarczy. Blisko 17 mld zł przed dwoma laty wyprowadziły bowiem zagraniczne koncerny.

Instytut zwraca więc uwagę na problem drenażu Polski przez międzynarodowe korporacje operujące w rajach podatkowych. Sztuczny transfer pieniędzy jest ogólnoeuropejskim problemem, dlatego eksperci PIE dostrzegają konieczność podjęcia w tej sprawie działań przez samą UE. Sama luka CIT jest dla Polski tym bardziej problematyczna, ponieważ wciąż jesteśmy krajem borykającym się z niedoborem kapitału.

Poparcie Trzaskowskiego dla podatków od smartfonów

Data: 08.07.2020 18:27

Autor: malcolm

tvp.info

#zaiks #podatki #trzaskowski #ekonomia

– Ja zawetuję każdy podatek, który obciąża obywateli. Natomiast jeśli chodzi o to, aby duże korporacje płaciły większe podatki w Polsce, dzieliły się swoim dochodem, bardziej sprawiedliwie np. z przemysłem kreatywnym, który został niesłychanie poszkodowany po epidemii, to tutaj trzeba o tym rozmawiać – stwierdził Trzaskowski.

Od 2014 r. Rafał Trzaskowski otrzymał ponad 84 tysięcy złotych ze Związku Artystów Wykonawców „STOART” oraz ZAIKS-u. Tylko samo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wypłaca Trzaskowskiemu co rok od kilku do kilkudziesięciu tys. złotych.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu pieniądze te wypłacane są z tytułu praw autorskich po zmarłym 22 lata temu ojcu, znanym jazzmanie Andrzeju Trzaskowskim – gdyby nie fakt, że jako kandydat na prezydenta Polski lobbuje za wprowadzeniem podatku od smartfonów (który może podnieść cenę nawet o kilkaset złotych) i przekonuje, że gdyby go wprowadzono to „nic wielkiego by się nie stało”. #polityka

Data: 28.06.2020 09:17

Autor: xeerxees

#ekonomia #ciekawostki #bekazlewactwa #ekologia

Dodruk pieniądza, zadłużanie kraju i dewaluacja waluty prowadzi do inflacji, inflacja prowadzi do zwiększonej konsumpcji a to do zwiększonej produkcji śmieci. Jedyne ekologiczne rozwiązanie to deflacja bo pozwala odsunąć konsumpcję w czasie w nadziei na spadek cen w przyszłości. Każdy ekolog powinien stać na straży zachowania wartości waluty, żeby nagradzać ograniczanie konsumpcji. Poza tym w systemie deflacyjnym nie potrzebny jest system emerytalny, bo wartość oszczędności rośnie a nie spada, co ma sens bo nagradzamy pracę ludzi którzy wykonali narzędzia z których my korzystamy dziś do tworzenia kolejnego bogactwa. Budowlaniec który pracuje przy budowie drogi – droga którą zbudował przynosi olbrzymie zyski bo umożliwia transport towarów etc. więc jego praca przyczyniła się do wzrostu bogactwa – dlatego system deflacyjny jest sprawiedliwy (taki budowlaniec jeśli oszczędza ze swojej pensji – wartość jego oszczędności rośnie i jest de facto dywidendą z pracy jaką wykonał)

Merkel montuje antyamerykańską koalicję. W tle Nord Stream 2

Data: 27.06.2020 12:07

Autor: Winstrol

nczas.com

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w Komisji Europejskiej toczą się prace nad tarczą chroniącą firmy unijne przed restrykcjami ze strony krajów trzecich. Chodzi o Stany Zjednoczone, które obejmują sankcjami firmy pracujące dla rosyjsko-niemieckiego Nord Stream 2. Teraz Angela Merkel szykuje antyamerykańską koalicję – informuje Bloomberg.

#polityka #gospodarka #energetyka #ekonomia #nordstream2

Wysoka cena pieniędzy z UE. Z Polski wypływają środki finansowe w wysokości 4,7 proc. PKB

Data: 21.06.2020 18:30

Autor: gruby333

obserwatorfinansowy.pl

W latach 2010 – 2016 otrzymaliśmy z UE średnio rocznie środki finansowe stanowiące 2,7 proc. PKB. Ale w tym samym okresie wypływało z naszego kraju netto 4,7 proc. PKB. We wszystkich wymienionych krajach więcej pieniędzy wypływało, niż wpływało w postaci oficjalnych transferów unijnych.

Gdyby udało nam się zmniejszyć wypływ pieniędzy z Polski o 30 proc. to oznaczałoby to dodatkowe prawie 1,5 proc. PKB

#ekonomia #gospodarka #ciekaowstkigrubego

Najbardziej spektakularne bankructwa państw w najnowszej historii

Data: 21.06.2020 12:34

Autor: Cheater

biznes.gazetaprawna.pl

"Joseph Marie Terray, francuski minister finansów z czasów Ludwika XV, zwykł mawiać, że kraj raz na sto lat powinien zbankrutować w celu przywrócenia równowagi ekonomicznej. Trudno odmówić racji temu stwierdzeniu. Choć może chcielibyśmy o tym zapomnieć, bankructwo jest nieodłączną częścią kapitalistycznego porządku rzeczy. Pozwala zacząć jeszcze raz od początku i uczy unikania błędów, które doprowadziły nas do upadku."

#ekonomia

Data: 14.06.2020 19:59

Autor: Forgotten

Derek Price, który był brytyjskim fizykiem, historykiem nauki i informatykiem, odkrył coś o swoich rówieśnikach w środowisku akademickim. Zauważył, że zawsze była garstka ludzi, którzy zdominowali publikacje w ramach danego tematu.

Price odkrył, co następuje (obecnie nazywane prawem Price'a):

50% pracy jest wykonywane przez pierwiastek kwadratowy z całkowitej liczby osób, które w niej uczestniczą.

5 osób z 25-osobowej grupy powinno wnieść 50% sprzedaży.

Wraz ze zwiększeniem tej liczby zrozumiemy dlaczego jest to niepokojące zjawisko w firmach:

Wraz z rośnięciem firmy, niekompetencja rośnie wykładniczo, a kompetencja liniowo.

W 100-osobowej firmie 10 najlepszych robi tyle co 90 pozostałych, zwiększając liczbę osób w firmie o jej kwadrat zauważymy, że już tylko 100 osób robi tyle co 9900 pozostałych.

5 kompozytorów napisało muzykę zajmująca połowę słuchanej dziś muzyki klasycznej. Bach, Beethoven, Brahms, Czajkowski, Mozart. Idąc dalej, 5% napisanej przez nich muzyki stanowi 50% ich muzyki, której się dzisiaj słucha.

Tylko garstka ludzi jest odpowiedzialna za większość tworzenia wartości.

Podobna, aczkolwiek niedotycząca jest zasada Pareto.

Jak wygląda zasada Pareto w codziennym życiu i gdzie możemy ją zauważyć?

Przykładów jest wiele, m.in.:

20% czasu pracy daje 80% rezultatów,

20% ubrań nosisz 80% czasu

20% wszystkich problemów, odpowiada za 80% całej uciążliwości w życiu,

20% materiału będzie odpowiadało 80% egzaminu,

20% produktów z całej gamy będzie generowało 80% całkowitych zysków.

#ciekawostki #ekonomia

Statystyczny Szwed pracuje 42 lata w swoim życiu, Niemiec 39 lat a Polak 33,6 lat.

Data: 09.06.2020 15:01

Autor: gruby333

bankier.pl

W 2019 roku oczekiwany średni czas trwania życia zawodowego w Unii Europejskiej wynosił 35,9 lat. Mężczyźni pracują dłużej od kobiet o 4,9 lat.

To jest jedna z przyczyn wysokiego opodatkowania pracy i niskich zarobków w Polsce. Mamy zbyt wiele uprzywilejowanych grup które przechodzą wcześnie na wysokie emerytury i żyją na koszt innych chociaż mogą pracować.

#ekonomia

Polacy wycofali rekordową ilość gotówki z banków. Średnie oprocentowanie lokat poniżej 1 proc.

Data: 08.06.2020 20:59

Autor: gruby333

forsal.pl

Popularność lokat najgorsza w historii. W ciągu zaledwie 2 miesięcy wartość gotówki w obiegu (poza kasami banków) wzrosła aż o 46 mld zł, czyli aż o 20 proc. (12 proc. w marcu i 8 proc. w kwietniu).

#ekonomia #gospodarka

Płaca minimalna w 2020r. wynosi 2600 zł brutto i będzie rosła.

Data: 08.06.2020 09:13

Autor: Forgotten

nto.pl

W stosunku do 2019 roku jest to wzrost o 350 zł brutto. Z zapowiedzi wynika też, że to nie koniec podwyżek.

Jarosław Kaczyński poinformował, że na koniec 2020 roku pensja minimalna wzrośnie do 3000 zł, zaś w 2023 roku – do 4000 zł.

Płaca minimalna. Jak rosła przez ostatnie 10 lat.

2019 r. – 2250 zł

2018 r. – 2100 zł

2017 r. – 2000 zł

2016 r. – 1850 zł

2015 r. – 1750 zł

2014 r. – 1680 zł

2013 r. – 1600 zł

2012 r. – 1500 zł

2011 r. – 1386 zł

2010 r. – 1317 zł

2009 r. – 1276 zł

#polska #gospodarka #ekonomia #pieniadze

Nie są rozważane żadne plany ograniczenia programu 500 plus.

Data: 07.06.2020 03:49

Autor: Forgotten

praca.gazetaprawna.pl

"Nie ma takiej możliwości, nie ma nawet takiego rozważania, byśmy społeczne programy, w tym program "Rodzina 500 plus" mieli ograniczać. Wypowiedź głównego ekonomisty ZUS zupełnie nie bierze pod uwagę analizy sytuacji polskich rodzin. Myślę, że pani prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podejmie w tej sprawie stosowne działania" – powiedziała Maląg.

#polska #gospodarka #ekonomia #500plus

Rzucając monetą i zyskując 60% przy orle i tracąc 40% przy reszce z czasem będziesz tracił

Data: 20.05.2020 13:06

Autor: nme

youtu.be

Ciekawy wykład na temat różnic pomiędzy średnią czasową (ang. time average), a średnią "zestawową" (ang. ensemble average). Wytłumaczone na prostych przykładach. Wiedza przydatna przy planowaniu własnych inwestycji czy decyzji życiowych obarczonych ryzykiem.

TLDW: Jeśli wszyscy będziemy zachowywać się w gospodarce bardzo ryzykownie, to państwo zyska, ale my jako jednostki będziemy tracić (poza nielicznymi wyjątkami).

#ekonomia #finanse #statystyka #matematyka

Kryzys 2020: Gdzie kryje się wróg? To BANKI rujnują nasze oszczędności - Jan Fijor

Data: 13.05.2020 20:39

Autor: xeerxees

youtube.com

#ekonomia #kryzys

Pusty pieniądz, niska rezerwa bankowa, niskie stopy procentowe, kreacja pieniądza i zero odpowiedzialności po stronie banków – w razie problemów rząd uratuje a podatnik zapłaci.

Data: 04.05.2020 10:11

Autor: aro00

Wczoraj na Fokus TV oglądałem bardzo ciekawy dokument "Świat według Amazona". W piątek 08.05.2020 o 21:40 będzie powtórka.

Amazon – największy sklep internetowy – zrewolucjonizował globalną gospodarkę i przepływ towarów. Dokumentaliści próbują dowiedzieć się, jak funkcjonuje ten koncern i kim jest jego szef, Jeff Bezos. #ekonomia #globalizacja #polityka

Rosja - stacja benzynowa z uzbrojeniem atomowym

Data: 29.04.2020 20:45

Autor: gruby333

wei.org.pl

Rosja jest uzależniona od sprzedaży surowców i cierpi na zjawisko zwane przez ekonomistów "chorobą holenderską". Kilkukrotnie próbowano uniezależnić gospodarkę od sprzedaży ropy i gazu jednak gdy ceny surowców ponownie rosły, pokusa wydawania petrodolarów okazywała się zbyt silna.

W 1998 roku załamały się finanse Rosji, oligarchowie postawili na Władimira Putina aby zreformował kraj i uniezaliżnił Rosję od ropy. Putin miał szczęście, nie musiał przeprowadzać bolesnych reform. Gdy tylko objął tekę szefa rządu na światowych rynkach zaczęła się surowcowa hossa. W roku 1999 Rosja na eksporcie ropy zarobiła 73 mld dolarów. Zaledwie sześć lat później było to już 241 mld, co stanowiło 80 proc. całości przychodów z eksportu. Pozostałe dziesięć procent zapewniał gaz ziemny.

#rosja #ekonomia

Niemcy chcą 149 mld euro od Chin za ukrywanie wirusa - uczą się od najlepszych

Data: 20.04.2020 22:14

Autor: xeerxees

tvp.net.pl

#ekonomia #wirus

"Ukrywanie koronawirusa może Chiny drogo kosztować. Do USA, Francji i Wielkiej Brytanii dołączyły Niemcy publikując nawet zestaw kosztów związanych z epidemią COVID-19.

Chiny robiły wszystko aby ukryć fakt wybuchu epidemii, zupełnie jakby były odpowiedzialne za jej powstanie w laboratorium w Wuhan. Od początku szybko pozbywano się niewygodnych osób mówiących o tragedii, których nie odnaleziono do tej pory. Kasowano informacje z internetu i prześladowano dziennikarzy zamujących się problemem."

Data: 08.04.2020 19:26

Autor: reflex1

  • Muszę pilnować polskiego złotego, inflacji, która teraz akurat jest ostatnim problemem. W tej chwili zagląda nam w oczy groźba deflacji. Co wyjdzie na końcu z tego wszystkiego, to trudno powiedzieć, ale proszę nie przyjmować biernie różnych czarnowidzących wypowiedzi, jakie to straszne będzie. No będzie, to jest trudny kryzys, ale później wyjście będzie, mam nadzieję, bardzo energiczne – stwierdził szef NBP.

#koronawirus #polska #ekonomia #japierdole

Data: 05.04.2020 09:23

Autor: xeerxees

#mieszkania #ekonomia #propaganda

Deweloperzy już robią PR i wykupują płatne artyykułu na największych portalach jak czytamy na WP.PL

"Epidemia koronawirusa wpłynęła na plany mieszkaniowe wielu Polaków. Wyjaśniamy, dlaczego wyczekiwanych przez niektóre osoby przecen nowych lokali na razie nie będzie."

Zaklinanie rzeczywistości trwa.

Data: 01.04.2020 19:41

Autor: xeerxees

#socjalizm #kryzys #ekonomia

Człowiek ciuła, odkłada na trudne czasy, przychodzi kryzys i ludzie którzy nawet nie pracują dostaną po 2k zasiłków więc nic nie spadną ceny a wzrośnie jedynie inflacja. Nie opłaca się oszczędzać, trzeba brać kredyty na wszystko pod korek, najwyżej Ci umorzą, odroczą a jak nie to państwo pomoże, głupi oszczędza i płaci podatek inflacyjny 5-10% rocznie taka jest cena wolności dzisiaj bardzo wysoka.

Wystarczyło kilka dni epidemii, by państwo polskie przeszło na tryb ad hoc

Data: 29.03.2020 18:34

Autor: HaHard

forsal.pl

Wystarczyło kilka dni epidemii, by państwo polskie przeszło na tryb ad hoc. Od ponad dwóch tygodni obserwujemy, jak w pocie czoła urzędnicy tworzą kolejne specustawy, rozporządzenia i nowelizacje. Opozycja siłą rzeczy schodzi na drugi plan (sama twierdzi, że zawiesiła kampanię), my zaś przymykamy oko na niektóre działania rządu – nawet gdy, jak twierdzą niektórzy prawnicy, naruszają konstytucję.

#hahard #koronawirus #bezpieczenstwo #ekonomia

GUS: w Polsce mamy ujemny przyrost naturalny. Eksperci: należy oczekiwać dalszego spadku urodzeń

Data: 29.03.2020 18:33

Autor: HaHard

money.pl

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce wciąż mamy więcej zgonów niż urodzeń. W pierwszej połowie ubiegłego roku przyrost naturalny wyniósł -1,4 na 1000 ludności. Najlepiej pod tym względem było w województwie pomorskim – 0,9 na 1000 osób.

#hahard #ekonomia #demografia #geopolityka

Kryzys rodzi postęp

Data: 29.03.2020 12:40

Autor: HaHard

rp.pl

Nic tak bardzo nie stymuluje zmian cywilizacyjnych jak wojny, katastrofy czy plagi. Jest to jeden z największych paradoksów historii naszego gatunku. Im bardziej zbliżamy się do unicestwienia, tym bardziej wzmocnieni wychodzimy z konfrontacji ze śmiercią.

Zarazy, które od wieków nękały ludzkość, pomogły zrozumieć naszą fizjologię i znaleźć rozwiązania, które miały szerokie zastosowanie lecznicze. Medycyna i inne dziedziny naszej wiedzy zawdzięczają swój rozwój epidemiom, które w stosownych interwałach czasowych nękały nasz gatunek. Kryzys, który z początku oceniano jako karę Bożą, okazywał się wartością samą w sobie, jeśli tylko potrafiliśmy wyciągać z niego odpowiednie wnioski. Parafrazując przenikliwą konstatację Lejzorka Rojtszwańca, bohatera powieści satyrycznej Ilji Erenburga, można zaryzykować stwierdzenie, że skoro przechodzimy kryzys, to znaczy, że czeka nas wkrótce rozkwit, stabilizacja i postęp. Historia zna wiele takich przykładów.

Jedną z najdotkliwszych plag, które nękały ludzkość, była ospa prawdziwa, wywoływana przez infekcję wirusem variola vera. Po upływie zaledwie kilku godzin zainfekowana osoba gorączkowała i odczuwała straszne bóle brzucha, głowy i pleców. Trzeciego lub czwartego dnia na jej skórze pojawiała się pęcherzykowata wysypka. U tych, którzy przeżyli, pęcherzyki zamieniały się w strupy, które samoistnie odpadały po kilku dniach. Ozdrowieńcy byli potwornie oszpeceni. Bywało, że blisko połowa z nich traciła wzrok. Gdybyśmy się przenieśli do Londynu z przełomu XVII i XVIII wieku, ujrzelibyśmy na ulicach ludzi potwornie oszpeconych i wielu ociemniałych.

Od czasu, gdy w 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła całkowitą eradykację tej plagi, zapomnieliśmy o tej chorobie. Czy możemy jednak spać spokojnie? Co by było, gdyby wirus variola vera lub któryś z jego krewniaków powrócił? Dość powiedzieć, że śmiertelność przekroczyłaby 65 proc. u chorych szczepionych i 95 proc. u chorych nieszczepionych. Nie czas straszyć się ospą, kiedy mamy inny problem na głowie. Ospa nauczyła nas jednak pewnej umiejętności, która stała się naszą bronią w walce z zarazą. Starożytni lekarze indyjscy i chińscy zwrócili uwagę, że kto raz przeszedł ospę, ten drugi raz już na nią nie choruje. Tak powstało w medycynie pojęcie „odporności". Choć nikt w wiekach dawnych nie wiedział o istnieniu bakterii czy wirusów, to uzdrowiciele doszli do pewnego prostego, ale jakże doniosłego w skutkach wniosku: wywołanie łagodnego przebiegu choroby poprzez wdmuchnięcie do nosa osoby zdrowej startych strupów ozdrowieńców pozwalało uodpornić ludzi na kolejny atak epidemii. Tak oto wymyślono pierwszą prymitywną, aczkolwiek skuteczną, szczepionkę. Osoba po takim zabiegu zapadała na łagodną formę choroby, z której zazwyczaj wychodziła uodporniona, choć nie dożywotnio. Lekarze arabscy udoskonalili ten zabieg. Nacinali delikatnie ramię osoby zdrowej i w to miejsce wcierali płyn z pęcherza osoby zarażonej.

W 1715 roku metodę tę opisał w swojej książce Emmanuel Timoni, który był tureckim lekarzem pochodzenia greckiego zatrudnionym w ambasadzie brytyjskiej w Istambule. Z początku europejscy lekarze uznali metodę arabską za niecywilizowaną. Książka Timoniego została uznana za szkodliwą. Szczęśliwie dwa lata później pewna piękna arystokratka, Lady Mary Wortley Montagu, córka księcia Kingston-upon-Hull, dała się przekonać swojemu szkockiemu lekarzowi Charlesowi Maitlandowi, aby z pomocą doktora Timoniego zaszczepić metodą arabską jej syna. Mądra matka przeczytała uważnie książkę Timioniego i wkrótce poprosiła go także o zaszczepienie nowo narodzonej córeczki. Procedurę nazwano wariolacją. Wpływowa arystokracja poprosiła trzech członków Royal Society, aby obejrzeli jej dzieci. Ich opinia była pozytywna. Lady Montagu zaprosiła przedstawicieli prasy i oświadczyła, że jej dzieci są pierwszymi Brytyjczykami odpornymi na ospę prawdziwą. 81 lat później angielski lekarz Edward Jenner udoskonalił wariolację, wykorzystując wirus krowianki (łac. variola vaccinia). To Jenner został zapamiętany jako odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie. Świat zapomniał o doktorze Timonim i mądrych nieznanych z imienia lekarzach arabskich. Jednak ich odkrycie jest nieśmiertelne. Otworzyło nowy rozdział w medycynie – epokę szczepień, które uchroniły miliony istnień ludzkich, w tym każdego, kto czyta ten artykuł.

#hahard #ekonomia #nauka #koronawirus

Brakuje złota na Wall Street

Data: 29.03.2020 12:35

Autor: HaHard

rp.pl

Amerykańscy inwestorzy i bankierzy nie mają skąd kupić, tak teraz pożądanego, złota w sztabkach i monetach. Proszą o pomoc Kanadę.

„Dilerzy wyprzedali wszystko lub czasowo zamknęli punkty. Credit Suisse Group AG, który od 1856 r bił swoje własne sztabki, w tym tygodniu powiadomił klientów, że nie mają nawet, o co pytać"

#hahard #ekonomia #inwestycje #zloto

Nawet 2 mln Polaków straci pracę przez koronawirusa. Pracownicy tymczasowi bez żadnej pomocy

Data: 29.03.2020 12:33

Autor: HaHard

serwisy.gazetaprawna.pl

Epidemia koronawirusa odbije się negatywnie na rynku pracy. Najnowsze szacunki mówią, że nawet co piętnasty pracownik, czyli około 2 mln osób , może stracić pracę. Oznacza to, że bezrobocie wzrośnie z 5,5 proc. w lutym do nawet 10 proc. w kolejnych miesiącach.

#hahard #ekonomia #praca #koronawirus

Jutro pierwsza partia sprzętu medycznego z Chin

Data: 25.03.2020 20:00

Autor: HaHard

bankier.pl

Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. "Xi Jinping powiedział, że Polska ma zielone światło, aby takich zakupów dokonywać (…). Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów"

#hahard #chiny #ekonomia #medycyna #koronawirus

Data: 25.03.2020 16:58

Autor: reflex1

Od jutra rusza w Szwajcarii bankowy system pożyczek dla firm.

Do 500k chf odsetki 0% powyżej 500k 0,5%. Maksymalna pożyczka 20 mln chf.

Wszystkie formalności zredukowane do niezbędnego minimum. Po zaakceptowaniu wniosku przelew dla stałych klientów w 30 minut, dla nowych do jednego dnia.

Gwarantem spłaty jest rząd, przy pożyczkach do 500k, dla wyższych 15% bierze na siebie bank, 85 rząd.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #banki

USA: 2 biliony dol. na walkę ze skutkami pandemii

Data: 25.03.2020 08:37

Autor: HaHard

bankier.pl

Oczekuje się, że pakiet obejmie fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji oraz porównywalną kwotę na płatności bezpośrednie w wysokości do 3 tys. USD dla milionów amerykańskich rodzin, a także 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 75 mld USD dla szpitali – informuje Reuters.

#hahard #ekonomia #koronawirus #usa

Kraków nie czeka na rząd. Zawiesza podatki i czynsze dla przedsiębiorców

Data: 25.03.2020 08:22

Autor: HaHard

regiony.rp.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski od ogłoszenia stanu zagrożenia jest w stałym kontakcie z przedsiębiorcami – i właśnie ogłosił dla nich program pomocy „Pauza”. Program ma być realizowany niezależnie od zapowiadanych przez rząd kompleksowych rozwiązań chroniących przedsiębiorców i handlowców.

#hahard #krakow #ekonomia #biznes #koronawirus

Paliwo najtańsze od 11 lat! Litr benzyny już za 3,50 zł

Data: 25.03.2020 07:33

Autor: HaHard

auto-swiat.pl

Koronawirus wywołał gigantyczne spadki cen paliwa na stacjach. Tak tanio ostatnio było w 2009 roku, który i tak był rekordowo tani w ostatnich dwóch dekadach. Na najtańszych stacjach przy centrach handlowych litr benzyny 95 (E5) można już kupić za 3,50-3,60 zł, a litr oleju napędowego spadł do 3,85 zł

#hahard #ekonomia #motoryzacja #energetyka

Polski rząd poprosił Alibabę, by nie sprzedawała maseczek do Polski

Data: 22.03.2020 15:57

Autor: HaHard

rp.pl

Polski rząd interweniował w Chinach w sprawie handlu maseczkami do Polski. (…) Polski rząd poprosił chiński rząd, aby ten wpłynął na koncern Alibaba, by wstrzymać wysyłki do Polski maseczek i środków dezynfekcyjnych do odbiorców prywatnych i firm. Celem polskiego rządu była walka ze spekulacją…

#hahard #bezpieczenstwo #ekonomia #medycyna #koronawirus

Data: 19.03.2020 18:51

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Jestem trochę zestrachany (czytaj zesrany) widmem spadku wartości złotego lub co gorsza jakiejś kosmicznej inflacji. Chyba jak każdy kto ma w banku więcej niż pisiont złoty.

Liczę na to że wszystko to jest rozdmuchane przez media i do granic możliwości, i tak naprawdę wszystko za miesiąc – dwa już będzie po normalnemu.

#ekonomia

Data: 18.03.2020 17:23

Autor: xeerxees

#rzad #gospodarka #ekonomia

Rząd oszalał chce wpuścić na rynek 200 mld zł pustego pieniądza. Daje tym jednoznaczny sygnał, nie warto oszczędzać być przezornym bo co najwyżej twoje pieniądze zostaną rozwodnione, warto brać wszystko na kredyt, żyć chwilą, nie martwić się dniem jutrzejszym.

Data: 15.03.2020 23:57

Autor: reflex1

Główne banki centralne na świecie podjęły wspólne działania w celu zwiększenia podaży płynności rynków finansowych.

Czytaj: uspokojenie kursu dolara i zapewnienie wystarczającej ilości tej waluty na rynku.

W „akcji” biorą udział banki centralne GB, USA, Szwajcarii, Japonii oraz Kanady.

#koronawirus #bankowosc #ekonomia

Do Polski ma trafić 7,4 mld euro w związku z koronawirusem

Data: 14.03.2020 18:07

Autor: HaHard

wnp.pl

Z unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę Polsce ma przypaść najwięcej – 7,4 mld euro – wynika z dokumentów KE. To dlatego, że Polska jest największym beneficjentem polityki spójności.

#hahard #ekonomia #koronawirus #geopolityka

Nie będzie podatku cukrowego od 1 kwietnia

Data: 13.03.2020 20:55

Autor: HaHard

money.pl

Nie będzie podatku cukrowego w tym roku. Minister Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że w obecnych warunkach rząd nie planuje nakładania żadnych nowych obowiązków na przedsiębiorców. Prawdopodobnie wydłużeniu ulegnie również termin rozliczeń PIT. "Rozmawiam o tym z Krajową Administracją Skarbową i jestem zwolenniczką takiego rozwiązania" – powiedziała minister.

#hahard #ekonomia #koronawirus #podatki #biznes

Amerykański miliarder składa skargę na Saudów za dumping cenowy

Data: 13.03.2020 20:30

Autor: HaHard

biznesalert.pl

Harol Hamm, amerykański miliarder i założyciel spółki petrochemicznej Continetial Resources, planuje złożyć skargę do Departamentu Handlu USA na Arabię Saudyjską, która jego zdaniem prowadzi nielegalny dumping cenowy. "TO nielegalne praktyki handlowe skierowane przeciwko US producentom ropy z łupków"

#hahard #ekonomia #energetyka

Kurs bitcoina tonie. Spadek o 50 proc. w ciągu 24 godzin. Ale odrabia straty

Data: 13.03.2020 20:16

Autor: HaHard

bankier.pl

Piątkowe przedpołudnie przyniosło poprawę sytuacji na rynku kryptowalut, po koszmarnej nocy. Choć wydawało się, że nic już gorszego na rynku stać się nie może, niż w czasie czwartkowego krachu, sytuacja w nocy z czwartku na piątek wyglądała naprawdę tragicznie. Jednak odbicie na notowaniach kontraktów terminowych na główne światowe indeksy uratowało rynek przed dramatycznym zawałem.

#hahard #ekonomia #kryptowaluty #bitcoin #inwestycje

"Nie można wykluczyć wycofania się z całej koncepcji CPK"

Data: 10.03.2020 07:38

Autor: HaHard

wnp.pl

Prof. Jana Pieriegud: "Planowany przebieg nowych linii kolejowych wiodących do Centralnego Portu Komunikacyjnego wywołał bardzo wiele protestów wspólnot lokalnych i całych regionów. – Moim zdaniem będzie to opóźniać tę inwestycję. Nie można wykluczyć wycofania się z realizacji całej koncepcji"

#hahard #lotnictwo #cpk #ekonomia

Polak wymyślił alternatywę dla plastiku. Jego talerze z odpadów robią na świecie furorę

Data: 10.03.2020 07:37

Autor: HaHard

innpoland.pl

Zrezygnował z ponad stuletniej rodzinnej tradycji, by ratować swoją rodzinę. Przy okazji wymyśli świetną alternatywę dla plastiku, zbudował dochodowy biznes i uporał się z problemem znanym wszystkim młynarzom – nadmiarem otrąb.

#hahard #ciekawostki #ekonomia #ekologia

Reuters: Pensje w Polsce i innych krajach regionu rosną, więc firmy „zatrudniają” roboty

Data: 10.03.2020 07:24

Autor: HaHard

300gospodarka.pl

Właściciele fabryk z regionu Europy Środkowo-Wschodniej będą zmuszeni zainwestować w automatyzację procesów produkcyjnych, jeśli chcą pozostać konkurencyjni – pisze Reuters.

„Płace rosną, ceny robotów spadają, więc pod kątem rentowności wybór jest dość prosty” – powiedział Peter Simon, prezes założonej w 1958 roku węgierskiej firmy Simons Plastic.

#hahard #technologia #ekonomia #robotyka #gospodarka

Polska wydaje 25 proc. PKB na świadczenia socjalne a USA 16,2 proc. PKB

Data: 07.03.2020 16:45

Autor: gruby333

forsal.pl

Polskie wydatki socjalne są już wyższe niż w państwach „starej” Unii Europejskiej które wydają na socjal średnio 23,7% PKB. Obecny system gospodarczy zaczyna przypominać feudalizm – rolę wyzyskiwanych chłopów przejęli ludzie młodzi, pracujący i przedsiębiorcy, a rolę szlachty emeryci.

#ekonomia #gospodarka

Białoruś częścią Trójmorza? Niespodziewana deklaracja Łukaszenki

Data: 04.03.2020 22:19

Autor: HaHard

energetyka24.com

Prezydent Białorusi powiedział, że Stany Zjednoczone są w stanie zapewnić Białorusi tanie pożyczki w celu zbudowania rurociągu naftowego na dostawę surowca z Bałtyku do republiki.

(…)

„Z Sekretarzem Stanu Mikiem Pompeo rozmawiałem na ten temat – aby pomóc nam w infrastrukturze i dostawach ropy. Sam Pompeo oferował tę ropę po konkurencyjnych cenach. A na konferencji w Monachium padło oświadczenie: przeznaczymy miliard dolarów na budowę obiektów logistycznych, to dotyczy też dostaw ropy. W szczególności możemy spodziewać się, że otrzymamy od nich dość tanie pożyczki na budowę rury z Bałtyku"

#hahard #ekonomia #energetyka #bialorus #geopolityka

Skarbówka. NSA: Bomba atomowa zalegalizowana

Data: 03.03.2020 00:42

Autor: HaHard

rp.pl

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza, że fiskus ma prawo dość swobodnie blokować rachunek bankowy firmy poprzez system zwany STIR. Taka blokada to broń groźna, bo w praktyce paraliżuje finanse przedsiębiorstwa i może je doprowadzić do upadku. Dlatego bywa porównywana do broni atomowej

#hahard #prawo #ekonomia #podatki #biznes

Za wiatr i morze zapłacimy jak za zboże? [ANALIZA]

Data: 03.03.2020 00:40

Autor: HaHard

energetyka24.com

W żadnej z polskich stoczni nie zamówiono dotychczas jednostek pływających, którymi można byłoby realizować budowę morskich farm wiatrowych. Może to oznaczać, że prace na morzu zostaną zlecone zagranicznym firmom, podobnie zresztą, jak późniejsze serwisowanie postawionych na Bałtyku elektrowni. Będzie to jednak nas wszystkich bardzo drogo kosztowało.

#hahard #energetyka #ekonomia #geopolityka #morze

Zolgensma: skandal wokół leku za gigantyczną cenę

Data: 03.03.2020 00:23

Autor: HaHard

rp.pl

Novartis, producent jednego z najdroższych na świecie leków, losuje chore dzieci, którym za darmo da swój zastrzyk Zolgensma. Opinia publiczna jest w szoku.

Laboratorium Novartis ogłosiło w grudniu ubiegłego roku, że spośród tysięcy chorych dzieci wylosuje sto i ofiaruje im lek, który uratuje ich życie. Zolgensma to zastrzyk, którego jedna dawka leczy rzadką chorobę genetyczną, rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Ta choroba, nieleczona, powoduje atrofię mięśni i śmierć dziecka w ciągu pierwszych lat życia.

#hahard #medycyna #ekonomia #leki

Władysław Grabski - ojciec polskiego złotego

Data: 03.03.2020 00:18

Autor: HaHard

polskieradio24.pl

82 lata temu zmarł Władysław Grabski, polityk, ekonomista, dwukrotny premier RP, minister skarbu i autor reformy walutowej.

Był postacią, o której z pełnym przekonaniem można powiedzieć: fachowiec, mąż stanu i polityk propaństwowy. Władysław Grabski, znany przede wszystkim jako autor reformy walutowej, dla budowy II RP dokonał o wiele więcej.

#hahard #ekonomia #historia

Postęp, którego nie dostrzegamy

Data: 03.03.2020 00:15

Autor: HaHard

obserwatorfinansowy.pl

Gdzie nie spojrzeć, czarna rozpacz. Nie minęły dwa miesiące nowego roku, a światem wstrząsnęły już napięcia między USA a Iranem oraz epidemia koronawirusa. Czy rzeczywiście jednak na świecie jest tak źle? Johan Norberg w książce Postęp. Dziesięć powodów, by z optymizmem patrzeć w przyszłość przekonuje, że czasy, w których żyjemy cechuje największa w historii poprawa jakości życia.

#hahard #ekonomia #ksiazki #dobrobyt

Umacnia się pozycja polskich portów morskich. Wzrosną możliwości przeładunkowe

Data: 03.03.2020 00:03

Autor: HaHard

rynekinfrastruktury.pl

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku przekroczyły rekordowe 108 mln ton. Do ponad 3 mln TEU wzrosła też liczba kontenerów, które do nich trafiły. Zaplanowane na kolejne lata inwestycje mają przyczynić się do dalszego wzrostu możliwości przeładunkowych i znaczenia krajowych portów w Europie. Prognozy zakładają, że do 2050 roku zapotrzebowanie na przeładunki kontenerowe będzie ponad trzykrotnie większe niż dziś. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni.

#hahard #ekonomia #morze #gospodarka #infrastruktura

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego

Data: 02.03.2020 23:59

Autor: HaHard

wnp.pl

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego, jest na najniższym poziomie od ośmiu lat – wynika z badania uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, które opublikowano w poniedziałek. Firmom najbardziej dokucza niestabilność prawa.

#hahard #ekonomia #podatki #prawo

Maseczki i mydło w cenie. Zapasy zaczynają się wyczerpywać, producenci nie nadążają...

Data: 02.03.2020 08:43

Autor: HaHard

biznes.gazetaprawna.pl

…z realizacją zamówień. Do towarów pierwszej potrzeby dołączyły antybakteryjne żele do rąk. Poszukiwane są oferty webinariów i czatów z lekarzami. Zainteresowanie środkami czyszczącymi, takimi jak żele i mydła, wzrosło w stosunku do średniej sprzedaży nawet o kilkaset procent

#hahard #medycyna #ekonomia #2019ncov

Mosbacher dla "Rzeczpospolitej": nie dyskryminujcie amerykańskich firm

Data: 02.03.2020 08:41

Autor: HaHard

wnp.pl

O tym, dlaczego Polska powinna utrzymać kurs i wspólnie z OECD wypracować formułę podatku od usług cyfrowych, pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Stany Zjednoczone nie pozostaną bierne w obliczu dyskryminacji naszych firm"

#hahard #ekonomia #usa #polityka #technologia

Data: 26.02.2020 23:40

Autor: lachiarma

Co jest dobrym długotrwałym nośnikiem wartości? Obserwuję z lekkim niepokojem doniesienia o inflacji i poważnie się zastanawiam, czy części oszczędności nie zacząć przechowywać w czymś innym niż papierki fiducjarne fiat NBP i elektroniczny zapis w systemie bankowym. Mam trzy pomysły: złoto; obce, ugruntowane i w miarę stabilne waluty (euro, dolar może mniej bo idzie kryzys podobno) i kryptowaluty (najlepiej bitcoin, chociaż krótkoterminowo to ruletka i kasyno, to długoterminowo jak na razie z historii wynika, że raczej można polegać).

Co do złota, to raczej nie wchodzi w grę, bo najmniej to wypadałoby jedną uncję kupić aby później odsprzedać, a jedna uncja dużo kosztuje, ale już kilogram srebra mogę rozważyć.

Lokaty i konta oszczędnościowe można sobie odpuścić, bo jeżeli inflacja za styczeń by się utrzymała na resztę roku to ciężko znaleźć bank który by oferował 4,4% w skali roku przez 12 miesięcy xD Czekam na GUS aż poda dane za luty, czy spadnie, czy wzrośnie (jak wzrośnie to już krocząca inflacja i bardzo zły sygnał)

Co polecacie?

#polska #ekonomia #gospodarka #inflacja #bitcoin #kryptowaluty

Układacz rur Gazpromu nagle zmienił trasę. Dokąd płynie?

Data: 25.02.2020 19:36

Autor: HaHard

energia.rp.pl

Statek Gazpromu do układania rur na morskim dnie, płynący z Nachodki na Morzu Japońskim na Bałtyk, nagle zmienił trasę i zamiast do Singapuru, popłynął na Sri Lankę. To znacznie wydłuży dotarcie statku na Bałtyk. Miał tam dokończyć gazociąg Nord Stream-2.

(…)

Według rosyjskich specjalistów – nie jest on zdolny do układania rur tak dużych średnic (ponad 2 metry), do tego we wzburzonych wodach duńskiej strefy. Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.

#hahard #energetyka #ekonomia #rosja

Strategia realizowana przez NBP jest bardzo ryzykowna

Data: 25.02.2020 19:33

Autor: HaHard

forsal.pl

Gdy Adam Glapiński został w czerwcu 2016 r. prezesem Narodowego Banku Polskiego, polska gospodarka nie była w najlepszym położeniu. Panowała deflacja, a ceny spadały osiemnasty miesiąc z rzędu. Wzrost gospodarczy zaś dostał zadyszki – w drugim półroczu jego dynamika spadła poniżej 3 proc.

Nowy prezes, obejmując jednocześnie przewodnictwo „świeżej” Rady Polityki Pieniężnej, miał na dzień dobry nie lada wyzwania. Walka z deflacją jest znacznie trudniejsza niż z inflacją. Długotrwałe spadki cen mogą pogłębiać różne recesyjne zjawiska w gospodarce. W czerwcu 2016 r. wyglądało to tak, jakby polska gospodarka miała problem z popytem i stała u progu stagnacji. Nic więc dziwnego, że na bank centralny zaczęto wywierać presję: obniżcie jeszcze stopy procentowe, niech koszt kredytu spadnie, będzie więcej pieniędzy w firmach, które zaczną dzięki temu inwestować. I ruszymy z miejsca.

#hahard #ekonomia #gospodarka #finanse

Masowa likwidacja małych sklepów. Przybywa dyskontów i supermarketów

Data: 25.02.2020 19:19

Autor: HaHard

businessinsider.com.pl

Na koniec 2019 roku działało Polsce ok. 95 tys. sklepów (bez placówek specjalistycznych) – o 7 tys. mniej niż dwa lata temu – wynika z danych Nielsena. Z krajobrazu polskiego handlu znikają głównie najmniejsze sklepy spożywcze – w ciągu lat ubyło ich 5 tys. Masowo zamykane są też kioski. Cały czas przybywa za to dyskontów i supermarketów.

#hahard #ekonomia #handel

Świat zakochał się w gigantycznych farmach fotowoltaicznych

Data: 25.02.2020 19:17

Autor: HaHard

energetyka24.com

Przy malejących kosztach i wsparciu wielkich instytucji, deweloperzy masowo budują kolosalnych rozmiarów farmy fotowoltaiczne o powierzchni co najmniej 410 boisk do piłki nożnej.

W ciągu kilku ostatnich lat rynek energii słonecznej zwiększył się pięciokrotnie w skali światowej. Wielkie korporacje i rządy zakochały się w panelach słonecznych. Przedsiębiorcy zalewają puste obszary rolnicze, przestrzenie przy jeziorach oraz pustynie astronomicznymi farmami.

#hahard #energetyka #technologia #fotowoltaika #ekonomia

Kto ma największą soft power na świecie? Polska na dalekim miejscu

Data: 25.02.2020 09:08

Autor: HaHard

wiadomosci.onet.pl

W obliczu rosnącej fali populizmu i zagrożeń dla praworządności Polsce grozi zaprzepaszczenie dokonań ostatnich dekad i reputacji gospodarczego sukcesu w Europie – ostrzega brytyjska firma doradcza Brand Finance, która opublikowała raport badający soft power wybranych państw świata.

#hahard #geopolityka #ekonomia

Wojna szpiegów, czyli kto pierwszy przejmie złoża Arktyki

Data: 21.02.2020 19:27

Autor: HaHard

biznesalert.pl

Powstała w 1996 roku Rada Arktyczna, w skład której wchodzą między innymi Rosja i Norwegia, zabiegała o spokój na Arktyce i jak najlepszą współpracę zaangażowanych w regionie stron. Sytuacja zaczęła się stopniowo zmieniać po objęciu władzy na Kremlu przez Władimira Putina. Obecny rosyjski prezydent jest żywo zainteresowany przywróceniem Moskwie wpływów na dawnych sowieckich terytoriach, nawet kosztem złamania międzynarodowych umów obowiązujących prawie od wieku

#hahard #ekonomia #geopolityka #arktyka #energetyka #rosja

Gest Lichockiej wygenerował w ciągu tygodnia publikacje warte blisko 140 mln zł

Data: 21.02.2020 19:23

Autor: HaHard

wirtualnemedia.pl

W okresie zaledwie tygodnia w mediach pojawiło się blisko 300 tys. wzmianek dotyczących słynnego już gestu Joanny Lichockiej z środkowym palcem w roli głównej. Szacunkowa wartość tych materiałów została wyceniona na blisko 140 mln zł. – Na pewno nie o taki jednak efekt i nie o taką kampanię wartą 140 mln zł chodziło, zarówno posłance jak i jej ugrupowaniu. Kryzys wywołany poważnym błędem posłanki mógł mieć mniejszą siłę rażenia, gdyby nie jej reakcja po fakcie – komentuje prof. Dariusz Tworzydło.

#hahard #polska #polityka #ekonomia #lichocka #media

Władimir Putin złożył Białorusi propozycję w sprawie rozliczeń za ropę

Data: 21.02.2020 19:13

Autor: HaHard

wnp.pl

Prezydent Rosji złożył Białorusi propozycję w sprawie rozliczeń za ropę – poinformował w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak wyjaśnił, chodzi o rekompensatę w wysokości 300 mln dolarów za podwyżki cen, wynikające ze zmian podatkowych w Rosji.

"Zadzwonił prezydent Rosji i złożył nam ofertę, w tym dotyczącą dostaw ropy na Białoruś. My teraz oczywiście próbujemy to obliczyć" – powiedział Łukaszenka. Propozycję Władimira Putina określił jako nieoczekiwaną.

#hahard #ekonomia #bialorus #geopolityka #energetyka #rosja

Prawda o akapach itp. "państwach minimum" w porównaniu do współczesnych "komun".

Data: 21.02.2020 14:11

Autor: Cheater

en.m.wikipedia.org

#ekonomia #gospodarka #podatki

Wykres pokazuje korelację przychodów podatkowych jako % PKB, z poziomem zamożności i rozwoju gospodarczego jako PKB/capita. Jak wyraźnie widać, pomijając akapy naftowe jak Kuwejt czy Arabię Saudyjską, państwa minimum to Sudan, Czad, Kongo, Bangladesz itp. Po drugiej stronie osi X socjaluchy z Niemiec, Norwegii, Luxemburgu czy Francji.

To by było na tyle z bekateorii kucy o pozytywnym wpływie niskich podatków, w zderzeniu tych teorii z rzeczywistością. W linku pelna lista państw z przyporządkowanym udziałem podatków w PKB.

160 tys. ton rosyjskiej ropy trafi na Białoruś przez Litwę

Data: 20.02.2020 22:34

Autor: HaHard

wnp.pl

Białoruś kupiła 160 tys. ton ropy, która zostanie dost. przez teryt. Litwy. Jest to ropa rosyjska nabyta na rynku bez marży dla producentów. Łukaszenka mówił, że Białoruś będzie kupować ropę z innych źródeł niż Rosja, nawet jeśli będzie ona droższa, by "co roku 31 grudnia nie być rzucanym na kolana"

#hahard #ekonomia #bialorus #energetyka #geopolityka #rosja

W 2019 roku o ponad 90 mln zł mniej wpływów z abonamentu

Data: 20.02.2020 17:06

Autor: HaHard

wirtualnemedia.pl

W 2019 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała do spółek publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe rzędu 650 mln zł. Były niższe o 91,5 mln zł w porównaniu do 2018 roku – wtedy wyniosły 741,5 mln zł – wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

#hahard #media #ekonomia #finanse

Wskaźnik Dobrobytu w Polsce zanurkował, takiego spadku nie było od 11 lat

Data: 20.02.2020 09:39

Autor: HaHard

forsal.pl

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lutym 2020 r. spadł o 3,6 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł 97,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, pojawił się wyraźny sygnał, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile.

#hahard #polska #ekonomia #rynekpracy #gospodarka #praca

Rząd prowadzi nas do Azji. Inflacja to cena, którą warto płacić za rozwój?

Data: 20.02.2020 09:24

Autor: HaHard

forsal.pl

Inflacja jest koncepcyjnie wpisana w socjalno-interwencjonistyczny program PiS. To nic zaskakującego. Ekonomiści, do których wzdycha i którymi inspiruje się premier Morawiecki, uważają, że inflacja to cena, którą warto płacić za rozwój. Oczywiście, płacić mają obywatele, a rozwój definiować mają politycy – pisze w felietonie Sebastian Stodolak.

#hahard #ekonomia #gospodarka #pieniadze #inflacja

Mit polskich innowacji. Fatalny wynik

Data: 20.02.2020 09:09

Autor: HaHard

cyfrowa.rp.pl

Rząd chce, żeby Polska była technologicznym liderem. Ale w rankingach nadal jesteśmy w ogonie.

Zajmujemy 27. miejsce na liście najbardziej innowacyjnych państw na 35 badanych – wynika z badań Związku Przemysłu Niemieckiego. To oznacza, że awansowaliśmy tylko o jedno oczko w porównaniu z 2015 rokiem. Na podium są: Szwajcaria, Singapur i Belgia. Za Polską są natomiast: Rosja, Grecja, RPA, Brazylia, Indonezja, Indie, Meksyk oraz – ostatnia w zestawieniu – Turcja. Co ciekawe, znaleźliśmy się tuż za Chinami. Ale tę 27. pozycję trudno uznać za sukces.

#hahard #ekonomia #technologia #gospodarka

Orlen wkroczy do centrum Wilna. "Jest dobrze odbierany przez Litwinów"

Data: 20.02.2020 08:58

Autor: HaHard

polsatnews.pl

PKN Orlen planuje w 2020 r. zwiększyć liczbę swoich stacji paliw na Litwie do trzydziestu – poinformował w niedzielę Daniel Obajtek, prezes koncernu. Dodał, że Litwini "bardzo dobrze odbierają" koncern, a kolejnym inwestycjom sprzyja klimat polityczny. Poinformował też, że Orlen zamierza wkroczyć do centrum Wilna.

#hahard #polska #litwa #orlen #ekonomia #energetyka

"Szerokie karki" odeszły do przeszłości. Gangi idą w ekonomię

Data: 20.02.2020 07:47

Autor: HaHard

rmf24.pl

Duże zyski ciągle kuszą – przybyło grup przestępczych, które żyją z oszustw gospodarczych – wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, o którym pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, "szerokie karki", będące synonimem zorganizowanej przestępczości, definitywnie odeszły do przeszłości. "Dzisiaj dominują wyspecjalizowane gangi 'białych kołnierzyków', których rozbijanie jest nieporównanie trudniejsze i stanowi wyzwanie dla służb" – twierdzi "Rz".

#hahard #ekonomia #prawo #przestepczosc

Rusza rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu

Data: 20.02.2020 07:28

Autor: HaHard

wnp.pl

W poniedziałek (24 lutego) zostanie podpisana pierwsza z umów, dotyczących rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Kontrakt, który obejmuje rozbudowę instalacji regazyfikacyjnej, pozyskało konsorcjum spółek Porr oraz TGE Gas Engineering. Z informacji WNP.PL wynika, że jego wartość wyniesie ok. 110 mln zł.

#hahard #ekonomia #energetyka #szczecin

Pracownicy banków zamieszani w handel danymi osobowymi

Data: 20.02.2020 07:24

Autor: HaHard

rp.pl

Do UODO napływają sygnały o niezgodnych z prawem praktykach pracowników banków, polegających na nielegalnym sprzedawaniu baz danych klientów.

(…)

Prezes UODO wskazuje, że osobami, które mogą przyczyniać się do wycieku danych osobowych są nierzadko pracownicy instytucji finansowych posiadających takie dane. W wielu przypadkach do udostępniania danych przez pracowników dochodzi w wyniku błędu, stosowania niewłaściwych środków bezpieczeństwa, czasem jednak także poprzez zamierzone działania osób kończących współpracę z tymi podmiotami. Często dochodzi do takich sytuacji poprzez przesyłanie danych osobowych klientów na prywatne skrzynki mailowe lub nośniki danych stanowiące własność tych osób.

#hahard #bezpieczenstwo #security #ekonomia #banki

W skrócie - młodzi Polacy to ekonimiczne jełopy, a do tego hipokryci

Data: 19.02.2020 13:39

Autor: Cheater

obserwatorgospodarczy.pl

#polska #ekonomia #gospodarka #niemcy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez polsko-niemiecki zespół naukowców, młodzi Polacy są niespójni ekonomicznie, a ich poglądy wzajemnie się wykluczają, co w dużej mierze obrazuje wiedzę na temat kwestii ekonomicznych wśród najmłodszych wyborców.

Aż 55 proc. osób w wieku od 18. do 30. roku życia chciałoby likwidacji powszechnego systemu emerytalnego, a 46,5 proc. optuje natomiast za radykalną obniżką podatków. W tym przypadku widać pewną spójność i nawiązanie do idei gospodarczego liberalizmu, a wręcz leseferyzmu, który przewiduje możliwie najmniej państwa w gospodarce. Niestety dalsza część badania pokazuje, że leseferyzm młodych Polaków to tylko złudzenie.

Aż 72 proc. badanych oczekuje powszechnej bezpłatnej ochrony zdrowia. To oznacza, że młodzi ludzie chcą jednocześnie by państwo ingerowało możliwie najmniej w ich sprawy, a jednocześnie zaspokajało takie potrzeby jak prawo do bezpłatnego leczenia. Co ciekawe, aż 60 proc. osób będących za radykalną obniżką podatków chce bezpłatnej ochrony zdrowia. To bardzo zły rezultat, ponieważ prowadzi do bardzo niepokojących wniosków. Po pierwsze młodzi Polacy uważają, że państwo może działać wydajniej przy znacznie niższych wpływach, co jest dość naiwnym myśleniem. Po drugie nie widzą sprzeczności w swoim rozumowaniu, w którym chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. Oznacza to po prostu tyle, że młodzi ludzie nie do końca orientują się w kwestiach finansowania państwa.

Ponadto 78 proc. popiera wolny rynek i zasadę konkurencyjności, a zarazem 80 proc. badanych jest za zagwarantowaniem przez państwo krajowym przedsiębiorstwom lepszych warunków rozwoju niż zagranicznym. Tutaj jednak należy dodać, że wbrew pozorom te dwie rzeczy są na swój sposób do pogodzenia, gdyż jest to powszechna praktyka m.in. na Zachodzie. W krajach Europy Zachodniej wolny rynek faktycznie istnieje, jednak krajowe firmy są często faworyzowane w przetargach, co widać np. we Francji i w Niemczech w przypadku floty samochodowej dla policji. Niemniej jednak są to pojedyncze przypadki w ogólnym rozrachunku te dwie odpowiedzi się wzajemnie wykluczają, co jak widać niektórym z nas nie przeszkadza.

Żeby było ciekawiej, to aż 56 proc. ankietowanych chce, aby państwo dopłacało do zakładania firmy. Przypominam, że ciągle mówimy o grupie ludzi, w której blisko połowa oczekuje drastycznej obniżki podatków.

A jak to wygląda w Niemczech?

Zupełnie inaczej. Za zniesienie powszechnego systemu emerytalnego jest zaledwie 12 proc. osób w wieku 18 – 30 lat. Za radykalną obniżką podatków 22 proc., a za dofinansowanie zakładania firm 48 proc. Z tym, ze zasada konkurencji jest dobra dla gospodarki zgadza się 74 proc. młodych Niemców.

Badania za naszą zachodnią granicą pokazują, że niemieccy rówieśnicy są zdecydowanie bardziej świadomi zasad ekonomii i polityki gospodarczej, co można wywnioskować z odpowiedzi. Są one znacznie bardziej kompatybilne i nie wykluczają się wzajemnie. W przypadku Niemców widać, że nie stronią od interwencji państwa w gospodarkę, ale wiedzą, że do tego potrzebne są odpowiednie przychody z podatków, które pozwolą to zrealizować. W przypadku młodych Polaków niespecjalnie widać tę zależność i trzeba zrobić wszystko by to zmienić.

Filip Lamański

Muzeum Narodowe ukrywa kolekcję Potockich

Data: 18.02.2020 23:56

Autor: HaHard

rp.pl

Zrabowany przez Niemców unikalny zbiór numizmatów odnaleziono tuż po wojnie. Tkwi jednak w muzealnych piwnicach. (…) Muzeum Narodowe w Warszawie zataja informacje na jej temat, tak jakby chciało coś ukryć. Nie ma (…) też wątpliwości, że jako strata wojenna kolekcja powinna zostać zwrócona spadkobiercom (…)

#hahard #kultura #historia #sztuka #ekonomia #prawo

Rzecznik rządu zapowiada decyzje ws. budowy elektrowni atomowej

Data: 18.02.2020 13:46

Autor: HaHard

wnp.pl

W tym roku możemy spodziewać się rozstrzygnięć ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce – zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. To kolejne potwierdzenie ze strony rządu, że wkrótce zapadnie wreszcie decyzja w sprawie polskiego programu jądrowego, nad którym dyskusje trwają od kilkudziesięciu lat.

Rzecznik rządu podtrzymał deklaracje, że jeszcze w tym roku zapadną rozstrzygnięcia w kwestii budowy elektrowni atomowej.

Atom jest podstawą większości scenariuszy Strategii Transformacji do Gospodarki Neutralnej Klimatycznie. Będzie to dokument analizujący scenariusze kosztowe transformacji polskiej gospodarki ku gospodarce niskoemisyjnej do 2050 roku oraz wskazujący najbardziej optymalny z nich.

Udziałem w budowie polskich elektrowni jądrowych są zainteresowane firmy z Francji, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

#hahard #energetyka #ekonomia #energetykajadrowa #technologia

Japonia u progu recesji technicznej – wszystko przez rosnące podatki i koronawirusa

Data: 18.02.2020 13:41

Autor: HaHard

300gospodarka.pl

Ekonomiści ostrzegli, że Japonia może być w recesji technicznej, ponieważ skutki wybuchu koronawirusa grożą pogorszeniem sytuacji nawet względem ostatniego kwartału 2019 r., kiedy to – jak wynika z opublikowanych wczoraj danych – gospodarka skurczyła się w tempie 6,3 proc. w skali roku, pisze Financial Times.

#hahard #japonia #ekonomia #gospodarka #2019ncov

Rozczarowani brakiem offsetu za F-35 ślą listy do ambasador Mosbacher

Data: 18.02.2020 13:27

Autor: HaHard

radar.rp.pl

Polskie Lobby Przemysłowe im E. Kwiatkowskiego, skupiające wojskowych ekspertów i inżynierów, nie rezygnuje z upominania się o amerykańskie technologie.

Brak porozumienia offsetowego, związanego z wartym 4,6 mld zł kontraktem na zakup 32 samolotów F-35A Lightning II, rozczarował wiele firm. Nie składają jednak broni. W tym tygodniu szefowie Lobby napisali w tej sprawie do Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

(…)

analitycy stowarzyszenia kwestionują wyliczenia MON, że odstąpienie strony polskiej od oczekiwań offsetowych pozwoliło obniżyć cenę samolotów F-35 o okrągły 1 mld dol.

#hahard #ekonomia #wojsko #technologia #lotnictwo

"Znaczenie Polski rośnie po brexicie"

Data: 18.02.2020 10:47

Autor: HaHard

bankier.pl

Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po brexicie. Podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski, która – jak twierdzą tamtejsze media – znalazła się w „ścisłym klubie” europejskim, razem z Paryżem i Berlinem. „Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej” – napisał dziennik „El Mundo”.

#hahard #ekonomia #uniaeuropejska #geopolityka

Wielki przełom w branży. Masowe zamykanie aptek w Polsce

Data: 18.02.2020 10:12

Autor: HaHard

forsal.pl

W wyniku reformy „Apteka dla aptekarza” w 2019 r. ubyły w Polsce 533 apteki, a o kolejne 98 zwiększyła się liczba aptek uśpionych, czyli niedziałających, ale posiadających ważną licencję – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Firma przypomina, że w czerwcu 2017 roku znowelizowano ustawę Prawo farmaceutyczne (tzw. reforma „Apteka dla aptekarza”). Do tego czasu liczba aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych nieprzerwanie rosła.

#hahard #ekonomia #medycyna #farmacja #prawo

Łukaszenko grozi Gazpromowi

Data: 18.02.2020 10:11

Autor: HaHard

energia.rp.pl

Mińsk nie chce płacić Gazpromowi za transport rosyjskiego gazu na terenie Białorusi. Kłopot w tym, że wszystkie białoruskie magistrale gazowe należą do…Gazpromu.

Inaczej jest w przypadku ropy. Mińsk chce tranzytową ropę zabierać z rurociągu Przyjaźń, a amerykańską kupować w Polsce. Jeżeli dodać opłatę transportową, to cena rosyjskiego surowca dla Białorusi wyniesie w tym roku tyle, ile obecnie płaci się za gaz na wolnym rynku: 143–145 dol./1000 m sześc.

#hahard #bialorus #energetyka #geopolityka #ekonomia #rosja

Nie tylko Roundup. Monsanto, Bayer i BASF muszą zapłacić milionowe odszkodowanie za herbicyd dicamba

Data: 18.02.2020 09:31

Autor: HaHard

forsal.pl

Pierwszy amerykański proces ws. szkodliwości herbicydu dicamba zakończył się przyznaniem odszkodowania skarżącemu farmerowi. Może to oznaczać wielkie problemy finansowe dla firmy Monsanto, jej właściciela – niemieckiego koncernu Bayer oraz jej konkurenta – firmy BASF.

#hahard #prawo #rolnictwo #bezpieczenstwo #ekonomia

Rośnie liczba pracujących emerytów. Eksperci wymieniają trzy powody

Data: 18.02.2020 09:28

Autor: HaHard

serwisy.gazetaprawna.pl

Liczba osób pracujących, które jednocześnie pobierają świadczenie z ZUS, wzrosła w 2018 r. w porównaniu z 2017 r. o 9,4 proc. (…) Przyczyną podejmowania przez nich aktywności zawodowej jest często konieczność zwiększenia domowego budżetu z uwagi na uzyskiwanie niskiego świadczenia z ZUS

#hahard #ekonomia #emerytura #praca

Data: 17.02.2020 20:49

Autor: reflex1

Według sondażu przeprowadzonego przez jeden ze szwajcarskich banków aż 92% mieszkańców Szwajcarii w przedziale wiekowym 18-29 lat odkłada regularnie pieniądze.

Zdecydowana większość (67%) nie może zaoszczędzić więcej niż 1000 franków miesięcznie,

22% odkłada między 1000-3000 chf, a 3% powyżej 3000 chf.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia

Wirus z Chin uderzył w przewozy morskie

Data: 17.02.2020 20:13

Autor: HaHard

logistyka.rp.pl

Spedytorzy ostrzegają o opóźnieniach w transporcie z Chin. Z powodu zwolnień chorobowych brakuje ludzi i ładunków. Rachunek za opóźnienia może być słony.

Chińskie porty są otwarte, ale brakuje pracowników do obsługi terminali i transportu oraz ładunków. Z powodu koronawirusa zamknięte jest w Chinach 80 proc. fabryk. Stowarzyszenie europejskich spedytorów Clecat oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki ostrzegają, że ładunki eksportowe są ograniczone, a operacje portowe opóźniają się z powodu braku operatorów przeładunkowych i magazynierów. Wzrasta również liczba pustych rejsów na relacjach wschodnich.

#hahard #chiny #ekonomia #logistyka #transport

Polska potrzebuje 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

Data: 17.02.2020 18:55

Autor: HaHard

cyfrowa.rp.pl

W ciągu pięciu laty, do 2025 r. liczba miejsc pracy dla specjalistów od sztucznej inteligencji (AI) wzrośnie u nas do 200 tysięcy.

Energetyka, bankowość, usługi dla biznesu, edukacja, medycyna czy rolnictwo-w każdym z tych sektorów wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji może wprowadzić zupełnie nową jakość – zwraca uwagę opracowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 7. edycja raportu „Monitoring trendów w innowacyjności”.

#hahard #praca #ekonomia #sztucznainteligencja #technologia

Rząd nie wyłoży pieniędzy na podwyżki dla górników

Data: 17.02.2020 18:21

Autor: HaHard

rmf24.pl

Rząd nie planuje przeznaczyć dodatkowych pieniędzy na podwyżki dla górników – przyznał w rozmowie z RMF FM wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dzisiaj rano we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej zorganizowano dwugodzinny strajk ostrzegawczy, później zaś delegacja związkowa m.in. przywiozła do katowickiego biura poselskiego Mateusza Morawieckiego dwa worki węgla. Na czwartek natomiast zapowiedziano rozmowy przedstawicieli rządu i PGG ze stroną związkową.

#hahard #ekonomia #gornictwo #polityka

Fatalne dane z Japonii. PKB drastycznie w dół

Data: 17.02.2020 18:03

Autor: HaHard

bankier.pl

Podwyżka podatku sprzedażowego uderzyła w japońską gospodarkę mocniej, niż się spodziewano. W IV kw. 2019 r. PKB Japonii skurczyło się w ujęciu annualizowanym aż o 6,3 proc. To największy spadek od prawie 6 lat. Przyszłość też nie rysuje się w jasnych barwach.

#hahard #japonia #ekonomia #gospodarka

Zapomniana obietnica. Kwota wolna od podatku jedna z najniższych w Europie

Data: 16.02.2020 23:37

Autor: raptor

rp.pl

Nie dość, że pomimo zapewnień wciąż mamy jedną z najniższych kwot wolnych w Europie to dodatkowo kwota ta nie jest w żaden sposób regularnie rewaloryzowana jak to się dzieje w wielu innych państwach. Dziwnym przypadkiem składka na ZUS dla przedsiębiorców co roku tylko rośnie. Jak żyć?

#polska #europa #dobrazmiana #gospodarka #podatki #ekonomia

Za kilka lat Port Gdynia będzie obsługiwać największe statki pływające po Bałtyku

Data: 16.02.2020 22:59

Autor: HaHard

rynekinfrastruktury.pl

Port Gdynia będzie obsługiwać kontenery z 430-metrowych statków oceanicznych. To największe jednostki, jakie wpływają na Morze Bałtyckie. Dzięki budowie Portu Zewnętrznego, który powstanie na sztucznej wyspie, zwiększą się zarówno jego możliwości przeładunkowe, jak i prestiż w regionie Bałtyku. Inwestycja jest na etapie analiz środowiskowych, w ciągu kilkunastu miesięcy powinien zostać wyłoniony prywatny inwestor. – Chcemy, żeby Port Zewnętrzny zaczął funkcjonować za siedem–osiem lat – podkreśla Adam Meller, prezes gdyńskiego portu.

#hahard #gdynia #statki #morze #ekonomia

Do 2045 r. biali będą stanowić mniejszość w USA

Data: 16.02.2020 19:08

Autor: HaHard

rp.pl

Do 2060 niemal co czwarty mieszkaniec USA będzie miał 65 i więcej lat a średnia długość życia wydłuży się do 85 lat – wynika z najnowszych danych U.S. Census Bureau. (…) Z prognoz wynika też, że do 2045 roku biali mieszkańcy USA będą stanowić mniej niż połowę całej populacji USA. Przy zwiększonej imigracji może do tego dojść już w 2040 roku.

#hahard #usa #demografia #ekonomia

Co się wydarzy, gdy zabronisz Kanadyjczykom podrzucania ich śmieci? Kanada w nich tonie

Data: 16.02.2020 14:02

Autor: HaHard

bankier.pl

Rosnące trudności w wywożeniu śmieci poza Kanadę sprawiają, że nie tylko rząd federalny w Ottawie, ale także rządy prowincji, władze miast i innowacyjne firmy starają się rozwiązać problem kanadyjskich odpadów. (…) W ostatnich tygodniach Malezja odesłała do 13 krajów 150 kontenerów śmieci; 11 kontenerów z plastikiem wróciło do Kanady. W ubiegłym roku kanadyjskie ministerstwo środowiska wydało ponad milion dolarów na sprowadzenie z powrotem do Kanady 69 kontenerów śmieci z Filipin, wysłanych tam w latach 2013-2014. Miał to być plastik nadający się do recyklingu, okazało się jednak, że w części z ponad 100 kontenerów były m.in. zużyte pieluchy, plastikowe torby i inne nieprzetwarzalne śmieci. Filipińczycy zutylizowali zawartość 34 kontenerów, a potem postawili Kanadzie ultimatum: kontenery mają zostać zabrane lub wyznaczona firma żeglugowa zostawi je na wodach terytorialnych Kanady.

#hahard #kanada #ekonomia #smieci