Data: 24.08.2019 23:00

Autor: reflex1

Szwajcaria (a właściwie EFTA) podpisała właśnie umowę o wolnym handlu z Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj).

Dodatkowo Helweci mają wolny handel (poprzez EFTA) z Kanada, Hongkong, Kolrea płd, Izrael, Palestyna, Rada współpracy Zatoki Perskiej, Meksyk, Ukraina i wiele więcej. W sumie 40 państw.

Dodatkowo już sama Szwajcaria ma jako jedyne z dwóch państw europejskich podpisany wolny handel z Chinami. A umowa z USA jest już na końcówce negocjacji.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #gospodarka

Data: 16.08.2019 12:36

Autor: drewniany

Jak to wygląda

– 20.000(km^2) upraw zniszczonych

-1.5mld złotych strat

-rolnicy stracili do 80% upraw

-państwu nie opłaca się remontować starych i budować nowych zbiorników retencyjnych oraz systemów nawadniania, bo to drogie i nie daje głosów (co najwyżej dupną jakieś oczko wodne na pokaz).

Skutek?

-gospodarstwa rolne będą podupadały

-KRUS będzie musiał wypłacać wysokie odszkodowania

-wzrost cen żywności uderzy po kieszeniach konsumentów

-kolejne straty i "stan klęski żywiołowej" będą podczas najbliższej powodzi, (rząd oczywiście zwali winę na klimat)

Prywaciarzom nie opłaca się budować zbiorników bo zostali by zarżnięci wysokimi podatkami oraz nadmierną biurokracją na WSZYSTKICH etapach inwestycji.

Jak to powinno wyglądać:

Polska, prywatna firma budowlana ze zgromadzonych środków, pożyczek oraz ściepy okolicznych rolników wykupuje teren na obszarze często nawiedzanym przed susze wraz z odcinkiem rzeki i buduje konkretnych rozmiarów zbiornik retencyjny wraz z jego systemami nawadniania.

Rolnicy płacą firmie za nawadnianie pól.

Kiedy przychodzi susza a ceny żywności rosną, rolnicy sprzedają towar z dużym zyskiem dzięki któremu pokrywają koszty irygacji oraz odnotowują zyski.

Firma szybko spłaca długi i wychodzi na swoje dzięki pieniądzom rolników.

Zbiornik może też zarabiać na rekreacji, oraz produkcji prądu.

Państwo wspiera działania firmy ponieważ są korzystne dla gospodarki oraz odciążają budżet państwa:

-zmniejszają wahania cen żywności spowodowane pogodą

-zmniejszają skutki susz i redukują koszta ich likwidacji

-zmniejszają skutki powodzi i redukują koszta ich likwidacji

#rolnictwo #gospodarka #ekonomia #polska #zboze #aferazbozowa #susza

#biznes

Data: 14.08.2019 21:16

Autor: reflex1

Rząd Szwajcarii ogłosił pierwsze wyliczenia na temat zamknięcia roku budżetowego. Na razie wychodzi im 2,8 mld chf nadwyżki, wobec zaplanowanych 1,2 mld.

Znając życie i ostrożność w szacunkach Helwetów to skończą pewnie z jeszcze większą nadwyżką. Na tamten rok zaplanowali sobie jedynie 300 mln nadwyżki, a skończyło się na prawie 3 mld.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia

Data: 14.08.2019 16:13

Autor: bmbcz01

Dzisiaj cały świat finansów drży, ponieważ odwróciła się krzywa rentowności obligacji. Oznacza to, że 2-letnie obligacje USA są oprocentowane wyżej niż 10-letnie.

O krzywej rentowności pisałem już kilka razy, może w którymś wpisie przybliżę jeszcze bardziej jej temat, ale teraz napiszę krótko dlaczego wielu analityków, traderów i innych pracujących w finansach zbladło na tę wiadomość.

Tak jak kiedyś pisałem, jest to dosyć ciekawy wyznacznik, który zapowiada nadchodzącą recesję. Sprawdzał się już od dawna, podczas 9 ostatnich kryzysów.

Nie mówi się jednak o jednej rzeczy. Faktycznie można rozpoznać dzięki temu, że recesja się zbliża, ale nie można tego określić w czasie. Minimalny czas kiedy pojawiła się recesja po pierwszym ujemnym spreadzie na 10l-2l obligacjacch to 10 miesięcy. Maksymalny to ponad 2 lata. Można więc założyć, że w tym roku recesja nas nie czeka.

Dla porównania, ostatnia recesja rozpoczęła się w grudniu 2007 roku a krzywa obligacji odwróciła się w grudniu 2005. Przeprowadziłem kilka skomplikowanych kalkulacji i wychodzi mi, że lag wyniósł +/- 24 miesiące.

Niedługo napiszę Wam Lurasy o co chodzi z tą krzywą obligacji i co odzwierciedlają krótko i długoterminowe obligacje tak, żebyście mogli przy niedzielnym rosole zabłysnąć finansową wiedzą :P

#bmbczogieldzie #obligacje #usa #recesja #ekonomia #gospodarka #pieniadze

Data: 13.08.2019 00:12

Autor: reflex1

O kurwa. Pierwszy raz od baaaardzo długiego czasu oglądam materiał TVP.

Toż to jak kronika filmowa z czasów komunizmu.

A już końcówka, że za 5 lat Polska dogoni Szwajcarię, to chyba nawet przebija PRL.

Niby stwierdzenie prawdziwe (chodzi o PKB), ale wykorzystane w materiale o mieszkaniach, dla większości zostanie zrozumiana zupełnie inaczej.

A co do PKB. Owszem w 2024 PL dogoni CH w PKB, ale nominalnym (35mln/8,5mln ludności)

PKB na osobę w tym samym 2024 będzie wynosiło w CH 97k $, w PL 23,5k. W roku 2018 było to odpowiednio 83k i 15,5k

Poniżej materiał z TVP

https://wiadomosci.tvp.pl/43895740/100-tysiecy-nowych-mieszkan

#polityka #polska #szwajcaria #ekonomia #pkb #propaganda

Data: 02.08.2019 00:20

Autor: Macer

nie wiem kurwa jak oni to liczyli ze im wyszlo ze polska nic nie straci

https://www.ft.com/content/3a35dfd6-b2cd-11e9-8cb2-799a3a8cf37b?fbclid=IwAR1UeWED6w5dVhWZbiVoqeOrovtIIf76B44cVY4eus1shyl6nyCWvSAhm6g

#ekonomia #brexit

chyba wzieli painta i tylko kolorowali ciemniej te kawalki co sa blizej bo co ma niby szwajcarnia stracic na tym

Data: 01.08.2019 15:20

Autor: bmbcz01

Wczoraj FED obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Nie jest to jakieś zaskoczenie, ale spotkało się to z dosyć dużą krytyką ekonomistów i uczestników rynku, ponieważ większość z nich uważa, że stopy procentowe powinny zostać obniżone o 50 pkt.

Szef FEDu – Jerome Powell podczas wczorajszego wystąpienia, na którym ogłosił powyższą decyzję uzasadnił, że rynek pracy w USA jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby przeprowadzania większych cięć, ale gdy będzie taka potrzeba, FED będzie kontynuował obniżki.

Tutaj mogę dodać, że podczas, gdy większość banków centralnych ustala stopy procentowe patrząc głównie na cele inflacyjne i utrzymywanie jej na odpowiednim dla rozwoju gospodarki poziomie, FED patrzy głównie na zatrudnienie w USA.

W nudnych mediach typu Bloomberg czy CNBC od razu zaczęli komentować tę sytuacje analitycy, specjaliści i przedstawiciele różnych instytucji finansowych, w większości twierdząc, że te miękkie faje z FEDu dały się namówić Powellowi, który sam jest ślepy. Niektórzy przypominali sytuację z 2007 roku, kiedy też FED zwlekał z obniżeniem stóp procentowych i wszystko jebło, ale w opinii mądrych ludzi sytuacja na rynkach jest zupełnie inna, więc myślę, że jeszcze trochę poczekamy na drącego ryja Jima "Bear Stearns is fine" Cramera, wypominającego w szale, że "oni nic nie wiedzą". Z drugiej strony pojawiły się głosy, że FED nie podejmuje decyzji patrząc na wall street tylko na zwykłych ludzi, stąd niezadowolenie bankierów. Moja osobista opinia jest taka, że stopy procentowe powinny zostać obniżone o 50 pkt bazowych, żeby dać kopa gospodarce USA w czasach, które nie są zbyt pewne. Należy zachęcić firmy do inwestowania, przyjmowania pracowników a rynek do większej aktywności.

#ekonomia #bmbczogieldzie

Data: 17.07.2019 21:20

Autor: drewniany

Zamówiłem paczkę przez inposta, wybrałem opcję przesyłka pobraniowa do paczkomatu.

Dziś idę sobie odebrać, ciesząc się że, szybko przyszła.

Chcę zapłacić a tu taki chuj, płatność tylko kartą lub jakimś blikiem, a ja mam tylko gotówkę. Konsultantka oczywiście uważa ze wszystko jest okej.

Nie można jak człowiek zapłacić pieniędzmi tylko jakieś duperele. W ogóle to jest coraz częstsze, automat? tak ale tylko karta lub telefon.

Litości ヽ( ͠°෴ °)ノ

#zalesie #paczkomaty #pieniadze #ekonomia

Poczta Polska poluje na telepajęczarzy. Złapała 8 tys., zostało ponad 6 mln

Data: 08.07.2019 19:06

Autor: dj_universe

money.pl

Poczta Polska w ciągu roku jest w stanie upolować 8 tysięcy telepajęczarzy. W sumie ściąga też 200 mln zł zaległych opłat abonamentowych – wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2018 rok.

#ekonomia #polska

"Bykowe" w Polsce już mamy. Mity na temat bezdzietnych

Data: 28.06.2019 00:07

Autor: raptor

bankier.pl

Jednym z rozważanych przez rząd scenariuszy jest specjalny podatek nakładany na bezdzietnych, czyli tzw. „bykowe”. Problem, że „bykowe” w Polsce już funkcjonuje, a dodatkowo samej koncepcji towarzyszy sporo mitów.

#ekonomia #podatki #bykowe

Uwaga Polacy! Nadciąga białoruska armia

Data: 12.06.2019 22:14

Autor: MariaAnna

rp.pl

Zarobki na Białorusi są 4x mniejsze niż w Polsce, a koszty życia na podobnym poziomie. Nic dziwnego,że tysiące z nich emigruje za pracą. Dokąd? Do Polski. Zjawisko przyśpiesza. "Polska jest dla białoruskich specjalistów atrakcyjniejsza nie tylko ze względu na duży rynek pracy, ale też podobny język"

#polska #bialorus #ekonomia #gospodarka

Zabrakło wody w Skierniewicach. Prezydent miasta powołał sztab kryzysowy

Data: 11.06.2019 16:33

Autor: kicioch2

wprost.pl

W Skierniewicach w województwie łódzkim brakuje wody. Jacek Pełka z Zakładów Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” w wywiadzie dla portalu naszemiasto.pl tłumaczył, że Polacy w końcu będą musieli przyjąć do wiadomości postępujące zmiany klimatu i uznać wodę za dobro luksusowe.

#polska #gospodarka #ekonomia #nauka #ciekawostki

Dzisiaj "Dzień Wolności Podatkowej"

Data: 08.06.2019 10:59

Autor: kisiel

korwin-mikke.pl

Centrum im. Adama Smitha obliczyło, że w tym roku “Dzień wolności podatkowej” przypada 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku.

“Dzień wolności podatkowej” jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. W tym roku “Dzień wolności podatkowej” przypada aż 2 dni później niż w ubiegłym roku.

Zmiana wynika m.in. z tego, że dynamika planowanego wzrostu PKB (o ok. 129 mld zł) będzie blisko dwukrotnie mniejsza od dynamiki wzrostu wydatków sektora finansów publicznych (o ok. 94 mld zł).

Dla porównania, w 2015 r. “Dzień wolności podatkowej” przypadał 11 czerwca, a w 2018 r. – 6 czerwca.

#ekonomia #polska #newsy #newsyzkraju

Bloomberg: Nawet jeśli Niemcy nie zapłacą reparacji Polsce i Grecji, powinni...

Data: 08.06.2019 09:50

Autor: zawodowy_partyjniak

forsal.pl

…wsłuchać się w żądania tych krajów. Żądania Grecji i Polski w kwestii wypłacenia im przez Niemcy reparacji za II wojnę światową są coraz większe. Może się wydawać, że to tylko chęć przypodobania się wyborcom, ale w rzeczywistości to próba ugruntowania w historii zasadności żądań (…)

#polska #hahard #historia #niemcy #ekonomia #iiwojnaswiatowa

Polska w światowej czołówce (8) pod względem pozycji kobiet na rynku pracy

Data: 06.06.2019 05:40

Autor: Filantrop

weforum.org

Tegoroczny ranking globalnej firmy PWC analizuje pozycję kobiet m.in. pod względem różnicy zarobków, równych szans czy bezpieczeństwa. Polska wyprzedza m.in. Niemcy, USA czyKanadę. Analiza dotyczy państw OECD więc można uznać, że czołowe miejsca przekładają się na pozycję w światowym rankingu.

#polska #ekonomia #ciekawostki #gospodarka #pracbaza #pieniadze

To już nie 500+, ale 470+. Tylko w kwietniu wartość świadczenia spadła o 5 zł

Data: 05.06.2019 18:45

Autor: zawodowy_partyjniak

money.pl

Ponad trzy lata temu pierwsze rodziny dostały świadczenia 500+. Wtedy jeszcze były piękne czasy deflacji, kiedy z miesiąca na miesiąc za 500 zł można było kupić coraz więcej. To jednak minęło. Ceny gnają w ostatnich miesiącach jak szalone. A 500 zł to nie to samo co trzy lata temu.

#polska #ekonomia #pieniadze #inflacja

Cuda się dzieją! Wpływy z CIT od firm i korporacji są aż o 58,7 proc....

Data: 05.06.2019 00:20

Autor: Filantrop

niewygodne.info.pl

O ile jeszcze w pierwszym roku rządów ekipy Tuska (2008) firmy i duże korporacje zapłaciły w Polsce 34,6 mld zł podatku CIT, to w już w ostatnim roku(2015) było to tylko 25,8 mld zł.Co takiego się wydarzyło, że po czterech pierwszych miesiącach tego roku wpływy z tytułu CIT wyniosły już 18,1 mld zł.

#polska #gospodarka #podatki #ekonomia #finanse #optymalizacja

Bodzio jest kojarzony z przejechaniem psa. Firma może się domagać odszkodowania.

Data: 03.06.2019 19:59

Autor: kicioch2

money.pl

Kierowca, który jadąc służbowym samochodem firmy "Bodzio", celowo potrącił psa, został już dyscyplinarnie zwolniony. Ta sytuacja może jednak naruszyć dobre imię pracodawcy, choć winy za nią nie ponosi. Może zatem domagać się odszkodowania za straty wizerunkowe. Takie sprawy coraz częściej…

#polska #ekonomia #gospodarka #pieniadze #praca

Data: 03.06.2019 13:17

Autor: bmbcz01

Według danych dot. kontraktów terminowych na stopę procentową w USA, obecnie możliwość obniżenia stóp do 2-2,25% obstawia 24,2% rynku. Ostatnio patrzyłem na to chyba 2 tygodnie temu i było to 3%. Dotyczy to decyzji, która ma być ogłoszona 19 czerwca.

W przypadku decyzji 31 lipca, na chwilę obecną prawdopodobieństwo obniżenia do 2-2,25% wynosi prawie 50%, pozostanie na obecnym poziomie 38,2% a 12% obniżenie do 1,17-2%.

#bmbczogieldzie #ekonomia #ciekawostki

Tony Blair: Europa nie ma szans z Chinami i Indiami bez zacieśniania współpracy.

Data: 02.06.2019 11:43

Autor: oneone1

twitter.com

Tony Blair mocno uderza w Brexit. W prosty sposób wyjaśnia, że średniej wielkości państwa jak Francja, Niemcy i UK nie mają szans w starciu z państwami o ogromnej liczbie ludności jak Chiny, czy Indie, jeżeli nie będą tworzyć koalicji / zacieśniać współpracy. Krótkie wideo po angielsku. Polecam.

#europa #swiat #ekonomia #technologia #polska #usa

Los Angeles pozywa Monsanto/Bayera przed sąd

Data: 01.06.2019 20:34

Autor: kicioch2

rp.pl

(…) Administracja Los Angeles zarzuca Monsanto, że przed dziesiątkami lat koncern wyrządził szkody ekologiczne. Teraz wniesiono w Kalifornii sprawę do sądu: Monsanto ma partycypować w kosztach oczyszczenia dziesiątek akwenów skażonych polichlorowanym bifenylem (PCB) i zapłacić odszkodowania (…)

#usa #prawo #ekonomia #rolnictwo #ekologia

Dzieci 1% najbogatszych 10 razy częściej zostają wynalazcami

Data: 30.05.2019 20:13

Autor: plodny_wykopek

bigthink.com

B. ciekawe badanie na dużej próbie (1.2 mln wynalazców z patentami w USA) pokazuje związek między dochodami rodziców a wynalazcami. Osoby z identycznymi zdolnościami, których rodzice zarabiali więcej niż 80% populacji zostali wynalazcami dwa razy częściej niż ci z rodzicami zarabiającymi <80%. [eng]

#ekonomia #nauka #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #gospodarka

Polska energetyka szoruje po dnie- notowania Tauronu i PGE najniższe w historii

Data: 30.05.2019 13:13

Autor: oneone1

businessinsider.com.pl

Kurs akcji Tauronu i PGE spadły w środę do historycznych minimów. WIG-Energia, indeks skupiający spółki energetyczne, również szoruje po dnie. Co się dzieje? - Najbliższe lata będą dla przedsiębiorstw z branży bardzo ciężkie, a inwestorzy już teraz dostrzegają ich napięte budżety.

#ekonomia #polska #pieniadze #gospodarka #energetyka #finanse

Data: 29.05.2019 09:38

Autor: bmbcz01

Prezydent Chin był dzisiaj w nocy naszego czasu z wizytą u jednego z tamtejszych producentów metali ziem rzadkich.

Od dłuższego czasu mówiło się, że Chiny mogą tym zaatakować, jednak do tej pory Chińczycy milczeli. Oficjalna wizyta w tamtym miejscu może być takim fakersem pokazanym w stronę Trumpa, który chciał wynegocjować lepsze dla USA warunki dealu handlowego. Chiny chcą pokazać, że oni też mają czym uderzyć. Nie są tak bezpośredni, ale sygnał według mnie jest jasny.

#bmbczogieldzie #wojnahandlowa #chiny #usa #trump #ekonomia

Data: 28.05.2019 12:19

Autor: bmbcz01

Pomijając polityczną działalność, której nie popieram, George Soros jest jednym z najwybitniejszych traderów na świecie. Jego działania w tym obszarze można wyłącznie podziwiać.

I tak sobie myślę…

!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ostrzegam, że to może zabrzmieć jak teoria spiskowa, więc jak ktoś jest wrażliwy na takie rzeczy to nie polecam czytania mojego wpisu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jakiś czas temu wypowiedział się, że sprowadzanie tylu imigrantów do Europy to był błąd (╯°□°)╯︵ ┻━┻

I tak sobie pomyślałem, skoro teraz gospodarka Niemiec i Francji zwalnia, Europa ma szansę wejść w kryzys z przytupem to czy nie były to działania zaplanowane przez Sorosa? I zobaczymy w najbliższych latach jak stary lis zrobi ostatni mega potężny short sell (gra na spadki) na euro? Już kilka razy trząsł gospodarkami państw przez rynek walutowy, może zrobił sobie dobrą podkładkę. Poza tym pokazywał już, że nie liczy się z ludźmi, jezeli chodzi o zysk.

#bmbczogieldzie #forex #soros #europa #ekonomia #euro #teoriespiskowe

Data: 28.05.2019 09:46

Autor: bmbcz01

Trump powiedział, że nie będzie takiego dealu handlowego z Chinami jak ten, który proponował zanim Chiny zaczęły "renegocjować". Osobiście nie twierdzę, żeby deal był teraz jakoś szczególnie szkodliwy czy jego warunki zmieniły się znacznie. Podejrzewam, że Trump będzie chciał większej kontroli nad wprowadzanymi zmianami, które miałyby bronić własność intelektualną amerykańskich firm.

Trump poczuł się bardzo pewnie i jest to według mnie znak, że konflikt będzie zmierzał powoli do końca. Na razie Trump powoli odkrywał kolejne karty a Chińczycy nie chcieli zbytnio się angażować. Atak na amerykańskich rolników był raczej symboliczny, ponieważ Trump zapowiedział wynagrodzenie im strat spowodowanych polityką zagraniczną. Wygląda na to, że Trump potraktował to jako inwestycję a wygrana w tym konflikcie będzie oznaczała ogromny z tej inwestycji zwrot.

Zastanawiam się czy to dobry czas, żeby zacząć myśleć o większych zakupach akcji amerykańskich firm. Apple już mam i chętnie powiększę pozycję. Może na Tesli jest niedoszacowanie i ona może zyskać na uciszeniu sytuacji z metalami ziem rzadkich a dzięki działaniom amerykanów nad uniezależnieniem się od Chin w długim terminie, Tesla + branża energii odnawialnej być może będzie dobrym wyborem w nadchodzących miesiącach. Osobiście czekam na jakieś wieści z Brazylii w tym temacie, ale pewnie szybko one nie nadejdą. Ale to, co napisałem wyżej to tylko luźne przemyślenia, które na pewno będę dla siebie analizował głębiej.

Ogólnie sytuacja bardzo ciekawa, ale nadal bardzo niepewna.

#ekonomia #gospodarka #gielda #bmbczogieldzie #chiny #usa #trump

Data: 27.05.2019 11:12

Autor: Submission

Odnośnie mojego wpisu, który trącił o atak na "janosikowe". Druga sprawa, powinien być natychmiast wprowadzony wymóg "lokalnego centrum interesów życiowych". Nie może być tak, że w Warszawie jest zarejestrowanych pierdylion firm, tam płacą podatki, a pracowników/biura/zakłady mają np. w Szczecinie. Warszawę wybierają, bo najciemniej pod latarnią, ładny adres i blisko do polityków. Zastanówcie się, ile kasy przybyłoby waszemu miastu ;)

#firma #gospodarka #ekonomia

Ukraiński konsul: ponad milion Ukraińców może starać się o polskie obywatelstwo

Data: 26.05.2019 20:04

Autor: zawodowy_partyjniak

kresy.pl

"Polska wydała Ukraińcom ponad milion kart Polaka. To znaczy, że oni po roku mogą stać się polskimi obywatelami". (…) Ukraińska ambasada w Polsce: Prawie 300 tys. Ukraińców otrzymało zezwolenie na pracę, a ponad 2 mln wizy. Oficjalnie na Ukrainie żyje 140 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia

#polska #hahard #ukraina #kresy #geopolityka #ekonomia

Data: 24.05.2019 10:19

Autor: bmbcz01

Zadałem wczoraj prowokacyjnie pytanie co kieruje ludźmi, którzy uważają, że deflacja jest dobra dla gospodarki.

Pojawiały się abstrakcyjne koncepcje "10% inflacji", zmniejszenia długu publicznego (choć przy deflacji jego wartość rośnie), zwiększenia inwestycji (choć inwestycje tracą na opłacalności), banków centralnych, które są w, uwaga, "prywatnych rękach". Inflacja też według niektórych służy do "okradania obywateli", zupełnie tak, jakby obywateli inflacja dotyczyła, ale dla banku centralnego ona magicznie znikała. Przyszedł diabeł do banku centralnego i zabrał inflację do piekła. Nie wspomnę już o poglądzie, że banki centralne drukują pieniądze, żeby je komuś dać. Nie wiem komu, Żydom, Rockefellerom, bankierom z wall street, może jeszcze ludziom-jaszczurkom. A drukują je tak losowo, jak się skończą, nie bacząc na ustalaną rok-rocznie politykę monetarną.

Do tej pory myślałem, że ta cała polsko-korwinistyczno-neoaustriacka "szkoła" ekonomii polegała na uproszczeniach, przestawiania ekonomii jako zbitej witryny w sklepie, czy innych szkodliwych uogólnień, ale teraz widzę, że jest znacznie gorzej. To jest przeciwstawianie się nauce i negowanie wszelkich badań. Historia gospodarek wielu państw pokazuje, że deflacja miała straszne skutki a państwa, które np. w latach 90 odeszły szybciej od polityki utrzymywania inflacji na niskim poziomie miały zdecydowanie szybszy wzrost gospodarczy. Ale ekonomiczni płaskoziemcy powiedzą, że chlebek będzie tańszy o ten 1%, ludzie będą mieli dzięki temu pieniądze a z całą resztą jakoś to będzie, bo przecież musi się ułożyć.

Ja rozumiem, że oglądając za młodu kryzys w 2008 roku, obecnie mamy niewielkie zaufanie do banków. Ale dlaczego do banków centralnych? Przecież te banki istnieją po to, żeby duże instytucje finansowe nie działały, zaślepione zyskiem, na szkodę obywateli, co jest strasznie trudnym zadaniem, ponieważ walczą z instytucjami nie tylko bogatymi i potężnymi, ale też kreatywnymi. Ale nawet nie trzeba nawet ufać bankom centralnym, żeby spojrzeć na dane historyczne.

O ile w przypadku szczepionek i kształtu ziemi wiele osób jest w stanie bronić się przed głupotami, ponieważ biologia, geografia i fizyka w szkołach przystosowały ich do odsiewania największych bzdur, o tyle brak jakiejkolwiek edukacji ekonomicznej kiedyś doprowadzi ten kraj do tragedii. Ekonomia dotyczy nas wszystkich w ogromnym stopniu. Setki lat kształtowania się obecnego systemu finansowego nie były robione wyłącznie po to, żeby zaszkodzić obywatelom na całym świecie.

Jakby ktoś chciał dowiedzieć czegoś nt. ekonomii i chciałby skorzystać z naukowego źródła, polecam książkę "Podstawy Ekonomii" Milewskiego. Jest to pierwsza książka z którą mają styczność studenci ekonomii i daje bardzo fajny ogólny pogląd na mikro i makro ekonomię.

#ekonomia #plaskaziemia #teoriespiskowe

Data: 23.05.2019 20:55

Autor: bmbcz01

Ale dzisiaj czerwono na giełdzie. Do godziny 13:20 NY: Nasdaq Composite -1,80%, S&P500 -1,54%, DJI -1,58% Russ 2k -2,30%. W górę indeks nieruchomości.

Ropa już podchodzi powoli pod -6%.

https://www.youtube.com/watch?v=Upez33EGiRA

Ale przypadkowo wyszedł mi też pozytywny akcent. Kolejny trejd wrzucony dla zabawy zarobił na dobrą imprezę w weekend. Wczoraj po zamknięciu ropy otworzyłem longa na Beyond Meat za pieniądze przeznaczone na zabawę na giełdzie i trading. I Wczoraj kupiłem jak było -0,7%, zamknięcie na +0,17% a dzisiaj zrobiło ponad 2,5%, co dzięki dźwigni 1:5 daje mi 1,5k USD, które z chęcią w sobotę przepiję. W ogóle dziwna ta spółka. 320% od IPO, niesamowity wynik. Jak to mówią fake meat, real money :D

Jutro raczej nic nie otwieram, zamknę tylko BYND. Zobaczymy co przyniesie kolejny tydzień :D

Osobiście martwi mnie wzrost rentowności obligacji krótkoterminowych. Zaplanowane zwiększenie stóp procentowych jeszcze przyspieszy ten proces. Może to świadczyć o coraz mniejszym zaufaniu do rynku. Przy poprzednich recesjach był to dobry wyznacznik zbliżającego się kryzysu. Na chwilę obecną krzywa rentowności obligacji wygląda dobrze, ale jak rentowność obligacji krótkoterminowych przewyższy rentowność obligacji długoterminowych to ja osobiście uciekam z moimi pieniędzmi i czekam aż wszystko jebnie, bo będzie okazja kupić taniej.

Dla zobrazowania o czym mówię:

Sierpień 2000:

Sierpień 2000

Styczeń 2003:

Styczeń 2003

Maj 2007:

Maj 2007

Marzec 2008:

Marzec 2008

Wczoraj:

Wczoraj

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #ekonomia #pieniadze

Data: 22.05.2019 12:57

Autor: Submission

Jak Niemiec dba o swoją kolonię na przykładzie Polska-Niemcy? Gdy Niemiec otwiera u nas firmę, wysyła kilku swoich do zarządu, a inżynierów i całą siłę roboczą zatrudnia u nas. Przykład, VW. Cały zarząd oprócz prezesa to Polacy.

Jak Chińczyk dba o swoją kolonię na przykładzie Chiny-Kenia? (mam tam znajomego). Chińczycy ściągają do kolonii milion swoich, którzy przejmują wszelkie branże. Znajomy mówi, że Chińczycy jeżdżą nawet na taksówkach i sprzedają klapki na lokalnym bazarze. Oczywiście, używają też lokalnej siły roboczej, ale muszą mieć murzyńskich zarządców. Biorą takich najbardziej uległych, wysyłają ich do Chin na szkolenie ideologiczne. Całościowy efekt jest taki, że Kenia ma gigantyczne długi w Chinach i do gospodarki wkradł się rasizm, nie jesteś Chińczykiem, nie podskoczysz. Chiny przejęły tak wiele państw w Afryce.

#gospodarka #ekonomia

Data: 22.05.2019 10:39

Autor: bmbcz01

Dzisiaj zamiast o krypto, napiszę Wam o zwykłych walutach. Konkretnie o Franku Szwajcarskim i Euro. Myślę, że osoby, które uważają dodruk pieniądza za całe zło tego świata, będą mogli spojrzeć na to z innej perspektywy, że nie jest to widzimisie banków centralnych, ale walka z potężnymi przeciwnikami w obronie interesów zwykłych ludzi.

Zawołam @Shadow, ponieważ był zainteresowany rynkiem Forex, ale odradziłem mu to twierdząc, że jest to bardzo trudny rynek i dalej tak uważam. Przedstawię tutaj analizę, którą usłyszałem podczas rozmowy z moim znajomym i bardzo mnie zaintrygowała, choć wcześniej nie interesowałem się tym tematem prawie w ogóle.

Cofnijmy się zatem do 15 stycznia 2015 roku. Daty, która dla posiadaczy kredytów we Frankach była wyjątkowo przykra. Podobnie dla traderów, którzy w wielu przypadkach przypadkach tracili ogromne pieniądze i niejednokrotnie zostawali z długami, ponieważ ich stop-lossy, tak ważne podczas grania na dużej dźwigni, nie miały szansy zadziałać. Data ta, została określona mianem czarnego czwartku i niosła za sobą bardzo duże konsekwencje na całym świecie a rykoszetem oberwały również giełdy i prawie wszystkie branże, w tym najbardziej chyba budownictwo i nieruchomości. Teraz, wiadomo, sytuacja została przeanalizowana z każdej perspektywy, ale wtedy wielu analityków uważało, że nie dało się tego przewidzieć.

Otóż dło się. Wśród ogromnej ilości ofiar, było wielu ludzi, którzy z dnia na dzień stali się milionerami.

Ale przechodząc do sedna sprawy, należy cofnąć się do roku 2011. Bank Narodowy Szwajcarii zdewaluował Franka do poziomu 1,20 za 1 Euro. Zapowiedział, że będzie bronił tego kursu poprzez nieograniczony dodruk Franków, które wymieniane byłyby na Euro. Bardzo ciekawa informacja, po której kurs powinien poszybować w górę. Tak jednak się nie stało. Kurs ledwo drgnął. Zatem wydaje się, jakby Bank Szwajcarii grał przeiwko komuś równie potężnemu. No i nic się nie działo przez kolejne 3 lata.

Aż do roku 2014, pod koniec którego kurs zaczął spadać, więc aby utrzymać swoje założenia, bank Szwajcarii podjął decyzję o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. Granica 1,20 została obroniona, jednak po takiej informacji kurs powinien pójść zdecydowanie do góry i bardzo dziwnym zachowaniem były lekkie wahania w górę i w dół.

Ktoś potężny przeciwstawiał się Narodowemu Bankowi Szwajcarii. I musiała to być jakaś wielka instytucja z nieograniczonymi pieniędzmi. Jakieś ogromne fundusze, albo bankierzy z Goldmana czy JP Morgan lub europejskich odpowiedników. Oczywiście była też szansa, że np. dyktatorzy uciekają ze swoimi pieniędzmi, ale czy oni są w stanie równoważyć bank centralny przez tyle czasu? I czy uznali przypadkiem ten moment za dobry, przecież logicznym rozwiązaniem byłoby poczekanie jeszcze chwili. Więc bardziej prawdopodobną była sytuacja, że było to tzw. smart money. W przeciwieństwie do nich, tzw. dumb money wierząc w zapewnienia Banku Centralnego zajmowało długie pozycje (grało na wzrosty).

No i ktoś uważny stwierdzi "ale co z tego bmbcz? Ja bym na tej podstawie nie grał na spadki". No jasne, bo kto normalny grałby przeciwko Bankowi Szwajcarskiemu.

Ale spójrzmy teraz na tą sytuację szerzej, żeby nie było tak prosto. W tamtym czasie dolar amerykański zaczął umacniać się wobec Euro. Obrona kursu Franka w stosunku do Euro powodowała, że Frank również osłabiał się w stosunku do Dolara. Bank Szwajcarii nie mógł już sobie na to pozwolić a utrzymywanie dotychczasowego stanu kosztowałoby dziesiątki miliardów euro każdego dnia. Brutalna gra na kilku frontach nie pozwoliła na dalsze prowadzenie równej gry i 15 stycznia 2015 roku szef Szwajcarskiego Banku Narodowego ogłosił, że ich dotychczasowa polityka obrony kursu na poziomie 1,20 zostaje porzucona.

I wtedy pewne było, że to wszystko pierdolnie. I pierdolnęło, zostawiając wielu traderów z niczym, albo z długami, brokerów ze stratami, kredytobiorców z ratami, na które nie mogli sobie pozwolić. Z 1,20 CHF kurs EUR spadł do 0,85 CHF. Pojawiła sie luka na ok. 20%, największa w historii, więc ominięte zostały zapewne wszystkie stop-lossy. Dla wielu ludzi był to koszmar. Strach się nawet zastanawiać nad wszystkimi konsekwencjami.

I poniżej wrzucę lekki offtop o frankowiczach, możecie pominąć, bo jest tam niepopularna opinia.

W związku z powyższym zachęcam do zastanowienia się dwa razy, kiedy ponownie będziecie chcieli mówić bardzo źle o Frankowiczach, bo wiem, że wielu ma w zwyczaju ich wyśmiewanie. Nie jestem frankowiczem, jestem na to za młody, nie miałem w życiu żadnego kredytu, ale rozumiem, że dla wielu ludzi, którzy chcieli kupić własne mieszkanie lub dom dla swojej rodziny, kredyt we Frankach był jedyną możliwością. Było tak, ponieważ banki czasem nie chciały dawać kredytów w PLN czy innej walucie, szczególnie jeżeli chodziło o hipoteki i większe kwoty. Co miała zrobić więc osoba, której zmanipulowany, nic nie wiedzący o gospodarce kasjer sprzedawca przedstawił, że jeden z najpotężniejszych Banków Centralnych będzie bronił kursu na poziomie 1,2 CHF, przedstawił doniesienia prasowe, statystyki, uspokoił i sprzedał kredyt. Dostał za to pewnie 100zł prowizji więcej niż za kredyt w PLNach i nie zdawał sobie nawet sprawy, że będzie to oznaczało dramat wielu rodzin. Taka moja sugestia, dla tych, którzy lubią się śmiać z czyjejś tragedii. I jestem w stanie się założyć, że większość z Was nie ma tak dużej wiedzy z ekonomii, gospodarek światowych, wojen walutowych czy polityki monetarnej, żeby móc rozsądnie ocenić sytuację w której się wtedy ci ludzie znajdowali. A frankowicze to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Mnie osobiście to mega smuci. Pewnie niektórzy z Was oglądali film Big Short, który choć dotyczył innego tematu, jeden cytat sprawdza się doskonale.

"Wiecie czego nie nawiczę w bankowości? Tego, że redukuje ludzi do liczb. Tu są liczby – bezrobocie idzie o 1% w górę, 40000 ludzi umiera"

https://www.youtube.com/watch?v=0k5aVLi_yhM

I z tym Was zostawię.

#bmbczogieldzie #ekonomia #politykamonetarna #gospodarka #frankowicze #pieniadze

Data: 21.05.2019 22:50

Autor: bmbcz01

Technologiczne spółki w górę i w rezultacie ciągną całą giełdę na plus. Apple ponad 1,8% w górę, Facebook ponad 1%, Netflix +1,71, Google 0,88%. Z FAANG jedynie Amazon poszedł w dół o 0,21%.

Indeksy Dow Jones +0,77%, S&P500 +0,85%, NASDAQ COMPOSITE +1,08%.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że USA wycofuje się z sankcji nałożonych na Huawei. Spółki z branży 5G zareagowały na to pozytywnie, między innymi Verizon +0,83%, AT&T 0,68%, Intel +2,02%. W przypadku Intela pozytywną informacją było to, że utrzymali pozycję światowego lidera producentów półprzewodników. W 3 kwartale 2018 roku stracili tę pozycję na rzecz Samsunga, w 4 kwartale pozycję odzyskali i zdołali to utrzymać w Q1 2019.

W ogóle oczy inwestorów zwrócone są w stronę Trumpa i Xi Jinpinga. Trump stwierdził, że nie podjął jeszcze decyzji czy nałożyć cła karne dla kolejnych chińskich produktów, których export do USA wynosi 325B dolarów. W mojej opinii nie wprowadzi niczego do momentu ich spotkania na szczycie G20 w Japonii, więc giełda będzie miała trochę spokoju. Choć na pewno będzie widać strach inwestorów.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze #ekonomia

Data: 08.05.2019 22:20

Autor: reflex1

W latach 2007-17 #szwajcaria przekazała w ramach europejskiego funduszu spójności 1,3 mld chf na rozwój państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku (w 2010 dołączyła Rumunia i Bulgaria).

Aż 489 mln otrzymała #polska

Teraz Helweci powinni znowu wpłacić ponad miliard na ten fundusz, ale nie mogą się dogadać między sobą w parlamencie. Cześć parlamentarzystów warunkuje tę wpłatę zaprzestaniem przez UE szantażowania CH w sprawie niechęci do podpisania tzw. układu ramowego określającego współdziałanie na lini UE-CH (Szwajcaria chce jeszcze przedyskutować pare punktów, a UE twierdzi ze nie ma takiej opcji).

#swissinfo #ekonomia #gospodarka

Afera SKOK - rzecz o kolejnych 300 mln. zł

Data: 07.05.2019 20:55

Autor: SkaranieBoskie

money.pl

W skrócie: w/g artykułu Kasa Krajowa SKOK jest winna Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu jakieś 300 mln. zł.

Nie do końca rozumiem ten artykuł: z tego, co widzę, to punkt 1a "(…) Kasa Krajowa przekazuje bezzwrotnie i nieodpłatnie Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, na jego wniosek, wolne środki funduszu stabilizacyjnego na wypłaty środków gwarantowanych zgromadzonych w kasach, do wysokości, w jakiej kwota zobowiązań z tytułu środków gwarantowanych przewyższa środki funduszu kas do wykorzystania" został już usunięty z ustawy – a przynajmniej tak widzę tutaj

O co tak naprawdę chodzi?

#polityka #gospodarka #ekonomia

Data: 02.05.2019 14:20

Autor: reflex1

Szwajcaria w roku 2018 zanotowała rekordowe wpływy podatkowe; 55,12 miliardów chf.

Z VATu 22,64 mld. Z tym ze tutaj VAT wynosi 7,7% a na rzeczy pierwszej potrzeby 2,5%

Oraz 22,45 mld z podatku federalnego. Najwyższa stawka to 10%

W tej sumie nie są wliczone składki, które wpłacają kantony do wspólnej kasy.

#szwajcaria #swissinfo #ekonomia #podatki

Data: 01.05.2019 14:14

Autor: Judasz

Sprawiedliwość według PiS

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą i płaci 19-procentowy podatek liniowy. Dochód to 3 mln zł. W rozliczeniu za 2018 r. zapłaci fiskusowi 570 tys. zł. Za 2019 r. podatek zwiększy się o daninę solidarnościową, czyli 4 proc. liczone od nadwyżki ponad 1 mln zł. Będzie to 80 tys. zł (2 mln zł x 4 proc.). Pan Kowalski za 2019 r. zapłaci więc fiskusowi 650 tys. zł (570 tys. zł + 80 tys. zł).

#gospodarka #ekonomia #podatki

Data: 25.04.2019 19:14

Autor: drewniany

-Zabiorę ci portfel

-Dam go osobie o której względy zabiegam

-Możliwe że, ty także zabiegasz o jej względy

-Ta osoba będzie mi wdzięczna i zyskam jej przychylność

-Dla siebie wziąłem tylko kilka złotych

-Powiem ci że, to dla naszego wspólnego dobra

-Dodam że, jak spróbujesz schować przede mną portfel masz wpierdol

-To nie kradzież

-Profit

#gospodarka #ekonomia #kapitalizm #socjalizm

Data: 24.04.2019 09:45

Autor: bmbcz01

Dzień dobry. Dzisiaj przygotowałem dla Was więcej newsów. Większość o Ethereum i Ripple. Będzie jeszcze dłużej niż zwykle, więc nie przedłużam wstępem i zapraszam:

[̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

Ostatnie 24 godziny to spadki na altcoinach i dalszy wzrost BTC o niecałe 2% na 5600+ USD. Nawet Binance Coin spadł o ponad 5%, pomimo ostatnich hucznych informacji o przeniesieniu coina na Binance Chain (oryginalnie był tokenem stworzonym na sieci Ethereum).

 1. Deloitte ogłosiło, że do swoich rozwiązań opartych o blockchain, porzuca Ethereum i przenosi się na VeChain. To już druga, obok PwC, firma z wielkiej czwórki, która korzysta z VeChain. Według Deloitte daje on więcej możliwości niż Ethereum.

 2. Ale to nie jest tak negatywna informacja dla Ethereum, jak mogłoby się wydawać. Societe Generale, jeden z największych francuskich banków, wyemitował pierwsze obligacje na publicznym blockchainie. Obligacje warte około 100 milionów Euro zostały wyemitowane w formie tokenów właśnie w sieci Ethereum. Zgodnie z notą prasową na stronie Societe Generale, wykorzystanie tokenów opartych na Ethereum jest "bardziej wydajnym procesem" i oferuje lepszą transparentność, szybsze wdrożenie rozwiązań informatycznych, szybsze transfery i rozliczenia. Możliwe, że takie posunięcie dużego banku są pokłosiem francuskich regulacji, o których nie dawno pisałem.

 3. Kręcąc się w temacie Ethereum i żeby nie było tak kolorowo, pojawiają się w branży głosy, że Binance Chain może mieć wpływ na coraz mniejsze zainteresowanie Ethereum. Nowy blockchain jest bardziej atrakcyjny dla deweloperów i szybszy. Sam CEO Binance stwierdził jednak, że ETH ma większe możliwości i negatywne opinie o ETH w branży mogą być przesadzone. Kolejnym argumentem przemawiającym za ETH jest jego duża płynność i większa decentralizacja.

 4. Bank Rezerw Indii (RBI) wykluczył ze swoich regulacji startupy związane z kryptowalutami. RBI stworzyło sandbox, aby ułatwić implementację nowych technologii finansowych i jednocześnie mieć większy wgląd w nowo powstające rozwiązania. RBI stwierdziło, że akceptuje aplikacje od startupów blockchainowych, ale nie kryptowalutowych z głównym akcentem na ICO. Jestem ciekawy jak to rozdzielili, ale domyślam się, że regulacyjny sandbox będzie otwarty na firmy, które na zlecenie przygotowują prywatne blockchainy.

 5. Obserwowane przez 200 osób konto na Twitterze rozpoczęło dyskusję z CTO Ripple, Davidem Schwartzem oskarżając, że ten wyprzedaje swoje XRP i "musi wiedzieć o czymś, co spowoduje spadki". Rozpoczęło to sporo dyskusji na Twitterze, Schwartz i inni fani XRP pisali, że anonimowe, małe konto nie jest wiarygodne. Przeciwnicy zaś pisali, że wierzą we wpisy tego konta i dla nich to jest sygnał, że cena XRP pójdzie w dół. Po kilku godzinach burza przeszła, ale w tym czasie cena XRP spadła z 0,326 USD na 0,298 USD. Obecnie cena XRP wynosi 0,319261 USD.

 6. Wśród osób zarzucających, że anonimowe konto nie jest wiarygodne, przytaczane było badanie firmy Weiss Crypto – firmy, która zajmuje się podsumowaniem aktywów cyfrowych oraz określaniem ich potencjału pod względem technologii i globalnej adopcji. Weiss Crypto Rating analizuje kryptowaluty pod względem tech/adoption grade dla długoterminowych inwestorów oraz risk/reward grade oparte o wskaźniki krótkoterminowe. W tym pierwszym badaniu, wśród 120 analizowanych coinów, XRP znalazło się na pierwszym miejscu. Jednym z czynników przyznania pierwszego miejsca była dobra pozycja do konkurowania ze SWIFTem. Na drugim miejscu znalazł się EOS, również z ratingiem "A" jako największy konkurent Ethereum. Ostatnią krypto z ratingiem "A" jest Bitcoin, którego szansę upatruje się w pozostaniu popularnym środkiem przechowywania wartości. Najnowsza wersja badania pochodzi z 28 Marca 2019.

 7. Pozostajemy w temacie XRP. SBI Holdings, o którym pisałem już kilkukrotnie, opublikowała podczas konferencji Daiwa Invest w Tokio dokument o nazwie "Sustaining an Increase in Corporate Value". W dokumencie poinformowała, że współpracuje z amerykańską CoVenture Capisal na polu zwiększania stosowania XRP. W tym celu stworzona będzie spółka o kreatywnej nazwie SBI-CoVenture Asset Management. Spółka ma zarządzać SBI-CoVenture Asset Management Fund, który będzie inwestował środki na stworzonej przez SBI giełdzie SBI Virtual Currencies, w której wyjściową walutą jest XRP. Oprócz różnych kryptowalut, fundusz będzie inwestował w krótkoterminowe obligacje USA, indeksy, akcje, kontrakty na złoto itp. SBI będzie finansowało 60% tego przedsięwzięcia, pozostałe 40% CoVenture Holding.

 8. Tajski Siam Commercial Bank, najstarszy bank w Tajlandii poinformował, że skrócił czas wykonywania przelewów zagranicznych z 2 dni do 1 minuty, dzięki wykorzystaniu technologii Ripple. SCB poinformowało, że inwestuje w Ripple, ponieważ jest to główne rozwiązanie blockchainowe dla organizacji. Wiadomo obecnie, że SCB korzysta z RippleNet, ale nie wiadomo nic o wykorzystaniu xRapid i XRP, więc zakładam, że sam coin nie jest wykorzystywany do przeprowadzania transakcji.

Na dzisiaj to wszystko. Cieszą mnie regulacje Francuzów i ich wykorzystanie publicznych blockchainów do emisji obligacji korporacyjnych. Wydaje się, że Francja będzie liderem wprowadzania regulacji kryptowalutowych w Europie i do tej pory wygląda to u nich na prawdę dobrze. Firmy z licencją, dodatkowe zabezpieczenia, proste podatki i możliwość wykorzystania nowych technologii finansowych bez obaw może stać się motorem napędowym różnych kryptowalut i adopcji technologii blockchain w Europie i nawet na świecie. Ja trzymam za to mocno kciuki, ponieważ w przeciwieństwie do wielu osób siedzących w branży kryptowalutowej uważam, że następnym krokiem nie jest masowa adopcja kryptowalut a stworzenie sensownych regulacji, otwierających bramy do bezpiecznego korzystania z krypto oraz inwestowania bez strachu o podatki czy kaprysy urzędników.

Do jutra Lurasy.

#kryptowaluty #bitcoin #btc #ethereum #eth #ripple #xrp #ekonomia #inwestycje

Data: 16.04.2019 11:28

Autor: bmbcz01

Sieeeemanko, witam w mojej kuchni i zapraszam na kolejny wpis o tym co się dzieje w świecie krypto

[̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

[̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

 1. SBI Holding kupił część udzałów FXCoin, kryptowalutowego start-upu, który chce uruchomić giełdę kryptowalut w Japonii. Nie wiadomo dokładnie ile udziałów posiada SBI Holding, ale to japońskie, finansowe uber korpo na pewno będzie bardzo mocnym punktem zaczepnym w realizacji starań FXCoin. Zbyt wiele na razie nie wiadomo, ale osobiście spodziewam się jednej rzeczy. Jako, że SBI Holding wypowiadał się o swoim wsparciu projektu Ripple oraz XRP, można przypuszczać, że jedną z par wyjściowych będzie XRP. SBI coraz mocniej wchodzi w świat kryptowalut i może w przyszłości bardzo dużo namieszać. Wcześniej uruchomili produkcję chipów do kopania krypto oraz kupili udziały w R3 Corda, których posiadają 60%.

 2. The National Payments Corporation of India ogłosiła, że zastanawia się nad wprowadzeniem blockchain w celu usprawnienia procesu płatności. NPCI jest organizacją, która odpowiada za transfery pieniężne między wszystkimi bankami w Indiach. Stworzona została we współpracy z Bankiem Rezerw Indii oraz Indian Banks Association. W swoim komunikacie NPCI oznajmiło, że ich celem jest opracowanie elastycznego i skalowalnego rozwiązania blockchain.

 3. Ostatnio pisałem, że największa giełda kryptowalut na świecie, Binance zagroziła, że zdelistuje Bitcoin Cash Satoshi Vision za oszustwa twórcy tego coina. Teraz już jest to oficjalne, BSV została zdelistowana z Binance. Ta informacja przeszła przez branżę jak burza, ponieważ wcześniej mówiło się, że BSV będzie konkurowało z Bitcoin Cash o miano najlepszej podróby Bitcoina. No dobra, podróba to moje zdanie i napisałem to specjalnie, żeby wyrazić moje uczucia do tych coinów. O zdelistowaniu mówią też inne duże giełdy, takie jak Kraken i Shapeshift. Jedyną giełdą, która wydała oficjalny komunikat, że nie zamierzają w najbliższym czasie zdelistować BSV, jest OKEx, która stwierdziła, że BSV nie spełnia ich wewnętrznych kryteriów delistacyjnych. Tak czy inaczej, BSV jest według mnie skończone.

 4. Bruno Le Maire, Minister Finansów we Francji powiedział, że zaproponuje europejskim partnerom stworzenie wspólnych ram regulujących kryptowaluty opartych na doświadczeniu francuskim. Francuski rząd w zeszłym tygodniu podpisał ustawę, która ma zachęcić start-upy kryptowalutowe oraz inwestorów instytucjonalnych do osiedlenia się we Francji, oferując uregulowane podejście podatkowe oraz certyfikaty dla podmiotów działających w obszarze krypto, stanowiące pozwolenie na prowadzenie takiej działalności. Pozwoli to też na kontrolowanie odprowadzanych podatków przez te instytucje. Francja jest pierwszym ważnym krajem, który wprowadził regulacje dotyczące kryptowalut. W innych krajach są one albo nieuregulowane (jak w Polsce), albo częściowo lub całkowicie zakazane (jak w Chinach).

 5. Kompletnie inne podejście ma Litwa, która pracuje nad nowym prawem kryptowalutowym. Według nieoficjalnych źródeł, prawo to ma przewyższać europejskie dyrektywy dotyczące prania brudnych pieniędzy oraz zaostrzenie kontroli osób i instytucji zajmujących się kryptowalutami. Bank Litwy ostatnio ostrzegał, że uczestnicy rynku finansowego nie powinni interesować się kryptowalutami. Jeszcze nie tak dawno, podczas gdy Narodowy Bank Litwy konsultował z komercyjnymi bankami podejście do kryptowalut i ich potencjalny wpływ na rynki finansowe uważano, że Litwa podejmie działania, aby stać się krajem przyjaznym kryptowalutom. Stała się od tego czasu siedzibą wielu ICO (nowo emitowanych kryptowalut) i innych projektów kryptowalutowych. Jeżeli te informacje się potwierdzą, może to wywrzeć sporą presję na lokalne firmy działające w tym obszarze.

 6. Corporate Traveller, największa w Wielkiej Brytanii firma działająca w branży travel management, będzie akceptowała Bitcoiny. Wczoraj zostało ogłoszone partnerstwo z firmą BitPay, która daje możliwość firmom akceptowania płatności w kryptowalutach i rozliczając je tradycyjnymi walutami. Według Corporate Traveller jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na akceptowanie tej formy płatności.

I to na dzisiaj tyle. Jak ktoś czyta moje wpisy dot. krypto pewnie już zauważył, że świat kryptowalut stoi przed kolejnymi istotnymi drzwiami. I nie jest to na razie masowa adopcja, ale raczej stworzenie prawa regulującego tę branżę. Na pewno chęć działania Francuzów na tym polu może stanowić pewnego rodzaju przełom. Już nie jest to jakiś mało znaczący, afrykański kraj, który za łapówki powiedział, że można u nich oficjalnie używać którejś dziwacznej kryptowaluty. Już nie jest to Wenezuela, która stworzyła petro jako ostatni kwik przed wykrwawieniem.

Obecnie w Polsce nie ma odpowiednich regulacji dot. krypto i jest problem nawet z tak podstawową rzeczą jak rozliczenie się z podatku. Osobiście mam wydaną indywidualną interpretację prawa podatkowego, więc problem rozwiązany, ale jest wielu inwestorów (w tym kilku moich znajomych), którzy mogą mieć niezły ból głowy. Należy więc czekać i obserwować. Jestem pewny, że w końcu doczekamy się odpowiednich regulacji i będziemy mogli bez obaw obracać kryptowalutami.

#kryptowaluty #blockchain #bitcoin #btc #bsv #ekonomia #banki

Data: 15.04.2019 17:29

Autor: Judasz

W Polsce spółki robią 4 biliony przychodu rocznie, tymczasem CIT to tylko 34 miliardy. Gdzie kasa? W schematach optymalizacyjnych, sztucznych inwestycjach i stratach. Kasa sobie też płynie za granice, np. za logo Lidla.

Podatek obrotowy byłby dobry, oczywiście ze zwolnieniami dla branż nisko marżowych.

Aż dziwię się, dlaczego PiS jeszcze nie sięgnął po ten "turbo" zastrzyk gotówki. Na dzień dobry mieliby 100-150 miliardów złotych rocznie na nowe rozdawnictwo, kasy byłoby tyle, że nie wiedzieliby na co wydawać.

#podatki #ekonomia #firma

Data: 15.04.2019 10:18

Autor: bmbcz01

Poniedziałek ( ͡° ʖ̯ ͡°) poniedziałeczek (╯︵╰,) poniedziałunio (╥﹏╥)

Rynki znowu działają. To znaczy normalne rynki, bo krypto działało też w weekend i co ciekawe BTC nie spadł poniżej 5k usd. Chociaż w sumie ciekawsze by było jakby spadł i nie ma nic ciekawego w trendzie bocznym, ale jak już napisałem to nie będę usuwał xD

Ogladając reklamy na CNBC i te dziwne talk show z ludźmi w szelkach z dużą ilością brylantyny na głowie, czyli "ekspertami" z wall street, dochodzę do wniosku, że krypto znowu staje się gorącym tematem. Ale chyba bardziej gorącym dla zwykłych ludzi niż instytucji, bo:

 1. Binance Research przygotował raport, według ktorego jedynie 7% kryptowalut jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych. O problemach z inwestowaniem w BTC przez instytucje sporo mówili managerowie z Black Rock (największy na świecie fundusz, zarządzający 6 tryliardami dolarów) oraz JP Morgan, ale nieoficjalnie mówiło się o pewnym zaangażowaniu w rynek mniejszych instytucji. To bardzo ciekawa informacja. Pokazuje, że wciąż jest ogromna ilość miejsca na wzrosty posiadania aktywów w krypto przez instytucje finansowe i biorąc pod uwagę ich spore i ciągle rosnące zainteresowanie tematem, jest to (dla mnie) bardzo wymowny wskaźnik.

 2. Powyższa sytuacja może się zmienić za sprawą Francji w której ogromny rynek ubezpieczeń na życie otworzył się na kryptowaluty. Uchwalona została ustawa PACT, której art. 26 daje swobodny dostęp do aktywów opartych na blockchain. Polisy na życie są we Francji bardzo popularne i stanowią znaczną część oszczędności gospodarstw domowych. Szacuje się, że 40% oszczędności gospodarstw domowych jest ulokowana w produktach tego typu a sam rynek polis na życie wynosi 4,4 tryliony euro w aktywach.

 3. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wraz z Bankiem światowym stworzyli własną kryptowalutę. Twór o nazwie Learning Coin nie będzie jednak dostępny do kupienia przez nikogo spoza tych organizacji, ponieważ stworzony został na potrzeby wewnętrzne, aby lepiej poznać w praktyce czym są cyfrowe waluty i jak działają. Learning Coin będą rozdawane pracownikom tych instytucji za udziały w szkoleniach czy inne osiągnięcia, jednak nie podano jaką będą pełniły funkcję. Można się jednak domyślać, że będą swego rodzaju punktami motywacyjnymi, wymiennymi na typowe dla takich instytucji korzyści. Pomysł świetny i na pewno jest to bardzo pozytywna informacja dla branży. IMF i Bank Światowy uważane są za instytucje konserwatywne i bardzo ostrożne w wykorzystywaniu nowych technologii, ale mimo tego dostrzegły, że nie mogą zostać za bardzo w tyle, szczególnie przy technologii, która rozwija się w niespotykanym do tej pory w świecie finansów tempie.

Jestem strasznie podekscytowany tym, jak świat finansów podchodzi do krypto ostatnimi czasy. Tworzą się frakcje popierające istniejące kryptowaluty, powstają nowe krypto zarządzane przez banki. Kto wie, może niedługo przelew zagraniczny będzie przechodził szybciej niż kilka dni a banki przestaną wgrywać pliki csv na serwery ftp, żeby wczytać transakcje (tak w 2019 roku wygląda przelewanie i przewalutownie pieniędzy między bankami, jakby ktoś miał wątpliwości). Miłego poniedziałku (╥﹏╥)

#kryptowaluty #blockchain #ekonomia #finanse #bitcoin #inwestycje

Data: 09.04.2019 14:05

Autor: bmbcz01

Dzisiaj krótko, dwa newsy. Jeden dosyć istotny dla branży.

[̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅]

 1. Krajowa Komisja ds. rozwoju i reform (NDRC) przygotowała i udostępniła listę branż z przypisami mówiącymi, które branże planuje promować, ograniczać i eliminować. W tej trzeciej grupie znalazła się branża kopania kryptowalut, co może się okazać dosyć mocnym ciosem w branżę, ponieważ Chiny są obecnie największym na świecie rynkiem miningu. W uzasadnieniu NDRC napisało, że powodem znalezienie się tej branży na liście eliminowanych jest brak bezpiecznych warunków produckji, marnowanie znacznych zasobów oraz zanieczyszczanie środowiska. Trudno się nie zgodzić z chińskimi regulatorami, jednak dla branży nie jest to zbyt optymistyczna wiadomość. Liczę na to, że zdecydowana większość minerów wyniesie się poza Chiny i zacznie operować w innych krajach. Na pewno zrobią tak największe kopalnie, ale i tak sprawę warto obserwować, ponieważ wyniesienie się za granicę może w cale nie być takie proste, również ze względu na koszty.

 2. Nieoficjalne źródła podają, że Facebook szuka miliarda dolarów od funduszy venture capital, aby wesprzeć swój projekt kryptowaluty. Zdobycie inwestorów zewnętrznych ma zapewnić, że kryptowaluta będzie projektem bardziej zdecentralizowanym i mniej zależnym jedynie od Facebooka. Od kiedy pojawiły się pierwsze informacje nt. tego projektu, był on chyba najbardziej niepochlebnie ocenianym przez całą branżę i osobiście moje zdanie na temat tego projektu pozostanie bez zmien nawet jak faktycznie znajdą fundusze, które wejdą w ten projekt.

Do końca tygodnia raczej nie pojawią się ode mnie żadne wpisy. Choć wątpię, żeby kogoś tak interesowały krypto, żeby za tym tęsknił xD

#kryptowaluty #blockchain #bitcoin #ekonomia #cryptomining #bitcoin #fbcoin

Data: 08.04.2019 19:17

Autor: drewniany

Tym razem dla odmiany, o tym jak ChRLD strzeliła sobie gola, chodzi o politykę jednego dziecka prowadzoną w latach 1977–2015. Wprowadzono kary finansowe, za posiadanie drugiego dziecka, na drugie trzeba było mieć zezwolenie które nie każdy dostawał (pierwszym dzieckiem musiała być dziewczynka). Skutkiem tego były masowe aborcje i dzieciobójstwa, zważywszy na wpisaną w kulturę Chin przekonanie o niższości kobiet, oraz działania władz ofiarą tej padało więcej dziewczynek. Tłumaczy to dlaczego, Chiny (razem z Pakistanem) są jedynym krajem na świecie gdzie więcej kobiet popełnia samobójstwa (9,5 kobiet 8,5 mężczyzn).

Cytując wikipedie:

"Stosunek płci nowo narodzonych w Chinach osiągnął 117 mężczyzn na 100 kobiet w 2000r.

Według raportu opracowanego przez Państwową Komisję Ludności i Planowania Rodziny w 2020 będzie 30 mln więcej mężczyzn niż kobiet, co może prowadzić do niestabilności społecznej."

Oznacza to ogromne dysproporcje, które z biegiem czasu będą się tylko pogarszały gdyż najmłodszy rocznik objęty tą polityką ma teraz 4 lata (najstarszy 42).

Teraz demografia wygląda tak:

0 – 14 lat 17,6% (mężczyzn 126 634 384 / kobiet 108 463 142)

15 – 64 lat 73,6% (mężczyzn 505 326 577 / kobiet 477 953 883)

Byle jakie obliczenia (tak jak chińskie dane xd)

W dłuższej perspektywie może mieć to fatalne konsekwencje.

Nie trudno się domyślić że, 30 milionów wkurwionych inceli, słusznie z resztą, oskarżających rząd o swój stan, to ostatnie czego potrzebuje reżim, nawet w tak wielkim i silnym państwie 1,3 miliarda obywateli.

Zwłaszcza jeżeli chcą utrzymać wysoki wzrost gospodarczy i kontrolę nad obywatelami, jednocześnie zachowując stabilność kraju.

Pierwsze problemy już są, chodzi o uprowadzanie birmańskich dziewczyn i kobiet przez Chińczyków.

Link

#mgtow #redpill #przegryw #newsy #ekonomia #spoleczenstwo #chiny #chrld

Data: 02.04.2019 20:47

Autor: FakeMMR

Haha no podejście wykopka XD

Swoją drogą, tam gdzie jest dużo chętnych na to ścierwo(polski internet pseudoLTE/3g)Tam niestety są takie przeciążenia bts, że szkoda gadać.

Ja bym tego nigdy nie wziął już z samego faktu "pakietu GB" Xd

Idąc twoją logiką, to właśnie czym więcej ludzi zgodzi się kupić i używać gó&no, tym mniejsza szansa, że ktoś zaproponuje coś lepszego.

PS

#internet #internetmobilny #ekonomia #bts #oswiadczenie #uslugi #frajerstwo #polak #takaprawda #logika #lte #3g #polska #polsza #polin

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy | Wady i zalety

Data: 30.03.2019 18:09

Autor: piotre94

youtube.com

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – wady i zalety. Czy BDP to socjalistyczna dystopia czy rozwiązanie problemów współczesnego świata? Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

Hiszpania wycofuje się z atomu. Deadline: 2036 rok.

Data: 20.03.2019 11:42

Autor: dedik

forsal.pl

Władze Hiszpanii zastąpią dwa reaktory atomowe w Almaraz w pobliżu granicy z Portugalią elektrowniami produkującymi prąd z energii słonecznej i wiatrowej. Będą one budowane w regionie Estremadura na zachodzie kraju.

Nie ma komu pracować. Tysiące miejsc pracy w Europie.

Data: 18.03.2019 21:22

Autor: Macieko

money.pl

Niemcy szukają półtora miliona pracowników. W Polsce też brak chętnych do pracy. Osobiście czuję, że to nie będzie trwało wiecznie. Jeden kryzys i bezrobocie może wystrzelić w górę. Z drugiej strony dobra chwila dla pracowników aby zmienić pracę albo powalczyć o podwyżkę.

Data: 18.03.2019 13:52

Autor: Janusz_Tracz

W zasadzie, jak Polska się wypierdoli przez rozdawnictwo. (co jest wysoce prawdopodobne, wszyscy chcą rozdawać by pojeść z koryta), to będzie to raj dla programistów, internetowych przedsiębiorców, specjalistów. Ważne, by zarobki spływały w dolarach lub euro. Dzięki czemu będziesz skupował nieruchomości za grosze i być może całe przedsiębiorstwa.

Marzy mi się dolar po 10zł, a do tego może dojść ;)

Tak wykancza się powoli Polskie Rolnictwo

Data: 18.03.2019 07:18

Autor: Voltar

youtu.be

Straszne. Ciekawy jest dalszy plan i długofalowy. Komu zależy żeby nam wyrosłą silna konkurencja na Ukrainie. Czemu naszym rolnikom daje się po tyłku na korzyść Ukrainy ? To pytania na które każdy powinien sobie odpowiedzieć.

Data: 08.03.2019 21:52

Autor: Jiren

Nie jestem PiSowcem, ale w 100% popieram rozprawienie się z luką VAT. Daje to Polsce 50 miliardów rocznie.

Poszedłbym o krok dalej, zlikwidować CIT i PIT. Co w zamian? Podatek przychodowy w wysokości 1,5% (zwolnienie dla firm niskomarżowych). Mało kto wie, że firmy w Polsce robią 4 biliony przychodu rocznie, a CIT płacą 23 miliardy. (1/3 to spółki skarbu panstwa)

Daje to natychmiastowy zysk do budżetu w wysokości 50-150 miliardów (różne stawki przychodu, 1.5% bazowa, firmy wysokomarżowe odpowiednio więcej).

Co to daje? Ogromny wzrost przedsiębiorczości, jak po ustawie wilczka. Można wyjebać 90% skarbówki lub przenieść do pilnowania VATu.

PODATEK CIT jest skrajnie nieefektywny!

Wielka Brytania od dziś zrównuje wiek emerytalny dla obu płci do 65 lat

Data: 06.03.2019 22:07

Autor: raptor

dailymail.co.uk

Wcześniej kobiety mogły przejść na emeryturę 5 lat wcześniej niż płeć przeciwna. W Polsce dyskryminacja mężczyzn trwa w najlepsze…

Data: 06.03.2019 09:08

Autor: 12358

Aż się wierzyć nie chce, ale to prawda-

Polska gospodarka zajmuje obecnie 24 miejsce na liście najsilniejszych gospodarek świata. Belgia zajmuje 25 pozycję, Tajlandia 27, natomiast Norwegia jest 28.

Luka w VAT spadła w Polsce najmocniej w UE

Data: 06.03.2019 07:04

Autor: Macieko

m.bankier.pl

Luka w VAT w Polsce spadła z 14,7 proc. w 2017 r. do 7,2 proc. w 2018 r., czyli 13,8 miliardów złotych – poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, powołując się na swoje tzw. szybkie szacunki.

Data: 05.03.2019 17:21

Autor: drewniany

https://dorzeczy.pl/kraj/95661/We-wrzesniu-1500-plus-na-pierwsze-dziecko-Nikt-nie-przelicytuje-PiS.html

*-> Rząd zabiera uczciwie zarabiającym pieniądze -> Rozdaje te pieniądze niepracujacym -> Bumelanci i madki są wdzięczne rządowi bo dostaja kasę -> Rząd dostaje od nich głosy, jest ich więcej więc ich głos liczy się bardziej -> Rząd wygrywa wybory ->_

Efekty?

-Nie opłaca się dobrze zarabiać ani prowadzić firmy co szkodzi gospodarce, a długoterminowo też ludziom niezamożnym.

-Eskalacja socjalizmu, wygra wybory ten kto da więcej większej grupie społecznej.

(To była główna przyczyna upadku I RP)

-Uczciwi faceci muszą z własnych pieniędzy finansować swoją konkurencję, która myśli że dostaje pieniądze w prezencie od rządu.

Blockstream opublikował nową wersję C-Lightening 0.7 (Lightening Network)

Data: 04.03.2019 13:19

Autor: bmbcz01

en.bit.news

 1. Nowa wersja została opublikowana 1 marca 2019;

 2. W nowej wersji, poza poprawieniem bugów, zwiększeniem bezpieczeństwa, dodano kilka nowych funkcjonalności m.in.:

– Możliwość pisania dodatków i aplikacji w dóżnych językach programowania;

– Możliwść tworzenia tzw. prywatnych kanałów płatniczych.

Jak trwoga to do ... bitcoina

Data: 28.02.2019 11:41

Autor: niewinda

nytimes.com

Artykuł w NYTimes opisujący losy rodziny, która w Wenezueli może kupić wyżywienie i w miarę spokojnie żyć tylko i wyłącznie dzięki kryptowalutom. Konkretnie bitcoinowi.

Ciekawe jest to, ile osób w naszym kraju uważa kryptowaluty za oszustwo. No może coś z tego blockchaina będzie ale na pewno nie z kryptowalut. Tymczasem okazuje się, że w kryzysie – naprawdę dużym, kiedy już wszystko zawiodło – to kryptowaluty są ostatnią deską ratunku.

Bitcoin po raz 2 w historii wyprzedził PayPal pod względem rocznego wolumenu

Data: 27.02.2019 11:15

Autor: bmbcz01

 1. W 2018 roku Bitcoin wyprzedził PayPal pod względem rocznego wolumenu transakcji;

 2. Według danych portalu Statista, Bitcoin obsłużył transakcje o wartości 1.3 biliona dolarów (eng. Trillion), podczas gdy PayPal miał 578.65 miliarda (eng. billion);

 3. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że znaczna część wolumenu mogła być robiona przez traderów i nie ma metodologii, która pozwalałaby oddzielić poszczególne rodzaje transakcji w BTC.

Szwajcarski bank Julius Baer wchodzi w kryptowaluty

Data: 27.02.2019 11:04

Autor: bmbcz01

news.bitcoin.com

 1. Julius Baer jest Szwajcarskim bankiem istniejącym od 125 lat;

 2. Zarządza majątkiem 382 miliardów (en Billion) Franków Szwajcarskich;

 3. Bank podjął współpracę z kryptowalutowym StartUp'em Seba Crypto AG i zamierza udostępnić swoim klientom możliwość posiadania kryptowalut w swoim portfolio inwestycyjnym;

 4. W oświadczeniu, bank poinformował, że jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie tym rynkiem wśród jego klientów.

Były prezes Idea Banku zatrzymany ws. afery GetBack

Data: 26.02.2019 12:02

Autor: malcolm

tvp.info

Były prezes Idea Banku Jarosław A. i kilkunastu byłych pracowników banku zostało zatrzymanych do śledztwa dotyczącego afery GetBack. We wtorek w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie mają usłyszeć zarzuty. Zatrzymanie 18 osób – b. członków zarządu i pracowników jednego z banków oferujących obligacje spółki GetBack potwierdził zastępujący rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie .

NASDAQ wprowadza wskaźniki płynności Bitcoin i Ethereum

Data: 26.02.2019 11:48

Autor: bmbcz01

toshitimes.com

 1. Giełda papierów wartościowych z USA Nasdaq wprowadza indeks płynności Bitcoin i Ethereum;

 2. Giełda monitoruje ceny powyższych kryptowalut na różnych giełdach i dostarcza inwestorom jedną, zunifikowaną cenę;

 3. Indeksy oficjalnie ruszyły w dniu wczorajszym (25.02.2019).

Klienci giełdy Cryptopia jeszcze jakiś czas nie będą mieli dostępu do środków

Data: 25.02.2019 10:25

Autor: bmbcz01

nulltx.com

 1. Na swoim Discordzie, zespół Cryptopii opublikował nową aktualizację dotyczącą ostatniej kradzieży środków z ich portfeli;

 2. Zespół uzyskał wreszcie dostęp do swojego biura, które było zamknięte przez Nowozelandzką grupę policji ds. przestępstw technologicznych (nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem: NZ Police High Tech Crimes Group);

 3. Wszystkie dane giełdy zostały przez policję skopiowane w celu sprawdzenia, czy środki klientów były cały czas w odpowiedni sposób zabezpieczone;

 4. Niestety klienci Cryptopii przez jakiś czas nie będą jeszcze mieli dostępu do swoich środków.

Rosja planuje stworzyć kryptowalutę, której wartość ma być oparta na ropie

Data: 25.02.2019 09:55

Autor: bmbcz01

coinrevolution.com

 1. Rosja jest coraz bliżej stworzenia narodowej kryptowaluty, której wartość będzie oparta na ropie;

 2. Rosja, w ciągu ostatniego roku, dokładnie przyglądała się trendom na rynku kryptowalut i blockchain;

 3. Obecnie są na etapie planowania i ewentualnej akceptacji regulacji, pozwalających na wprowadzenie nowej kryptowaluty w zycie;

 4. Oleg Nikolayev powiedział w wywiadzie, że są już na finiszu tworzenia silnych regulacji kryptowalutowych w Rosji;

 5. Pomysł przypomina kryptowalutę Petro, stworzoną w Wenezueli, jednak pomimo starań rzadu, ludzie nie byli chętni, żeby z niej korzystać.

Mercury FX otworzy nowe korytarze płatności dla Ripple

Data: 25.02.2019 09:39

Autor: bmbcz01

cryptopolitan.com

 1. CEO Mercury FX – Alastir Constance – zapowiedział, że będzie wspierał Ripple poprzez stworzenie nawet 10 nowych korytarzy płatności;

 2. Nowe korytarze mają być stworzone konkretnie dla XRP;

 3. Powiedział również, że jego firma będzie używała xRapid do transferowania pieniędzy do Kanady i na Bliski Wschód;

 4. Nowe korytarze mają zostać uruchomione w drugim kwartale 2019.

Data: 24.02.2019 12:52

Autor: Jiren

Powiem Wam jak będzie jesienią. Nie wygra żadna Wiosna, PO, Koalicja Europejska, nie wygra Gwiazdowski, nie wygra Korwin. Wygra PiS, bo Polacy w większości są ekonomicznymi debilami. W Polsce nie ma kultu pracy, biznesu, własności prywatnej, edukacji. Jest za to kult biedy, dziadostwa, pijaństwa, bycia robolem. Jest kilka milionów warchołów, którzy głosują na PiS by "żyć godnie", kretynów, którzy są święcie przekonani, że okrada ich "zły pracodawca", a rząd PiS to Janosik odbierający bogatym złodziejom i dający "im", wyzyskiwanym robotnikom.

POLACY TO LUMPY

Data: 23.02.2019 21:24

Autor: Jiren

No to 500 plus dla wszytkich, 13stki dla emerytów, a co dla mnie? Mam 30 lat, mam DG, brak dzieci. Wiecie co dla mnie? Na bank ruszą liniowy podatek, a cała reszta przyklaśnie, bo się zabiera bogatym. W chwili gdy to się stanie, pakuję manatki i emigracja. Nie będę robił jak niewolnik, tylko dlatego, że 90% tego narodu to ekonomiczni kretyni i komusze popierdolce. Tacy są Polacy. Niech się to wszystko rozpierdoli w pizdu, a ja za 10 lat przyjadę na białym koniu i będę się uwłaszczał na zgliszczach.

Data: 22.02.2019 23:37

Autor: Jiren

Bitcoin i inne kryptowaluty umrą już w 2022 roku przez regulacje prawne banku Watykanu. Czekają 10 lat po roku 2012, by przebiegunowanie planety stało się faktem. Skąd mieli taką wiedzę? Otóż nie jest tajemnicą, że bankiem Watykanu zarządzają Reptidzi, rasa żydojaszczurów, która wyewoluowała z Reptilian amerykańskich, którzy rządzą FED. Sprzedajcie swoje bitcoiny póki jeszcze możecie, ale nie róbcie dużych transakcji, bo oni to widzą.

Data: 22.02.2019 15:49

Autor: itknight

O co chodzi z tym bombardowaniem newsami o kryptowalutach/bitcoinie? Od kilku dni co drugi news tylko o tym…

Trochę mnie to zastanawia bo osobiście uważam że kryptowaluty to taki sam rodzaj kradzieży jak drukowanie fałszywych pieniędzy (tu trzeba dobrej drukarki, tam dobrej "koparki", tu dobrego papieru i prądu, tam prądu – i efekt ten sam – pieniądz z garażu :-D )

Data: 22.02.2019 10:45

Autor: bmbcz01

@2_M_A, Coś się stało, że minusujesz momentalnie wszystkie moje wpisy, nawet ich nie czytając? Może lepiej będzie jak po prostu wrzucisz hash #kryptowaluty na blacklistę?

Jest to trochę deprymujące, szczególnie, że zawsze poświęcam czas na pisanie opisów i wyjaśnień i staram się, żeby wszystko było wysokiej jakości a jedyne co widzę to -1 kilka sekund po wrzuceniu.

Data: 22.02.2019 10:42

Autor: Alojz

Australia ma zaledwie 24,6 miliona mieszkańców a eksportują rocznie węgiel kamienny o wartości 40,6 miliarda euro .

Dla porównania rosyjski Export węgla ma wartość około 13 miliardów euro

Bank Frick stworzył platformę do handlu kryptowalutami dla instytucji

Data: 22.02.2019 10:30

Autor: bmbcz01

bankfrick.li

 1. Bank Frick stworzył platformę DLT Markets, która pozwoli inwestorom instytucjonalnym inwestowanie w kryptowaluty;

 2. Platforma zapewni dostęp do wielu giełd;

 3. DLT Markets ma dawać swoim klientom dostęp do inwestycji w nowe technologie, przy zachowaniu pewności i regulacji, którą daje tradycyjna instytucja finansowa;

 4. CEO DLT Markets został Roger Wurzel, który poprzednio pracował w Bank Fritz w obszarze Business Development.

Eurex otworzy kontrakty terminowe na Bitcoin (nieoficjalne informacje)

Data: 22.02.2019 10:17

Autor: bmbcz01

 1. Eurex – instytucja oferująca handel instrumentami pochodnymi (największa w Europie) pracuje nad wprowadzeniem kontraktów terminowych na Bitcoin, Ethereum i XRP – wynika z informacji otrzymanych z anonimowego źródła;

 2. Eurext interesuje się wprowadzeniem takich instrumentów już od 2 lat, ale dopiero niedawno opracował prawdziwy plan uruchomienia takich rozwiązań;

 3. Patrząc na inne giełdy instrumentów pochodnych, które wprowadziły podobne kontrakty na kryptowalutach, Deutsche Borse (spółka matka Eurex), musi być przygotowana na ciężką przeprawę poprzedzającą ten proceder;

 4. Eurex nie wydał oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Wice Prezes IBM ds. Blockchain twierdzi, że 1 Bitcoin będzie warty milion USD

Data: 22.02.2019 10:03

Autor: bmbcz01

crypto-news.in

"Widzę Bitcoina za milion dolarów, pewnego dnia. Już trochę blogowałem na ten temat. Lubię tę liczbę, ponieważ jeżeli Bitcoin byłby wart 1 mln USD, wtedy 1 Satoshi odpowiadałaby 1 centowi, co oznaczałoby, że jest ponad 20 bilionów (eng trillions) płynności w tej sieci i te 20 bilionów płynności mogłyby zmienić globalny obraz świata finansów"

Powiedział Jesse Lund, IBM VP of Blockchain

CEO Coinbase wypowiedział się na temat QuadrigaCX i twierdzi, że to exit scam

Data: 22.02.2019 09:28

Autor: bmbcz01

investinblockchain.com

 1. Sprawa QuadrigaCX ciągnie się od dłuższego czasu i wywołała duże poruszenie w świecie kryptowalut. Po śmierci właściciela utracone zotały klucze prywatne do portfeli offline, na których jest ok. 200 milionów dolarów. Była to największa Kanadyjska giełda;

 2. Brian Armstrong (CEO Coinbase) stwierdził, że ich firma przeprowadziła prywatne śledztwo i mają pewną wizję, co mogło się wydarzyć. Zaznacza jednak, że jest to czysta spekulacja i nie ma na to dowodów;

 3. Schemat przeprowadzanych z cold wallet transakcji sugeruje, że giełda mogła mieć problemy finansowe, prawodpodobnie spowodowane rynkiem niedźwiedzim;

 4. "Więc może (…) zarząd postanowił ściąć straty i wydać oświadczenie, że dostęp do pieniędzy został utracony po śmierci CEO. Chociaż ta historia nie jest idealna, wydaje się wiarygodna", napisał Armstrong, po czym dodał, że to jest tylko jedna z teorii i może się mylić.

Bank Japonii bada temat Cyfrowej Waluty Banku Centralnego

Data: 21.02.2019 09:19

Autor: bmbcz01

beincrypto.com

 1. Bank Japonii przeprowadził dokładne badania dotyczące korzyści i wyników integracji cyfrowej waluty banku centralnego w ramach istniejącego systemu finansowego;

 2. Przedmiotem badania był wpływ walut cyfrowych na istniejący system monetarny;

 3. "Chociaż wiele głównych banków centralnych, w tym Bank Japonii, nie ma planu natychmiastowej emisji walut cyfrowych, które mogą zastąpić pieniądze papierowe, niektóre banki centralne poważnie zastanawiają się, czy powinny wydawać waluty cyfrowe w najbliższej przyszłości, czy też już je wydały, jako projekty pilotażowe", napisali we wstępie autorzy;

 4. Wśród zalet cyfrowej waluty banku centralnego wymienia się większą wydajność i mniejsze koszty, większe bezpieczeństwo ze zredukowanym procederem prania brudnych pieniędzy i mniejszą nielegalną aktywnością, większą stabilność i wsparcie polityki monetarnej;

 5. Wśród ryzyk, znalazło się przede wszystkim zagrożenie dla banków konsumenckich, czego powodem może być masowy odpływ środków z banków, co pozostawi je w trudnej sytuacji. Innym ryzykiem jest to, że oprocentowane waluty cyfrowe banków centralnych mogą spowodować zwiększenie oprocentowania depozytów bankowych i uniemożliwić im udzielanie pożyczek tym, którzy ich potrzebują, co może prowadzic do zniekształcenia alokacji zasobów w gospodarce;

 6. Centralny Bank Japonii jest trzecim, po Banku Anglii oraz Szwecji, który kompleksowo bada temat integracji kryptowalut z obecnymi rozwiązaniami monetarnymi;

 7. Same badania przeprowadzane są bardzo kompleksowo i rzetelnie, biorąc pod uwagę kompleksowość i złożoność obecnego systemu finansowego.

Samsung Galaxy S10 będzie posiadał natywny portfel kryptowalut

Data: 21.02.2019 09:02

Autor: bmbcz01

crypto-news.in

Samsung poinformował w oficjalnej nocie prasowej dotyczącej Galaxy S10, że w nowym modelu będzie dostępne stworzony przez nich portfel, na którym będzie można przechowywać kryptowaluty.

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10

Nie jest to pierwszy producent, który wprowadza oficjalny portfel kryptowalut na produkowanym przez siebie smartfonie. Wcześniej takie oprogramowanie posiadał w swoim telefonie HTC w modelu Exodus 1.

71% millenialsów zainwestowałoby w krypto przez tradycyjne instytucje finansowe

Data: 21.02.2019 08:45

Autor: bmbcz01

cryptoglobe.com

 1. Broker eToro przeprowadził sondaż wśród swoich użytkowników urodzonych między 1981 a 1996 rokiem;

 2. Z sondażu wynika, że aż 71% użytkowników platformy (młodych traderów) zainwestowałoby w kryptowaluty, jeżeli oferowały by to tradycyjneinstytucje finansowe;

 3. Według badania ponad 40% millenialsów ma coraz mniejszą wiarę w obecne rozwiązania, w porównaniu do cyfrowych aktywów.

 4. Dla porównania, wśród poprzedniego pokolenia, aż 77% ankietowanych ma większą wiarę w tradycyjny rynek akcji niż w aktywa cyfrowe;

 5. Dyrektor zarządzający eToro skomentował wyniki badań:

Widzimy początek pokoleniowej zmiany zaufania z tradycyjnych giełd na giełdy kryptowalut. Sercem tej zmiany sa same klasy aktywów. Doświadczenia młodych inwestorów na tradycyjnej giełdzie przyniosły znaczną utratę zaufania, wraz z upadkiem Lehman Brothers, którego powodem były nieodpowiedzialne praktyki a w efekcie czego nastąpiła największa recesja od czasu Wielkiego Kryzysu.

Facebook zatrudnia ekspertów od Blockchain

Data: 21.02.2019 08:26

Autor: bmbcz01

bitcoinist.com

 1. Facebook udostępnił w swojej zakładce "kariera" ogłoszenie o poszukiwaniu ekspertów od blockchain;

 2. Obecnie ich grupa zajmująca się blockchainem liczy 49 osób (dane z LinkedIn);

 3. Pogłoski o FaceCoin'ie pojawiły się, kiedy Facebook postanowił zatrudnić byłego członka zarządu Coinbase w sierpniu 2018.

Data: 20.02.2019 13:04

Autor: bmbcz01

Trochę się dzieje ostatnimi dniami w temacie ETFów na BTC. Dwa dni temu do SEC wpłynął wniosek od Bitwise i NYSE Arca, który jest już drugim wnioskiem po rozpatrywanym obecnie wniosku złożonym przez VanEck, SolidX i CBOE.

Do gry wchodzi jeszcze Japonia, która bada zainteresowanie inwestorów w tym temacie.

Jakiś miesiąc temu Japonia uchawliła prawo, które zakazywało tworzenia różnych rodzajów produktów finansowych opartych o kryptowaluty i wygląda na to, że chcą to jeszcze raz przemyśleć. Jest to istotne, ponieważ mówimy o drugiej największej azjatyckiej gospodarce.

Na pewno warto obserwować temat, jeżeli ktoś interesuje się krypto lub w nie inwestuje.

Symbol Bitcoina pojawił się w klawiaturze Google ;)

Data: 20.02.2019 11:11

Autor: bmbcz01

coingape.com

Wczoraj napisałem na mikro, że wrzucając prawie samemu znaleziska o krypto, czuję się jakbym cofnął się z 7-8 lat do tyłu. No i dzisiaj znalazłem news na miarę tamtych czasów :D

SBI Holdings oficjalnie i jawnie zadeklarowało wsparcie Ripple i XRP (Eng)

Data: 19.02.2019 09:33

Autor: bmbcz01

oracletimes.com

 1. Finansowy gigant SBI Holding jawnie wspiera Ripple w masowej adopcji ich tokenu;

 2. Prezes SBI Holdings – Kaito Yoshitaka – powiedział, że wspierają Ripple i chcą popchnąć ich token, aby stał się cyfrowym aktywem numer 1 na świecie;

 3. Yoshitaka powiedział, że DLT (Distributed Ledger Technology) jest technologią, która się popularyzuje i już teraz międzynarodowe instytucje, takie jak Santander zaczynają się na nie przenosić;

 4. Według niego, najwięksi operatorzy transferów pieniężnych zaczynają wprowadzać wykorzystywanie xRapid, który wykorzystuje XRP a liczba klientów będących w sieci RippleNet zacząco wzrasta;

 5. Poparł również Ripple w walce ze SWIFT, twierdząc, że ta druga instytucja wyczerpała już swoje możliwości a świat potrzebuje międzynarodowego standardu;

 6. Yoshitaka wypowiedział się również o Bitcoin twierdząc, że BTC nadal szuka dla siebie realnego zastosowania, co daje XRP duże szanse;

 7. SBI Holdings jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych, która działa w obszarze bankowości korporacyjnej i konsumenckiej, inwestycji, ubezpieczeń, biotechnologii, IT, innowacji internetowych i wielu innych obszarach, głównie związanych z finansami.

Data: 19.02.2019 09:00

Autor: bmbcz01

Robię sobie poranną prasówkę krypto i zastanawiam się co wrzucić na Lurkera. I tak sobie myślę, że czuję się jak za dawnych czasów, kiedy to też nieliczna grupa interesowała się krypto.

Jest tylko jedna różnica. Dzisiaj piszemy o tym, że banki wprowadzają blockchain, kraje tworzą prawo pod kryptowaluty i giełdy krypto mają wielokrotnie większe obroty od takiej np. GPW, a wtedy wszyscy się jaraliśmy, że jakaś mała stacja benzynowa na obrzeżach Alabamy zaczęła przyjmować płatności w BTC. Ciekawe, że wtedy byliśmy mniej sceptyczni niż dzisiaj :D

Data: 18.02.2019 15:13

Autor: bmbcz01

@12358, Ładnie dzisiaj podskoczyły krypto :D ETH +15% w 24h, BTC i XRP +5%

Mam nadzieję, że to jeszcze nie początek nowej bańki, bo chciałbym mieć jak najwięcej zanim zaczną się wzrosty :D

Komisarz SEC wyjaśnia dlaczego zatwierdzenie Bitcoin ETF jest tak trudne (Eng)

Data: 18.02.2019 11:05

Autor: bmbcz01

news.bitcoin.com

tl;dr

Ponieważ komisja musi być pewna, że dany produkt nie jest podatny na manipulację i sam rynek BTC nie jest wystarczająco uregulowany.

50 przykładowych gier na blockchain

Data: 16.02.2019 10:11

Autor: niewinda

medium.com

W tytule jest 50 najlepszych, ale pozwolę się nie zgodzić. Kilka gier jest hazardowych (np Epic Dragons) albo w ogóle piramid finansowych. Do tego nie wiem czy da się grać w gry na Ethereum ze względu na ciągle wysokie koszty przelewu. Steem i EOS nie mają kosztów przelewu wcale. Natomiast to na co chciałem zwrócić uwagę to to, że po pierwsze większość z tych gier powstaje w Azji (Chiny, Korea). Zachód pozostaje daleko w tyle w tej rywalizacji. Po drugie tych gier będzie powstawać bardzo dużo i jest to zupełnie nowy trend, którym warto się zainteresować. Może mieć on też poważne konsekwencje ekonomiczne bo przyzwyczaja przeciętnych ludzi do kryptowalut, przez co widzą oni, że to nie jest oszustwo tylko nowa, rewolucyjna technologia. Co skończy się tym, że za kilka lat ludzie do mniejszych przelewów w ogóle przestaną używać banków bo nie będzie takiej potrzeby – skoro wszyscy i tak będą mieli portfele krypto na smartfonach i dużo prościej będzie z nich korzystać (chociażby dlatego, że dają od razu możliwość logowania do serwisów).

W każdym razie z gier które ja gram i mogę polecić to EOS Knights (niski koszt wejścia) i Steem monsters (trochę droższa ale dość popularna).

8 sekretów bogactwa, których bogacze ci nie zdradzą

Data: 14.02.2019 17:53

Autor: Headcrab

przewodnikduchowy.pl

Istnieje osiem zasad bogactwa, które są znane nielicznym. Co ciekawe, nawet wiedząc o ich istnieniu, nie stosujemy ich w praktyce. Być może te zasady są zbyt oczywiste albo po prostu większość z nas nie chce uwierzyć w to, że działają.

JP Morgan przedstawił pierwszą stworzoną przez bank kryptowalutę JPM Coin

Data: 14.02.2019 14:52

Autor: bmbcz01

coinspeaker.com

JPM Coin ma wspomóc bank w procesowaniu części transferów pieniężnych. Obecnie obsługują oni hurtowe transakcje biznesowe na ok. 6 bilionów (US trylionów) dolarów dziennie, JPM Coin ma być odpowiedzialny na razie za niewielką ich część. Pierwsze wykorzystanie tokena ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Bank przygotowuje się na blockchainową rewolucję. Myślą o wykorzystaniu blockchain zarówno do robienia szybkich, międzynarodowych przelewów, jak i do zabezpieczania długów korporacyjnych.

Umar Farooq, odpowiedzialny za technologię blockchain w JP Morgan stwierdził, że jego zastosowanie jest nieskończone, szczególnie w biznesie, gdzie mają zastosowanie rozproszone księgi. Przykładowo spółka matka będzie mogła w prosty sposób wykazać wyniki finansowe spółek córek, konsolidując ich wynik a w rezultacie rozmawiać z bankami o lepszych warunkach kredytów korporacyjnych.

Jest to bardzo ciekawy ruch, szczególnie, że w świecie krypto JP Morgan jest znany ze słów Prezesa, który twierdził, że Bitcoin i kryptowaluty to oszustwo.

Kiedy pierwszy raz przeczytałem ten news, skojarzył mi się z bardzo podobnym wątkiem z pierwszego sezonu Mr. Robot w którym prezes największego na świecie banku postanowił stworzyć kryptowalutę, aby zachować choć część swojej wcześniejszej pozycji w świecie finansów. Oczywiście w tym przypadku widzimy, że JPM wyprzedza rewolucję blockchainową i bardzo możliwe, że zgarnie dużą część tego tortu.

Teraz wydaje się bardziej logiczne zachowanie Ripple i ich znaczne przyspieszenie prac w ostatnich miesiącach. Nagłe podpisywanie licznych partnerstw, w tym z ogromnymi firmami jak Western Digital, Ripple Labs, inwestycje w StartUpy fin-tech'owe nabierają większego sensu widząc, że Ripple prawdopodobnie zakasało rękawy, ponieważ bali się konkurencji. Nie wiemy wprawdzie jaki produkt ma JPM i czy faktycznie jest to gotowe narzędzie bankowe, ale jeżeli ktoś interesuje się sytuacją Ripple (np. ja :D), albo inwestuje w XRP (też np. ja) to warto sytuację obserwować na bieżąco.

Opłakane skutki zakazu handlu.

Data: 14.02.2019 13:46

Autor: Harnas

wei.org.pl

Warsaw Enterprise Institute (WEI) apeluje do rządu o jak najszybsze wycofanie się z zakazu handlu w niedzielę. Badania rynku, nastrojów konsumentów i pracodawców pozwalają na postawienie tezy, że nie tylko koszt dla gospodarki, niedzielnych zakazów handlu będzie większy niż początkowo sądzono, ale wysoka może być też cena polityczna jaką partia rządząca zapłaci w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Ripple wypuszna nowy ledger XRP - zmiany w wymaganej rezerwie i bezpieczeństwie

Data: 14.02.2019 10:03

Autor: bmbcz01

ripple.com

Ripple zgodnie z zapowiedziami uruchomił wersję 1.2.0 ledgera XRP.

Główną zmianą jest poprawa zabezpieczeń, polegająca na automatycznej detekcji prób cenzury transakcji i "wydawanie ostrzeżenia o rosnącym priorytecie transakcji, która powinna zostać włączona do zamkniętego ledgera po kilu potwierdzeniach". Potrzeba wprowadzenia tej poprawki została zgłoszona przez Finance Magnates.

Kolejną zmianą jest zmniejszenie rezerwy dla osób podpisujących transakcje. Do tej pory wymagane było od 10 do 15 XRP, obecnie będzie to jedynie 5 XRP. Choć są to bardzo małe kwoty, temat ten był tematem wielu dyskusji wśród społeczności skupionej wokół XRP.

Ripple ostatnio bardzo przyspieszył swoje działania. Poza wypuszczeniem nowej wersji ledgera, poczynił również kilka inwestycji w StartUp'y, w tym StartUp SendFriends, który będzie wykorzystywał protokół xRapid w celu wykonywania błyskawicznych i bardzo tanich przelewów międzynarodowych do Filipin z przewalutowaniem wykorzystującym XRP jako waluty pośredniczącej pomiędzy walutami (np. USD -> XRP -> Filipińskie Peso). Do tej pory, tradycyjne zajmowały od 3 do 5 dni i zawierały bardzo wysokie opłaty. Poza inwestycjami, Ripple co chwilę ogłaszało liczne partnerstwa z nowymi instytucjami finansowymi.

Finance Magnats napisało, że inwestowanie w Ripple przypomina bardziej kupno akcji spółki niż kupno innych kryptowalut i chyba mają rację, ponieważ obecnie Ripple stawia coraz mocniej na wykorzystanie XRP jako nieodłącznego elementu swoich kluczowych produktów i to ich rozwój ma napędzać ekonomię tej kryptowaluty.

Chociaż z drugiej strony Ripple Labs zatrudniło najbardziej aktywnego członka społeczności, który dla własnej satysfakcji i wsparcia społeczności, tworzył różne aplikacje, w tym bota pozwlającego na wysyłanie "napiwków" w XRP na Twitterze.

Czy można wysłać Bitcoin bez dostępu do internetu i satelity? Można!

Data: 13.02.2019 20:30

Autor: bmbcz01

twitter.com

Na razie był to jedynie przeprowadzony eksperyment i nie jest to prosty i dostępny dla każdego sposób, ale na pewno da się go uprościć tak, żeby przeciętnie obeznane z technologią osoby mogły również dokonywać takich transferów – oczywiście w przypadku, gdy wszystkie inne metody nie będą w danym momencie dostępne.

Użytkownik NVK pochwalił się na Twitterze, że z sukcesem przesłał BTC za pomocą fal radiowych wysokiej częstotliwości. Transfer ten odbył się na imponującą odległość – z Toronto w Kanadzie do Michigan w USA.

Dużo osób mówi tutaj o ogromnym sukcesie i tym, że "w przypadku wojny i wyłączenia internetu i jak się nie będzie można satelitarnie połączyć to BTC i tak będzie użyteczny", ale patrząc obiektywnie nie jest to w chwili obecnej jakaś ogromna rewolucja. Po pierwsze, nie da się przeprowadzić transakcji kompletnie bez dostępu do internetu. W podanym powyżej przypadku, wysyłający miał dostęp do internetu, dlatego transakcja trafiła do sieci BTC, jedynie odbiorca nie miał połączenia z internetem.

Druga kwestia to bezpieczeństwo przesyłania BTC za pomocą fal radiowych. Sam NVK stwierdza, że metoda nie jest całkowicie bezpieczna i wykorzystując ją trzeba być ekstremalnie ostrożnym.

Niemniej jednak, jest to niewątpliwie ciekawa kwestia i kto wie, może będzie to dobra podkładka pod dalsze rozważania dotyczące wykorzystywania BTC offline.

Obrót Bitcoin w Wenezueli rośnie - możliwe, że jest to efekt ostatnich wydarzeń

Data: 13.02.2019 10:44

Autor: bmbcz01

crypto-news.in

Transakcje BTC do Boliwara

W dobie kryzysu politycznego i ekonomicznego w Wenezueli, kwitnie handel Bitcoinem. W poprzednim tygodniu, serwis Local Bitcoins, największa strona ułatwiająca wymianę klasycznych walut na BTC peer-to-peer, zanotowała 2485 transakcji, co stanowi największą liczbę od dłuższego czasu.

Nie namawiam do wyciągania jakichś śmiałych wniosków, ale ta sytuacja może dawać jakąś sugestię dot. zaufania do kryptowalut podczas różnych kryzysów. Podczas, gdy na świecie ceny BTC spadają, inwestorzy nie są zbyt skłonni do kupna a zewsząd dochodzą informacje o "śmierci BTC", największa kryptowaluta pokazuje swoje prawdziwe zastosowanie i służy jako narzędzie do przechowywania kapitału, a może i stanie się powszechnym ekwiwalentem w Wenezueli.

QuadrigaCX: tydzień temu omyłkowo przelano 500k USD na niedostępne portfele

Data: 13.02.2019 09:55

Autor: bmbcz01

cointelegraph.com

"6 lutego 2019, Quadriga omyłkowo przetransferowała 103 BTC o wartości około 468 675 USD na cold wallets, do których giełda obecnie nie ma dostępu", informuje EY w swoim raporcie.

QuadrigaCX współpracuje z EY – jedną z największych na świecie firm consultingowych – od czasu śmierci jej właściciela, który był najprawdopodobniej jedynym posiadaczem prywatnych kluczy, dających dostęp do przetrzymywanych offline, "bezpiecznych" portfeli. Od tego czasu giełda utraciła dostęp do około 130 milionów dolarów, w dużej części należących do ich klientów.

Powyższa pomyłka spowodowała, że do tej dużej, zablokowanej kwoty dołączyło jeszcze kolejne pół miliona dolarów.

Raport EY można przeczytać tutaj: LINK DO RAPORTU EY

Ciekawy przypadek kryptowalut

Data: 12.02.2019 12:25

Autor: niewinda

steemit.com

Zacznę od tego, że nie naganiam na kryptowaluty. Wręcz przeciwnie. Zabraniam dożywotnio korzystać z kryptowalut osobom, które je krytykują bez zapoznania się i zrozumienia technologii i powielają bezsensowne plotki. Po drugie, wyrażam oburzenie tym, że dalej nie ma osobnego tagu blockchain z tagiem gry bo tam chciałem ten wpis umieścić. A prosiłem o jego dodanie. To takie trudne?

Natomiast co do znaleziska to w dużym skrócie przedstawia ono ciekawe zastosowanie gier na blockchain, które być może w przyszłości mogą okazać się jednym ze składników naszego przychodu gwarantowanego, który jest testowany w niektórych państwach.

Data: 11.02.2019 14:31

Autor: Jiren

W Polsce panuje jakiś "kult biedy", który ciężko wyplenić. Od 30 lat, wszelkie rządy tutaj chcą dopiec bogatym i dać biednym, a głupi lud myśli, że to oni są tymi biednymi. Tymczasem u nas daje się ulgi i darmowe pieniądze nierobom, argumentując to tym, że zabrano "bogatym", a zabiera wszystkim normalnym pracującym ludziom. Polska to kraj dziadów bez klasy średniej i wyższej. Nie licząc Forbes 100, cała reszta "bogatych" zarabia po 20-30 tysięcy miesięcznie. Ile to jest? Jakieś 5000$, tyle co klasa niższa-średnia w każdym zachodnim państwie.

Gdzie są Ci "źli burżuje" i bogacze? Wszędzie jest tylko o "biednych rodzinach", pomocy dla "najuboższych". Ubogi, najuboższy, biedny, "bo się należy"… Dlaczego to bogactwo nie jest cnotą?

Data: 11.02.2019 14:06

Autor: Jiren

Gdyby zlikwidować 500+, mieszkanie+, 90% aparatu skarbowego – dałoby się zlikwidować PIT w całości. Wpływ z tego podatku to 60 miliardów złotych, z tym, że 2/3 podatku PIT płaci … budżetówka z kieszeni do kieszeni.

Jeśli pojawi się taka partia, zagłosuję. Nawet jeśli to będzie PiS. Czy oni tego nie ogarniają, że w ten sposób dostaliby władzę na jakieś dwie dekady? Mówiliby o nich nawet za 50 lat o partii, która "zlikwidowała podatki".

Oczywiście VAT by został, bo to główne źródło finansowania państwa.

Taksówkarze toną w długach.Rekordzista musi oddać 900 tys. zł

Data: 11.02.2019 11:19

Autor: MateuszTeusz

money.pl

Zadłużenie branży taksówkarskiej rośnie w rekordowym tempie. Jeszcze dwa lata temu dług wszystkich taksówkarzy nie przekraczał 20 mln zł, teraz zbliża się do 30. Taksówkarz-rekordzista musi oddać niemal 900 tys. zł.

Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że łączne zadłużenie branży taksówkarskiej wynosi obecnie ponad 29 mln zł i z każdym rokiem wzrasta. W 2017 ten dług przekraczał 19 mln, a w 2013 r. wynosił ledwie ponad 6,5 mln.

– Z tego 17 mln zł to długi wobec firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych. Nieco ponad 6 mln zł taksówkarze są winni firmom z branży finansowej: bankom, spółkom faktoringowym i leasingowym, firmom pożyczkowym. Kilkumilionowe zadłużenie to zaległości wobec operatorów telekomunikacyjnych, a ponad 700 tys. zł to długi wobec towarzystw ubezpieczeniowych – wynika z danych KRD.

– Bez wątpienia na zadłużenie taksówkarzy mają wpływ zatory finansowe. Współpraca z nierzetelnymi kontrahentami kosztuje bowiem taksówkarzy 24,5 mln zł. To blisko 85 procent całego zadłużenia branży taksówkarskiej. Może to świadczyć o tym, że opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów są realnym zagrożeniem dla płynności finansowej branży – komentuje Adam Łącki, prezes KRD.

Średni dług taksówkarza to według opracować KRD ok. 12 tys. zł. Jednak niektórzy są winni swoim wierzycielom znacznie więcej. Rekordzistą jest 72-latek z Mazowsza. Ma on do uregulowania 891 tys. zł.

Kanadyjski urząd ds. Papierów Wartościowych nie pomoże ofiarom QuadrigaCX (eng)

Data: 10.02.2019 11:40

Autor: bmbcz01

ccn.com

CSA nadal będzie wzywało Kanadyjczyków do zachowania ostrożności, podczas kupowanie aktywów krypto za pośrednictwem giełd.

Powiedziała w rozmowie z Bloomberg Ilana Kelemen.

Cała sprawa QuadrigaCX jest bardzo nieciekawa. Po śmierci właściciela giełdy okazało się, że był on jedynym posiadaczem kluczy prywatnych do cold wallets (potfeli przetrzymywanych dla bezpieczeństwa bez podłączenia do internetu). W wyniku tego zablokowanych zostało 139 milionów dolarów w kryptowalutach, które raczej są nie do odzyskania.

Jedyną szansę widzę w tym, że właściciel zapisał gdzieś klucze prywatne i zostaną one odnalezione. Bez tego środki przepadną bezpowrotnie.

Polska to patologiczny raj dla koncernów. Czemu koszty zwalono na maluczkich?

Data: 09.02.2019 13:18

Autor: false_nine

forsal.pl

Dlaczego w Polsce koszty walki ze śmieciami zostały przerzucone na nas? Dlaczego nie dokłada się do tego biznes?

Płaca minimalna w Polsce jest za wysoka – wykazuje ekspert FOR :)

Data: 09.02.2019 13:12

Autor: false_nine

spidersweb.pl

Komentarze trafne. Dyskusja na temat płacy minimalnej w Polsce często rozbija się o argumenty natury ideologicznej albo etycznej. Słyszymy więc, że przedsiębiorców na to nie stać, albo z drugiej strony – że Polakom należy się godny zarobek. Forum Obywatelskiego Rozwoju podeszło do sprawy nieco bardziej technicznie.

Robert Jackson (SEC) twierdzi, że wkrótce mogą zostać zatwierdzone Bitcoin ETF

Data: 09.02.2019 11:10

Autor: bmbcz01

twitter.com

Tak przynajmniej wynika z wywiadu, który ma zostać opublikowany w najbliższy poniedziałek, a którego treść przedstawił jako "wyciek" Drew Hinkes na swoim Twitterze.

ETF – jest to instrument finansowy, który dokładnie odwzorowuje cenę danego waloru. W tym przypadku duże instytucje mogłyby inwestować w Bitcoin, nie kupując go fizycznie, co znacznie rozwiązałoby problem z płynnością, która jest największą przeszkodą dla ogromnych instytucji finansowych przed inwestycją w kryptowaluty.

O tym, że ETFy są niezbędne, aby duże instytucje weszły na rynek krypto, mówiło się już od dawna, a pierwszą instytucją, która mówiła o tym głośno był JP Morgan.

KE obniżyła prognozowany wzrost PKB dla Polski na 2019 rok.

Data: 07.02.2019 14:16

Autor: Ottis

bankier.pl

Ekonomiści Komisji Europejskiej prognozują spowolnienie wzrostu PKB w Polsce. Dynamika konsumpcji prywatnej także spowolni.

Data: 06.02.2019 21:45

Autor: Jiren

Gdybym spotkał armię Niemców, którzy zgubili drogę na Warszawę. Gdyby Ci Niemcy powiedzieli, że zlikwidują nam ZUS i PIT, narobiłbym im kanapek na drogę i osobiście zaprowadził.

Data: 06.02.2019 20:53

Autor: aborygo

Tydzień wenezuelski w Lidlu.


Tymczasem ceny z przełomu lat 60/70 w PRL:

Wyobraź sobie, zarabiasz 1200-1500 PLN (średnia pensja)

Pomarańcze= 40 PLN/kg

Masło= 17,5 PLN/kostka

Mleko= 8,50 PLN/litr

Lodówka= 8500 PLN/szt

Telewizor=ponad 2 tys. PLN/szt

Data: 05.02.2019 21:18

Autor: MickeyM

Witajcie. Chiałem zostawić Wam linka na Revoult, dzięki temu otrzymanie karty pocztą jest darmowe. Normalnie kosztuje coś koło 10 złotych. Jak ktoś chce to usunąć końcowkę i ma normalną rejestrację.

www.revolut.com/r/maciej8cy!crypto

Co to revolut? Darmowe konto bankowe w prawie każdej walucie świata, kantor online, kryptowaluty. Wszystko jest darmowe. Oczywiście można wykupić sobie konto premium i dostać wtedy metalową kartę, ale bez żadnych opłat można normalnie korzystać. No i jak jesteście za granicą to płacicie tą karta w walucie kraju, dzięki temu unikacie niekorzystnych przewalutowań.

Ruszyły zapisy na akcje Wisły Kraków. Klub został wyceniony na 78,2 mln zł

Data: 05.02.2019 15:32

Autor: Olsen

strefainwestorow.pl

Wisła Kraków chce pozyskać poprzez portal crowdfundingowy Beesfund 4 mln zł od kibiców i inwestorów. Ruszyła emisja ratunkowa akcji 112-letniego klubu piłkarskiego występującego w polskiej Ekstraklasie. Jak spółka Wisła Kraków została wyceniona na 78,2 mln zł.

Portfel 10k: Jak zainwestować 10 tys. zł na giełdzie? odc.1

Data: 05.02.2019 15:26

Autor: Olsen

youtube.com

Pierwszy odcinek z serii podstaw inwestowania. Polecam cały kanał, jeżeli ktoś chce zacząć przygodę z GPW, ale nie wie, w jaki sposób.

Nasze PRL vs III Żydo-RP

Data: 05.02.2019 13:03

Autor: PrawdaPolska

wiernipolsce1.wordpress.com

Informacja o 300 mld USD zadłużenia to raczej pobożne życzenia żydo-reżimowych władz. Faktyczne zadłużenie III Żydo-RP stanowi ok. 1500% rocznego PKB, a więc podawane w ten sposób jest dwukrotnie wyższe np. od zadłużenia greckiego.

PRL – i to wszystko jak leming wie NA KACU I W STANIE NIETRZEŹWYM PERMANENTNYM!

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

Pod względem zadłużenia byliśmy na 12-13 miejscu w świecie — co odpowiadało naszej ówczesnej produkcji.

Przypominam, że Polska posiadała wówczas rezerwy walutowe w wysokości ok. 1,3 mld USD — 4 mld USD w surowcach i półfabrykatach, jak również blisko miliardową nadwyżkę eksportu nad importem (wartość eksportu w 1980 to ok 10 mld USD; bilans handlowy pogorszył się po strajkach „S”).

Dług Gierka został prawie całkowicie spłacony w roku 2009.

Gierek, kiedy rządził, mieszkał w rządowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chałupach wyglądały jak psia buda). Po internowaniu mieszkał w domku typu klocek w Ustroniu. Jeździł maluchem 126p kupionym na talon. Żył tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach.

Szwecja w objęciach islamu i socjalizmu [ ANALIZA]

Data: 05.02.2019 08:59

Autor: Harnas

krzysztofwojczal.pl

Tak samo jak Niemcy swój dzisiejszy status zawdzięczają planowi Marshalla oraz „cudowi” z lat 50-tych (gdy ministrem finansów stał się Ludwig Erhard – który m.in. obniżył podatki, dokonał reformy pieniężnej i sys. podatkowego oraz uwolnił ceny), tak Szwedzi również odcinają dziś kupony od wolnorynkowego modelu państwa, jaki posiadali między 1860, a 1950 rokiem. Przez te 90 lat Szwecja odnotowała najwyższy wzrost gospodarczy na świecie (z państwa jednego z najbiedniejszych w Europie, stała się niezwykle bogata). Podatki w Szwecji były wówczas niższe niż średnia europejska, a nawet średnia amerykańska. Dopiero w 1950r. poziom obciążeń podatkowych wzrósł do całych… 20%(!) w stos. do PKB. Dla porównania poziom ten w 2017 roku wyniósł dla Polski 35,1%, a dla Szwecji aż 44,9%!.

Spowolnienie gospodarcze nam nie grozi?

Data: 04.02.2019 18:28

Autor: BillyManager

businessinsider.com.pl

Polskie firmy zapowiadają inwestycyjną ofensywę. W 2019 roku planują wyraźne zwiększenie nakładów na inwestycje w linie produkcyjne i maszyny, wykwalifikowanych pracowników, technologie IT, badania i rozwój oraz w nowe budynki.

Visa podniesie limit na transakcje zbliżeniowe bez podawania PIN-u

Data: 04.02.2019 18:01

Autor: MateuszTeusz

tvn24bis.pl

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 roku i należy do najniższych w Europie. Teraz ma wzrosnąć do 100zł.

Mateusz Benedyk: Bogactwo narodów i nędza Oxfamu

Data: 04.02.2019 16:57

Autor: Tumurochir

mises.pl

Raport Oxfamu sugeruje, że z rozwoju gospodarczego korzystają tylko miliarderzy, a majątek najuboższych maleje.
Źródła danych, na które powołuje się Oxfam, pokazują w rzeczywistości inny trend – nierówności majątkowe nie rosną, a na rozwoju korzystają miliardy, a nie garstka.
Zamiast walczyć o polepszenie warunków rynkowej współpracy czy lepszą ochronę praw własności najuboższych Oxfam nawołuje do zwiększenia podatków, co tylko pogorszy los osób próbujących wyrwać się z biedy.

Wyższe odprawy, emerytura po 15 latach.

Data: 28.01.2019 17:22

Autor: malcolm

praca.interia.pl

"Dwukrotnie wyższe odprawy w przypadku zwolnienia, możliwość przejścia na emeryturę policyjną po 15 latach służby. Te uprawnienia przysługują mundurowym ze służb celnych."

W Polsce brakuje kobiet. Nie ma komu rodzić polskich dzieci.

Data: 28.01.2019 11:44

Autor: Glamker

politykaimigracyjna.home.blog

Jeżeli chcemy ratować polska demografię na już musimy sprwadzić kilkaset tysięcy kobiet. Jest wielu samotnych mężczyzn którzy nie są w stanie znaleźć partnerek ponieważ bardzo wiele Polek wyjechało za granicę i tam założyło rodziny z obcokrajowcami.