Data: 08.01.2020 20:48

Autor: Ijon_Tichy

Muzułmański prezydent Egiptu chwali więź z koptyjskimi chrześcijanami.

Podczas gdy koptyjscy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie prezydent Egiptu Abdul Fattah el-Sisi upamiętniał więzi między mniejszością chrześcijańską a będącymi większością w Egipcie muzułmanami, mówiąc, że uchronił ich przed sekciarskimi walkami między sąsiadami.

Prezydent el-Sisi, który jest praktykującym muzułmaninem, pojawił się w poniedziałek na koptyjskiej mszy wigilijnej w największym w kraju kościele Narodzenia Chrystusa. W ubiegłym roku koptyjscy chrześcijanie świętowali otwarcie katedry jako „prezent” od prezydenta el-Sisi w nowej stolicy administracyjnej na wschód od Kairu, którą prezydent ogłosił jako „przesłanie pokoju i miłości dla świata”.

https://www.piusreport.com/2020/01/egypts-muslim-president-praises-bond.html

#chrzescijanstwo #islam #wiadomosci #egipt #ciekawostki

Egipt wysyła wsparcie dla Libijskiej Armii Narodowej.

Data: 19.12.2019 22:57

Autor: Konflikty_na_swiecie

Tak jak w tytule warto zaznaczyć że Erdogan jest gotowy wysłać wsparcie dla strony przeciwnej w konflikcie libijskim.

Egipcjanie wysyłają do Libii czołgi.

Prawdopodobnie chodzi o czołgi T55:

https://southfront.org/wp-content/uploads/2019/04/56957696_2660041294037463_806951941769789440_o.jpg

Artykuły:

http://northafricapost.com/36276-libya-egypt-to-provide-tanks-to-haftar-in-wake-of-turkish-military-pledge-to-gna.html

https://www.middleeastmonitor.com/20191219-sources-al-sisi-decided-to-supply-haftar-with-tanks-to-storm-tripoli/

Poniżej mapa 19 Grudnia 2019.

#wojna #konfliktyzbrojne #mapa #mapporn #czolgi #militaria #wojsko #libia #turcja #egipt

Data: 14.10.2019 23:23

Autor: KLAssurbanipal

Historia tatuaży stara jest jak świat. Zachowane tatuaże na starożytnych zmumifikowanych szczątkach ludzkich ujawniają, że tatuowanie jest praktykowane na całym świecie od tysięcy lat. Najstarsze znane tatuaże odkryto na mumiach egipskich, a także dobrze zachowanych zwłok zamarzniętego w Alpach człowieka o przydomku "Ötzi" (pochodzi od nazwy doliny Ötztal w Południowym Tyrolu) z IV tysiąclecia p.n.e. W starożytnej Europie tatuowanie było znane wśród Traków, Getów czy Rzymian (oznaczenie skazańców). Na długo przed epoką wielkich odkryć geograficznych tradycje tatuowania skóry znane były powszechnie wśród m.in. Polinezyjczyków, Aborygenów, Ajnów czy rdzennych mieszkańców Ameryki. W XVI i XVII wieku europejscy żeglarze przywozili ze sobą wytatuowanych mieszkańców nowo odkrytych kontynentów w celu zaprezentowania ich publicznie ku uciesze tłumów. Uważa się, że powszechne tatuowanie wśród marynarzy zrodziło się podczas podróży kapitana Jamesa Cooka na południowy Pacyfik w latach 60-70 XVIII wieku. Martin Hildebrandt był jednym z pierwszych amerykańskich tatuażystów. Prawdopodobnie otworzył pierwszy salon tatuażu w Nowym Jorku w 1846 roku. Podczas wojny secesyjnej służył w Armii Potomaku, gdzie tatuował żołnierzy, często jako dowód tożsamości na wypadek, gdyby zostali zabici w walce. Pierwszym udokumentowanym profesjonalnym tatuażystą w Wielkiej Brytanii był Sutherland Macdonald, który prowadził salon w Londynie od 1894 roku. Na powyższych fotografiach widzimy kilku jegomościów z różnymi typami tatuaży. Widzimy tutaj motywy, które pojawiają się często do dziś m.in. portret ukochanej, rozebrane kobiety, serce przebite strzałą, smok chiński. Jegomość z cygarem ma na klatce piersiowej indiańskiego wodza, co można odnieść do ówczesnych wydarzeń. Ostatnia postać to huzar dumnie noszący na piersiach cesarskiego orła.

#tattoo #marynarze #egipt #mumie #wojna #secesyjna #hawaje

Data: 08.08.2019 18:01

Autor: MrHardy

ŚWIĘTY KAMIEŃ BENBEN – ZAGADKOWY OBIEKT EGIPSKIEGO KULTU

Święty kamień Benben jest jedną z zagadek, jakie skrywa w sobie starożytny Egipt. Ta historyczna kraina wielu osobom kojarzy się głównie z monumentalnymi piramidami i pomnikiem, ale prawdą jest, że skrywa w sobie o wiele więcej tajemnic, niż moglibyśmy przypuszczać. Jedną z takich zagadek jest żelazny obiekt kultu religijnego o stożkowatym kształcie. Jaka jest historia mitycznego kamienia Benben?

Na jego temat snuje się wiele domysłów i domniemywań zarówno wśród środowisk naukowych, jak i opinii publicznej.Niektórzy egiptolodzy twierdzą, iż w Heliopolis na planie stożkowatego Benben tworzono piramidy i piramidiony, inni z kolei sądzą, że może to być meteoryt, który Egipcjanie potraktowali jako boski dar.

Mityczna alegoria

Historia kamienia sięga początków cywilizacji staroegipskiej i już wtedy stanowił on pewną mistyczną alegorię.Kamień Benben miał bowiem symbolizować Prawzgórze – pierwszy stały ląd stworzony przez boga Atuma-Re.Obiekt przechowywany był w świątyni boga Ra w Heliopolis, w którym to tak naprawdę nadano mu rozgłos i wyniesiono do rangi obiektu religijnego.Wybór tego miasta również nie był przypadkowy – według wierzeń starożytnych Egipcjan, to tam miały spaść pierwsze promienie słońca zesłane przez Atuma-Re.Egiptolog Joyce Tyldesley wyjaśnia również genezę słowa „Benben” – nazwa kamienia pochodzi od czasownika „weben”, czyli świecić, a powtórzenie końcówki „ben” mogło wskazywać na „najjaśniejsze światło”, „światło, które świeci najjaśniej”.W tym miejscu tak naprawdę kończą się potwierdzone informacje, bowiem znikoma ilość zapisków oraz brak jakiejkolwiek starożytnej ilustracji przedstawiającej kamień Benben pozostawia wiele niedopowiedzianych kwestii.Istnieją co najmniej trzy hipotezy, które przeplatają się ze stożkowatym kamieniem, nadając mu tajemniczą otoczkę.

Opis

Kamień Benben i jego tajemnice

Pierwsza z nich głosi, że kamień ten jest wyłącznie legendą przekazywaną w starożytnym Egipcie, by wyjaśnić otaczającą rzeczywistość oraz historię stworzenia świata.Aby pogłębić wiarę w bóstwo Atum-Re, stożkowaty kamień Benben przyjęto za symbol Prawzgórza, któremu następnie przypisano rolę fetyszu.Druga stanowi, iż historia kamienia wywodzi się od ptaka Bennu, uważanego za duszę Re.Ptak Bennu (zapisywany też jako Benu) jest pierwowzorem greckiego Feniksa – stanowił on symbol życia, ceremonii i zaliczano go w poczet bóstw solarnych.Kamień Benben miał być poświęcony Bennu, a jednocześnie stanowić ośrodek kultu solarnego.Trzecia – najciekawsza – twierdzi, że kamień jest żelaznym meteorytem i starożytni Egipcjanie, widząc spadający odłam, zinterpretowali to jako dar i objawienie Atuma-Re.Kult meteorytów był już wcześniej znany, na przykład w starożytnej Frygii, więc ta hipoteza może wydawać się równie prawdziwa, co dwie poprzednie.

Czy kiedykolwiek dowiemy się, która jest tą właściwą?

#egipt #kamienbenben

https://www.youtube.com/watch?v=2p7M4YZh7PU

https://www.tajemnice-swiata.pl/swiety-kamien-benben/

Abd el-Fatahow es-Sisiem będzie prezydentem do 2030 roku

Data: 24.04.2019 08:35

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Następne nieomylne słońce. Gdyby opcja polityczna którą w tej chwili popieram zdecydowała się na podobny krok byłbym pierwszym protestacyjnym. Wszyscy polityce muszą czuć nad sobą przynajmniej mały bacik w postaci wyborów.

#polityka #egipt