Data: 21.09.2019 14:57

Autor: kosmitolog

Jezioro St Clair w różnych długościach fali elektromagnetycznej. Wielospektralne obserwacje danego terenu czy zjawiska przez różne urządzenia pozwalają stworzyć kompleksową bazę wiedzy na jego temat. W tym przypadku mamy fale widzialne i różne długości podczerwieni, uwidaczniające m.in. naniesione osady, poziom reflektancji związany z głębokością wody i niesionymi przez nią cząstkami, zakwity alg i temperaturę wody. Zdjęcia pochodzą z satelitów Sentinel, Terra i Landsat. Pozostałe fotki w komentarzu, wszystkie dość duże.

#earthpornpics #kosmologia

Data: 19.09.2019 01:31

Autor: kosmitolog

Seria zdjęć pokazujących przykłady naturalnych słupów bazaltowych.Jednym ze sposobów powstawania tych formacji ( zwanych również ciosami bazaltowymi, ciosami skalnymi ) jest pękanie zastygającej lawy, która zostaje później wypchnięte na powierzchnię. Mogą też powstawać na skutek kompresji bądź rozciągania skały. Przekrój słupów to różne wielokąty mające od trzech do ośmiu krawędzi, choć najczęściej występują sześciokąty. Struktury przybierają z reguły formę wielu równoległych, prostych słupów, ale zdarza się, że całość jest silnie powykrzywiana. Czasem tworzą ściany o dość równej wysokości, mogą przybierać formę samotnych gór lub tworzyć różniące się wysokością zgrupowania, zbliżone wyglądem do organów, w innych miejscach są tak niskie, że wyglądają jak pokrywająca podłoże kostka brukowa.Średnice poszczególnych ciosów wahają się od kilku centymetrów do ok. 3 metrów a ich wysokość dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Pozostałe fotki w komentarzu, większość jest dość duża.

#earthpornpics #geologia

Data: 18.09.2019 10:52

Autor: ziemianin

#fotografia #podroze #earthpornpics #gruzja #tapeta #wallpaper

Wieczór w Swanetii, autorka Tanya Birjukova

Swanetia – wysokogórski region Gruzji. Region ten dzieli się na Swanetię Dolną i Górną. Granicą tych subregionów jest pasmo Gór Swaneckich. Stolicą regionu jest Mestia. Inne osady – Uszguli i Lentechi. Region zamieszkany przez Swanów – grupę posługującą się językiem swańskim, spokrewnionym z językiem gruzińskim.

Data: 18.09.2019 01:11

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #Chile #wulkan #natura #tapeta #wallpaper

Wulkan Villarrica w Chile 2 września 2018 roku

Świętujemy Dzień Niepodległości Chile.

To wulkan Villarrica zapewniający fajerwerki do obchodów obchodów Dnia Niepodległości Chile – zwanych Fiestas Patrias – odbywających się 18 i 19 września. Drugi najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Południowej, znany jest rdzennej ludności Mapuche jako Rucapillán (Dom Diabła) ). To zdjęcie zostało zrobione 2 września 2018 r., Alarmując pobliskich mieszkańców, ale nie było tak destrukcyjne jak inne stosunkowo niedawne erupcje, takie jak jedna w 2015 r., Która skłoniła władze do ewakuacji tysięcy ludzi. Fiesty Patrias w Chile odbywają się każdego roku tuż przed wiosenna równonoc na półkuli południowej, dlatego obchody Dnia Niepodległości są podwójnym rodzajem festiwalu wiosennego. Ponieważ większość szkół i miejsc pracy spędza tygodniowe wakacje, ludzie obserwują święto, uczestnicząc w rodeos, chodząc na plażę, odwiedzając rodzinę, a przede wszystkim oddając się tradycyjnemu chilijskiemu jedzeniu i napojom. Mówi się, że Chilijczycy zyskują cztery lub więcej kilogramów podczas Fiestas Patrias. Większość zjada się na empanadas de pino, które są małymi wypiekami wypełnionymi mielonym mięsem, smażoną cebulą, jajkiem na twardo, oliwkami, a czasem rodzynkami. Empanady są zwykle spożywane z różnymi grillowanymi mięsami ze stoisk grillowych zwanych asados. Wszystko jest popijane lokalnym czerwonym winem lub chicha, które w Chile jest słodkim, destylowanym winogronem – lub napojem na bazie jabłek, który jest prawie wyłącznie pijany podczas tygodnia obchodów Fiestas Patrias.

Data: 17.09.2019 15:54

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #kosmos #ziemia #planeta #australia #swieto #tapeta #wallpaper

Z tej odległości łatwo jest zagubić się w cudach i pięknie świata.

Prawdziwy kolor obrazu Ziemi z satelitów Landsat

Na zdjęciu widoczna Australia która, 17 września obchodzi Australijski Dzień Obywatelstwa.

Dlaczego 17 września? Ponieważ dzisiaj przypada również rocznica zmiany nazwy Ustawy o obywatelstwie i obywatelstwie – znanej obecnie jako Australian Citizenship Act. W ciągu 18 lat od jej powstania australijski dzień obywatelski gwałtownie się rozrósł, a wiele stanów i miast przeprowadzało ceremonie obywatelskie, aby zaznaczyć okazję. W 2017 r. Blisko 5000 osób ze 131 krajów zostało obywatelami w tydzień poprzedzający wielki dzień, przy czym większość pochodzi z Indii, Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki.

Data: 11.09.2019 23:01

Autor: kosmitolog

Starczy już tych jedenastych wrześniów, teraz czas na wulkany. Seria zdjęć erupcji wulkanicznych widzianych z niskiej orbity okołoziemskiej. Wszystkie fotki w wysokiej rozdzielczości. Pierwsza to wybuch wulkanu Sarychev z 2009 r., reszta w komentarzach.

#earthpornpics #wulkan

Data: 11.09.2019 19:46

Autor: kosmitolog

Fragment Andów na pograniczu Chile i Boliwii jako hybryda pasma optycznego i podczerwieni. Kolory zostały podrasowane i przesadzone by uwypuklić różnice w składzie i typie terenu. Niebieski i jego odcienie to pozbawione roślinności pole wulkaniczne Pampa Luxsar. Cały kadr obejmuje sobą obszar 60 x 60 km, dane pochodzą z instrumentu ASTER zainstalowanego na satelicie Terra. Duża rozdzielczość.

A jeśli kogoś ciekawi jak wygląda to na mapce google to tutaj link:

https://www.google.com/maps/@-20.8499994,-68.2087548,3755m/data=!3m1!1e3

#earthpornpics

Data: 09.09.2019 10:25

Autor: ziemianin

#fotografia #podroze #indie #Meghalaya #Khasi #earthpornpics #tapeta #wallpaper

Wodospad Nohkalikai, w pobliżu Sohra, Meghalaya

Najbardziej mokre miejsce na ziemi. Wodospad Nohkalikai w obszarze Cherrapunji, Meghalaya

Na dzisiejszej stronie głównej widać Wodospad Nohkalikai w Cherrapunji. Chociaż Cherrapunji często uznawano za „najbardziej mokre miejsce na planecie”, to w pobliżu Mawsynram obecnie cieszy się taką reputacją. Jednak Cherrapunji ma tę różnicę, że odnotował maksymalne opady w ciągu miesiąca (lipiec 1861) i roku (od 1 sierpnia 1860 do 31 lipca 1861). Lokalnie znana jako Sohra, Cherrapunji jest stolicą plemiennego królestwa Khasi, części dzisiejszego stanu Meghalaya

Data: 09.09.2019 10:22

Autor: ziemianin

#fotografia #podroze #usa #kalifornia #earthpornpics #tapeta #wallpaper

Central Coast winnice w Arroyo Grande, Kalifornia

Szczęśliwej rocznicy!. Toast za Kalifornię!

  1. rocznica przyjęcia „złotego państwa” do Unii Amerykańskiej dzięki odpowiednio złotemu obrazowi winiarni i krajobrazu centralnego wybrzeża. W 1850 r., Zaledwie 14 miesięcy po zakończeniu traktatu pokojowego, który zakończył wojnę meksykańsko-amerykańską, oddał Kalifornię wraz z dużą częścią terytorium zachodniego Stanom Zjednoczonym, ta dawna samozwańcza Republika stała się 31. stanem USA. Kalifornia jest jednym z zaledwie sześciu stanów przyjętych do Unii bez uprzedniego uznania jej za terytorium USA. Niektórzy łączą to z gorączką złota, która rozpoczęła się w styczniu 1848 r. I zwiększyła populację o ponad 1000% w tym samym czasie.

Data: 07.09.2019 17:29

Autor: kosmitolog

Smugi kondensacyjne widoczne z pokładu ISS. Fotka z 28 kwietnia tego roku. Tym razem jednak nie są to znane wszystkim ślady pozostawione przez samoloty a przez statki. Odpowiednie warunki pogodowe ( brak silnych wiatrów i pojawiająca się nad wodą inwersja temperatur ) powodują, że drobinki ze spalin emitowanych przez statki wędrują do warstwy niskich chmur, gdzie tworzą jądra kondensacji – powstające w ten sposób smugi ciągną się za maszynami, pozostając na niebie nawet przez kilka godzin i znacząc ich trajektorię.

Fotka tradycyjnie jest dość duża a poniżej jeszcze ten sam dzień i to samo miejsce, ale tym razem z satelity Terra.

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=178.32756525977013,37.41227110837853,200.82756525977013,52.21305235837853&t=2019-04-28-T00%3A00%3A00Z&l=VIIRS_SNPP_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Aqua_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor,CYGNSS_L3_Wind_Speed_Daily(hidden),MODIS_Aqua_Land_Surface_Temp_Night(hidden),Reference_Labels,Reference_Features,Coastlines

#kosmologia #earthpornpics

Data: 07.09.2019 00:28

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #gory #podroze #chiny #tapeta #wallpaper

Mount Fanjing, najwyższy szczyt Gór Wuling, w południowo-zachodnich Chinach

Mimo że nie stał się światowym dziedzictwem UNESCO aż do 2018 roku, Mount Fanjing (znany również jako Fanjingshan) od wieków jest świętym i spokojnym miejscem dla buddystów. Mierząca 2569 metrów góra Fanjing jest najwyższym szczytem pasma górskiego Wuling w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. Uważa się, że góra jest miejscem, w którym można osiągnąć duchowe oświecenie. Chociaż wiele budowanych tu świątyń buddyjskich zostało zniszczonych, pozostało kilka, w tym Świątynia Buddy i Świątynia Maitrei. Te dwie świątynie, połączone małym mostkiem, znajdują się na szczycie Złotego Szczytu Czerwonej Chmury, skalistego „kciuka”, na który patrzymy tutaj. Oprócz historii tego regionu mieszanka chmur, mgły i światła tworzy uspokajającą atmosferę i atmosferę tajemniczości.

Data: 04.09.2019 20:58

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #bali #Indonezja #podroze #tapeta #wallpaper

Tegallalang taras farmy w Ubud, Bali, Indonezja

Piękne bali. Bujna, zielona ucieczka

Wraz z końcem sezonu turystycznego i zbliżającą się porą deszczową wrzesień to idealny czas na wizytę na Bali. Jeśli masz szczęście, wybierz się na jednodniową wycieczkę na tarasy uprawne Tegallalang w Ubud, gdzie goście mogą robić wspaniałe zdjęcia krajobrazu i wnikliwie poznać kulturę balijską. Wyspa Bali ma bogatą tradycję rolniczą, ze szczególnie unikalną metodą gospodarki wodnej w uprawie ryżu. System nawadniania, znany jako Subak, jest uznawany przez UNESCO za swoje znaczenie kulturowe. Woda płynie przez świątynie i na pola ryżowe, wyryte na zboczach jak schody. Jest to tradycja sięgająca tysięcy lat, oparta na balijskiej filozofii Tri Hita Karana, która odnosi się do relacji między ludźmi, ziemią i bogami

Data: 03.09.2019 10:08

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #SanMarino #wlochy #historia #ciekawostki #tapeta #wallpaper

Wieża Guaita w San Marino

San Marino błyszczy. W "Najbardziej Pogodnej Republice".

Choć niektóre szczegóły dotyczące założenia San Marino różnią się w zależności od tego, kto opowiada tę historię, pewne jest to, że w IV w. p.n.e. kamieniarz zbudował chrześcijańską kaplicę na wzgórzu w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego i założył osadę, która dzieliłaby nazwę z Saint Marinus. W ciągu wieków narody europejskie rosły, kurczyły się i zmieniały – ale San Marino pozostało, ostatecznie graniczyło ze wszystkimi stronami z Włochami. Dziś ten malutki naród, czasami nazywany Najspokojniejszą Republiką San Marino, świętuje 1718 lat istnienia i swój status najmniejszej republiki świata – 62 kilometry kwadratowe urokliwej Europy osadzone w północno-wschodnim regionie Włoch.

Data: 27.08.2019 12:10

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #kaukaz #podroze #tapeta #wallpaper

widok z płaskowyżu Bermamy

Kaukaz z bliska.

Autor Andrey Grachev

Televik jest moim głównym obiektywem podczas podróży po Północnym Kaukazie. Zwykle jest na odwrót, a podczas niektórych wycieczek nawet tego nie rozumiem. Ale na Kaukazie, szczególnie w regionie Elbrus i Inguszetii, musisz ciągle zmieniać obiektywy, ponieważ zawsze jest wiele obiektów dla różnych ogniskowych. Zdarza się, że z tego powodu nie masz czasu na robienie zdjęć. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć jednocześnie dwie kamery!

Data: 27.08.2019 09:56

Autor: kosmitolog

Wywiany z Sahary pył podróżujący nad Atlantykiem w kierunku Portugalii i Hiszpanii, widziany z pokładu ISS. Co roku z pustyni wywiewane jest mniej więcej 180 mln ton piasku, który wznosi się na wysokość dochodzącą do 6 km i częściowo dociera do obydwu Ameryk. Kolejne 100 mln ton przelatuje nad Morzem Śródziemnym i dociera nad Europę. Szacuje się, że na Amazonię rocznie spada blisko 30 mln ton pisaku z pustyni oddalonej o ponad 5 000 km. Zdeponowany w ten sposób materiał wpływa na użyźnienie gleby a zdecydowana większość, która po drodze wpada do oceanu dostarcza żyjącym tam organizmom duże ilości substancji odżywczych w postaci związków fosforu, azotu i żelaza. Uniesiony do atmosfery pył absorbuje również część promieniowania słonecznego ( zwłaszcza fale krótkie ) oraz ma wpływ na rodzaj i czas życia chmur.

Poniżej krótki filmik a w komentarzu jeszcze 2 fotki ( wszystkie są duże ).

https://www.youtube.com/watch?v=ygulQJoIe2Y

#earthpornpics

Data: 26.08.2019 21:52

Autor: kosmitolog

Kolejna seria zdjęć z orbity, tym razem Ziemia – konkretnie Polska na zdjęciach z Sentinela 2. Pierwsze to oczywiście przykryte chmurami Tatry. Reszta w komentarzu. Wszystkie fotki są po obróbce, jedne po mniejszej inne po większej, głównie korekta kolorów i fałszywe barwy dla pasma podczerwieni.

#earthpornpics #kosmologia

Data: 26.08.2019 20:39

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #wulkan #sumatra #Krakatoa #tapeta #wallpaper

Anak Krakatoa wulkan wybucha u wybrzeży Sumatry w Indonezji

Okrutne wulkany. Pamiętając Krakatoa

W ciągu dwóch dni pod koniec sierpnia 1883 r. Krakatoa – niezamieszkana wyspa w pobliżu Indonezji – doświadczyła jednej z najbardziej niszczycielskich wybuchów wulkanicznych współczesności. Dziesięć razy silniejsza niż erupcja Góry St. Helens, eksplozja zatarła wszystkie wyspy z wyjątkiem jednej trzeciej. Podmuch słychać było prawie 5000 kilometrów dalej – to wciąż najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek nagrano – i wywołał masywne tsunami. Ponad 36 000 ludzi straciło życie, a eksplozje dotknęły cały świat: globalne temperatury spadły, a niebo ciemniało przez lata, powodując ogromne nieudane plony. Zachody słońca stały się jaskrawoczerwone, a księżyc był często niebieski lub zielony przez wiele lat po wydarzeniu z powodu wulkanicznych szczątków krążących w atmosferze. Wulkan, który przedstawiamy dzisiaj, wyłonił się z ruin giganta, który wybuchł tego dnia w sierpniu 1883 r. Anak Krakatoa, czyli `` dziecko Krakatoa '', zaczął wzrastać w 1927 r. Mimo że musi być tak destrukcyjny jak jego poprzednik, młodzieńczy wulkan jest bardzo aktywny, a zawalenie się kopuły lawy w grudniu 2018 r. Spowodowało ogromne tsunami , przypomnienie o tym, jak niebezpieczna jest ta część świata.

Data: 26.08.2019 12:18

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #ptaki #natura

Dwie papugi Rose Ring w Wildlife Sanctuary, Madhya Pradesh, Indie

Papuga w kształcie róży, znana również jako papuga o szyjce, jest częstym widokiem w Indiach, szczególnie na obszarach wiejskich. Chociaż ptak pierwotnie pochodził z Afryki i Azji Południowej, został on obecnie wprowadzony na całym świecie ze względu na handel zwierzętami domowymi i wzrost liczby dzikich ptaków. Wszystkie papugi będą mówić? Nie jesteśmy pewni, ale to nie przeszkadza dwóm ludziom powiedzieć nam, że cieszą się wolnością, w piękny dzień w Narodowym Rezerwacie Gry Changbar Chang E, Madhya Pradesh

Data: 24.08.2019 13:22

Autor: kosmitolog

Luca Parmitano to włoski astronauta, który obecnie przebywa na pokładzie ISS ( już drugi raz ). Czasem mając chwilę wolnego łapie za Nikona i strzela fotki co ładniejszych kawałków Ziemi. Zebrałem kilka najbardziej kolorowych – miejscówki, które udało mi się zlokalizować podpisałem. Wszystkie są duże, więc wiadomo jak je odpalać :)

#earthpornpics

Data: 20.08.2019 13:09

Autor: kosmitolog

Erupcja wulkanu na należącej do Rosji bezludnej wyspie Raikoke, uchwycona z pokładu ISS 22 czerwca 2019 roku. Słup pyłu osiągnął pułap szacowany na jakieś 13-17 km. W powiązanych jeszcze jedno ujęcie z ISS oraz porównanie stanu wyspy przed i po wybuchu, dokładnie 10 lat różnicy. Na obydwu zdjęciach roślinności nadano barwę czerwoną i obydwa pochodzą z japońskiego instrumentu ASTER ( radiometr mierzący emisję termiczną ) zainstalowanego na amerykańskiej sondzie Terra. Główne zdjęcie jest dość duże, więc warto je odpalić w nowej karcie.

#kosmologia #earthpornpics

Data: 19.08.2019 22:21

Autor: ziemianin

#tanzania #kenia #fotografia #zwierzeta #afryka #gnu #tapeta #wallpaper #earthpornpics #ciekawostki #podroze

Wielka migracja gnu „Kenia, Tanzania, rzeka Mara

Na rzece Mara, granicznej rzece, która łączy Kenię i Tanzanię, wielki ruch gnu zwany „Wielką Migracją” występuje każdego lata i jesieni. Każdego roku miliony gnu przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia i wody w porze deszczowej i suchej . . . Gnu ma ostry zapach i porusza się wraz z zapachem trawy, która służy jako pokarm. Rzeka Mara o szerokości około 100 metrów jest obarczona wysokim ryzykiem utonięcia, a wiele gnu ginie. Przezwyciężając takie niebezpieczeństwa, robią także duży ruch w zimie.

Data: 14.08.2019 15:48

Autor: ziemianin

#ciekawostki #podroze #Indonezja #fotografia #earthpornpics #zabytki #tapeta #wallpaper

Płaskowyż Dieng ma kilka kompleksów świątyń. Jednym z nich jest kompleks Gatotkaca, składający się z 5 wspaniałych świątyń. Porozmawiajmy o jednej z tych struktur. To Setyaki – hipnotyzująca świątynia z otwartym dachem. W przeciwieństwie do innych świątyń, zapewnia turystom możliwość zajrzenia do wnętrza budynku z góry. Według miejscowych budowla ta była niegdyś miejscem zamieszkania lub odpoczynku, z którego korzystali tubylcy. Dzięki tym wyjątkowym cechom świątyni. Setyaki stało się główną budowlą do odwiedzenia na płaskowyżu Dieng.

Niektóre kamienie są rozrzucone na terenie, co sugeruje, że samorząd nie dokonał remontu. Mimo tego warunku wciąż ma urzekający urok, którego nikt nie może zaprzeczyć. Nazwa oznacza nawet coś wyjątkowego, czyli jPłaskowyż Dieng ma kilka kompleksów świątyń. Jednym z nich jest kompleks Gatotkaca, składający się z 5 wspaniałych świątyń. Porozmawiajmy o jednej z tych struktur. To Setyaki – hipnotyzująca świątynia z otwartym dachem. W przeciwieństwie do innych świątyń, zapewnia turystom możliwość zajrzenia do wnętrza budynku z góry. Według miejscowych budowla ta była niegdyś miejscem zamieszkania lub odpoczynku, z którego korzystali tubylcy. Dzięki tym wyjątkowym cechom świątyni. Setyaki stało się główną budowlą do odwiedzenia na płaskowyżu Dieng.

Niektóre kamienie są rozrzucone na terenie, co sugeruje, że samorząd nie dokonał remontu. Mimo tego warunku wciąż ma urzekający urok, którego nikt nie może zaprzeczyć. Nazwa oznacza nawet coś wyjątkowego, czyli jedną z postaci w historii marionetek cieni – Setyaki. To imię potężnego i inteligentnego bohatera, który kocha alkohol! Ten zwyczaj, picie alkoholu, doprowadził go nawet do śmierci podczas Wojny Gada. Znając odwagę i osobliwość tego legendarnego człowieka, miejscowi postanowili wykorzystać tę nazwę jako jedną ze świątyń zamieszkujących kompleks Gatotkaca.

Odkrywanie świątyni Setyaki

Fajnie jest spędzać wakacje w świątyni Setyaki. Jednym z powodów jest obecność lokalnej plantacji ziemniaków i sawanny, które można zobaczyć aż do miejsca. Oznacza to, że staje się interesującą formą trekkingu dla odwiedzających. Taka samotna świątynia ma nawet nieskazitelną scenerię, taką jak wzgórza i drzewa. To wyjaśnia, dlaczego zwiedzanie staje się zalecanym zajęciem na stronie. Nie ma nawet potrzeby wynajmowania lokalnego przewodnika, ponieważ droga do strony jest łatwa.

Data: 10.08.2019 14:15

Autor: kosmitolog

Bryce Canyon w stanie Utah. Takie śliczne skałki to w dużej mierze efekt sukcesywnego, cyklicznego rozsadzania kamienia przez zamarzającą wodę (ʘ‿ʘ)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Narodowy_Bryce_Canyon

W komentarzu jeszcze inne fotki.

#earthpornpics

Data: 29.07.2019 02:04

Autor: kosmitolog

Całkiem spore zdjęcie Florydy widzianej z pokładu ISS ( w chwili wykonywania fotki pułap stacji wynosił jakieś 400 km ). Na powiększeniu można zobaczyć nawet poszczególne poletka a po wytężeniu wzroku również Kennedy Space Center wraz z dwoma stanowiskami startowymi 39A i 39B oraz Cape Canaveral Air Force Station ;)

#earthpornpics

Data: 26.07.2019 23:33

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #tapeta #wallpaper #japonia #tokio #ciekawostkijawo #fajerwerki #historia

Sumida River Fireworks Display, Tokio, Sumida

„Pokaz sztucznych ogni rzeki Sumida” już dziś! Sumida River Fireworks Festival, Tokio, Sumida

„Pokaz sztucznych ogni rzeki Sumida”. Jest to pokaz sztucznych ogni przedstawiający lato w Tokio. Piękne fajerwerki wystrzeliwane są z dwóch miejsc rzeki Sumida między oddziałem Sumida i oddziałem Taito, a co roku gromadzi się milion ludzi . . . Historia pokazów sztucznych ogni rzeki Sumida jest stara, okres Edo, Kyoho 18 lat Był. Fajerwerki, które zostały wystrzelone w tamtym czasie, miały około 20 lat i spokojnie, ale teraz wystrzeliwanych jest w sumie 20 000 fajerwerków, które barwią letnie nocne niebo.

Data: 23.07.2019 20:10

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #podroze #earthpornpics #fotografia #Surykatki

Surykatki na pustyni Kalahari w Botswanie

Dzień kuzyna: po prostu „cuz”. Czy widzisz podobieństwo rodzinne?

Szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni, kto zdecydował, że 24 lipca był dniem kuzynów, ale wszyscy jesteśmy za tym – i te surykatki wyglądają tak, jakby były. Klan (zwany również tłumem, gangiem lub dworem) zazwyczaj zawiera około 20 lub 30 surykatek, ale niektóre rodziny rozszerzone mają 50 lub więcej. Samice mogą wykryć zapach swoich krewnych i użyć go, aby uniknąć inbredu. Dzień Cuzynów dotyczy świętowania więzi rodzinnych między pierwszymi kuzynami, a nawet odległymi. Prawdopodobnie wiesz, że twoi pierwsi kuzyni są dziećmi twoich ciotek i wujków, ale co z ich dziećmi? Nie są twoimi drugimi kuzynami – to twoi pierwsi kuzyni po usunięciu (jedno pokolenie usunięte). Dzieci pierwszych kuzynów są drugimi kuzynami. Rozumiem?

Data: 23.07.2019 20:07

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #fotografia #earthpornpics #podroze

Park Narodowy Cahuita Kostaryka

Park Narodowy Cahuita, położony we wschodniej części Kostaryki, w pobliżu granicy z Panamą, jest naturalnym parkiem z widokiem na Morze Karaibskie. Rafy koralowe są osłonięte wzdłuż pięknego chronionego wybrzeża, a nurkowanie z rurką może zaoferować spacer po morzu . . . Na rafie koralowej o powierzchni 242 hektarów żyją 123 gatunki ryb. Obszary śródlądowe są rozprzestrzeniane przez tropikalne lasy deszczowe, a rzadkie zwierzęta, takie jak płyn Kitakoa i szczur paka i agouti są zamieszkane.

Data: 05.07.2019 22:17

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #earthporn #finlandia #ciekawostki #natura

Fotograf uchwycił oszałamiające ujęcia wyspy w Finlandii podczas wszystkich czterech sezonów.

Fotograf przyrody Jani Ylinampa, który mieszka w mieście Rovaniemi w fińskiej Laponii, uchwycił wspaniałe zdjęcia małej wysepki Kotisaari w pogodny dzień latem, jesienią, zimą i wiosną. Na miejskiej stronie turystycznej wyspa znajduje się w środku Rovaniemi i jest dostępna tylko po wcześniejszym umówieniu się i na łodzi.

Źródło

Data: 21.06.2019 15:09

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #fotografia #earthpornpics #turystyka #wycieczki #islandia #kanion #rzeka

Basalt Canyon, Islandia

Stuðlagil ze swoją fascynującą historią w dolinie Jökuldalur w regionie północno-wschodnim na Islandii jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych atrakcji kolumny bazaltowej na świecie. Klif katedralny wokół turkusowej rzeki zapiera dech w piersiach. Kiedy jesteś w kanionie, czujesz się jak w jednym z miejsc, w których wkroczyłeś w inny świat lub inny wymiar. Liczne formy kolumny bazaltowej są po prostu wyjątkowe i uczta dla fotografów i tych, którzy lubią spektakularną pracę matki natury.

Źródło – wymagany Islandzki, lub użycie translatora

Topas Ecolodge Wietnam – Sapa

Data: 19.06.2019 19:50

Autor: ziemianin

experiencetravelgroup.com

#Vietnam #podroze #turystyka #earthpornpics

Źródło

Galeria zdjęć

W zachwycającej wiejskiej okolicy na północnych wyżynach Wietnamu znajduje się imponujący Topas Ecolodge; 25 willi z solidnymi zasadami dotyczącymi zrównoważonej turystyki. Odważny i czarujący rozwój przynosi nowe oblicze zakwaterowania i możliwości spędzania czasu w malowniczym i popularnym północno-zachodnim mieście Sapa.

Otoczony bujnymi polami ryżowymi, pagórkami, bujnymi zielonymi lasami i wioskami, Topas Ecolodge znajduje się na szczycie dwóch stożkowych wzgórz głęboko w dolinie Sapa. Wille rozciągają się wokół wzgórza i oferują kontrastujące widoki na doliny i wioski poniżej.

Każdy jest komfortowo i twórczo zaprojektowany i przepuszcza mnóstwo naturalnego światła. Kamienne wille są urządzone w minimalistycznym stylu, z prywatnymi balkonami, wyłożonymi kafelkami łazienkami z ciepłą wodą i miejscami do siedzenia. Panele słoneczne ogrzewają wodę i dostarczają energię elektryczną do oświetlenia. Ogrzewanie zapewniane jest w miesiącach zimowych.

Wszystkie posiłki serwowane są w centralnym dwupiętrowym budynku. Na dole znajduje się relaksujący bar z wyściełanymi meblami, a jadalnia odbywa się na piętrze. Topas Ecolodge jest również otoczony przez własną farmę, która zaopatruje kuchnię w świeże warzywa. Obfite dania kuchni azjatyckiej serwowane są w ustalonym menu, które zmienia się codziennie w zależności od pory roku.

Topas Ecolodge to świetne miejsce, aby naprawdę uciec od tego wszystkiego. Możliwe są wspaniałe wycieczki po mieście i ciekawe wycieczki po Sapa. Możliwe jest również pływanie w pobliskich strumieniach. Życie wokół schroniska jest kolorowe i intrygujące, ponieważ społeczności plemienne Black Hmong, Tay i Red Dao zajmują się codziennym życiem. The Lodge jest zaangażowany w zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny oraz angażuje się w projekty związane z naturą i społecznościami.

Topas Ecolodge byłby dobrym wyborem dla bardziej ryzykownych lub tych, którzy wolą nie pozostać w Sapa podczas wizyty w górach północno-zachodnich. Podobnie pobyt tutaj można połączyć z pobytem w Sapa. Domek znajduje się 18 km od miasta Sapa, około 45 minut jazdy samochodem. Sapa jest zwykle obsługiwana przez nocny pociąg z Hanoi.

Data: 14.06.2019 10:38

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #Nepal #earthpornpics #zdjecia #pustynia #krajobraz #gora #natura

Ghyakar village, Upper Mustang, Nepal

Jeśli masz szczęście być jednym z tysiąca lub więcej turystów dopuszczonych do Upper Mustang każdego roku, wiosna i jesień to najlepsze czasy na trekking po tym niesamowicie dramatycznym krajobrazie. Ukryty w odległym regionie Nepalu, jest geograficznie częścią Płaskowyżu Tybetańskiego. Obszar ten otoczony jest masywami Annapurna i Dhaulagiri i jest oznakowany głębokimi wąwozami, polami tarasowymi i barwnymi warstwami formacji skalnych. Ale chyba najbardziej fascynujące są jaskinie na niebie, około 10 000 jaskiń wkopanych w czyste ściany dolin w kilku obszarach dzielnicy. Niektóre z tych sztucznych jaskiń uważane są za starożytne komory grobowe; inne są bogato zdobione cennymi buddyjskimi obrazami, rzeźbami i artefaktami od VIII do XIV wieku. Siedząc ponad 150 stóp nad dnem doliny, nikt nie ma całkowitej pewności, jak zbudowano jaskinie, do czego zostały użyte, ani nawet jak ludzie do nich dotarli. (19 maja 2019 r.)

Oto najpiękniejsze miejsca północnej Hiszpanii - Kraju Basków

Data: 26.05.2019 05:27

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#Hiszpania #KrajBasków #wyjazd #odpoczynek #relaks #earthpornpics #fotografia

Od Kraju Basków, przez Kantabrię i Asturię aż po Galicję… Oto najpiękniejsze miejsca północnej Hiszpanii

Głodny się zrobiłem (ʘ‿ʘ)

Starówka miasta Parte Vieja pełna jest knajpek i barów serwujących baskijskie przekąski tapas oraz pełną owoców morza paellę. Od lat to właśnie Kraj Basków słynie z jednej z najlepszych kuchni na świecie – bogatej w ryby i owoce morza z Zatoki Biskajskiej.

Data: 13.05.2019 16:46

Autor: ziemianin

#earthpornpics #fotografia #historia #BeautifulWorld #KamieniecPodolski

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

Data: 13.05.2019 16:46

Autor: ziemianin

podrozepoeuropie.pl

#earthpornpics #fotografia #historia #BeautifulWorld #KamieniecPodolski

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.

Data: 29.04.2019 21:47

Autor: kosmitolog

Zdjęcie Kalb ar-Riszat wykonane z orbity. Struktura na pierwszy rzut oka przypominająca krater uderzeniowy, zwana również "Okiem Afryki" lub "Okiem Sahary" znajduje się w Mauretanii. Całość ma średnicę ok. 40km. Tak duży krater uderzeniowy zostawiłby zarówno oczywiste ślady kompresji w skorupie ziemskiej jak i bardzo rozległą warstwę opadową. Wewnątrz brak również typowych dla dużych meteorytów materiałów. Po odrzuceniu hipotezy uderzeniowej i wulkanicznej ( tu brak zarówno wulkanu jak i lawy, która miałaby się z niego wydobywać ) pozostała jedna, mówiąca o tym, że jest to dawna kopuła – wypiętrzony fragment płaszcza, który z czasem uległ erozji. Z niejasnych przyczyn różni płaskoziemcy dowodzą, że "Oko Sahary" to Atlantyda. Cała ta pustynia znajdująca się dookoła w niczym im nie przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

Fotka najlepiej wygląda w nowej karcie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Richat_Structure

#earthpornpics

Data: 29.04.2019 13:18

Autor: kosmitolog

Niby kalka z wykopu, ale oczywiście mam dla was lepszą rozdzielczość, troszkę informacji i dodatkowe focie w komentarzach. Mount Robson to wznoszący się 3954 m nad poziom morza, najwyższy szczyt kanadyjskiej części Gór Skalistych. Podobnie jak całe pasmo zbudowany jest z głębinowych skał magmowych, osadowych i metamorficznych ( czyli w zasadzie z dwóch wcześniejszych typów skał, ale przekształconych przez wysokie ciśnienie i temperaturę, panujące w głębi skorupy ). Na zdjęciu doskonale widać kolejne warstwy geologiczne, pozostałość zachowana po wypiętrzaniu się gór z wnętrza Ziemi w okresie od prekambru aż do kredy. Najstarsze części Gór Skalistych zaczęły się wypiętrzać niemal 4 miliardy lat temu, młodsze mają "zaledwie" jakieś 60 milionów wiosenek :) Fotki oczywiście warto pykać w nowych kartach, to nie wykop ze swoim 240p, tu przeglądamy zdjęcia na prawdziwych komputerach (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)☞

#earthpornpics

Data: 24.02.2019 21:48

Autor: aeon

Autor

Zdjęcie przedstawia wir wodny, powstały w cieśninie Saltstraumen (Norwegia). Co 6 godzin miliony metrów sześciennych wody przepływa przez cieśninę o szerokości ~150 m, tworząc przy tym wiry, których średnica dochodzi do 12 metrów, a głębokość do 6 metrów.

Data: 03.02.2019 15:58

Autor: Raven

Mogę wam wrzucać moje zdjęcia ze świata? ʕ•ᴥ•ʔ
Widok na wzgórza na granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej. Na wzgórzach znajduje się kompleks monastyrów znany pod nazwą Dawit Garedża, a od strony azerbejdżańskiej znajdują się dziesiątki, jak nie setki, wydrążonych w skale pomieszczeń które były przeznaczone dla mnichów. Niestety w XIII wieku w wyniku najazdów tereny te zostały zniszczone. Na zdjęciu to te wzgórze z lewej strony. Zdjęcie własne ʕ•ᴥ•ʔ