Data: 05.07.2019 22:17

Autor: ziemianin

#fotografia #earthpornpics #earthporn #finlandia #ciekawostki #natura

Fotograf uchwycił oszałamiające ujęcia wyspy w Finlandii podczas wszystkich czterech sezonów.

Fotograf przyrody Jani Ylinampa, który mieszka w mieście Rovaniemi w fińskiej Laponii, uchwycił wspaniałe zdjęcia małej wysepki Kotisaari w pogodny dzień latem, jesienią, zimą i wiosną. Na miejskiej stronie turystycznej wyspa znajduje się w środku Rovaniemi i jest dostępna tylko po wcześniejszym umówieniu się i na łodzi.

Źródło

Data: 21.06.2019 15:09

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #fotografia #earthpornpics #turystyka #wycieczki #islandia #kanion #rzeka

Basalt Canyon, Islandia

Stuðlagil ze swoją fascynującą historią w dolinie Jökuldalur w regionie północno-wschodnim na Islandii jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych atrakcji kolumny bazaltowej na świecie. Klif katedralny wokół turkusowej rzeki zapiera dech w piersiach. Kiedy jesteś w kanionie, czujesz się jak w jednym z miejsc, w których wkroczyłeś w inny świat lub inny wymiar. Liczne formy kolumny bazaltowej są po prostu wyjątkowe i uczta dla fotografów i tych, którzy lubią spektakularną pracę matki natury.

Źródło – wymagany Islandzki, lub użycie translatora

Topas Ecolodge Wietnam – Sapa

Data: 19.06.2019 19:50

Autor: ziemianin

experiencetravelgroup.com

#Vietnam #podroze #turystyka #earthpornpics

Źródło

Galeria zdjęć

W zachwycającej wiejskiej okolicy na północnych wyżynach Wietnamu znajduje się imponujący Topas Ecolodge; 25 willi z solidnymi zasadami dotyczącymi zrównoważonej turystyki. Odważny i czarujący rozwój przynosi nowe oblicze zakwaterowania i możliwości spędzania czasu w malowniczym i popularnym północno-zachodnim mieście Sapa.

Otoczony bujnymi polami ryżowymi, pagórkami, bujnymi zielonymi lasami i wioskami, Topas Ecolodge znajduje się na szczycie dwóch stożkowych wzgórz głęboko w dolinie Sapa. Wille rozciągają się wokół wzgórza i oferują kontrastujące widoki na doliny i wioski poniżej.

Każdy jest komfortowo i twórczo zaprojektowany i przepuszcza mnóstwo naturalnego światła. Kamienne wille są urządzone w minimalistycznym stylu, z prywatnymi balkonami, wyłożonymi kafelkami łazienkami z ciepłą wodą i miejscami do siedzenia. Panele słoneczne ogrzewają wodę i dostarczają energię elektryczną do oświetlenia. Ogrzewanie zapewniane jest w miesiącach zimowych.

Wszystkie posiłki serwowane są w centralnym dwupiętrowym budynku. Na dole znajduje się relaksujący bar z wyściełanymi meblami, a jadalnia odbywa się na piętrze. Topas Ecolodge jest również otoczony przez własną farmę, która zaopatruje kuchnię w świeże warzywa. Obfite dania kuchni azjatyckiej serwowane są w ustalonym menu, które zmienia się codziennie w zależności od pory roku.

Topas Ecolodge to świetne miejsce, aby naprawdę uciec od tego wszystkiego. Możliwe są wspaniałe wycieczki po mieście i ciekawe wycieczki po Sapa. Możliwe jest również pływanie w pobliskich strumieniach. Życie wokół schroniska jest kolorowe i intrygujące, ponieważ społeczności plemienne Black Hmong, Tay i Red Dao zajmują się codziennym życiem. The Lodge jest zaangażowany w zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny oraz angażuje się w projekty związane z naturą i społecznościami.

Topas Ecolodge byłby dobrym wyborem dla bardziej ryzykownych lub tych, którzy wolą nie pozostać w Sapa podczas wizyty w górach północno-zachodnich. Podobnie pobyt tutaj można połączyć z pobytem w Sapa. Domek znajduje się 18 km od miasta Sapa, około 45 minut jazdy samochodem. Sapa jest zwykle obsługiwana przez nocny pociąg z Hanoi.

Data: 14.06.2019 10:38

Autor: ziemianin

#tapeta #wallpaper #Nepal #earthpornpics #zdjecia #pustynia #krajobraz #gora #natura

Ghyakar village, Upper Mustang, Nepal

Jeśli masz szczęście być jednym z tysiąca lub więcej turystów dopuszczonych do Upper Mustang każdego roku, wiosna i jesień to najlepsze czasy na trekking po tym niesamowicie dramatycznym krajobrazie. Ukryty w odległym regionie Nepalu, jest geograficznie częścią Płaskowyżu Tybetańskiego. Obszar ten otoczony jest masywami Annapurna i Dhaulagiri i jest oznakowany głębokimi wąwozami, polami tarasowymi i barwnymi warstwami formacji skalnych. Ale chyba najbardziej fascynujące są jaskinie na niebie, około 10 000 jaskiń wkopanych w czyste ściany dolin w kilku obszarach dzielnicy. Niektóre z tych sztucznych jaskiń uważane są za starożytne komory grobowe; inne są bogato zdobione cennymi buddyjskimi obrazami, rzeźbami i artefaktami od VIII do XIV wieku. Siedząc ponad 150 stóp nad dnem doliny, nikt nie ma całkowitej pewności, jak zbudowano jaskinie, do czego zostały użyte, ani nawet jak ludzie do nich dotarli. (19 maja 2019 r.)

Oto najpiękniejsze miejsca północnej Hiszpanii - Kraju Basków

Data: 26.05.2019 05:27

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#Hiszpania #KrajBasków #wyjazd #odpoczynek #relaks #earthpornpics #fotografia

Od Kraju Basków, przez Kantabrię i Asturię aż po Galicję… Oto najpiękniejsze miejsca północnej Hiszpanii

Głodny się zrobiłem (ʘ‿ʘ)

Starówka miasta Parte Vieja pełna jest knajpek i barów serwujących baskijskie przekąski tapas oraz pełną owoców morza paellę. Od lat to właśnie Kraj Basków słynie z jednej z najlepszych kuchni na świecie – bogatej w ryby i owoce morza z Zatoki Biskajskiej.

Data: 13.05.2019 16:46

Autor: ziemianin

#earthpornpics #fotografia #historia #BeautifulWorld #KamieniecPodolski

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

Data: 13.05.2019 16:46

Autor: ziemianin

podrozepoeuropie.pl

#earthpornpics #fotografia #historia #BeautifulWorld #KamieniecPodolski

Kamieniec Podolski dawniej bramą do Polski

W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy. Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.

Data: 29.04.2019 21:47

Autor: kosmitolog

Zdjęcie Kalb ar-Riszat wykonane z orbity. Struktura na pierwszy rzut oka przypominająca krater uderzeniowy, zwana również "Okiem Afryki" lub "Okiem Sahary" znajduje się w Mauretanii. Całość ma średnicę ok. 40km. Tak duży krater uderzeniowy zostawiłby zarówno oczywiste ślady kompresji w skorupie ziemskiej jak i bardzo rozległą warstwę opadową. Wewnątrz brak również typowych dla dużych meteorytów materiałów. Po odrzuceniu hipotezy uderzeniowej i wulkanicznej ( tu brak zarówno wulkanu jak i lawy, która miałaby się z niego wydobywać ) pozostała jedna, mówiąca o tym, że jest to dawna kopuła – wypiętrzony fragment płaszcza, który z czasem uległ erozji. Z niejasnych przyczyn różni płaskoziemcy dowodzą, że "Oko Sahary" to Atlantyda. Cała ta pustynia znajdująca się dookoła w niczym im nie przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

Fotka najlepiej wygląda w nowej karcie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Richat_Structure

#earthpornpics

Data: 29.04.2019 13:18

Autor: kosmitolog

Niby kalka z wykopu, ale oczywiście mam dla was lepszą rozdzielczość, troszkę informacji i dodatkowe focie w komentarzach. Mount Robson to wznoszący się 3954 m nad poziom morza, najwyższy szczyt kanadyjskiej części Gór Skalistych. Podobnie jak całe pasmo zbudowany jest z głębinowych skał magmowych, osadowych i metamorficznych ( czyli w zasadzie z dwóch wcześniejszych typów skał, ale przekształconych przez wysokie ciśnienie i temperaturę, panujące w głębi skorupy ). Na zdjęciu doskonale widać kolejne warstwy geologiczne, pozostałość zachowana po wypiętrzaniu się gór z wnętrza Ziemi w okresie od prekambru aż do kredy. Najstarsze części Gór Skalistych zaczęły się wypiętrzać niemal 4 miliardy lat temu, młodsze mają "zaledwie" jakieś 60 milionów wiosenek :) Fotki oczywiście warto pykać w nowych kartach, to nie wykop ze swoim 240p, tu przeglądamy zdjęcia na prawdziwych komputerach (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)☞

#earthpornpics

Data: 24.02.2019 21:48

Autor: aeon

Autor

Zdjęcie przedstawia wir wodny, powstały w cieśninie Saltstraumen (Norwegia). Co 6 godzin miliony metrów sześciennych wody przepływa przez cieśninę o szerokości ~150 m, tworząc przy tym wiry, których średnica dochodzi do 12 metrów, a głębokość do 6 metrów.

Data: 03.02.2019 15:58

Autor: Raven

Mogę wam wrzucać moje zdjęcia ze świata? ʕ•ᴥ•ʔ
Widok na wzgórza na granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej. Na wzgórzach znajduje się kompleks monastyrów znany pod nazwą Dawit Garedża, a od strony azerbejdżańskiej znajdują się dziesiątki, jak nie setki, wydrążonych w skale pomieszczeń które były przeznaczone dla mnichów. Niestety w XIII wieku w wyniku najazdów tereny te zostały zniszczone. Na zdjęciu to te wzgórze z lewej strony. Zdjęcie własne ʕ•ᴥ•ʔ