Data: 29.11.2019 14:45

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Pierwszy wydruk z elegoo mars. Świetna jakość. Względnie szybko się drukuje. Da się osiągnąć 2cm/h. nie ma znaczenia ile jest obiektów na platformie liczy się jedynie ilość warstw względem ustawień, np ten Intrepid był drukowany wasrtwą 0,07mm.

#druk3d

Data: 27.10.2019 13:55

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Ma ktoś z was drukarkę 3D ale taką na żywicę światłoczułą?

Mam taki problem że zrobiłem laserową ale element nie chce się kleić do aluminiowego elewatora, nie chce zostać też gdy pokrywam żywicą ten aluminiowy "stołek", do drewna plastiku też nie. Ten aluminiowy stołek musi być koniecznie anodyzowany? Jakieś pomysły?

Dla nie zaznajomionych, gdy laser lub obraz utwardza żywicę, to skleja platformę z przezroczystą folią naczynia. Po czym winda musi jakby oderwać każdą warstwę od naczynia. Naczynie Bardzo słabo trzyma żywicę przy sobie dzięki teflonowi, ale próżna już jest dość silna. Pic więc polega na tym że pierwsza warstwa muszą się dobrze przyspawać do windy.

Druk przebiega powoli do kilku wartsw, po czym się odrywa i zostaje na teflonowej folii.

#druk3d

(fotka z netu z kikstartera)

Naukowcy MIT wydrukowali w 3D replikę niezwykłego mostu Leonarda da Vinci

Data: 13.10.2019 11:26

Autor: ziemianin

news.mit.edu

#ciekawostki #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #technologia #druk3d #

Po ponad 500 latach od zaprojektowania mostu przez da Vinci dla Bajzyda II, naukowcy wykorzystali najnowsze technologii, by go zrekonstruować. Przekonali się na własnej skórze, że był on geniuszem nie tylko w swoich czasach.

wymagany angielski

Naukowcy MIT wydrukowali w 3D replikę niezwykłego mostu Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci wysłał projekt mostu sułtanowi osmańskiemu Bajzydowi II w 1502 roku. Miał on połączyć brzegi zatoki Złoty Róg w ówczesnym Konstantynopolu, a dzisiejszym Stambule. Niezwykły most miał mieć długość ok. 280 metrów, czyli byłoby to najdłuższy most na świecie. Niestety, jego realizacja nie doszła do skutku, gdyż sułtan obawiał się, że taka konstrukcja nie wytrzyma próby czasu.

Dziś wiemy już, że bardzo się mylił, a da Vinci był prawdziwym geniuszem, bo bez zaawansowanych technologii zaprojektował majestatyczny most, który bez problemu wytrzymałby setki lat. Tak twierdzą inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology. Przejrzeli oni wiele dokumentów związanych z tym przedsięwzięciem oraz metody budownicze tamtych lat i postanowili zbudować jego małą replikę za pomocą technologii druku 3D.

Eksperymenty pokazały, że most można było zbudować nawet 500 lat temu. Nie byłoby to przedsięwzięcie zbyt potężne finansowo i logistycznie. Gdyby powstał, jego konstrukcja byłaby na tyle wytrzymała, że bez problemu przetrwałaby nawet silne trzęsienia ziemi, a jego widok zachwycałby mieszkańców i przybyszów z całego świata. Most jednak nie doczekał się realizacji w Konstantynopolu, Bajzyd II skorzystał z projektu słynnego Włocha, ale dziś możemy obejrzeć podobne konstrukcje w wielu zakątkach świata, a między innymi w norweskim mieście Ås.

Naukowcy Politechniki Łódzkiej pracują nad przełomowym rozwiązaniem dla urologii

Data: 24.09.2019 11:51

Autor: ziemianin

p.lodz.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #nauka #medycyna #Politechnikalodzka #urologia #druk3d

Innowacyjne badania mają skutecznie pomóc w leczeniu rekonstrukcyjnym wad cewki moczowej u dzieci i dorosłych. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, wraz z firmą Wolf 3D Solutions skonstruują drukarkę, która wykorzystując biodruk pozwoli na wytworzenie odpowiednich elementów dla chorych.

Naukowcy Politechniki Łódzkiej pracują nad przełomowym rozwiązaniem dla urologii

– Wrodzone wady układu moczowego chłopców polegają na nieprawidłowym ujściu cewki moczowej. Dolegliwość pojawiają się u co 200 -250 noworodka. U dorosłych mężczyzn wadą wrodzoną lub nabytą jest zwężenie cewki moczowej. Problem pojawia się po 55 roku życia. Możemy pomóc tym chorym, opracowując biomateriały, z których możliwym będzie wytworzenie cewki do leczenia spodziectw u dzieci oraz stentu do leczenia zwężeń wykorzystując biodruk bezpośredni i pośredni – wyjaśnia dr inż. Dorota Bociąga.

Projekt będzie realizowany w ramach specjalnie powołanego konsorcjum ze Szpitalem im. dra Korczaka w Łodzi, Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem M. Kopernika w Toruniu oraz firmą Wolf 3D Solutions.

Badania są prowadzone w projekcie pn. "Nowe funkcjonalne materiały do druku 3D w zakresie potrzeb UROlogicznych" (akronim: MATURO 3D), na który Konsorcjum otrzymało ponad 8 mln. zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu TECHMATSTRATEG.

Więcej można przeczytać na blogu PŁ oraz w Biuletynie Informacyjnym PŁ – Życie Uczelni

Adrian Bowyer dzieli się koncepcją druku 3D prądem

Data: 30.07.2019 13:30

Autor: prokrastynacja

przyrostowo.pl

Ojciec projektu RepRap znowu może wywrócić branżę do góry nogami. Koncepcja (jeszcze nie ma prototypu) nie będzie mogła zostać opatentowana (ง ° ͜ ʖ °)ง

Prąd elektryczny ma pozwalać na dużo szybsze i dokładniejsze utwardzanie żywicy niż w przypadku SLA. I być może, gdy zastąpi się żywicę elektrolitem, na drukowanie czystym metalem. No i urządzenie ma być możliwe do samodzielnego wydrukowania.

#druk3D #technologia

Sztuczna inteligencja w służbie produkcji (czy raczej, na razie - przemysłowego druku 3D z metalu)

Data: 22.05.2019 19:29

Autor: prokrastynacja

przyrostowo.pl

Markforged jako chyba pierwsza firma na świecie przystosowuje AI do zwiększenia wydajności produkcji (porównując przy okazji opracowywany przez siebie system do autopilota Tesli). AI ma analizować proces druku 3D z metalu i same wydruki i na podstawie danych odpowiednio modyfikować druk, tak aby część wyszła idealna.

#sztucznainteligencja #druk3d #technologia

Data: 19.05.2019 23:05

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Nie znacie kogoś kto ma odstąpić za koszt przesyłki jakąś żywicę np anycubic UV do drukarek min laserowych? #druk3d

Potrzeba mi do testów ze 100ml, moja żywica jest chyba do niczego, ma już ze dwa lata.

A wyżulenie 210zł żeby się potem okazało że nie trybi bo niewłaściwa trochę mi nie po drodze.

Data: 17.05.2019 18:06

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Qrde, nie mogę dojść jak zrobić by wydruk się nie odklejał od platformy. Sprawdzałem szkło, lusterko i drewno i plastik, ciągle odpada po 1-2 warstwach. Chyba musze kupić kawałem płaskiego aluminium i zobaczyć co wtedy.

Ale samo utwardzanie działa.

#druk3d

Data: 10.05.2019 18:23

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Wydruk mi się odkleja od platformy drewno było, plastik był drewno pokryte lakierem do włosów jak w zwykłej drukarce też było. Niestety na razie nic nie wydaje się działać prawidłowo. Silikonowa mata nie wydaje się trzymać mocno przy sobie bo zawsze można łatwo zdjąć pozostałości z pojemnika.

Nie wiem co robić zaraz jeszcze wyprubuję podstawki pokrytej klejem cyjanopanem. Może to zadziała.

#druk3d

Data: 30.04.2019 20:52

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Chuj mnie strzelał bo mi w drukarce jakby było tego mało że płyta zdechła to jeszcze mosfet od hotbeda jak i hotenda są ulepione z chińskiego guwna bo nie chciało się hotbed grzać patrze a ten mosfet się kurwa rusza bo się tak spocił na 120W ze się odlutował. A stary lepszy też z jakiejś przyczyny nie działa, może tylko się lekko odłamał. Jak nie to może znajdę inny.

edit; tak lepszemu się złamała nużka.

#druk3d

Data: 23.04.2019 20:44

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

A więc drukarka działa zasadniczo, ta laserowa na żywicę do druku 3d. Aż za dobrze bo żywica przykleiła "stołek" do miski z żywicą, nie myślałem że elastyczne naczynie da się tak przykleić. Muszę znaleźć solve for this, może przezroczyste koszulki na dokumenty (celuloid) będzie lepszy. Świadczy to dobrze o laserze, działa prawidłowo. Bałem się że przez 2mm szkło i ten przezroczysty plastik tak będzie osłabiony że nie utwardzi się prawie nic a nic. (te kwadraty to właśnie raft pod druk, który był pierwszymi warstwami widać na "stołku" jak i naczyniu)

#druk3d

Data: 22.04.2019 16:14

Autor: AgentSpecjalnejTroskiFox

Żeby uzyskać możliwie najlepszą jakość trzeba wydruk pochlastać jak tupolewa aby wypozycjonować płaskie np do góry, a boki były możliwie niskie, inaczej dojdzie do pękania wzdłużnego gdy elementy są za wysokie.

Dlatego całość będzie się składać z 9839767 elementów.

Daje to też bezpieczeństwo przed utratą całego dużego druku tuż przed końcem druku co jest nieco prawdopodobne.

Można też wprowadzić modyfikacje do drobiazgu i nie powtarzać całości która potrafi się bujać 4h na niezłej nawet prędkości.

Można też nie czekać 3 dni aż coś się skończy. Trzeba jednak kleić i to może być problematyczne bo trzeba równiutko a o to niełatwo.

#asg #pm84 #druk3d