Data: 28.02.2020 21:36

Autor: FiligranowyGucio

Ciężka Artyleria_Fb

https://www.facebook.com/CiezkaArtyleria/

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, jeśli powiem, że polska polityka historyczna leży na każdym froncie.

Miliony złotych idą na muzeum POLIN, w których to znajdują się tablice i odbywają się wykłady przedstawiające nas jako zagorzałych antysemitów, a Polacy są tam traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Engelking dostaje półmilionowe granty na swoje polakożercze badania.

Łożymy milionowe i bezzwrotne pożyczki na Ukrainę, w której polityka oraz społeczeństwo jest kształtowane antypolsko, a niektórzy politycy domagają się nawet rewizji granic oraz zwrotu Przemyśla i innych polskich miast, a także negują ludobójstwo wołyńskie. Muzeum Kresów Wschodnich nadal nie ma. Ale za to planowane są dwa nowe muzea żydowskie – tak jakby problem z jednym nie wystarczał. A kiedy był ambasador Kanady kłamie i szkaluje Kraków, oskarżając ich o mordowanie Żydów to reakcji MSZ nie ma. Piękne dbanie o nasze interesy.

Pomniki to również ważny aspekt polityki historycznej. Tutaj także państwo sobie nie radzi, przykładem jest projekt pomnika bitwy warszawskiej – który nie tylko jest nieoryginalny, ale sama kwota przeznaczona na niego to jakiś nieśmieszny żart – bo maksymalny budżet na niego przeznaczony to 3 miliony. Zwłaszcza jak się przyjrzeć kwocie jaką wydają na muzeum POLIN…

Sam wygląd można uznać za plagiat – bo bardzo podobnie wygląda Statuetka promocyjna zespołu Led Zeppelin „The Object” (1976). Kolejną ciekawostką jest również to kto będzie budował ten obelisk. Mirosław Nizio projektował bowiem również Muzeum POLIN. Przypadek? Nie sądzę…

Ten projekt jest beznadziejny gdyż nie spełniał będzie swojej podstawowej roli, czyli turysta z zagranicy nie będzie miał pojęcia czego ten skręcony słup dotyczy. W europejskiej tradycji symbolem zwycięskich bitw bywały Łuki Triumfalne – i coś w tym stylu byłoby bardziej odpowiednie.

To jest robione na odwal się. Nawet go prawdopodobnie nie ukończą do 15 sierpnia, bo konkurs jest robiony na ostatnią chwilę. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zapowiedział, że realizatorzy zrobią wszystko, aby zmieścić się w roku obchodów Bitwy Warszawskiej.

To jest po prostu farsa. Mamy niesamowitą historię, ludzi, którzy dali wiele Europie, ale na rządzących wybieramy zwykłych ciuli. Gdyby o wyglądzie tego pomnika decydowali najlepsi artyści, a ostateczny projekt wybrało społeczeństwo, a nie politycy to mielibyśmy coś znacznie ładniejszego.

#ciezkaartyleria #fb #wiadomosci #polska #polityka