Data: 20.04.2019 13:55

Autor: lisq

#historia #muzyka #ciekawostki

Pewnie mało kto wie, ale listopadowy koncert #Sabaton'u w #Gdansk'u w 2008 roku mial niezwykły przebieg.

Zgodnie z arytkułem Dziennika Bałtyckiego

(…) na scenie pojawili się dyrektor Radia Plus Adam Hlebowicz i przedstawiciel arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Przekazali oni członkom Sabatonu pamiątkowe medale i szablę oficerską z czasów II Rzeczpospolitej, którą ofiarował metropolita gdański. Zespół, wyraźnie wzruszony, jeszcze raz podziękował polskiej publiczności za gorące przyjęcie.

Wspomina o tym także Pär Sundström na kanale Sabaton History.

Moment wejścia duchownych na scenę można zobaczyć tutaj

Wspaniały gest moim zdaniem :)

Data: 19.04.2019 19:10

Autor: FakeMMR

Mapa Gomberga – kolorowa mapa ścienna przedstawiająca, jak informuje napis umieszczony na niej "Zarys powojennej mapy Nowego Świata". Mapa została wydana w 1942 roku w Filadelfii, jednakże w jej lewym górnym rogu odbito pieczęć z napisem "COMPLETED OCTOBER 1941". Oznacza to, że inicjatorzy "nowego moralnego porządku świata" ustalili swoje plany jeszcze przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej (grudzień 1941). Wydawcą mapy, zastrzegającym sobie prawa przedruku, był niejaki Maurice Gomberg. U spodu mapy znalazł się program zawarty w 41 punktach, który zaczyna się od słów "Taka będzie nasza polityka".

#nwo #ciekawostki #historia

Czerwone obozy koncentracyjne. Historia Bez Cenzury

Data: 18.04.2019 21:35

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Dzisiaj opowiemy Wam o okropnościach, które miały miejsce w radzieckich obozach koncentracyjnych. Jak te obozy funkcjonowały? Jaka jest różnica między łagrem a gułagiem? Jak wyglądała codzienność w łagrze? Dlaczego ucieczka z niego nie miała sensu? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego odcinka. Zapraszamy do oglądania!

#historia #ciekawostki

Data: 17.04.2019 21:39

Autor: Immortal_Emperor

Tajemnicza śmierć podróżnika. Ciało przykute do drzewa znaleziono po 2 latach

​W pobliżu Szatury koło Moskwy znaleziono ciało podróżnika, który zaginął ponad dwa lata temu. Szkielet mężczyzny był przykuty do drzewa, a obok niego stał namiot turystyczny.

31-letni Iwan Kliuczariow przez całe swoje życie był poszukiwaczem przygód. Podróżował po Rosji autostopem, jeździł na samotne biwakowanie w lesie na kilka dni, zwiedzał opuszczone budynki i katakumby, a także brał udział w wyprawach uważanych za ekstremalne.

Dwa lata temu mężczyzna nie wrócił z jednej ze swoich wycieczek. Matka nie ustawała w poszukiwaniach. Szczątki udało się odnaleźć 15 kwietnia przy podmoskiewskiej miejscowości Szatura. Szkielet był przykuty do drzewa łańcuchem i kajdankami, a obok stał namiot turystyczny – informuje "Komsomolskaja Prawda".

Według wstępnych ustaleń służb, śmierć mężczyzny nastąpiła ponad rok temu. Nie ustalono jednak, w jaki sposób doszło do zgonu.

Znajomi Kliuczariowa wspominają, że ich przyjaciel mógł zostać zabity przez kogoś, komu chciał pomóc. Był bardzo ufnym człowiekiem, jak dziecko, oszukanie go nie było trudne – mówi kolega mężczyzny w rozmowie z rosyjskimi mediami. Tylko bardzo okrutni ludzie mogliby to zrobić. Sam Wania nie byłby w stanie sprowokować kogoś – dodaje.

Źródła zbliżone do śledztwa powiedziały jednak, że rozważają także przypadkową śmierć. Być może, sam przykuł się do drzewa, a następnie nie był w stanie się uwolnić. W kajdankach była tylko lewa ręka, prawa była wolna. Jego rzeczy osobiste nie zostały skradzione – mówią śledczy.

Źródło: rmf24.pl

#ciekawostki #rosja #podroze

Chimery z Notre-Dame

Data: 16.04.2019 09:33

Autor: L3stko

awers-rewers.pl

W latach 20. i 30. XIX wieku uznano, że podupadła paryska katedra Notre Dame nadaje się tylko do wyburzenia. Jednak wydanie powieści „Katedra Panny Marii w Paryżu” Victora Hugo (1831) doprowadziło do cudu – uznano, że arcydzieło gotyku należy jednak ocalić i w latach 1843-1864 przeprowadzono wielką – i kontrowersyjną – renowację. Głównymi architektami, którzy wprowadzili daleko idące zmiany w gotycką bryłę, byli Jean-Baptiste-Antoine Lassus i Eugène Viollet-le-Duc, natomiast głównym rzeźbiarzem, pracującym na czele grupy około dwudziestu artystów – Victor Pyanet (zmarły w roku 1860; jego nagrobek do roku 2009 znajdował się na cmentarzu Montparnasse, kiedy to został zlikwidowany i zastąpiony świeżym grobem). To właśnie współpracy Viollet-le-Duca i Pyaneta, a także projektom wielkiego grafika, Honore Daumiera, zawdzięczamy wielki zespół neogotyckich gargulców i chimer, którymi udekorowano katedrę (przy czym gargulce istniały już wcześniej, a chimery były całkowicie nowym dodatkiem). Stały się one z czasem jednym z symboli Paryża i przynajmniej od początku XX wieku trafiały masowo na pocztówki.

#francja #notredame #ciekawostki #historia #architektura

Hugh Glass – niesamowita historia człowieka, który oszukał przeznaczenie

Data: 13.04.2019 22:22

Autor: thisismethen

zalajkowane.pl

Hugh Glass swoją historią udowodnił, że można oszukać przeznaczenie i stał się legendą. Powstały liczne książki opisujące jego poczynania, a w 2015 roku na podstawie jego historii nakręcony został film „Zjawa”. W rolę Hugh Glassa wcielił się Leonardo DiCaprio, który otrzymał Oskara w kategorii najlepszy aktor. Poznajcie sylwetkę jednego z największych twardzieli w historii Dzikiego Zachodu.

#historia #ciekawostki #dzikizachod

Data: 13.04.2019 07:40

Autor: FiligranowyGucio

MÓZG A BEZRADNOŚĆ I POCZUCIE KONTROLI

Reakcje stresowe to nie tylko myśli, choć w ruminacjach często mają swój początek. To również zmiany na poziomie całego ciała. Stres – zwłaszcza ten intensywny i rozciągnięty w czasie – potrafi wpłynąć na pracę układu nerwowego, a co za tym idzie – fizjologię, reakcje autonomiczne organizmu. Zdaje się – i nie ma w tym nic zaskakującego – iż największe zmiany zachodzą w nas pod wpływem ostrej reakcji na stres. Dochodzi wtedy do dosłownej rekalibracji systemu alarmowego mózgu. Przekłada się to na nadprodukcję hormonów stresu i przesadną koncentrację uwagi na przeszukiwaniu pola percepcyjnego w poszukiwaniu zagrożeń. Czym się to kończy, mówić nie trzeba. Albo i trzeba, bo im większa świadomość własnych reakcji, tym większa szansa przygotowania precyzyjnie wymierzonej strategii radzenia sobie. Mózg, po którym przejechał walec traumy, nawet małe przeciwności losu, drobną krytykę, odległe skojarzenie, odczytuje jako zapowiedź katastrofy. Trzeba więc nieustannie być czujnym. Potrzebny jest stan wiecznej gotowości do obrony lub ucieczki. Gdy to nie pomaga – często pojawia się trzecia opcja, związana z topniejącą nadzieją: odrętwienie. Poczucie bezradności. W końcu tyle razu próbowałeś, a dalej czujesz się fatalnie. Uważasz, że zdjęcie niedawno opublikowanej czarnej dziury to pikuś, przy tej w jakiej Ty się znalazłeś. To poczucie bezradności uruchamia kolejne reakcje stresowe: wysyła do neuronalnego systemu zarządzania bezpieczeństwem informację: nie panuję nad sytuacją, nie wiem jak sobie z nią poradzić i kiedy to się skończy, a zatem ogłaszam stan podwyższonego zagrożenia, bez konkretnej daty zakończenia…

Na szczęście istnieją dziś metody pracy nad stresem, których efekty są bardzo obiecujące. Nim jednak omówię jedną z nich (a w zasadzie postawę, od której ćwiczenia warto zacząć), chciałbym zadać Ci pytanie, które zadawałem (i zadaję wciąż) także sobie: czym właściwie jest mózg i czemu służy? Znalezienie odpowiedzi przyniesie rozwiązanie kolejnych zagadek – kiedy mogą zaczynać się problemy natury psychologicznej, w tym nadmierny stres? Wszystko wskazuje, iż tą elementarną funkcją jest przetrwanie nosiciela tejże pofalowanej masy neuronowo-glejowej. Abyśmy przetrwali, musimy dogadać się z naszą biologią. Układ nerwowy musi ku temu spełnić pięć kryteriów:

1) Tworzyć endogenne impulsy, które są skutkiem monitorowania potrzeb organizmu. Układ nerwowy musi informować nas o podstawowych potrzebach, tj. potrzeba dostarczenia pożywienia, schronienia czy snu. Bez tego znikniemy lada moment.

2) Sprawnie uczyć się tworzyć efektywną mapę świata, tak, aby pozwalała wskazywać miejsca, gdzie zaspokajanie owych potrzeb jest możliwe w sposób zdrowy i dojrzały oraz unikać zagrożeń.

3) Budzić motywację, abyśmy rano wstawali i chcieli zaspokajać potrzeby zapewniające przetrwanie.

4) Na bieżąco monitorować otoczenie, aby wysyłać informacje o pojawiających się zagrożeniach, ale i o pojawiających się okazjach zwiększających przetrwanie.

5) Być adekwatnym do sytuacji. Zazwyczaj oznacza to umiejętność współpracy w grupie, gdyż jako ludzie, jesteśmy stworzeniami ultraspołecznymi. Nie jesteśmy w stanie istnieć samodzielnie – nasze przetrwanie zależy od nas wszystkich. Nie dostrzegasz tej zależności? To spójrz: gdyby tak któregoś dnia przestali wstawać do pracy lekarze, kierowcy, ludzie dostarczający nam żywność czy odpowiadający za nasze bezpieczeństwo – jak myślicie, o ile na świecie zwiększyła by się nagle śmiertelność w naszej populacji? Albo komu zawdzięczasz urządzenie, dzięki któremu właśnie czytasz ten tekst?

Zaburzenie równowagi w powyższych obszarach może być przyczyną narastającego stresu i zwiększać ryzyko pojawienia się zaburzeń psychicznych. Gdy nasze wewnętrzne impulsy zawodzą, gdy nasze mapy świata nie pozwalają zaspokajać podstawowych potrzeb, gdy tracimy motywację do działania, nasz system ostrzegawczy zaczyna szwankować i przestaje być adekwatny do zagrożenia, gdy nie potrafimy budować zdrowych relacji, wtedy zaczyna się nierównowaga psychologiczna. Zaczynają piętrzyć się problemy…

Czy dostrzegasz może jakiś punkt wspólny tych kryteriów? Zauważ, że jakość funkcjonowania w tych obszarach może wzmacniać poczucie kontroli i zarazem osłabiać brak wpływu na siebie, i własne życie. Kiedy dochodzi do traumy? Czy zawsze ciężkie doświadczenie kończy się rozwinięciem zespołu stresu pourazowego (PTSD)? Odpowiedź jest negatywna. Nie zawsze. Zależy to w głównej mierze od tego, czy człowiek w owej sytuacji czuł się bezradny, czy też miał przeświadczenie poczucia kontroli. I jak codzienność postrzega teraz. Utrzymanie w sobie poczucia wpływu – w relacjach, w pracy, nad samym sobą, swoją emocjonalnością – nie poddawanie się i zaangażowane działanie na rzecz aktywnego rozwiązywania problemów, z poczuciem, że zawsze sobie poradzę, choćby nie wiem jak trudno było – wysyła sygnał do ośrodków podkorowych, iż można wyjść ze stanu psychofizycznego znieruchomienia, a stan alarmu przełączyć w tryb czuwania. Nie tyle trudność emocjonalna sama w sobie, w relacjach czy materialna, psychologicznie nas dobijają, co brak wiary w siebie, poczucia godności i możliwości poradzenia sobie z sytuacją. Lęk karmi się poczuciem bezradności wobec zastanej rzeczywistości, brakiem poczucia bezpieczeństwa w sobie i wycofywaniem się w obliczu stresora. Uznaje zaś, że można iść na urlop, nawet jeśli jest trudno, ale trudności te traktujemy jako wyzwanie, któremu możemy się przyjrzeć, poznać jego charakterystykę, opanować i przezwyciężyć. Nie jest to łatwe, tylko czy życie takie jest kiedykolwiek? Ważne, aby wciąż na nowo powstawać i walczyć o siebie i bliskich, kierując się obranymi wartościami. #psychologia #stres #ciekawostki

www.mozgtrenuje.pl

Data: 12.04.2019 15:23

Autor: Abe

Odzysk danych przez kabel OTG. Polecam wszystkim którzy mają uszkodzony dotyk i wyłączone debugowanie usb w ustawieniach a pilnie potrzebują zgrać dane z pamięci telefonu/tabletu. Mój zestaw to kabel OTG, rozdzielacz usb, pendrive 32gb + myszka bezprzewodowa. Przydatne przy awarii dotyku w tablecie/telefonie jak i wgraniu nowego softa z pendriva.

Może komuś z obecnych Lurków i Lukrecji przyda się taka ciekawostka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#android #telefony #tablety #ciekawostki

Data: 12.04.2019 09:29

Autor: Kiszony

Mężczyźni z brodami i długimi włosami mają najmniejsze jądra – nowe badanie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

https://nypost.com/2019/04/10/males-with-long-hair-and-beards-have-smaller-testicles-study/

Cyt. „Według nowego badania „efektowny” zarost na twarzy naczelnych – w tym ludzi – może być oznaką małych jaj. Włosy są uważane za „ornament” – zewnętrzny pokazu męskości – swoistego rodzaju „broń”, sposób na rzeczywistą rywalizację seksualną z innymi samcami gatunku poprzez rozmnażanie.

Badanie wykazało, że zarówno ludzie, jak i duże naczelne nie mają możliwości aby mieć jednocześnie duży worek z jajami i krzaczasty zarost na twarzy. Niezależnie od tego, czy włosy pojawiają się jako broda u ludzi, czy puszyste baki na małpach, nie ma to znaczenia: żadne z nich nie jest w stanie produkować dużej ilości plemników, jednocześnie zwiększając obfitość zarostu.

„W skrócie, „bujni” mężczyźni mają najmniejsze jądra” – mówi Stefan Lüpold, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Zurychu, który wraz z kolegami porównał 100 cech płciowych (w tym ludzi).

Ale odkryli również, że broda może być pomocna w reprodukcji. Owłosione naczelne są postrzegane jako bardziej męskie, zdrowe i płodne, a zatem bardziej atrakcyjne dla krycia samic. Więc nawet jeśli nie mają odpowiednich „kulek”, mogą nadal przyciągać wiele partnerek. Jeśli mają większe jądra (a tym samym więcej plemników), mogą nie być tak atrakcyjnie owłosione, co oznacza, że mogą nie mieć takiej samej szansy, że bardziej krzepki naczelny będzie miał partnera.

Choć podczas reprodukcji w grę wchodzi wiele innych czynników – w tym gęstość zaludnienia – z badań wynika, że brody i wielkość jaj, są ewolucyjnymi kompromisami.

„Trudno jest mieć to wszystko” – mówi Lüpold. „Duże jądra mają dużą broń – ale mniej ozdób”.

#zdrowie #mezczyzna #ciekawostki

Data: 10.04.2019 19:31

Autor: kosmitolog

Przeciętny trzmiel siedzący w bezruchu generuje ciepło odpowiadające mniej więcej 50 mW. Jeśli udałoby się jakoś umieścić żywego trzmiela na Księżycu, zdjąć mu skafander i zmusić do siedzenia w bezruchu to Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie miałby trudności z jego dostrzeżeniem z odległości 400 000 km. Czułość urządzenia pozwoli mu wykryć z tej odległości nawet obiekt promieniujący z mocą 1,5 mW.

#ciekawostki #kosmologia

Data: 08.04.2019 12:50

Autor: Immortal_Emperor

Natalia Starr, czyli Katarzyna Tyszka

Kim jest Natalia Starr, pierwsza Polka pracująca dla jednej z największych wytwórni filmów porno – Brazzers? Mówimy, kim jest Katarzyna Tyszka i jak zaczęła się jej kariera w różowym biznesie.

Pod pseudonimem Natalia Starr ukrywa się urodzona w 1993 roku w Ostrowi Mazowieckiej Katarzyna Tyszka. Katarzyna w wieku 7 lat przeprowadziła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Natalia Starr – jak trafiła do Brazzers?

Droga Natalii Starr na szczyty różowego biznesu dla ludzi z branży porno wydawać by się mogła prosta. Po szkole średniej Katarzyna Tyszka rozpoczęła pracę w jednym z centrów handlowych, jednocześnie pracowała jako modelka erotyczna w agencji LA Direct Models. To dzięki tej agencji Katarzyna Tyszka w 2011 r. stała się Natalią Starr i związała z branżą pornograficzną. Podobno z ciekawości.

Należy zauważyć, że Natalia Starr w niecałe dwa lata osiągnęła to, o czym marzy prawie każda aktorka porno. Kontrakt z wytwórnią Brazzers jest dla tych kobiet ogromnym sukcesem! Magazyn ckm.pl porównuje: Tym czym dla piłkarza są występy w Lidze Mistrzów, tym dla aktorki porno jest rozkładnie nóg w wytwórni Brazzers.

Na swoim koncie Katarzyna Tyszka, czyli Natalia Starr ma tutuł Miss Polonia Manhattanu, wakacyjną okładkę Hustlera, tytuł Pet of the Month magazynu Penthouse oraz 34 filmy pornograficzne.

Eksperci branży wróżą Natalii Starr wielki sukces.

#pornopani #ciekawostki

Data: 07.04.2019 17:54

Autor: Judasz

Od lat kręci mnie złoto, zabytki, ruiny i skarby. Srebników nie lubię od jakiś 2000 lat. Dzisiaj oglądałem fajny program na Discovery, o biznesie bursztynu w Polsce. Niezłą tam kasiorę trzepią i sprzedają Chinolom za dziesiątki tysięcy ojro. Większość poławiaczy jednak robi to jakimiś podbierakami. Czy nikomu nie przyszło do głowy, by zrobić kurs nurkowania, zabrać tam potężną lampę i zbierać w morzu? Przyszło, ale takich informacji praktycznie w Google brak. Pewnie zaledwie kilka osób w Polsce to robi.

Być może za kilka lat bym spróbował, ot, w ramach hobby "poszukiwanie skarbów", a zarobić też można sporo.

Bo najlepsze okazy są po prostu za ciężkie by morze wywaliło.

#nurkowanie #hobby #bursztyn #ciekawostki

Latarnicy, LGBT, warszawka etc - Międlar niezawodny :-)

Data: 07.04.2019 13:15

Autor: malcolm

wprawo.pl

"Etapami, wszak konsekwentnie „pchając wózek bez kółek”, w Polsce próbuje się zaprowadzić lewackie standardy marksistowskiego Zachodu. Tolerancja zboczeń, kneblowanie ust, kryminalizacja stojących w obronie cywilizacji łacińskiej i własnego narodu. To wszystko dzieje się na naszych oczach i naprawdę trzeba być ślepcem, by tego nie dostrzegać. Z roku na rok, pedalstwo jest coraz bliżej placówek z dziećmi. Ba, do stołecznych szkół już są wprowadzani. A co my na to? Trąbimy, mówimy, alarmujemy. (…)

CDA.pl

wprawo.pl Międlar i Latarnicy

#POLITYKA #CIEKAWOSTKI #NEWSY

Latające lotniskowce – USS Akron i USS Macon

Data: 04.04.2019 22:28

Autor: Emil18

smartage.pl

#historia #lotnictwo #ciekawostki

W latach 20. i 30. praktycznie wszystkie największe mocarstwa morskie zaczęły interesować się lotniskowcami. Okręty mogące zapewnić wsparcie lotnicze całym flotom dawały olbrzymią przewagę nad wrogiem. Równolegle w USA postanowiono zbudować sterowce, które mogłyby pełnić podobną rolę. Tak powstały jedyne w historii latające lotniskowce.

Geneza

Historia latających lotniskowców sięga I wojny światowej. Pierwsze samoloty miały krótki zasięg i dosyć niską prędkość wznoszenia. Z tego powodu nie radziły sobie zbyt dobrze w zadaniach rozpoznawczych. Inaczej wyglądała kwestia wykorzystania w tym celu sterowców. Potężne statki powietrzne mogły przebywać w powietrzu znacznie dłużej niż samoloty, dzięki czemu mogły być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych nawet na morzu.

Z drugiej strony ich rozmiary sprawiały, że jeśli jakiś samolot zdołał wznieść się na odpowiednią wysokość, bez trudu mógł zestrzelić sterowiec. Zdając sobie z tego sprawę Brytyjczycy w 1915 roku postanowili znaleźć rozwiązanie tego problemu, poprzez podczepienie pod sterowcem samolotów.

Data: 04.04.2019 22:08

Autor: Bartek

Dużą ciekawostką był dla mnie fakt jak duża bieda dotykała rodziny robotnicze po wojnie w Wielkiej Brytanii. W praktycznie każdym dużym mieście przemysłowym powstawały getta, gdzie w warunkach zbliżonych do słynnych rosyjskich "komunałek" żyły całe robotnicze rodziny. Bardzo fajny album z dzielnicy Gorbals w Glasgow możecie znaleźć pod tym adresem: https://flashbak.com/powerful-photos-of-glasgow-slums-1969-72-54283/

Na stronie znajdują się także albumy z innych miast takich jak Manchester.

#uk #szkocja #anglia #ciekawostki

Data: 03.04.2019 21:27

Autor: RaW

Teheran

Pierwsza myśl mojej Matki: RaW tam cie k███a zabiją!!

A jednak nie zabili ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dziś opowiem Wam co nie co, o Teheranie czyli stolicy Islamskiej Republiki Iranu. 🇮🇷

Po przyjeździe z Isfahanu – pisałem o nim wcześniej przyszło nam spędzić ostatnie dni w stolicy kraju.

Jednak najpierw trzeba przejechać przez pustynię.

pustynia

później ukazał się nam cel podróży

Opis

a w nim życie toczyło się jak zwykle

Opis

Opis

Od razu po przyjeździe umówiliśmy się ze znajomymi Irańczykami (poznanymi na Couchserfingu – czyli totalnie ich nie znaliśmy) by pojechać na najwyższy obiekt w Teheranie – wieżę telewizyjną.

Te góry z tyłu pasmo Elburs (nie mylcie z Elbrus na Kaukazie)

Opis

Opis

Po wycieczce znajomi zabrali nas na Bazar by potem skoczyć zjeść kebsa :) o Irańskim jedzeniu będzie oddzielny wpis (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Bazaar

Opis

no jak to na bazarze bez przypraw (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Opis

Kolejny dzień był zdecydowanie bardziej intensywniejszy. Zaczęliśmy z grubej rury, czy podjechaliśmy pod byłą siedzibę Ambasady USA w Teheranie by zobaczyć słynne murale. Nasi "wczorajsi" znajomi nie byli zbytnio szczęśliwy, że chcemy akurat tam jechać z aparatami oraz, że mamy robić tam zdjęcia i coś nagrywać. No ale cóż… jak coś to mieliśmy do nich numery telefonu by wyciągnęli nas z aresztu 乁(ツ)ㄏNa całe szczęście nie było to potrzebne ( ͡º ͜ʖ͡º).

Ten mural wyraża więcej niż 1000 słów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Opis

Sama sprawa tej ambasady to ciekawostka, do 1979 roku była to normalną placówka, potem ówczesny Szach Iranu podpadł Irańczykom, USA ewakuowała Szacha i placówka została okrzyknięta "siedzibą zła". Trochę więcej mówię o tym w filmie, który podlinkuję na dole.

Potem i my również ewakuowaliśmy się z pod placówki, by pojechać do pałacu Golestan, to tutaj zasiadali Perscy Szachowie.

"mają rozmach skurwysyny" ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Opis

Selfie w lustrze musi być ( ͡º ͜ʖ͡º)

Opis

Wpadliśmy jeszcze do meczetu "ale nie meczetu". W rzeczywistości jest to grobowiec świętego. Zasada jest trochę inna niż przy meczetach, bo tutaj kobiety muszą ubrać dodatkowo prześcieradło ( ͡° ͜ʖ ͡°) Fachowo nazywa się to czador.

Opis

Po wszystkim pojechaliśmy na Teherański Krupówki. Gdzie każdy jedzie się polansować, zjeść coś dobrego i popalić shishe (czasami z opium (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) ) Technicznie nie jest to już Teheran, a miejsce nie jest konserwatywne.

Opis

Opis

Jeżeli macie ochotę obejrzeć coś więcej o Teheranie to można zobaczyć to tutaj:

https://youtu.be/RTjcnDRBFq0

a jeżeli macie ochotę zostawić suba to też zapraszam (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

https://www.youtube.com/budzetowyluksus

Zostaw również suba pod tagiem!

Opis

#podrozujzraw #teheran #iran #podroze #ciekawostki

Data: 03.04.2019 10:30

Autor: Roszp

Na pewnej fejsbukowej grupie audiofil Jacek zapytał o opinie dotyczące audiofilskich płytek Holfi The Magican. Na początku przescrollowałem post bo myślałem że to jakiś dziwna podstawka pod lampy elektronowe. Wygląda to jak płytka drukowana, z tyłu pokryta jest folią miedzianą. Jacek opisywał, że płytki te chronią przed promieniowaniem EMI (wróg każdego audiofila, bo żaden z nich nie rozumie o co chodzi), ale wystarczy położyć je napisem do góry pod kolumną bądź pod/nad dowolnym elementem toru aduio i… możemy modelować "scenę dźwiękową" xD

Jacek zaproponował, że chętnie wypożyczy zainteresowanym do testów, długo nie zwlekałem ;) Właśnie montuję video test tych płytek a jak dopiję kawę to śmigam na pocztę odesłać płyteczki. On jeszcze nie wie ;)

Na jednej z aukcji sprzedawca pisze:

"Magiczne" płytki Holfi sceptycy uznają za skrajny przykład wyciągania pieniędzy od naiwnych. W odsłuchach okazało się jednak, że zielone akcesoria działają. Poprawiła się zwartość dźwięku, a kontury instrumentów stały się wyraźniejsze. Jednocześnie, poprzez zmianę pozycji płytek pod kolumnami, można było subtelnie modelować kształt sceny stereo.

Nie mamy bladego pojęcia, dlaczego tak się dzieje, ale różnicę słyszeliśmy.

Możemy też znaleźć opinie, jakoby płytki miały wpływ na wyświetlany obraz:

"Płytki podłożone pod monitor ewent pod telewizor lub ekran LCD

lub plazma powodują polepszenie rozdzielczości lepsze nasycenia

barw oraz uspokajają obraz itd."

Wszystko to dokładnie sprawdziłem, bullshit niesamowity, ale o tym już wkrótce ;)

#muzyka #archiwumx #ciekawostki

Data: 02.04.2019 12:35

Autor: Ostry_Burrito

Wrzuciłem na główną, ale daję i tutaj.

Fajne miejsce – byłem tam kilka lat temu.

Ogrom hangaru naprawdę robi wrażenie.

Polecam przeczytać info na Wiki.

Strona Internetowa

Wiki

Park wypoczynku, zwany potocznie „tropikalną wyspą”, mieści się w dawnej hali produkcyjnej sterowców (nazywanej Aerium), największym samonośnym hangarze świata. Do 2002 r. hala należała do firmy CargoLifter AG, która w tym samym roku ogłosiła upadłość. W latach 1938–45 na terenie obecnego resortu wypoczynkowego Tropical Islands mieściło się lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand-Guben, zaś w latach 1945–90 sowieckie lotnisko wojskowe.

#wakacje #tropicalislands #wypoczynek #wycieczki #ciekawostki

Tropical Islands – tropikalny park rozrywki i wypoczynku w Niemczech

Data: 02.04.2019 12:24

Autor: Ostry_Burrito

tropical-islands.de

Strona Internetowa

Wiki

Park wypoczynku, zwany potocznie „tropikalną wyspą”, mieści się w dawnej hali produkcyjnej sterowców (nazywanej Aerium), największym samonośnym hangarze świata. Do 2002 r. hala należała do firmy CargoLifter AG, która w tym samym roku ogłosiła upadłość. W latach 1938–45 na terenie obecnego resortu wypoczynkowego Tropical Islands mieściło się lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand-Guben, zaś w latach 1945–90 sowieckie lotnisko wojskowe.

#wakacje #tropicalislands #wypoczynek #wycieczki #ciekawostki

Taksówkarze vs Uber i Taxify

Data: 02.04.2019 11:36

Autor: arecki66

youtu.be

W filmiku ciekawe informacje o tym jakie nieprawdziwe informacje są opowiadane przez tak taksówkarzy o konkurencji i o tym jak sami taksówkarze mają dobrze… a ludzie i tak wybiorą tańsza i wygodniejszą opcje :)

#ciekawostki #uber

Data: 01.04.2019 07:37

Autor: 12358

Przez co ciągnięte były pierwsze londyńskie wagony metra?

Lokomotywy parowe. Wzdłuż całej trasy wybudowane były specjalne szyby wentylacyjne, dzięki którym pozbywano się dymu oraz pary. Były one niekiedy ukrywane za fałszywymi fasadami imitującymi budynki – jak w przypadku szybu na zdjęciu (Leinster Gardens 23). Budynek po prawej stronie to jedynie fasada ukrywająca szyb wentylacyjny.( https://globalquiz.org/pl/ciekawostki-historia-techniki/)

Data: 30.03.2019 17:07

Autor: 12358

Ekaterina Lisina jest uznawana za najwyższą modelkę świata i kobietę o najdłuższych nogach. 29-latka może się pochwalić imponującym wzrostem – Lisina ma aż 206 centymetrów! Natomiast same jej nogi mają 133 centymetry, a rozmiar buta, który nosi to 47.

Wizualizacja działania grawitacji

Data: 30.03.2019 13:03

Autor: m__d

youtube.com

Stary filmik, ale warto zobaczyć. Nauczyciel pokazuje jak działa grawitacja za pomocą kulek i napiętego płótna. Szczególnie warto zobaczyć fragment od 4:24 kiedy puszczone dwie kulki nie tylko "orbitują" wokół centralnego obciążnika, ale także mniejsza "orbituje" wokół większej.

Data: 30.03.2019 12:24

Autor: 12358

"Potrzeba ponad 60 tysięcy lat, aby obejrzeć wszystkie filmiki zamieszczone obecnie na Youtube." (ciekawe.org)(Dane z roku 2015 roku, dziś będzie to z trzy razy tyle ~180.000lat)

Data: 29.03.2019 11:36

Autor: 12358

Jaka właściwość zubożonego uranu powoduje, że używa się go do produkcji amunicji?

Wysoka gęstość. Zubożony uran jest 1,67 razy gęstszy od ołowiu i ma 84% gęstości osmu i irydu, substancji o największej gęstości w ziemskich warunkach. W efekcie pocisk z uranu ma mniejsze rozmiary niż odpowiadający mu masą pocisk ołowiany, a co za tym idzie, dużo lepsze właściwości balistyczne. Może też głębiej penetrować i przebijać pancerze.

Bezpłciowe wychowanie w Szwecji

Data: 28.03.2019 19:30

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

W Szwecji istnieją przedszkola, w których dzieci wychowuje się bezpłciowo, nie używa się słów "dziewczynka" czy "chłopiec". Założona w Sztokholmie nowa placówka "Egalia" to najbardziej skrajny wyraz ideologii genderowej. Kładzie się w niej szczególny nacisk na totalne "równouprawnienie płci". Zabawki są neutralne płciowo, a wychowawcy zwracając się do dzieci używają hybrydowego określenia "ono".

Data: 28.03.2019 08:40

Autor: Alojz

W Korei południowej 14 lutego, mężczyźni dają prezenty swoim wybranką ( przeważnie słodycze).

14 marca, kobiety dają prezenty swoim partnerom.

A 14 kwietnia, jest tzw "Black Day", w tym dniu single ubierają się na czarno i zamawiają w restauracjach Jajangmyeon, makaron z czarnym sosem

Jest to forma żałoby, że się jest singlem.

20 ciekawostek o wieży Eiffla

Data: 27.03.2019 22:46

Autor: thisismethen

zalajkowane.pl

Wieża Eiffla jest bez wątpienia symbolem Paryża i najbardziej znanym obiektem w stolicy, a być może i w całej Francji. Ta żelazna konstrukcja stoi w zachodniej części miasta – jaka jest jej wysokość? Ile waży wieża Eiffla? Ile litrów farby potrzeba na jej odmalowanie? Jakie miała kolory w przeszłości?

Data: 27.03.2019 16:37

Autor: kosmitolog

Ciekawostka: gdy Harry Truman obejmował w 1945 fotel prezydenta USA nie wiedział nawet, że jest zwierzchnikiem programu badawczego, mającego na celu zbudowanie bomby atomowej. Mimo, że wcześniej był wiceprezydentem to o projekcie Manhattan oraz o bombie dowiedział się dopiero po objęciu prezydentury. Większość pracowników w Los Alamos też nie wiedziała nic o bombie, a słowa "bomba, pluton czy uran" były zakazane na terenie miasteczka nawet wśród głównych naukowców, którzy znali cel prac. Dla ciekawych mam jeszcze dobry dokument na yt, z kolei na torrentach jest całkiem solidny serial "Manhattan".

https://www.youtube.com/watch?v=Qrze43Uchm8

Data: 26.03.2019 23:30

Autor: 12358

Okazuje się, że ryby nie mogą przeżyć na głębokości większej niż 8000 do 8500 metrów. Chodzi o szczególny mechanizm molekularny, dzięki któremu daje się żyć pod ogromnym ciśnieniem – ale nie większym niż panujące na głębokości około 8500 metrów. Dlatego właśnie na większych głębokościach nigdy nie zaobserwowano żadnej ryby. Głębiej potrzebny byłby inny mechanizm, na przykład taki, jaki wykorzystują żyjące na dnie oceanu bezkręgowce.

Cząsteczka, o którą chodzi to tak zwany osmolit – tlenek trimetylaminy (TMAO). Związek ten stabilizuje białka w komórkach ryb – bez niego pod wpływem wysokiego ciśnienia uległyby uszkodzeniu. A ponadto ma typowy „rybi” zapach.

Zespół prof. Paula Yanceya z Whitman College zaobserwował, że im głębiej żyje dany gatunek ryby, tym więcej TMAO w jego tkankach. Naukowcy przeprowadzili badania na rybie Pseudoliparis amblystomopsis, żyjącej w Rowie Kermadec na północ od Nowej Zelandii. Ta różowa ryba z długim ogonem występuje poniżej 7000 metrów. Żywi się małymi skorupiakami, żerującymi na materii organicznej opadającej z wyższych poziomów. Znany jest jeszcze jeden gatunek ryby wyciągniętej z większej głębokości, jednak żadnego nie obserwowano bezpośrednio głębiej. Pseudoliparis amblystomopsis ma najwyższy wśród znanych ryb poziom TMAO.

Co więcej, stężenie osmolitu niemal dokładnie odpowiada przewidywanemu na podstawie pomiarów dokonanych u gatunków żyjących na mniejszych głębokościach. Natomiast ekstrapolując dalej stężenie TMAO, dla głębokości 8000-8500 metrów dochodzi się do poziomów, które hamowałyby funkcjonowanie komórek. Białka stałyby się tak stabilne, że aż nie mogłyby działać. Na przykład kurczliwe białko mięśni, miozyna, przestałoby się kurczyć.

Poza tym nasycone osmolitem tkanki wciągałyby wodę do wnętrza ryby, co doprowadziłoby do jej szybkiej śmierci.

Choć tylko niewielka część powierzchni dna oceanów leży na głębokości większej od 8000 metrów, są też miejsca znacznie głębsze – na przykład Rów Mariański (niemal 11 000 metrów). Zapewne nie ma tam ryb, jednak żyją inne organizmy – bakterie, archeony, otwornice, ukwiały i strzykwy oraz skorupiaki-obunogi. Zwłaszcza te ostatnie są niezwykle odporne na wysokie ciśnienie, a także dekompresję – jednak wykorzystują aż pięć osmolitów, a nie jeden, jak ryby.

Aby zejść na samo dno Rowu Mariańskiego, ryby musiałyby ewolucyjnie rozwinąć nowe mechanizmy kompensacyjne. Wygląda na to, że tego nie zrobiły. Badacze przypuszczają, że najgłębsze rowy pojawiły się szybciej niż ryby były w stanie ewoluować./(https://www.studentnews.pl/s/219/6333-Ciekawostki-naukowe-NEWSY/4032236-Jak-gleboko-moga-nurkowac-ryby.htm)

Data: 26.03.2019 15:49

Autor: FiligranowyGucio

Lista kto i jak głosował ACTA 2 na stronie 50…https://www.facebook.com/dobromir.sosnierz/

https://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FNONSGML+PV+20190326+RES-RCV+DOC+PDF+V0%2F%2FPL&language=PL&fbclid=IwAR2kg-VPUmOeUgIwOf6ImxwJh31lHWRC1eirkRi5OzLJsC1etoap_Il3lus

Data: 25.03.2019 08:52

Autor: 12358

Nazwa wyszukiwarki internetowej Google powstała przez pomyłkę jej twórcy L.Page'a, któremu chodziło o googola, czyli dziesięć do potęgi setnej.

Data: 23.03.2019 22:43

Autor: aeon

Jezioro Hutt Lagoon w Australii jest jednym z tzw. różowych jezior. Swój kolor najprawdopodobniej zawdzięczają wysokiemu zasoleniu i obecności algi Dunaliella salina, które produkują karotenoidy – pigmenty występujące w marchewce, pomidorze, czy papryce. Inne różowe jeziora znajdują się, np. w Hiszpanii, Senegalu lub Kanadzie.

Autor zdjęcia

Data: 23.03.2019 20:50

Autor: 12358

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80.

Data: 20.03.2019 08:25

Autor: 12358

Niemieckie dzieci wprost rozchwytywały żołnierzyki takie jak na zdjęciu, sprzedawane przez firmę O. & M. Hausser z Ludwigsburga. Wynalazła ona kompozytowy materiał powstający z połączenia trocin i żywicy, który nazwała elastoliną. Wykonywano z niej siedmiocentymetrowe odlewy postaci ludzkich, a następnie je malowano.

W ofercie znajdowały się różne rodzaje figurek Hitlera, w tym przedstawiające Führera siedzącego, stojącego lub wygłaszającego swoje tyrady z mównicy przystrojonej flagą ze swastyką. Niektóre z nich miały ręcznie malowane porcelanowe główki, inne zaś – tak jak ta na zdjęciu – wyróżniały się ruchomą ręką, którą można było wykonać niemieckie pozdrowienie.(ciekawostkihistoryczne.pl)

Sagrada Familia - ciekawostki

Data: 19.03.2019 23:22

Autor: thisismethen

zalajkowane.pl

Sagrada Familia jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Hiszpanii. Dlaczego budowa Sagrady Familii trwa tyle lat? Co symbolizują fasady i wieże kościoła? 15 ciekawostek o Sagradzie Familii

Data: 19.03.2019 21:20

Autor: Alojz

Czy można porównać dwa kraje jeśli chodzi o ceny? Osobiście porównuje w obu krajach jaka jest stawka godzinowa, w płacy minimalnej, i ile można np kupić biletów do kina za godzinę pracy.

W Niemczech płaca minimalna wynosi 9,19 euro na godzinę, średnia cena biletu wynosi 8,50 euro.

W Polsce płaca minimalna wynosi około 13,5 zł , średnia cena biletu do kina to 19 zł.

W obu przypadkach dałem stawki godzinowe w brutto.W Niemczech jest sześć stawek podatkowych ( między innymi bykowe )

Data: 19.03.2019 15:22

Autor: Raven

Zagadka dla Lukierków. Wyobraźcie sobie, że 20 centymetrowa linijka to oś czasu licząca ostatnie 200 milionów lat na Ziemi. W jakiej części linijki pojawił się gatunek człowieka (począwszy od homo habilis, a kończąc na homo sapiens)? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Data: 18.03.2019 17:58

Autor: Alojz

Teraz dużo piszą o nowej Zelandii i o zamachowcu.Mozna się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy o tym kraju.

Jakiś ekspert opowiada co będzie czekać zamachowca w nowe zelandzkim wiezieniu.

"He said the majority of the prison population was non-white and Tarrant would not be able to find any white supremacists to band together with, as they were outnumbered in prison and tended to "keep their heads pretty bloody low".

Tu cały artykuł

https://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=12213857

Data: 18.03.2019 15:57

Autor: Kiszony

Żydowski profesor Harvardu argumentuje za dosłowną eksterminacją białej rasy…

https://www.youtube.com/watch?v=q90kmUbEv7c

"Moją troską jest pozbycie się „białości” … biel jest formą rasistowskiego ucisku…białość jest formą opresji. Zdrada białych jest lojalnością wobec ludzkości. Zadanie polega na zbliżeniu mniejszości razem w taki sposób aby uniemożliwiło to spuściźnie białych kontynuowanie do dalszej reprodukcji"

Eksploracja zapomnianej kopalni uranu w Kopańcu

Data: 18.03.2019 14:48

Autor: iron_idem

youtube.com

Kopalnia porzucona przez Rosjan w latach 50. Kilka lat temu pomimo nierentowności złoża, australijska firma próbowała ponowić wydobycie. Obecnie inna firma, która skupowała tereny pod pretekstem założenia stadniny, planuje otworzyć kamieniołom w bardzo bliskim sąsiedztwie. Po co komu, promieniotwórcze kruszywo?

Data: 17.03.2019 22:37

Autor: kosmitolog

Od początku 2000 roku odkryliśmy 61 księżyców Jowisza, 12 z nich w ciągu ostatnich 3 lat. Najwięcej, bo 22 odkryliśmy w 2003r. Zatem do roku 2000 sądziliśmy, że jest ich zaledwie 18, podczas gdy obecnie znamy już 79 i są podstawy by twierdzić, że jeszcze jakieś się odnajdą. Był nawet przypadek księżyca Themisto, który został odkryty w 1975, następnie astronomom udało się zupełnie go zgubić i znaleziono go ponownie dopiero 25 lat później :)

Data: 16.03.2019 00:29

Autor: Alojz

Dziennie na świecie umiera około 150 000 osób z czego : 7000 z powodu alkoholizmu , 1000 topi się , 2800 popełnia samobójstwo, 3200 w wypadkach komunikacyjnych…

Jakie dziewczyny uważano za piękne 100 lat temu? [GALERIA]

Data: 13.03.2019 21:07

Autor: false_nine

joemonster.org

Wiadomo – kanon urody zmienia się co parę lat. Dziewczyny, które dziś są uważane za piękne, za parę lat mogą być uważane za takie z przeciętną urodą. A jaki był kanon piękna w latach 1910-1919?

Data: 13.03.2019 20:46

Autor: kosmitolog

Jako, że zbliża się sezon Formuły 1 to mam również ciekawostkę związaną z bolidami. Rekord prędkości na torze wynosi obecnie 378 km/h. Gdyby sonda Voyager 1 nagle się zatrzymała, to dotarcie do niej zajęłoby maszynie Williamsa zaledwie 6 546 lat. I jeszcze jakieś 10 miesięcy :)

Data: 10.03.2019 15:16

Autor: aeon

Podczas huraganu Andrew w 1992 r. władze zoo w Miami zdecydowały na umieszczenie flamingów w toalecie. Żaden z flamingów nie ucierpiał i po przejściu huraganu wszystkie wróciły na swoje miejsce.

Ostatnie słowa pilotów tuż przed katastrofą samolotu

Data: 09.03.2019 07:00

Autor: eMKa

planecrashinfo.com

Witam,

Nie ma co się rozpisywać. Strona zawiera transkrypcje ostatnich słów wypowiedzianych przez pilotów tuż przed katastrofą.

Po angielsku ale podstawowy wystarczy. Polski akcent również się tam znajduje.

Ciekawe choć smutne. Znając siebie, moje ostatnie słowa miałyby swojski wydźwięk pełen kurew… (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

Data: 07.03.2019 11:23

Autor: Jiren

Gazeta.pl kupiła magazyn Twój Weekend (najstarszy pornos w Polsce)…

tylko po to, by go zamknąć, a na dzień kobiet wydać ostatni numer "48 stron bez seksizmu", najeżdżający na mężczyzn :D

Na gazeta.pl jest beka :D hahaha

Data: 06.03.2019 16:25

Autor: aeon

W chińskiej prowincji Yunnan znaleziono prawdopodobnie największego szerszenia na świecie. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 9,35 cm.

Data: 06.03.2019 08:59

Autor: 12358

Jeśli myślicie, że współczesne koncerny są gigantyczne z budżetami wiekszymi od wielu państw… to macie racje, ale globalizm to nie tylko XX i XXIw., a jedna firma z przed wieków, przyćmiewa nawet te największe współczesne.

Był to pierwszy koncern na świecie, który wypuścił akcje i papiery wartościowe: Holenderska Kompania Wschodnioindyjska.

Zjednoczona Kompania Wschodnioindyjska (VOC) powstała w roku 1602 w Amsterdamie. W okresie szczytu świetności kompania kontrolowała połowę światowego przemysłu i miała całkowitą kontrolę handlową z 10 krajami Azji. W okresie istnienia VOC zatrudniała prawie milion ludzi na całym świecie. (Wykres wartości, nieco nieaktualny, ale daje wyobrażenie o potędze tego monstrum – przeliczona wartość VOC na współczesność)

Data: 05.03.2019 23:21

Autor: Raven

Prawie 1/3 mieszkańców Gruzji żyje w jednym mieście – w Tbilisi. Populacja Gruzji to raptem 3,7 miliona ludzi, natomiast w Tbilisi mieszka 1,1 miliona ludzi. Gruzja jest mniejsza od Polski raptem o 4,5 razy, co pokazuje jak bardzo słabo zaludniony jest ten kraj

Data: 05.03.2019 12:21

Autor: 12358

Takie spawanie na zimno – dwa metale złączone w przestrzeni kosmicznej z czasem się ze sobą scalą. W ziemskich warunkach efekt ten powstrzymuje utlenianie się powierzchni metali. ( ͡º ͜ʖ͡º) https://youtu.be/i2hd2EeJLyQ

Data: 05.03.2019 09:02

Autor: 12358

Siły pływowe sprawiają, że każdego roku Księżyc oddala się od Ziemi o 3,8 cm i zmierza w kierunku Wenus. W wyniku tego nasza planeta zwalnia swoje obroty o 0,002 sekundy w ciągu stulecia.

Data: 05.03.2019 08:47

Autor: Kiszony

Prodigy-Keith Flint – wywiad z 2015r

http://www.matt-blake.co.uk/keith-flint-tread-carefully-or-i-will-cut-you-to-shreds/

"Kurwa, nienawidzę tego nadopiekuńczego państwa, w którym teraz mieszkamy", wydycha, wypełniając pokój dymem. "To jest jak powrót do szkoły. Nie można mi powiedzieć, co robić. Jak tylko mi zakażą, zrobię to. Nadopiekuńcze państwa to śmierć życia. I zabija wszystko. Zamieni nas wszystkich w zombie……Zawsze miałem w sobie tę rzecz, że kiedy skończę, zabiję się"

Człowiek-cyborg, który słyszy kolory [eng]

Data: 05.03.2019 01:59

Autor: Arwena

creativebloq.com

Artysta Neil Harbisson urodził się z rzadką odmianą ślepoty zwanej achromatopsją – widzi świat w skali szarości. A raczej widział tak do tej pory, bo zmieniło się to od pewnego czasu, kiedy to wynalazł i wszczepił w czaszkę antenę konwertującą dźwięki na kolory. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Data: 04.03.2019 17:08

Autor: Jiren

Pewnie się zastanawiacie, dlaczego takie depresyjne posty nieraz walę i narzekam ;)

Moje osiedle z drona, jakbyście mieszkali w tak depresyjnym betonowym akwarium, to też byście byli smutni :)

https://www.youtube.com/watch?v=BZgLJ-XNLbk

Data: 04.03.2019 15:44

Autor: Jiren

Myślę, że w Polsce powinno być zakazane budowanie budynków powyżej 4 pięter. W porównaniu do krajów azjatyckich, nasz kraj ma w cholerę nieużytków. Można powiedzieć, że to jeden wielki nieużytek. Dlaczego niby zakazać? Mieszkam w "alei wieżowców", stoi tutaj 11 budynków 10 piętrowych ułożonych w 2 rzędach. Między nimi jest droga, chodnik, parkingi. Wiatr na tej drodze rozpędza się do ogromnych prędkości. W zwykły dzień potrafi powalić dorosłego człowieka. Najlepsze są jednak okresy, jak idzie jakiś słynny orkan nad Polskę. Czujesz? Wielki aluminiowy kontener na śmieci fruwa wesoło w powietrzu i rozpierdala samochody. Po ostatnim, miasto przykręciło kontenery do chodnika i śmieciarze przyjeżdżają z kluczami :)

Data: 04.03.2019 11:46

Autor: 12358

W wakacje premiera w Polsce -Długość: 5 cm (Dorosły), a jad może nawet zabić człowieka… jak go zobaczycie to s$#!dalajcie! /

Szerszeń azjatycki – gatunek owada z rodziny osowatych, największy szerszeń świata. (Wiki)

Data: 03.03.2019 22:08

Autor: Jiren

"Znajdź rogi jelenia i zarób 10 tys. zł

Lubisz spacery? Jeśli tak, możesz przy okazji nieźle zarobić. Wystarczy na polach wypatrywać zrzucanych przez jelenie poroży. Okres zrzutów zaczyna się pod koniec lutego i trwa do końca marca. Dobry zbieracz poroży może zarobić prawie 10 tysięcy złotych!"

Ja jutro rano wstanę i się przejdę, mam za galerią handlową spore "jeleniowisko". W tym roku ceny w skupach przebijają 100zł/kg. Spacer dla zdrowia i może znajdę ;)

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/na-rogach-jelenia-mozna-sporo-zarobic/zqrbzz3

Historia zakonspirowanych chrześcijan w Japonii

Data: 03.03.2019 09:34

Autor: Bethesda_sucks

youtu.be

Od XVII do XIX wieku chrześcijaństwo w Japonii było zakazane, a jego praktykowanie surowo karane. Chrześcijanie byli torturowani i prześladowani, przez co byli zmuszeni do ukrywania się ze swoją wiarą (lub zginięciem jako męczennicy). Przez 250 lat dawali oni swoje piękne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i jedynego Boga, część z nich w celu sfinansowania budowy kościoła jedli tylko niezbędną ilość jedzenia (dwa posiłki dziennie), inni otrzymali pomoc od buddystów, za co później odwdzięczyli się finansując remont buddyjskiej świątyni. W tym poruszającym dokumencie przedstawiono historie różnych grup chrześcijan, którzy musieli wiele wycierpieć dla swojej wiary.

Data: 02.03.2019 13:49

Autor: Alojz

Lubił pracować w ogrodzie w swoim zamku,zawsze miał przy sobie rewolwer. Swoim dzieciom powiedział „ dzieci uważajcie co robicie przy mnie w ogrodzie, jeżeli mnie wystraszycie to nie ręczę za siebie " (rewolwer).

Jego zamek miał nowoczesne systemy alarmowy włącznie z automatycznym systemem broni palnej, który w razie włamania automatycznie oddawał salwę w kierunku złodzieja. Na stoliku w sypialni miał trzy budziki, chciał być zawsze pewny, że nie zaśpi.Często słuchał w radio hiszpańsko-jezycznych rozgłośniach programów politycznych , by potem klnąc na polityków i nazywać ich idiotami. Jeden z jego synów był pilotem samolotów pasażerskich, gdy przez głośniki witał swoich pasażerów mówiąc swoje nazwisko, ludzie kwitowali to salwą śmiechu. Taki właśnie był Louis de Funès

Data: 02.03.2019 13:41

Autor: kosmitolog

Jeśli przypadkiem [ ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ] urodziłeś się po 2 listopada 2000 roku to przez całe twoje życie nie było ani jednej takiej sekundy, w której w kosmosie nie przebywałby jakiś człowiek.

Data: 02.03.2019 09:32

Autor: Alojz

Parę dni temu wykonali karę śmierci na 70 letnim więźniu ,który przed 30 laty zamordował trzy osoby

Jego ostatnie słowa przed egzekucja

"“Yes Sir, that will be five dollars. I love you, I love you, and I love you. Mike I love you. Where’s Nelley at? I love you. That will be five dollars. Take care.”

Albo gościu zasmieszkowal "pięć minut przed dwunastą" albo już miał demencję

27 powodów, przez które nigdy nie powinieneś odwiedzić Polski

Data: 01.03.2019 08:34

Autor: false_nine

joemonster.org

Artykuł o takim właśnie tytule pojawił się w serwisie BuzzFeed. Dlaczego Polski nie warto odwiedzać? "Bo to kompletna strata czasu" – jak pisze autorka. Zresztą to nie wszystko, całość dopełniona jest wymownymi zdjęciami – sami zobaczcie.

Kobieta. Gatunek, który nie wie o co chodzi.

Data: 28.02.2019 15:42

Autor: QapitanHaq

jasonhunt.pl

Otóż my jesteśmy prostym gatunkiem i o ile nie masz do czynienia z gimnazjalnym poetą, studentem filozofii albo zakompleksionym ptysiem, to zazwyczaj nasze sercowe rozterki sprowadzają się do odpowiedzi na jedno pytanie: bzyknąłbym czy nie?

Data: 28.02.2019 14:26

Autor: Kiszony

Lekarze dostają dodatkowe pieniądze zarówno za pomoc w zatwierdzenie leku do sprzedaży jak i przez ilość wypisanych recept.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/fda-drugs-companies-pharmaceutical-us-pay-doctors-approval-fompanies-astrazeneca-a8433621.html

Większość lekarzy, którzy nadzorują zatwierdzanie leków przez FDA, otrzymuje płatności od firm, które monitorują. Wielu z nich otrzymuje ogromne wsparcie finansowe od samych firm, które mają za zadanie nadzorować, pomimo poważnego konfliktu interesów. Dochodzenie wykazało, że wsparcie finansowe było przekazane po zatwierdzeniu leków, unikając w ten sposób sytuacji, które wywołałyby pytania FDA podczas procesu zatwierdzania leku.

Analiza płatności, upubliczniona poprzez ujawnienia w publikacjach naukowych, wykazała, że spośród 107 lekarzy, którzy doradzali FDA w sprawie 28 leków zatwierdzonych w latach 2008-2014, większość z nich otrzymała później wsparcie finansowe.

Przepisywanie jakich leków daje możliwość dodatkowego zarobku?

Analiza przeprowadzona przez CNN i Harvard School of Public Health ujawnia silną korelację między przepisywaniem opiatów a „datkami” od firm farmaceutcznych. Lekarze którzy wypisali przynajmniej jedną receptę opioidową w latach 2014-2015, dostawali mniej pieniędzy od firm farmaceutycznych, niż ci którzy przepisywali ich więcej.

Te odkrycia są z pewnością "potężne" i "niepokojące", jak powiedzieli eksperci w reakcji na badanie. Ale niestety, dla tych, którzy śledzili zaangażowanie przemysłu farmaceutycznego w praktyce klinicznej, wyniki te nie są zaskakujące.

CNN donosi o milionach dolarów wypłaconych lekarzom przez firmy produkujące opioidy, ale te płatności to tylko wierzchołek góry lodowej. Korzystając z bazy danych ProPublica, przyjrzeliśmy się wszystkim lekarstwom, które miały co najmniej 10 milionów dolarów płatności na rzecz lekarzy w latach 2013-2015. Wskazania obejmują leki od cukrzycy po chorobę Parkinsona, po choroby skóry i wiele innych.

Ale leki, za które firmy farmaceutyczne płacą najwięcej lekarzom, nie były opioidami – były to leki na raka, leki rozrzedzające krew i leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych. Firmy farmaceutyczne przekazały również znaczną kwotę (ponad 150 milionów dolarów) na leki stosowane w leczeniu cukrzycy i stwardnienia rozsianego.

Większość leków na raka zatwierdzonych w ciągu ostatnich dwóch lat nie ma dowodów na to, że w ogóle przedłużają one przeżycie. Wykazano, że tylko 1 na 5 leków poprawił całkowity czas przeżycia przez 2,5 miesiąca, a co obecnie jest „czasowym celem” dla nowych leków ustalanych przez American Society of Clinical Oncology. Suma pieniędzy wypłacanych lekarzom za przepisywanie leków przeciwnowotworowych które mogą kosztować pacjentów setki tysięcy dolarów, przy tak małej korzyści klinicznej kliniczną korzyść, jest niepokojącym zjawiskiem.

https://lowninstitute.org/news/industry-payments-doctors-opioids-just-tip-iceberg/

UK-kwota którą przemysł farmaceutyczny przekazał lekarzom, wzrosła do ponad 116 milionów funtów rocznie, pomimo dążenia do większej przejrzystości tej praktyki. jeden na trzech lekarzy biorący „prezenty” od firm farmaceutycznych nadal odmawia publicznego ujawnienia swoich zarobków.

https://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/30/big-pharma-cash-hospitality-doctors-rises-one-three-refuses/

Czasy przeglądu regulacyjnego FDA są już jednymi z najkrótszych na świecie.

Polska-118 mln zł Firmy najczęściej płaciły lekarzom, pielęgniarkom czy farmaceutom za publikacje, głównie w czasopismach naukowych. Średnia wartość publikacji to 2,8 tys zł. Poza tym firmy finansują udział medyków w konferencjach i szkoleniach, a także płacą im za odczyty i prelekcje. Średnia kwota za publikację dla organizacji działającej na rzecz ochrony zdrowia wynosiła 39,8 tys. zł.

Onkolog z Gdańska – 64 tys. zł. Nawet tyle lekarze biorą od firm farmaceutycznych

Czasopismo "Aptekarz" z 2005r Lekarze przepisują za dużo leków, ponadto ten sam pacjent, z tymi samymi chorobami, chodzi do kilku lekarzy i wyłudza recepty. Ta „choroba” jest na razie nieuleczalna, choć ma poważne rozmiary. Widzimy gołym okiem w aptekach, jak ludzie, przeważnie starsi, wynoszą nie pojedyncze lekarstwa, a worki lekarstw. Niestety, nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze nie mają świadomości szkód wyrządzanych zdrowiu przez nadmiar spożywanych substancji chemicznych.

Ponad 160 tys. polskich lekarzy co roku wystawia 365 mln recept.Pacjenci idą z nimi następnie do 11 tys. aptek, gdzie zostawiają ok. 17 mld zł. Za utrzymywanie kontaktów z nimi odpowiadają tzw. repy, czyli przedstawiciele handlowi firm farmaceutycznych. Jeśli lekarz współpracuje z firmą i zapisuje jej leki, może liczyć na odwzajemnienie sympatii.

TED (konferencja naukowa) "Czego lekarze nie wiedzą o lekach które przepisują"

cyt "Połowa wszystkich badań klinicznych stosowanych obecnie w leczeniu nigdy nie została opublikowana. Większość negatywnych odkryć jest pomijana. Ten problem jest taki sam w przypadku badań sponsorowanych przez przemysł i niezależnych akademickich, we wszystkich dziedzinach medcyny od chirurgii po onkologię"

Data: 27.02.2019 13:45

Autor: Felix_Felicis

Jak współcześnie wygląda Grenlandia to każdy wie. Czy wiecie jednak, że na tej największej wyspie świata już w średniowieczu istniały farmy oraz kościoły, których używało nawet pięć tysięcy osób?

Od roku 984 do początku XV wieku możemy mówić o wikińskich koloniach na Grenlandii. Niestety w pewnym czasie zniknęły one z powierzchni ziemi.

Wikingów każdy zna (nie kojarzcie ich z rogami na hełmach, błagam, bo to nie prawda). Niewiele osób jednak wie, że Wikingowie to nie był osobny naród, a jedynie warstwa Normanów, która zajmowała się żeglarstwem. Wiking na lądzie przestawał nim być by przyjąć miano Normana. Warto wspomnieć, że swego czasu wpływy tych wspaniałych żeglarzy sięgały nawet do Bagdadu. Gdy dodamy do tego założenie księstwa Normandii, Lincoln, York w Anglii, osiedlenie Islandii (w 870 roku) oraz założenie dynastii kijowskiej to robi się całkiem imponująco.

Osadnictwo grenlandzkie zaczęło się się od Eryka Rudego pochodzącego z Islandii. Eryk, niestety, był w gorącej wodzie kąpany. Pewnego razu zaczął walczyć z sąsiadem o krowę. Spór przybrał dramatyczny obrót – zginęli synowie sąsiada. Z tego powodu też Althing (zgromadzenie narodowe Islandii) skazało Eryka na banicję.

Nasz bohater zdecydował wypłynąć na Zachód. Tam natrafił na nieznany jeszcze ląd. Teren ten opływany był przez ciepły prąd atlantycki, stąd też warunki były podobne do tego, które spotkać można było w Islandii. Eryk przezornie nie nazwał wyspy „Nową Islandią” (Islandia – ice land – teren lodu), lecz Grenlandią, od zielonej trawy jaką tam rzekomo spotkał. W 958 roku powrócił na rodzinne ziemie by przekonać część mieszkańców do przenosin na nową wyspę.

Na Grenlandię wypłynęło około 25 statków. Na nowej ziemi stopę postawili pasażerowie jedynie 14 z nich. Liczyli sobie około 450 osób. W ten sposób została założona pierwsza kolonia. Przybysze mieli ze sobą zwierzęta takie jak krowy i owce. Nie jedli ich jednak – hodowla była skierowana na mleko i wełnę. Jedli za to foki.

Osadnicy zajmowali się także handlem z Europą. Największe pieniądze zdobywali na sprzedaży kłów oraz skóry morsów. Symbolem luksusu było także futro ze skóry niedźwiedzia polarnego. Sprzedawano także kości prącia morsa. Zastanawiacie się nad zastosowaniem? Kość taka, była idealna dla styliska siekiery, oczywiście.

Normanowie mieli problem z nazewnictwem. Po pewnym czasie założono drugą kolonię, która znajdowała się na północ od starej. Jak wyglądały nazwy? Północna i Południowa? Skądże. Zachodnia i Wschodnia. By było ciekawiej Osada Wschodnia leżała na Zachodzie.

Początkiem XII wieku mieszkańcy zapragnęli mieć własnego biskupa. Wysłano poselstwo do króla norweskiego z tym pomysłem. Początkowo władca opierał się, ale dar w postaci żywego niedźwiedzia polarnego załatwił sprawę. Tak oto w XIV wieku kościół posiadał już dwie trzecie najlepszych pastwisk, a zbierana dziesięcina szła na opłacenie krucjat.

Grenlandia nie była bezludna. Zamieszkiwali ją Inuici, lud który żywił się wielorybami. Przez pierwsze lata opuścili oni wyspę, bo klimat zmusił wieloryby na migrację na nowe tereny. Jednak około XIII wieku Inuici wrócili na swoje stare tereny. Normanowie nie poważali jednak autochtonów. Nazywali ich skraeling czyli nędznikami. Jak o nich pisali? „Kiedy ludzie ci odnieśli drobną ranę, rana stawała się biała i nie krwawili, ale kiedy zostali śmiertelnie ranni, krew lała się strumieniem”. Ciekawe jak tego się dowiedzieli, prawda?

Jak wiadomo Grenlandia nie była zbyt gościnna. W sierpniu często jeszcze trzymał mróz, a zima zaczynała się już w październiku. Na nieszczęście osadników nastąpiło ochłodzenie klimatu w latach 1343-1362 – farmy stały się mniej wydajne, a wiele zwierząt przeniosło się cieplejsze regiony. Między Normanami a Inuitami zaczęła się rywalizacja o żywność. Wraz z oziębieniem klimatu ustały dostawy z Europy (drewno, żelazo). Kolonie zostały odcięte od Europy, zbiory pomniejszały się, zwierzęta hodowlane były zabijane dla pożywienia. Zapanował głód. Osada Zachodnia zniknęła w roku 1350, a w 1397 zmarł ostatni grenlandzki biskup. Wyznaczono nowego, ale zarządzał on już tylko z Rzymu.

Ostatni statek odpłynął z Grenlandii w okolicach roku 1410. Normanowie dla mięsa zabijali już nawet własne psy. Jakieś dwadzieścia pięć lat później zniknęła ostatnia osada. Europejczycy nie wiedzieli jednak co się stało. Do 1600 roku papież mianował nowych biskupów. Musiała to być ciekawa praca – przebywać w Rzymie, nie wiedzieć czym się zarządza i brać za to pieniądze. W roku 1607 postanowiono sprawdzić co się dzieje na Grenlandii. Nie znaleziono śladu po osadnikach.

Źródło

Data: 26.02.2019 18:16

Autor: Alojz

W Urugwaju można kupić marihuanę w aptece , dziesięć gram na tydzień.Kupujacy musi się tylko zarejestrować i zapłacić za gram "trawki " 1,3 dolara. Kupujacy nie potrzebuje recepty od lekarza.

Co kraj to obyczaj (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Data: 26.02.2019 16:56

Autor: Wolvi666

Zawsze myślałem, że ten łazik Curiosity jest mały… przez memy czy komiksy, a to jest wielkie bydle (・へ・)

3m x 2,8m x 2,1m i 900 kg wagi…

Data: 26.02.2019 08:54

Autor: 12358

Muzyka z dużą ilością basów dodaje energii. Wcześniejsze eksperymenty potwierdziły, że muzyka może wywierać pozytywny wpływ na ludzi – ułatwiać naukę, zwiększać motywacje czy łagodzić fizyczny ból. Jednak dotychczasowe badania nie dotyczyły związku pomiędzy muzyką a poczuciem siły.

Strumień Ciekawości #1 - SciFun

Data: 25.02.2019 19:00

Autor: aeon

youtube.com

"Czy Poznań leżał przy Biegunie Południowym, a Syberia zabiła prawie całe życie. Czyli trochę niecodziennych rzeczy, spiętych luźno klamrą geologii i geografii."

https://www.youtube.com/watch?v=XBez1oAhMxc

"Wulkany na księżycu", "Życie na marsie" - astronomia w 1920 roku

Data: 25.02.2019 13:41

Autor: AleksanderNieWielki

urania.edu.pl

Mamy masę nowych odkryć w astronomii i bardzo mnie to cieczy, ale czasami lubię poprzeglądać sobie archiwa…im starcze tym więcej wrażeń. Link przenosi Was do pdf'a. czasopisma astronomicznego Urania z 1920 roku.

strona 1: Wulkany na księżycu

strona 6: Planeta pozaneptunowa

strona 9: Czy na marsie jest życie? (obszerny artykuł, najciekawszy )

autor twierdzi, że życie na marsie jest bardzo prawdopodobne.

W skrócie: Czapy lodowe na biegunach topią się w okresie letnim, wypełniają kanały wodą. Latem planeta zmienia swój kolor co jest spowodowane wzrostem flory. "(…)średnia temperatura **powietrza **na powierzchni Marsa wynosi 9st C(…)" i inne smaczki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak wiele się zmieniło w postrzeganiu otaczającego nas świata przez te prawie 100 lat.

strona 23: Światło zodiakalne – wiki

Zachęcam żeby chociaż przejrzeć pobieżnie te artykuły. Może kogoś zainteresują.

Data: 25.02.2019 10:36

Autor: Alojz

Około 1 200 000 komarów jest potrzebny by wypić całą krew z człowieka.(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

https://www.reddit.com/r/AskReddit/comments/1hk6kh/what_is_the_most_interestingweird_fact_that_you/cav4i0g

Data: 24.02.2019 22:27

Autor: 12358

Kto zaprojektował to logo?

Chupa Chups – hiszpański producent lizaków stworzonych w 1958 roku przez Enrica Bernata. Początkowo nosiły nazwę "Gol", jednak konsumentom bardziej przypadła do gustu nazwa "Chupa Chups". Logo zaprojektował Salvador Dalí w 1969 roku. Forma przypominająca stokrotkę została entuzjastycznie przyjęta i używana do dziś w praktycznie niezmienionej wersji.

(Wiki)

Data: 24.02.2019 22:10

Autor: 12358

Mona Lisa – postać z bodaj najsłynniejszego dzieła Leonarda da Vinci – nie ma ani brwi, ani rzęs. Nieudolne zabiegi kosmetyczne bohaterki, niedokładność malarza? Nic z tych rzeczy. Jak w 2007 roku dowiódł francuski badacz Pascal Cotte, skanując obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości, brwi i rzęsy zostały namalowane, ale znikały stopniowo wskutek zbyt intensywnej "konserwacji" obrazu.

(Wiecej ciekawostek w linku)

https://m.joemonster.org/art/36500

Data: 24.02.2019 16:44

Autor: aeon

Instynkt przepaści

Jest to pokusa, aby dzielić wszystko na 2 grupy, które często są sobie przeciwstawne, a pomiędzy nimi istnieje wyimaginowana przepaść.

To za jego sprawą w ludzkich głowach istnieje przeświadczenie, o występowaniu tylko dwóch rodzajów krajów lub ludzi, np. bogatych i biednych (dane banku światowego wskazują, że obecnie 9% populacji, żyje w krajach nisko rozwiniętych, 16,5% w najwyżej rozwiniętych, a cała reszta w tych średnio rozwiniętych). Instynkt ten może prowadzić do fałszywego rozumienia i poznawania świata jednak jest on popularny i wykonywany intuicyjnie i podświadomie oraz często niesie ze sobą dramatyzm ze względu na sugerowanie istnienia konfliktów, a do jego rozprzestrzeniania przyczyniają się skrajne przykłady, które są łatwe do zapamiętania.

Aby bronić się przed instynktem przepaści:

-należy uważać na porównanie średnich i dociekać do ich skali oraz rozpiętości liczbowej.

-przy słyszeniu o skrajnościach warto pamiętać o tym, że są one łatwe do zapamiętania, a o rzeczywistości pomiędzy nimi nie mówi się tak często, mimo że jest ona większa.

Data: 24.02.2019 13:29

Autor: Kiszony

Farmerzy w Australii marnują rocznie do 50% warzyw i owoców wartych 8-10mld$. Przez "kult perfekcji" ogromne ilości swoich plonów pozostawiają na polu na zgnicie, przeznaczają do karmienia żywego inwentarza lub przewożą bezpośrednio z pola na składowisko z powodu nierealistycznych i nieustępliwych standardów kosmetycznych… to samo w USA i Europie.

Ugly food

Sytuacja w Polsce

Sytuacja w UK

Sytuacja w USA

Nielegalna akcja ratunkowa w norweskiej jaskini

Data: 24.02.2019 12:29

Autor: KawiakJones

youtu.be

W tym filmie przedstawię wam historię jednej z najbardziej dramatycznych podziemnych akcji ratunkowych ostatnich lat.

Ostrzegam, nie jest to lekki filmik na rozluźnienie:)

Data: 22.02.2019 10:51

Autor: 12358

@bmbcz01, troche apropos 1.000.000$ za bitcoina : "rzeczy są warte tyle ile ktoś jest gotowy za nie zapłacić" / "W połowie XIX w. cesarz Napoleon III zaprosił na obiad króla Syjamu. Cesarscy oficerowie jedli srebrnymi sztućcami, Napoleon złotymi, gościowi zaś dano sztućce aluminiowe. Zamiast się obrazić, król aż spuchł z dumy, aluminium było bowiem wówczas najcenniejszym metalem na świecie. Cenniejszym od złota i platyny.

Ta anegdota, którą Peter Diamandis z Uniwersytetu Osobliwości, amerykańskiej kuźni innowacji, posłużył się podczas wykładu o tym, że czeka nas era dobrobytu, przypomniała nam czasy studenckie. Epokę niedoboru, w której powyginane aluminiowe sztućce w barach mlecznych były znakiem biedy, dziadostwa i upadku przaśnej ''cywilizacji PRL''.

Data: 20.02.2019 14:06

Autor: 12358

Tama Trzech Przełomów (Chiny)/Przemieszczenie po uruchomieniu zapory 40 mld ton wody spowodowało mierzalne, choć nieistotne w praktyce, skutki dla obrotu Ziemi: oś obrotu przechyliła się nieco, przesuwając biegun geograficzny o 2 cm, a doba wydłużyła się o 0,06 mikrosekundy.

Data: 19.02.2019 20:15

Autor: Alojz

Chiny i Indie mają podobną liczbę mieszkańców ,około 1,3 miliarda ludzi.

Jeśli chodzi o gospodarkę to już jest duża roznica.W Indiach dla kolei pracuje 1,3 miliona osób w Chinach ponad 2,2 miliona

Data: 19.02.2019 00:19

Autor: Alojz

Często czytałem że średnia długość życia w średniowieczu była o wiele krótsza niż dziś. Że statystycznie mając 30 lat było się już praktycznie martwym.

Ale tylko to statystyką , gdzie jest hak?Po prostu będąc dzieckiem miało się około 40% szans że dożyje sie do pełnoletności , śmiertelność wsrod dzieci był bardzo wysoka.Kto dozyl do pełnoletności miał duża szansę osiągnąć 50 lat i więcej.

Data: 18.02.2019 20:12

Autor: false_nine

Hmmmmmmmmm "Co piszą na Lurker.pl o Moderacji Wykop.pl"

Na wykopie, moderacja wszystkie znaleziska w których pojawiło się słowo "żyd" ocenzurowała tagiem #polityka. Czym się różni ten tag od innych? Otóż tag #polityka ukrywa znaleziska dla wszystkich niezalogowanych i większości użytkowników którzy mają ten tag z automatu na "czarnej liście". O

https://www.wykop.pl/link/4805549/co-pisza-na-lurker-pl-o-moderacji-wykop-pl/

Data: 18.02.2019 19:11

Autor: Alojz

Często media opisują o nieludzkich warunkach odbywania kary pozbawienia wolności w rosyjskich czy amerykańskich więzieniach .A wiecie jak wygląda życie w japońskim więzieniu ?

Fuchu– więzienie w pobliżu Tokyo.

Tam nawet się nie ukrywają że nie chodzi im o resocjalizację tylko o sprawienie tego żeby odsiadka była jak najbardziej uciążliwa.Pare przykladow: podczas mycia twarzy więźniowie mogą tylko myć twarz jeżeli mokrą dłonią "przeczesza" włos trafiają do izolatki.Spacer tylko w równym dla wszystkich kroku marszowym.Kontakt wzrokowy ze strażnikami jest zabroniony, więźniowie mogą się poruszać tylko po liniach namalowanych na podłodze.Nawet więźniowie mają wyznaczone w jakich pozycji mogą spać.Cele są 24 godziny na dobę oświetlane a każda z cel ma zainstalowaną kamerę.Wszyscy siedzą w pojedynczych celach.

W innym więzieniu dla kobiet racje żywnościowe są dokładnie wyliczone by pokryć zapotrzebowanie kaloryczne nic więcej , tylko osoby chore dostają "dokładkę "

Przedwczesne zwolnienie za dobre sprawowanie ?! Pomyłka , nie ma takiego czegoś

Mam też autorski hash WszystkoOniemczech warto śledzić

Do tego będę wrzucał krótkie ciekawostki ze świata pod hashem # ciekawostki

Data: 18.02.2019 18:04

Autor: Jiren

Ktoś może o tym nie wiedzieć, ale Polskę odwiedziło kilkaset tysięcy młodych żydów w wycieczkach do Auschwitz. Czym są te wycieczki? Propagandowym wysrywem, który z Polaków robi nazistów. Przez kilka tygodni przygotowują dzieciaki do tej wycieczki, tłuką im do głowy różne pierdoły, np. że Polacy będą próbowali ich obrazić, pobić, zabić czy zrobić zamach, bo Polacy nienawidzą żydów. Taką wycieczkę zawsze ochrania grupa uzbrojonych agentów Mossadu, zdarzały się pobicia i grożenie bronią polskim obywatelom. Coraz większa liczba hoteli całkowicie rezygnuje z obsługi gości z Izraela. Dlaczego?

Ponoć nagminne było niszczenie pokojów, sranie do umywalek i … do pościeli. Organizatorzy stwierdzili, że tylko tak, młodzi byli w stanie wyrazić "swój smutek i frustrację". Polecam filmy dokumentalne o tych wycieczkach.

Samo istnienie takich wycieczek powinno być powodem zerwania stosunków dyplomatycznych i wprowadzenia płatnych wiz do Polski dla obywateli Izraela.

Góry w głębi Ziemi

Data: 18.02.2019 13:35

Autor: Meissner

kopalniawiedzy.pl

Dzięki wielkiemu trzęsieniu ziemi w Boliwii odkryto masyw górski znajdujący się 660 kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Występuje on w miejscu, w którym przebiega granica pomiędzy górnym a dolnym płaszczem…

Data: 18.02.2019 07:53

Autor: Alojz

W Japonii mieszka 2,3 miliona obcokrajowców z czego około 3000 siedzi w japońskich więzieniach

Interesują was takie ciekawe informacje , nie z tego czy owego ?

Jak tak to dajcie plusa albo zostawcie komentarz.

Żydzi byli wypędzani 47 razy w ciągu 1000 lat. Dlaczego?

Data: 14.02.2019 22:24

Autor: Immortal_Emperor

klubinteligencjipolskiej.pl

Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce „L’antisémitisme" przedstawił opinię „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.

Data: 14.02.2019 13:59

Autor: false_nine

Okładka National Geographic. Przez 17 lat ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie portretów. Jedna z najlepszych okładek i jedno z najlepszych zdjęć jakie widziałem. Brawa dla fotografa.

Polska fotograf robi zdjęcia pięknym ludziom w Indiach [GALERIA]

Data: 14.02.2019 13:49

Autor: false_nine

boredpanda.com

Spotkanie ludzi z różnych środowisk i zrozumienie, że jesteś inny i taki sam jednocześnie, naprawdę poszerza twoje horyzonty. Dołącz do fotografa Magdaleny Bagrianow.

Data: 11.02.2019 20:33

Autor: Immortal_Emperor

Kryształowa Jaskinia w Naica

Bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Jaskinię można znaleźć w górach Naica w Meksyku. Tak naprawdę jest to fragment kopalni ołowiu i srebra. Znajduje się ok. 300 m pod powierzchnią ziemi. Jaskinię wypełniają kryształy selenitu (bezbarwna odmiana gipsu), które osiągają nawet 15 m długości! Kryształy są bardzo kruche, dlatego jaskinia nie jest udostępniona dla turystów, mogą ją odwiedzać wyłącznie naukowcy (muszą być ubrani w specjalne kombinezony).

Data: 11.02.2019 08:17

Autor: false_nine

Nie ma to jak zaczynać dzień w pracy od przyjęcia pozwu sądowego i bycia straszonym policją ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Witam was Lurki :)

Data: 10.02.2019 20:16

Autor: Bartek

Projektant odpowiedzialny za strukturę budynków w centrum barcelony otrzymał płytę nagrobną odwzorowującą siatkę ulic przy których pracował

7 ciekawostek na temat internetowych rosyjskich trolli

Data: 10.02.2019 14:26

Autor: false_nine

joemonster.org

Każda kraj ma swoją armię trolli, teraz czas na tekst o rosyjskich strukturach. „Rosyjskie trolle" oskarża się ostatnio o wszystko – od zwycięstw Trumpa i Dudy po ocieplenie klimatu i zagładę dinozaurów. Zobaczmy, co faktycznie kryje się pod tym nieco enigmatycznym pojęciem.

Reklama wyborcza PO z 2007 - parodia z programu Szymona Majewskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Data: 09.02.2019 19:40

Autor: MaX

dai.ly

Materiał ma juz 12 lat, a to co zrobił Majewski z Reklamy wyborczej PO stało sie bardziej aktualne i prawdziwe. Teraz w TVN to by nie przeszło

Piwo ulubionym alkoholem Polaków

Data: 09.02.2019 04:57

Autor: soochy

wirtualnemedia.pl

Najczęściej spożywanym przez Polaków alkoholem w ubiegłym roku było piwo, które wyprzedziło wódkę i whisky – wynika z najnowszego badania Nielsena. Na złoty trunek w samych tylko sklepach wydaliśmy w ubiegłym roku 16,7 mld złotych.

Data: 08.02.2019 21:19

Autor: Alojz

W Japonii więzień skazany na kare śmierci majac duzo szczęścia dowiaduje sie o swojej egzekucji pare godzin wczesniej , majac pecha paręnaście minut wczesniej.A co potem ? Ostatni posiłek i jezeli taka potrzeba pare minut rozmowy z osoba duchowną.

Pozornie błahe decyzje, które doprowadziły do upadku wielkich firm

Data: 08.02.2019 19:01

Autor: false_nine

joemonster.org

Platon podobno kiedyś powiedział, że „dobre decyzje powinny opierać się na wiedzy, a nie na numerach”. Niestety nie wszyscy stosują się do jego zaleceń. Pół biedy, jeśli jest to pani Marysia z klatki obok. Prawdziwa katastrofa ma dopiero miejsce, kiedy błędne decyzje podejmowane są przez osoby odpowiedzialne za największe światowe marki. Wszystko co budowane jest przez wiele lat, może zostać całkowicie zaprzepaszczone. Przykładów znamy co najmniej kilka i dzisiaj postaram się je przytoczyć.

Mechanizm maltański, ruch ciągły w przerywany - działanie, zalety, wady

Data: 08.02.2019 17:04

Autor: Lukmar

youtu.be

Mechanizm maltański służy do zamiany ciągłego ruchu obrotowego na ruch przerywany. Jest wykorzystywany między innymi w zegarkach. Więcej ciekawych zastosowań w filmie.

Angielski umiarkowanie wymagany.

Eurowizja 2019: Polska piosenka na Eurowizję. Margaret sta

Data: 08.02.2019 14:15

Autor: Wojtas

polskatimes.pl

https://polskatimes.pl/eurowizja-2019-polska-piosenka-na-eurowizje-margaret-startuje-w-melodifestivalen-w-szwecji-kto-bedzie-reprezentowal-polske/ar/13862400

Rosyjska stacja orbitalna Mir

Data: 08.02.2019 13:04

Autor: Meissner

smartage.pl

W podboju kosmosu największy wkład miały Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. To właśnie Rosjanie jako pierwsi wystrzelili w kosmos satelitę, żywą istotę oraz człowieka. Rosjanie zbudowali również pierwszą dużą stację orbitalną – Mir, która działała od 1986 roku do 2001 roku.

Data: 08.02.2019 12:37

Autor: Bartek

Znajdujący się na zdjęciu człowiek to Martin Cooper, pracownik motoroli, który wykonał pierwszą na swiecie rozmowę telefoniczną przy użyciu telefonu komórkowego spoza budynku. Zadzwonił on wtedy do… Pracownika konkurencyjnej firmy AT&T aby poinformować go, że mają już te technologię ( ͡º ͜ʖ͡º)

Data: 08.02.2019 07:49

Autor: maszkara

Dzień Dobry, miłego dnia! (⌒(oo)⌒)

Tak jak obiecałam dzisiaj post o wiktoriańskiej biżuterii z włosów.

W epoce wiktoriańskiej, kiedy fotografia nie była jeszcze powszechna, ludzie tworzyli biżuterię żałobną z włosów zmarłych. Wcześniej ta sztuka była już znana, ale prawdziwe „bum” przypadło właśnie na lata panowania królowej Wiktorii.

Coś, co aktualnie może się wydawać obrzydliwe, dla naszych przodków było czymś normalnym. W przeciwieństwie do wielu innych naturalnych materiałów włosy są bardzo trwałym tworzywem. Trwałość oraz symbolika włosów, jako piękny wytwór ludzkiego ciała spowodowało, że taka biżuteria okazała się modnym sposobem na wyrażanie żałoby.

Wczesna biżuteria była zarezerwowana dla klasy wyższej. Najczęściej były to złote medaliony, z osadzonymi włosami, przyozdobione perłami lub kamieniami szlachetnymi.

Im dalej w las, tym bardziej rzemieślnicy prześcigali się w pomysłach na wymarzoną biżuterię. Poniżej możecie zobaczyć stronę z katalogu oraz przykłady ich kreatywności.

Dopiero w połowie okresu wiktoriańskiego, różne kobiety z całej Europy zajęły się tym rzemiosłem w swoich domach. Na przykład kobiety z Mory, w Szwecji zdobyły doświadczenie w tym zakresie i umożliwiły grupom innym, niż bardzo zamożne na zakup biżuterii z włosów. Dostępne przewodniki instruktażowe oraz brak zaufania do producentów komercyjnych, którzy wiele razy podmieniali włosy na zwierzęce, spowodowało rozwinięcie praktyki DIY tych ozdób. Jeden z najsłynniejszych przewodników do pracy z włosami opublikowano w 1867r., „Zatytułowany Self-instructor and the Art of Hair Work”. Możecie znaleźć go tutaj: klik

Mogłoby się wydawać, że to temat, który jest już za nami. Nic bardziej mylnego. Moda na organiczne dzieła powraca. Przykładem tutaj są prace niemieckiej artystki, Sybille Paulsen, która zaczęła tworzyć biżuterię z włosów osób chorych na raka, a z czasem poszła krok dalej i plecie np. biżuterię przyjaźni. Prace Sybille spełniają taką samą funkcję jak kiedyś, są ozdobami i pamiątkami.

I jak skusilibyście się na taką ozdobę?:)

Data: 07.02.2019 21:21

Autor: Bartek

Breitspurbahn. Koncepcja pociągu opracowana przez nazistów, który miał przejeżdżać przez całą Europę. Prawdziwy gigachad wśród pociągów, miał poruszać się po torach z rozstawem 3000mm. Dla porównania polskie pociągi jeżdżą po 1435 mm. Btw, brakuje hasha poświęconemu kolei.

Chińczyk za sprawą buga wypłaca sobie milion dolarów

Data: 07.02.2019 20:26

Autor: dnkn

zmianynaziemi.pl

Chiński programista wykrywa buga w bankomacie, wypłaca sobie milion dolarów w 1358 tranzakcjach, bank go broni, chiński sąd skazuje na 10 lat więzenia.

Ciekawa historia.

Lista minionych historii, które pierwotnie były osadzone w przyszłości

Data: 07.02.2019 17:12

Autor: hellboy

en.wikipedia.org

Lista fikcyjnych historii, które podczas ich nagrywania/opisywania były osadzone w przyszłości. Ze względu na upływ czasu możemy zobaczyć jak bardzo wizja twórców odbiegała (lub nie) od rzeczywistości.

Data: 07.02.2019 16:56

Autor: Felix_Felicis

Polskie anegdoty z XIX wieku

Wiek XIX to ciężkie czasy dla polskiego narodu. Oto kilka ciekawostek z życia naszych rodaków.

– Słowacki w 1831 przebywał w Londynie gdzie zobaczył lokomotywę. Pisał do matki, że ujrzał „powozy, do których z pary uwiane zakładają konie, co zamiast owsa węgle ziemne jedzą!

– pozycja chłopa była bardzo niska. Jeden z nakazów, który obowiązywał na wsi w powiecie rybnickim: „Jeśli braknie koni, muszą pracownicy dworscy na żądanie dominium dać się zaprząc do pługa i uprawiać rolę pańską

– mimo tego, że Polska nie miała własnego państwa, to niektórzy nadal byli przeświadczeni o swojej doniosłej roli -Teofil Wiśniowski: „Posłannictwem Polski jest narzucać innym Słowianom świadomość wolności i dążenia do uzyskania swobodnego rozwoju pod każdym względem. Polska winna przewodniczyć w wyzwoleniu innych Słowian… Ona jedna ma z wątku historycznego, z położenia swego – warunki do wypełnienia tego obowiązku. I żaden inny naród słowiański w tym względzie Polaków wyręczyć nie potrafi!

– wśród wyższych sfer panowała moda na wysławianie się w językach obcych. Unikanie języka polskiego doszło do tego stopnia, że jeśli już mówiło się w nim, to trzeba było go maksymalnie ośmieszyć przez świadomie robione błędy gramatyczne, stylistyczne itd.

– w XIX wieku zaczęto wydawać dzienniki w porze porannej. Żółkowski tak żartował: „Gazeta ranna, nie wiem przez kogo, ale zginęła

– do Egiptu zawędrował jeden z powstańców, który wyrył na jednej z piramid napis: „Przekażcie wiekom noc 29 listopada

– lud francuski nie miał zbyt dobrego zdania o Polakach. Tak więc słowo Polonais było używane, by nazwać portiera w domu publicznym, a Polką była osoba sprzedająca erotyczne obrazki.

– wielu emigrantów popowstaniowych nie chciało wracać do kraju. Tymowski napisał do swojego brata, ponieważ potrzebował pieniędzy. Brat – wierny carowi, zrobił karierę. Polecił, aby brat-emigrant wrócił, poddał się amnestii i zaczął żyć porządnie. Oto odpowiedź:

„Odebrałem list twój z osiemnastej daty.

Nie prosiłem o radę, ale o dukaty.

Cieszy mnie, żeś został wielkim szambelanem,

Całujże mnie w dupę z najjaśniejszym panem.”

– bardzo popularna była gra w karty. Na Zofii Kisielew – Potockiej, wielkiej fance gier karcianych, papież Pius IX wymógł obietnicę, że nigdy nie zasiądzie do gry w karty. Kobieta grała nadal – tyle że na stojąco.

– istniało wiele powiedzonek wymierzonych w Niemców. Oto dwa z nich: „Od istnienia człowieka Niemiec wbija Polakowi ćwieka”, „Jak nie bydzie z zimy lata, tak nie bydzie z Niemca brata

– Grolmann tak pisał po powstaniu listopadowym: „Chłop polski to najbardziej hultajskie i ograniczone stworzenie pod słońcem. Wrażliwy jedynie na rozkosz tańca i wódki… Księża i szlachta utrzymują go w stanie najgłębszej nieświadomości. Leń z urodzenia, przeciwny zasadniczo jakimkolwiek zmianom, nie znosi porządku i czystości zwłaszcza. Potrwa jeszcze długo, zanim potrafi się wydżwignąć ze stanu poniżenia, do jakiego doprowadziła go surowość panów i długa niewola… Czego nie wydarto chłopu daninami, pańszczyzną, odbierano pośrednio, przez wódkę. Żyje w nędznej chacie, bez sprzętów i własności, z wygłodzonym bydłem; chleb, którego u nas nie wypiekano by i dla psów, odrobina pyrek, surowa kapusta, zjełczałej kawalątko słoniny to całe jego pożywienie

– w listach panowała moda na zagraniczne zwroty. Monsierowski, kiedy dostał list zatytułowany: „Monsieur, Monsieur Monsierowski” wziął to za kpiny i odpisał: „Gąsior, Gąsior Gąsiorowski

Żródło

Data: 07.02.2019 12:16

Autor: Wojtas

Jeżeli ktoś żebra w miejscu publicznym, a posiada środki materialne niezbędne do egzystencji lub jest zdolny do pracy podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Ustawodawca celowo wprowadza karalność za ten czyn, ponieważ żebranie narusza zasadę porządku w miejscach publicznych. Z punktu widzenia prawa ważny jest fakt czy ktoś trudni się żebractwem w sposób stały, czy też jest to tylko sytuacja jednorazowa. Jednak trudno jest organom ścigania ustalić czy ktoś żebrze w sposób stały, czy nie. Jeszcze trudniej rozpoznać czy ktoś jest zdolny do pracy, ponieważ w obecnej sytuacji ekonomicznej, nawet osoba zdolna do pracy może po prostu od dłuższego czasu jej nie mieć, co stało się przyczyną uprawiania przez nią żebractwa.

Data: 07.02.2019 11:18

Autor: false_nine

Co sądzicie o takim portfelu z RFID? Poszukuję czegoś w tym stylu, im mniejszy tym lepszy.

https://www.amazon.de/Geldbeutel-Kartenf%C3%A4cher-Geldb%C3%B6rse-Portemonnaie-B%C3%BCffelleder/dp/B07DQLBMR9/ref=sr_1_651?s=luggage&ie=UTF8&qid=1548165702&sr=1-651

Poszukuję czegoś w tym stylu jak ktoś będzie miał propozycje to będę wdzięczny. Może być Alledrogo, ebay albo amazon.

Data: 07.02.2019 09:05

Autor: maszkara

Cześć i czołem (⌒(oo)⌒) miłego dnia!

Ciekawostka:

Nasi przodkowie też robili sobie heheszki, najpopularniejszym fotomontażem w XIX i początkach XX wieku była tzw. obcięta głowa.

Często rozpowszechnianym mitem jest, jakoby te zdjęcia były post mortem. Jest to jednak taka sama plotka jak to, że w okresie wiktoriańskim na fotografiach stylizowano ludzi zmarłych na żywych. Oczywiście takie sytuacje się zdarzyły, ale nie było to zamiłowanie do makabreski, a jedynie chęć zachowania jakiejkolwiek pamiątki po zmarłym bliskim, podobnie jak biżuteria z włosów (może też stworzę o tym post na dniach). Popularniejsze jednak były fotografie zmarłych po prostu w łożu lub trumnie, w otoczeniu bliskich. Okej to z czego wynikała ta plotka? Ano z widocznych na zdjęciach konstrukcji, które rzekomo miały podtrzymywać osoby zmarłe. Prawda jest natomiast dużo prostsza, nasi przodkowie nie mieli stabilizacji obrazu, a naświetlanie trwało dłużej niż w obecnych czasach, więc żeby uniknąć rozmazanych zdjęć fotografowie tworzyli takie podpórki, które miały pozwolić pozującemu pozostać dłużej w bezruchu. Podobno te konstrukcje nawet nie byłyby w stanie utrzymać zwłok.

Za teorią "żywych zmarłych" przemawiały również retusze oczu, które miały być dowodem, że na fotografii jest trup. No dobra mamy już stabilizację ciała, korzystne pozycje, ale nad mruganiem już niekoniecznie mamy kontrolę stąd retuszowane oczy.

Bardzo często możemy spotkać się z tą fotografią Lewisa Carrolla, która jest błędnie nazywana portretem pośmiertnym. Dlaczego błędnie? Bo trochę trudno byłoby Lewisowi zrobić selfie post mortem, to zdjęcie jest autoportretem:)

Na zakończenie, jak zatem rozpoznać pozowane zdjęcie z trupem? Nie skupiajmy się na samym zmarłym, a na otoczeniu. Jego bliscy powinni być ubrani w strój żałobny. Najczęściej osoba zmarła jest bardzo wyostrzona, a osoby jej towarzyszące lekko rozmazane, wynika to właśnie z lekkiego ruchu w trakcie fotografowania.

Najszybsze metody boardingu i czemu linie lotnicze ich nie wykorzystują

Data: 06.02.2019 18:14

Autor: Lukmar

youtu.be

Materiał z najlepszego kanału na YT z ciekawostkami czyli CGP Grey.

Po angielsku ale wyraźnie i z napisami.

Sońka Złota Rączka, królowa złodziei

Data: 06.02.2019 14:49

Autor: false_nine

duchyimperiumrosyjskiego.wordpress.com

Karierę rozpoczęła już w wieku 13 – 14 lat, kiedy to zajmowała się drobnymi kradzieżami z wagonów trzeciej klasy. Wraz z rozwojem kolei, jej kariera zaczęła się rozwijać. Z biegiem czasu znalazła się w wagonach pierwszej klasy, gdzie łupy były większe i bardziej drogocenne.

Data: 06.02.2019 13:21

Autor: Felix_Felicis

Najcięższa praca na świecie? Pisanie!

Jedną z cięższych i niewdzięcznych prac było przepisywanie ksiąg, którym zajmowali się zakonnicy.

– przepisywanie ksiąg było stosowane, aby pokonać u zakonników lenistwo, a także, by „uprawiać owoce ducha i wypiekać niebiański chleb duszy”

– wydajność pracy wynosiła od 3 do 6 kart dziennie. Średnio szybki mnich był zdolny przepisać w ciągu życia około 40 ksiąg.

– pergamin był przygotowany ze skór nienarodzonych zwierząt takich jak cielęta, koźlęta i jagnięta.

– z racji tego, że pergamin był drogi, to mnisi wymazywali ze starych, zniszczonych kart pierwotny tekst, a potem zapisywali go swoim. Stąd też pojawiły się oskarżenia, że poświęcają dzieła starożytne, by pisać książki religijne. Prawdą jednak jest, że mnisi nigdy nie zniszczyli kompletnego działa. Brali tylko takie, które nie dało się odczytać.

– początkowo do atramentu było dodawane wino albo piwo.

– praca kopistów była bardzo nudna, dlatego też starano się, by zrobić ją trochę lżejszą. Twierdzono, że każda litera wymazuje jeden grzech. Straszono nawet demonem, który zabierał opuszczone litery do piekła.

– skargi jednego z mnichów: „Uważajcie na swoje palce! Nie dotykajcie nimi mojego pisma! Nie wiecie, co to znaczy pisać! Jest to straszliwa harówka: zgina wam grzbiet, przyćmiewa wzrok, powoduje ból w żołądku i w żebrach… Módlcie się za biednego Raula”

– z powodu wysokich cen ksiąg trzeba było wprowadzić odpowiednie zasady wypożyczania. Przykładowo we Fleury książki były uwiązane przy pomocy łańcucha. A mnisi, jeśli nie przeczytali w ciągu roku dzieła, którego wypożyczyli, musieli prosić o przebaczenie w kapitule win. O wartości ksiąg świadczy sytuacja z Monte Cassino, kiedy to podczas zagrożenia klasztoru mnisi uratowali regułę napisaną przez założyciela zakonu, lecz zapomnieli o jego szczątkach.

– książki były wypożyczane między klasztorami (w celach przepisania) nawet na 10 – 20 lat.

Źródło

Nazwij karalucha imieniem byłego/byłej. Walentynkowa akcja zoo

Data: 06.02.2019 09:43

Autor: Felix_Felicis

focus.pl

Z rozstaniem można poradzić sobie na różne sposoby. Niektórzy cierpią w milczeniu, inni rytualnie palą pamiątki po byłym partnerze. Można też zrobić to konstruktywnie i przy okazji wesprzeć los zwierząt – z takim rozwiązaniem przychodzi brytyjskie zoo Hemsley Conservation Centre.

Data: 06.02.2019 08:05

Autor: Alojz

W niemieckim landzie Dolna Saksonia hoduje sie az 47% wszystkich ziemniaków produkowanych w Niemczech.

To jest beta wersja mojego hashu o Niemczech #wszystkooniemczech

Jezeli oczywiscie moderacja mi taki hash przydzieli.

Narodziny imperium. Jak powstawał Facebook?

Data: 04.02.2019 22:40

Autor: soochy

newsweek.pl

Gdy niespełna 20-letni Mark Zuckerberg publikował w sieci swój nowy portal społecznościowy, nie mógł spodziewać się, że w ciągu kilku kolejnych lat Facebook stanie się biznesową potęgą, a on sam zostanie miliarderem. Dziś portal kończy 15 lat.

Najciekawsze kładki w Polsce

Data: 04.02.2019 21:56

Autor: soochy

inzynieria.com

Niedawno poinformowano, że dawny most kolejowy Siekierki–Neurüdnitz, łączący Polskę i Niemcy, stanie się kładką pieszo-rowerową. To spektakularna, ale tylko jedna z wielu tego typu planowanych inwestycji w Polsce. Inne przykłady?

Czym są łaskotki i dlaczego nie możemy się sami połaskotać?

Data: 04.02.2019 21:43

Autor: soochy

spidersweb.pl

Każdy zna to zjawisko, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak działają łaskotki i dlaczego występują u ludzi. No i dlaczego sami nie możemy ich wywołać?

Data: 04.02.2019 20:01

Autor: Honor

No dobra Lureczky, dla zainteresowanych skromna lista ciekawych lub użytecznych (według mojej subiektywnej opinii) linków do stron na Darku:

1. Wszelkiej maści podstawowe strony ze spisami szerokiej gamy linków do marketów, forum, blogów i innych serwisów (dla większości znane – dalej warte udostępnenia):
Deep Web Link Directory: http://dirnxxdraygbifgc.onion/
Tor Links: http://torlinksd6pdnihy.onion/
The Hidden Wiki: http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page
Daniel, czyli bogata baza linków pokazująca, czy dana strona obecnie działa, czy nie (obecnie Daniel leży, przynajmniej u mnie): http://onionsnjajzkhm5g.onion/

2. Inne:
SuprBay: PirateBay Forum; jak sama nazwa wskazuje to forum poświęcone największej wyszukiwarce torrentów PirateBay, ale pełnej innego contentu związanego z torrentami i nie tylko (można trafić na dużo topiców poświęconych przydatnemu darmowemu oprogramowaniu open-source, które może stanowić dobrą alternatywę dla płatnych odpowiedników): http://suprbayoubiexnmp.onion/index.php
{chan} 4chan, jeden z wielu odpowiedników 4chana, specyficzne miejsce pełne botów, schizofreników lub larperów i innych osobowości: http://bm6hsivrmdnxmw2f.onion/
Z-LIBRARY, dla mnie strona najbardziej użyteczna, posiadająca wirtualną bibliotekę ponad 13 milionów książek i jeszcze więcej artykułów internetowych. Wyjątkowo pomocna w znalezieniu trudno dostępnych e-booków (niestety obecnie leży): http://2bu5puxp6afwjgql.onion/
not Evil search, według mnie najlepsza wyszukiwarka stron .onion, wolna od jakichkolwiek reklam, pozbawiona contentu, który użytkownicy uznali za szkodliwy i niepotrzebny (i.e CP), szybka i lekka: http://hss3uro2hsxfogfq.onion/
TORCH , czyli inna strona typu search-engine, pozbawiona głosu społeczności odnośnie "moderowania" wyszukiwanej treści, to jest pozbawiona cenzury na wyszukiwania szkodliwe, zawierająca reklamy: http://xmh57jrzrnw6insl.onion/
Rent-A-Hacker strona raczej jako ciekawostka (no chyba, że ktoś jest w realnej potrzebie), autor oferuje swoje usługi w zakresie hackowania płyt głównych anonkom ( ͡~ ͜ʖ ͡°): http://2ogmrlfzdthnwkez.onion/
THEYOSH.NL, bardzo ciekawy prywatny blog użytkownika Darka poświęcony jego techniczno-informatycznym zamiłowaniom, udostępnia prototypy swoich aplikacji i inne wariacje swoich pomysłów: http://ctzzqqimlfamyhrc.onion/
Connect, wyglądająca obiecująco platforma, która przedstawia swoje przeznaczenie jako "kolektyw, który rozpoznaje i promuje antykapitalizm, antyrasizm, antyfaszyzm, antyseksizm, antymililtarizm i anty-kurwa-wszystko.". Personalnie jeszcze nie miałem okazji z niej skorzystać, ale nie omieszkam się tego zrobić: http://connectkjsazkwud.onion/
GO BEYOND, osobisty blog niejakiego Terana, który dzieli się swoimi przemyśleniami i manifestami. Bardzo ciekawa lektura, pozwalająca popatrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy: http://potatooezyf2aql6.onion/
Yandere@萌, no cóż, Yandere 乁(⫑ᴥ⫒)ㄏ: http://blog.h2nicjqlaheyxqqz.onion/
The Hack Lair, czyli, jak autor określił, to mała norka dla jego przemyśleń i doświadczeń, którymi chciałby podzielić się ze światem. Dotyczą głównie programowania, hackowania, nauki danego software'u etc: http://pnxauh22krzb5xso.onion/

Na razie to tyle, z fartem mordeczki

Łapki w dół na YouTube to hejt. Polityczna poprawność to rak XXI wieku

Data: 04.02.2019 18:30

Autor: Immortal_Emperor

conowego.pl

Dożyliśmy smutnych czasów, w których odrębne zdanie nazywa się hejtem, a nie podejmuje się działań pomagających przeciwdziałać realnym patologiom w sieci. Dowodem na to niech będzie informacja o planach usunięcia łapek w dół w serwisie YouTube.

Data: 04.02.2019 15:33

Autor: djavulen

Dobra no to jest magenta, a nazwa się wzięła od tego, że w tym samym roku gdy został wymyślony ten kolor odbyła się bitwa pod Magentą, którą pewnie kojarzycie z lekcji o zjednoczeniu Włoch

Człowiek, który włożył głowę do akceleratora cząstek

Data: 04.02.2019 14:29

Autor: dnkn

pl.wikipedia.org

..i przeżył :D

Jako pracownik Instytutu Fizyki Wysokich Energii w Protwinie koło Sierpuchowa, Bugorski pracował przy największym radzieckim akceleratorze cząstek – synchrotronie protonowym U-70, przyśpieszającym protony do energii 70 GeV. 13 lipca 1978 Bugorski sprawdzał nieprawidłowo działający element akceleratora, gdy zdarzył się wypadek z powodu niezadziałania mechanizmów bezpieczeństwa. Bugorski pochylał się nad sprzętem i przystawił głowę do części, z której wychodziła wiązka protonów. Zobaczył wtedy, jak sam to opisał, błysk "jaśniejszy niż tysiąc słońc", ale nie odczuł bólu. Wiązka przechodząca przez głowę badacza spowodowała pochłonięcie dawki promieniowania, której wartości wzdłuż śladu wiązki o przekroju kilku milimetrów kwadratowych oszacowano na 2000 Gy (w miejscu wlotu wiązki) i 3000 Gy (w miejscu wylotu wiązki z głowy).

Krótka historia zamka błyskawicznego

Data: 04.02.2019 05:10

Autor: soochy

smartage.pl

Do XIX wieku jedynymi sposobami zapinania ubrań były różnego rodzaju guziki, sznurki itp. Dopiero pojawienie się pod koniec XIX wieku zatrzasków nieco zmieniło sytuację, ale przełomem stał się dopiero zamek błyskawiczny opatentowany i wprowadzony do sprzedaży w drugiej dekadzie XX wieku.

Nick Cave wyjaśnia, dlaczego SI nigdy nie napisze dobrej piosenki

Data: 04.02.2019 04:42

Autor: soochy

teamquest.pl

O „sztucznej sztuce” często mówi się na branżowych konferencjach, na których brylują szefowie korporacji IT. Nieczęsto jednak mamy okazję wysłuchać rozsądnej opinii na ten temat z ust artystów.

Data: 03.02.2019 20:04

Autor: Alojz

3,48 promile alkoholu we krwi , taki wynik stwierdzono u polskiego kierowcy ciężarówki w Niemczech.Kontrola odbyla się na jednym z parkingów dla ciężarówek.
Policja " skasowała" kluczyki z TiRa do czasu az kierowca wytrzeźwieje.

Freediving - dziewczyna biegnie z ciężkim kamieniem w rękach po dnie oceanu

Data: 03.02.2019 14:19

Autor: Lukmar

youtu.be

Tak jak w tytule.

inb4 tak, film jest pociety więc mogła dobierać tlenu z butli, ale najprawdopodbniej na potrzeby filmu. Bez tlenu tez da się takie rzeczy robić.

A tak w ogóle to #ladnapani ( ͡~ ͜ʖ ͡°)