Data: 12.06.2019 13:01

Autor: bmbcz01

Hype na cyberpunk i CD Projekt może zachęcać ludzi marzących o szybkim zarobku do kupna akcji tej spółki. Spotkałem się z artykułami (w tym jeden na lurkerze), które pisały o potędze CDR i tego jak wspaniale sobie radzą na giełdzie.

Ktoś, kto chce spróbować swoich sił na giełdzie może pomyśleć, że jest wspaniała okazja do zakupu, wyciągnie oszczędności z banku, wpłaci do pierwszego lepszego brokera, kupi akcje i… już popełnił błąd. Nie wiem czy wymyślona przeze mnie osoba zarobi czy straci, ale w obu przypadkach będzie to dla niego złe.

Jeżeli straci na tym trejdzie, prawdopodobnie zniechęci się do inwestowania swoich środków i do końca życia nie kupi nawet obligacji NBP a na forach będzie pisał wysrywy, że giełda to oszustwo i nikt na tym nie zarabia.

Jak zarobi to pokocha te emocje, uzna, że jest geniuszem giełdy i wszyscy, którzy tracą pieniądze są po prostu głupsi od niego. Weźmie kalkulator i szybko obliczy, że jakby wziął jeszcze pieniądze, które zbiera dla Brajanka na studia i zaiwestuje to po roku będzie miał więcej pieniędzy niż Warren Buffet. Jako, że jego ego jest w tym momencie większe niż wiedza, nie utrzyma dobrych wyników w dłuższym terminie, przepierdzieli połowę kasy, Brajan nie skończy Wyższej Szkoły Wszystkiego Najlepszego w Bydgoszczy a sam bohater tej historii będzie pisał na forach wysrywy, że giełd ato oszustwo i nikt na tyn nie zarabia.

Fajnie się pisze takie pierdoły, ale przejdę do rzeczy. Co sądzę o inwestowaniu w CDR i dlaczego odradzam to wszystkim początkującym na giełdzie.

Przede wszystkim mieliśmy ostatnio kilka pozytywnych wiadomości. Preorder cyberpunka bestsellerem, data premiery, Keanu Reeves. Po E3 rynek zareagował entuzjastycznie, choć po tym szybkim wzroście teraz pojawiła się jakaś tam korekta. Bardzo łatwo jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której CD Projekt będzie kontynuował wzrosty w kolejnych miesiącach. Nawet mogę sobie wyobrazić CDR za 300 zł.

Ale wyłączając emocje, odcinając się od marketingu, który przecież nie może być ciągle tak głośny, jak to był w ostatnich dniach, równie łatwo przychodzi mi wyobrażanie sobie CDR spadkowego i już piszę dlaczego.

Przede wszystkim kapitalizacja na poziomie 22 miliardów. Zastanówmy się, czy spółka, która ma zysk operacyny na poziomie rzędu 112 milionów w 2018 roku, jest racjonalna? Według mnie, nie jest to racjonalne.

Patrząc dalej na wykres akcji CDR, możemy zobaczyć, że w ciągu ostatnich 5 lat, spółka urosła o ponad 1200%. I teraz znowu warto się zastanowić, czy taki wzrost jest racjonalny.

Żeby sobie zobrazować tę sytuację, zerknijmy na to, co się takiego w tej spółce działo w tych latach. Przede wszystkim 2015 rok to Wiedźmin 3. Niezaprzeczalnie był to sukces kasowy, rekordowe przychody spółki w 2 kwartale 2015 roku to była bardzo pozytywna informacja i pokazała inwestorom, że CDR gra w pierwszej lidze. 2015 rok spółka zakończyła z przychodami ze sprzedaży na poziomi 798 milionów zł. Kolejne lata to spadki:

2016: 584 mln, 2017: 463 mln, 2018: 362 mln

W tych latach, kiedy akcje spółki szły bardzo dynamicznie w górę, spółka wypuściła trzecią wersję jedynego produktu, który posiadają. Było to niewątpliwym sukcesem, ale trzeba pamiętać jak ryzykowne jest opieranie bizesu o jeden produkt. Kolejne gry, które CDR wypuściło to były porażki. Karcianka gwint, której nie można nazwać sukcesem czy Wojny Krwi. Pomimo tych niewypałów, rok 2017 był bardzo mocny dla cen akcji CDR. Można się przyczepić do korekty pod koniec roku, ale mimo wszystko nie przeszkodziło to w tym, że cena akcji się prawie podwoiła.

Patrząc na wykres, jesteśmy teraz na nowym szczycie, jednak cena nie przebiła jakoś super wyraźnie tego poprzedniego. Wygląda to tak, jakby po konferencji inwestorzy zaczęli realizować zyski i przypomina to bardziej sytuację, w której cena odbija się od tego szczytowego poziomu z połowy 2018 roku, ponieważ można pominąć te stosunkowo niewielkie różnice.

Wrócę jeszcze na sekundę do kapitalizacji rynkowej. Nawet jeżeli sprawdzi się wzrostowy scenariusz, jakiego rzędu mogą być to wzrosty? Każda zmiana kursu akcji o 10zł oznacza zmianę kapitalizacji o ok. miliard. Nie sądzę, żeby ktokolwiek uwierzył w to, że spółka jest warta ponad 30 milardów zł. Już 20 miliardów to jest jakaś kompletna abstrakcja, ale 30? Żeby kurs 300 zł był racjonalny, cyberpunk musiałby być najlepiej sprzedającą się grą w historii a nie oszukujmy się, jakie są na to szanse? Na pewno będzie sukcesem, ale nie jest to GTA 6, tylko gra z gatunku raczej niszowego. Nie przypominam sobie cyberpunkowych gier, które osiągnęłyby jakiś oszałamiający sukces.

Dlatego uważam, że CDR to napompowana bańka. Czy zatem gram na tym jakiegoś shorta? Nie, ponieważ trzeba wiedzieć, że to, że bańka istnieje, nie oznacza automatycznie, że ona od razu pęknie. Pęknie wtedy, kiedy skończy się hype, skończą się kupcy i może jeszcze, kiedy pojawi się jakaś informacja, która poprze decyzję o sprzedaży, tak jak to było w lipcu 2018 roku z pozwem od Sapkowskiego.

Sam nie wiem czy, co i kiedy coś zagram na tej spółce. Może na jakiś krótki lub średni termin, ale na pewno nie jest to kandytat do mojego głównego, długoterminowego portfela.

Dlatego też przestrzegam przed kupnem tego tylko dlatego, że jest na tej grze hype, albo dlatego, że będzie premiera. Zaufajcie mi, ta premiera jest już od dawna wliczona w cenę. Co więcej, wydaje mi się, że są wliczone w cenę wszystkie przyszłe przychody z jej sprzedaży, wraz z przychodami ze wszystkich innych aktywności spółki i nadal jest to bańka.

Oczywiście to nie jest żadna porada finansowa, każdy podejmuje decyzje za siebie, ale pamiętajcie, żeby zastanowić się 15 razy, zanim ktoś zdecyduje się wrzucić w coś pieniądze, ponieważ jak coś wygląda zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, takie na pewno jest.

No i na koniec dodam tylko, że nie chcę nikogo zniechęcać przed inwestowaniem. Co więcej, zachęcam bardzo mocno, ponieważ nie jest to jakaś skomplikowana rzecz. Nie trzeba być geniuszem, matematykiem, biznesmenem, nie trzeba posiadać miliarda informacji. Wystarczy znaleźć jakiś bardzo dobry biznes, który bez wątpienia przetrwa kolejne 10 lat i czekać aż jego cena będzie niska. Jak będzie niska to kupić i cieszyć się, że stało się posiadaczem świetnej spółki. A jak stanieje to cieszyć się 2 razy bardziej, bo można kupić większą część świetnej spółki po jeszcze lepszej cenie. I jeżeli to faktycznie jest świetna spółka, jej cena w ciągu tych 10 lat będzie zdecydowanie wyższa. I jak będzie wysoka to wystarczy sprzedać. Easy.

Dorzucę Wam jeszcze screena z forum bankiera. Tak się kończy poleganie na radach innych ludzi. Decyzje o swoich pieniądzach podejmujcie sami, po samodzielnej analizie waloru, który chcecie kupić. No i zróbcie wszystko, żeby nie czuć się tak, jak ta osoba z forum bankiera :D

#bmbczogieldzie #gielda #cdr #cdprojektred #inwestycje #pieniadze

Data: 06.06.2019 12:25

Autor: bmbcz01

FCA wycofało swoją ofertę fuzji z Renault. Według nich winnym za taki stan rzeczy jest francuski rząd, który zaczął stawiać warunki i oczekiwał całkowitego poparcia od Nissana. Francuski rząd twierdzi, że to Nissan storpedował fuzję.

Być może wrócą do rozmów, ale FCA zapewne nie zaproponuje już tak dobrych warunków.

W rezultacie ceny akcji Renault spadły o 6,23%, a na włoskiej giełdzie akcje FCA wzrosły o 0,7% (dane w chwili pisania tego posta).

#bmbczogieldzie #fiat #renault #gielda

Data: 04.06.2019 16:04

Autor: bmbcz01

GM i FCA kupowały federalne kredyty na gaz cieplarniany od Tesli. Producenci samochodów mają określoną liczbę kredytów do wykorzystania i jeżeli nie mieszczą się w limitach, muszą oni zaprzestać sprzedaży samochodów lub płacić olbrzymie kary. Ma to zachęcić koncerny do produkcji samochodów zeroemisyjnych. Jeżeli producent nie sprzedaje wystarczającej ilości niezanieczyszczających powietrza, musi kupić kredyty od konkurencji. Tesla ma same samochody elektryczne i nie potrzebuje żadnych kredytów, dlatego sprzedaje je innym koncernom. Od 2010 roku zarobili na tym 2 miliardy dolarów.

Teraz jeżeli doszłoby do fuzji FCA z Renault, albo GM wprowadził lepsze hybrydy lub skupiłby się bardziej na sprzedaży samochodów elektrycznych, które już ma w ofercie, jestem w stanie uwierzyć w wycenę akcji Tesli na 40 USD. Tym bardziej wydawałoby się to prawdopodobne w dłuższym terminie, jeżeli jeszcze ponownie by przegrali demokraci w USA.

#bmbczogieldzie #gielda #tesla

Data: 03.06.2019 22:58

Autor: bmbcz01

Dzisiaj widać spore spadki na FAANG, czyli liderach technologicznych o b. dużej kapitalizacji.

  1. Facebook: -7,51%

  2. Apple: -1,01%

  3. Amazon: -4,64%

  4. Netflix: -1,94%

  5. Google: -6,12%

Powstała plotka, że Google, Facebook i Apple są na celowniku rządu, który bada te spółki pod kątem prawa antymonopolowego. Jako pierwszy poinformował o tym Wall Street Journal. Początkowo o Google, następnie zająknęli się na temat Facebooka a na końcu dodali Apple. Wiadomo, że są to na razie plotki, ale nie jest wykluczone, że nad tak podobnymi sprawami pracują ci sami ludzie i te same zespoły. Szczególnie, że już od jakiegoś czasu mówiło się o regulacji tych branż.

No i update moich dzisiejszych pozycji o których pisałem rano tuż po ich otwarciu. Short na ropie otworzyłem przed 15:30 naszego czasu, czyli przez startem giełdy w USA i zagrałem pod zbicie ceny przez Amerykanów. Już opisywałem raz odwrotny scenariusz, kiedy to trzymałem w casie europejskim longa i zamknąłem przed otwarciem giełdy w USA twierdząc, że zbiją cenę. Dzisiejszy rezultat to 718,93 USD na plusie. Disney nie okazał się tak dobry i zamknąłem go tuż przed zamknięciem giełdy ze stratą 36,77 USD.

#bmbczogieldzie #gielda #trading

Data: 03.06.2019 13:17

Autor: bmbcz01

Według danych dot. kontraktów terminowych na stopę procentową w USA, obecnie możliwość obniżenia stóp do 2-2,25% obstawia 24,2% rynku. Ostatnio patrzyłem na to chyba 2 tygodnie temu i było to 3%. Dotyczy to decyzji, która ma być ogłoszona 19 czerwca.

W przypadku decyzji 31 lipca, na chwilę obecną prawdopodobieństwo obniżenia do 2-2,25% wynosi prawie 50%, pozostanie na obecnym poziomie 38,2% a 12% obniżenie do 1,17-2%.

#bmbczogieldzie #ekonomia #ciekawostki

Data: 31.05.2019 09:48

Autor: bmbcz01

Ała kurwa rzeczywiście xD

Wczoraj święto w Szwecji a dzisiaj Volvo zgotowało mi taki los. Nie mam pojęcia o co tutaj chodzi. Może chodzi o wojnę handlową z Chinami a Volvo inwestowało ostatnio w unowocześnienie linii produkcyjnej dla ciężkiego sprzętu ich marki eksportowanego do Chin. Albo o sytuację FCA i Renault. Ciekawa sytuacja.

#bmbczogieldzie #trading #gielda

Data: 30.05.2019 22:34

Autor: bmbcz01

Dobry wieczór :D Koniec sesji w USA czas na szybkie podsumowanie.

Po ciężkim tygodniu indeksy poszły wreszcie w górę. S&P500 +0,21%. DJI +0,17%, Nasdaq Composite +0,27. Niby niewielkie odbicie, ale przyda się trochę optymizmu.

Poza tym nic ciekawego raczej na giełdzie się nie działo. Po sesji, natomiast, najgłośniejsze i największe IPO tego roku, czyli Uber, ogłosiło wyniki za pierwszy kwartał. Przychody zanotowały wzrost o 20% w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku i Uber zaraportował 3,099B USD, odrobinę przewyższając estymowane 3,08B USD. Strata netto wyniosła 1,01B USD.

Podsumuję jeszcze moje dzisiejsze trejdy. Dzisiaj, poza Totalem o którym pisałem rano, na początku startu rynku w USA otworzyłem 3 pozycje. Long na Disney i shorty na Alibabie i TripAdvisor. Z tych pozycji niestety Disney nie wzrósł tak jak oczekiwałem i zakończył dzień na niewielkim wzroście, co niestety nie wystarczyło, żebym wyszedł na plus. Reszta poszła mniej więcej zgodnie z moimi oczekiwaniami. Wyniki można zobaczyć w screenie.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 30.05.2019 12:09

Autor: bmbcz01

Bardzo gorącym tematem ostatnio jest fuzja Fiata z Renault. We wszystkich mediach inwestycyjnych temat ten pojawia się co najmniej raz dziennie :D

Jest to wielka rzecz, ponieważ powstałby dzięki temu koncern samochodowy numer 4 na świecie. Dla Renault oznaczałoby to wejście na rynek amerykański oraz rozwój w segmencie samochodów premium. Fiat może liczyć na rozwój na rynku Azjatyckim oraz skorzystają na doświadczeniu Renault i Nissana w obszarze samochodów elektrycznych.

Nie wiadomo kiedy ma się pojawić decyzja, ale nieoficjalnie słyszałem, że nawet w najbliższym tygodniu. Mówi się też już o możliwych personalnych decyzjach.

Nie wiadomo czy do tego dealu dojdzie, ale jeżeli tak, będzie to na prawdę ogromna zmiana dla całego rynku automotive.

#bmbczogieldzie #fiat #renault

Data: 29.05.2019 22:55

Autor: bmbcz01

Kurde jest ten strach trochę na giełdzie. Sam zacząłem zamykać niektóre długoterminowe pozycje. W obecnej sytuacji wolę nie ryzykować, tylko cofnąć się do gotówki i przeczekać gorący okres, szczególnie, że pojawiają się znaki i głosy dotyczące ryzyka recesji, choć ja bym się powstrzymywał od ostentacyjnego uważania czegokolwiek.

Do tego nie wiadomo ile jeszcze potrwa wojna handlowa i czy nie przemieni się w coś jeszcze gorszego.

Mam za to otwartą pozycję na platynie, trochę przerzucę w złoto i srebro a większość kasy będę trzymał w gotówce i poczekam na sytuacje w której spokojnie będę mógł ponownie zainwestować.

A no i jeszcze zastanawiam się czy nie załadować się w kakao (-‸ლ) Widziałem wykres stale rosnącego zapotrzebowania na kakao w Azji i stale zmniejszających się możliwości produkcyjnych. Na pewno jest to ciekawy temat wymagający dalszego zbadania. Trafiłem też na artykuł, według którego Wybrzeże Kości Słoniowej estymuje zwiększenie produkcji kakao i to znacznie i szczerze mówiąc nie wiem jeszcze jak to interpretować w powiązaniu z powyższymi wykresami. Ewenutalnie też zamiast kupna kakao może lepiej będzie zainwestować w jakiś inny instrument finansowy, który byłby z nim powiązany lub z gospodarką jakiegoś dużego producenta. Sam nie wiem. Będę myślał.

A tak przy okazji podsumuję sobie dzisiejszy daytrading, bo był niesłychanie obfity w trejdy jak na moje standardy. Zazwyczaj otwieram jedną, może dwie pozycje w jeden dzień i to też niezbyt często, ale dzisiaj miałem czas i sobie siedziałem i klikałem bez zastanowienia. W rezultacie udało mi się wykręcić na 8 pozycjach +460,83 USD i licząc z FCA o którym pisałem rano dzisiaj moje konto wzrosło o 748 USD. Nie tak źle zważywszy na to, że jest to robione dla zabawy poza pracą i poważnymi inwestycjami. Najlepszą pozycją okazał się Beyond Meat (już chyba 3 raz z kolei), który zrobił mi +734,39 USD i uratował mój dzień :D Na przeciwległym biegunie jest Nokia -151,52 USD, cóż straty są rzeczą całkowicie naturalną w tradingu.

W screenie wrzucę dzisiejszy statement.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 29.05.2019 09:38

Autor: bmbcz01

Prezydent Chin był dzisiaj w nocy naszego czasu z wizytą u jednego z tamtejszych producentów metali ziem rzadkich.

Od dłuższego czasu mówiło się, że Chiny mogą tym zaatakować, jednak do tej pory Chińczycy milczeli. Oficjalna wizyta w tamtym miejscu może być takim fakersem pokazanym w stronę Trumpa, który chciał wynegocjować lepsze dla USA warunki dealu handlowego. Chiny chcą pokazać, że oni też mają czym uderzyć. Nie są tak bezpośredni, ale sygnał według mnie jest jasny.

#bmbczogieldzie #wojnahandlowa #chiny #usa #trump #ekonomia

Data: 29.05.2019 09:20

Autor: bmbcz01

Wczoraj pisałem o pozycji na FCA, którą otworzyłem na szybko pod zgaszenie euforii dot. Renault. W nocy prezes Nissana (który ma udziały w Renault i w którym Renault ma jeszcze więcej udziałów niż Nissan w Renault 乁(ツ)ㄏ ) powiedział, że dostrzega pozytywne elementy takiej współpracy, jednak musi na to spojrzeć z perspektywy Nissana i tego co on może na tym zyskać. W sumie to sam nie wiem co to może oznaczać.

Miałem trochę farta, bo nie zamknąłem pozycji wczoraj pod koniec sesji, ale uszło mi to tym razem płazem, ponieważ giełda otworzyła się jeszcze niżej.

#bmbczogieldzie #gielda #trading

Data: 28.05.2019 22:41

Autor: bmbcz01

Giełda kolejny dzień na minusie. Dalej głównym powodem jest niepewność spowodowana brakiem podpisanej umowy handlowej między USA a Chinami.

Rynek obligacji USA poszedł w dół:

3 miesięczne: 2,350

2 letnie: 2,127

5 letnie: 2,069

7 letnie: 2,159

10 letnie: 2,268

30 letnie 2,705

Linia rentowności obligacji jest więc raczej płaska. Interpretując to z perspektywy, którą opisywałem w jednym z moich poprzednich wpisów, gdzie poruszyłem kwestię korelacji linii rentowności obligacji i S&P500, trzeba być czujnym, ponieważ rynek w taki sposób dawał już znać o zbliżającej się recesji. Tzn. kiedy linia będzie odwrócona i krótkoterminowe obligacje będą wyceniane wyżej niż długoterminowe, może to oznaczać, że warto szukać deszczowych chmur nad giełdą. Niżej oprocentowane obligacje długoterminowe od krótkoterminowych oznacza, że uczestnicy rynku nie mają zaufania do rynku i być może taka sytuacja się pojawi.

I teraz jak to może dalej wyglądać. Po pierwsze trade deal między USA a Chinami powinien spowodować wzrost zaufania do amerykańskiej gospodarki a co za tym idzie również i wzrost na długoterminowych obligacjach. Kolejną rzeczą na którą można zwrócić uwagę to 19 czerwca, kiedy to FED zdecyduje czy utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, czy je obniży. Na CME są kontrakty terminowe na których mozna zakładać się czy i ew. w jaki sposób FED zmieni stopy procentowe. W chwili obecnej 93,3% rynku uważa, że 19 czerwca stopy procentowe nie ulegną zmianie. Kolejna decyzja FED będzie 31 lipca.

Ale trzeba pamiętać, że to tylko korelacja i może się nie powtórzyć ani nie sprawdzić. Tak to jest z tymi korelacjami, że działają przez pewien czas. Zazwyczaj do momentu aż mainstream zacznie danego wskaźnika używać na większą skalę. Tak czy inaczej warto takich wskaźników szukać i warto je obserwować.

#bmbczogieldzie #gielda #obligacje #pieniadze #inwestycje

Data: 28.05.2019 12:19

Autor: bmbcz01

Pomijając polityczną działalność, której nie popieram, George Soros jest jednym z najwybitniejszych traderów na świecie. Jego działania w tym obszarze można wyłącznie podziwiać.

I tak sobie myślę…

!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ostrzegam, że to może zabrzmieć jak teoria spiskowa, więc jak ktoś jest wrażliwy na takie rzeczy to nie polecam czytania mojego wpisu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jakiś czas temu wypowiedział się, że sprowadzanie tylu imigrantów do Europy to był błąd (╯°□°)╯︵ ┻━┻

I tak sobie pomyślałem, skoro teraz gospodarka Niemiec i Francji zwalnia, Europa ma szansę wejść w kryzys z przytupem to czy nie były to działania zaplanowane przez Sorosa? I zobaczymy w najbliższych latach jak stary lis zrobi ostatni mega potężny short sell (gra na spadki) na euro? Już kilka razy trząsł gospodarkami państw przez rynek walutowy, może zrobił sobie dobrą podkładkę. Poza tym pokazywał już, że nie liczy się z ludźmi, jezeli chodzi o zysk.

#bmbczogieldzie #forex #soros #europa #ekonomia #euro #teoriespiskowe

Data: 28.05.2019 09:46

Autor: bmbcz01

Trump powiedział, że nie będzie takiego dealu handlowego z Chinami jak ten, który proponował zanim Chiny zaczęły "renegocjować". Osobiście nie twierdzę, żeby deal był teraz jakoś szczególnie szkodliwy czy jego warunki zmieniły się znacznie. Podejrzewam, że Trump będzie chciał większej kontroli nad wprowadzanymi zmianami, które miałyby bronić własność intelektualną amerykańskich firm.

Trump poczuł się bardzo pewnie i jest to według mnie znak, że konflikt będzie zmierzał powoli do końca. Na razie Trump powoli odkrywał kolejne karty a Chińczycy nie chcieli zbytnio się angażować. Atak na amerykańskich rolników był raczej symboliczny, ponieważ Trump zapowiedział wynagrodzenie im strat spowodowanych polityką zagraniczną. Wygląda na to, że Trump potraktował to jako inwestycję a wygrana w tym konflikcie będzie oznaczała ogromny z tej inwestycji zwrot.

Zastanawiam się czy to dobry czas, żeby zacząć myśleć o większych zakupach akcji amerykańskich firm. Apple już mam i chętnie powiększę pozycję. Może na Tesli jest niedoszacowanie i ona może zyskać na uciszeniu sytuacji z metalami ziem rzadkich a dzięki działaniom amerykanów nad uniezależnieniem się od Chin w długim terminie, Tesla + branża energii odnawialnej być może będzie dobrym wyborem w nadchodzących miesiącach. Osobiście czekam na jakieś wieści z Brazylii w tym temacie, ale pewnie szybko one nie nadejdą. Ale to, co napisałem wyżej to tylko luźne przemyślenia, które na pewno będę dla siebie analizował głębiej.

Ogólnie sytuacja bardzo ciekawa, ale nadal bardzo niepewna.

#ekonomia #gospodarka #gielda #bmbczogieldzie #chiny #usa #trump

Data: 27.05.2019 11:08

Autor: bmbcz01

Dzisiaj otwieram jedną pozycję na dłuższy termin i jedną na chyba max kilka tygodni.

Pierwszy to platyna, licząc na to, że zluzuje się trochę polityka Europy dot. diesla i ucichną w najbliższym czasie afery z nim związane. Z platyny produkuje się gaźniki do samochodów z dieslem. To jest ta pozycja na długi termin.

Druga pozycja to swing trade na gazie ziemnym. Bez fundamentów jakichś, grając typowo pod to, że obecnie cena gazu ziemnego jest niska.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 24.05.2019 21:42

Autor: bmbcz01

Ciekawie się dzisiaj.

Trump pokazuje kolejne karty, które mogą być wykorzystane w wojnie z Chinami. Jest to m.in. departament skarbu, który może ukarać Chiny za manipulowanie walutą. Wczoraj też Trump obiecał pomoc rolnikom, którzy dostali po tyłku przez Chińskie cła.

No na razie ta wojna wygląda dosyć jednostronnie i szczerze mówiąc ja nie widzę możliwości, żeby Chiny wyszły z tego zwycięsko.

A przechodząc do giełdy, po kiepskim tygodniu rynek się regeneruje. Główne indeksy trochę w górę. W górę idą też firmy budowlane, ponieważ spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Regeneruje się też ropa po najgorszym tygodniu w 2019 roku.

Z moich inwestycji – zacząłem zastanawiać się nad inwestycją w akcje Tesli, pomimo tego, że pojawiają się głosy, że nie ma dla nich nadziei.

Akcje kosztują ok. 190 USD, mówi się o spadku do nawet 35 USD, co według mnie jest srogo przesadzone. Upadek Tesli jest dla mnie na chwilę obecną niezbyt prawdopodobny i bardziej skłaniałbym się w stronę przejęcia Tesli przez jakieś Google czy Apple. Będę myślał w przyszłym tygodniu nad tym, pewnie przeanalizuję to dokładniej a na ten tydzień kończę, bo chwilowo mam dość giełdy :D Zostało 20 minut do końcowego dzwonka.

Miłego weekendu Lurasy :D

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 24.05.2019 09:17

Autor: bmbcz01

Dobra, dzisiaj wracam do ropy i szybki trade. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 5k wrzucone, dźwignia 1:10 i szybki jednodniowy trade 4fun.

Nie jest to odpowiedzialne inwestowanie. Mam specjalne środki odłożone na taką zabawę i szczerze mówiąc nie polecam tradingu w krótkim terminie z dźwignią. Ale takie rzeczy łatwiej opisać na Lurkerze niż rozsądną pozycję trzymaną przez wiele miesięcy bez dźwigni, która zrobi solidne 10%. Mimo wszystko jak ktoś chce zarabiać to rozsądne, długoterminowe inwestowanie jest zdecydowanie korzystniejszą opcją dla większości osób.

#bmbczogieldzie #inwestycje

Data: 23.05.2019 22:19

Autor: bmbcz01

Nawiązując do mojego poprzedniego wpisu. 10-letnie obligacje USA stoją na najniższym poziomie od 2017 roku. 2,4 wczoraj, 2,3 dzisiaj.

BYND wystrzelił jeszcze wyżej i na 2 minuty przed końcem rynku zyskuje 5,3% :D :D :D

Dzisiejszy dzień jest zdecydowanie na minus. Zagrożenie wojen na wielu frontach. Strach przed stratami podczas wojny handowej z Chinami. Nie wiadomo tak na prawdę co się wydarzy. Tracą spółki technologiczne, traci ropa ponad 5%. Sytuacja makroekonomiczna jest niepewna a giełdę napędza strach.

Chińczycy zaostrzyli retorykę wobec USA. Nazwali Trumpa "bully". Jedna z gazet w Chinach nawet stwierdziła, że USA prowadzi ekonomiczny faszyzm xD USD dzisiaj nieznacznie umacnia się wobec CNY.

Raport przychodów wypuścił przed chwilą HP.

Przychody wyniosły: 14,04B USD vs estymowane 13,97B USD

Przychody na akcję: 0,53 USD vs 0,51 USD

HP sprzedaje więcej do mniejszych firm na większych marżach, co skutkuje stabilnym wzrostem wyników i dobrze prognozuje na przyszłość.

W rezultacie po sesji HP zyskuje ok. 4%.

Zwycięzcą dzisiejszego dnia jest na pewno L Brands, spółka która wczoraj opublikowała pozytywny raport przychodów. Dzisiaj zyskała ponad 12%.

Cóż, wyprzedaż na rynku trwa. Nie powiem, żeby mnie to jakoś szczególnie martwiło, ale na pewno nie chciałbym przegapić momentu w którym lepiej sprzedać wszystkie swoje akcje.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 23.05.2019 20:55

Autor: bmbcz01

Ale dzisiaj czerwono na giełdzie. Do godziny 13:20 NY: Nasdaq Composite -1,80%, S&P500 -1,54%, DJI -1,58% Russ 2k -2,30%. W górę indeks nieruchomości.

Ropa już podchodzi powoli pod -6%.

https://www.youtube.com/watch?v=Upez33EGiRA

Ale przypadkowo wyszedł mi też pozytywny akcent. Kolejny trejd wrzucony dla zabawy zarobił na dobrą imprezę w weekend. Wczoraj po zamknięciu ropy otworzyłem longa na Beyond Meat za pieniądze przeznaczone na zabawę na giełdzie i trading. I Wczoraj kupiłem jak było -0,7%, zamknięcie na +0,17% a dzisiaj zrobiło ponad 2,5%, co dzięki dźwigni 1:5 daje mi 1,5k USD, które z chęcią w sobotę przepiję. W ogóle dziwna ta spółka. 320% od IPO, niesamowity wynik. Jak to mówią fake meat, real money :D

Jutro raczej nic nie otwieram, zamknę tylko BYND. Zobaczymy co przyniesie kolejny tydzień :D

Osobiście martwi mnie wzrost rentowności obligacji krótkoterminowych. Zaplanowane zwiększenie stóp procentowych jeszcze przyspieszy ten proces. Może to świadczyć o coraz mniejszym zaufaniu do rynku. Przy poprzednich recesjach był to dobry wyznacznik zbliżającego się kryzysu. Na chwilę obecną krzywa rentowności obligacji wygląda dobrze, ale jak rentowność obligacji krótkoterminowych przewyższy rentowność obligacji długoterminowych to ja osobiście uciekam z moimi pieniędzmi i czekam aż wszystko jebnie, bo będzie okazja kupić taniej.

Dla zobrazowania o czym mówię:

Sierpień 2000:

Sierpień 2000

Styczeń 2003:

Styczeń 2003

Maj 2007:

Maj 2007

Marzec 2008:

Marzec 2008

Wczoraj:

Wczoraj

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #ekonomia #pieniadze

Data: 23.05.2019 16:33

Autor: bmbcz01

O kurde ale fart. Ropa dzisiaj -5,3% na razie. Wczoraj pisałem, że zamykam wszystkie pozycje na ropie ze stratą a dzisiaj przez dźwignie straciłbym mnóstwo pieniędzy.

Ropa jest wrażliwa na makroekonomiczne zmiany i wystraszyłem się Iranu, Chin, UK. Stwierdziłem że lepiej nie angażować się w ten walor. Ale takiej rzeźni to się nie spodziewałem.

#bmbczogieldzie #inwestycje

Data: 22.05.2019 23:16

Autor: bmbcz01

Zakończył się trzeci czerwony dzień na giełdzie, w ciągu ostatnich czterech dni roboczych.

S&P500 -0,28%, Nasdaq Composite -0,45%, DJI -0,39%.

Nadal czuć strach przed tym, co zrobi Trump w wojnie z Chinami. Chińczycy zachowują się tutaj bardzo asekuracyjnie, raczej próbując rozładować sytuację, podkreślając jednak, że nie chcą się ugiąć. W tej całej sytuacji Apple traci ponad 2%.

Sytuacja Irańska ma wpływ na ropę, która straciła dzisiaj 2,62%. Trochę mnie to zabolało, bo miałem zajętą długą pozycję na ropie. Dzisiaj postanowiłem zamknąć wszystkie pozycje na niej ze stratą.

Dużym przegranym dzisiejszego dnia w USA jest Tesla. Dzisiejszy dzień zakończyła ponad 6% na minusie. Mamy do czynienia z coraz większą paniką na tej spółce. Ja przyglądam się sytuacji, na razie nie wierzę w plotki o tym, żeby Tesla rzekomo bankrutowała. Bardziej przyglądam się sytuacji, żeby w odpowiednim momencie zdecydować czy kupić ich akcje czy nie, chociaż na razie trzymam swoje pieniądze z dala od tesli.

Na przeciwległym biegunie jest jedna ze spółek, której akcje posiadam, czyli Target. Dzisiaj zakończyli dzień 7,78% na plusie. Osobiście zacząłem skupować, kiedy akcje kosztowały od ok. 75 do 70 usd. Takim punktem, który popchnął spadki było ogłoszenie jakiś czas temu darmowej dostawy w ciągu jednego dnia przez Amazon dla subskrybentów Prime. Wtedy wszystkie sieci sklepów poszły w dół. Jednak wyróżnikiem Targetu było to, że oferują dostawy tego samego dnia i wiedząc, że to jest dobra spółka, która posiada taki wyróżnik na rynku, postanowiłem zacząć w nich inwestować. Dzisiejszy dzień był pierwszym w którym zaświeciła się ta spółka na zielono, ale to długoterminowa inwestycja, więc nie ma co się ekscytować jednym dniem.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 22.05.2019 10:39

Autor: bmbcz01

Dzisiaj zamiast o krypto, napiszę Wam o zwykłych walutach. Konkretnie o Franku Szwajcarskim i Euro. Myślę, że osoby, które uważają dodruk pieniądza za całe zło tego świata, będą mogli spojrzeć na to z innej perspektywy, że nie jest to widzimisie banków centralnych, ale walka z potężnymi przeciwnikami w obronie interesów zwykłych ludzi.

Zawołam @Shadow, ponieważ był zainteresowany rynkiem Forex, ale odradziłem mu to twierdząc, że jest to bardzo trudny rynek i dalej tak uważam. Przedstawię tutaj analizę, którą usłyszałem podczas rozmowy z moim znajomym i bardzo mnie zaintrygowała, choć wcześniej nie interesowałem się tym tematem prawie w ogóle.

Cofnijmy się zatem do 15 stycznia 2015 roku. Daty, która dla posiadaczy kredytów we Frankach była wyjątkowo przykra. Podobnie dla traderów, którzy w wielu przypadkach przypadkach tracili ogromne pieniądze i niejednokrotnie zostawali z długami, ponieważ ich stop-lossy, tak ważne podczas grania na dużej dźwigni, nie miały szansy zadziałać. Data ta, została określona mianem czarnego czwartku i niosła za sobą bardzo duże konsekwencje na całym świecie a rykoszetem oberwały również giełdy i prawie wszystkie branże, w tym najbardziej chyba budownictwo i nieruchomości. Teraz, wiadomo, sytuacja została przeanalizowana z każdej perspektywy, ale wtedy wielu analityków uważało, że nie dało się tego przewidzieć.

Otóż dło się. Wśród ogromnej ilości ofiar, było wielu ludzi, którzy z dnia na dzień stali się milionerami.

Ale przechodząc do sedna sprawy, należy cofnąć się do roku 2011. Bank Narodowy Szwajcarii zdewaluował Franka do poziomu 1,20 za 1 Euro. Zapowiedział, że będzie bronił tego kursu poprzez nieograniczony dodruk Franków, które wymieniane byłyby na Euro. Bardzo ciekawa informacja, po której kurs powinien poszybować w górę. Tak jednak się nie stało. Kurs ledwo drgnął. Zatem wydaje się, jakby Bank Szwajcarii grał przeiwko komuś równie potężnemu. No i nic się nie działo przez kolejne 3 lata.

Aż do roku 2014, pod koniec którego kurs zaczął spadać, więc aby utrzymać swoje założenia, bank Szwajcarii podjął decyzję o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. Granica 1,20 została obroniona, jednak po takiej informacji kurs powinien pójść zdecydowanie do góry i bardzo dziwnym zachowaniem były lekkie wahania w górę i w dół.

Ktoś potężny przeciwstawiał się Narodowemu Bankowi Szwajcarii. I musiała to być jakaś wielka instytucja z nieograniczonymi pieniędzmi. Jakieś ogromne fundusze, albo bankierzy z Goldmana czy JP Morgan lub europejskich odpowiedników. Oczywiście była też szansa, że np. dyktatorzy uciekają ze swoimi pieniędzmi, ale czy oni są w stanie równoważyć bank centralny przez tyle czasu? I czy uznali przypadkiem ten moment za dobry, przecież logicznym rozwiązaniem byłoby poczekanie jeszcze chwili. Więc bardziej prawdopodobną była sytuacja, że było to tzw. smart money. W przeciwieństwie do nich, tzw. dumb money wierząc w zapewnienia Banku Centralnego zajmowało długie pozycje (grało na wzrosty).

No i ktoś uważny stwierdzi "ale co z tego bmbcz? Ja bym na tej podstawie nie grał na spadki". No jasne, bo kto normalny grałby przeciwko Bankowi Szwajcarskiemu.

Ale spójrzmy teraz na tą sytuację szerzej, żeby nie było tak prosto. W tamtym czasie dolar amerykański zaczął umacniać się wobec Euro. Obrona kursu Franka w stosunku do Euro powodowała, że Frank również osłabiał się w stosunku do Dolara. Bank Szwajcarii nie mógł już sobie na to pozwolić a utrzymywanie dotychczasowego stanu kosztowałoby dziesiątki miliardów euro każdego dnia. Brutalna gra na kilku frontach nie pozwoliła na dalsze prowadzenie równej gry i 15 stycznia 2015 roku szef Szwajcarskiego Banku Narodowego ogłosił, że ich dotychczasowa polityka obrony kursu na poziomie 1,20 zostaje porzucona.

I wtedy pewne było, że to wszystko pierdolnie. I pierdolnęło, zostawiając wielu traderów z niczym, albo z długami, brokerów ze stratami, kredytobiorców z ratami, na które nie mogli sobie pozwolić. Z 1,20 CHF kurs EUR spadł do 0,85 CHF. Pojawiła sie luka na ok. 20%, największa w historii, więc ominięte zostały zapewne wszystkie stop-lossy. Dla wielu ludzi był to koszmar. Strach się nawet zastanawiać nad wszystkimi konsekwencjami.

I poniżej wrzucę lekki offtop o frankowiczach, możecie pominąć, bo jest tam niepopularna opinia.

W związku z powyższym zachęcam do zastanowienia się dwa razy, kiedy ponownie będziecie chcieli mówić bardzo źle o Frankowiczach, bo wiem, że wielu ma w zwyczaju ich wyśmiewanie. Nie jestem frankowiczem, jestem na to za młody, nie miałem w życiu żadnego kredytu, ale rozumiem, że dla wielu ludzi, którzy chcieli kupić własne mieszkanie lub dom dla swojej rodziny, kredyt we Frankach był jedyną możliwością. Było tak, ponieważ banki czasem nie chciały dawać kredytów w PLN czy innej walucie, szczególnie jeżeli chodziło o hipoteki i większe kwoty. Co miała zrobić więc osoba, której zmanipulowany, nic nie wiedzący o gospodarce kasjer sprzedawca przedstawił, że jeden z najpotężniejszych Banków Centralnych będzie bronił kursu na poziomie 1,2 CHF, przedstawił doniesienia prasowe, statystyki, uspokoił i sprzedał kredyt. Dostał za to pewnie 100zł prowizji więcej niż za kredyt w PLNach i nie zdawał sobie nawet sprawy, że będzie to oznaczało dramat wielu rodzin. Taka moja sugestia, dla tych, którzy lubią się śmiać z czyjejś tragedii. I jestem w stanie się założyć, że większość z Was nie ma tak dużej wiedzy z ekonomii, gospodarek światowych, wojen walutowych czy polityki monetarnej, żeby móc rozsądnie ocenić sytuację w której się wtedy ci ludzie znajdowali. A frankowicze to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Mnie osobiście to mega smuci. Pewnie niektórzy z Was oglądali film Big Short, który choć dotyczył innego tematu, jeden cytat sprawdza się doskonale.

"Wiecie czego nie nawiczę w bankowości? Tego, że redukuje ludzi do liczb. Tu są liczby – bezrobocie idzie o 1% w górę, 40000 ludzi umiera"

https://www.youtube.com/watch?v=0k5aVLi_yhM

I z tym Was zostawię.

#bmbczogieldzie #ekonomia #politykamonetarna #gospodarka #frankowicze #pieniadze

Data: 21.05.2019 22:50

Autor: bmbcz01

Technologiczne spółki w górę i w rezultacie ciągną całą giełdę na plus. Apple ponad 1,8% w górę, Facebook ponad 1%, Netflix +1,71, Google 0,88%. Z FAANG jedynie Amazon poszedł w dół o 0,21%.

Indeksy Dow Jones +0,77%, S&P500 +0,85%, NASDAQ COMPOSITE +1,08%.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że USA wycofuje się z sankcji nałożonych na Huawei. Spółki z branży 5G zareagowały na to pozytywnie, między innymi Verizon +0,83%, AT&T 0,68%, Intel +2,02%. W przypadku Intela pozytywną informacją było to, że utrzymali pozycję światowego lidera producentów półprzewodników. W 3 kwartale 2018 roku stracili tę pozycję na rzecz Samsunga, w 4 kwartale pozycję odzyskali i zdołali to utrzymać w Q1 2019.

W ogóle oczy inwestorów zwrócone są w stronę Trumpa i Xi Jinpinga. Trump stwierdził, że nie podjął jeszcze decyzji czy nałożyć cła karne dla kolejnych chińskich produktów, których export do USA wynosi 325B dolarów. W mojej opinii nie wprowadzi niczego do momentu ich spotkania na szczycie G20 w Japonii, więc giełda będzie miała trochę spokoju. Choć na pewno będzie widać strach inwestorów.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze #ekonomia

Data: 15.05.2019 22:19

Autor: bmbcz01

Sesję na NYSE zamykał dzisiaj Deontay Wilder (posiadacz najmocniejszego ciosu w boksie wagi ciężkiej) i złamał młotek, którym uderza się na koniec sesji xD

Ogólnie giełda się regeneruje po ostatnich spadkach. Technologiczne spółki poszły w górę, Alphabet o ponad 4%, Facebook prawie 3%, Apple 1,04%, Netflix ponad 2,6%, Amazon 1,57%. Alibaba, która wczoraj udostępniła wyniki za pierwszy kwartał jest ponad 1,2% w górę, przełamując się po spadkach od prawie początku maja.

Przed chwilą wyniki opublikowało CISCO i były one pozytywne. 0,78 USD vs 0,77 USD prognozowanego przychodu na akcję. Same przychody wyniosły 12,96B vs prognozowane 12,89B. CISCO operowało na trochę niższej marży operacyjnej niż wynosił konsensus, ale informacja ta nie wystraszyła inwestorów i kurs po sesji poszedł w górę o ok. 3,3%.

#gielda #bmbczogieldzie #inwestycje #pieniadze

Data: 14.05.2019 09:52

Autor: bmbcz01

Rok 1999, bańka dotcom'ów. Internetowe firmy rosną na giełdzie w zastraszającym tempie a wyceny akcji przestają mieć cokolwiek wspólnego z ich realną wartością. Właściwie nie było już sensu patrzeć na ich cash flow czy przychody, bo one nie miały już absolutnie żadnego znaczenia, wzrosty były tak irracjonalne.

Wśród tych firm był istniejący wówczaj od 5 lat Amazon. Poniżej wrzucam link do fragmentów wywiadu, którego w tamtym roku udzielił Jeff Bezos.

Poza tematem planów Amazona na przyszłość, poruszył również temat tworzenia się rynku serwisów internetowych. Padło bardzo trafne stwierdzenie, że rewolucja internetowa przyniesie wiele firm, które osiągną ogromny sukces i będą miały ogromną kapitalizację rynkową, ale bardzo trudno jest określić, które to będą firmy. Przyrównał tę sytuację do rewolucji komputerowej. W tamtych czasach nie było wiadomo czy taki IBM lub Apple przetrwają.

Bardzo ciekawe spojrzenie na rozwój firm w dopiero tworzących się branżach. Bezos nie znał przyszłości, nie wiedział, że stworzył największy ecommerce na świecie i będzie jednym z najbogatszych ludzi. I choć był pewny wartości, jaką jego biznes wnosi, nie był pewny czy przetrwają. 7 minut ogromnej lekcji dla inwestorów.

( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚https://www.youtube.com/watch?v=GltlJO56S1g

#bmbczogieldzie #gielda #amazon #biznes #pieniadze

Data: 14.05.2019 00:05

Autor: bmbcz01

Chiny odpowiedziały na działania USA.

Zwiększyły cło do 25% na 2493 towary w tym produkty spożywcze i LNG, 20% na 1078 towarów w tym chemikalia i papier i 10% na 974 towary m.in. tekstylia. Łączna wartość importu tych towarów przez Chiny to ponad 60 mld USD.

Na amerykańskiej giełdzie pojawiły się duże spadki. Największe od stycznia.

Dow Jones spadł o 2,38%, Nasdaq Composite o 3,41%, S&P500 o 2,41% a Russell 2000 o 3,18%.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze

Data: 13.05.2019 16:50

Autor: bmbcz01

Mike Pompeo powiedział w wywiadzie dla CNBC, że USA nie cofnie się przed Chinami i ich głównym celem jest zadbanie o prawa własności intelektualnej amerykańskich firm. Giełda nurkuje.

Można się zastanawiać czy to nie początek kolejnego krachu, według mnie nie, choć zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość. Ale obecnie reakcja giełdy nie wygląda na przesadzoną.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 11.05.2019 11:28

Autor: bmbcz01

Wczoraj swoje IPO, czyli pierwszą ofertę publiczną na giełdzie miał Uber. Po wielu problemach z oszacowaniem ile są warci, spółka została wyceniona na 45 USD za akcję, co miało oznaczać kapitalizację na poziomie 75,5B USD i po tej cenie Uber zebrał ok. 8 mld USD, co jest wynikiem wysokim, choć poniżej oczekiwań. Handel rozpoczął się przy cenach ok. 42 USD, a dzień zakończył się na poziomie 41,57 USD, czyli spadek o 7,62% wobec pierwszej wyceny oferty publicznej.

Mimo wszystko jest to jeden z największych IPO w historii giełdy Nowojorskiej i największe od IPO Alibaby w 2014 roku, której wartość oszacowano na 169B USD.

Każdy wie jak działa Uber, ale jak ktoś chce się dowiedzieć trochę więcej o ich biznesie, polecam zacząć od tego filmu:

( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚https://www.youtube.com/watch?v=GDO_J8vJ_Nc

#gielda #ipo #uber #inwestycje #bmbczogieldzie

Data: 09.05.2019 23:03

Autor: bmbcz01

Dzisiaj raporty za Q1 wypuścił Dropbox. Jego wyniki są dla mnie nie małym zaskoczeniem, ponieważ myślałem, że ten serwis nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś, ze względu na mocną konkurencję iCloud, który ludzie kupują, żeby wygodniej korzystać z iPhonea, wszechobecny Google Drive czy OneDrive, w którym 1TB dodawany jest do licencji Office 365.

Okazało się jednak, że przychody były wyższe niż estymowane. Przychód wyniósł 386 mln vs prognozowanych 382 mln. Dropbox ma 13,2 miliona użytkowników, którzy płacą średnio 121,04 usd.

Kolejną znaną spółką, która wypuściła dzisiaj raport jest Booking Holdings. W tym przypadku estymowane przychody oscylowały w okolicach 2,93B USD, jednak przychody za pierwszy kwartał wyniosły 2,84B USD. Nie jest to jednak negatywna informacja, ponieważ nadal jest to wzrost o ok. 10% wobec zeszłego roku.

Po głównej sesji akcje obu spółek poszły w górę. Dropbox o ok. 7% a Booking o ok. 4%.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje

Data: 09.05.2019 19:41

Autor: bmbcz01

Zarówno w CNBC i Bloomberg, reporterzy twierdzą, że dzisiejsze spadki na giełdzie były spowodowane niezrozumieniem wystąpienia Trumpa.

Słowa, które miały się odnosić do Korei Północnej i bomb atomowych, traderzy mieli rzekomo zrozumieć jako słowa odnoszące się do Chin. "Złamali umowę i za to zapłacą. Nie będziemy z nimi negocjować", odpowiedział Trump zapytany przez dziennikarza, po czym bardzo płynnie przeskoczył do drugiej części pytania, która dotyczyła Chin.

To wszystko bardzo zatrzęsło giełdą i podobno stąd te spadki z samego rana. Teraz się regeneruje, zmniejsza swoje straty o co najmniej połowę. Pojawił się tweet, w który m Trump napisał, że będzie rozmowa telefoniczna z Chinami i dodatkowe informacje, że wszystko sobie przedyskutują a wydźwięk tego wszystkiego był taki, że sytuacja jest stabilna.

Zakładając, że groźba wojny handlowej nie jest już tak duża, ja uważam, że nie należy pomijać jednej, ważnej kwestii. Według mnie, dzisiaj mieliśmy jasny sygnał, że inwestorzy zaczynają się bać i bacznie obserwują co się dzieje, żeby w razie czego, w odpowiednim momencie uciec ze swoimi pieniędzmi. Mamy wysokie ceny, duży strach wśród inwestorów i wiele lat hossy, która kiedyś się musi skończyć.

Nie twierdzę, że to koniec wzrostów. Jest też sporo sygnałów, które mogą sugerować ich kontynuację. Trzeba się przygotować, że krach może nas zaskoczyć w każdej chwili plus mieć przygotowane pieniądze na zakupy spółek na promocjach po krachu.

#bmbczogieldzie #gielda #inwestycje #pieniadze #trump #chiny