Kleszcze - konkretnie, merytorycznie - Opowiadam

Data: 10.06.2019 17:19

Autor: HorzelaOpowiada

youtu.be

Co robią kleszcze?

Gdzie je złapać?

Ile znoszą jaj?

Kto i jak długo pije?

To tylko kilka z wielu pytań na które odpowiadam w tym odcinku.

--

W mediach i sieci dużo się mówi o kleszczach.

Niestety bardzo często powielane są bzdury.

Ostatnio na Onecie i na grafice Lasów Państwowych wyłapałem błędy.

Sam też myliłem się w kilku momentach więc przy tym odcinku zdecydowałem się na współpracę z naukowcem, który się nimi zajmuje. Efekt macie na filmie. To pierwsza część tematu. Bo całość zajęłaby pewnie z godzinę.

Łapcie ; )

#horzelaopowiada #biologia # #ciekawostki #nauka przyroda #natura #las #kleszcze

Data: 06.05.2019 20:07

Autor: kosmitolog

Planety pod naszymi stopami, czyli rzecz o jaskiniach. Gdzie można je znaleźć, jak powstają i co sprawia, że te ciemne, nieprzyjazne dziury w ziemi są tak atrakcyjnymi miejscami dla astrobiologów, poszukujących możliwych śladów życia ( a może nawet samego życia ) na innych ciałach niebieskich? Jak niezwykłe typy organizmów potrafią je zamieszkiwać? Ciekawy wykład na temat potencjału, jaki kryją w sobie jaskinie.

https://www.youtube.com/watch?v=UxVlmdKpBCU

#biologia #kosmologia

Data: 02.05.2019 16:45

Autor: kosmitolog

Ujeżdżanie dużego okazu Pyrostremma spinosum. Ciekawostką jest to, że nie jest to jeden organizm a cała kolonia zooidów i że porusza się wykorzystując wodny napęd odrzutowy :)

"Wszystkie pyrosomidy mają podobną budowę. Są to cylindryczne, z jednej strony ślepo zakończone, kolonie licznych zooidów. Każdy osobnik posiada kosz skrzelowy, zajmujący większą część ciała, syfon wlotowy i wylotowy. Syfony wlotowe wszystkich zooidów umieszczone są po zewnętrznej stronie kolonii, a wylotowe po wewnętrznej, woda filtrowana przez poszczególne osobniki jest wpychana do wspólnej jamy atrialnej, skąd uchodzi otwartym końcem kolonii napędzając całość ruchem odrzutowym. Poszczególne zooidy są bardzo małe (kilka milimetrów) i przypominają swoją budową żachwy. Wszystkie osobniki otoczone są jedną wspólną tuniką."

Jakby tego było mało to w dodatku jeszcze świeci └[⚆ᴥ⚆]┘

O, nawet filmik znalazłem. Lu-lu-lurkowce, świecące wężowe istoty:

https://www.youtube.com/watch?v=5EQGA_4BZ5s

#biologia

Data: 20.04.2019 14:00

Autor: Moody

Co myślicie na temat inżynierii genetycznej? Jest to nieuniknione w dalszym rozwoju ludzkości czy całkiem zbędne? Jesteście za zakazem ingerowania w ludzkie cechy dziedziczne czy wręcz przeciwnie? Uważacie że etyka hamuje w tym przypadku rozwój czy nie?

Ja podchodzę do tego raczej sceptycznie. Z jednej strony jest to napewno rozwojowa dziedzina nauki jednak z drugiej istnieje duże ryzyko podziału na ludzi i "podludzi" w przyszłości. Czasem jednak mam wrażenie że dojdziemy w końcu do takiego momentu w nauce (o ile już do tego punktu nie dotarliśmy) że niemożliwe będzie ruszenie dalej bez "ulepszonego" mózgu. Moim zdaniem miałoby to sens gdyby była dostępna dla każdego, ergo – była tania. A tania nigdy nie będzie ponieważ z tego co wiem prace nad tego typu ulepszaniem ludzi są zakazane więc wszystko stoi w miejscu. To jak dla mnie nie jest korzystne. Pod tym względem etyka nas ogranicza

Jak ktoś ma ciekawe linki do artykułów na ten temat to proszę o podzielenie się. Zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi

#czlowiek #nauka #biologia #etyka #zapraszamdodyskusji

Data: 16.04.2019 13:17

Autor: Judasz

Internet może psuć nam motywację do działania, paradoksalnie, piszę to na lurkerze. Portal tego typu jest jednym z największych destruktorów. Chodzi o dopaminę. Dostarczając mózgowi dużej ilości, łatwo dostępnej informacji, powodujemy wyrzut dopaminy. Memy, newsy, seriale, filmy, gry, a to wszystko z możliwością interakcji z drugim człowiekiem. Mózg zawsze szukał kogoś do interakcji. Dzisiaj mamy to w 5 minut, komentarz, lajk, plus, łapka w górę. Mózg wręcz topi się w dopaminie.

Do tego dochodzą standardowe uzależnienia jak fajki, alkohol, hazard, pornografia i nasz mózg jest wiecznie na haju. Natomiast gdy potrzebujemy pracować, nagle nie mamy motywacji, bo powyższe stymulanty dają nam łatwiejszą, szybszą i większą dawkę dopaminy.

Osobiście chcę to przerwać, ale to nie takie proste. Lecisz po stronach internetowych jak na autopilocie, byle tylko coś czytać, oglądać, komentować. Do tego papierosy. Naukowcy sprawdzili kilkaset mózgów palaczy i zdolność produkowania dopaminy spada o 30% w stosunku do niepalących. Sądzą, że podobne wartości dają inne nałogi, tak jak internet i social media. Pocieszający jest fakt, że po 3 miesiącach od odstawienia nałogu, poziomy dopaminy wracają do normy. Trzeba jednak pocierpieć te 3 miesiące, co wydaje się katorgą.

#uzaleznienie #psychologia #biologia #internet #narkotyki

Ameby, orzęski, wiciowce - historia podglądania małych żyjątek.

Data: 02.04.2019 20:47

Autor: kosmitolog

youtube.com

Rewelacyjna prezentacja przybliżająca początki i ewolucję mikroskopii oraz bogactwo życia, które rozkwita niepostrzeżenie tuż poza granicą czułości ludzkiego wzroku. Prowadzi jeden z lepszych polskich popularyzatorów nauki – niezawodny Dr Łukasz Lamża. Szkoda jedynie, że takie krótkie :)

https://www.youtube.com/watch?v=g_jViTULnIw

#nauka #biologia

Data: 26.02.2019 11:49

Autor: kosmitolog

Dzisiaj coś o mikrokosmosie – panie i panowie, chusteczki w dłoń. Tak sobie umiera jednokomórkowiec, chyba jakiś orzęsek (╥﹏╥)

https://www.youtube.com/watch?v=4bj6SqgT4SQ

[Okiem Chemika] Lecznicze właściwości CHLOROFILU? Hit, czy kit? 🌱💉

Data: 10.02.2019 16:05

Autor: wewerwe_sdfsdfsdf

youtube.com

Chlorofil jest ostatnim krzykiem mody AltMedu. Ponoć wspomaga regenerację, odkwasza organizm, zwalcza zarazki i natlenia nasz organizm. Na pewno? I czy chlorofil faktycznie jest "zieloną krwią"? Przekonajmy się :-)

Szczerze nie słyszałem jeszcze o tej teorii. Ale wygooglowałem i dość sporo produktów znalazłem.