Pierwszy w historii obraz czarnej dziury.

Data: 10.04.2019 15:52

Autor: kosmitolog

news.harvard.edu

Obrazowanie wykonane za pomocą sieci radioteleskopów, wchodzących w skład projektu Event Horizon Telescope ujawnia wygląd cienia supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum galaktyki eliptycznej Messier 87. Masa obiektu wynosi ok. 6,6 miliarda mas Słońca.

https://www.youtube.com/watch?v=xVibTl-mrdw

#kosmologia #astronomia #nauka

Czy faktycznie już dziś o 15:00 zobaczymy pierwszy obraz czarnej dziury?

Data: 10.04.2019 11:25

Autor: Orion

urania.edu.pl

Europejska Rada ds. Badań Naukowych i naukowcy z projektu Event Horizon Telescope (EHT – Teleskop Horyzontu Zdarzeń) zapraszają już dziś na specjalną konferencję prasową poświęconą przełomowym wynikom dotyczącym obserwacji czarnej dziury w Drodze Mlecznej.

#astronomia #nauka #technika #kosmos

Data: 07.04.2019 23:23

Autor: Wilec

W sumie to mam takie przemyślenia z dupy. Tak jakby spojrzeć na to z innej strony, to żyjemy właśnie w idealnym momencie. Kilkadziesiąt lat temu odbywały się pierwsze załogowe loty, stanęliśmy na księżycu, a dzisiaj załogowy lot na Marsa to nie jest już tylko sfera marzeń, a niezbyt odległa przyszłość.

Mając dzisiaj 20 lat mogę zakładać, że jest 60-70 lat życia przede mną, może więcej biorąc pod uwagę postęp medycyny. W tym czasie zapewne uda nam się założyć kolonię na Marsie, kto wie może nawet na tyle dobrze prosperującą, że część ludzi (Ziemian?) się tam przeniesie? Loty na księżyc mogą stać się trochę droższym urlopem, a komputery jakie dziś znamy będą wielkości telefonu. W tym czasie może dojść do wielu przełomowych odkryć, choć być może takie osoby jak Einstein czy Da Vinci nigdy się nie urodzą, to jednak wykorzystanie komputerów i współpracy dziesiątek ośrodków odkrycia będą coraz szybsze.

Czyż to nie jest właśnie jeden z najważniejszych momentów w historii ludzkości? To nasze i te następujące po nas pokolenia będą stawiać pierwsze kroki na innych planetach, planować odległe loty, być może nawiążemy kontakt z inną cywilizacją. To są przełomowe lata, trochę jak era wielkich odkryć nowych kontynentów, tylko na większą skalę. (。◕‿‿◕。)

#astronomia #kosmos #przemyslenia #przyszlosc

Data: 01.04.2019 20:59

Autor: Orion

Piękny wieczór (ʘ‿ʘ) Pas Oriona tj. Alnilam, Alnitak i Mintaka a poza nimi także Betelgeza, Syriusz, Rigel, Bellatrix, Meissa i Saiph (ʘ‿ʘ)

Data: 03.03.2019 10:02

Autor: kosmitolog

Prezentacja tego, co marzec może zaoferować amatorom kosmosu w kontekście obserwacji astronomicznych. Poza przybliżeniem położenia najciekawszych obiektów na marcowym niebie, autor jak co miesiąc ogłasza wyniki konkursu na najlepszą amatorską astrofotografię. Jeśli jesteście zaciekawieni astronomią to zdecydowanie polecam ten kanał, masa przydatnej, praktycznej i szczegółowej wiedzy dla każdego entuzjasty.

https://www.youtube.com/watch?v=piH9gBhP_bo

Pierwsze rezultaty poszukiwania obcych cywilizacji wokół gwiazdy

Data: 01.03.2019 14:35

Autor: false_nine

zmianynaziemi.pl

Gwiazda KIC 8462852, zwana też Tabby, już od dłuższego czasu zadziwia astronomów nieregularną zmiennością swej jasności obserwowaną w relatywnie w krótkim okresie czasu. Fenomen ten zdumiał ekspertów, którzy do dziś spierają się o to, co może być przyczyną tak nietypowego zachowania się odległej gwiazdy. Wśród hipotez znajduje się i ta, która zakłada, że dziwne przygasanie gwiazdy to skutek działania jakiejś pozaziemskiej cywilizacji.

Data: 24.02.2019 02:08

Autor: Run

Zawsze mi coś nie grało ze zmianami gwiazdozbiorów na niebie w zależności od pór roku– niby jak sie interesujesz to wiesz, ale ta animacja zamiata wszystko, tak to pięknie obrazuje graficznie i tłumaczy,..

PIĘKNO PRECESJI PLANET I DROGA SŁOŃCA PRZEZ PRZESTRZEŃ.

https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU

W ciągu kilku ostatnich dni w bardzo wielu miejscach świata obserwowano..

Data: 22.02.2019 06:52

Autor: Mani1

nt.interia.pl

W ciągu kilku ostatnich dni w bardzo wielu miejscach świata obserwowano wyjątkowo jasne obiekty wchodzące w ziemską atmosferę.

ESA: Atmosfera Ziemi wykracza daleko poza orbitę Księżyca

Data: 21.02.2019 19:57

Autor: hellboy

esa.int

Artykuł prezentujący wyniki badań sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) nad geokoroną -– najbardziej zewnętrzną warstwą atmosfery ziemskiej, która w istocie jest chmurą atomów wodoru świecących w dalekim nadfiolecie (promieniowanie Lyman-α o długości fali wynoszącej 121,57 nm) po kontakcie z promieniowaniem słonecznym o podobnej długości fali.

Szczególnie ciekawy jest wpływ istnienia takiej otoczki na obserwacje astronomiczne, w tym na poszukiwania egzoplanet.

Powierzchnia Europy, księżyca Jowisza, zapiera dech w piersiach [WIDEO]

Data: 19.02.2019 14:11

Autor: false_nine

geekweek.pl

Kevin M. Gill przygotował animację przedstawiającą lot nad tajemniczą powierzchnią jednego z lodowych księżyców Jowisza, która powstała na podstawie prawdziwych zdjęć wykonanych przez sondę Galileo w latach 90.

Rozbudowa LIGO do ALIGO+ oficjalnie ogłoszona

Data: 17.02.2019 12:25

Autor: hellboy

nature.com

US National Science Foundation oraz UK Research and Innovation podały, że około 2023 roku rozpoczną się kolejne prace nad ulepszeniem LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) do ALIGO+ (Advanced …). Będą one miały miejsce w dwóch ośrodkach projektu -– w stanach Waszyngton oraz Luizjana. W ramach tej operacji powstaną 300-metrowe, próżniowe rezonatory optyczne, które zmniejszą zakłócenia ograniczające zdolności obserwacyjne. Obecnie lustra interferometru są podatne na wibracje, mające podłoże sejsmiczne, oraz szum termiczny. Za sprawą wspomnianych ulepszeń stan ma ulec poprawie m.in. poprzez zastosowanie najnowocześniejszych powłok luster, które czterokrotnie zmniejszą szum termiczny.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem możliwa stanie się detekcja kolizji gwiazd neutronowych z odległości sięgających miliarda lat świetlnych (~325 milionów parseków). Dodatkowo możliwe będzie odnotowywanie łączenia czarnych dziur co kilka godzin (do 2022 roku spodziewane jest wykrywanie jednego zdarzenia na dobę) wraz ze zwiększeniem rozdzielczości pomiarowej — uczeni będą mogli na przykład określić jaki był kierunek obrotu czarnych dziur jeszcze przed ich zderzeniem.

Dodatkowe informacje w temacie planowanej rozbudowy:

  1. https://dcc.ligo.org/public/0127/G1601435/003/G1601435-v3_dawnii_mez.pptx.pdf

Astrofaza - Łazik Opportunity zamilkł na zawsze

Data: 14.02.2019 18:47

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Łazik Opportunity (Mars Exploration Rover B) przez 14 lat badał powierzchnię Marsa, dostarczając naukowcom danych na temat jej składu oraz śladów istnienia wody. Niestety globalna burza pyłowa z 2018 roku spowodowała przerwanie komunikacji z urządzeniem. Po ponad 800 nieudanych próbach NASA postanowiło ostatecznie zakończyć misję Opportunity.

Naukowcy badają czy wszechświat jest holograficzny - AstroSzort

Data: 14.02.2019 02:59

Autor: Immortal_Emperor

youtube.com

Zasada holograficzna mówi nam o tym, że wszechświat miałby być niejako hologramem zapisanym na płaszczyźnie horyzontu kosmologicznego. Wszelkie wymiary przestrzenne i czasowe miałyby być wtedy jedynie złudzeniem, a wszechświat byłby dwuwymairowy. Czy tak właśnie jest? Hipoteza ta zdaje się bardzo dobrze pasować do pewnych obserwacji kwantowych. Aż za bardzo. Czekamy na wyniki badań.

Sonda Parker - w stronę słońca.

Data: 12.02.2019 22:11

Autor: 12358

youtu.be

Parker Solar Probe – amerykańska sonda kosmiczna, której misja jest realizowana w ramach programu Living with a Star. Jest to pierwsza sonda, która ma wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej…(wiki)