Data: 16.09.2019 13:34

Autor: bmbcz01

Pewnie każdy słyszał o atakach dronami na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. Jest to największe w historii zakłócenie podaży ropy naftowej na świecie. Osobiście weekend przeżyłem kompletnie bez newsów i przeczytałem o tym dopiero wczoraj wieczorem i z @shadow trochę porozmawialiśmy na ten temat.

Dzisiaj na onet.pl jest nagłówek, że ceny ropy wystrzeliły i skutki będą również w Polsce. Nikt się chyba nie oburzy stwierdzeniem, że newsy na onecie są gówno warte i piszą je kompletne dzbany. Ceny ropy w chwili obecnej wynoszą ok. 59,40 USD. Jest to oczywiście duży skok, ponieważ wynosi jakieś +8,37% wobec piątkowego zamknięcia (przez chwilę zbliżało się do +20%). Jednak trzeba pamiętać, że nawet dzisiejszy szczyt (ponad 60 usd) nie przekroczył szczytów z lipca a dokładnie 6 dni temu cena wynosiła jeszcze 58.18 USD.

Można porównać obecny incydent do innych o również dużej skali. Numerem dwa pod względem utraty zapasów była rewolucja Irańska (1978-1979), kiedy cena ropy z ok. 55 USD poleciała na 123 USD. Numer 3 – wojna abdule vs. Izrael i embargo na ropę (1973-1974) – ropa skoczyła z 20 USD na 54 USD. Ale zaraz! Co za ekscytująca informacja! Trzecie miejsce w naszym plebiscycie największego zmarnowania ropy zajmuje ex equo z wojną arabsko-izraelską………. (dramatyczne werble)…….. TAK! To inwazja Iraku na Kuwejt (1990-1991)! Wzrost z 40 USD do 76 USD!

### do cen jest doliczona inflacja dla łatwiejszego porównania ich z dzisiejszą

Oczywiście ktoś może podać przyjład wybuchu wojny iracko-irańskiej i powie, że w latach 1980-1981 ropa nie podrożała. No tylko, że wtedy ropa kosztowała ponad 120 USD i wzrosła w wyniku poprzednich wydarzeń, które znalazły swój kres. Uwolniona na rynek ropa i zwiększona produkcja spowowowały, że ceny taniały szybciej niż drożały, jakkolwiek głupio to brzmi.

Nie wiem co się wkrótce wydarzy. Wiem, że USA oskarża Iran (-‸ლ) o te ataki i taka jest oficjalna retoryka białego domu. Iran odpowiada, że mogą rozkurwić amerykańskie okręty i bazy swoimi bombami i są cały czas gotowi na prawdziwą wojnę. USA po tych słowach zamknęło ryja, oby to nie była cisza przed burzą.

Inna kwestia to to, że Chiny są największym bezpośrednim kupcem ropy z Arabii Saudyjskiej. Zmiany cen ropy a szczególnie ich podwyższenie to ostatnia rzecz, której potrzebowała ich rozchwiana, słabnąca gospodarka. Tylko kto mógłby na tym zyskać? USA? No niby tak, ale uruchomili rezerwy ropy. Do tego Donald Trump napisał na twitterze caps lockiem "PLENTY OF OIL!" i do tego z wykrzyknikiem na końcu, więc raczej chcą uspokoić sytuację 乁(ツ)

#bmbczogieldzie #ropa #arabiasaudyjska #usa #iran #inwestycje #pieniadze #finanse

Data: 07.06.2019 21:42

Autor: Alojz

Murtaja Qureiris,w wieku 10 lat, z grupą równiesnikow ( 30 osób ) przez megafon domagał się poszanowania praw człowieka w swoim kraju.

W wieku 13 lat został aresztowany.Aktulanie ma 18 lat i ruszył jego proces. Prokuratura zakwalifikowała go jako terrorystę, domagając się dla niego kary śmierci.

Ale nie jest to zwyczajna kara śmierci, najpierw obetną mu głowę a następnie będzie ukrzyżowany.

O jaki kraj chodzi ?

Iran ? Pakistan ?..A może Afganistan ?!

.

.

Nie , o największego przyjaciela USA w tym regionie, o Arabię Saudyjską.

#swiat #prawo #arabiasaudyjska #karasmierci

Data: 29.05.2019 18:37

Autor: kosmitolog

Głodne abdule w klapeczkach ( Houthi ) kontra bogate abdule w ręcznikach ( Saudowie ). Konkretne wideo prezentujące przewagę zdeterminowanej partyzantki nad niewyszkoloną armią. No i są fruwające abdule (✌ ゚ ∀ ゚)☞

https://www.youtube.com/watch?v=MKR0wbo6BZU

#jemen #arabiasaudyjska