Data: 17.06.2019 16:06

Autor: MrHardy

JEZIORO NATRON – ZABÓJCZA MOC CZERWONEJ WODY

Jezioro Natron jest jednym z najspokojniejszych jezior Afryki, którego niezwykła sceneria potrafi zadziwić każdego turystę. Co mają ze sobą wspólnego to barwne, mieniące się czerwienią jezioro, popiół wulkaniczny oraz śmierć obcujących tam zwierząt?

Jezioro Natron – położenie i charakterystyka

Natron jest słonym jeziorem położonym w północnej Tanzanii, w pobliżu granicy z Kenią. Jego woda czasem sięga nawet 50 – 60 stopni Celsjusza, natomiast jego zasadowość dochodzi nawet do pH 10,5. W związku z tym woda jest tak silnie żrąca, że może wypalić skórę oraz oczy zwierząt, które nie są do niej odpowiednio przystosowane. Jest to dość płytki akwen sięgający do trzech metrów głębokości, a jego powierzchnia jest uzależniona od poziomu wody, który ulega znacznym wahaniom ze względu na nieregularne zasilanie wodą opadową oraz jej parowaniem. Spływające do jeziora gorące źródła zasilają je sodą, która jest wypłukiwana z gleby oraz z pobliskich wulkanów.

Tafla wody mieniąca się czerwienią

To bardzo intrygujące miejsce jest podziwiane głównie ze względu na niezwykłą barwę tafli. Przedziwny kolor wody wchodzi lekko w odcień różu oraz czerwieni. Przy odpowiednim świetle z pewnej odległości jezioro wygląda fantastycznie.

Ten niesamowity efekt jest w głównej mierze spowodowany występowaniem mocno zmineralizowanego i zasychającego błota. Ten widok zostaje spotęgowany, gdy nad jeziorem dochodzi do kwitnienia glonów. Co więcej, niezwykłego klimatu dodają gniazdujące na obrzeżach flamingi i pelikany. To urocze ptactwo buduje swoje gniazda na małych wysepkach tworzących się często na jeziorze w porze suchej.

Opis

Zabójcza moc afrykańskiego jeziora

Nazwa tego charakterystycznego zbiornika wodnego pochodzi od minerału o nazwie – natron, który to występuje dość licznie w osadach wielu słonych jezior, a także w popiele wulkanicznym. Niedaleko tego jeziora w Great Rift Valley znajdują się niemałe pokłady popiołu wulkanicznego. W starożytnym Egipcie minerał ten był powszechnie używany do mumifikacji zwłok. Niegdyś pracujący w Afryce fotograf – Nick Brandt odkrył wiele martwych zwierząt na linii brzegowej tego jeziora. Otóż ptaki oraz inne małe ssaki, które trafiły do wody uległy stopniowemu zwapnieniu, a kamieniejąc, stworzyły przejmujące oraz nieco przerażające figury. Artysta ten, doskonale zachowane szczątki ptaków i nietoperzy, umieścił w okolicy jeziora i w taki oto sposób narodził się mit o zabójczej wodzie, która uśmierca zwierzęta.

Opis

Od tego czasu, co jakiś czas wraca plotka, że jest to jedno z najniebezpieczniejszych jezior na Ziemi, które zabija zwierzęta.

Prawda jest taka, że przy tak wysokim PH wód nieprzystosowane zwierzęta zanurzające się w wodzie, po prostu umierają i z czasem ulegają zwapnieniu. Jest to nic innego jak efekt obecności węglanu sodu.Te niekorzystne warunki przyczyniły się do tego, że w jeziorze tym przystosowało się do życia zaledwie kilka gatunków ryb, wśród których można wymienić znaną nam tilapię.

Źródło: https://www.tajemnice-swiata.pl/jezioro-natron/

#afryka #jezioro #natron

W Mali i Burkina Faso doszło do kolejnych masakr na chrześcijanach.

Data: 13.06.2019 09:54

Autor: brotozaur

m.deon.pl

W Mali i Burkina Faso doszło do kolejnych masakr. W tym pierwszym kraju w nocy z 9 na 10 czerwca uzbrojony oddział zaatakował zamieszkaną przez plemię Dogonów wioskę Sobame Da w regionie Mopti w środkowej części Mali, zabijając co najmniej 95 osób, w tym przynajmniej 20 dzieci. Z kolei w…

#swiat #afryka #mali #chrzescijanstwo

Data: 17.05.2019 10:57

Autor: FiligranowyGucio

Córka króla Norwegii daje mudżynowi

Córka króla Norwegii będąca dzięki temu księżniczką jako gacha znalazła sobie Murzyna, który z wykształcenia jest nikim a zawodu wykonywanego murzyńskim czarodziejem. :lol:

Norwegia płynie nurtem nowoczesnej tolerancyjnej Europy ale nawet dla nich to jest zbyt wiele. Delikatnie mówiąc poddani są zdziwieni.

Tato król jest podobno prze szczęśliwy, że ma za zięcia znamienitego murzyńskiego czarownika. :lol:

Żeby było zabawniej księżniczka jeździ ze swoim księciem po kraju i wykonują za kasę przedstawienia na których jej wybranek pokazuje swoje magiczne zaklęcia.

Czyli w skrócie. Księżniczka została asystentką atrakcji cyrkowej.

https://www.sadistic.pl/corka-krola-norwegii-daje-mudzynowi-vt494596.htm

#heheszki #norwegia #afryka

Wybory w cieniu korupcji i odbierania ziemi białym

Data: 07.05.2019 14:32

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Środowe wybory parlamentarne w RPA – szóste od czasu upadku apartheidu – przyniosą szóstą kolejną wygraną Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Zarazem, jak wskazują sondaże, będzie to najmniej przekonująca wygrana, co dowodzi, że zmiana ustroju nie rozwiązała wielu problemów.

#afryka #wybory

Wojskowy zamach stanu w Sudanie. Prezydent Omar al-Baszir zatrzymany

Data: 11.04.2019 22:25

Autor: piotre94

wiadomosci.radiozet.pl

Prezydent Sudanu Omar Baszir został zatrzymany i będzie przebywał "w bezpiecznym miejscu" – poinformował w czwartek minister obrony tego kraju gen. Awad Mohamed Ahmed ibn Auf. Oświadczył, że krajem przez dwuletni okres przejściowy będzie rządziła rada wojskowa.

#news #swiat #afryka #polityka