Data: 20.09.2020 15:15

Autor: Felix_Felicis

20 września 1576 roku król Polski Stefan Batory postawił przed sądem królewskim miasto Gdańsk. Historycy określają to wydarzenie, jako rozpoczęcie wojny między Rzeczypospolitą, a Gdańskiem.

Przyczyną tego była odmowa Gdańszczan wpuszczenia do miasta nowowybranego władcy oraz stanowcza postawa Batorego, który nie chciał tej sprawy załatwić za pomocą ugody.

Stefan Batory doprowadził do blokady ekonomicznej Gdańska, przez okres trwania wojny Elbląg stał się główny polskim portem.

Konfilkt ten zakończył się na korzyść Stefana Batorego 16 grudnia 1577 roku, kiedy to wjechał on uroczyście do Gdańska oraz przyjął od rady miasta przysięgę poddaństwa.

#polska #historia #ciekawostki #kartkazkalendarza

Magdalena Ogórek odkryła, ze naturalne futra są ze zwierząt.

Data: 20.09.2020 14:57

Autor: stawo73

plotek.pl

Magdalena Ogórek, dotąd zwolenniczka naturalnych futer, zmienia zdanie i namawia do rezygnacji z tego rodzaju ubrań. Apeluje także o ograniczenie konsumpcjonizmu.

W rozmowie z portalem plotek.pl Magdalena Ogórek przekonuje, że zmieniła zdanie, co do noszenia naturalnych futer. Przekonały ją do tego warunki, w jakich hodowane są zwierzęta futerkowe. Zachęca również inne kobiety do pójścia w jej ślady.

Świadomość warunków, w jakich hodowane są zwierzęta, uświadomiła mi, że za ciuchem w sklepie stoi prawdziwa krzywda zwierząt. Dawniej nie zastanawialiśmy się nad tym, najwyższy czas ograniczyć bezsensowny konsumpcjonizm na świecie. Czy żałuję? Staram się niczego w życiu nie żałować, tylko naprawiać – mówi w rozmowie z Plotkiem.

#polska #polityka #magdalenaogorek #5dlazwierzat #hipokryzja #ludziebezcharakteru

Fikołki logiczne pisowskich lizodupów usprawiedliwiających „5 dla zwierząt”.

Data: 20.09.2020 14:50

Autor: stawo73

youtube.com

W dzisiejszym „Saloniku politycznym Rafała Ziemkiewicza” prowadzący program zaprosił do udziału w nim Joannę Miziołek oraz Stanisława Janeckiego. Goście postanowili wykazać wiernopoddańczą postawę wobec Jarosława Kaczyńskiego i wziąć w obronę jego „5 dla zwierząt”. Jednak argumenty jakie użyli w tym celu nadają się chyba tylko do konkursu „debila roku”. Pani Miziołek powiedziała między innymi, ze:

„Eksport świadczy o tym, ze to jednak nie my zyskujemy jako kraj, tylko zupełnie inny kraj” (2:36)

Natomiast pan Janecki usprawiedliwiał wprowadzenie zakazu eksportu z uboju rytualnego tym, ze nie uderzy ona w rolników tylko w przedsiębiorców (!), a poza tym nie jest to elektorat PIS-u.

„…to są jednak przedsiębiorcy, i to duzi przedsiębiorcy, często z udziałem kapitału zagranicznego. To nie jest przeciętny chłop mazowiecki czy podlaski” (7:07)

Ręce opadają.

#polska #polityka #stanislawjanecki #joannamiziolek #hodowla #5dlazwierzat #pis #ludziebezcharakteru

"Piątka dla zwierząt" niewystarczająca dla Lewicy.

Data: 20.09.2020 14:19

Autor: Jarogniew

niezalezna.pl

Oddzielamy szaleństwo od dobra zwierząt. Postawiliśmy prostą granicę; nie pójdziemy w tej sprawie dalej – ocenił dziś w programie TVP Info "Woronicza 17" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Rzecznik Lewicy Anna Maria Żukowska przyznała, że propozycje obecnej "Piątki dla Zwierząt" to "rozwiązania niewystarczające". – Będziemy postulować o zakaz chowu zwierząt w klatkach – zapowiedziała.

#polska #gospodarka #hodowla #lewica #bambinizm

Data: 20.09.2020 07:38

Autor: Borok

Zachowali się, jak trzeba, zagłosowali zgodnie z wolą swoich wyborców i własnym sumieniem. Jesteśmy gotowi na rozmowy z ludźmi dobrej woli

– powiedział PAP szef koła Konfederacja Jakub Kulesza odnosząc się do zawieszenia 15 posłów w prawach członka PiS po głosowaniu ws. „piątki dla zwierząt”.

#cytaty #polityka #polska

Spadek poparcia dla koalicji rządzącej. W Sejmie także KO, Konfederacja i Lewica

Data: 19.09.2020 22:36

Autor: Borok

kresy.pl

Według najnowszego sondażu CBOS poparcie dla rządzącej koalicji nieznacznie spadło w porównaniu do poprzedniego badania. Lekki wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica.

#polityka #polska #sondaz

Data: 19.09.2020 21:03

Autor: judenfreiEurope

Miód i bartnictwo na słowiańszczyźnie

Miód w świecie Słowian stanowił jeden z najważniejszych środków spożywczych. Często wykorzystywany jako ofiara dla bogów, element świąt, uroczystości czy niezawodne lekarstwo, a przede wszystkim podstawowy składnik miodu pitnego – najważniejszego trunku jakim raczono się wśród ówczesnej ludności. Najlepiej do wyobraźni przemówią nam liczby – zapasy miodu pitnego w książęcej piwnicy osiągnęły w roku 1146 wielkość 500 „berkowców”. Ilość tą można przeliczyć na oszałamiające 81 900 kilogramów.

Jako pierwszy używanie miodu przez Słowian opisał Priskos z Panion w roku 448 ("dostarczano nam… zamiast wina czegoś, co tam na miejscu nazywa się „medos”). W ten właśnie sposób medos, a więc miód i miód pitny z terenów Słowiańszczyzny, zagościł na kartach historii. Na ziemiach Słowian bartnictwo może poszczycić się wielowiekową tradycją. Doskonale świadczą o tym słowa Herodota w 444 p.n.e.; „Wedle powieści Thraków tak wielka ma być za Dunajem jilość pszczół, że trudno daléj postąpić. Wszakże mnie się to niepodobném do prawdy zdaje, ponieważ pszczoła znacznego zimna znieść niemoże; mniemam że raczéj z powodu zbytecznego zimna okolice bieguna północnego niesą zamieszkałe”

Barcie

Wyraz bartnictwo wykształcił się od słowa "barć", a więc formy ula wydrążonego w pniu drzewa i oznacza profesjonalną hodowlę pszczół. Początkowo drążenie pni (dzianie barci) odbywało się za pomocą pieszni – przyrząd występujący na terenie całej słowiańszczyzny i dobrze znany z wykopalisk na stanowiskach wczesnośredniowiecznych – w drzewach rosnących w puszczy. Drzewa te były najczęściej leciwe, pozbawione liści i o grubym pniu, a barcie drążono na wysokości kilku metrów. Do wspinaczki na taką wysokość potrzebne były specjalne przedmioty – od standardowej drabiny do leziw, a więc haków z zawieszanymi na gałęzi deseczkami do siedzenia. Miodne zbiory (łaźbienie), w skład których wchodził również pszczeli wosk, odbywały się późnym latem i jesienią, najczęściej między lipcem a wrześniem.

Uliszcze

Ukryte w lasach barcie posiadały wiele minusów. Poza uciążliwą i długotrwałą pielęgnacją, największe wyzwanie stanowiło potencjalne spotkanie z królem okolicznych terenów, a więc niedźwiedziem, które często kończyło się dla bartnika w tragiczny sposób. Aby uniknąć śmierci i zoptymalizować swoje zbiory, nasi przodkowie stworzyli pierwsze "uliszcza" w pobliżu uprawianych pól i na leśnych polanach. Nazwa "uliszcza" została uformowana w X wieku za sprawą arabskiego geografa ibn Rosteha, który zanotował, że „Słowianie wschodni mają rodzaj naczynia zrobionego z drzewa, którego używają jako gniazda dla swych pszczół i miodu i nazywają je ulszdź".

Najstarszy typ ula stanowił ul kadłubowy. Od barci różnił się głównie wyżłobionym pniem z daszkiem. Pozostałości po podobnych konstrukcjach odnaleziono m.in. w Oldenburgu na terenie dzisiejszych Niemiec. Bartnicy nieustannie unowocześniali konstrukcję uli, z czasem zmienili ich formę na typ leżakowy. Pasieki ochoczo stawiano również w ogródkach przyległych do podgrodowych folwarków. Świadczy o tym znalezisko archeologiczne z Kalisza, datowane na XI wiek – zwęglona deseczka z przylepionym plastrem węzy.

Prawo bartne

W średniowieczu bartnictwo stało się powszechnym zawodem. Głównie przez środek płatności jaki najczęściej stosowała ówczesna ludność. Nad obrotem monetarnych górowała zapłata w naturze. Znacznie łatwiej żyło się więc właścicielowi zboża, zwierząt czy miodu. Zwłaszcza ten ostatni stanowił silną walutę – nie psuł się, dlatego przez długi czas mógł zachowywać swoją wartość handlową.

Od strony prawnej była to silnie chroniona profesja, a restrykcyjne kary nakładano na każdego, kto ośmielił się podnieść rękę na pszczelarza. Za zabicie bartnika, kradzież pszczół, miodu bądź produktów pszczelich, winny był karany grzywną lub śmiercią przez powieszenie. Przed wykonaniem wyroku wszyscy obecni bartnicy musieli dotknąć powrozu (ówczesne drabiny). Najstarsze prawo bartnie pochodzi z 1347 roku i weszło do statutu króla Kazimierza Wielkiego. Obejmowało prawa bartników, prawa procesowe, przepisy karne, spadkowe i zwyczajowe. Bartnicy tworzyli wyodrębnioną grupę społeczną, a każdy z nich musiał wykazać się ślubnym pochodzeniem, składać roczną daninę i przybywać na zgromadzenia sądowe.

Nie ma w tym nic dziwnego. Dla Słowian miód i rozwinięta tradycja pszczelarska stanowiło nie tylko źródło okolicznej dumy, ale przede wszystkim pokaźnych dochodów. Do rozwoju i umacniania pasiek przykładano wielką wagę – kto przez kilka lat zaniedbywał barcie, ten tracił do nich prawo. Stanowiły również rodzinny biznes, a głowa rodziny często przekazywała je swojemu synowi. Popularnym zwyczajem było też nacinanie drzew bartnych, w celu identyfikacji właściciela. Kobiety ani nie mogłyby być pszczelarzami (pszczelarkami?), ani też nie przysługiwało im prawo do dziedziczenia pasiek, natomiast będąc wdowami mogły je utrzymać w rodzinie jedynie poprzez ponowne zamążpójście.

Zdrowe życie i obrzędy

W miodzie poza cukrami znajdują się wartościowe kwasy organiczne, enzymy oraz wiele potrzebnych organizmowi makro- i mikroelementów. Ważną substancją jest również bakteriobójcza inhibina, która najprawdopodobniej była już znana naszym przodkom – w medycynie ludowej zalecano przykładanie świeżego miodu na trudno gojące się rany, natomiast miody spadziowe z drzew szpilkowych oraz miody lipowe i grykowe stosowano przy chorobach wątroby, nerek, serca, gardła oraz płuc.

Miody pitne były też głównym napojem ofiarnym Słowian. Kapłani składali je pod postacią obiaty, a w Arkonie przepowiadano przyszłość sprawdzając zawartość rogu Swiętowita, w którym znajdował się właśnie miód. Sporządzano je, poddając miód fermentacji, tak jak wino. W zależności od proporcji określa się je jako półtorak (jeden litr miodu na pół litra wody), dwójniak (jeden litr miodu na jeden litr wody), trójniak (jeden litr miodu na dwa litry wody), czwórniak (jeden litr miodu na trzy litry wody). Okres dojrzewania miodu jest dość długi i wynosi dla czwórniaka pół roku do ośmiu miesięcy.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #polska

Data: 19.09.2020 19:42

Autor: judenfreiEurope

Najliczniejszy zagraniczny kontyngent stanowili Polacy, do WB przybył liczący 8 tysięcy osób personel polskich sił powietrznych. Brytyjscy piloci często wspominali o ,,szalonych Polakach" ze względu na odwagę i niesubordynację tych ostatnich. Polacy nie skrywali poirytowania z powodu biurokracji w RAF-ie, lecz zarazem przyznawali też, że w brytyjskim lotnictwie panują o wiele lepsze porządki, niż we francuskich siłach powietrznych.

Dla Polaków poważnym wstrząsem okazały się postawa i sposób bycia, a także kuchnia Brytyjczyków. Ledwie mogli przełknąć kanapki z pastą rybną, którymi ich poczęstowano, gdy znaleźli się w Anglii, a jeszcze bardziej przeraziły ich takie typowo brytyjskie specjały kulinarne jak rozgotowana baranina z kapustą czy wszechobecne puddingi (które odstręczały też żołnierzy Wolnej Francji). Polaków ujęło natomiast gorące przyjęcie zgotowane im przez brytyjską ludność, wznoszącą okrzyki: ,,Niech żyje Polska". Polscy piloci, uważani za atrakcyjnych, pełnych werwy i dzielnych, wzbudzali wielkie zainteresowanie młodych Brytyjek, które w warunkach wojny korzystały po raz pierwszy z pewnej obyczajowej swobody.

Opinie o polskich pilotach jako o odważnych ryzykantach były nieco mylące. W rzeczywistości Polacy ponosili mniejsze straty niż inni lotnicy RAF-u, częściowo ze względu na swoje doświadczenie, a po części przez zwyczaj nieustannego rozglądania się w powietrzu, unikając pułapek zastawianych przez niemieckie myśliwce. Odnosili się również niechętnie do przestarzałej taktyki RAF-u operowania w przestrzeni powietrznej w ciasnych szykach trójkowych, na kształt litery V. Upłynęło sporo czasu zanim w RAF-ie zaczęto kopiować niemiecki system, wypracowany podczas hiszpańskiej wojny domowej, który polegał na operowaniu w podwójnych parach, znanych jako formacja 4 palców.

Do 10 lipca w dywizjonach myśliwskich RAF-u znalazło się czterdziestu polskich pilotów, a liczba ta stale wzrastała, gdyś z przeszkolenia napływali do jednostki kolejni, przybywający z Francji. W szczytowym okresie powietrznej bitwy o Anglię ponad 10 % pilotów myśliwskich dywizjonów w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytani stanowili Polacy. 13 lipca sformowano pierwszy polski dywizjon. W ciągu kolejnego miesiąca brytyjskie władze zgodziły się na to, by Sikorski utworzył osobne dywizjony myśliwskie w bombowe w składzie polskich sił powietrznych.

O ile walka nie toczyła sie nad wodami kanału La Manche, to zestrzeleni piloci RAF-u wiedzieli przynajmniej, że spadają na własne terytorium. Polacy i Czesi pojmowali jednak, że pomimo mundurów jakie mieli na sobie, mogą zostać uznani za Niemców, przez nadgorliwą miejscową ludność czy też członków Home Guard. Zdarzyło się tak, że spadochron jednego z polskich pilotów, Czesława Tarkowskiego, zaplątał się w koronie dębu. ,,Nadbiegali ludzie z widłami i sztachetami – wspominał. – Jeden z nich, uzbrojony w strzelbę, wrzeszczał >>Hande hoch!>>. Odpowiedziałem mu w swojej najlepsze angielszczyźnie: >>Fuck off<<. Ponure twarze natychmiast się rozweseliły. >>To jeden z naszych!<< – zakrzyknęli chórem. Inny Polak wylądował pewnego popołudnia na kortach bardzo szacownego klubu tenisowego. Został wpisany na listę gości, wręczono mu rakietę, wypożyczono biały strój i zaproponowano rozegranie meczu. Rozgromił swoich przeciwników na korcie, zanim przyjechał wóz RAF-u, żeby zabrać go do bazy.

#gruparatowaniapoziomu #4konserwy #historia #polska

Data: 18.09.2020 19:48

Autor: Juanesco

"Lud Ziemi Dobrzyńskiej, jego zwyczaje, mowa, obrzędy, pieśni, lęki, zagadki, przysłowia i t. p."

Zebrał i ułożył Aleksander Petrów.

"10. Wierzenia, wróżby i czary

 1. Wierzenia

a) Świat i żywioły

 1. Wyrażenie ludowe: ,,wyprowadza to od pokonów świata, gdzie i kropli wody nie postało" wystarczy za pogański chaos.

 2. Ziemia została stworzona z wielkiego jaja, które leżało na niebotyczném drzewie.

 3. Ziemię wstrzymuje jakaś ryba. Od poruszeń tej ryby powstaje trzęsienie ziemi.

 4. Kiedy Pan Bóg stwarzał ziemię, czart kazał kaczce ukraść trochę ziemi. Kaczkę uciekającą z ziemią pochwycił jastrząc i zaczął ją dusić; wtedy kaczka krzyknęła, a z ziemi, która wypadła jej z nosa (dzioba) powstały góry.

 5. Tęcza zapuszcza swe końce do jezior albo do morza i pije wodę, a potem z chmur pada deszcz, a czasem rybki, żabki itp.

 6. Chmury składają się z ciała galaretowatego. Widziano kawałki spadłych chmur, które podobne były do zimnych nóg.

 7. Święci zamiatający niebo zrzucają śnieg.

 8. Błyskawica nie jest nic innego, jak tylko otwarcie się nieba.

 9. Od jazdy Boga po niebie w wielkim wozie powstaje grzmot.

 10. Piorun jest to zrzucony z nieba "boży prątek" albo "czarci palec" (belemnit)

 11. Piorun zwykle zapala, a grom gasi.

 12. Gdy pierwszy raz na wiosnę zagrzmi, parobczaki lecę do rzeki umyć się, potem zaś wywracają kozły na łące.

 13. Pożaru od piorunu nie chcieli dawniej gasić, ponieważ nie godzi się, aby ludzie sprzeciwiali się woli boskiej, Jednem tylko mlekiem można gasić podobny pożar.

 14. Podczas grzmotów nie trzeba przy sobie trzymać kluczy, osobliwie z dziurami, gdyż djabeł zwykł się w nie chować. Kiedyś chłopa zastała burza na polu, pioruny jedne po drugich biły. Chłop wiedział, że nie wolno mieć kluczy przy sobie i wrzucił je do rowu. Ledwo to zrobił, piorun trzasł w klucz, z którego pociekła smoła i rozszedł się zapach siarki.

 15. Słońce na wieczór chowa się do jakiegoś nieznanego wielkiego morza.

 16. W sam dzień Wielkiejnocy słońce trzykrotnie podskakuje przed zachodem.

 17. Jeśli czart ukradnie nieco żaru u Boga, powstaje wtedy zaćmienie.

 18. Czart chciał także zrobić słońce, ale nie mógł; skradł przeto u Boga kawał słońca, z którego utworzył księżyc.

 19. Pluć na ogień nie godzi się, gdyż po śmierci każą lizać kamień rozpalony do czerwoności.

 20. Ogień oczyszcza wszystko; toż i wieprzowiny nie można byłoby jeść, gdyby wieprza wpierw nie osmalono (dziś za osmalanie starczy oparzanie).

 21. Znany mi jest przypadek przypominający średniowieczną próbę przez ogień: Chłop, ojciec rodziny, chcąc się przekonać, czy syn mu będzie posłuszny, kazał mu palić dłoń nad świecą.

 22. Dopóki śty Jan nie ochrzci wody, kąpać się nie wolno, gdyż dostaje się wrzodów i wrzodzianek."

#ciekawostki #etnografia #ludoznawstwo #polska #slowianie

https://polona.pl/item/lud-ziemi-dobrzynskiej-jego-zwyczaje-mowa-obrzedy,Njc4NjYwNTY

Budka: Oczekujemy od Kaczyńskiego deklaracji, czy odda nam Polskę

Data: 18.09.2020 18:49

Autor: SzAcH

tvp.info

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów – poinformował w piątek szef PO Borys Budka. Podkreślił też, że jego ugrupowanie oczekuje od Jarosława Kaczyńskiego „jasnej i czytelnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną i zajmować się realnymi problemami Polaków, czy oddaje Polskę i chce, by odbyły się przedterminowe wybory”.

#polityka #polska

"Ministrem się bywa". Minister nie żałuje postawienia się Kaczyńskiemu

Data: 18.09.2020 18:22

Autor: Borok

nczas.com

Ministrem się bywa, a rolnicy jako najważniejsi recenzenci mojej pracy oceniają mnie pozytywnie – powiedział w piątek w Waplewie Wielkim (Pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, jeden z 15 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii za sprzeciw wobec noweli ustawy o ochronie zwierząt.

#polityka #polska

Są błędy, których prawicowy elektorat nie wybaczy.

Data: 18.09.2020 17:52

Autor: Borok

wpolityce.pl

Podczas, gdy Parlament Europejski głosuje kolejną szkodliwą dla Polski rezolucję opartą na kłamliwej manipulacji, a w Sądzie Najwyższym o dezubekizacji orzeka były oficer wywiadu wojskowego z PRL, Zjednoczona Prawica przeżywa największy kryzys w swojej historii. Co jest bezpośrednią przyczyną? Narastające konflikty i próba sił frakcji to jedno, ale ostatni punkt zapalny w postaci ustawy o ochronie zwierząt, mającej lewicowe podglebie, zaczyna mocno niepokoić. Jaki to sygnał dla wyborców? Naprawdę warto postawić na szali jedność prawicowego obozu z ustawą o lewicowych założeniach?

#polityka #polska #bekazlewactwa

Polski kod kulturowy nakazuje, w dobie zwycięstw, pokłócić się między sobą

Data: 18.09.2020 15:12

Autor: Borok

wpolityce.pl

#analiza #polska #polityka

Jakiż to by był spektakularny dowód na istnienie polskiego kodu kulturowego (także z pakietem słabości): pokłócić się między sobą u szczytu możliwości, przed perspektywą spokojnych trzech lat reformowania państwa, po drugim podwójnym zwycięstwie wyborczym potknąć się o własne nogi, a konkretnie – o norki!

Przełom w śledztwie ws. afery GetBack. Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego

Data: 18.09.2020 12:38

Autor: Borok

rmf24.pl

Przełom w śledztwie w sprawie afery GetBack. Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, w sądzie jest już wniosek prokuratury regionalnej w Warszawie w sprawie znanego biznesmena.

#polska #prawo

POPiS i Lewica wykończyły hodowlę. “Dzisiejsza smutna noc to zdrada polskiej wsi”

Data: 18.09.2020 12:29

Autor: Borok

wrealu24.pl

Dziś po godzinie pierwszej w nocy większość z PiS wraz z całą Lewicą i prawie całą Koalicją Obywatelską przegłosowały ustawę antyhodowlaną. – pisze na Facebooku poseł Krzysztof Bosak.

#polska #polityka

Białoruś zapowiada zamknięcie granicy z Polską i Litwą oraz wzmacnie z Ukrainą.

Data: 18.09.2020 09:49

Autor: stawo73

pap.pl

Łukaszenka: „Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską. Konieczne jest wzmocnienie granicy z Ukrainą”

#bialorus #polska #litwa #lukaszenka

Będzie trzęsienie ziemi w Zjednoczonej Prawicy?

Data: 18.09.2020 09:03

Autor: Borok

info.wiara.pl

#polityka #bekazpisu #polska

W piątek zostaną wyciągnięte zapowiadane konsekwencje wobec polityków PiS, którzy zagłosowali przeciw ustawie o ochronie zwierząt; w sprawie koalicji rządowej zbierze się w najbliższych dniach kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości – dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w kierownictwie PiS.

Data: 17.09.2020 21:48

Autor: judenfreiEurope

Wspólna etymologia Słowian i ludów irańskich

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj sąsiadowanie dawnych Słowian, w szczególności z ludami irańskimi, co ma istotne znaczenie dla komparatystyki religioznawczej. Sąsiedztwo przebiegało na północ od Morza Czarnego i zostało przerwane dopiero w pierwszych stuleciach naszej ery. Prasłowianie graniczyli tam w II tysiącleciu p.n.e. z dość zróżnicowaną wspólnotą językową irańsko-scytyjską. W pierwszym tysiącleciu, zapewne od VIII/VII wieku p.n.e. reprezentowali ją, niemający bezpośredniego styku z Prasłowianami, raczej prymitywni Scytowie, a po nich, począwszy od III wieku p.n.e. – Sarmaci, których współżycie ze wschodnią grupą ludów prasłowiańskich i osobno z Prabałtami mogło przybierać nawet formy koegzystencji politycznej i kulturowej.

Wpływ irański na ludy słowiańskie dokonywał się na wspólnym podłożu indoeuropejskim, wzbogaconym przez treści swoiste wspólne odtąd Irańczykom i Prasłowianom, co wyróżnia ich razem spośród innych grup indoeuropejskich. O ile imiona bóstw irańskich, w szczególności sarmackich, pozostawały prawie niezauważone przez Prasłowian, o tyle istnieje wspólny irańsko-słowiański zasób słów wyrażających życie duchowe. Wkład irański w słownictwo słowiańskie – około trzydzieści słów – tym bardziej interesuje, że określa płaszczyznę stosunków jaka ukształtowała się pomiędzy obiema społecznościami.

Przyjrzyjmy się niektórym z tych zapożyczeń, wykrytych przez Andre Meilleta, Jana Rozwadowskiego, Romana Jakobsona, Jerzego Kuryłowicza i Kazimierza Moszyńskiego. Irańczycy i Prasłowianie usunęli ze swojego słownictwa religijnego protoindoeuropejski termin dla "nieba" i "boga jasnego nieba" – *dieus. Jedni i drudzy przeprowadzili to, co Jakobson nazywa "swoistą rewolucją religijną". Zamienili mianowicie *dieus na oznaczenie "nieba" wyrazem pierwotnie znaczącym "chmura", mianowicie irańskim "nebah" (słowiańskie nebo, polskie niebo)

Przymiotnik *deiwos, utrzymany w innych językach indoeuropejskich do określenia tego, co niebiańskie i boskie, Irańczycy i Słowianie używają w innym sensie, posługując się nim w odniesieniu do istot demonicznych lub dziwnych, zdumiewających (irańskie daeva, słowiańskie div poświadczony też poza dziwem w słowiańskiej demonologii wyrazami divozena, polska dziwożona).

Ludy irańskie posługują się terminem baga, a słowiańskie wyrazem bog – zarówno dla "dobra", "bogactwa" jak i jego nadprzyrodzonego rozdawcy "boga". Co najdziwniejsze, inskrypcja Dariusza mówi; "bagahja radi", "dla boga", a więc tak, jak w jakiejś skamielinie językowej trwa do dziś dnia w języku rosyjskim boga radi.

Pole semantyczne wyrazu bóg i wyrazów zbliżonych jest w językach słowiańskich szerokie i obejmuje manifestacje bogactwa, dostatku rzeczy, zwłaszcza zboża, co w folklorze słowiańskim oznacza się jeszcze trzema innymi wyrazami o zabarwieniu mitologicznym. Jeden z nich to raj ( z irańskiego ray) który zanim posłużył do oznaczenia nieba w zaświatach, mógł być, jak w pieśni białoruskiej, istotą boską (Raj, Rajek), podobnie jak personifikowane Dobro oraz Spor (spor, por.sporzyć, przysporzyć). W ten sposób wpływ irański, szczególnie wydajny w wyrazie bóg, mógł ułatwić ludom słowiańskim podtrzymywanie idei aktywnej postaci bóstwa.

#ciekawoski #religia #gruparatowaniapoziomu #polska #slowianie

Data: 17.09.2020 19:07

Autor: judenfreiEurope

(….) Polacy zwolnieni z radzieckich obozów pracy i wstępujący do armii organizowanej pod komendą generała Władysława Andersa nie przestawali żywić nienawiści do swoich sowieckich ciemiężycieli. Nieufność polskiego rządu w Londynie wobec Stalina wzmogła się jeszcze na wieść o tym, że zaczął on domagać się od Brytyjczyków uznania granicy ustalonej z Fuhrerem przez Sowietów na mocy paktu radziecko-nazistowskiego. W kwietniu 43' kryzys się zaognił, gdy Niemcy obwieścili całemu światu o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów ze zwłokami polskich oficerów straconych przez NKWD.

Dotąd radzieckie władze konsekwentnie zaprzeczały, że wiedzą cokolwiek o losach tych jeńców, a w owym okresie nawet Polacy nie mogli uwierzyć, iż reżim Stalina mógł się posunąć do takiej zbrodni. Kreml twierdził uparcie, że Katyń to sztuczka niemieckiej propagandy, tamtejsze ofiary zaś z pewnością zginęły z rąk nazistów. Polski rząd na uchodźstwie zażądał przeprowadzenia dochodzenia przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, natomiast Brytyjczyków cała sytuacja wprawiła w wielkie zamieszanie. Churchill podejrzewał, że Sowieci byli zdolni do popełnienia takiej zbrodni, lecz nie czuł się na siłach podjąć tego tematu w rozmowach ze Stalinem, zwłaszcza w czasie, gdy przyszło mu kolejny raz poinformować, iż w owym roku nie wschodziła w grę aliancka inwazja we Francji.

#polska #iiwojnaswiatowa #historia #4konserwy

Parlament UE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce

Data: 17.09.2020 13:30

Autor: malcolm

tvp.info

#polska #praworzadnosc #eurokolchoz #polityka

Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszania się stanu praworządności w Polsce. Europosłowie PO i Lewicy opowiedzieli się za nią, przeciwko głosowali natomiast parlamentarzyści PiS. PSL wstrzymał się od głosu.

Rezolucję poparli europosłowie PO: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Hübner, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Janina Ochojska, Jan Olbrycht i Radosław Sikorski. Poparli ją również europosłowie Lewicy: Marek Belka, Marek Balt, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller.

Kolejny artykuł dyskryminujący mężczyzn. Najeżdżanie na facetów ciąg dalszy!

Data: 17.09.2020 10:07

Autor: PanDomestos

facebook.com

#dyskryminacjamezczyzn #polska #feminazizm #feminizm #europa #pe

Dla tych co nie mają konta na FB.

Ilu mężczyzn słyszałem, którzy mówią, że pragną inteligentnej kobiety w swoim życiu. Zachęciłbym ich, żeby to przemyśleli.

Mądre kobiety same podejmują decyzje, mają własne pragnienia i ustalają granice.

Nigdy nie będziesz centrum jej życia, bo to kręci się wokół siebie.

Mądra kobieta nie pozwoli sobą manipulować ani szantażować się, ona nie przełyka winy, a bierze odpowiedzialność. Mądre kobiety kwestionują, analizują, kłócą się. Idą naprzód.

Te kobiety miały życie przed tobą i wiedzą, że będą je mieć, gdy odejdziesz.

One są po to, żeby ostrzegać, nie pytać o pozwolenie. Te kobiety nie szukają w partnerze lidera, którego można naśladować, tatusia, który rozwiąże im problemy, ani synka do uratowania. One nie chcą cię naśladować ani ograniczać twojej drogi, chcą iść obok ciebie. Wiedzą, że życie wolne od przemocy jest prawem, a nie luksusem ani przywilejem.

One wyrażają złość, smutek, radość i strach tak samo, bo wiedzą, że strach nie sprawia, że są słabe, tak jak złość nie czyni z nich "męskich".

Te dwie emocje i inne, wszystkie razem sprawiają, że są człowiekiem i już!

Mądra kobieta jest wolna, bo walczyła o wolność. Ale nie jest ofiarą, ona ocalała.

Nie próbuj jej przykuć bo ona będzie wiedziała jak uciec. Pamiętaj, że już to robiła.

Mądra kobieta wie, że jej wartość nie polega na wyglądzie jej ciała. Ani na tym, co z nim zrobi.

Zastanów się dwa razy, zanim osądzisz ją po jej wieku, wzroście, tuszy lub zachowaniu seksualnym, bo to jest przemoc emocjonalna i ona o tym wie.

Więc… zanim otworzysz usta, żeby powiedzieć, że chcesz inteligentną kobietę w swoim życiu, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę jesteś na nią gotów

Ma ktoś na wypoku konto? Dajcie tam ten artykuł. Nie gadajcie rzeczy typu ,,a gdzie na ten portal z pedofilią'' czy ,, po co na ten portal z kolorową moderacją''. Wykop wciąż ma większą siłe przebicia niż lurker to raz

dwa, jeśli chceci być traktowani, jak gówno przez feminazistki i kobiety, nic nie róbcie.

trzy, na wypoku jest pełno tego typu znalezisk

Von der Leyen: w UE nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT"

Data: 17.09.2020 09:44

Autor: Jarogniew

polsatnews.pl

 • W Unii Europejskiej nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT" – powiedziała w orędziu wygłaszanym w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała również rozwiązania, które mają sprawić, że dzieci osób tej samej płci będą uznawane w całej UE.

#europa #polska #ue #lgbt

Moody's nie zmienia ratingu Polski. "Duża, silna i stabilna makroekonomicznie gospodarka"

Data: 16.09.2020 17:02

Autor: Jarogniew

forsal.pl

Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii – napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.

#polska #ekonomia

Orlen wysyła pismo przedprocesowe do Trzaskowskiego. Żąda przeprosin od prezydenta stolicy

Data: 16.09.2020 15:22

Autor: Borok

m.niezalezna.pl

PKN Orlen skierował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pismo przedprocesowe wzywające do przeprosin. Chodzi o niezamieszczenie sprostowania nieprawdziwych informacji na temat płockiego koncernu we wszystkich tytułach, w których się pojawiły. Zażądano też przekazania konkretnej kwoty na cele społeczne.

#polityka #polska

Data: 16.09.2020 14:19

Autor: Felix_Felicis

W dniu 16 września 1668 r. abdykował, po 20 latach panowania, król Jan II Kazimierz Waza.

Żegnając się w Izbie Poselskiej, tak mówił:

„Spracowany, podstarzały, obejmując rządy po śmierci brata swego (Władysława IV), tak wielu obozowymi trudami złamany, królestwa tego koronę z głowy swej zdejmuje i w ręce wasze oddaje.

Za tron sobie trumnę obieram, a po śmierci trzy łokcie ziemi w tym królestwie sobie zamiast berła zachowuję, z wami wespół chcąc w niej odpoczywać, w ojczyźnie tej między przodków moich kośćmi, tu u was zostawiając pamięć, iż byłem owym władcą, który do boju był pierwszym, a do trwogi i ucieczki ostatnim…“

Pod koniec tej mowy, monarcha, któremu w tej godzinie ostatniej dane było światło z góry — jak gdyby już patrzał na rozdarcie Rzeczypospolitej, przyszłe jej losy przepowiedział. Jest coś przerażającego w tym proroctwie:

„Obym był fałszywym prorokiem! — mówił — ale to rzecz pewna, że bez elekcji (za życia panującego) przyjdzie Rzeczpospolita na rozszarpanie narodom obcym. I Moskal, i Ruś przy swego języka krajach opowiedzą się, i Wielkie Księstwo Litewskie sobie zagarną, Brandenburczykowi (Prusom) stać będzie otworem po granice Wielkopolska.

Dom rakuski (Habsburgowie), choćby miał najświętsze intencje, przy takiej szarpaninie od Krakowa sobie nie poskąpi zyskać. Bo każdy będzie wolał mieć część Polski zdobytą orężem, niż całą dawnymi wolnościami przeciwko władcom zabezpieczoną…“

Jasnowidzenie było wieszcze, musiał jeszcze tylko minąć wiek cały zanim zaczęło się powoli sprawdzać. I wypełniło dokładnie co do joty.

#polska #historia #ciekawostki #kartkazkalendarza

"To bolszewicka ustawa". Rolnicy protestują przeciwko "Piątce dla zwierząt"

Data: 16.09.2020 10:45

Autor: Borok

rmf24.pl

Przed siedzibą PiS-u przy Nowogrodzkiej w Warszawie trwa protest rolników przeciwko "Piątce dla zwierząt". Dziś po południu projektem mają zająć się posłowie. Jak relacjonuje reporter RMF FM – 4 osobowa delegacja weszła do budynku po negocjacjach z policją.

#rolnictwo #polska #polityka

Wraca temat uchodźców! Gdańsk i Sopot za wpuszczeniem ich do Polski!

Data: 15.09.2020 08:39

Autor: Borok

prawy.pl

Wraca temat uchodźców. Radio ZET zapytało prezydentów Gdańska i Sopotu o to, czy przyjęliby uchodźców do swoich miast.

Jestem przekonany, że społeczność sopocka chętnie by przyjęła takie osoby, szczególnie dzieci – tak prezydent Sopotu Jacek Karnowski odpowiedział na pytanie dziennikarza dotyczące uchodźców z obozu Moria na Lesbos, który spłonął w ubiegłym tygodniu – podał w poniedziałek portal internetowy „Radia ZET”. W podobnym tonie wypowiedziała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

#lewackalogika #lewactwo #uchodzcy #polska

Polskie miasta przyjmą uchodżców z Lesbos?

Data: 14.09.2020 19:09

Autor: Jarogniew

wiadomosci.radiozet.pl

Jestem przekonany, że społeczność sopocka chętnie by przyjęła takie osoby, szczególnie dzieci". Tak prezydent Sopotu Jacek Karnowski odpowiada na pytanie reportera Radia ZET Macieja Bąka o uchodźców z obozu Moria na Lesbos. Po tym jak w ubiegłym tygodniu miejsce będące schronieniem dla około 13 tysięcy osób doszczętnie spłonęło, uchodźcy koczują w tragicznych warunkach, często na drogach albo śmietniskach.

Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Polskie-miasta-przyjma-uchodzcow-z-Lesbos-Komentarz-Jacka-Karnowskiego-i-Aleksandry-Dulkiewicz

#uchodzcy #polska #lewactwo

Premier Holandii powiedział, że Unię Europejską można stworzyć na nowo bez Polski i Węgier (audio)

Data: 14.09.2020 18:12

Autor: ziemianin

d3ctxlq1ktw2nl.cloudfront.net

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #debata #praworzadnosc #LGBT #ParlamentEuropejski #UniaEuropejska #polska

Dr Zbigniew Kuźmiuk krytycznie odnosi się do ponownej debaty nt. stanu praworządności w Polsce odbywającej się na forum UE i dodaje, że została ona zainspirowana przez polską opozycję.

Premier Holandii powiedział, że Unię Europejską można stworzyć na nowo bez Polski i Węgier (audio)

Europoseł PiS, dr Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że sytuacja w Polsce na forum UE porównywana jest do wydarzeń, które dzieją się na Białorusi. Dodaje, że europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości namawiają zwolenników rezolucji ws. naruszenia praworządności przez Warszawę, aby odwiedzili nasz kraj i na własne oczy zobaczyły, czy naprawdę dochodzi do sytuacji ze sformułowanych przez nich zarzutów.

Brak demokracji, opozycja w defensywie, nad opozycją znęca się policja polityczna i tak dalej. Teraz doszła jeszcze bardzo mocna rzecz, czyli strefy wolne od LGBT, choć wiemy, że jest to typowy fake news, bo jeden z aktywistów tego ruchu wiesza tego rodzaju tabliczki na nazwach miejscowości, które przyjmują uchwały dotyczące ochrony rodziny.

Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego wskazuje, że unijne rezolucje przygotowywane są z inspiracji polskiej opozycji, szargają reputację kraju i osłabiają naszą pozycję w UE. Dodaje, że premier Holandii oświadczył nawet, że Unię Europejską można stworzyć na nowo, bez Polski i Węgier.

Powiedzmy sobie otwartym tekstem. Ona (rezolucja-przyp. red.) psuje opinię Polski i osłabia naszą pozycję […] To jest szarganie naszej dobrej opinii. Opozycja z jakiś powodów uparła się, że tą strategię ulica i zagranica będzie realizować do końca […] Europejska lewica chwyciła wiatr w żagle i teraz Polska i Węgry są na cenzurowanym. Pan Rutte, premier Holandii był uprzejmy ponoć powiedzieć, że Unię Europejską można stworzyć na nowo od początku, bez Polski i Węgier.

Białoruski polityk Walerij Cepkało poprosił o pomoc Putina i "braci Rosjan".

Data: 14.09.2020 14:59

Autor: johny11palcow

rp.pl

Warto przypomnieć przed przeczytaniem artykułu kim właściwie jest ten Cepałko.

Walerij Cepkało – 55-letni Walerij Cepkało jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). W latach 1990-1991 zdążył pracować w ambasadzie ZSRR w Finlandii. W latach 1991-1992 był wykładowcą na MGIMO. W roku 1997 był wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. W tym samym roku został ambasadorem w USA, którym był do 2002 r. Po powrocie do kraju Cepkało został doradcą prezydenta Łukaszenki, a w 2005 został nominowany na dyrektora Białoruskiego Parku Wysokich Technologii. W roku bieżącym ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach na prezydenta Białorusi. Kilka dni przed wyborami prezydenckimi Cepkało opublikował list otwarty do Władimira Putina, w którym oskarżył Aleksandra Łukaszenkę o sabotowanie integracji Białorusi i Rosji w ramach Państwa Związkowego i ogólne pogarszanie relacji z Moskwą.

źródło --> https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/jeden-z-czolowych-rywali-lukaszenki-spotka-sie-z-politykami-usa-w-polsce/

W otwartym liście do Putina, który publikują rosyjskie media Cepkało stwierdza, że Rosja jest "głównym strategicznym partnerem Białorusi". "Umowa o Państwie Związkowym Białorusi i Rosji pozostała jedynie na papierze, tylko jej niektóre postulaty zostały w pełni wykonane" – pisze Cepkało. Broni też zatrzymanych niedawno na Białorusi Rosjan, którzy, według Mińska, mieli destabilizować sytuację na Białorusi. "Niedawnym przykładem niestosownego zachowania białoruskich władz wobec Rosji było aresztowanie 33 obywateli Rosji, przejeżdżających przez Białoruś tranzytem, na podstawie wymyślonych zarzutów" – stwierdza Cepkało.

"Zwracam się do Pana, Władimirze Władimirowiczu oraz do naszych braci Rosjan z prośbą, by nie popierać po raz kolejny Aleksandra Łukaszenki, ale wesprzeć przeprowadzenie wolnych wyborów prezydenckich i potępić prowadzoną przez białoruski reżim antynarodową i antyrosyjską politykę" – pisze były współpracownik białoruskiego prezydenta.

#bialorus #rosja #polska #minsk #walerijcepalko #putin #ruscyagenci #cichanouska #kreml

Spotkanie ws. Białorusi. Marek Sawicki pyta czy Cichanouska jest wysłanniczką Kremla.

Data: 14.09.2020 14:50

Autor: johny11palcow

polsatnews.pl

Premier Morawiecki spotka się w poniedziałek z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła ws. sytuacji na Białorusi. Ma mówić m.in. o działaniach polskiego rządu. – Dobrze byłoby mieć pełne rozpoznanie, czy te ruchy na Białorusi i przyjmowana przez naszych polityków pani Swiatłana Cichanouska, to są suwerenni ludzie Białorusi, czy jednak wysłannicy Kremla – ocenił Marek Sawicki.

Obecnie pojawiają się coraz to nowe wątpliwości co do liderów opozycyjnych na Białorusi i coraz częściej wychodzą na jaw informację o poparciu udzielanym przez nich dla nielegalnej aneksji Krymu i wsparciu dla rosyjskojęzycznych terrorystów na wschodzie Ukrainy.

#bialorus #minsk #warszawa #rosja #polska #cichanouska #sawicki #morawiecki #ruscyagenci #kreml

Data: 13.09.2020 20:30

Autor: Starszyoborowy

W tym roku mija 60 lat od pierwszego startu polskiej rakiety pocztowej.

Pierwsza próba została przeprowadzona dnia 6 października 1960 roku. W tym dniu odbyło się pierwsze w Polsce doświadczalne przesłanie poczty przy pomocy rakiety eksperymentalnej, zorganizowane przez Zarząd Oddziału PZF w Krakowie i Aeroklub Krakowski na Pustyni Błędowskiej. Lądowanie rakiety odbyło się koło miejscowości Klucze. Przesyłki przetransportowane tym nowy środkiem transportu, miejscowy Urząd Pocztowo Telegraficzny opatrzył swoim datownikiem.

http://www.cracoviana.eu/index.php/ciekawostki/361-krakowskie-doswiadczenia-z-pierwsza-w-polsce-poczta-rakietowa

#polska #poczta #kosmos #rakiety #ciekawostki

Świdnica - bijatyka z policją

Data: 13.09.2020 18:43

Autor: n0002

streamable.com

"Wczoraj około godziny 18.00 świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję do jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Powodem wezwania było naruszenie nietykalności cielesnej jednego z mieszkańców przez ustalonego sprawcę. W trakcie podjętej interwencji policjanci zostali zaatakowani przez 47-letniego mieszkańca miejscowości oraz jego 25-letniego syna – relacjonuje Szymon Szczepaniak ze świdnickiej policji."

więcej info na https://swidnica24.pl/2020/09/policyjna-interwencja-zakonczona-bijatyka-sprawcom-grozi-kara-wiezienia/

#newsy #aktualnosci #polska #swidnica #bijatyka #policja

Nie zapomnimy o "nożu w plecy" wbitym broniącej się Polsce!

Data: 13.09.2020 12:32

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

W tym roku mija 81 lat od sowieckiej agresji na Polskę, stanowiącej wypełnienie "tajnego protokołu dodatkowego" podpisanego przez szefów dyplomacji III Rzeszy i ZSRS – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa. Aby nie zapomniano o zdradzieckim "nożu" wbitym w plecy broniącej się Rzeczypospolitej, spotkajmy się pod rosyjską Ambasadą w Warszawie w przeddzień rocznicy napaści. Nie może Cię tam zabraknąć! Środa, 16 sierpnia, godz. 19.00, ul. Belwederska 49 – zapraszamy na manifestację!

#polska #rosja #historia #drugawojnaswiatowa #protest

Data: 13.09.2020 11:01

Autor: Felix_Felicis

13 września 1637 roku w kościele świętego Jana w Warszawie odbyła się uroczystość koronacji na królową Polski poślubionej dzień w wcześniej w tej samej świątyni żony Władysława IV Władzy, córki króla Czech Ferdynanda II Habsburga-Cecyli Renaty Habsburżanki (grafika). Była to pierwsza koronacja poza Krakowem, od czasów panowania Władysława Łokietka, co wywołało oburzenie szlachty, która doprowadziła w 1638 roku do powstania uchwały zakazującej koronacji królewskich poza Krakowem.

#historia #polska #ciekawostki #kartkazkalendarza

Data: 12.09.2020 17:07

Autor: Starszyoborowy

NATO zdecydowało, że nad województwem podkarpackim zawiśnie aerostat, który ma strzec granic Polski i Unii Europejskiej.

Zawiśnie on około 4000 metrów ponad gminą Ulanów w województwie podkarpackim. Statek powietrzny, będzie obserwował obszar o promieniu setek kilometrów.

#polska #nato #granica #balony

Atak dziennikarza TVN24 na uczestnika protestu "Stop Plandemii"

Data: 12.09.2020 14:10

Autor: Enviador

facebook.com

Atak dziennikarza TVN24 na uczestników protestu przeciwko obostrzeniom covid-19. Jak to się stało? Przez nagraniem jeden z uczestników (ten, który został zaatakowany) mówił przez megafon do dziennikarzy TVN24, że kłamią i są nierzetelni. Wtedy pracownicy TVN24 weszli do swojego samochodu, nagranie jest od momentu wyjścia z niego i ataku na osobę z megafonem.

#polska #polityka #koronawirus #protest #tvn24 #policja

Data: 12.09.2020 13:13

Autor: Felix_Felicis

12 września 1733 roku 12 tysięcy przedstawicieli polskiej szlachty podpisało się pod aktem elekcyjnym Stanisława Leszczyńskiego (grafika).Nie oznaczało to jednak, że został on nowym królem Polski, ponieważ na drodze do tronu stanął mu August III Sas wspierany przez Rosjan,z którym Leszczyński przegrał wojnę domową. Spór ten zakończył się kompromisem z Austrią w skutek którego August III Sas został polskim królem,a Leszczyński dożywotnim władcą Lotaryngii.

#historia #polska #kartkazkalendarza

Data: 12.09.2020 13:09

Autor: Felix_Felicis

Król Jan III Sobieski (1629-1696) był człowiekiem licznych zainteresowań. Jedną z jego największych pasji było ogrodnictwo – w którego historii zresztą wyraźnie się zapisał.

Jeszcze przed elekcją Sobieski lubił doglądać ogrody. Podczas młodzieńczej podróży po zachodniej Europie poznał najnowsze założenia ogrodowe, w swoim bogatym księgozbiorze gromadził też dzieła dotyczące rolnictwa i pielęgnacji roślin. Kontakt z przyrodą dawał mu radość i ukojenie. Swoją pasję jednak najmocniej rozwinął w ostatnich latach życia, tworząc w latach 1684-1696 ogród przy rezydencji w Wilanowie, wzorowany na ogrodach wersalskich.

Po obu stronach dziedzińca pałacowego Sobieski rozkazał utworzyć tzw. ogród fruktowy – czyli owocowo-warzywny. Na grządkach rosły melony, karczochy, drzewa owocowe. Jak opisywał świadek: „owoców różnych siła: gruszek, iabłek, wiszen, sliw, wina, brzoskwiń”. Oprócz tego rosły tam morele, porzeczki i agrest. Król osobiście doglądał pielęgnacji roślin, sadził też własnoręcznie lipy (co uwieczniono na miniaturze). Pod koniec życia, przy sprzyjającej pogodzie, spacerował po ogrodzie całe ranki. Król osobiście sprowadzał szczepy cytrusów do oranżerii. W ogrodach rosły też zioła lecznicze, o których właściwościach rozprawiał z aptekarzami.

Ponoć właśnie tej sadowniczej pasji monarchy zawdzięczała swą nazwę jedna z odmian jabłoni – kosztela. Sobieski zaskoczony bardzo małym zbiorem tych owoców miał zawołać ze zmartwienia: „Kosz tylko? To tych kosztylków jest mało, a moja Marysieńka tak je lubi”. Odtąd zwano je kosztylkami, co przekształciło się później w kosztele.

W ogrodzie wilanowskim pełno też było kwiatów – róż, lilii czerwonych oraz innych „polnych kwiatków”. Wśród popularnych kwiatów rosły też egzotyczne w ówczesnej Polsce… ziemniaki! Jan III Sobieski wysłał worek kartofli swojej żonie Marysieńce z odsieczy wiedeńskiej, a królewski ogrodnik zasadził bulwy w Wilanowie. Jak się zdaje, król nie jadł ziemniaków, a ich kulinarne zastosowania zaczęto odkrywać w Polsce w kolejnym stuleciu.

Źródło

#ciekawostki #polska #historia

Mózg afery FOZZ zatrzymany w Warszawie.

Data: 11.09.2020 21:00

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Dariusza Przywieczerskiego zatrzymano dzisiaj w Warszawie – teraz trafi on do zakładu karnego. Jak informowała Prokuratura Regionalna w Gdańsku, sąd zawiesił "mózgowi afery FOZZ" odbywanie kary w marcu, ale istniało podejrzenie, że chce wyjechać z kraju.

#fozz #afera #polska

Data: 11.09.2020 20:14

Autor: Starszyoborowy

88 lat temu w katastrofie lotniczej zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

W niedzielę, 11 września 1932 roku lotnicy wylecieli do Pragi; w okolicach Cieszyna zaskoczyła ich nawałnica, która spowodowała uszkodzenia samolotu, a następnie upadek w Cierliku Dolnym w Czechosłowacji.

#historia #polska #ciekawostki

Michał Woś: Chcemy zakazać promowania ideologii LGBT na uczelniach

Data: 10.09.2020 21:36

Autor: Borok

prawicowyinternet.pl

Czas zrealizować to wszystko, co zapowiadaliśmy od 2015 roku. Są jeszcze sprawy, które nie zostały zrealizowane, jak dekoncentracja mediów, kwestie związane ze wsparciem dla rodziny, kwestie związane z zakazem promowania ideologii LGBT na uczelniach, czy prowadzenie różnych studiów gender studies – powiedział w czwartek minister środowiska Michał Woś (Solidarna Polska).

#polityka #polska

Wojskowa Tatra 4x4 będzie powstawała w Stalowej Woli

Data: 10.09.2020 20:52

Autor: VBN53

stalowka24.pl

Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę o współpracy z czeską spółką Tatra Export S.R.O. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa gotowego pojazdu w układzie 4×4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce.

Porozumienie dotyczy pojazdu 4×4 konstrukcji Tatry. Ten oferowany będzie polskim siłom zbrojnym w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo, pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4×4 m.in. dla wojsk rakietowych i artylerii. Umowa umożliwia również oferowanie pojazdu na rynki trzecie.

#polska #motoryzacja #samochody #wojsko #czechy #tatra #technologia #militaria

Data: 10.09.2020 20:31

Autor: Starszyoborowy

Polski robot bojowy Perun. Konstrukcja umożliwia szybkie dostosowanie pojazdu do realizacji zadań – logistycznych, rozpoznawczych czy też bojowych.

Wyposażony jest w Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm

https://www.youtube.com/watch?v=BHMg8qT6wVA

#wojsko #polska #roboty

Pierwsze powtórne zakażenie koronawirusem w Polsce

Data: 10.09.2020 18:35

Autor: Borok

rmf24.pl

W Bytomiu potwierdzono przypadek ponownego zakażenia koronawirusem u osoby uznanej kilka tygodni wcześniej za ozdrowieńca. Kobietę powtórnie zbadano pod kątem SARS-CoV-2 na początku sierpnia, gdy zgłosiła się do szpitala na planowy zabieg. Obecnie jest już zdrowa.

#zdrowie #medycyna #polska #covid19

Łukasz Warzecha komentuje Green(PIS)owską „piątkę dla zwierząt”.

Data: 10.09.2020 15:28

Autor: stawo73

wei.org.pl

"Jestem złym człowiekiem. Przynajmniej według Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że propozycje PiS dotyczące ochrony zwierząt, poprą „wszyscy dobrzy ludzie”. Ja nie tylko nie popieram prozwierzęcych pomysłów Naczelnika, ale przeciwnie: uważam je za skrajnie szkodliwe, wyrosłe ze z gruntu lewicowego paradygmatu, a w przypadku zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz praktycznie skasowania uboju rytualnego – za będące wprost zdradą polskich interesów ekonomicznych.

Nawiasem mówiąc, warto dostrzec, jak wyjątkowo paskudną figurę stylistyczną zastosował tutaj prezes PiS: „wszyscy dobrze ludzie poprą…” – czyli ci, którzy nie poprą, dobrzy nie są. O tego typu zabiegi PiS wielokrotnie oskarżał opozycję.

Jakiś czas temu pisałem na blogu WEI, że Jarosław Kaczyński podąża śladami Sylwii Spurek, tyle że mniej po wariacku i kilka kroków w tyle. Droga jest jednak ta sama i ostatecznie skutki identyczne. Jeśli ktoś miał jeszcze co do tego jakieś wątpliwości, to powinien się był ich teraz ostatecznie pozbyć. Powszechny entuzjazm wszystkich ekologistycznych organizacji, które nierzadko dają powody, aby uznawać je za przedstawicieli obcych interesów, wobec najnowszych pomysłów Kaczyńskiego mówi sam za siebie. Po raz kolejny muszę powtórzyć: PiS jest ugrupowaniem z ducha i praktyki głęboko lewicowym, i gdy idzie o pogląd na gospodarkę, i gdy idzie o kwestie wolności osobistej. Dlatego przekonanie, że to właśnie PiS będzie skutecznym hamulcem przeciwko lewackim ideowym nowinkom, jest całkowicie błędne. Tak się nie dzieje – PiS w żaden sposób nie zabezpieczył systemowo jakichkolwiek konserwatywnych rozwiązań, a w przypadku spraw takich jak zwierzęta jest wręcz w awangardzie postępów postępu.

Istnieje oczywiście możliwość, że mamy do czynienia jedynie – po raz kolejny – z tematem, który przez jakiś czas będzie miał rozgrzewać komentatorów, a potem ucichnie. Być może chodzi tu o przykrycie rewelacji Konfederacji, dotyczących działań polityków PiS w Przemyślu, może o przykrycie problemów z zadłużeniem państwa i masowo już pojawiających się pomysłów na nowe daniny i opłaty (bo przecież nie podatki, broń Boże!), może wreszcie jest to część taktyki, mającej przyciągać do PiS młodszych wyborców. Niestety, cykl wyborczy daje okazję do realizacji tego typu fatalnych zamierzeń, bo do kolejnych wyborów pozostają trzy lata, a sam Jarosław Kaczyński wielokrotnie dawał świadectwo swojej prozwierzęcej fiksacji. Przypominałem już fragment wywiadu w „Życiu” z roku 1996:

– A co pan myśli o oblewaniu farbą prawdziwych futer z lisów czy norek?

– Jak najlepiej. Moja bratanica uczestniczy regularnie we wszelkich tego typu manifestacjach antyfutrzarskich.

– Sam pan też by się przyłączył czy to już forma zbyt drastyczna?

– To nie chodzi o drastyczność, ale o to, że moja bratanica ma lat 16, a ja trochę więcej. Ale samo takie działanie jest jak najbardziej pożądane.

W tej wypowiedzi Kaczyński ni mniej ni więcej, ale pochwala niszczenie prywatnej własności w imię prozwierzęcej ideologii. Czym ta deklaracja – jak sądzę, wciąż aktualna – różni się od niektórych deklaracji brylujących dziś w lewicowych mediach ludzi z otoczenia „Margota”? Problem w tym, że dzisiaj to Kaczyński może według swoich fobii kształtować rzeczywistość. Wreszcie może zrealizować swoje marzenia sprzed lat, tyle że teraz nie chodzi już o oblanie jednego czy dwóch futer farbą, ale o zniszczenie prywatnej własności na wielką skalę – tworzonych przez całe lata ciężką pracą firm.

Projekt prozwierzęcej „piątki”, zawierający również kolejne wzmocnienie roli organizacji „animalsów”, czyniące z nich quasi-policję – co również jest skandaliczne – firmuje 26-letni działacz PiS, niejaki Michał Moskal, z siłą rzeczy minimalnym doświadczeniem życiowym, który całą swoją karierę przebimbał na publicznej kasie, na wolnym rynku nie zarobiwszy ani złotówki i niczego samemu nie stworzywszy. Jeśli już wyprawiamy się w rejony etyki, to jest coś głęboko nieetycznego, a nawet obrzydliwego w tym, że budowane z mozołem polskie biznesy chcą wygasić ludzie, którzy od lat żyją wyłącznie z polityki, czyli z publicznej kasy, i którzy nie skalali swoich rąk żadnym prowadzonym na własny rachunek zajęciem nigdy lub od bardzo dawna.

Wielokrotnie już zbijałem argumenty przeciwko zakazowi hodowli futerkowych lub uboju rytualnego, muszę je jednak powtórzyć. Przede wszystkim jakiekolwiek ewentualne nieprawidłowości – jeżeli w ogóle mają miejsce, a materiały przedstawiane przez aktywistów są niemal bez wyjątku fałszowane lub ustawiane – są, owszem, uzasadnieniem na rzecz zwiększenia liczby kontroli, może wzmocnienia norm, i tak już zresztą bardzo wyśrubowanych, ale na pewno nie na rzecz likwidacji branży. Szczególnie że akurat fermy futerkowe są pod wyjątkowo silnym nadzorem, kontrolowane znacznie częściej niż jakikolwiek inny rodzaj gospodarstw hodowlanych, gdzie przecież również może dochodzić do nieprawidłowości.

Dlaczego w takim razie animalsi wzięli sobie na cel przede wszystkim hodowle futerkowe? Odpowiedź jest prosta: psychologia człowieka. W tej dyskusji nie ma racjonalności, są niemal wyłącznie emocje. Animalsi wiedzą, jak je pobudzać, w końcu z tego żyją, wyciągając pieniądze od ludzi. Zwierzęta futerkowe budzą w człowieku miłe skojarzenia. Norka wygląda przesympatycznie, zdarza się, że ludzie trzymają je w domach jako zwierzęta domowe. Lisy też są piękne i kojarzą się z wolnością, dlatego trzymanie ich w klatkach budzi instynktowny sprzeciw. Do tego dodajemy kilka emocjonalnie nacechowanych określeń typu „zerwiskóry”, „obdzieranie ze skóry” – i mamy już typowy dla dzisiejszych czasów zdychającego rozumu koktajl emocjonalny, na którym można jechać długo. Nikogo nie interesuje, jak wygląda faktycznie proces zdejmowania skór ze zwierząt (najpierw usypianych – zabijanych – zwykle gazem) ani to, że skóry zdejmowane na żywo byłyby po prostu złej jakości. Żaden hodowca, który nie jest nienormalny i nie działa przeciw sobie samemu, tego nie robi. Każdy racjonalny hodowca dba o dobrostan swoich zwierząt, bo to są po prostu jego pieniądze. Obraz hodowców sadystów, krążących z nożem pomiędzy klatkami i na żywca z obrzydliwym rechotem zdzierających skórę z piszczących rozpaczliwie zwierząt ma tyle wspólnego z rzeczywistością co Jarosław Kaczyński z liberalizmem. Ale dobrze się sprzedaje wśród miejskich pięknoduchów.

Jak w każdej dużej hodowli, tak i w przypadku hodowli zwierząt futerkowych mogą się zdarzać pojedyncze przypadki niewłaściwego zachowania pracowników. Ale dokładnie tak samo można by atakować na przykład gospodarstwa, gdzie hoduje się trzodę chlewną czy krowy (słabiej kontrolowane). Dlaczego zatem tu ataku nie ma? Znów – proste: psychologia. Świnia czy krowa nie wywołują już tych automatycznych, sympatycznych skojarzeń u zaangażowanych emocjonalnie mieszczuchów i znacznie trudniej temat sprzedać. Ale bez obaw: animalsi już w tę stronę zmierzają, mieliśmy już kampanię bilbordową, przekonującą, że i takim zwierzętom dzieje się straszna krzywda. To jest po prostu następny krok. I do tego następnego kroku zachęcają Moskal z Kaczyńskim."

ciąg dalszy:

https://wei.org.pl/article/grinpis-w-akcji/

#pis #polska #polityka #lewica #zwierzeta #ochronazwierzat #ekoterroryzm #zwierzetafuterkowe

Europarlament ma zaatakować Polskę jeszcze ostrzej w sprawie LGBT

Data: 10.09.2020 08:45

Autor: Starszyoborowy

centrummedialne.pl

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędzie się końcowe głosowanie nad niesłychanie krytycznym raportem hiszpańskiego eurodeputowanego Lopeza Aguilara na temat stanu państwa prawa w Polsce – informuje RMF FM. Według autora raportu Polska dopuszcza się zaniechań w walce z „przemocą na tle płciowym”.

#ue #lgtb #lewica #lewactwo #polska #polityka

Kadencja RPO dzisiaj się kończy, ale Adam Bodnar pozostaje na stanowisku

Data: 09.09.2020 19:32

Autor: Borok

kresy.pl

W środę kończy się pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak Adam Bodnar wciąż będzie pełnił tę funkcję, ponieważ Sejm nie wybrał jego zastępcy.

Konstytucja stanowi, że Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm za zgodą Senatu. Oznacza to, że zdominowany przez liberalno-lewicową opozycję Senat może blokować wybór kandydata wskazanego przez sejmową większość, w tym przypadku przez Prawo i Sprawiedliwość, pozostawiając na stanowisku Adama Bodnara, ponieważ zgodnie z ustawą o RPO dotychczasowy rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika.

#wydarzenia #rpo #polska

Data: 09.09.2020 09:49

Autor: Felix_Felicis

9 września 1939 roku rozpoczęła się największa z bitew podczas polskiej wojny obronnej tzw. bitwa nad Bzurą.

Armia ,,Poznań'' i Armia ,,Pomorze'' starły się w wielkiej bitwie z 10. i 8. Armią niemiecką, której głównodowodzącym był dowódca grupy Armii ,,Południe'' generał pułkownik Gerd von Rundstedt.

Całością polskich sił przewodził znakomity dowódca Armii ,,Poznań'' generał dywizji Tadeusz Kutrzeba. Polacy odnosili olbrzymie sukcesy do 14 września, później Niemcy ściągnęli posiłki. Dodatkowo von Rundstedt uzyskał wsparcie 4. floty powietrznej co ostatecznie przechyliło szalę zwycięstwa na stronę Niemiec.

#polska #historia #iiwojnaswiatowa #kartkazkalendarza

Przepisy nakazujące noszenie maseczek to BUBEL prawny!? Sądy odrzucają wnioski o ukaranie!

Data: 09.09.2020 09:29

Autor: KonfederataRN

prawy.pl

Zdaniem wielu pytanych przez media sędziów przepisy wprowadzające nakaz noszenia maseczek zostały wydane bez odpowiedniej podstawy prawnej i nie ma jak karać tych, którzy nie zasłaniają ust i nosa. Sądy w większości przypadków odrzucają wnioski o ukaranie mandatem za brak maseczki.

#bekazlewactwa #covid19 #covid1984 #plandemia #maseczki #Polska

PIS wprowadza kolejny lewacki postulat – tym razem zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Data: 08.09.2020 16:10

Autor: stawo73

dorzeczy.pl

Kaczyński zapowiedział wprowadzenie szeregu przepisów chroniących zwierzęta, udających ochronę zwierząt lub pod pozorem ochrony zwierząt zwiększających kontrolę społeczną przez tzw „organizacje prozwierzęce”. Nowa ustawa przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz używania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych czy większe kompetencje dla organizacji ekoterrorystycznych.

#polska #pis #polityka #zwierzeta #zwierzetafuterkowe #lewica #ekoterroryzm #ochronazwierzat

Data: 07.09.2020 13:27

Autor: Felix_Felicis

13 września 1431 roku podczas najazdu krzyżackiego na Polskę doszło do (mało dziś znanej) bitwy pod Dąbkami.

Bitwa ta jest słabo znanym epizodem wojen polsko-krzyżackich, głównie ze względu na niewielką skalę walk. Brało w niej udział po kilkuset ludzi z każdej ze stron. Po stronie polskiej nie walczyło rycerstwo … lecz chłopi.

W roku 1431 na Litwie przeciwko Władysławowi Jagielle zbuntował się sprzymierzony z Krzyżakami jego młodszy brat Świdrygiełło. Była to próba rozbicia unii polsko-litewskiej. Krzyżacy wykorzystując, iż główne siły polskie były zaangażowane w Wlk. Księstwie litewskim (na Wołyniu), najechali na Ziemię Dobrzyńską, Kujawy i Krajnę (traktowana jako część Wielkopolski).

Wyprawę prowadził marszałek inflancki Werner von Nesselrode, mający wedle Jana Długosza "do dyspozycji oprócz siedmiuset konnych i kilkuset piechurów inflanckich również posiłki z Kurlandii, Świecia, Tucholi i Człuchowa". Przewodnikiem wyprawy był komtur tucholski Jost von Hohenkirchen, dobrze znający teren.

Rycerze zakonni po koncentracji swych sił w Tucholi, 10-11 września 1431 roku uderzyli na Krajnę. Siły zakonne spaliły Łobżenicę i spustoszyły okoliczne wsie.

Polacy do obrony Ziemi Dobrzyńskiej, Kujaw czy Krajny nie pozostawili żadnych większych sił. Obronę tej ostatniej naprędce zaczęli organizować rycerze wielkopolscy Jan Jarogniewski herbu "Orla", Dobrogost z Kolna herbu "Nałęcz", Bartosz III Wezemborg (Wezenborg) herbu "Nałęcz".

W krótkim czasie zdołali oni zebrać znaczny oddział uzbrojonych włościan i ruszyli w pościg za napastnikami. Całym zgrupowaniem dowodził Dobrogost Koleński. Długosz nie podaje liczebności sił rycersko-chłopskich. Pisze tylko, że "była to gromada zebranego chłopstwa". Prawdopodobnie składał się on z kilku pasowanych rycerzy i kilkuset zbrojnych kmieci.

Według Jana Długosza siły zakonne zostały doścignięte niedaleko Nakła, nad rzeką Wierzą, na polach wsi Dąbki w czwartek 13 września roku 1431. Wedle kronikarza "kmiecie odśpiewawszy Bogurodzicę uderzyli na zaskoczonego wroga i urządzili rzeź w nieprzyjacielskim wojsku. Gdy przednia straż sił inflancko-krzyżackich została rozbita, to wszyscy napastnicy mieli rzucić się do ucieczki, porzuciwszy swój obóz (wozy ze zdobyczą)".

Włościanie rozpoczęli pościg zabijając wielu nieprzyjaciół. Długosz podaje, że "przeciwnik został całkowicie pobity i tylko zaledwie garstka najeźdźców – zapiekłych wrogów Korony Polskiej uszła z życiem".

W ręce polskie wpadły 4 chorągwie inflanckie z chorągwią mistrza inflanckiego na czele. Poległ jeden z głównych dowódców – komtur tucholski Hohenkirchem, którego zwłoki obdarte ze zbroi i szat leżały na polu walki. Padł także komtur Mitawy. Natomiast głównodowodzący marszałek inflancki Nesselrode wraz z komturem goldyńskim i wójtem grobińskim oraz komturem domowym człuchowskim dostali się do niewoli i wraz z innymi znaczniejszymi jeńcami (łącznie ok. 50) przewiezieni do Poznania.

Dowódca sił polskich Dobrogost Koleński Nałęcz zabrał do niewoli grupę pomorskich uczestników (z Tucholi, Człuchowa, Chojnic) i osadził ich w więzieniu w swojej wsi Prusy, żądając okupu za ich uwolnienie.

Liczba poległych i potopionych w mokradłach nie jest bliżej znana. Sporo było rannych, którzy wraz z innymi zbiegami uszli z pola bitwy, szukając ratunku w różnych kierunkach i przedzierając się do Tucholi czy Debrzna, 16 września dotarło tam aż 150 rannych uciekinierów.

Sukces dąbkowski uczczono w Krakowie biciem w dzwony i iluminacją. W katedrze na Wawelu zawieszono obok chorągwi krzyżackich spod Grunwaldu 4 zdobyte chorągwie inflanckie. Do Krakowa przywieziono też jeńców inflanckich i pruskich z Poznania.

#polska #historia #sredniowiecze #ciekawostkihistoryczne #kartkazkalendarza

Data: 07.09.2020 12:57

Autor: Felix_Felicis

W sprawach polskich Stalin wysuwa żądania, na które nie zawsze Churchill chciałby się godzić – decyduje Roosevelt i decyduje zawsze przeciwko nam. To jest ten sam Roosevelt, którym się tak zachwycali Sikorski i Mikołajczyk i którego imieniem nazywają w kraju ulice. Istotnie ulice o tej nazwie nadają się znakomicie, aby na nich budować później pomniki Stalina.

~Stanisław Cat-Mackiewicz, "Lata nadziei: 17 września 1939 r.-5 lipca 1945 r"

#cytat #historia #polska #polityka #mackiewicznadzis

Amerykańska baza w Redzikowie - zamknięto kolejny etap

Data: 06.09.2020 13:24

Autor: VBN53

defence24.pl

Począwszy od 3 września, już oficjalnie została zainaugurowana pełna aktywność amerykańskiej Naval Support Facility (NSF – ośrodek wsparcia morskiego), wchodzących w skład budowanej bazy w polskim Redzikowie. Ma to być jednocześnie najnowsza instalacja lądowa należąca do US Navy. W trakcie ceremonii obecni byli przedstawiciele strony amerykańskiej oraz polskiej. NSF było pierwszym obiektem wojskowym Stanów Zjednoczonych, który powstawał na polskim terytorium począwszy od 2016 r.

#polska #usa #militaria #slupsk #redzikowo #geopolityka #rakiety

Paranoi ciąg dalszy. Uziemiono samolot, bo jedna pasażerka miała koronawirusa.

Data: 06.09.2020 13:18

Autor: stawo73

telewizjarepublika.pl

W sobotę na gdańskim lotnisku został zatrzymany samolot, który miał lecieć do Grecji. Maszyna nie wystartowała, gdy okazało się, że na pokładzie była kobieta zakażona koronawirusem.

Kobieta o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa miała dowiedzieć się tuż przed startem. Poinformowała o tym personel na pokładzie, w związku z czym samolot został uziemiony.

– Długo wydawało się, że jednak część pasażerów poleci. Wiemy już na pewno, że samolot dziś nie poleci do Kalamaty – powiedziała "Wyborczej" kilka minut po godz. 21. rzecznik prasowa Portu Lotniczego w Gdańsku Agnieszka Michajłow.

Na pokładzie oprócz osoby zakażonej było 107 pasażerów. Pasażerowie usłyszeli, że powinni zachować dystans od siebie, a następnie czekać na wytyczne od Sanepidu.

– Kiedy siedzieliśmy w samolocie, podjechała straż graniczna i karetka na sygnale( ͡º ͜ʖ͡º). Na pokład weszła osoba w COVID-owym stroju i zaczęła rozmowę z obsługą samolotu. Z przecieków, które do nas dotarły, wynikało, że jedna z pasażerek miała dostać wiadomość o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa i poinformować o tym stewardessy – powiedział jeden z pasażerów.

#koronaswirus #covid19 #bzdurawirus #loty #paranoja #polska

Białystok: nowy bilbord w sprawie ideologii LGBT.

Data: 05.09.2020 21:27

Autor: Borok

m.pch24.pl

„I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz!” (J 8, 11) – te słowa Pana Jezusa z Ewangelii według św. Jana znalazły się na najnowszym białostockim bilbordzie „Milczącej Większości”. W ramach tej akcji środowiska katolickie, konserwatywne i prawicowe ukazują społeczeństwu zagrożenia wynikające z wcielania w życie ideologii LGBT oraz przypominają o grzesznym wymiarze homoseksualnych praktyk. Tym razem twórcy inicjatywy postanowili przypomnieć, że istnieje zarówno bezkresne Miłosierdzie Boże, jak i też konieczność walki z ludzkimi słabościami, z których nie powinno czynić się powody do dumy.

#lpg #lgbterror #lgbt #polska

„Tęczowi” znów uderzyli w katolickie świętości! Perfidna profanacja na marszu LGBT w Słubicach

Data: 05.09.2020 21:25

Autor: Borok

m.pch24.pl

Środowisko LGBT po raz kolejny udowodniło, że doniosłe słowa o szacunku, dialogu i tolerancji są dla nich jedynie pustym frazesem używanym wyłącznie do obrony własnych interesów i lansowania swojej ideologii. Tym razem ohydnej antykatolickiej profanacji dopuścili się aktywiści maszerujący w Słubicach. Na czele pochodu, jaki odbył się tam w sobotę, niesiono splugawiony homoseksualną „tęczą” obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Honor miasta uratowała grupa katolików odmawiających Różaniec.

Królowa Polski. Nasza Hetmanka. Najlepsza Matka. Katolicy znają wiele pięknych określeń dotyczących Najświętszej Maryi Panny, a spora ich część odnosi się do niezwykłego nabożeństwa, jakim Matkę Bożą otaczał przez wieki – i nadal otacza! – naród polski. Ciężko także twierdzić, że ktoś wychowany i żyjący w naszym kraju – niezależnie czy wierzący, czy też ateista – nie ma świadomości szczególnej wagi kultu Maryjnego oraz czci oddawanej Częstochowskiej Pani. Dlatego też należy z całą stanowczością powiedzieć, że aktywiści LGBT „przerabiający” Jasnogórski Obraz dopuszczają się celowego prowokowania katolików i z pełną premedytacją obrażają ludzi szczerze kochających Matkę Bożą oraz niewierzących przywiązanych do niezwykle ważnych dla historii narodu symboli. Najgorsze jest jednak to, że „tęczowi” instalują na wizerunku Niepokalanej Dziewicy Maryi symbol nieczystych praktyk seksualnych.

#lpg #lgbterror #lgbt #polska

Data: 05.09.2020 14:34

Autor: Felix_Felicis

5 września 1939 roku Królestwo Jugosławii ogłosiło neutralność w rozpoczynającym się konflikcie polsko-niemieckim. Nie do końca było to jednak prawdą, ponieważ tego samego dnia ta sama Jugosławia zgodziła się na transport "materiałów wojennych" do Polski. Warunkiem dotrzymania jugosłowiańskich zobowiązań miało być utrzymanie tego porozumienia przez Polaków w tajemnicy.

#historia #polska #jugoslawia #iiwojnaswiatowa #kartkazkalendarza

Data: 05.09.2020 14:23

Autor: Felix_Felicis

Nasza działalność, nasza myśl polityczna ogranicza się do stwierdzenia krzywd, których doznaliśmy. Niemcy mordowali i znęcali się nad nami, Rosjanie nas deportowali, rozstrzeliwali, pozbawili Wilna i Lwowa, pozbawili niepodległości; Anglicy nas oszukali, nie dotrzymali umowy, sprzedali; Roosevelt zachował się wobec nas jak oszust, Francuzi nie dotrzymali umowy wojennej. Wszystko to absolutna prawda, ale stwierdzenie krzywd nie zastępuje jeszcze programu politycznego.

~Stanisław Cat-Mackiewicz, "Chciałbym przekrzyczeć kurtynę żelazną”

#cytat #historia #polska #polityka #mackiewicznadzis

Data: 05.09.2020 06:51

Autor: Ijon_Tichy

Dzień Dobry.

1) Od kilku lat Niemcy są mocno trzymane w szachu w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2.

2) Dziś do tego dochodzi walka Zachodu z Rosją o Białoruś. Rosja nie może sobie pozwolić na wypuszczenie Białorusi spod swojej strefy wpływów.

3) Okoliczności rzekomego otrucia Nawalnego nowiczokiem są bardzo dziwne, absurdalne. W zaistniałych okolicznościach bezsensem byłoby ze strony Rosji trucie tego opozycjonisty akurat nowiczokiem, który od razu kojarzony jest w świadomości publicznej z Rosją. To otrucie jest teraz Rosji zupełnie niepotrzebne, a nawet okazuje się bardzo szkodliwe. Otrucie Nawalnego jest uderzeniem w interesy Rosji.

Wiele wskazuje na to, że rzekome otrucie Nawalnego było działaniem zewnętrznej agentury, działaniem dywersyjnym, mającym na celu stworzenie pretekstu do wycofania się Niemiec z budowy gazociągu w związku z zaistniałymi okolicznościami (Białoruś) oraz wzmocnieniem antyrosyjskiej narracji w kontekście obalania Łukaszenki na Białorusi.

(Chyba że Rosji właśnie na tym zależy, by zaognić sytuację i siłowo rozwiązać pewne sprawy – ale to raczej mało prawdopodobna teoria).

Dodatkowo jest to bardzo niepokojące z punktu widzenia Polaków… Bo sytuacja zaczyna się robić niebezpieczna.

#przemyslenia #rosja #bialorus #niemcy #polska

#Nauka - Nie wplątują się we włosy; nie piją krwi; polskie gatunki nietoperzy są owadożerne

Data: 04.09.2020 20:25

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #nietoperze #natura #ssaki #NaukawPolsce #nauka #polska #

Nietoperze nie wplątują się we włosy. Polskie gatunki nie piją krwi, są owadożerne. Jeden osobnik potrafi zjeść trzy tysiące komarów dziennie. Na świecie żyją wampiry, odżywiające się krwią zwierząt, ale rodzime gatunki nie są groźne dla człowieka – mówią przyrodnicy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

#Nauka – Nie wplątują się we włosy; nie piją krwi; polskie gatunki nietoperzy są owadożerne

GACEK, WAMPIR, ŚLEPY LELEK – CIEKAWOSTKI O NIETOPERZACH

„Mit o nietoperzach wplątujących się we włosy może pochodzić od historyjek opowiadanych młodym pannom, aby wieczorami potajemnie nie wymykały się na schadzki” – przypuszczają Wojciech Olma i Katarzyna Sycz z Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poznańscy przyrodnicy popularyzują wiedzę na temat nocnych ssaków i odnoszą się do mitów związanych z nietoperzami.

Wyjaśniają, że ssaki te posługują się echolokacją, dzięki której świetnie orientują się w otaczającej przestrzeni. Ludzka głowa, niezależnie czy z bujną fryzurą czy też jej brakiem, jest dla nich dużą przeszkodą, którą są w stanie szybko wychwycić. Nietoperze nie atakują ludzi.

Przyrodnicy przypominają również, że polskie nietoperze nie piją krwi. Wampiry, które odżywiają się wyłącznie krwią innych zwierząt, występują głównie w Ameryce Południowej. W naszej szerokości geograficznej nietoperze nie są zagrożeniem dla człowieka. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są owadożerne, pełnią ważną rolę w ograniczaniu populacji komarów. Na świecie można spotkać gatunki odżywiające się nektarem roślin, owocami, krwią a nawet rybami.

„Nietoperze regulują populacje owadów i często dzięki nim oszczędzamy miliony złotych, które wydalibyśmy na środki ochrony roślin. Ponadto nietoperze, mieszkające w innych rejonach świata i odżywiające się nektarem, zapylają wiele gatunków roślin, przez co mogą być sprzymierzeńcami biznesu. Agawa, którą wykorzystuje się do produkcji tequili, jest zapylana właśnie jedynie przez nietoperze. Z kolei owocożerne gatunki przyczyniają się do odnowienia lasów tropikalnych” – wyliczają Wojciech Olma i Katarzyna Sycz.

DLACZEGO NIETOPERZ ŚPI GŁOWĄ W DÓŁ

Nietoperze upodobały sobie miejsca trudno dostępne dla drapieżników. Bezpieczeństwo zapewniają im np. wysokie stropy jaskiń. Tam mogą spokojnie spać. Ich przednie kończyny przekształcone są w skrzydła i służą do lotu aktywnego, a więc jedyną opcją zawiśnięcia jest dla nich złapanie się tylnymi łapkami.

Zanim zasną, nietoperze udają się na wieczorne łowy. Bywa, że polujący nietoperz wpada do mieszkania. Co wtedy zrobić?

„Jeśli nietoperz znajdzie się w naszym domu i lata po pomieszczeniu, należy otworzyć okno, zgasić światło i dać mu chwilę spokoju na odnalezienie drogi. Jeśli nietoperz usiadł gdzieś na ścianie, na szafie lub na firance, możemy nałożyć na niego otwarte pudełko, podłożyć kartonik i tak zabezpieczonego wynieść na zewnątrz i wypuścić” – tłumaczą przyrodnicy.

Dodają, że jak każde zwierzę, potrafią się bronić. Ugryzienie tych ssaków nie wyrządzi dużych obrażeń, ale należy unikać dotykania ich gołą ręką. Dlatego pomocy najlepiej jest im udzielać w grubych rękawicach.

WYZWANIE: PODSŁUCHIWANIE NIETOPERZY

Nietoperze można samodzielnie obserwować lub nasłuchiwać. Obserwacje, w terenie bytowania nietoperzy, są – zdaniem przyrodników – prostsze, niż nasłuch. Wystarczy dowolnego wieczoru, pomijając okres zimowy, wyjść na dwór. Do nasłuchiwania nietoperzy potrzebny jest detektor ultradźwiękowy. Urządzenie to przetwarza dźwięki wydawane przez nietoperze na takie, które jest w stanie usłyszeć człowiek. Dźwięki są na tyle charakterystyczne, że można dzięki nim rozpoznać gatunek nietoperza.

„Nietoperze wydają dźwięki na częstotliwości w granicach 16-120 kHz, natomiast ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć dźwięki do 20 kHz. Te niższe odgłosy jesteśmy w stanie usłyszeć, jednak jest to tylko namiastka repertuaru dźwięków” – mówią Wojciech Olma i Katarzyna Sycz.

Osoby zainteresowane obserwacją nietoperzy mogą dołączyć do Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UP. Zimą przyrodnicy prowadzą monitoring tych zwierząt, a w lecie okazjonalne odłowy. Członkowie sekcji mogą wówczas oglądać nocne ssaki z bliska. Grupa kontaktuje się ze sobą poprzez stronę FB https://www.facebook.com/SekcjaTeriologicznaKolaLesnikowUp/

Więcej o nietoperzach można dowiedzieć się również podczas Międzynarodowej Nocy Nietoperzy. Od 1997 r. na mocy porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich organizowana jest ona w ostatni weekend sierpnia.

Metin2 dyskryminuje Polskich graczy, brak dostępu do bety czy zamkniętych serwerów

Data: 04.09.2020 19:36

Autor: nuubeczek

youtube.com

Sabal opowiada o podejściu firmy i Polskiego supportu do Polskich graczy metin2.

Gameforge firma prowadząca gre otworzyła specjalny trudniejszy serwer, na którym zapraszają youtuberów z wszystkich krajów tylko nie z Polski. Youtuberzy zaproszeni na ten serwer rozdają kody, które potem służą do gry na tym serwerze, jednak gameforge oraz Polski support gry całkowicie zlali na Polaków i nikogo nie tam nie zapraszają. Grają tam Hiszpanie, Rumuni, Turcy, Niemcy, Szwedzi, Francusi, każda narodowość europejska tylko nie Polacy, którzy są 3 największą społecznością tej gry.

Oprócz tego Polski support nie informuje Polaków o nadchodzącym największym update do gry w historii jej istnienia, żaden Polak nie ma dostępu do bety z nowym patchem do gry, nikt nie wie co ma dokładnie wejść w patchu ani jak to ma wyglądać, istna pustka informacyjna.

Tak Gameforge traktuje Polskich graczy metin2, jak śmieci.

#polska #gry #pcmasterrace #mmorpg #metin2

Rusza międzynarodowa gra kryptologiczna theCodebreakers stworzona przez polski zespół

Data: 03.09.2020 15:52

Autor: theCodebreakers

thecodebreakers.org

W październiku tego roku odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej gry kryptologicznej theCodebreakers. Gra jest efektem pracy polskiego zespołu, którego misją jest szerzenie informacji o złamaniu szyfru Enigmy przez trójkę polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Sukces polskich matematyków wpłynął na losy drugiej wojny światowej, kryptologii oraz informatyki. Gra jest całkowicie darmowa a dla zwycięzców przewidziane zostały kryptologiczne nagrody rzeczowe.

Rozgrywka przypomina kurs szyfrów. Gracze poznają kolejne historyczne szyfry (od najprostszych jak np. Szyfr Cezara), po niemożliwe do złamania (jak szyfr z kluczem jednorazowym). Zdobyta przez uczestników wiedza zostaje wykorzystana w rozwiązywaniu kolejnych kryptologicznych zadań. Zespoły, które wykonają zadania w najkrótszym czasie zajmą miejsca na podium etapu.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej grze. Już teraz można założyć konto na stronie gry i zmierzyć się z zadaniami z poziomu Trial.

Strona gry: http://thecodebreakers.org/

Rejestracja http://thecodebreakers.org/register

#grykomputerowe #grymobile #gry #historia #polska #poznan #szyfrowanie #zagadka #lamiglowka

Data: 02.09.2020 20:03

Autor: Szary_Burek

Opowiem wam dzisiaj historię, która przydarzyła mi się kilka lat temu. Nie będę za bardzo wnikał w szczegóły, bo nie wiem na jakim etapie jest ta sprawa na Policji.

Od kilkunastu lat pasjonuje się zwiedzaniem i fotografowaniem miejsc mniej znanych i opuszczonych, z których zdjęcia publikuje na swoim Blogu, czy Instagramie. Jak już wspomniałem, kilka lat temu wybrałem się ze znajomym w jedno opuszczone miejsce. Nie był to jakiś mega idealnie zachowany obiekt, raczej ruina z odrapanymi ścianami. Widać, że młodzież lubi tam też sobie poimprezować, bo pełno śmieci i walających się puszek po browarach. Weszliśmy przez dziurę w ogrodzeniu jakich tam było wiele i zaczęliśmy sobie chodzić po terenie. Był tam jeden większy obiekt i kilka zabudowań gospodarczych. Zrobiliśmy kilka zdjęć, przeszliśmy się jeszcze kawałek po terenie, a że obiekt taki mało ciekawy, to zaczęliśmy kierować się do wyjścia. Idąc wzdłuż betonowego ogrodzenia zauważyliśmy torbę pełną dokumentów. Kilka metrów dalej leżała walizka z ubraniami ułożonymi jeszcze w kostkę, ze 2 pary nowych butów i torba rzeczy osobistych. Wyglądało to tak jakby ktoś to przerzucił przez ogrodzenie. Zaczęliśmy przeglądać te dokumenty, a tam wyciągi z banków, umowy, jakieś spłaty kredytów itp. na wszystkich widniało imię i nazwisko jednej osoby, z drugiego końca Polski. Zrobiłem zdjęcie danych osobowych, dokumenty pozbierałem i ukryłem przed deszczem, pod małe zadaszenie w budynku gospodarczym.

Jadąc z powrotem w stronę domu zaczęliśmy się zastanawiać co się tam wydarzyło, a może tam też leżało ciało, a my go nie zauważyliśmy. Teraz to tam nawet zostały tam nasze odciski palców, jeżeli to jakaś grubsza sprawa, to może być nie ciekawie. W sumie to nikt z nas nie był nigdy notowany, więc raczej jesteśmy czyści. Różne myśli wtedy nam chodziły po głowie. Policji wzywać nie chcieliśmy, bo musielibyśmy się tłumaczyć, co my tam robiliśmy. Zostalibyśmy pewnie jakimiś świadkami w sprawie, do tego zeznania, wyjaśnienia itp. Itd.

Gdy wróciłem do domu z ciekawości odpaliłem fejsa, wpisałem imię i nazwisko tej osoby w wyszukiwarkę i zacząłem przeglądać osoby, które się tak samo nazywały. Po kilkunastu minutach dotarłem do odpowiedniej osoby i aż mnie zmroziło. Na swojej tablicy miała napisane: Jestem we Wrocławiu i potrzebuje pomocy. Nie chciałem bezpośrednio przez fejsa się z nią kontaktować, więc napisałem do niej na maila, którego znalazłem na jej dokumentach. Odpisała po kilku minutach. Okazało się, że została okradziona i czy mógłbym z Policją pojechać w miejsce, gdzie leżą te wszystkie rzeczy, aby mogła je odzyskać. Odmówiłem pojechania tam z Policją i podałem dokładną lokalizację, gdzie leżą skradzione rzeczy. Podziękowała i w sumie myślałem, że na tym koniec.

Po tygodniu dostałem maila jeszcze raz z podziękowaniami, że udało jej się odzyskać skradzione rzeczy. Bardzo mi za to dziękowała, że chciało się komuś wyszukiwać nieznanych ludzi w necie, aby oddać rzeczy walające się po jakimś opuszczonym terenie. Delikatnie podpytałem jak doszło do tej kradzieży. Otóż, przyjechała do Wrocławia pociągiem na spotkanie z klientem w sprawie jakiegoś biznesu. Zamiast od razu się zameldować w hotelu i tam zostawić bagaż, wsiadła do auta klienta, z którym była umówiona. Pojechali na obiad, aby omówić szczegóły transakcji, zostawiając wszystko w aucie. Klient podczas obiadu powiedział, że musi wyjść do toalety… i więcej nie wrócił.

Jak na moje oko, coś musiało być w tym bagażu o czym ten klient wiedział. Wziął co mu było potrzebne, a resztę wywalił właśnie w miejscu, w którym znalazłem te rzeczy. Czy znaleziono złodzieja? nie wiem, już potem nie pytałem… ale czuję, że dobrze postąpiłem, może dobra karma kiedyś do mnie wróci.

#polska #feels #opuszczone

UKRAINA: ANTYPOLSKA UROCZYSTOŚĆ NEOBANDEROWCÓW NA TERENIE WYMORDOWANEJ POLSKIEJ WSI

Data: 02.09.2020 12:48

Autor: kamzikowy

kresy.pl

Ukraińscy nacjonaliści z partii SWOBODA dokonali w niedzielę odsłonięcia odnowionej tablicy pomnika Ukraińców „zamordowanych przez AK i NKWD” w wymordowanej przez SS Galizien i OUN-UPA polskiej wsi Huta Pieniacka. Wybaczcie źródło w ruskich onucach (kresy.pl) ale niestety tym razem informacja jest prawdziwa.

#ukraina #polska #upa #faszyzm

Zakaz pisania przez rok o Bońku! Sąd knebluje dziennikarza „Gazety Polskiej”

Data: 02.09.2020 12:40

Autor: Borok

m.niezalezna.pl

Dziennikarz śledczy Piotr Nisztor otrzymał roczny zakaz publikowania na temat Zbigniew Bońka, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Decyzję w tej sprawie podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. – To skrajny przykład złamania fundamentalnych zasad demokracji, poważnie ograniczający wolność słowa – podkreśla Nisztor i podkreśla, że reprezentująca go kancelaria złoży odwołanie od tej decyzji.

#polska #pzpn #cenzura #wydarzenia

"Fakt" o ewakuacji polskich władz we wrześniu '39: "Uciekali jak szczury!"

Data: 02.09.2020 00:04

Autor: tenji

wpolityce.pl

Media niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer prezentują dziś, w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, tekst, w którym uderzają… w polskie władze, które ewakuowały się do Rumunii w obliczu zajęcia Polski przez Niemców! „Z płonącej Warszawy uciekali jak szczury! Już o tym zapomnieliśmy?” – to tytuł tekstu „Faktu”, zilustrowanego zdjęciem Naczelnego Wodza Edward Śmigły-Rydz. Było on promowany także na portalu Onet. Ostro zareagował na niego Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

#polska #polskojezycznemedia #media #fakt #niemcy #ringeraxelspringer

"Bandyci z AK" na płycie pamiątkowej.

Data: 01.09.2020 09:12

Autor: Borok

prawy.pl

 • Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki skierował w poniedziałek do przewodniczącej Brodzkiej Rejonowej Administracji Państwowej Oksany Prokopec list z zapytaniem, czy lokalne władze udzieliły zgody na umieszczenie w Hucie Pieniackiej płyty ze sformułowaniem "bandyci z AK" – informuje RMF FM.

– 28 lutego 1944 r. wieś stała się celem ataku jednego z batalionów 4. Pułku Policji SS, sformowanego z Ukraińców, oraz jednostki UPA. W okrutny sposób śmierć poniosło kilkuset moich Rodaków, nie wyłączając dzieci, kobiet i starców – przypomniał ambasador Cichocki. Dodał, że dzisiaj zyskała szansę, by stać się "symbolem pojednania między dwoma narodami".

#Ukraina #polska #wydarzenia #historia #klamstwa

Jan Pospieszalski o unikach PiS wobec LGBT: wybrali hańbę, a będą mieli wojnę

Data: 01.09.2020 09:09

Autor: Borok

m.pch24.pl

„Obawiam się, że Zjednoczona Prawica uznała, iż optymalną strategią będzie unikanie frontalnego starcia, niewchodzenie w konflikty, a w przypadku agresji – pluszowy opór i szybkie wygaszanie konfliktu. To w najlepszym przypadku skrajna naiwność, w najgorszym – cynizm i wyborcze samobójstwo”, pisze na łamach tygodnika „SIECI” Jan Pospieszalski.

Publicysta analizuje sprawę odwołania Grzegorza Wierzchowskiego z funkcji łódzkiego kuratora oświaty, co stało się po tym, jak udzielił on wypowiedzi na temat społecznego zagrożenia, jakie niesie „wirus ideologii LGBT”. Jego zdaniem fakt, że stało się to na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego nie jest przypadkowe.

#polska #wydarzenia #analizy #lpg #lewactwo

Skandaliczna akcja w Szczecinie. Pojawiło się wezwanie do fizycznej likwidacji księży

Data: 01.09.2020 09:06

Autor: Borok

m.pch24.pl

W przestrzeni publicznej w Szczecinie pojawiły się napisy nawołujące do fizycznej likwidacji księży katolickich. Nie wiadomo kto jest inicjatorem skandalicznej akcji. Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury.

O sprawie poinformował Dariusz Matecki, szczeciński radny PiS, który w mediach społecznościowych umieścił fotografię dokumentującą skandaliczną akcję.

Jak wynika z jego informacji, na jednym ze słupów ogłoszeniowych ktoś wymalował hasła wzywające do fizycznej likwidacji księży Kościoła katolickiego. Wśród nich – jak można odczytać na zdjęciu: „księża są jak stonka tępmy ich”, „biskup największym trofeum łowieckim” czy nawołujące do brutalnego rozliczenia się z „kościelnymi pedofilami”.

#kosciol #wiara #religia #wydarzenia #polska

Data: 01.09.2020 08:30

Autor: Felix_Felicis

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 rozpoczęła się druga wojna światowa.

O tej godzinie niemiecki pancernik szkolny "Schleswig Holstein" oddał strzał w kierunku Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a samoloty Legionu Condor zrzuciły na Wieluń pierwsze bomby. Niemcy przypuścili również atak na budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, zbombardowali Oksywie, Puck i Hel. 7 września 1939 roku Wehrmacht dotarł do Warszawy.

Na terenie całej Polski został wprowadzony stan wojenny. Oto treść zarządzenia wydanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego:

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

#polska #historia #iiwojnaswiatowa

#Nakieta - 36% obywateli stanie do walki, kiedy zaatakują Polskę (pdf z infografiką)

Data: 31.08.2020 22:17

Autor: ziemianin

defence24.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #defence24 #polska #obronnosc #wojsko #ankieta

Kto powinien odpowiadać za obronę państwa w sytuacji agresji? Co obywatele są gotowi poświęcić, aby wesprzeć obronę i czy popierają powszechne przeszkolenie wojskowe? W jaki sposób postrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa? Odpowiedzi na te i podobne pytania udzielali ankietowani z Polski i państw regionu w badaniu Grupy Defence24 i fundacji IBRIS.

#Nakieta – 36% obywateli stanie do walki, kiedy zaatakują Polskę (pdf z infografiką)

Najwięcej, bo blisko połowa Polaków, w razie gdyby Polska została zaatakowana przez inne państwo, starałoby się zabezpieczyć swoich bliskich w miejscu zamieszkania. Natomiast 36 proc. badanych deklaruje, że zgłosiłoby się do walki w formacjach wojskowych i/lub paramilitarnych. W przypadku chęci podjęcia walki Polska na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej plasuje się na pierwszym miejscu.

Na drugim miejscy znaleźli się Estończycy – 24 proc. z nich aktywnie włączyłoby się w obronę kraju. Najmniej chętni do tego typu działania są Niemcy – 11 proc.

Więcej niż 1/3 Polaków na rzecz obrony kraju poświęciłoby środki pieniężne – to odpowiedź z najwyższym odsetkiem wskazań. Natomiast własne życie poświęciłoby ponad 26 proc. badanych, co jest najwyższym wynikiem wśród badanych krajów.

Odpowiedź taką wskazało po 22 proc. Estończyków i Słowaków, 20 proc. Łotyszy, 18 proc. Czechów, 16 proc. Litwinów i jedynie 9 proc. Niemców.

Zdaniem zdecydowanej większości respondentów z Polski (niemal 67 proc. wszystkich wskazań), to na armii zawodowej powinna spoczywać odpowiedzialność za obronę kraju. W przypadku Niemiec wskaźnik też osiągnął wartość 85 proc. Z drugiej strony są Estończycy – 46 proc. z nich powierzyłoby obronę państwa armii.

Największe obawy przed zagrożeniem dla istnienia swojego kraju wyrażają Litwini – 36 proc. W przypadku Polski odsetek ten wyniósł 28 proc. i jest to drugi wynik wśród badanych krajów.

Wysoki odsetek osób, które uważają, że jakiś kraj zagraża istnieniu zanotowano na Łotwie – 24 proc. Dla porównania, w Niemczech to tylko 7 proc. badanych.

Grzywna za nazywanie Michała Sz. mężczyzną?

Data: 31.08.2020 11:08

Autor: SzAcH

fronda.pl

Sprzeciw wobec szaleństw ideologii LGBT to nawet nie kwestia określonego światopoglądu czy religii. To kwestia zdrowego rozsądku oraz elementarnego pojęcia wolności i swobód demokratycznych. Warto, choćby w kontekście niedawnych wydarzeń związanych z tęczową agresją, spojrzeć na inny rodzaj działalności w wydaniu aktywistów tej ideologii, związnych choćby z projektami restrykcyjnych regulacji prawnych, jakie lobby LGBT, po zdobyciu odpowiedniego politycznego poparcia, chciałoby przeforsować także w Polsce. Niektóre z pomysłów nabierają smaczków właśnie dzisiaj.

#Polska #polityka #lbgt

Data: 31.08.2020 10:07

Autor: Felix_Felicis

Ultimatum niemieckie wobec Polski z 31 sierpnia 1939

Sytuacja między Rzeszą Niemiecką a Polską jest obecnie tego rodzaju, że każdy dalszy incydent może doprowadzić do wybuchu w szeregach wojsk zajmujących pozycje po obu stronach. Jakiekolwiek rozwiązanie pokojowe musi być tak ułożone, by przy następnej sposobnej okoliczności powodujące ten stan rzeczy nie mogły się powtórzyć i by przez to nie tylko Europa Wschodnia, lecz także inne obszary nie znalazły się w stanie takiego samego naprężenia.

Przyczyny tego rozwoju leżą:

 1. W niemożliwym przeprowadzeniu granic, wytyczonych przez dyktat wersalski.

 2. W niemożliwym traktowaniu mniejszości na odstąpionych obszarach.

Rząd Rzeszy Niemieckiej wychodzi zatem przy niniejszych propozycjach z założenia, że trzeba znaleźć ostateczne rozwiązanie, które usunie niemożliwą sytuację związaną z wytyczeniem granic, obu stronom zapewni życiowo ważne dla nich linie komunikacyjne oraz problem mniejszościowy – o ile to jest w ogóle możliwe – zlikwiduje, a o ile to nie jest możliwe, znośnie ułoży los mniejszości przez całkowite zagwarantowanie ich praw.

Rząd niemiecki jest przekonany, że przy tym jest niezbędne, by szkody gospodarcze i fizyczne, spowodowane od roku 1918, wykryć i w całej pełni zrekompensować. Oczywiście, uważa to zobowiązanie za wiążące dla obu stron.

Z tych rozważań wynikają następujące praktyczne propozycje:

 1. Wolne Miasto Gdańsk wraca na podstawie swego czysto niemieckiego charakteru oraz jednomyślnej woli swej ludności niezwłocznie do Rzeszy Niemieckiej.

 2. Obszar tzw. Korytarza, od Bałtyku do linii Kwidzyn – Grudziądz – Chełmno – Bydgoszcz (włączając tu te miasta), a potem na zachód mniej więcej od Trzcianki, sam rozstrzygnie o swojej przynależności do Niemiec lub do Polski.

 3. W tym celu przeprowadzi się na tym obszarze głosowanie. Do głosowania będą uprawnieni wszyscy Niemcy, którzy mieszkali na tym obszarze w dniu 1 stycznia 1918, albo urodzili się tam do tej daty, jak również wszyscy w danym dniu na tym obszarze zamieszkali lub do tej daty tam urodzeni Polacy, Kaszubi itd. Niemcy wygnani z tego obszaru wracają dla spełnienia swego obowiązku głosowania. Dla zagwarantowania bezstronnego głosowania oraz zapewnienia rozległych do tego potrzebnych prac przygotowawczych określony wyżej obszar, podobnie jak Zagłębie Saary, zostanie poddany władzy natychmiast utworzonej Komisji powołanej przez cztery mocarstwa: Włochy, Związek Radziecki, Francję i Anglię. Komisja ta posiadać będzie wszelkie prawa suwerenne na tym obszarze. W tym celu należy obszar ten w jak najkrótszym do ustalenia czasie opróżnić z polskich sił zbrojnych, polskiej policji i polskich urzędników.

 4. Z powyższego obszaru wyjęty zostaje polski port Gdynia, który w zasadzie pozostaje terytorium polskim, w ramach polskiego zasiedlenia. Bliższe granice tego polskiego miasta portowego winny być ustalone między Niemcami a Polską, a w razie potrzeby rozstrzygnięte przez międzynarodowe rozjemstwo.

 5. Dla zapewnienia niezbędnego czasu do koniecznych rozległych prac przygotowawczych w celu zapewnienia sprawiedliwego głosowania – głosowanie to nie odbędzie się wcześniej jak po upływie 12 miesięcy.

 6. Aby w tym okresie zagwarantować bez ograniczeń Niemcom połączenie do Prus Wschodnich, a Polsce do morza, zostaną wyznaczone szosy i koleje, które umożliwią wolny tranzyt. Przy tym będzie dozwolone pobieranie tylko tych opłat, które są niezbędne do utrzymania połączeń komunikacyjnych lub przeprowadzenia transportów.

 7. O przynależności obszaru rozstrzygnie zwykła większość oddanych głosów.

 8. Aby po przeprowadzeniu głosowania – bez względu na to, jak ono wypadnie – zapewnić swobodną komunikację z Niemiec z ich prowincją Gdańsk-Prusy Wschodnie, a Polsce połączenie z morzem, zostanie w razie gdyby obszar plebiscytowy przypadł Polsce wydzielona dla Niemiec eksterytorialna strefa komunikacyjna, mniej więcej w kierunku Bytów- Gdańsk lub Tczew, nadająca się do budowy autostrady oraz czterotorowej linii kolejowej. Budowa autostrady i kolei zostanie przeprowadzona w ten sposób, że polskie linie komunikacyjne nie zostaną przez to dotknięte, tzn. budowa przejdzie albo nad, albo pod nimi. Szerokość tej strefy określa się na 1 km, a sama strefa należeć będzie terytorialnie do Rzeszy. W razie gdyby głosowanie wypadło na korzyść Niemiec, Polska dla swobodnego i nieograniczonego połączenia do swojego portu Gdynia otrzyma identyczne prawo takiej samej eksterytorialnej trasy drogowej lub kolejowej, jakie posiadałyby Niemcy.

 9. W razie gdyby Korytarz przypadł ponownie Niemcom, Rzesza stwierdza swoją gotowość do przeprowadzenia z Polską wymiany ludności w rozmiarach odpowiadających Korytarzowi.

 10. Ewentualnie postulowane przez Polskę specjalne uprawnienia w Gdańsku zostaną przyznane w zamian za identyczne uprawnienia Niemiec w Gdyni.

 11. Aby na tym obszarze usunąć po obu stronach jakiekolwiek poczucie zagrożenia, Gdańsk i Gdynia otrzymają charakter miast czysto handlowych, tj. bez wojskowych urządzeń i umocnień.

 12. Półwysep Hel, który stosownie do głosowania przypadnie albo Polsce, albo Niemcom, zostanie w każdym wypadku tak samo zdemilitaryzowany.

 13. Ponieważ rząd niemiecki ma do wysunięcia najostrzejsze oskarżenia przeciw polskiemu traktowaniu mniejszości, a rząd polski ze swej strony uważa, że również musi wysuwać oskarżenia przeciw Niemcom, obie strony zgadzają się na to, że skargi te przedłoży się komisji śledczej o składzie międzynarodowym, z zadaniem, by zbadała one wszelkie skargi co do szkód gospodarczych i fizycznych oraz innych aktów terrorystycznych. Niemcy i Polska zobowiązują się, by wszystkie spowodowane od r. 1918 szkody gospodarcze i inne zrekompensować obu mniejszościom lub anulować wszystkie wywłaszczenia, lub też na takie czy inne naruszenia życia gospodarczego przyznać poszkodowanym pełne odszkodowanie.

 14. Aby Niemcom pozostającym w Polsce oraz Polakom pozostającym w Niemczech odebrać poczucie, że nie chroni ich prawo międzynarodowe oraz przede wszystkim dać im pewność, że nie będą pociągani do działań lub obowiązków niezgodnych z ich poczuciem narodowym, Niemcy i Polska zgadzają się, by prawa obustronnych mniejszości zagwarantować przez rozległe i wiążące porozumienia, by zapewnić tym mniejszościom zachowanie, swobodny rozwój i aktywność ich narodowości, zezwolić im zwłaszcza na potrzebne do tego celu organizowanie się. Obie strony zobowiązują się do nie powoływania przynależnych do mniejszości do służby wojskowej.

 15. W razie porozumienia się na podstawie tych propozycji Niemcy i Polska wyrażają gotowość, by nakazać i przeprowadzić natychmiastową demobilizację swoich sił zbrojnych.

 16. Dalsze kroki niezbędne do przeprowadzenia tych czynności zostaną wspólnie ustalone przez Niemcy i Polskę.

#polska #historia #niemcy #iiwojnaswiatowa

Co komunistyczna Trybuna Ludu pisała 30 i 31 sierpnia 1980 o porozumieniach z Solidarnością.

Data: 30.08.2020 16:48

Autor: johny11palcow

youtube.com

Natknąłem się na dość ciekawy kanał opisujący historie po II Wojnie Światowej o tytule "Po wojnie". Z tego co widzę, materiały są przygotowywane dość rzetelnie i wygląda to raczej wiarygodnie. Do tego dodałbym, że kanał jest perspektywiczny w kontekście rozwoju i wart uwagi.

Kanał z pewnością będzie miał coraz więcej widzów, subskrybentów jest 30tys. niektóre filmy mają ponad 100 tys. wyświetleń, z czego max. to 178 tys. (stan na 30.VIII.2020)

Piszę o tym, ponieważ wpadł mi do głowy na pomysł, aby w komentarzach dodać informację "Serwis Lurker.pl pozdrawia" i ją jednocześnie zaplusować tak aby była dość wysoko w komentarzach. Moglibyśmy przez to zrobić dość dobrą reklamę Lurkerowi, możliwe, że przyciągnąć osoby nie skażone lewackim wykopem, które mogłyby tutaj zostać na dłużej jako wartościowi użytkownicy zainteresowani wiedzą.

Co sądzicie na ten temat? Czy próbujemy akcji reklamowania Lurkera na yt za pomocą takiego neutralnego hasła?

#historia #propaganda #trybunaludu #komunizm #pzpr #sierpien80 #solidarnosc #prl #polska oraz dodatkowo #lurker z racji mojej propozycji.

Data: 30.08.2020 14:39

Autor: Felix_Felicis

30 sierpnia 1919 roku we Lwowie urodziła się Ryszarda Hanin (zdjęcie)-pedagog i aktorka.

Swoją przygodę z aktorstwem zaczynała w w wieku 20 lat w sierpniu 1939 roku, kiedy to rozpoczęła pracę w Domu Sierot we Lwowie oraz jako statystka w Polskim Teatrze Dramatycznym. Po wkroczeniu do Lwowa Niemców, razem z mężem uciekła w głąb ZSRR, gdzie została spikerką rozgłośni Związku Patriotów Polskich i aktorką Teatru 1. Dywizji imienia Tadeusza Kościuszki. Jej debiutem w tym teatrze była rola Anieli w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. W roku 1945 przeprowadziła się do Łodzi, gdzie zdała egzamin eksternistyczny z aktorstwa. W 1949 roku została aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Występowała też gościnnie w innych teatrach. Współpracowała z Teatrem Telewizji od początku jego istnienia. W 1951 roku została wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie pracowała aż do śmierci 1 stycznia 1994 roku.

#historia #polska #kartkazkalendarza

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o Czajce do Trzaskowskiego (3 czerwca 2020)

Data: 30.08.2020 13:44

Autor: GzKk

twitter.com

MGWiŻŚ na temat Czajki:

Panie Prezydencie, zbiornik to jedno, ale przypominamy, że wciąż nie rozwiązał Pan sprawy rurociągu pod Wisłą, zgodnie z Pańską deklaracją. Brak zajęcia się tym problemem może powodować powtórzenie awarii z zeszłego roku. Prosimy o pilne zajęcie się sprawą.

12:15 PM · Jul 3, 2020


Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię Czajka. Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą.

Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń MGMiZS_GOV_PL, nie wykonał rurociągu awaryjnego. Ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły. Skierujemy sprawę do prokuratury.

4:41 PM · Aug 29, 2020

Gratis – uwagi n.t Czajki technicznie i o przekrętach od Janusza Wasia.

Janusz Waś, w ramach Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk w zespole dr. Włodzimierza Ławacza projektował i montował systemy do naturalnych metod rekultywacji wód powierzchniowych

#czajka #ekologia #polska #warszawa

Polski Klapton znów odlatuje...

Data: 30.08.2020 09:40

Autor: Borok

wpolityce.pl

Aleksandr Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 1994 roku. Białorusini mają dość jego władzy. Prezydent Białorusi jest odpowiedzialny za brutalne represje wobec demonstrantów, którzy nie uznają wyniku wyborów. Tymczasem ślepy na fakty Zbigniew Hołdys porównuje sytuację w Polsce do tej za naszą wschodnia granicą.

#holdys #glupota #polska

Awaria "Czajki". Zieloni chwalą Trzaskowskiego. Co innego na ten temat sądzi Greenpeace

Data: 30.08.2020 09:06

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

W Warszawie doszło do kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni "Czajka", co ponownie poskutkowało zrzutem ścieków do Wisły. Co na to Zieloni? Nie kryją zadowolenia z postawy prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego. Wyrazili jednak "ubolewania" z powodu spływających do Wisły ścieków, jednocześnie twierdząc, że "awaria nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla ludzi".

"Cieszy nas szybka reakcja prezydenta Warszawy oraz fakt powołania sztabu kryzysowego i nadania awarii najwyższego priorytetu. (…) Wierzymy, że warszawski ratusz wraz z odpowiedzialnymi służbami dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej usunąć awarię i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni >>Czajka<<"

#warszawa #polska #scieki #awaria #trzaskowski #zieloni #greenpeace

Jak wygląda współpraca (a raczej jej brak) Trzaskowskiego z Wodami Polskimi ws. Czajki

Data: 29.08.2020 19:33

Autor: tenji

fakty.interia.pl

Jak zaznaczył prezes Wód Polskich., o kolejnej awarii dowiedział się od służb wojewody. "Osobiście nie zostałem poinformowany po raz kolejny przez MPWiK ani przez pana prezydenta (Warszawy – PAP)" – wyjaśnił. Dodał przy tym, że nie otrzymał też zaproszenia na zwołany przez Rafała Trzaskowskiego sztab kryzysowy, mimo że to Wody Polskie rok temu ratowały sytuację zastępczym rurociągiem.

#polska #warszawa #czajka #bekazpo

Awaria oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski powołał sztab kryzysowy

Data: 29.08.2020 17:14

Autor: Beconase

polsatnews.pl

Awaria oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski powołał sztab kryzysowy

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni "Czajka". Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – poinformował w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że od godz. 14 Warszawa znów zrzuca ścieki do Wisły.

#polska #awaria #czajka #warszawa #trzaskowski

„Tolerancja – tak, ale nachalna propaganda i afirmacja ideologii – nie”

Data: 29.08.2020 13:53

Autor: Beconase

tvp.info

Mamy w Polsce pełen zakres swobód, tolerancji dla wszystkich, ale gdy narusza się wolności drugiego człowieka albo prowokuje niepotrzebnie, mówimy „dość”. Tolerancja – tak, ale nachalna propaganda i afirmacja pewnych ideologii – nie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

#polska #lgbt #polityka #bekazlgbt

Sąd Rejonowy wymierzył grzywnę ekspedientce za to, że nie chciała obsłużyć klientki bez meseczki

Data: 29.08.2020 12:03

Autor: Enviador

augustow.naszemiasto.pl

Cyrk na kółkach.

Art. 135. KW

Ukrywanie towaru przed nabywcą lub odmawianie jego sprzedaży

Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

https://www.lexlege.pl/kw/art-135/

Art. 138. KW

Pobieranie za świadczenie zapłaty wyższej od obowiązującej lub odmawianie świadczenia przez zobowiązanego

Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.

(Art. 138 – w części zawierającej słowa „albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany – został uznany za niezgodny z Konstytucją RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r. (sygn. akt K 16/17) i z dniem 4 lipca 2019 r. utracił moc w tym zakresie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1238)

https://www.lexlege.pl/kw/art-138/

#koronawirus #polska #prawo #zajebanezwykopu

MŚ bierze się organizacje pseudoekologiczne? Minister Woś: Chcemy pokazać, kto skąd bierze pieniądze

Data: 29.08.2020 09:49

Autor: Starszyoborowy

swiatrolnika.info

Ustawa która ma doprowadzić do tego, aby znane były źródła finansowania organizacji pozarządowych. – Dotyczy to tylko największych NGO, z przychodami ponad 156 tys. zł rocznie, a nie małych stowarzyszeń czy lokalnych fundacji. Jeśli więcej niż 10 proc. przychodów organizacji pochodzi z zagranicy, wtedy informacja na ten temat trafi na stronę internetową danego podmiotu. Jeśli więcej niż 30 proc., wówczas obowiązek informacyjny jest taki sam jak przy finansowaniu przedsięwzięć ze środków europejskich. Na stronie ministerstwa będzie można sprawdzić źródło finansowania i cel realizowanego projektu .

#ekoterroryzm #polska #polityka #gospodarkapolska

Podatek cukrowy nie jest podatkiem. Wiceminister finansów sprytnie to wyjaśnił

Data: 28.08.2020 18:08

Autor: raptor

next.gazeta.pl

"Opłata cukrowa nie jest podatkiem" – tak wiceminister finansów Piotr Patkowski komentuje sprzeczność między obietnicą braku podwyżek podatków a faktem, iż od 2021 r. napoje słodzone (oraz 'małpki' z alkoholem) będą obłożone nową daniną. Jak to było? "Nikt nas nie przekona, że białe jest białe…"

#polska #gospodarka #podatki #pieniadze #heheszki

Zabójstwo Adamowicza - jak nie działa polski wymiar sprawiedliwości.

Data: 28.08.2020 17:42

Autor: kujda

fakty.interia.pl

Niezorientowanym przypominam, że Stefan W. siedział w gdańskim więzieniu i w trakcie pobytu tam był leczony psychiatrycznie. Wypuścili wariata po odbyciu przez niego całej kary, po czym jak to wariat – narozrabiał zabiając Adamowicza. Teraz przebiegli biegli, stwierdzili że jednak chłop był "ograniczenie normalny" i można go skazać jak normalnego. Suma sumarum – wariat pewne znów siedzieć, tym razem już na zawsze, a za pierwotne wypuszczenie wariata oczywiście nikt nie będzie odpowiadał.

#gdansk #polska #wiadomosci #polityka #swiat #adamowicz

Wielkie oszustwo? Koniec zbiórek i sprawa Margot ucichła. „Stop Bzdurom” przestało nadawać

Data: 28.08.2020 17:14

Autor: Beconase

nczas.com

Zakończyła się zbiórka na Michała Sz. pseud. Margot i nagle o sprawie zrobiło się cicho. Zamilkła również dziewczyna oskarżonego. Zebrano ponad 400 tys. złotych.

Dziennikarz „Wprost”, Marcin Dobski zauważył na Twitterze, że „na temat Margot cisza, druga połowa duetu, Zuzanna Madej, ps. Łania, zapadła się pod ziemię. Na jej FB ostatni wpis z 16 sierpnia, na Stop Bzdurom – 20 sierpnia”.

#lgbt #margot #polska #homoseksualisci

Prezydent Zielonej Góry OSTRO: kornawirus czy jedna wielka koronościema?!

Data: 28.08.2020 15:28

Autor: Enviador

facebook.com

[Wersja bez FB: https://archive.is/JzUPi ]

Kubicki: "Kochani. Dziś będzie na ostro (…) Wczoraj coś we mnie pękło, coś się złamało. (…) Co Trzaskowski robił na spotkaniu grupy Bilderberg O czym oni rozmawiali? A może właśnie o tym jak nas wszystkich ogłupić wirusem? Bo społeczeństwo, które się boi jest gotowe na wiele wyrzeczeń.

#polityka #polska #zielonagora #koronawirus #ciekawostki

"Murzyn" nie będzie jednak zakazany

Data: 27.08.2020 21:53

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Tekst, na który powołują się publicyści i korespondenci Rady, jest odpowiedzią na prywatny list, który został nadesłany do RJP. Takie odpowiedzi są normą w działalności Rady i są publikowane w odpowiedniej zakładce, a nie na stronie głównej. Odpowiedź napisał znawca zagadnienia, prof. Marek Łaziński, poproszony o to przez Przewodniczącą Rady. Nie należy tego tekstu traktować jako oficjalnego stanowiska Rady, które – jak napisano we wprowadzeniu do tamtej odpowiedzi – może zostać podjęte dopiero na posiedzeniu plenarnym.

Rada Języka Polskiego dodała również, że nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia, ani też, by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem.

#jezykpolski #polska #murzyn

Odbył się protest "Stop tęczowej agresji"

Data: 27.08.2020 21:48

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Dziś pod pomnikiem Kopernika na Starym Mieście w Toruniu odbył się protest "Stop tęczowej agresji" zorganizowany przez środowiska prawicowe. Zgromadzeniu towarzyszyła kontrmanifestacja, w której wzięła udział m.in. posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Mimo konfrontacji, wydarzenia przebiegały w pokojowej atmosferze.

#lgtb #torun #prawica #protest #polska

Data: 27.08.2020 16:10

Autor: Felix_Felicis

27 sierpnia 1922 roku powstał Związek Polaków w Niemczech dla obrony praw ludności polskiej, zagrożonych przez niemieckich szowinistów. Inicjatorem powstania Związku i jego pierwszym prezesem był hrabia Stanisław Sierakowski (20 października 1939 roku aresztowany przez Volksdeutscher Selbstschutz i więziony w rypińskim więzieniu, gdzie po kilku dniach tortur został zamordowany wraz z żoną Heleną, córką Teresą i jej mężem Tadeuszem Gniazdowskim), a następnie ks. Bolesław Domański. Znakiem Związku było Rodło, czyli stylizowany bieg Wisły.

Siedzibą Związku do września 1939 roku była nieruchomość w Berlinie znajdująca się pod adresem Potsdamerstraße 118b, Berlin W35. W nowo powstałym związku główną rolę odgrywał Jan Baczewski, przedstawiciel mniejszości polskiej z terenów Prus Wschodnich, oraz Jan Kaczmarek z Westfalii. Długoletnim radcą prawnym i syndykiem Związku był Brunon Openkowski.

6 marca 1938 r. podczas I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który się odbył w Teatrze Ludowym (Theater des Volkes) w Berlinie, uchwalono "Pięć prawd Polaka", które stanowiły ideową podstawę działalności związku. W Kongresie wzięło udział 5 tys. delegatów.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się aresztowania członków. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów dla obrony III Rzeszy z dnia 27 lutego 1940 r. Związek został zdelegalizowany, a jego majątek skonfiskowany. Część działaczy rozstrzelano, a ok. 1200 członków uwięziono w obozach koncentracyjnych. Całkowitą liczbę prześladowanych szacuje się na co najmniej 2000 osób. Straty materialne poniesione przez polską mniejszość narodową w Niemczech, spowodowane konfiskatą majątku wyceniane są na co najmniej 8,45 miliona reichsmarek.

Po wojnie w 1945 roku związek wznowił działalność w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec. W 1950 roku ZPwN został zarejestrowany w RFN, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, a od 1956 roku siedzibą Związku Polaków w Niemczech jest Bochum.

Do chwili obecnej Polacy nie odzyskali oficjalnego statusu mniejszości narodowej w Niemczech, który został im odebrany przez nazistowskie władze III Rzeszy.

Na fot.: Znak Rodła zaprojektowany przez polską artystkę Janinę Kłopocką.

#polska #niemcy #historia #kartkazkalendarza

Data: 27.08.2020 14:58

Autor: MarcinLabanowski

Chciałbym żyć w tolerancyjnym kraju, gdzie jak ktoś zmieni piec na ekologiczny, to nie będzie wytykany palcami, ani bity.

Chciałbym być działaczem, wydać jakiś katalog pieców, i chodzić do szkół i mówić dzieciom że są tacy ludzie którzy mają nowy piec, ekologiczny, i że to nie jest nic złego i tacy ludzie też są

#przemyslenia #zmienpiec #polska

Data: 26.08.2020 12:31

Autor: Felix_Felicis

26 sierpnia 1939 roku niepoinformowana na czas o przesunięciu daty ataku na Polskę na dzień 1 września, grupa niemieckich dywersantów zaatakowała strategiczny rejon tunelu jabłonkowskiego. Nieudane uderzenie nastąpiło siedem dni za wcześnie.

W jego konsekwencji niemieckie dowództwo jeszcze przed wybuchem wojny zostało zmuszone do wystosowania przeprosin pod adresem strony polskiej.

W 1938 roku miejscowość Mosty koło Jabłonkowa, wraz z całym Zaolziem zajętym bezprawnie przez Czechosłowację w lutym 1919 roku, powróciła do Macierzy. Pierwotny plan kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera przewidywał jako termin napaści na Polskę godzinę 4:30 rano w dniu 26 sierpnia 1939 r.

W noc poprzedzającą rozpoczęcie działań wojennych w wielu miejscach granicy niemiecko-polskiej, a także słowacko-polskiej, jako pierwsze miały podjąć działanie liczne oddziały dywersyjne.

Jedna z takich grup dywersyjnych, w liczbie około 30 osób, pod dowództwem oficera Abwehry, porucznika Hansa-Albrechta Herznera, miała dokonać w nocy z 25 na 26 sierpnia napadu na stację kolejową Mosty koło Jabłonkowa i zająć tunel jabłonkowski do czasu nadejścia od strony Czadcy regularnych wojsk niemieckich. Bojówkarze rekrutowali się spośród niemieckiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, głównie spośród członków tzw. Kampf-Organisation w Jabłonkowie.

Dowództwo polskie było świadome strategicznego znaczenia tunelu. Już w czerwcu przystąpiono do prewencyjnego zaminowania tunelu. Wykonali to zadanie żołnierze 21. batalionu saperów z Bielska, pod dowództwem specjalnie do tego celu zmobilizowanego porucznika rezerwy, inżyniera górnika Witolda Pirszela. Tunelu pilnowali żołnierze placówki Straży Granicznej w Świerczynowcu i drużyna piechoty z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich na południowym przedpolu przełęczy.

Najbliższy oddział Obrony Narodowej stacjonował w Trzyńcu. Pluton saperów codziennie, po przejechaniu ostatniego pociągu, uzbrajał na całą noc ładunki w obu ciągach 300-metrowego tunelu.

25 sierpnia wieczorem Polska podpisała umowę o wzajemnej pomocy z Wielką Brytanią. To wydarzenie spowodowało iż Hitler zmienił termin ataku na Polskę. Jednak rozkaz Hitlera o przesunięciu terminu na 1 września nie dotarł na czas do dywersantów, którzy wieczorem wyruszyli już na akcję. Przechodząc górami dotarli do Mostów między godz. 3.00 a 4.00 nad ranem. Z pobliskiego wzgórza ostrzelali stację kolejową oraz stojącą obok willę kierownika polskiej szkoły, w której kwaterowali polscy saperzy, po czym opanowali dworzec. Po wzięciu do niewoli polskich robotników, udających się do huty w Trzyńcu, dywersanci nadaremnie czekali na nadejście wojsk niemieckich. Nie udało się im zawładnąć tunelem, który obsadzili zaalarmowani wystrzałami nasi żołnierze.

Nie zdobyli tak naprawdę nawet samej stacji kolejowej: telefonistka z nieodkrytej przez dywersantów łącznicy, mieszczącej się w podziemiach stacji, zdołała zawiadomić o wszystkim polskie dowództwo.

Gdy nad ranem dywersanci nawiązali łączność ze sztabem niemieckiej 7. Dywizji Piechoty w Żylinie i zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji, zdecydowali się opuścić stację. Pieszo wycofali się w góry, w kierunku Skałki i Wielkiego Połomu.

Po incydencie dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej, gen. Józef Kustroń, zażądał od Niemców stawienia się na rozmowy w celu wyjaśnienia incydentu. Niemcy wydelegowali w tym celu kpt. Kreisela, który bronił się twierdząc, że ataku nie dokonał Wehrmacht, a uzbrojone jednostki Grenzschutzu; obiecał on również przekazać polskie żądania co do ukarania winnych.

Generał Kustroń – urażony niską rangą niemieckiego wysłannika – podkreślił ze swojej strony, że incydent ten mógł mieć nieprzewidziane skutki, ponieważ polskie jednostki z wielkim trudem udało się utrzymać na swoich pozycjach. Mimo to zgodził się zwolnić zatrzymane osoby.

Dowódca niemieckiej 7. Dywizji Piechoty, gen. mjr Eugen Ott, oficjalnie przeprosił stronę polską za pożałowania godny „incydent, spowodowany przez niepoczytalnego osobnika”. Chociaż oficjalne niemieckie raporty wojskowe milczały o incydencie w Mostach komendant bojówki, leutnant Herzner, jako jeden z pierwszych oficerów Wehrmachtu otrzymał w tej wojnie Krzyż Żelazny II klasy. Herzner był później dowódcą osławionego batalionu Abwehry „Nachtigall”, oskarżanym o zbrodniczy mord profesorów lwowskich i odpowiedzialnym za pogromy ludności żydowskiej we Lwowie w lipcu 1941 r.

Podobny scenariusz wydarzeń był przewidywany przez Niemców dla tunelu kolejowego w Łupkowie. W tym wypadku jednak rozkaz odwołujący atak przyszedł do dywersantów o 3.15 – co prawda już po otwarciu ognia w kierunku polskich placówek, ale wystarczająco wcześnie, aby incydent ten nie wywołał większych reperkusji.

Na fot.: Stacja kolejowa w Mostach.

#historia #polska #niemcy #kartkazkalendarza

Zaprezentowano założenia programowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Data: 25.08.2020 17:23

Autor: VBN53

trojmiasto.pl

Plenerowe muzeum, którego szlak zwiedzania rozpocznie się w odbudowanym budynku zawiadowcy stacji i zakończy w odrestaurowanym budynku elektrowni. Na trasie znajdzie się m.in. sześć kolejnych odbudowanych budynków, nowo-wybudowany cmentarz obrońców, a obok kopca budynek muzealny z ekspozycją o powierzchni ok. 3,5 tys. m kw. Inwestycja będzie realizowana etapami do roku 2026, a jej koszt wyniesie ok. 200 mln zł. Tak w skrócie przedstawiają się założenia koncepcyjne Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

#polska #gdansk #historia #westerplatte #ciekawostkihistoryczne

Data: 25.08.2020 14:29

Autor: Felix_Felicis

25 sierpnia 1939 roku do portu w Gdańsku wpłynął niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Na pokładzie tej jednostki znajdowała się Kompania Szturmowa „Kriegsmarine” dowodzona przez komandora Gustava Kleikampa. Polskim komandorem pilotów, którzy odpowiadali za wprowadzanie statków do portu był Tadeusz Ziółkowski, który od razu stwierdził, że z niemieckim okrętem "jest coś nie tak". Jego wątpliwości nie były bezpodstawne, gdyż Niemcy zapowiadali, że w Gdańsku pojawi się zupełnie inny okręt. Po drugie, wszystko, co zastał na pokładzie pancernika, wskazywało, że jednostka jest przygotowana do przeprowadzenia desantu i ataku. Ziółkowski uznał więc, że wprowadzenie „Schleswiga” do portu pogwałci międzynarodowe przepisy. Powiedział zatem: „nie” i… został przez Niemców aresztowany.

Tak o przybyciu do Gdańska niemieckiego pancernika pisał komisarz generalny RP w Gdańsku Marian Chodacki, który był jednym z gości zaproszonych na jego pokład: " Kieliszek szampana przy akompaniamencie drwiących uśmieszków smarkatych oficerków. To była najtrudniejsza chwila w moim życiu”

#historia #polska #niemcy

Mocne słowa ministra : Środowiska homoseksualne mają w Polsce wszystkie wolności

Data: 25.08.2020 08:16

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreśla, że środowiska homoseksualne mają w Polsce wszystkie wolności – ocenił jednocześnie, że środowiska LGBT „są niezwykle agresywne”. „Mamy prawo do obrony” – stwierdził, ale zastrzegł, że nie popiera delegalizacji „marszów równości”.

#polityka #polska #lgtb

Data: 24.08.2020 21:15

Autor: DoktorDembele

Czy są tu osoby z rocznika gdzieś tak mniej więcej chodzącego do 7-8 klasy podstawówki i 1-2 klasy szkoły liceum/technikum/zawodówki? Mam pytanie jak wygląda u was sytuacja z subkulturami, podziałami w stylu życia i ubiorze, oraz ogólnie rozumianą przemocą wśród rówieśników?

Niegdyś był podział na skinheadów, hiphopowców, punków itp., oraz tych zwykłych ludzi nienależących do żadnych z subkultur. Przemoc była na porządku dziennym, jeśli nie miałeś znajomych, albo nie byłeś "kumaty" to miałeś przejebane, a osiedle było dla młodych istną dżunglą w której albo się odnalazłeś, albo zginąłeś społecznie.

Później przeobraziło się to w subkultury dresów, metali itd.,czyli trochę poprawione wersje punków i skinów, oraz tych "zwykłych" nie zaangażowanych w żadną w subkulturę, ale dalej dominującą siłą negocjacji była siła wlasnych mięśni oraz "kumatość".

W latach ok. 2007-2008 było trochę gorzej bo doszli depresyjni emo, dresy pozostały, a co dalej to już niestety nie ogarniam, bo mniej więcej wtedy sam ukończyłem edukacje i przestałem interesować się "młodzieżowymi trendami".

Wiem że doszły tzw. alternatywki, ale szczerze nie o to mi chodzi bo alternatywki to dziewczyny myślące, ubierające się i malujące w specyficzny sposób ( trochę lepsza wersja emo ).

Jestem ciekaw, czy nadal w 2020 roku rządzi przemoc na dzielnicy, czy trzeba walczyć o swoje, czy nadal istnieje podział ze względu na politykę i na słuchaną muzykę czyli np. słuchających rapu, lub metalu, jak wygląda kwestia przemocy, czy te sprawy uległy zatarciu, czy np. socjal i program 500+ sprawił że nagle znikła pewna grupka młodzieńczej społeczności. Prosiłbym o opisanie jak wygląda na dzień dzisiejszy cała sytuacja.

#polska #mlodziez #szkola #rock #metal #rap #hiphop #subkultura #pytanie

Data: 24.08.2020 17:27

Autor: Starszyoborowy

23 sierpnia 1919 r., wybuchło Powstanie Sejneńskie. Jedno z niewielu udanych polskich powstań jest dziś niemal zupełnie zapomniane. Zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową przeciwko administracji litewskiej, która nie chciała opuścić przynależnych Polsce terenów w okolicach Sejn. Po kilkudniowych walkach miasto i rejon Sejn zostały odbite przez Polaków.

#polska #litwa #wojna #powstanie

Data: 24.08.2020 14:38

Autor: Felix_Felicis

24 sierpnia 1953 roku władze PRL zrzekły się odszkodowań wojennych od Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W oświadczeniu, które nigdy nie było oficjalnym podpisanym przez zainteresowane strony dokumentem, a znalazło się jedynie w protokole z posiedzenia rządu podpisanego przez Bolesława Bieruta zapisano:

"Biorąc pod uwagę, że Niemcy zadośćuczyniły już w znacznym stopniu swoim zobowiązaniom z tytułu odszkodowań i że poprawa sytuacji gospodarczej Niemiec leży w interesie ich pokojowego rozwoju, rząd PRL powziął decyzję o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski"

#historia #polska #niemcy

Uczciwi oberwą rykoszetem? Konfiskata prewencyjna

Data: 24.08.2020 11:09

Autor: Borok

m.pch24.pl

Kancelaria premiera zajmie się pracą nad przepisami o konfiskacie prewencyjnej. Zdaniem postulującego je Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwią one walkę ze zorganizowaną przestępczością. Z kolei przeciwnicy zwracają uwagę na ryzyko dla uczciwych przedsiębiorców.

#prawo #polska #przepisy

Wymiana zdań na Twitterze między MSZ Polski i Rosji. Poszło o pakt Ribbentrop-Mołotow

Data: 24.08.2020 00:22

Autor: ziemianin

twitter.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #paktRibbentropMolotow #Rosja #Polska #drugawojnaswiatowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zareagowało na wpis rosyjskiego resortu dyplomacji na Twitterze, który dotyczy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Wymiana zdań na Twitterze między MSZ Polski i Rosji. Poszło o pakt Ribbentrop-Mołotow

Więcej szczegółów na temat paktu

23 sierpnia 2020 mija 81. rocznica podpisania dokumentu w związku z czym rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że ZSRR jako jeden z ostatnich krajów zdecydował się na podpisanie paktu z Niemcami.

Fakty! Radziecko-niemieckie porozumienie o nieagresji było tylko ostatnim z długiej listy paktów podpisanych przez Hitlera i zachodnie mocarstwa w przededniu II wojny światowej”. Dodano, że „został on podpisany dopiero po tym, jak Zachód wielokrotnie zlekceważył radzieckie próby utworzenia koalicji antyhitlerowskiej – podkreślono.

Na wpis zareagował polski resort dyplomatyczny:

„Zapomnieliście nadmienić, że w rezultacie paktu 17 września radzieccy żołnierze przyłączyli się do nazistowskich Niemiec w agresji na Polskę”. Dodano, że „52 proc. terytorium Polski i 13 milionów mieszkańców znalazło się pod radziecką okupacją i stali się obiektem represji i morderstw”.

You „forgot” to mention that as a result of the Pact, Soviet troops on 17 September joined Nazi Germany in aggression against Poland. 52% of 🇵🇱 territory and 13 mln of its inhabitants fell under Soviet occupation and were then subjected to repressions and murders.— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) August 23, 2020

​Pakt został podpisany 3 sierpnia 1939 r. w Moskwie. Ludowy Komisarz Spraw Zagranicznych ZSRR W. M. Mołotow i Minister Spraw Zagranicznych Niemiec I. Ribbentrop podpisali na okres 10 lat Traktat o nieagresji oraz tajny protokół dodatkowy określający sferę interesów ZSRR i Niemiec w Europie Wschodniej. Inicjatorem była strona niemiecka.

MSZ Rosji: Na ZSRR zrzuca się odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej

Jak oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych w komunikacie na portalu vKontakte „wydarzenie to jest aktywnie wykorzystywane do promowania spójnej, tendencyjnej i upolitycznionej interpretacji tego wydarzenia. Na ZSRR zrzuca się odpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej wraz z hitlerowskimi Niemcami. Jednak rzeczywista strona wyglądała inaczej”.

🗓23 августа 1939 года в Москве народный комиссар иностранных дел СССР В.М.Молотов и министр иностранных дел Германии И.Риббентроп подписали Договор о ненападении сроком на 10 лет.Подробнее: https://t.co/KwWIMBIwRB pic.twitter.com/OJtfHvD60B— История дипломатии (@diplohistory) August 23, 2020

Dodano, że „zawarcie radziecko-niemieckiego traktatu było dla Związku Radzieckiego poważną koniecznością, wymuszoną i niezwykle trudną decyzją. Została ona przyjęta w jak najkrótszym czasie, gdy było jasne, że trójstronne negocjacje nie przyniosą rezultatów, a możliwość zbliżenia Wielkiej Brytanii i Francji z Niemcami stawała się coraz bardziej realna. Należy również wziąć pod uwagę czynnik japoński – trwające działania wojenne na Chałchin-Gole oraz trwające bez końca napięcia militarne z Tokio. ZSRR nie mógł pozwolić sobie na wojnę na dwóch frontach, na Wschodzie i na Zachodzie”.

Polsko-rosyjska „dyskusja historyczna”

14 maja tego roku Sejm przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w której „oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej”.

Posłowie obarczyli odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej poza hitlerowskimi Niemcami także ZSRR, co już wcześniej było przedmiotem polsko-rosyjskich sporów o historię. W przyjętej uchwale Sejm podkreśla, że do wybuchu tego konfliktu, będącego „największą i najbardziej brutalna wojna w historii ludzkości” przyczyniły się dwa reżimy.

Do jej wybuchu doprowadziły dwa reżimy totalitarne: nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki. Wyrazem ich mocarstwowych ambicji był podpisany 23 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow, na podstawie którego Europę Środkową i Wschodnią podzielono na strefy okupacyjne – głosi uchwała.

Wcześniej, 9 stycznia Sejm RP przyjął przez aklamację (bez głosowania) uchwałę, która miała związek z wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina na temat Polski i II wojny światowej.

Uchwała Sejmu została przyjęta w kontekście burzliwych reakcji wywołanych tym, co 19 grudnia 2019 roku na konferencji prasowej powiedział prezydent Rosji. Władimir Putin przypomniał wtedy, że Związek Radziecki był ostatnim państwem Europy, które podpisało z Niemcami układ o nieagresji, znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Prezydent zauważył też, że wojska radzieckie wkroczyły do Polski zgodnie z tymi ustaleniami, ale „po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi i nad tym, co działo się na terytorium Polski”.

W odpowiedzi na polską uchwałę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że prawda o rezultatach II wojny światowej została utrwalona przez Trybunał w Norymberdze, i jeśli izba niższa polskiego parlamentu wątpi w jego decyzje, to trzeba to zadeklarować. Jak powiedziała, „istnieje kwalifikacja dla tego rodzaju podejścia – jest to rewizja rezultatów II wojny światowej”.

My tu gadu, gadu, a lewaki się szykują...

Data: 23.08.2020 21:01

Autor: Borok

m.pch24.pl

Lewicowi ekstremiści trenują, aby walczyć z rzeczywistymi lub rzekomymi prawicowymi radykałami oraz policją – podaje portal dziennika „Die Welt”. Co ciekawe, skrajna lewica ma ćwiczyć nie tylko w Berlinie czy Poczdamie, ale także w „centrum anarchistycznym” Rozbrat w Poznaniu.

Posen, ciekawe czy mody z portalu na w. Też trenują? ;)

#polska #lgbterror #lpg

Odwołano łódzkiego kuratora oświaty. Wierzchowski kilka dni temu mówił o "wirusie LGBT".

Data: 23.08.2020 13:18

Autor: Borok

wpolityce.pl

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski został odwołany z funkcji przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Informację potwierdziła PAP rzecznik MEN Anna Ostrowska. Rzecznik poinformowała, że na początku ubiegłego tygodniu resort otrzymał wniosek od wojewody łódzkiego o odwołanie łódzkiego kuratora oświaty.

#lpg #lgbterror #polska #wydarzenia

Data: 23.08.2020 13:04

Autor: Felix_Felicis

W nocy z 23/24 sierpnia 1939 roku w Moskwie, po krótkich negocjacjach podpisany został pakt o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR tzw. Pakt Ribbentrop-Mołotow.

Nazwa paktu pochodziła od nazwisk, które nosili ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy (Joachim von Ribbentrop) i ZSRR (Wiaczesław Mołotow). Pakt zawierał tajny protokół dodatkowy dotyczący podziału ziem i stref wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. W jednym z punktów czytamy: „W razie terytorialnych i politycznych zmian na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.” Oprócz tego III Rzesza dała Kremlowi wolną rękę w odniesieniu do Finlandii, Łotwy, Estonii, rumuńskiej Besarabii.

Traktat umocnił pozycję III Rzeszy i ułatwił jej zaatakowanie Polski. Po agresji III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 r., Armia Czerwona 17 września 1939 r. zaatakowała od wschodu i zajęła ziemie polskie. Ostatecznego porozumienia co do podziału terytorium II Rzeczpospolitej obaj agresorzy dokonali na mocy Traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 r.

#historia #polska #niemcy #rosja #iiwojnaswiatowa

Atak Lewicy na łódzkiego kuratora oświaty

Data: 22.08.2020 21:47

Autor: Borok

info.wiara.pl

Trela odniósł się do wystąpienia Wierzchowskiego w czwartkowym programie "Rozmowy niedokończone" w TV Trwam, z którego fragmenty przytoczył za serwisem internetowym Rzeczypospolitej. Łódzki kurator mówił, że mamy do czynienia z "wirusem LGBT", który polega na "dehumanizacji społeczeństwa, dehumanizacji młodych ludzi i odebraniu im wartości". Dodał również, że "jedyną naczelną wartością jest pokazanie, że nie ma żadnych zasad i wartości".

Zdaniem Treli, właśnie tymi wypowiedziami Wierzchowski przekroczył wszelkie granice swobody wypowiedzi, w opinii posła Lewicy i tak zatarte za sprawą przedstawicieli rządzącej partii.

Łodzianie ratujcie swego kuratora…

wyborcy, pokażcie posłowi Trela gdzie jego miejsce…

#polska #wydarzenia #bekazlewactwa

Data: 22.08.2020 12:51

Autor: Felix_Felicis

22 sierpnia 1584 roku w Lublinie z powodu udaru mózgu lub zawału serca zmarł Jan Kochanowski – najwybitniejszy poeta renesansu polskiego, humanista. Najbardziej znane dzieła poety to: hymn Czego chcesz od nas Panie…, Pieśni, Psalmy, Fraszki, Treny na śmierć córki, Satyr, Zgoda, Odprawa posłów greckich (pierwsza polska tragedia renesansowa). Poeta został pochowany w Zwoleniu, w pobliżu którego leży Czarnolas.

#poezja #literatura #historia #polska

Mieszkańcy wywiesili billboardy z prawdą o tęczowej ideologii. Prezydent miasta grozi prokuraturą

Data: 22.08.2020 11:22

Autor: Borok

prawy.pl

Na białostockich ulicach pojawiły się billboardy, stanowiące odpowiedź na działania ruchu LGBT w Polsce. Przypominają one o prawdzie na temat tęczowej ideologii.

Na banerach znalazły się napisy, wśród nich wiele cytatów z Pisma Świętego. Na każdym bilbordzie jedno słowo jest w sześciokolorowe paski – symbol ruchu LGBT.

„Biada światu z powodu zgorszeń” (Mt 18,7) – czytamy. Słowo „zgorszeń” zostało wyróżnione w tęczowych barwach.

„Prawdy nie zasłonisz kłamstwem” (kłamstwem – na tęczowo),

„Miłość nie dopuszcza się bezwstydu” (1 Kor 13,5); (na tęczowo – bezwstydu),

„Dewiacje nie przejdą” (na tęczowo – dewiacje),

„Biada temu, co miasto na krwi przelanej buduje, a gród umacnia nieprawością” (Ha 2,12); (na tęczowo – nieprawością),

„ciało nie jest do rozpusty” (tęczowe słowo – rozpusty),

„zło dobrem zwyciężaj” (zło na tęczowo),

„Białystok przeciw zgorszeniom” (zgorszeniom na tęczowo)

„Wiara leczy frustrację” (frustrację – na tęczowo)

„Prawdy nie zasłonisz kłamstwem” (kłamstwem – na tęczowo)

„Dobro przeciw nienawiści” (nienawiści – na tęczowo)

Za akcją stoi „Milcząca Większość”. Jak czytamy, nie jest to inicjatywa ani partyjna, ani organizacyjna, lecz realizowana przez mieszkańców naszego miasta, zarówno zaangażowanych społecznie, jak i tych, którzy tego nie robią lub angażują się jedynie z rzadka”.

– Łączą nas nie struktury organizacyjne, lecz przekonanie, że jeśli nadal będziemy milczeć, to propagatorzy tej ideologii będą czuli przyzwolenie na bezkarne atakowanie wszystkiego, co nam jest drogie – napisali organizatorzy akcji.

Billboardy na ulicach Białegostoku to wyraz sprzeciwu wobec „coraz śmielszych działań tęczowego totalitaryzmu”.

– Prowokacyjne billboardy z Białegostoku i antykatolickie szyderstwa z Warszawy wymagają głosu sprzeciwu. Głosu dotychczas niesłyszanego – głosu tych, którzy na co dzień milczą, ale tak jak większość naszego społeczeństwa mają dość ciągłych prowokacji, bluźnierstw, szyderstw z wiary i polskości i nie mają najmniejszej ochoty oglądać w telewizji kolejnych histerii rozwydrzonej bananowej młodzieży – czytamy na Facebooku.

– Chcemy bronić naszej wiary i tradycji, bo tylko tam zawarte są prawdziwe wartości, prawdziwe dobro i prawdziwa miłość! – zadeklarowali pomysłodawcy akcji.

#wydarzenia #polska #Bialystok #bekazlewactwa

Rząd będzie karała po 10k jeśli rodzić nie puści do szkoły dziecka z obawy przed COVID

Data: 22.08.2020 10:36

Autor: PszenicznaAborcjonistkaElfa32

wprost.pl

Czyżby polski rząd przyjął szwedzki model walki i chciał wytworzyć "odporność stadną"?

Czyżby polski rząd przestał się już martwić seniorami, którzy mogą zarazić się od wnuczków, którzy zarażą się w szkole?

Czy dlatego minister Szumowski musiał odejść, że nie chciał się jako lekarz na to zgodzić?

#polska #bekazpisu #koronawirus #covid19 #sarscov2

Polska w najwyższym punkcie osiągnęła 2500m

Data: 22.08.2020 07:54

Autor: Borok

tatromaniak.pl

Zupełnie nowe światło na wysokość wielu tatrzańskich szczytów i przełęczy rzucają nowe wyniki badań.

Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart, we współpracy z wydawnictwem słowackim TatraPlan, opublikowali mapy turystyczne zawierające na nowo pomierzone wartości wysokości dla szczytów, przełęczy i stawów. Według zawartych w nich informacji mnóstwo danych wysokościowych zamieszczanych dotychczas na mapach powinno zostać poddanych korekcie.

#ciekawostki #polska #gory

W Polsce coraz bardziej naruszana jest konstytucyjna wolność sumienia i wyznania

Data: 21.08.2020 20:09

Autor: Borok

info.wiara.pl

"Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba aktów naruszania konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania. Stają się one coraz bardziej różnorodne i dotkliwe w stosunku do osób wierzących" – mówił Jan Wółkowski z Laboratorium Wolności Religgijnej. W warszawskim Domu Technika odbyła się konferencja prasowa promująca przypadający 22 sierpnia Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

22 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, ustanowiony w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji Laboratorium Wolności Religijnej, jako organizator tegorocznych obchodów Dnia, wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Stowarzyszeniem Polskich Mediów zorganizowały dziś konferencję prasową. W spotkaniu udział wzięli ks. dr Mariusz Boguszewski (PKwP), oraz ks. dr Tomasz Huzarek i Jan Wółkowski (Laboratorium Wolności Religijnej). Spotkanie prowadził red. Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów.

#religia #wiara #wolnosc #polska

Polska – centrum planowania działań przeciwko Białorusi?

Data: 21.08.2020 16:11

Autor: ziemianin

ndp.neon24.pl

#ukraina #wybory #pis #polska #wybory #bialorus #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #zamieszki #pozyteczniidioci

Nasz rząd próbuje zniszczyć Białoruś, w sposób którym zniszczył Ukrainę 6 lat temu.

Polska – centrum planowania działań przeciwko Białorusi?

Wybory prezydenckie na Białorusi to gorący temat w ciągu ostatniego tygodnia. Według całościowych wyników, które miejscowa Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła 14. sierpnia, urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 procent głosów, a jego główna oponentka Swiatłana Cichanouska – 10,1 procent głosów.

Politycy naszego kraju nie zgadzają się z takim wynikiem i stoją na stanowisku, że wybory na Białorusi trzeba powtórzyć. Z tego powodu nasz kraj w każdym możliwym razie kontynuuje eskalować napięcie związane z wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Przedstawiciele Polski przeznaczyli środki finansowe „wsparcia dla białoruskiej opozycji”. Te pieniądze pójdą na wynagrodzenie koordynatorom i prowokatorom, uczestnicom protestów przeciwko władze, na uzbrojenie tak zwanych protestujących, przewidują się również wydatki na agitację i media nasączone antybiałoruską propagandą TVPIS, TVN, POLSAT, blogera Stepana Putilo, czyli NEXTA. Eskalacja napięcia związana z sytuacją na Białorusi ze strony Polski w ostatnich dniach jest gigantyczna, trudno wręcz sobie wyobrazić, że może być jeszcze gorzej.

Tym razem nasz rząd poszedł nawet o krok dalej. Nasz kraj stał się korytarzem tranzytowym dla ukraińskich nacjonalistów. O tym powiedział były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Aleksiej Żurawko.

„Obecnie ukraińscy nacjonaliści, którzy mają odpowiednie doświadczenie w organizowaniu zamieszek we własnym kraju podczas obalenia ukraińskiej władzy w 2014 roku, jadą z Polski na Białoruś” – powiedział Aleksiej Żurawko.

Aby to potwierdzić, opublikował dokument Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, skierowany do generała majora Dublika szefa Departamentu Ochrony Państwowości. Dokument, którym dysponuje Aleksiej Żurawko, prezentuje raport ze współpracy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z ukraińskimi grupami neonazistowskimi, przerzuconymi na Białoruś.

W raporcie wskazano, że Kijów przerzuca ukraińskich radykałów na Białoruś, wykorzystując Polskę jako kraj tranzytowy. Według byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy, polskie władze nie tylko wiedzą o tym, również aktywnie angażują się we współpracę z różnymi ukraińskimi instytucjami.

Ustalono, że w nocy z 9 na 10 sierpnia trzy autobusy przekroczyły polsko-ukraińską granicę w Dołhobyczowie. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie chcieli wpuścić cudzoziemców na teren Polski z powodu epidemii koronawirusa. Ciekawe, że po czterech godzinach Ukraińscy przekroczyli granicę z Polską.

Agent SBU działający pod pseudonimem „Mudrik” ustalił, że lider grupy nacjonalistów skontaktował się z nieznajomą osobą. Niewykluczone, że to był Siergiej Korotkich, obywatel Białorusi, znany pod swoim pseudonimem „Bosman”. Obecnie Siergiej Korotkich rekrutuje nowych członków i szkoli “aktywistów” protestów na Białorusi.

Polscy politycy ponownie ingerują się w sprawy wewnętrzne innego państwa. Nasz rząd próbuje zniszczyć Białoruś, w sposób którym zniszczył Ukrainę 6 lat temu. Dla Ukraińców Ukraina jest dziś państwem w chaosie, słabym, ciągle odwróconym plecami do obywateli. To państwo, które nie potrafi zrozumieć własnego społeczeństwa.

Autor: Bartłomiej Winiarski

Data: 21.08.2020 13:40

Autor: Felix_Felicis

Wszyscy kojarzą króla Zygmunta Starego (1467-1548) z postacią jego drugiej żony, Bony Sforzy. Ale mało kto pamięta, że nie ona była jego ukochaną małżonką.

Projekt pierwszego ślubu Zygmunta powstał zapewne gdy nie był on jeszcze królem, tylko księciem głogowskim. Jego wybranką została córka bogatego węgierskiego magnata Stefana Zapolyi i księżniczki cieszyńsko-głogowskiej Jadwigi. Dziewczyna miała na imię Barbara (ok. 1495-1515) i była bardzo religijną, miłosierną i dobrą panną. Jednak gdy w 1506 roku Zygmunt wstąpił na tron, wydawało się, że temat małżeństwa nie wróci, jako że stanowiła zbyt mizerną partię dla monarchy.

Król jednak początkowo ociągał się z poszukiwaniem królowej, a gdy wreszcie doradcy zmusili go do rozejrzenia się, postawiono na opcję antyhabsburską. Król Węgier Władysław Jagiellończyk (starszy brat Zygmunta) zaaprobował oficjalnie Barbarę, siostrę przywódcy stronnictwa antyhabsburskiego, jako kandydatkę ze swojego kraju. Ślub i koronacja Barbary odbyły się 8 lutego 1512 roku, a choć panna nie miała szczególnych koligacji, wniosła imponujący posag.

Wiele wskazuje na to, że Zygmunt darzył żonę bardzo czułym uczuciem. Kiedy tylko mógł, zabierał ją na objazdy po kraju, gdy nie mógł – pisywał wzruszające listy. Podczas jednej z podróży, 15 marca 1513 roku w Poznaniu, przyszła na świat córka pary Jadwiga (przyszła elektorowa brandenburska). 1 lipca 1515 roku urodziła kolejne dziecko, Annę. Akurat wtedy Zygmunt nie mógł towarzyszyć żonie – uczestniczył w wielkim zjeździe monarchów w Wiedniu, który zaważył na przyszłych losach Czech i Węgier. Zasmucona nieobecnością męża, śmiercią ulubionej szwagierki (najmłodszej siostry Zygmunta, Elżbiety) i tym, że nie wydała na świat upragnionego następcy (choć mąż zapewniał listownie, że nie byłby bardziej zadowolony, gdyby narodził się syn) bardzo źle przechodziła okres połogu. Fizycznie było jeszcze gorzej – wciąż osłabiona, dostawała często ataków silnych boleści i drgawek. Zapewne doszło do zakażenia okołoporodowego lub pozostawienia części łożyska w ciele królowej. W każdym razie władczyni zmarła 2 października 1515 roku. Pozostawiła męża w nieutulonym żalu za łagodną i zgodną towarzyszką życia. Choć pilnie potrzebował nowej żony i następcy, przez rok nie chciał słyszeć o innej kobiecie. Aż wreszcie zdecydował się na ślub z Boną, która z charakteru była przeciwieństwem Barbary…

Źródło

#polska #historia #ciekawostki

Zachodnia masoneria destabilizuje Białoruś?

Data: 20.08.2020 22:56

Autor: malcolm

youtu.be

#bialorus #masoneria #polska #krajski

Stanisław Krajski opowiada o roli zachodniej masonerii w wydarzeniach na Białorusi. Przypomina, jak wyglądała "transformacja" w Polsce i jej kolonizowaniu przez globalne koncerny. Przypomina, że Białoruś jest państwem niezależnym, zarówno od UE, jak i od Rosji. Wskazuje, dlaczego państwo Białoruskie jest atrakcyjnym celem działań tajnych stowarzyszeń.

https://youtu.be/QwUlpIXp-t8

Kuba Strzyczkowski odwołany ze stanowiska dyrektora "Trójki"

Data: 20.08.2020 21:58

Autor: Borok

info.wiara.pl

Jakie są oficjalne powody odwołania dyrektora, który podjął się ratowania rozgłośni w chwili jej najgłębszego kryzysu?

Z informacji opublikowanych w komunikacie prasowym prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wynika, że powodem odwołania Strzyczkowskiego było "naruszenie regulaminu i procedur wewnętrznych Spółki oraz przekraczanie kompetencji i pełnomocnictw". Jak informuje serwis Press.pl, dziennikarz miał otrzymać propozycję pozostania w Polskim Radiu. Jak dotąd sam Strzyczkowski nie skomentował sprawy.

Nowym dyrektorem "Trójki" ma zostać Michał Narkiewicz-Jodko, który zachowuje stanowisko dyrektora Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Strzyczkowski przyjął funkcję dyrektora w chwili największego w historii kryzysu wizerunkowego rozgłośni, którego bezpośrednią przyczyną było ocenzurowanie Listy Przebojów poprzez zrzucenie z pierwszego miejsca piosenki Kazika Staszewskiego o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w dniach, gdy ze względu na pandemię nekropolie było zamknięte dla zwykłych Polaków. Jego zadaniem było wyprowadzenie rozgłośni z kryzysu, odbudowanie wiarygodności i zagwarantowanie niezależności politycznej. Był dyrektorem i naczelnym "Trójki" od maja, udało mu się namówić do powrotu wielu z dziennikarzy, którzy odeszli po aferze z cenzurą "Listy Przebojów".

#trojka #radio #wydarzenia #wiadomosci #polska

Data: 20.08.2020 16:33

Autor: reflex1

Podobno znaleziono pokłady złota pod wsią Mikołajowice na Dolnym Śląsku. Mowa o tonie czystego złota i 5 tys. ton kruszcu w rudzie złota. Informacje miało potwierdzić Ministerstwo Środowiska.

#zloto #polska

Nauka zdalna nie jest rozwiązaniem dobrym ani dla dzieci, ani dla nauczycieli

Data: 20.08.2020 16:32

Autor: Borok

niezalezna.pl

Cała Europa wraca do szkół, musimy podjąć tę próbę, bo nauka zdalna nie jest rozwiązaniem dobrym ani dla dzieci, ani dla nauczycieli – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że decyzja o tym, w jakim trybie dzieci będą się uczyły, będzie należała do dyrekcji szkół oraz sanepidu.

#polska #covid19 #pandemia #edukacja

Niewydolna ochrona ludności w wydaniu polskim

Data: 20.08.2020 13:37

Autor: VBN53

infosecurity24.pl

Co do stanu Obrony Cywilnej w Polsce od lat funkcjonuje konsensus, w zakresie tego, że system ten jest niewydolny i generalnie nieprzygotowany do żadnych realnych wyzwań dla bezpieczeństwa państwa. Szczególnie że, w znacznym stopniu, to co rzeczywiście pozostało z szeroko pojmowanej ochrony ludności i obrony cywilnej kraju pozostaje bezpośrednim spadkiem po innych warunkach oraz kwestiach strategicznych. Próbę oceny stanu systemu OC podjęto w raporcie Instrat: "Ochrona obywatelska: Edukacja na rzecz obywatelskiej rezyliencji". W dokumencie, wskazano też szereg zmian jakie należy wprowadzić, by system mógł działać efektywnie.

#polska #bezpieczenstwo #ratownictwo #wojsko #spoleczenstwo

Łukaszenka: Putin pomoże Białorusi uporać się z Polską (włącz napisy pl)

Data: 20.08.2020 13:34

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #bialorus #lukaszenka #polska #wielkabrytania #ambasador

Łukaszenka i Putin są przekonani, że Polska odgrywa istotną rolę w organizacji kolorowej rewolucji na Białorusi. W Polsce mieści się sztab główny protestów kierowany przez brytyjskiego ambasadora Jonathana Knotta. Medialną oprawę protestów obsługuje mieszkający w WARSZAWIE bloger, Sciapan Puciła Dla Polski ta gra może okazać się jednak bardzo ryzykowna. Rosja nie odpuści swoich wpływów i baz wojskowych na Białorusi.

Łukaszenka: Putin pomoże Białorusi uporać się z Polską (włącz napisy pl)

Wojna światów

Data: 19.08.2020 20:57

Autor: Harnas

vod.tvp.pl

Trzeciego lipca 1920 r. w Warszawie, w trakcie obrad Rady Obrony Państwa, dla jej uczestników było oczywiste, że najbliższe dni zadecydują o losie miasta i młodego państwa, które z wielkim trudem odzyskało niepodległość. Jak dramatyczna była sytuacja, świadczą decyzje o ewakuacji placówek dyplomatycznych i archiwów oraz pośpieszna ucieczka części przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak wyjechali. Warszawiacy szykowali się do obrony miasta, wzorem pospolitego ruszenia sprzed wieków odbywał się stutysięczny ochotniczy zaciąg. Dziewięćset tysięcy polskich żołnierzy – z czego połowa na froncie, miało się zmierzyć z prawie pięciomilionową Armią Czerwoną – z czego blisko milion na froncie polskim.

#polska #historia #komunizm #rosja #litwa #ukraina #bialorus

Data: 19.08.2020 18:39

Autor: FiligranowyGucio

Leszek Żebrowski_Fb

W związku ze stałym, nasilającym się promowaniem Jerzego Urbacha vel Urbana – tego "Goebbelsa stanu wojennego" na autorytet nie tylko medialny, przypominam swe nagranie o nim, zdjęte z YT natychmiast po tym, gdy się tam ukazało. Prawda boli?

Będzie tych promocji coraz więcej, nie ma się co łudzić. Człowiek aż tak szkaradny (moralnie) staje się wzorem, a przez pomijanie podstawowych informacji o nim i jego roli w PRL (jak również później), ma być traktowany jak wszyscy inni.

Może nawet z… podziwem?⬇️

https://www.dailymotion.com/video/x7o8gen

#fb #urban #leszekzebrowski #polska #goebbels #komunizm

Data: 19.08.2020 12:10

Autor: FiligranowyGucio

Tajemnica Wiary:Auta i Dolary_FB

Od jakiegoś czasu pojawiły się masowo bluzy i koszulki z wypisanymi datami różnych patriotycznych hasełek i nafaszerowanych propagandą boga, honoru i ojczyzny. Zabawne jest zawsze wytłuszczonym drukiem dumnie wypisany napis "PAMIĘTAMY". Zastanawia mnie dla czego "pamiętać chcą" wydarzenia historyczne które prawie zawsze są wyrwane z kontekstu i przeczą same sobie. Np. 1410 Bitwa pod Grunwaldem zwycięstwo nad wrogim krzyżackim państwem a mało kto odważy się by sięgnąć nieco głębiej w ten okres i dodać że było to tak naprawdę zwycięstwo antypapistów (sam Jagiełło który skutecznie udawał chrześcijanina, ponad 50 % Litwinów wyznających wiarę pogańską spora część polskich chorągwi która prosto mówiąc miała w dupie chrześcijaństwo które kojarzyło im się z płaceniem kasy biskupom i ingerencje obcych państw nie wspomnę o chorągwi braci z Czech pod dowództwem Jana Žižki który dowodził sporą armią husycką która już w tym czasie była traktowana przez Watykan i Papieża jako heretycy i antychrysci. Krótko mówiąc była to bitwa i to zwycięska tradycji słowiańskich z semicką tradycją chrześcijańską przez niektórych po dzień dzisiejszy dumnie zwaną "cywilizacją chrześcijańską" czyli Watykanem który rzecz jasna wspierał zakon Krzyżacki dając mu pełne prawo do grabienia, plądrowania i mordowania i imię nowej jedynej słusznej propagandy wyznaniowej jakim była religia katolicka.

Mam tego dużo więcej oto tylko niektóre te ciekawsze:

1772 – trawiona ciągłymi spiskami, zdradą i ”liberum veto” Rzeczpospolita padła ofiarą I. Rozbioru. Nie mniej interesy kleru i magnaterii nie zostały zagrożone.

 1. maja 1791 – po dziesięcioleciach bezhołowia, panoszenia się szlachty i kleru sejm Najjaśniejszej uchwalił nową konstytucję, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787) nowoczesną, spisaną na papierze ustawą zasadniczą.

Kuria rzymska i polski kler wpadła w panikę. Obawiano się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej i pozbawią kler wszelkich funkcji państwowych i zlikwidują jego przywileje, a także położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe etaty (co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie).

 1. lutego 1792 – przerażony papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej kolejnego rozbioru, kierując brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazywał ją ”heroiną stulecia” i sławi jej podboje. Wśród nich wymienił I. Rozbiór Polski.

Grzegorz XVI powstańców Powstania Listopadowego nazwał warchołami, wichrzycielami i buntownikami i ekskomunikował ich, a klerowi polskiemu nakazał, by przekonywał Polaków, że władza cara pochodzi od Boga i należy ją uznawać. Księża zaczynają denuncjować co bardziej rewolucyjnych Polaków zaborcom.

Katarzyna II zareagowała niezwłocznie wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 zebrali się w Petersburgu (!) i wkrótce ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3-go maja oraz wzywają Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrują datą 14 maja i ogłaszają w Targowicy na Ukrainie.

Siedmiu biskupów i Prymas należy do „Targowicy” (w proteście przeciw Konstytucji 3-go Maja). Prymas Michał Jerzy Poniatowski, bp. Chełmski Wojciech Skarszewski, bp. Żmudzki Jan Stefan Giedroyć, bp. Poznański Antoni Onufry Okęcki, bp. Łucki Adam Naruszewicz, bp. Wileński Ignacy Jakub Massalski, bp. Inflancki Józef Kossakowski, bp. Przemyski Michał Sierakowski.

O takich kreaturach jak Szczęsny Potocki, Xawery Branicki, czy Seweryn Rzewuski lepiej nie wspominać! A całej tej bandzie błogosławi i życzy powodzenia na tzw. Konfederacji Obojga Narodów – Targowiczan Litwy i Polski, papież Pius VI. W kościołach warszawskich czytano list pasterski biskupa Okęckiego z 2. września 1792, w którym wzywał do modłów ”ażeby Bóg błogosławił pracom konfederacji generalnej dla dobra ojczyzny podjętym”.

Podczas insurekcji kościuszkowskiej dnia 9 maja 1794 wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców.

Powstańcy Kościuszki okazali swoją dojrzałość i patriotyzm, gdyż powiesili na szubienicy tylko biskupa Kossakowskiego oraz biskupa Massalskiego, a prymas Poniatowski zażył truciznę w cieniu budowanej dla niego szubienicy. Wszyscy trzej byli płatnymi kolaborantami cara Rosji (znaleziono u nich pokwitowania za pieniądze od carskich agentów). Podczas Powstania Styczniowego, na wschodnich kresach zniewolonej Polski, powstańcy powiesili kilkudziesięciu księży katolickich, którzy zdradzili ich carskiej „ochranie”.

Prymas Jan Paweł Woronicz koronował na króla Polski cara Mikołaja!

Przez cały okres rozbiorów zarówno zwykli księża jak i hierarchowie regularnie kolaborowali z zaborcami denuncjując nieposłusznych ich interesom mieszczan i chłopstwo. Wielu podobnie jak Kościuszko uszło za granicę lub zostało wywiezionych na Sybir.

W latach 1881 – 1885 Watykan zawarł konkordaty z trzema zaborcami Polski: Austrią, Rosją i Prusami. Stały się one dla Polaków pod zaborami ponurą zasadą trójlojalności, co stawiało naszych rodaków w tragicznej sytuacji. W zależności od zaboru, Polacy musieli być wierni i posłuszni swoim panującym, nie wyłączając tu służby w ich armiach i strzelania do siebie.

Zadziwia zgodność negatywnej polityki kolejnych papieży wobec Polski. Papież Leon XIII (1878 – 1903) ściskając i błogosławiąc Wilhelma II (1888 – 1918) ślubował mu dozgonną wierność w imieniu katolików. Osobną encykliką zobowiązał biskupów do wierności wszystkim zaborcom w zależności od właściwości miejscowej.

Wezwania Leona XIII do umierania w interesie zaborców Polski: Niemiec i Austrii, ponowił papież Pius X (1903 – 1914) encykliką z 3 grudnia 1905. Powtórzył on za swoim poprzednikiem, że ”poddanych obowiązuje cześć i wierność swoim książętom tak, jak Bogu”.

Po wybuchu I wojny światowej, Watykan absolutnie nie był zainteresowany odrodzeniem niepodległej Polski w jej historycznych granicach. W obozie państw centralnych istniały dwa projekty odnoszące się do sprawy Polski. Watykan popierał koncepcję austriacką, mówiącą o połączeniu Galicji i ziem zaboru rosyjskiego w odrębne królestwo, pod berłem Habsburgów. Ponieważ wojna, (wbrew pobożnym życzeniom papieża), przyniosła klęskę Austro – Węgrom, wówczas Stolica Apostolska zaczęła popierać zamiary niemieckie, optujące za utworzeniem państwa polskiego, powiązanego bardzo ściśle z niemiecką monarchią, ale ograniczonego do obszarów byłego zaboru rosyjskiego, a więc zgodnie z niemieckimi planami tzw. Królestwa Polskiego. Watykan kierował do narodu polskiego będącego pod zaborami apele o dochowanie wierności i posłuszeństwa ”prawowitej władzy”, propagując przy tym zasadę trójlojalizmu, czyli bezwzględną uległość wobec zaborców.

Sytuacja militarno – polityczna w Europie wskazywała, iż niepodległość Polski to kwestia czasu. Aktem z 5 listopada 1916 zostało utworzone z części ziem byłego zaboru rosyjskiego kadłubowe Królestwo Polskie, ściśle związane z cesarstwem niemieckim. Utworzono Tymczasową Radę Stanu, przekształconą następnie w Radę Regencyjną, która w istocie swej była narzędziem w rękach niemieckich. Abp. Aleksander Kakowski znany z lojalności wobec rosyjskiego zaborcy, dla ”dobra” Polski łaskawie przyjął urząd Regenta, w roli którego wykazał się jako gorący zwolennik Niemiec.

Nie można nie zauważyć uzależnienia Rady Regencyjnej od papieża Benedykta XV, skoro uznała ona za ”najpierwszy i najświętszy obowiązek” zapewnić go o lojalności i uległości. Słowa pełne pokory i poddaństwa zawarte zostały w liście Rady Regencyjnej do papieża w dniu 29 października 1917. Papież docenił zasługi Kakowskiego dla polityki Watykanu. Orędziem z 15 października 1918 poinformował go, że na najbliższym konsystorzu otrzyma kardynalską purpurę, co miało być ”nowym węzłem, który jeszcze ściślej złączy Polskę ze Stolicą św. Piotra”.

Po 125 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Stolica Apostolska darząc szczerą nienawiścią Józefa Piłsudskiego, znacznie później niż państwa zachodnie uznała ”de iure” odrodzoną Polskę, a mianowicie dopiero 30 marca 1919 roku.

Jeszcze bohaterska Warszawa broniła się, a już 13 września 1939, biskup śląski, Stanisław Adamski, wydał do swoich parafian odezwę w języku niemieckim: ”Mili chrześcijanie! Współpracujcie uczciwie z władzami niemieckimi. Dopilnujcie jak dobrzy chrześcijanie i obywatele wszystkich ustaw i rozporządzeń niemieckich władz wojskowych i cywilnych. Zajmijcie się spokojnie waszą pracą domową. Ufajcie bezwzględnie organom mianowanym w waszej gminie przez władze niemieckie”. Aby Niemcy docenili jego gorliwość, Adamski zniósł liturgię, kazania oraz śpiewy w języku polskim. Nawoływał też do podpisywania volkslisty.

Podobną postawę przyjął biskup ordynariusz kielecki, Czesław Kaczmarek. ”Wzywam was, — nawoływał wiernych — abyście okazali się posłuszni względem władz administracyjnych we wszystkim, co się nie sprzeciwia sumieniu katolickiemu”. Jak twierdził, postępował zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej.

Sandomierski biskup, Jan Lorek nie tylko nawoływał do posłuszeństwa wobec okupanta, ale apelował do wiernych, aby zgłaszali się na roboty do Rzeszy.

Siedlecki hierarcha, biskup Czesław Sokołowski zawieszał w czynnościach kapłańskich tych księży, którzy w jego ocenie mało z siebie dawali w służbie okupantowi.

Ksiądz Kruszyński, administrator diecezji lubelskiej, ogłosił w tekst, wzywając do walki ze Związkiem Radzieckim. Dla niego motywacją było ”stanowisko Stolicy Apostolskiej” oraz encyklika Piusa XI ”O walce przeciwko komunizmowi”.

Poparcie Piusa XII dla hitlerowskiej napaści na Polskę znalazło swój wyraz w encyklice z 20 października 1939 r. Papież uznał, ją za ”walkę interesów o sprawiedliwy podział bogactw, którymi Bóg obdarzył ludzkość”.

Jak instrumentalnie traktował papież Pius XII posłannictwo Kościoła świadczy o tym wypowiedź Hitlera do najbliższych współpracowników z października 1940: ”Polakom nie będzie wolno podnieść się na wyższy poziom, ponieważ staliby się natychmiast komunistami. Dlatego jest rzeczą zupełnie właściwą, ażeby Polska zachowała swój katolicyzm. Księża powinni trzymać Polaków w głupocie i ciemnocie, co zupełnie odpowiada naszym interesom”.

Przyszłość pokazała, że Hitler nie mylił się… 30 września 1939 Pius XII przyjął na audiencji przedstawicieli polonii włoskiej, proszących chociaż o moralne wsparcie Polski. Papież odpowiedział im w języku niemieckim: ”Nie mówię wam, żebyście osuszyli łzy. Polska nie chce umierać. I tak jak kwiaty waszej ziemi, które oczekują pod grubą warstwą śniegu delikatnego powiewu wiosennego, tak samo wy powinniście czekać godziny niebieskiego pocieszenia”. Aż tyle miał do powiedzenia polskiej delegacji Pius XII.

Prymas Polski, kardynał August Hlond (1881-1948) był jednym z pierwszych, którzy uciekli z kraju po napaści Hitlera. 14 września 1939 przekroczył granicę polsko-rumuńską, a następnie po trzech dniach wyjechał do Rzymu. Jego dezercję usprawiedliwia się rzekomym zamiarem przedstawienia Piusowi XII tragedii ludności polskiej (skąd miałby o niej wiedzieć po zaledwie dwóch tygodniach okupacji tego nie wie nikt). Kard. Augustowi Hlondowi rzucano w twarz oskarżenia o hołdowanie hitleryzmowi oraz kolaborację z okupantem. Ale bodaj najpoważniejszym, był zarzut, że hojne dary chicagowskich Polaków w postaci złota, pieniędzy i kosztowności złożone na ręce Kościoła tuż przed wybuchem wojny, zostały „przeszachrowane” do Niemiec. Hlond zapewniał, że wszystkie dary osobiście przekazał do warszawskiej centrali Funduszu Obrony Narodowej..

Dzisiaj zakłamuje się rolę Watykanu i najwyższej hierarchii Kościoła w Polsce w okresie poprzedzającym uzyskanie niepodległości. Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski, potem paktowali ze wszystkimi zaborcami tylko nie z Polską, a dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby ”ich zasługi dla Polski” nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to udaje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów.

Znalazł w Internecie niewiernypies

~zdrajcy w sutannach

Ogrom zdrady był tak wielki,że Kościuszko po zapoznaniu się z dokumentami z Ambasady Rosyjskiej kazał część dokumentów utajnić. Z rosjanami kolaborowali duchowni KK ,magnateria ,szlachta .Komentator usiłuje wybielić szlachtę od odpowiedzialności za upadek I RP ,ale to ona wraz z magnaterją doprowadziła do upadku państwa Polskiego. Obecnie potomkowie tej dawnej warstwy społecznej ponownie dorwali się do władzy .Efekty ich 25 letnich rządow już widać .

My zamiast pilnować pomorza zachodniego to spełniając zachcianki kościoła poszliśmy walczyć o Wiedeń z Turkami z którymi mieliśmy zawarty pokój , ale kościół uważał , że z muzułmaninem to nie traktat , za co z wdzięczności za parę lat Austria z poparciem kościoła brała udział w zaborach . w Sejmie posłami byli prawie sami biskupi którzy pilnowali spraw Watykanu a nie Polskich zresztą tak jak dziś , dostawali za swe zasługi pieniądze i ordery z Domu Niemieckiego , a potem byli chowani na Wawelu , tacy wielcy Polacy , litości , naród przed szkodą , po szkodzie , cały czas głupi i oszukiwany

nie zapominajmy o św. stanisławie tzw. tfu patronie Polski, na którym został wykonany prawomocny wyrok królewski kary śmierci za kolaborację i zdradę narodu Polskiego ( Bolesław Śmiały).

Andrzej Olszowski biskup chełmiński od 1661 , 1674-1677 – prymas Polski, senator, podkanclerzy koronny. Prymasem został w zamian za poparcie na elekcji Jana Sobieskiego i tak przez dwa lata ociągał się z oddaniem urzędu z którego miał duże zyski. Szkodnik, nepota, łapówkarz – opłacany przez Francuzów , Austriaków, Prusaków, Rosjan. Zaatakowany na sejmie przez kanclerza litewskiego przyznał się do wzięcia łapówki od Rosji.

Hieronim Radziejowski Ojciec Michała Radziejowskiego. Katolicki zdrajca i intrygant, sprowadził na Polskę potop szwedzki. Był współautorem planów potopu szwedzkiego. W czasie najazdu szwedzkiego był doradcą Karola Gustawa i jego dowódców. Współautor wymierzonego przeciw Polsce sojuszu pomiędzy Szwecją, Kozaczyzną i Siedmiogrodem

Michał Radziejewski książe biskup warminski, od 1667r., arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1687-1705,senator, kardynał.Łapówkarz- arcyzdrajca, rządny władzy. Jako interreks ogołocił skarbiec Polski Trzykrotnie sprzedał koronę Polski i Litwy ( jako prymas i interrkes). Wciągnął Augusta II

( za łapówkę od Jana Reinholda Patkula) w 21 -letnią wojnę ze Szwecja która zrujnowała Polskę a z Rosji uczyniła potęgę i dało to wstęp do rozbiorów. Spiskował z Szwedami, Rosjanami, Sasami, Prusakami którzy u schyłku jego życia oprócz zagarnięcia jego majątku ograbili kilka razy całą Polskę.

Krzysztof Białłozor Kanonik wileński, zwany krwawym księdzem.

Jeden z przywódców szlachty w wojnie domowej na Litwie przeciwko Sapiehom. Za jego namową Król zastąpił wojska litewskie wojskiem saskim ( Niemcy wyznania luterańskiego), i doprowadziło Litwę do ruiny, co skwapliwie wykorzystał August II i wprowadził wojsko saskie do całego kraju aby przerzucić koszty utrzymania wojska na Polaków. Skończyło się to konfederacją tarnogrodzką, wojną domową, wezwaniem Rosji na rozjemcę i Sejmem Niemym pod rosyjskimi bagnetami.

Stanisław Szembek Biskup pomocniczy krakowski od 1690 roku, biskup kujawski od 1700r. Prymas Polski w latach 1706-1721. Senator. W roku 1667 poparł bezprawną elekcje Augusta II i wziął za to dużą zapłatę i awanse oraz służył mu pomimo ze ten przekształcił Polskę w pole bitewne a Szwedzi, Rosjanie i Sasi grabili kraj bardziej niż podczas potopu. Z polecenia cara Piotr I ogłosił bezkrólewie i sprawował władzę w części okupowanej przez Rosjan.

Jan Szembek Brat biskupa St. Szembka

Też agent rosyjski , w roku1703 był podkanclerzym , a następnie kanclerzem wielkim koronnym. Dzięki sprytowi i zapobiegliwości zdobył ogromny majątek, wpływami swymi ogarnął całą koronę. Począł frondować przeciw dworowi i wysługiwać się Moskwie. Jako płatne narzędzie cara Piotra I Romanowa odegrał w dziejach Polski rolę fatalną.

Krzysztof Antoni Szembek Biskup inflancki od 1710, biskup poznański od roku 1717,kujawski w roku 1719, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski w latach 1739-1748. Senator. Stryjeczny brat kanclerza Jana i prymasa Stanisława i ich protegowany. Fanatyk religijny, jako proboszcz próbował nawracać Żydów. Odegrał role w „tumulusie toruńskim” a Polacy zyskali opinie barbarzyńców i fanatyków religijnych która trwa do dnia dzisiejszego.

Polacy jednak postanowili się rozprawić z ludźmi, którzy doprowadzili do upadku ojczyzny. Na szubienicy zawisły takie postacie jak: Piotr Ożarowski, Józef Zabiełło czy Józef Ankwicz.

Wracając do początkowego mojego wątku związanego z tym nieszczęsnym, pretensjonalnym i agresywnym " PAMIĘTAMY" to w pierwszym odruchu chciałbym wypuścić serię podkoszulek z powyższymi faktami z historii również opatrzyć napisem "PAMIĘTAMY" parzy i przeszkadza mi w tym działaniu jeden fakt że było by to to samo narzędzie wynikające z bezradności który stosuje strona ślepo hołdująca bogowi, honorowi i ojczyźnie. Dla tego przyszła mi do głowy nowa seria podkoszulek z innego poziomu z napisem : " ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ"

#kk #chrzescijanstwo #fb #polska #watykan #niepodleglosc

Nergal znowu obraził katolików. Tym razem sprofanował wizerunek Maryi

Data: 19.08.2020 08:49

Autor: Borok

m.pch24.pl

Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie znieważenia uczuć religijnych. Chodzi o zdjęcie zamieszczone przez Adama Darskiego „Nergala” w mediach społecznościowych, na którym widać jak lider satanistycznego zespołu Behemoth depcze obraz Matki Boskiej.

#religia #wiara #polska

Data: 19.08.2020 07:47

Autor: FiligranowyGucio

Będzie was PiS…

Państwo polskie kupowało testy od firmy Argenta za 209 złotych. Argenta kupowała je w Turcji za 34 złote (!). Firmę założył kolega ministra Szumowskiego z Zakonu Maltańskiego. Tomasz Zdziebkowski, założyciel Argenty, udzielał się w Akademickim Klubie Obywatelskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie jest członkiem zarządu. To organizacja sympatyzująca m.in. z Antonim Macierewiczem. Członkowie AKO startowali także z list PiS do parlamentu

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-onet-polski-rzad-przeplacal-za-testy-na-koronawirusa-z-turcj,nId,4521809

#polska #ciekawostki #koronawirus #walek #argenta #pis #ciekawostki

Data: 18.08.2020 20:57

Autor: Negan

Łukaszenka rozstawił armię na granicy z Polską i Litwą. Może Putin chce go wykorzystać do proxy war. Rosja Polski nie zaatakuje, ani nie wspomoże Białorusi. To by oznaczało dla Rosji wojnę z NATO. Putin zadowoli się zabezpieczeniem bramy smoleńskiej. Nie wiem czy Łukaszenka jest głupi, robi propagandę czy też Putin coś mu obiecał, ale jeśli Białoruś zaatakowałaby Polskę, ta by spaliła Białoruś do gołej ziemi bez udziału NATO.

Mamy blisko 3x więcej każdego typu sprzętu, jak czołgi, samoloty, artyleria, wojska rakietowe. Zawsze bawiły mnie porównania liczbowe na rankingach, bo liczy się jeszcze to, że polska armia to XXI wiek, a białoruska to lata 70-80 XX wieku.

My się przygotowujemy do wojny precyzyjnej-wymiany informacji, a oni dalej mają pobór.

#polska #bialorus #wojna

Gminy pominięte za brak zgody na "ideolo" ze wsparciem MS

Data: 18.08.2020 19:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski przekazali dziś (18 sierpnia br.) radnym Tuchowa symboliczny czek na dotację z Funduszu Sprawiedliwości dla OSP Tuchów na zakup sprzętu ratującego życie i zdrowie w wysokości 250 tys. złotych. To wsparcie dla gminy, której wniosek o środki unijne został odrzucony przez Komisję Europejską z racji ogłoszenia przez radę miejską Tuchowa w maju tego roku rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii LGBT w gminie.

#ue #lgtb #polityka #polska #gospodarkapolska

BT-1000 prototypowa bombotorpeda III Rzeszy

Data: 18.08.2020 16:49

Autor: VBN53

wiekdwudziesty.pl

W zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni znajduje się niezwykły eksponat z okresu II wojny światowej. W grudniu 2017 roku zaprezentowano zrekonstruowaną niemiecką bombotorpedę BT-1000. Pod koniec 2016 roku w lesie w Babich Dołach odnaleziono głowicę BT-1000 i poddano ją renowacji oraz dołączono silnik znajdujący się już wcześniej na stanie muzeum.

#polska #gdynia #muzeum #iiwojnaswiatowa #militaria #bron #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki

Zamiast podwyżek - dymisja Budki?

Data: 18.08.2020 10:31

Autor: Borok

niezalezna.pl

Opozycja też się sypie, to osobny rozdział…

– Konieczne są nowe wybory całego kierownictwa i kolegium klubu. Od czterech miesięcy nie spotkało się prezydium klubu. Klub jest źle prowadzony, nie ma pomysłu, planu, strategicznych rozwiązań. (…) Nie ma innego wyjścia dla Koalicji Obywatelskiej niż natychmiastowa dymisja szefa klubu Borysa Budki – ocenił poseł KO Tomasz Zimoch. Wyraził też żal, że Budka w sytuacji, która wywiązała się po głosowaniu nad zmianami podwyższającymi wynagrodzenia, nie przeprosił.

Klasyk w po, statek tonie, szczury zaczynają snuć plany reorganizacji

#polska #polityka #po

Tęczowi chcą agresji. Aktywista LGBT: Czas na delikatną walkę się skończył

Data: 18.08.2020 07:33

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Podczas niedzielnej manifestacji środowisk LGBT w Warszawie jeden z aktywistów udzielił Onetowi wywiadu, w którym zapowiedział kolejne happeningi, polegające na zawieszaniu tęczowych flag. Dodał też, że czas na delikatną walkę się skończył. – To jest frustracja pobudzana modą z Zachodu – mówi „Codziennej” prof. Kazimierz Kik z UJK w Kielcach. Prowokacje środowisk LGBT to nie wszystko. Tomasz Lis ogłosił bohatera okładki zarządzanego przez siebie „Newsweeka” – Jerzego Urbana – tytułem „ulubieńca młodych”.

#lgtb #polska #lewactwo

Fundacja Viva do delegalizacji? Powstała petycja w tej sprawie!

Data: 18.08.2020 07:21

Autor: Starszyoborowy

swiatrolnika.info

Skrajnie prozwierzęca Fundacja Viva nie ma dobrej passy. Najpierw jej prezes ogłosił upadłość konsumencką, potem wywołali międzynarodowy skandal, a teraz społeczeństwo chce ich… delegalizacji. Powstała w tej sprawie internetowa petycja do premiera Mateusza Morawieckiego. Autorzy przekonują, że Fundacji tak naprawdę nie chodzi o dobro zwierząt, a po prostu o zysk. Wskazują na szereg nieprawidłowości związanych z organizacją i dziwnie wysokie zyski dzięki darowiznom samorządów.

#fundacja #polska #zwierzeta

Belka. Fachowiec wąskiej specjalizacji

Data: 18.08.2020 07:07

Autor: ChopinHeuer2137

msn.com

 • Rozmawiamy także o tym, że na to "bulwersujące zachowanie" politycy opozycji nie zareagowali nawet słowem – odbił piłeczkę Kowalski.

– No ale właśnie przyszła refleksja i stanowisko jest już w Senacie – odparł Belka.

– Panie premierze, nie wierzę, że nie widzi pan, że ta refleksja przyszła spóźniona o co najmniej trzy dni – Kowalski ledwo powstrzymywał się od śmiechu.

– Tyle że ja nie zajmuję się krytykowaniem opozycji, tylko Prawa i Sprawiedliwości – oświadczył z godnością Belka, ucinając dyskusję na niewygodny temat.

#polska #polityka

Afera z odzyskiwaniem VAT "sięga szczytów władzy"

Data: 17.08.2020 20:01

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Prokuratura Krajowa zażądała listy wszystkich osób, które odzyskiwały VAT za zakupy, wyjeżdżając za granicę,

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” na liście są prokuratorzy, ministrowie, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, CBA. Urzędnicy i funkcjonariusze służb wywozili sprzęt za granicę i żądali zwrotu VAT, ale… przywozili też samochody jako mienie przesiedleńcze. Prokuratura Krajowa zażądała od skarbówki listy wszystkich delegowanych, którzy kiedykolwiek wystąpili o zwrot VAT.

#polska #podatki #afera #vat #oszustwo

Data: 17.08.2020 19:54

Autor: Starszyoborowy

17 sierpnia 1920 roku w Zadwórzu, 33 km od Lwowa, 330 polskich obrońców Lwowa dowodzonych przez kapitana Bolesława Zajączkowskiego stoczyło heroiczną bitwę z 10-krotnie liczniejszymi bolszewikami.

W nierównej walce poległo 318 polskich żołnierzy. Większość poddających się została rozsiekana przez Kozaków. Dowódca, kpt. Zajączkowski, popełnił samobójstwo, wraz z resztą ocalałych oficerów.

Bohaterska obrona Zadwórza przeszła do historii jako „Polskie Termopile”.

#polska #historia #rosja #wojna

26 największych miast przedrozbiorowej Polski

Data: 17.08.2020 15:28

Autor: Felix_Felicis

historia.org.pl

Największym miastem Polski u schyłku XVIII w. była Warszawa. Następne w kolejności były Gdańsk, Lwów i Kraków. Jednak do największych miast przedrozbiorowej Polski należały także Brody, Elbląg, Leszno, Rawicz, Gniezno oraz Kalisz.

#polska #historia

Data: 17.08.2020 15:19

Autor: Felix_Felicis

Barbara Radziwiłłówna bardzo krótko była królową Polski. Po potajemnym ślubie z Zygmuntem Augustem w 1547 roku aż 3 lata trwała batalia o jej koronację. 7 grudnia 1550 roku doszło do wyczekanej uroczystości, ale Barbarę już od dawna toczyła choroba i był to ostatni moment jej życia, gdy była w stanie podołać długiej ceremonii.

Już w końcówce grudnia 1550 roku z ciała królowej wypływała cuchnąca nie do zniesienia ropa. Brat stryjeczny Mikołaj „Czarny” Radziwiłł pisał o kuzynce „wychudła tak, że jedno kości ostali i ciała znać mało”. 23 lutego 1551 roku lekarze już spodziewali się, że Barbara zaraz umrze, „gniją bowiem wszystkie wewnętrzne organy, a zwłaszcza płciowe, zbyt obrzydliwi by opowiedzieć”. Dwa tygodnie później medyk Bernard Pohibel pisał, że w królowej „więcej do śmierci niż do życia”. Lekarze orzekli, że królowa ma „guz w żywocie” (zapewne zaawansowany rak narządów rodnych), wobec czego byli bezradni.

Król chwytał się wszelkich sposobów, by ratować żonę. Szukał pomocy alchemików, Mikołajowi „Czarnemu” kazał podesłać trzy litewskie baby, by odczyniły chorobę (co ten zrobił, choć skomentował, że oznacza to beznadziejny stan kuzynki). Zygmunt August zresztą korespondował intensywnie z rodziną żony, dzieląc się z nimi przekonaniem, że jego matka Bona otruła Barbarę. Otoczenie jednak plotkowało, że królową zżera syfilis.

Na przełomie marca i kwietnia król zaczął mieć nadzieję – wewnętrzny wrzód pękł, z nóg żony częściowo zeszła opuchlizna, a ona sama poczuła się lepiej. Z dzisiejszego punktu widzenia wygląda jednak, że była to chwilowa remisja nowotworu, który miał już przerzuty. W tym okresie jednak Bona zdążyła wyciągnąć rękę do pojednania i uzyskać zgodę z umierającą.

Barbara do końca dbała o swój wygląd, malując twarz, jednak – jak pisał 10 kwietnia urzędnik Stanisław Bojanowski „Gniją jej części rodne, nogi ma opchnięte, natomiast pozostała część jest ciała wysuszona jak gąbka. Pije i pożera jak wielbłąd, lecz wszystko, co zje, zrzuca górą i dołem. W sumie nie ma nikogo, kto wierzyłby, że ona może przeżyć”.

Królowa zmarła 8 maja 1551 roku, podobno w ramionach męża, którego pozostawiła pogrążonego w rozpaczy.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #polska

Źródło

„Wyrzućmy konwencję gender z Polski!”. Dołącz do protestu!

Data: 17.08.2020 08:10

Autor: Borok

m.pch24.pl

Akcję społeczną na rzecz wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej prowadzimy już drugi rok, mobilizując opinię publiczną do sprzeciwu wobec tego traktatu. Uznaliśmy za nasz obowiązek powiedzieć Polakom prawdę o zapisach tej szkodliwej konwencji: o jej podłożu ideowym zaczerpniętym z postulatów radykalnego nurtu feministycznego, o jej preambule i artykułach, w których przemyca się do polskiego porządku prawnego kategorię płci społeczno-kulturowej, która neutralizuje, jeśli nie neguje (sic!), płeć biologiczną jako główny wektor egzekwowania prawa w sprawach dotyczących przemocy domowej – mówi dr Paweł Momro, koordynator akcji „Wyrzućmy konwencję gender z Polski!”.

#lpg #lgbt #polska