#ElonMusk Muzyka wprost do chipa w mózgu

Data: 24.07.2020 00:15

Autor: ziemianin

twitter.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #cyborgi #Elon Musk #Neuralink #sztucznainteligencja

Elon Musk, właściciel między innymi firmy Neuralink zapowiada, że poprzez opracowywany przez nią interfejs mózg-komputer posłuchamy muzyki i będziemy sterować hormonami. Co jeszcze? Dowiemy się 28 sierpnia

#ElonMusk Muzyka wprost do chipa w mózgu

Od momentu powstania Neuralink tylko raz przedstawił oficjalnie to, nad czym pracują zatrudnieni tam naukowcy. W 2019 roku Musk uchylił rąbka tajemnicy. Stwierdził, że firma pracuje nad urządzeniem, które zapewni bezpośrednie połączenie między komputerem a chipem umieszczonym w mózgu i z pomocą robota chirurgicznego wszczepia do mózgu myszy i małp pajęczynę przewodów, podłączonych do zewnętrznego komputera. System został opisany w artykule naukowym Neuralink. Według informacji wszczepianie systemu do ludzkiego mózgu Neuralink miał rozpocząć w 2020 roku, a proces zakładania chipa będzie podobny do operacji laserowej oka. Ostatecznie łączność ma odbywać się bezprzewodowo (nad takim rozwiązaniem – czytaniem ludzkich myśli za pomocą zewnętrznego urządzenia pracuje m.in. Facebook wraz z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco).

Niedawno na swoim profilu Twitter Musk puścił nieco więcej farby. Wdając się w dyskusję z internautami ujawnił, że interfejs pozwoli użytkownikom na strumieniowe przesyłanie muzyki bezpośrednio do ich mózgu. To nie wszystko. Stwierdził, że Neuralink „może pomóc kontrolować poziom hormonów i wykorzystywać je na naszą korzyść (ulepszone zdolności i rozumowanie, złagodzenie lęku itp.)”. Już wcześniej twierdził, że może on pomóc w leczeniu uzależnień i depresji.

Współzałożony przez Muska, właściciela Tesli i SpaceX oraz kierowany przez Jareda Birchalla Neuralink ma siedzibę w San Francisco i prowadzi badania we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Davis. Celem firmy jest wykorzystanie swojej technologii, aby pomóc złagodzić skutki zaburzeń neurologicznych u pacjentów z poważnym wpływem na mobilność i inne codzienne funkcjonowanie. Ostatecznym celem byłoby leczenie różnych poważnych zaburzeń mózgu, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, chociaż ostatecznie ambicją Muska jest osiągnięcie symbiozy ze sztuczną inteligencją. Musk uważa, że niekontrolowana, nieuregulowana zaawansowana ogólna sztuczna inteligencja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości, a Neuralink ma być środkiem ochrony przed tym zagrożeniem.

Wiadomo, że firma chce wykorzystać swoją technologię do zasadniczo „ulepszenia” ludzi, aby mogli wchodzić w interakcje z urządzeniami komputerowymi działającymi z prędkością myśli.

Musk kapie zdawkowymi informacjami, bo zdecydował o kolejnej oficjalnej prezentacji, wzorem ubiegłorocznej, 90-minutowej konferencji prasowej z udziałem jego i pracowników Neuralink. Nastąpi to 28 sierpnia.

Elon Musk ujawnił szczegóły budowy interfejsu mózg-komputer od NeuraLink

Data: 17.07.2019 13:03

Autor: ziemianin

geekweek.pl

#codziennaprasowka #wiadomosci #technologia #elonmusk #NeuraLink #internet #ciekawostki

Elon Musk ujawnił szczegóły budowy interfejsu mózg-komputer od NeuraLink

Na zdjęciu robot, który precyzyjnie umieszcza elektrody w czaszce i mózgu człowieka/szczura.

Minionej nocy odbyła się pierwsza konferencja firmy NeuraLink. Jej naukowcy od kilku lat intensywnie pracują nad budową urządzenia, które połączy ludzki mózg z komputerami i robotami, zmieniając nas w cyborgi.

Elon Musk przedstawił na konferencji najważniejsze dokonania w 2-letniej pracy swojej firmy. Okazuje się, że pracujących dla niego 90 światowej klasy ekspertów dokonało dużego postępu w budowie interfejsu mózg-komputer z prawdziwego zdarzenia. Chociaż miliarder nie zaprezentował urządzenia, to jednak mogliśmy je zobaczyć na zdjęciach i filmie, a także dowiedzieliśmy się, że prototyp testowy składa się z dwóch części.

Pierwsza część, to specjalne elastyczne nici komunikacyjne, które są cieńsze od ludzkiego włosa (szerokość od 4 do 6 μm). Podłącza się je do sieci neuronowej mózgu poprzez czaszkę. Tymczasem druga część, to komputer wzmacniający sygnały ze złączem USB-C do zgrania informacji z mózgu. Zabieg umieszczenia implantu jest inwazyjny i dokonuje go specjalna maszyna opracowana i zbudowana już przez NeuraLink.

Chip, który wzmacnia sygnały pochodzące z mózgu i wysyła je do komputera za pośrednictwem złącza USB-C. Fot. NeuraLink.

Z ujawnionych informacji wynika, że testy od wielu miesięcy prowadzone są z powodzeniem na szczurach. Cały zabieg umieszczenia nici wewnątrz czaszki jest praktycznie bezbolesny. Obecnie robot umieszcza 6 nici (192 elektrody) na minutę. W sumie aż 3072 elektrody mają być rozmieszczone w 96 wątkach, by zapewnić funkcjonalną przepustowość danych. Musk podkreślił, że jest to w tej chwili najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu na świecie. Jest przynajmniej 10 razy szybsze i bardziej wydajne od powstałych dotychczas.

Interfejs wciąż jest przewodowy, ale docelowo znikną wszystkie kable. Miliarder przyznał, że na razie nie jest ważny jego wygląd i wielkość, bo prototyp powstał do testów i najważniejszy dla jego zespołu jest rozwój technologii, a przede wszystkim, zwiększanie jej skuteczności, a dopiero później przyjdzie czas na miniaturyzację.

Robot, który precyzyjnie umieszcza elektrody w czaszce i mózgu człowieka/szczura. Fot. NeuraLink.

Obecne naukowcy z Uniwersytetu Stanforda prowadzą eksperymenty tylko na szczurach. NeuraLink planuje, że pierwsze testy na ludziach odbędą się na początku przyszłego roku. Miliarder przyznał, podczas prezentacji, że jego celem jest budowa interfejsu mózg-komputer i zmiana ludzi w cyborgów, ponieważ tylko łącząc się na stałe z maszynami/robotami, będziemy mogli przetrwać w przyszłości, w której będzie królować sztuczna inteligencja.

Bezprzewodowy mikrochip będzie połączony z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową, superkomputerami i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną. Urządzenie pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy oraz na wymianę myśli ze znajomymi. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia, a nawet wgrać fikcyjne sytuacje, które nigdy nie miały miejsca.

Chociaż wizje miliardera wydają się wspaniałe i pozwolą nam dokonać kolejnego, znaczącego kroku ewolucyjnego, a nawet w pewnym sensie osiągnąć nieśmiertelność, to jednak jednocześnie niosą ze sobą ogromne zagrożenia. W końcu bezpośrednio dostęp do naszych mózgów, pamięci, marzeń i wspomnień będą miały największe koncerny świata, a również szybko mogą one również wpaść w ręce cyberprzestępców.