EGIPT GROZI INTERWENCJĄ W LIBII

Data: 24.06.2020 18:48

Autor: Starszyoborowy

konflikty.pl

Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi stwierdził 20 czerwca, że możliwa jest egipska interwencja militarna w Libii mająca na celu przywrócenie stabilności w kraju i wsparcie Libijskiej Armii Narodowej (LNA). Sisi ostrzegł siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przed kontynuacją ofensywy w kierunku Syrty i bazy lotniczej Al-Dżufra. W takim przypadku egipskie siły zbrojne „będą zmuszone” przeciwdziałać.

#egipt #libia #wojsko #wojna #polityka

Czy Egipt może interweniować w Libii?

Data: 21.06.2020 14:42

Autor: ziemianin

libyanexpress.com

#interwencja #assisi #chalifahaftar #Egipt #Libia #rewolucjawlibii #wojna #wojsko #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci

W ostatnich tygodniach Libijska Armia Narodowa pod dowództwem generała Chalify Haftara straciła sporą część terytoriów, które wcześniej zdobyła podczas walk z islamistycznym Rządem Jedności Narodowej. Sojusznicy Haftara są tym wyraźnie zaniepokojeni, dlatego Egipt nie wyklucza wysłania swoich wojsk w celu interwencji u swojego sąsiada.

Czy Egipt może interweniować w Libii?

Jeszcze przed pandemią koronawirusa wydawało się, że Libijska Armia Narodowa (LNA) jest bliska zwycięstwa w toczącej się od prawie sześciu lat wojnie domowej w Libii. Uznawany na arenie międzynarodowej islamistyczny Rząd Jedności Narodowej (GNA) kontrolował w tamtym czasie już tylko Trypolis, a także część pól naftowych znajdujących się na pustyni w południowej części kraju.

Sytuację w Libii zmieniło znacząco militarne wsparcie dla GNA ze strony Turcji. Od połowy maja islamiści prowadzą więc ofensywę, która wypchnęła LNA nie tylko od granic samego Trypolisu, ale zaczęła posuwać się w głąb kraju w stronę strategicznego miasta Syrta.

To właśnie ta miejscowość ma stanowić „czerwoną linię graniczną”, której przekroczenie może według egipskiego prezydenta Abda al-Fattaha as-Sisiego spowodować interwencję wojskową jego kraju. Wczoraj wizytując jedną z baz wojskowych przy granicy egipsko-libijskiej, as-Sisi stwierdził wprost, że ewentualne bezpośrednie zaangażowanie Egiptu w Libii stałoby się uzasadnione na arenie międzynarodowej.

Od paru tygodni Egipt naciska jednak na podjęcie dialogu politycznego pomiędzy uczestnikami libijskiego konfliktu, jednak GNA sprzeciwia się podejmowaniu rozmów z Haftarem. Tymczasem negocjacje proponowane przez Egipt cieszą się poparciem Departamentu Stanu USA. Z kolei wojskową interwencję Egiptu w Libii popierają między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Abramsy przy granicy. Egipt zainterweniuje w Libii?

Data: 08.06.2020 19:07

Autor: Starszyoborowy

defence24.pl

Jak donoszą, za pomocą mediów społecznościowych, lokalni obserwatorzy egipska armia rozpoczęła przerzut ciężkiego uzbrojenia wojskowego wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w kierunku granicy egipsko-libijskiej. Zauważalne ma być przerzucanie m.in. czołgów podstawowych egipskich sił zbrojnych M1 Abrams na zestawach niskopodwoziowych.

Przemieszczanie się w kolumnach zestawów niskopodwoziowych, przewożących czołgi podstawowe M1A1 Abrams, zostało zarejestrowane na Międzynarodowej Drodze Przybrzeżnej Aleksandria-Matruh w dwóch miejscach (raz na północ od Al-Dabaah, a następnie na południe od Marsa Matruh). Następnie filmiki wideo zamieszczone zostały na Twitterze. Widać na nich, że egipskie pojazdy z dużą prędkością przemieszczały się na zachód w stronę granicy egipsko-libijskiej, a najprawdopodobniej w stronę przejścia granicznego znajdującego się za miastem As-Sallum.

#libia #egipt #wojsko #wojna

Data: 24.03.2020 00:17

Autor: KLAssurbanipal

Wojownicy z tzw. Ludów Morza (rys. Johnny Shumate).

Do dziś identyfikacja oraz powody ekspansji Ludów Morza są debatą historyków. Powstało wiele teorii i pomysłów. Johnny Shumate bazując na źródłach przedstawił tu uzbrojenie i nakrycia głowy Filistynów (hełmy z bujnym włosiem). Widzimy także wojownika w hełmie z kłów dzika znany z kultury mykeńskiej. Na fragmentach ceramiki z Kynos pokazano bitwy morskie przedstawiające wojowników w hełmach i tego typu tarczach na okrętach wojennych. Stożkowe hełmy z długimi rogami są dobrze ukazane na niektórych statuetkach z Enkomi na Cyprze. Można tu zidentyfikować wojowników Szardana, Filistynów i innych Ludów Morza reprezentowanych w egipskiej płaskorzeźbie Medinet Habu.

Liczę na ciekawą debatę na temat pochodzenia i przyczyn migracji Ludów Morza.

#antyk #egipt #wojownicy #miecz #grecja

Egipt walczy z okaleczaniem kobiet

Data: 04.03.2020 22:56

Autor: ziemianin

news18.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #kobieta #islam #afryka #egipt #fgm

W Egipcie od 2008 roku obowiązuje prawny zakaz okaleczania kobiecych narządów płciowych. Jak pokazują badania przeprowadzone przez UNICEF, 87% kobiet i dziewcząt między 15 a 49 rokiem życia poddano tzw. obrzezaniu, czyli całkowitym lub częściowym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych (FGM).

Egipt walczy z okaleczaniem kobiet

Prokurator Generalny Egiptu Hamada El-Sawy postawił w stan oskarżenia emerytowanego lekarza i rodziców 12-letniej dziewczynki, która zmarła po zabiegu FGM. Działacze na rzecz praw dzieci liczą na to, że wszyscy oskarżeni trafią do więzienia.

Lekarz Abdel Fadeel Rashwan i rodzice Nady Hassan Abdel-Maqsoud trafili do aresztu w styczniu, kiedy dziewczynka zmarła w prywatnej klinice w Manfalout w południowym Egipcie. Falę oburzenia społecznego wywołało zwolnienie ich za kaucją. Randa Fakhr El Deen, dyrektor wykonawcza Unii Przeciwko Szkodliwym Praktykom wobec Kobiet i Dzieci (Union Against Harmful Practices on Women and Children) ma nadzieję, że zarówno lekarz, jak i rodzice dwunastolatki zostaną surowo ukarani. Aktywistka uważa, że wysoka kara odstraszy innych zwolenników okaleczania kobiet.

Praktyka ta jest nielegalna w Egipcie od 2008 roku, zaś od 2016 roku czyn ten został uznany za przestępstwo. Lekarzowi, który okalecza kobiece narządy, grozi kara do 7 lat więzienia, zaś ci, którzy ubiegają się o taką „operację” muszą liczyć się z karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Aktywiści walczący z tą barbarzyńską praktyką podkreślają, że sprawcy mogą liczyć na wyrozumiałość sądów, a także na powszechne przyzwolenie społeczne. Światowi przywódcy zobowiązali się do wyeliminowania do 2030 roku problemu FGM, powodującego długotrwałe problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jednak w wielu miejscach ten zwyczaj się utrzymuje, a w Egipcie jest niemal powszechny.

Śledztwo przeprowadzone w sprawie śmierci dziewczynki ujawniło, że 70-letni lekarz przeprowadził „zabieg” na prośbę rodziców. Operacja trwała ok. 30 minut. Dziewczynka się po niej nie wybudziła. Klinika nie posiadała stosownych licencji, była źle wyposażona, zaś sala operacyjna nie spełniała standardów higienicznych.

Większość okaleczeń przeprowadzają lekarze i pielęgniarki w prywatnych klinikach, resztę zabiegów przeprowadza się w domu.

Prokurator generalny El-Sawy wezwał rodziców, by nie narażali córek na utratę zdrowia i życia, podążając za tą niehumanitarną praktyką. „Bądźcie świadomi, że czystość i cnotliwość waszych córek pojawi się poprzez dobre wychowanie, wspieranie ich oraz edukowanie” – powiedział.

Data: 08.01.2020 20:48

Autor: Ijon_Tichy

Muzułmański prezydent Egiptu chwali więź z koptyjskimi chrześcijanami.

Podczas gdy koptyjscy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie prezydent Egiptu Abdul Fattah el-Sisi upamiętniał więzi między mniejszością chrześcijańską a będącymi większością w Egipcie muzułmanami, mówiąc, że uchronił ich przed sekciarskimi walkami między sąsiadami.

Prezydent el-Sisi, który jest praktykującym muzułmaninem, pojawił się w poniedziałek na koptyjskiej mszy wigilijnej w największym w kraju kościele Narodzenia Chrystusa. W ubiegłym roku koptyjscy chrześcijanie świętowali otwarcie katedry jako „prezent” od prezydenta el-Sisi w nowej stolicy administracyjnej na wschód od Kairu, którą prezydent ogłosił jako „przesłanie pokoju i miłości dla świata”.

https://www.piusreport.com/2020/01/egypts-muslim-president-praises-bond.html

#chrzescijanstwo #islam #wiadomosci #egipt #ciekawostki

Egipt wysyła wsparcie dla Libijskiej Armii Narodowej.

Data: 19.12.2019 22:57

Autor: Konflikty_na_swiecie

Tak jak w tytule warto zaznaczyć że Erdogan jest gotowy wysłać wsparcie dla strony przeciwnej w konflikcie libijskim.

Egipcjanie wysyłają do Libii czołgi.

Prawdopodobnie chodzi o czołgi T55:

https://southfront.org/wp-content/uploads/2019/04/56957696_2660041294037463_806951941769789440_o.jpg

Artykuły:

http://northafricapost.com/36276-libya-egypt-to-provide-tanks-to-haftar-in-wake-of-turkish-military-pledge-to-gna.html

https://www.middleeastmonitor.com/20191219-sources-al-sisi-decided-to-supply-haftar-with-tanks-to-storm-tripoli/

Poniżej mapa 19 Grudnia 2019.

#wojna #konfliktyzbrojne #mapa #mapporn #czolgi #militaria #wojsko #libia #turcja #egipt

Data: 14.10.2019 23:23

Autor: KLAssurbanipal

Historia tatuaży stara jest jak świat. Zachowane tatuaże na starożytnych zmumifikowanych szczątkach ludzkich ujawniają, że tatuowanie jest praktykowane na całym świecie od tysięcy lat. Najstarsze znane tatuaże odkryto na mumiach egipskich, a także dobrze zachowanych zwłok zamarzniętego w Alpach człowieka o przydomku "Ötzi" (pochodzi od nazwy doliny Ötztal w Południowym Tyrolu) z IV tysiąclecia p.n.e. W starożytnej Europie tatuowanie było znane wśród Traków, Getów czy Rzymian (oznaczenie skazańców). Na długo przed epoką wielkich odkryć geograficznych tradycje tatuowania skóry znane były powszechnie wśród m.in. Polinezyjczyków, Aborygenów, Ajnów czy rdzennych mieszkańców Ameryki. W XVI i XVII wieku europejscy żeglarze przywozili ze sobą wytatuowanych mieszkańców nowo odkrytych kontynentów w celu zaprezentowania ich publicznie ku uciesze tłumów. Uważa się, że powszechne tatuowanie wśród marynarzy zrodziło się podczas podróży kapitana Jamesa Cooka na południowy Pacyfik w latach 60-70 XVIII wieku. Martin Hildebrandt był jednym z pierwszych amerykańskich tatuażystów. Prawdopodobnie otworzył pierwszy salon tatuażu w Nowym Jorku w 1846 roku. Podczas wojny secesyjnej służył w Armii Potomaku, gdzie tatuował żołnierzy, często jako dowód tożsamości na wypadek, gdyby zostali zabici w walce. Pierwszym udokumentowanym profesjonalnym tatuażystą w Wielkiej Brytanii był Sutherland Macdonald, który prowadził salon w Londynie od 1894 roku. Na powyższych fotografiach widzimy kilku jegomościów z różnymi typami tatuaży. Widzimy tutaj motywy, które pojawiają się często do dziś m.in. portret ukochanej, rozebrane kobiety, serce przebite strzałą, smok chiński. Jegomość z cygarem ma na klatce piersiowej indiańskiego wodza, co można odnieść do ówczesnych wydarzeń. Ostatnia postać to huzar dumnie noszący na piersiach cesarskiego orła.

#tattoo #marynarze #egipt #mumie #wojna #secesyjna #hawaje

Data: 08.08.2019 18:01

Autor: MrHardy

ŚWIĘTY KAMIEŃ BENBEN – ZAGADKOWY OBIEKT EGIPSKIEGO KULTU

Święty kamień Benben jest jedną z zagadek, jakie skrywa w sobie starożytny Egipt. Ta historyczna kraina wielu osobom kojarzy się głównie z monumentalnymi piramidami i pomnikiem, ale prawdą jest, że skrywa w sobie o wiele więcej tajemnic, niż moglibyśmy przypuszczać. Jedną z takich zagadek jest żelazny obiekt kultu religijnego o stożkowatym kształcie. Jaka jest historia mitycznego kamienia Benben?

Na jego temat snuje się wiele domysłów i domniemywań zarówno wśród środowisk naukowych, jak i opinii publicznej.Niektórzy egiptolodzy twierdzą, iż w Heliopolis na planie stożkowatego Benben tworzono piramidy i piramidiony, inni z kolei sądzą, że może to być meteoryt, który Egipcjanie potraktowali jako boski dar.

Mityczna alegoria

Historia kamienia sięga początków cywilizacji staroegipskiej i już wtedy stanowił on pewną mistyczną alegorię.Kamień Benben miał bowiem symbolizować Prawzgórze – pierwszy stały ląd stworzony przez boga Atuma-Re.Obiekt przechowywany był w świątyni boga Ra w Heliopolis, w którym to tak naprawdę nadano mu rozgłos i wyniesiono do rangi obiektu religijnego.Wybór tego miasta również nie był przypadkowy – według wierzeń starożytnych Egipcjan, to tam miały spaść pierwsze promienie słońca zesłane przez Atuma-Re.Egiptolog Joyce Tyldesley wyjaśnia również genezę słowa „Benben” – nazwa kamienia pochodzi od czasownika „weben”, czyli świecić, a powtórzenie końcówki „ben” mogło wskazywać na „najjaśniejsze światło”, „światło, które świeci najjaśniej”.W tym miejscu tak naprawdę kończą się potwierdzone informacje, bowiem znikoma ilość zapisków oraz brak jakiejkolwiek starożytnej ilustracji przedstawiającej kamień Benben pozostawia wiele niedopowiedzianych kwestii.Istnieją co najmniej trzy hipotezy, które przeplatają się ze stożkowatym kamieniem, nadając mu tajemniczą otoczkę.

Opis

Kamień Benben i jego tajemnice

Pierwsza z nich głosi, że kamień ten jest wyłącznie legendą przekazywaną w starożytnym Egipcie, by wyjaśnić otaczającą rzeczywistość oraz historię stworzenia świata.Aby pogłębić wiarę w bóstwo Atum-Re, stożkowaty kamień Benben przyjęto za symbol Prawzgórza, któremu następnie przypisano rolę fetyszu.Druga stanowi, iż historia kamienia wywodzi się od ptaka Bennu, uważanego za duszę Re.Ptak Bennu (zapisywany też jako Benu) jest pierwowzorem greckiego Feniksa – stanowił on symbol życia, ceremonii i zaliczano go w poczet bóstw solarnych.Kamień Benben miał być poświęcony Bennu, a jednocześnie stanowić ośrodek kultu solarnego.Trzecia – najciekawsza – twierdzi, że kamień jest żelaznym meteorytem i starożytni Egipcjanie, widząc spadający odłam, zinterpretowali to jako dar i objawienie Atuma-Re.Kult meteorytów był już wcześniej znany, na przykład w starożytnej Frygii, więc ta hipoteza może wydawać się równie prawdziwa, co dwie poprzednie.

Czy kiedykolwiek dowiemy się, która jest tą właściwą?

#egipt #kamienbenben

https://www.youtube.com/watch?v=2p7M4YZh7PU

https://www.tajemnice-swiata.pl/swiety-kamien-benben/

Abd el-Fatahow es-Sisiem będzie prezydentem do 2030 roku

Data: 24.04.2019 08:35

Autor: Starszyoborowy

niezalezna.pl

Następne nieomylne słońce. Gdyby opcja polityczna którą w tej chwili popieram zdecydowała się na podobny krok byłbym pierwszym protestacyjnym. Wszyscy polityce muszą czuć nad sobą przynajmniej mały bacik w postaci wyborów.

#polityka #egipt