Data: 09.04.2020 17:25

Autor: Alojz

Rzadko polecam jakiś film dokumentalny, szczególnie o jedzeniu i wpływu tego co jemy na nasze ciało.Za dużo jest filmów o tej tematyce, gdzie jakieś lobby coś próbuje udowodnić, np " Mięso to zło "

Wczoraj widziałem film:

"a healthy diet for a healthy brain "

Fascynujące jak żywienie, ma wpływ na to jak nasz mózg pracuje albo nie pracuje.Albo jakie decyzje podejmujemy gdy zjemy rozne posiłki.

Znalazłem tylko niemieckojęzycznych wersję filmu i angielską,która tu wrzucę.

https://youtu.be/TLpbfOJ4bJU

#ciekawostki #zdrowie #zywnosc #jedzenie #medycyna #nauka #film #filmdokuntaly

Data: 09.04.2020 09:11

Autor: Ijon_Tichy

Ciekawostka – jak wiele na drodze do ustanawiania ponadnarodowych rządów już zrealizowano? A co w tym planie się zmieniło? Przyjrzyjmy się ciekawostce na ten temat.

Rok 1776 Pierwszy dzień maja: Adam Weishaupt /1748 – 1839/, posługując się pseudonimem „Spartakus", zakłada tajne stowarzyszenie i nazywa je „Zakonem Iluminatów" /Oświeconych/. Weishaupt jest z pochodzenia Żydem, wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie w Ingolstadt w Bawarii. Za cel ostateczny zakładają sobie ustanowienie Nowego Porządku Świata, Rządu Światowego. Cel ten rozpisali na następujące kierunki totalnej destrukcji w świecie chrześcijańskim. Jest ich wszystkich siedem, lecz każdy zaczyna się od słów: „zniszczenie", „likwidacja":

– Zniszczenie wszystkich istniejących rządów.

– Likwidacja postaw patriotycznych.

– Likwidacja własności prywatnej /późniejszy komunizm Marksa/.

– Likwidacja prawa dziedziczenia własności.

– Likwidacja rodziny jako podstawowej komórki ludzkiej.

– Zniszczenie wszelkich religii /poza judaizmem/.

– Stworzenie na gruzach tych sześciu fundamentów cywilizacji, wszechwładnego Rządu Światowego.

#nwo #spisek #ciekawostki

Linuxfx 10 WX Desktop udostępniony użytkownikom migrującym z systemu Windows

Data: 08.04.2020 19:02

Autor: R20_swap

linuxfx.org

Opracowany dla klientów oprogramowania Linuxfx i udostępniony użytkownikom migrującym z systemu Windows, Linuxfx 10 jest prostym i przyjaznym systemem operacyjnym, który pozwoli na natychmiastową adaptację początkujących na platformie Linux. Linuxfx jest solidny, zbudowany na bazie LTS (długoterminowe wsparcie), zapewniając stabilność i szybkość wszystkich zadań. Automatyczne aktualizacje, sklep z aplikacjami i zgodność z oprogramowaniem Windows sprawiają, że Linuxfx jest idealnym narzędziem do produkcji. Nowy Linuxfx jest 64-bitowy, obsługuje tryb rozruchu i starszego typu UEFI i jest kompatybilny z większością komputerów.

#windows #linux #os #alternatywa #systemyoperacyjne #ciekawostki #pc #komputery #laptopy

Data: 08.04.2020 10:05

Autor: Ijon_Tichy

"Gdybym miał przejść reinkarnację, to chciałbym powrócić jako morderczy wirus, dla obniżenia poziomu zaludnienia" – autorem tych słów jest jedna z najważniejszych osób na świecie, książę Filip, ojciec księcia Karola, męża księżnej Diany. W dalszej części przedstawię podobne wypowiedzi innych szych z elit światowych.

Mocny tekst. Zachęcam do przeczytania, by szerzej spojrzeć na rozmaite aspekty otaczającej nas rzeczywistości w czasie pandemii.

Oto jedna z przyczyn mojego sprzeciwu wobec ideologii schizo-ekologów oraz zastraszania i szczucia ludzi "globalnym ociepleniem", choć temat jest znacznie szerszy.

W internecie krąży odrażający film pt.: "Dziękuję ci koronawirusie", którego autorką jest piosenkarka Riya Sokol, czyli Patrycja Sokołowska. Film w różnych językach ma w sumie miliony wyświetleń. Na pierwszy rzut oka to przesłanie pozytywne. Autorka nie ujawnia kim jest, nie mówi o swoich wierzeniach i praktykach, więc osoby nieświadome akceptują ideę, którą podstępnie zaszczepia film. Ideę filmu można wyrazić w słowach: "człowiek jest szkodnikiem, a wirus jest narzędziem przyspieszającym 'przebudzenie świadomości' wśród ludzkości" – w dalszej części tekstu ukażę, jak wielkie ma to znaczenie, i jak manipulacyjny jest to film.

Film jest wyrazem zbrodniczej, antyludzkiej idei wywodzącej się wprost z okultyzmu New Age. Jest odrażającym tańcem nad grobami, łóżkami szpitalnymi, wśród ofiar koronawirusa i ich zrozpaczonych bliskich. Jest to taniec nad klęską gospodarczą, nad upadłymi biznesami, utraconymi pracami, nad zrozpaczonymi i zastraszonymi ludźmi, którym zabrano prawa wolności przemieszczania się, spotkań itd. Jest też wyrazem ohydnej, podstępnej praktyki okultystycznej, jaką jest New Age.

Panteistyczne wierzenia tej okultystycznej sekty uważają człowieka za szkodliwe robactwo, które należy ujarzmić, ograniczyć, m.in. poprzez depopulację. Stąd z uśmiechem na buzi Sokołowska wychwala koronawirusa za to, że "planeta Ziemia nareszcie może złapać oddech", kiedy człowiek upada wraz ze swoim przemysłem, transportem, gospodarką i utraconą wolnością. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka i sprawdziłem, kim jest pani Sokołowska. Nie myliłem się…

Okazuje się, że pani Sokołowska jest:

– nauczycielką seksu tantrycznego (to okultyzm poprzez m.in. orgie seksualne, rozciąganie świadomości poprzez orgazmiczną medytację; w tantrach mowa jest o opętaniach i uwalnianiu od duchów);

– przewodniczką Vision Quest – to okultyzm, wprowadzanie się w trans i kontakt z duchami przewodnikami (demonami);

– certyfikowaną trenerką sex & intimacy (seks i intymność);

– certyfikowanym "Trenerem Przebudzenia" (Awakening Coach); czyli profesjonalnie wciąga ludzi do okultyzmu.

– nauczycielką medytacji i technik relaksacyjnych;

– podróżuje po świecie i prowadząc wykłady i warsztaty, a także grając koncerty.

Jak wiadomo New Age jest "przebudzeniem nowego wieku ludzkości, gdy ludzkość zjednoczy się w ponadnarodowej świadomości zbiorowej, gdy nie będzie już religii, państw narodowych, granic i różnic kulturowych". Jest zatem synkretyczną papką wierzeń okultystycznych, mistycznych skrojonych na miarę ponadnarodowej religii panteistycznej, która ma zatrzeć ślad po starym świecie. New Age traktuje ludzkość jak robactwo, szkodniki. Wierzenia i praktyki NA są nie tylko demoniczne, ale też przystają do zbrodniczych przekonań innych łotrów, którzy uznają człowieka za robactwo, które należy totalitarnie kontrolować, spacyfikować, wytępić i ograniczyć rozród, jak w trzodzie chlewnej.

Oto kilka dających do myślenia, autentycznych wypowiedzi elit tego świata.

Wypowiedź łotra nr 1:

– "Gdybym miał przejść reinkarnację, to chciałbym powrócić jako morderczy wirus, dla obniżenia poziomu zaludnienia" – Kto tak powiedział? Nie kto inny, tylko mąż królowej brytyjskiej książę Filip, ojciec księcia Karola, męża zamordowanej księżnej Diany; głowa tzw. „Siedmiu Zjednoczonych Kolegiów Świata" („United World Colleges"), szkolących ścisłe elity Nowego porządku Świata. Większość dotacji dla tego „Collegium" pochodziła od żydowskiej „dynastii" przyjaciół Lenina – Armanda seniora i Armanda juniora Hammerów. Hammer – senior miał swoje apartamenty w Moskwie, Pekinie i innych stolicach w okresie największego terroru żydo-bolszewików Nie inaczej było po II Wojnie Światowej.

Wypowiedź następnego łotra:

– "Obecnie mamy zdecydowanie zbyt wielu ludzi na tej planecie. Całkowita liczba ludzi na poziomie 250 – 300 milionów ludzi, czyli redukcja 95 procent obecnego poziomu, byłaby idealna" Spieszmy wyjaśnić, który to humanista i humanitarysta był tak łaskawy zostawić na Ziemi 300 milionów istot ludzkich, nie należących do jego rasy wybranej. To Ted Turner, właściciel stacji CNN.

Łotr nr 3 wydalił z siebie takie coś:

– "Człowiek jest zarazkiem, rodzajem wirusa powodującego choroby naszej planety, globalnym nowotworem rozrastającym się w sposób niekontrolowany…" Autorem tej wypowiedzi jest nie kto inny, jak Al Gore, laureat doszczętnie sprostytuowanej „pokojowej" Nagrody Nobla.

Oto recepta na problemy ludzkości łotra nr 4:

– "Czyż nie jest jedyną nadzieją dla całej planety, aby ta zindustrializowana cywilizacja upadła? Czyż nie jest to naszą odpowiedzialnością, aby dopełnić tego dzieła?" – Maurycy Strong, były podsekretarz generalny ONZ, sekretarz generalny tzw. „Szczytu Ziemi"; specjalny asystent Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana, nieformalny członek nieformalnego Globalnego Sanhedrynu.

Przykładów jest wiele, wiele więcej. Nie są wyrwane z kontekstu, lecz są wyrazem długoterminowego, przewidzianego na pokolenia planu utworzenia totalitarnego, ponadnarodowego rządu światowego. New Age idzie z tym w parze, ramię w ramię.

Link do tego propagandowego filmu New Age: https://www.youtube.com/watch?v=w5-YJXzVGrs

#koronawirus #newage #nwo #satanizm #okultyzm #ciekawostki

Data: 07.04.2020 20:07

Autor: ChopinHeuer2137

"W 1992 r. bohaterem poważnego faux pas stał się prezydent USA George H. W. Bush, który przybył do Tokio po uprzedniej, bardzo wyczerpującej, 12-dniowej wizycie w Azji. Podczas przyjęcia w domu premiera Japonii Kiichiego Miyazawy, cierpiący na grypę jelitową Bush senior zwymiotował na kolana gospodarza, po czym stracił na chwilę przytomność. Dramatycznie wyglądający incydent doczekał się nawet oficjalnego japońskiego terminu – tzw. Bushu-suru. Łukasz Walewski: Ta wpadka dowodzi że nie wolno eksperymentować z własnym organizmem i za wszelką cenę go forsować. Bush tego dnia mimo choroby zdecydował się przed wieczornym przyjęciem na męczący mecz tenisowy w debla z cesarzem Akihito i jego synem Naruhito. A że brał tenis na poważnie nie odpuszczał. I później organizm już nie wytrzymał… "

o chorera siedze w polityce ale o tym nie wiedziałem (ʘ‿ʘ)

#polityka #swiat #ciekawostki

Coraz bliżej "cichej" drogi?

Data: 07.04.2020 12:29

Autor: ziemianin

tiny.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #technologia #droga #halas #polska #nauka

Specjaliści z Politechnik Gdańskiej i Białostockiej zakończyli półroczne testy nowoczesnej nawierzchni drogowej, która m.in. obniża hałas. Choć wymaga jeszcze pewnych ulepszeń – to okazała się tak cicha, jakby ruch zmniejszył się aż czterokrotnie.

Coraz bliżej "cichej" drogi?

Od 4 października ub. roku trwały testy 160 metrowego odcinka tzw. poroelastycznej nawierzchni ułożonej w Gdańsku na ul. Galaktycznej.

Badania prowadzili specjaliści z Politechnik Gdańskiej i Białostockiej w ramach projektu SEPOR.

Nad drogami tego typu prowadzone są eksperymenty w różnych częściach świata. Nie udało się jednak dotąd otrzymać nawierzchni wystarczająco trwałej.

Celem prac jest opracowanie takiej drogi, na której powstaje znacznie mniej hałasu, która przepuszcza wodę, zapewnia dobrą przyczepność, a dodatkowo chroni przed pożarami paliwa, które ewentualnie wyciekłoby na ulicę.

Polscy inżynierowie opracowali nawierzchnię drogową, w której ok. 20 proc. stanowi granulat gumowy, otrzymywany ze zużytych opon. To sprawia dodatkowo, że droga jest bardziej ekologiczna od standardowej, gdyż pozwala wykorzystać surowce wtórne.

Naukowcy dysponują już wstępnymi wynikami. Okazało się, że trzeba jeszcze poprawić odporność nawierzchni. Ale już wiadomo, że pozwala ona bardzo mocno obniżyć hałas. Jak wyjaśnia kierujący projektem prof. dr hab. inż. Jerzy Ejsmont, spadek hałasu jest taki, jakby ruch na jezdni zmniejszył się aż czterokrotnie.

Testy wykazały już także znaczące obniżenie ryzyka drogowych pożarów.

Badacze prowadzą jeszcze jeden, trwający od 10 miesięcy test na drodze niedaleko Wejherowa i planują kolejny, na dłuższym odcinku, w pobliżu Żarnowca.

Kristina Sweczinskaja — była cyberzłodziejka z dużym stężeniem seksapilu

Data: 06.04.2020 20:43

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Przed Wami historia „najseksowniejszej hakerki świata”, bo tak właśnie blisko dekadę temu światowe media ochrzciły Kristinę Sweczinskaję. Niewątpliwie w tym czasie jej błękitne oczy o hipnotyzującym spojrzeniu i nienaganna figura robiły niesamowite wrażenie. To zaś dawało słowiańskiej piękności sporą szansę na zrobienie kariery aktorskiej lub w modelingu. Jednak ona wbrew swym atrybutom fizycznym spróbowała bardziej hardcorowej metody zarobienia sporych pieniędzy. A wszystkich co chcą wiedzieć, w jak niecny sposób Rosjanka tego się dopuściła, zapraszam do lektury tejże publikacji. #cyberbezpieczenstwo #haker #kradziez #ciekawostki #bezpieczenstwo

Jesteśmy 100 lat za . . . Chińczykami?

Data: 06.04.2020 03:10

Autor: ziemianin

t.co

#Chiny #policja #temperatura #termowizjer #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #technologia #twitter

Chińska policja ma na wyposażeniu hełmy z termowizjerami.

Jesteśmy 100 lat za . . . Chińczykami?

Urządzenia na bieżąco wychwytują potencjalne osoby zarażone koronawirusem.

Mają zasięg do 5 metrów.

Jeśli u kogoś zostanie wychwycona temperatura ciała powyżej 37,3 st. Celcjusza włącza się automatycznie alarm.

Urządzenia są już na wyposażeniu chińskiej policji w kilku miastach.

Gen z filtrem przeciwsłonecznym

Data: 06.04.2020 02:46

Autor: ziemianin

translate.google.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #nauka #czlowiek #cialo #gen #slonce #promieniowanieuv #witaminad #ciekawostki

Warianty genetyczne tworzą w skórze naturalny filtr ochronny wpływający na syntezę witaminy D – wynika z analizy opublikowanej przez australijskich naukowców w piśmie „Nature Communications”.

Gen z filtrem przeciwsłonecznym

wideo

Badacze z Uniwersytetu Queensland ustalili to podczas analizy genomów ponad 500 tys. Brytyjczyków.

„Posiadanie wariantów genu HAL wpływa na poziom substancji, która w skórze działa jak wbudowany filtr przeciwsłoneczny. Wchłania ona promienie UVB, które stymulują syntezę witaminy D. Poziom tej substancji wpływa na to, ile witaminy D możemy wyprodukować” – mówi prof. John McGrath, autor badań.

„Te badania pomogły wytypować kilka nowych genów, które wpływają na poziom witaminy D. Są to inne geny niż te, które warunkują kolor skóry i produkcję witaminy D w zależności od poziomu melaniny” – dodaje prof. McGrath.

Witamina D wytwarzana jest w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych, jednak za wydajność tego procesu odpowiadają posiadane przez nas warianty genetyczne. Australijczycy zidentyfikowali 143 lokalizacje genów związanych z poziomem witaminy D.

„Dotychczas wiedzieliśmy jedynie o sześciu obszarach, dlatego dane z tej analizy dostarczą nam nowych informacji na temat syntezowania witaminy D w organizmie” – zauważa prof. Naomi Wray z Uniwersytetu Queensland.

Był i pewnego dnia zniknął

Data: 06.04.2020 02:07

Autor: ziemianin

earthobservatory.nasa.gov

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #wodospad #ekwador #ciekawostki #natura

Drugiego lutego wodospad San Rafael, najwyższy wodospad Ekwadoru, zniknął. Następnego dnia poinformowało o tym Ministerstwo Środowiska (MAE). Na miejsce udali się technicy, którzy mieli zbadać sytuację.

Był i pewnego dnia zniknął

Otoczony bujną roślinnością lasu mglistego wodospad z Parku Narodowego Cayambe Coca miał wysokość 150 m. Z doniesień medialnych wynika, że kilka metrów przed wodospadem w rzece Coca powstał lej, który zmienił przepływ wody.

Niestety, wodospad San Rafael odszedł do historii i już nie wróci – powiedział rzecznik Ministerstwa.

Nagła zmiana została udokumentowana na zdjęciach Ministerstwa oraz wykonanych przez satelitę Landsat 8.

Według MAE, lej powstał w wyniku osuwisk, do których doszło 2 lutego w okolicy rzeki Coca. Obszar zamknięto dla turystów. Prowadzono monitoring pod kątem ewentualnych kolejnych zdarzeń oraz zagrożeń dla bioróżnorodności Parku. Jak donosił serwis Mongabay, przez osuwiska powstał lej, który sprawił, że woda spływa w 3 strumieniach po mniej stromym stoku.

Czemu doszło do osuwisk, dokładnie nie wiadomo. Wodospad leży (leżał) na aktywnym sejsmicznie obszarze; znajdują się tu np. wulkany Cayambe i Reventador. Inni sugerowali jednak, że przyczyną może być Coca Codo Sinclair Dam. Wg nich, chodzi o zjawisko zwane hungry waters. Powstaje ono w wyniku zatrzymania części materiału transportowanego przez zaporę/specjalne osadniki i prowadzi do erozji dna, a także brzegów rzeki. Wypowiadał się na ten temat m.in. Emilio Cobo, koordynator Programu Wodnego Ameryki Południowej Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Bez względu na przyczynę Ministerstwo Turystyki nie planuje rekonstrukcji koryta rzeki ani wodospadu…

Data: 05.04.2020 12:14

Autor: Alojz

Co do leku na malarię i #koronawirus

To pierwsze studia na małej grupie pacjentów, pokazały że:

Na 31 osób które nie dostały leku na malarię, u 17 osób polepszyła się parca płuc, przy normalnym leczeniu.

W drugiej grupie na 31 osób, którym podano lek na malarię, u 25 osób polepszyla się pracą płuc.

Właściwie to nie są studia bo 31 osób to mała grupa, do tego przy takiej małej grupie nie dobierzesz idealnych pacjentów które będą w obu grupach badanych.

Co do leku na malarię to też ma ciekawe skutki uboczne

#ciekawostki

Data: 05.04.2020 08:55

Autor: Ijon_Tichy

W czasie, kiedy wszyscy mówią o koronawirusie naszej uwadze umknął bardzo ciekawy raport na temat wydarzeń "9.11" – i zburzenia trzeciego budynku – czyli WTC 7.

Profesor Leroy Hulsey, główny badacz projektu mówi: „Nasze badanie wykazało, że pożary w WTC 7 nie mogły spowodować zaobserwowanego zawalenia się. Jedynym sposobem, w jaki budynek mógł zawalić się w zaobserwowany sposób, jest równoczesna awaria każdej kolumny”. Jak wykazał raport – jest to zupełnie nieprawdopodobne.

Według długo oczekiwanego raportu końcowego opublikowanego w zeszłym tygodniu przez naukowców z University of Alaska Fairbanks, oficjalna narracja dotycząca upadku WTC 7 jest po prostu nieprawdopodobna, nie wydaje się w żaden sposób uzasadniona i nie da się do niej przekonać naukowców.

W końcowym raporcie z rygorystycznej czteroletniej symulacji komputerowego modelowania, po której nastąpił solidny proces uważnej oceny, stwierdzono, że budynek World Trade Center 7 NIE mógł zawalić się w wyniku pożarów biurowych, jak oficjalnie się twierdziło do tej pory.

https://newspunch.com/while-everyone-distracted-covid-19-final-report-uaf-concluded-wtc-7-not-destroyed-fires/

#wtc #spisek #nwo #ciekawostki

Sensacja archeologiczna. Osada w Mierzynie starsza od egipskich piramid

Data: 04.04.2020 05:18

Autor: ziemianin

radioszczecin.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #archeologia #odkrycie #ciekawostkihistoryczne

Osada powstała dwa tysiące lat przed pojawieniem się państwa w Egipcie. Na terenie dzisiejszego Mierzyna k. Szczecina – po kilku latach badań – odnaleziono ślady miejscowości która powstała ponad 5 tys. lat przed nasza erą.

Sensacja archeologiczna. Osada w Mierzynie starsza od egipskich piramid

W tym roku archeolog Marcin Dziewanowski odkrył ślady chat, które mają od 20 do 60 metrów długości. Tym samym może się okazać, że na terenie dzisiejszego Mierzyna mieszkało niegdyś więcej ludzi niż dzisiaj.

Doły, w których można zobaczyć zarys zabudowań mieszczą się przy jednej z ulic w Mierzynie. To ciemne ślady w gliniastym podłożu – mówi archeolog Marcin Dziewanowski, który sam finansuje swoje badania.

– W wykopie czytelne są dwie jamy gospodarcze; jedna z roku ok. 5 tys. lat przed naszą erą, druga jama to prawdopodobnie pozostałość rowu fundamentowego domostwa z ok. 4600 roku przed naszą erą – analizuje archeolog.

W tym miejscu była osada, która zajmowała teren 7 hektarów – założona została przez pierwszych rolników i hodowców w naszym regionie.

– Proszę sobie wyobrazić: mamy puszczę i w ciągu 100 lat pojawia się cała sieć osad z jedną centralną o powierzchni 7 hektarów, czyli taką, jak średniowieczne miasto – podkreśla.

Gdy w Mierzynie siedem tysięcy lat temu kwitło życie, państwo faraonów było dopiero w planach.

– Mówimy o roku 5000 przed naszą erą, a Stare Państwo [egipskie – przyp. red.] rozpoczyna się w roku 3200 przed naszą erą – zaznacza Marcin Dziewanowski.

Archeolog Marcin Dziewanowski uważa że odnalezioną osadę zamieszkiwali ludzie tzw. kultury rosseńskiej. Byli ludnością żyjącą między Łabą a Renem.

#Drugslab - Ayahuasca, zapoznanie, ceremonia i odczucia po

Data: 03.04.2020 16:24

Autor: ziemianin

youtube.com

#Drugslab #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #chemia #Dimetylotryptamina #DMT #indianie #Ayahuasca #amazonia #Drugslab

"Ayahuasca nie jest narkotykiem. Nie uzależnia. W Amazonii zażywają jej jako lekarstwa już małe dzieci. Tkwi w niej ogromny potencjał w zakresie leczenia i świadomości. "


W trzyczęściowym odcinku specjalnym o Ayahuasca, Bastiaan, Dzifa i Nellie z kanału #Drugslab będą uczestniczyć w ceremonii Ayahuasca, podczas której stosowany jest napój / wywar ayahuasca, który ma wprowadzać w trans, łączyć z duchami przodków i dawać wizje.

Ayahuasca, część 1

Ayahuasca, część 2

Ayahuasca, część 3

Data: 02.04.2020 19:51

Autor: Starszyoborowy

Pierwsze zdjęcie w historii 1826r wykonane przez przez Josepha-Nicéphore'a Niépce'a, francuskiego wynalazcę.

Zostało zarejestrowane przy użyciu procesu zwanego heliografią – stosowano w niej minerał zwany bitumenem, który nakładano na kawałki szkła lub metalu. Bitumu wzmacniał ilości światła, które padało na płytkę.

#ciekawostki

Niczego się nie nauczyli. Chińczycy z powrotem wcinają nietoperze, koty, psy . . .

Data: 02.04.2020 15:03

Autor: ziemianin

dailymail.co.uk

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #chiny #Guilin #koty #nietoperze #psy #jedzenie #koronawirus #ciekawostki

Psy, koty,nietoperze i inne “chińskie przysmaki” znowu są sprzedawane w Państwie Środka.

Stłoczone w klatkach przerażone psy i koty na rynku Guilin, południowozachodnie Chiny. Zostaną żywe sprzedane i zawędrują na stoły rodzin chińskich w porze obiadowej.

Niczego się nie nauczyli. Chińczycy z powrotem wcinają nietoperze, koty, psy . . .


smacznego


Teraz trudniej zrobić zwierzętom na targu zdjęcia. Ochrona nie pozwala.

"The markets have gone back to operating in exactly the same way as they did before coronavirus. The only difference is that security guards try to stop anyone taking pictures which would never have happened before." https://t.co/zOCRFntiCh— Mike (@Doranimated) March 31, 2020

Nietoperze, jaszczurki skorpiony to ceniony w chińskiej medycynie ludowej środek na wszystko.

Właśnie Chiny ogłaszają zwycięstwo w walce z koronawirusem. Otwierają z powrotem obrót tymi specjałami po 3 miesięcznej przerwie. Pandemia minęła i można juz wcinać bez obaw wszystko co udało się złapać. Oczywiście dyskretnie, tak, żeby światowa opinia publiczna nie dowiedziała się o tym.

Światowa, oficjalna wersja mówi, że koronawirus pochodzi z Wuhan, z targu z domowymi i dzikimi zwięrzetami.

Chińskie władze wyciszały tą wersję wydarzeń i tworzyły własne. Że przywieżli ją sportowcy- żołnierze amerykańscy, którzy przyjechali na Igrzyska Wojskowe do Wuhan w 2019 r.

Albo, że zaczeło się to we Włoszech juz w listopadzie 2019 r.

A jak było naprawdę?

Data: 01.04.2020 19:41

Autor: false_nine

Transport największej na świecie platformy dźwigarowej z podwójnym pływakiem barek – norweska Aasta Hansteen została zainstalowana 300 km od brzegu na Morzu Norweskim i będzie produkować gaz za pomocą szablonów podwodnych. 200-metrowy kadłub został wykonany przez Hyundai. Projekt zajął 100 000 roboczogodzin.

Tak właśnie wygląda transport wodny tego typu platform.

#zdjecia #fotografia #ciekawostki

Data: 01.04.2020 09:24

Autor: Starszyoborowy

Diabelski Kocioł – wodospad w amerykańskim stanie Minnesota, który posiada dwie odnogi. Woda z jednej z nich trafia do jeziora Superior, a z drugiej znika w kotle erozyjnym i spływa dalej… niewiadomo gdzie!

https://www.youtube.com/watch?v=8QqPBUbPSTQ

#ciekawostki #usa

Lubelskie - Znaleziono około 1800 srebrnych monet sprzed 2 tys. lat, trafiły do Muzeum . . .

Data: 31.03.2020 12:00

Autor: ziemianin

naukawpolsce.pap.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #skarb #monety #archeologia #monety #ciekawostki

Ważący ok. 5,5 kg i składający się z blisko 1800 srebrnych monet skarb przekazał Muzeum w Hrubieszowie przypadkowy znalazca. Zdaniem archeologów to jeden z największych skarbów z okresu rzymskiego odkrytych do tej pory w Polsce.

Lubelskie – Znaleziono około 1800 srebrnych monet sprzed 2 tys. lat, trafiły do Muzeum w Hrubieszowie

O odkryciu poinformował PAP dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki. "Bez wątpienia jest to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce" – powiedział PAP Bartecki.

Do znaleziska doszło w 2019 r. na polu w okolicy Cichobórza na południe od Hrubieszowa. Rozwleczone na polu uprawnym monety dostrzegł rolnik Mariusz Dyl. Informację o swoim niecodziennym odkryciu przekazał w marcu lokalnym muzealnikom.

"Udaliśmy się na miejsce i wspólnie z zespołem archeologów i wolontariuszy, w których skład wszedł również pan Dyl, kontynuowaliśmy badania wykopaliskowe wokół miejsca znaleziska. W ten sposób odkryliśmy kolejnych 137 monet" – relacjonuje PAP Bartecki. Monety nie znajdowały się w jednym miejscu, były rozwleczone przez maszyny rolnicze na przestrzeni ponad 100 m. W sumie odkryto ich 1753.

Zdaniem Barteckiego wszystkie monety były pierwotnie umieszczone w drewnianej szkatułce lub skórzanej sakwie. Co prawda nie zachowały się do naszych czasów pozostałości po pojemniku, ale wiadomo, że zdobiły go posrebrzane nity wykonane z brązu – w sumie osiem z nich znaleziono pośród monet.

Na najstarszych denarach widoczny jest wizerunek cesarza rzymskiego Nerwy, a na najpóźniejszych – Septymiusza Sewera. "Możemy zatem stwierdzić, że monety wybijano w okresie około 100 lat, od końca I do końca II w. n.e." – mówi Bartecki.

Tereny obecnej Lubelszczyzny w II wieku n.e. zamieszkiwali Wandalowie. Zostali oni wyparci przez Gotów, którzy rozpoczęli "wielką wędrówkę" ze Skandynawii ku Europie Południowo-Wschodniej. Działo się to pod koniec II i na początku III w.

"Nie obyło się bez walk. Z tego okresu znamy liczne wandalskie cmentarze, na których pochowano wojowników z rytualnie zniszczoną bronią" – opowiada Bartecki. Świadectwem niepokojów jest też chowanie kosztowności.

"Być może Wandalowie liczyli na to, że w niedalekiej przyszłości powrócą do swoich siedzib, dlatego zdecydowali się zakopać monety. Jednak pomylili się w swojej ocenie" – mówi.

"Z cofającymi, a raczej uciekającymi przed Gotami Wandalami było aż tak źle, że ukrywali wszystko, co najcenniejsze" – dodaje cytowany w komunikacie przesłanym przez Muzeum w Hrubieszowie prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, wieloletni badacz Gotów. "Wygląda na to, że właśnie tutaj Wandalowie stracili środki na dalszą walkę!" – podkreśla.

Bartecki ocenił, że wartość skarbu to mniej więcej sześcioletni żołd legionisty rzymskiego w tym okresie, bo żołnierz zarabiał wówczas 300 denarów rocznie. "Nie można było więc za tę kwotę kupić co prawda wsi, ale nie była to mała kwota, zwłaszcza dla plemion barbarzyńskich" – podkreśla.

Teraz monety przeanalizują eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego. Ze względu na rozmiar skarbu będą na to potrzebować zapewne około roku – sugeruje Bartecki. Jednak Muzeum w Hrubieszowie chciałoby, chociaż w ograniczonym zakresie, szybciej pokazać znalezisko publice. "Ze względu na zagrożenie koronawirusem przygotujemy w najbliższych tygodniach wirtualną ekspozycję" – zapowiada dyrektor placówki.

Bartecki mówi, że postawa odkrywcy zasługuje na uznanie. "Zamierzamy za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy. Bez względu czy są to pojedyncze kości ludzkie, czy tak sensacyjne znaleziska jak skarb denarów rzymskich, ważna jest współpraca muzeów i służb konserwatorskich z odkrywcami" – podkreśla.

Dzieci, rodziny lekarzy pierwszego frontu

Data: 30.03.2020 22:16

Autor: ziemianin

#Ciekawostki #Koronawirus #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #lekarze #zdrowie #dzieci

Większość ludzi zostaje w swoich domach. Nikt nie chce zarazić się wirusem, ani go roznosić. Lekarze, pielęgniarki, położne, diagności – cały personel medyczny pracuje ciężej niż zwykle.

Niektóre zdjęcia poruszają do łez pokazując ciężka sytuacja i wyrzeczenia lekarzy.

Zostań w domu jeśli możesz!

Data: 30.03.2020 10:18

Autor: false_nine

Fala uderzeniowa na Słońcu, wraz z rozbłyskiem.

Podczas rozbłysku emitowane są ogromne ilości energii w postaci fal elektromagnetycznych (od gamma do radiowych) oraz strumienie cząstek (elektronów, protonów, jonów) o prędkościach dochodzących do 70% prędkości światła w próżni.

#gif #astronomia #slonce #ciekawostki

Japończycy rozwiązali zagadkę twardnienia bawełnianych ręczników podczas naturalnego suszenia

Data: 29.03.2020 14:37

Autor: ziemianin

eurekalert.org

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #nauka #recznik #bawelna #pranie #japonia #zagadka #suszenie #twardnienie #zwiazanawoda #adhezjakapilarna

Uprane bez płynu zmiękczającego bawełniane ręczniki, które naturalnie wyschną, twardnieją. Dotąd nie było wiadomo, czemu się tak dzieje, ale japońscy naukowcy z Kao Corporation i Uniwersytetu Hokkaido uważają, że rozwiązali tę zagadkę.

Japończycy rozwiązali zagadkę twardnienia bawełnianych ręczników podczas naturalnego suszenia

W ramach wcześniejszych badań grupy badawcze z Kao Corporation sugerowały, że chodzi o związaną wodę. Woda związana to ta część wody, która jest stosunkowo trwale połączona z "produktem". Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie substancji rozpuszczonych/zawieszonych i ma zmniejszoną aktywność.

Japończycy przedstawili model teoretyczny, w którym woda związana pozostająca na powierzchni bawełny prowadzi do sieciowania pojedynczych włókien na drodze adhezji kapilarnej.

W najnowszym badaniu, którego wyniki ukazały się w Journal of Physical Chemistry C, akademicy donieśli o bezpośrednich obserwacjach wody związanej na powierzchniach bawełnianych. W ten sposób zapewnili silne dowody na potwierdzenie modelu Kao Corporation.

Ekipa, której skład uzupełnił Ken-ichiro Murata z Uniwersytetu Hokkaido, zastosowała mikroskop sił atomowych oraz spektroskopię w podczerwieni połączoną z mikroskopią sił atomowych (AFM-IR). Dzięki temu można było badać wodę związaną na powierzchniach bawełnianych na poziomie molekularnym.

Obserwacje AFM wskazywały na istnienie na powierzchni lepkiej substancji, która nie jest celulozą, głównym składnikiem bawełny. To stanowiło zaś wskazówkę, że występuje tam woda związana, powodująca adhezję kapilarną.

W dalszych eksperymentach widma AFM-IR naturalnie wysuszonych powierzchni bawełnianych wykazały dwa charakterystyczne piki. Gdy wodę usunięto, piki te całkowicie znikały. Widma z dwoma pikami sugerują, że woda związana przybiera dwa różne stany na granicy faz powietrze-woda i woda-bawełna. Na granicy faz powietrze-woda pod wpływem powietrza i oddziaływań hydrofobowych następuje wzmocnienie wiązań wodorowych między cząsteczkami wody, a na granicy włókien bawełnianych i wody obserwuje się wiązanie z grupami hydroksylowymi, -OH, celulozy.

Eksperymenty pokazały, że woda związana jest obecna na powierzchniach bawełnianych i przyczynia się do pewnych właściwości dynamicznych, takich jak sztywność pośredniczona przez adhezję kapilarną. Sądzono, że środki zmiękczające do tkanin zmniejszają tarcie między włóknami bawełny. Nasze wyniki wskazujące na udział wody związanej w twardnieniu tkanin zapewniają jednak nowy wgląd w działanie tych produktów. To z kolei pozwala nam opracować lepsze czynniki, formuły i systemy – podsumowuje Murata.

Data: 28.03.2020 17:25

Autor: Ijon_Tichy

Siema Lurki i Lukrecje (są jakieś w ogóle?)

Czas na opowieści z krypty (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Czy ktoś z was doświadczył kiedykolwiek czegoś takiego jak paraliż przysenny albo świadomy sen?

Ja lata temu miałem je dość regularnie i wspominam to bardzo źle, choć przyznam, że to doświadczenie doprawdy zadziwiające.

A czy wy macie z tym jakieś doświadczenia?

#paralizprzysenny #swiadomysen #ciekawostki

Izraelskie fabryki trolli

Data: 25.03.2020 19:19

Autor: Enviador

wolna-polska.pl

Czyli jak Izrael i jego poplecznicy prowadzą działania mające na celu cenzurowanie Internetu. Wiele się pisze o rosyjskiej „fabryce trolli” w Olgino pod Sankt Petersburgiem, której pracownicy rzekomo zalewają fake news cały świat i wpływają nawet na wybór prezydenta USA czy referendum w sprawie Brexit.

https://wolna-polska.pl/wiadomosci/izraelskie-fabryki-trolli-2018-03

#ciekawostki #manipulacja #socjotechnika #israel #internet #fakenews

Kometa Atlas robi się coraz jaśniejsza. Zanosi się na kosmiczne widowisko

Data: 24.03.2020 21:34

Autor: HaHard

dzienniknaukowy.pl

Kometa Atlas zmierza obecnie w kierunku Słońca i staje się coraz jaśniejsza. Jeśli obiekt nie rozpadnie się podczas zbliżania się do gwiazdy, może stać się jaśniejszy niż Wenus. Co więcej, w niektórych scenariuszach jasność komety może wzrosnąć do tego stopnia, że będzie widoczna w ciągu dnia. Ale komety to kapryśnie obiekty i prognozy w ich przypadku na niewiele się zdają.

#hahard #kosmos #nauka #ciekawostki

Kiedy w sklepie usłyszysz “mogę być winna 1gr” ? zaprotestuj !

Data: 24.03.2020 10:47

Autor: ziemianin

allegro.pl

#odwrotka #zdrapka #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #numizmatyka #pieniadze #bilon

Ten 1 grosz może być warte mniej więcej 100 złotych.

Kiedy w sklepie usłyszysz “mogę być winna 1gr” ? zaprotestuj !

Część bilonu groszowego ma feler. Rewers jest wybity do góry nogami w stosunku do awersu. Nazywa się je “odwrotkami”. Są to bardzo poszukiwane monety na rynku. Na popularnych serwisach aukcyjnych cena tych “białych kruków” kształtuje się w przedziale 60-200 zł.

Tlen.pl — kultowy polski komunikator. Wspomnienie konkurenta Gadu-Gadu

Data: 22.03.2020 15:31

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Dawno, dawno temu w czasach kiedy jeszcze nie było Facebooka i Messengera w Polsce miał swój czas chwały komunikator Tlen.pl. Stanowił on komunikacyjną alternatywę dla o rok starszego Gadu-Gadu. A co najważniejsze w szczytowym okresie działalności posiadał jedną z najbardziej popularnych poczty elektronicznych w kraju. Tlen był więc bardzo poważnym zawodnikiem na polskiej scenie internetowej w pierwszej dekadzie XXI wieku. Toteż wypada opisać trochę faktów dotyczących działania tego legendarnego już komunikatora. #gimbynieznajo #ciekawostki #historia #internet #gg

George Carlin – Niesamowity komik, który uświadamiał ludzi poprzez żart

Data: 21.03.2020 20:42

Autor: Enviador

globalna.info

George Carlin komik, którego już z nami niestety nie ma. Jego występy były nietypowe nie bał się poprawności politycznej i bawił publikę starając się jednocześnie coś przekazać. Niestety brakuje nam teraz takich ludzi. Warto przeczytać.

TL;DR: Artykuł zawiera również linki do filmików z wystąpień.

#ciekawostki #heheszki #spoleczenstwo

Koncert w Barcelonie na balkonie.

Data: 19.03.2020 00:21

Autor: ziemianin

twitter.com

#hiszpania #barcelona #koncert #muzyka #ludzie #ciekawostki

Koncert w Barcelonie na balkonie.

W Europie z powodu epidemii koronawirusa ludzie starają się nie gromadzić. Ale chęć bycia ze sobą przełamuje bariery.

Tym razem pianista na balkonie zrobił mały koncert sąsiadom grając melodię z Tytanika. Przyłączył się do niego saksofonista z balkonu obok 🙂

During the quarantine, a pianist in Barcelona went to his balcony to play a song for his neighborhood.

After he started, a sax player in the building next door joined him.

And awesomeness ensued.

(IG 🎹 [@AlbertoGestoso](/u/AlbertoGestoso) 🎷 [@alexlebrontorrent](/u/alexlebrontorrent)) pic.twitter.com/85UdHWP02q

— Goodable (@Goodable) March 17, 2020

Filmy i seriale online — za darmo i legalnie

Data: 17.03.2020 13:55

Autor: dobrochoczy

dobreprogramy.pl

Z powodu koronawirusa przebywamy teraz w domowym zaciszu, mając więcej czasu na nadrobienie zaległości kulturalnych. W związku z tym postanowiłem stworzyć listę z darmowymi filmami i serialami, które można obejrzeć całkowicie legalnie. W jej poczet wchodzi oferta kilka bardzo znanych serwisów VoD, dając możlwość bezpłatnego obejrzenia kilka tysięcy filmów oraz kilkaset seriali. Ich zróżnicowany poziom gatunkowy i artystyczny jest godny polecania każdej osobie lubiącej seanse filmowe i serialowe. #poradnik #filmy #kultura #ciekawostki

Data: 16.03.2020 20:16

Autor: false_nine

Na obrazku widać ok 8,1 tys. figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie znajdujących się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi. Armia ta miała służyć cesarzowi w zaświatach. Znalezisko to nazywa się "Terakotową Armią" i jest dostępne dla zwiedzających.

#zdjecia #fotografia #manmade #ciekawostki

Data: 16.03.2020 14:11

Autor: false_nine

Skoro już mowa o epidemiach, apokalipsach i końcach końców. Istnieje monument wybudowany w 1980 roku w amerykańskim stanie Georgia za fundusze człowieka posługującego się pseudonimem R.C. Christian (tożsamość nieznana, prawdopodobnie RC oznacza zakon Rose-Croix, ale to tylko domysły). Zawarto na nim wiadomość dla świata.

Komunikat składający się z zestawu dziesięciu wytycznych lub zasad w ośmiu różnych językach, po jednym języku na każdej powierzchni czterech dużych pionowych kamieni. Języki te poruszają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wokół północy: angielski, hiszpański, suahili, hindi, hebrajski, arabski, chiński tradycyjny i rosyjski.

 1. Utrzymaj ludzkość poniżej 500 000 000 w wiecznej równowadze z naturą.

 2. Mądrze prowadź reprodukcję – poprawiając kondycję i różnorodność.

 3. Zjednocz ludzkość nowym językiem.

 4. Rządzić pasją – wiarą – tradycją – i wszystko z temperamentnym rozumem.

 5. Chroń ludzi i narody za pomocą sprawiedliwych praw i sprawiedliwych sądów.

 6. Niech wszystkie narody rządzą wewnętrznie rozstrzygając spory zewnętrzne w sądzie światowym.

 7. Unikaj drobnych przepisów i bezużytecznych urzędników.

 8. Zrównoważyć prawa osobiste z obowiązkami społecznymi.

 9. Nagradzaj prawdę – piękno – miłość – szukając harmonii z nieskończonością.

 10. Nie bądź rakiem na ziemi – Zostaw miejsce dla natury – Zostaw miejsce dla natury.

#zdjecia #fotografia #architektura #ciekawostki

Data: 15.03.2020 18:35

Autor: Ijon_Tichy

Garść danych na ochłodzenie emocji.

Z danych epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w sezonie 2018/2019 liczba zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne była niższa w porównaniu do lat poprzednich. W okresie od 01.09.2018 do 22.07.2019 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 4 491 879 (cztery i pół miliona). Czyli o 15% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Hospitalizacji zostało poddanych 17 118, a zmarlo 150 osób. Czyli zmarło niespełna 1% osób, które trafiły do szpitala.

Zatem ten korona, to tylko nieznacznie bardziej groźna odmiana wirusa. Jedyne, co go wyróżnia, to wydłużony okres inkubacji.

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/3/#ile-zachorowan-na-grype-wystapilo-w-polsce-w-sezonie-grypowym-2018/2019

#koronawirus #grypa #ciekawostki

Data: 15.03.2020 13:29

Autor: false_nine

Dostrzegacie serce na powierzchni Plutona? To właściwie "azotowe" serce, znane jako Tombaugh Regio, zostało odkryte w 2015 roku i ma istotny wpływ na cyrkulację atmosferyczną.

W ciągu dnia, cienka warstwa lodu z azotem ogrzewa się i przekształca w parę, natomiast w nocy skrapla się i ponownie tworzy lód. Ze względu na ten proces, tę charakterystyczną strukturę faktycznie można porównać do bijącego serca.

#zdjecia #fotografia #astronomia #ciekawostki

Koronawirus. Wyprodukowany w USA i Chinach.

Data: 15.03.2020 04:19

Autor: ZorD

youtu.be

Data premiery: 9 mar 2020

W niniejszym filmie Alex Jones rozmawia z dr. Francisem Boylem ekspertem od prawa międzynarodowego rozprzestrzeniania broni biologicznych. Tłumaczy on pochodzenie koronawirusa, który pierwotnie powstał w USA w wojskowym forcie Detrick, następnie oddano go do Uniwersytetu Północnej Karoliny, który za pieniądze z Chin opracował kolejne niebezpieczne mutacje wirusa szkoląc przy tym chińskich naukowców. Podczas wzmacniania funkcji wirusowych do wirusa SARS dodano m.in. elementy HIV.

Wyszkoleni w USA chińscy naukowcy rozwijali dalej te patogeny tworząc broń biologiczną, która w bliżej niewyjaśniony sposób zaczęła rozprzestrzeniać się w Chinach. Zapraszamy do zapoznania się z tym bardzo ważnym materiałem.

#koronawirus #usa #chiny #ciekawostki

Piosenkarka Pussycat Dolls w 2017: Piosenkarki były wykorzystywane przez kierownictwo w branży

Data: 14.03.2020 21:16

Autor: Enviador

dailymail.co.uk

'We were all abused': Former member of Pussycat Dolls Kaya Jones says the band was a front for a 'prostitution ring' and the singers were 'passed around' and 'abused' by industry executives

https://www.dailymail.co.uk/news/article-4983662/Former-Pussycat-Doll-says-band-prostitution-ring.html

#prostytutki #pussycatdolls #muzyka #ciekawostki

Data: 14.03.2020 14:18

Autor: false_nine

Najlepsze zdjęcie powierzchni Wenus wykonane przez Rosyjską sondę w 1981 roku.

Temperatura na powierzchni sięga 460 °C. Co ciekawe, badania sugerują, że kilka miliardów lat temu atmosfera Wenus była bardziej podobna do ziemskiej, a na powierzchni prawdopodobnie występowały znaczne ilości wody w stanie ciekłym.

#zdjecia #fotografia #astronomia #ciekawostki

Harald Bohr - gdy piłka nożna spotyka się z matematyką

Data: 14.03.2020 13:24

Autor: HaHard

sport.onet.pl

Harald Bohr kojarzy się dziś bardziej z nauką, choć w swoich czasach był prawdziwą piłkarską gwiazdą. Niels Bohr i Harald Bohr zaistnieli w świecie nauki, drugi z nich był także świetnym piłkarzem, który z reprezentacją Danii sięgnął na igrzyskach olimpijskich po srebrny medal. Harald Bohr był uważany w swoich czasach za najlepszego dryblera w całej Danii, na obronę jego pracy doktorskiej przyszło więcej kibiców niż matematyków. "Nie zauważył piłki, bo rozważał problem matematyczny"

#hahard #nauka #matematyka #pilkanozna #ciekawostki

Data: 10.03.2020 23:55

Autor: lisq

#koronawirus #pcmasterrace #wow #ciekawostki

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1945622,1,pediatra-i-immunolog-zamknijmy-wszystkie-szkoly.read

Dzieci mogą przekazywać wirusa, choć same przechodzą infekcję najczęściej bezobjawowo

To fascynujące jak ta sytacja jest zbieżna z incydentem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Corrupted_Blood_Incident)[Corrupted Blood w WOW]. Dzieci można przyrównać do zwierząt w uniwersum gry.

Nigdy nie grałem żeby nie bylo, ale czytałem dość dawno na temat mechaniki problemu i psychologicznego wymiaru błędu w grze.

Dodam że w grze miasta miały białą ziemię od warstwy kości umarłych乁(ツ)ㄏ no ale to tylko gra :p

Polak wymyślił alternatywę dla plastiku. Jego talerze z odpadów robią na świecie furorę

Data: 10.03.2020 07:37

Autor: HaHard

innpoland.pl

Zrezygnował z ponad stuletniej rodzinnej tradycji, by ratować swoją rodzinę. Przy okazji wymyśli świetną alternatywę dla plastiku, zbudował dochodowy biznes i uporał się z problemem znanym wszystkim młynarzom – nadmiarem otrąb.

#hahard #ciekawostki #ekonomia #ekologia

Data: 08.03.2020 10:58

Autor: false_nine

Butelki Coca-Coli od samego początku aż do dziś.

Napój ten początkowo zawierał alkohol oraz kokainę i pochodzi od innego koktajlu z kokainy i wina nazywanego Vin Mariani, jej pierwsza nazwa to Pemberton’s French Wine Coca (był to napój winopodobny).

Coca-Cola usunęła ze swojego składu alkohol w 1886, a kokainę w 1903.

Receptura Coca Coli przez ostatnie 90 lat trzymana była w masywnym sejfie w muzeum "Świat Coca-Coli", Atalanta, USA.

#zdjecia #fotografia #ciekawostki #cocacola

Data: 06.03.2020 20:24

Autor: false_nine

Tasmania, Australia. Charakterystyczny niebieski kolor to bioluminescencja, która jest spowodowana przez organizmy o wiele mówiącej nazwie Noctiluca scintillans. Organizmy te świecą, kiedy są poruszane falami i prądami morskimi, można je zobaczyć wyłącznie po zmroku. Przypuszczalnie jest to reakcja obronna, mająca na celu także odstraszanie drapieżników.

A poniżej więcej obrazków bioluminescencji, to jedno z ciekawszych zjawisk jakie można napotkać w wodach na Ziemi.

1

2

3

#zdjecia #fotografia #natura #ciekawostki

Data: 05.03.2020 18:30

Autor: aborygo

Dwa krzyże przydrożne we wsi Majdan Wielki na Zamojszczyźnie (fotografia i opis Krzysztof Błajdo):

"Inskrypcja na postumencie jednego z krzyży z aktem strzelistym zdaje się nawiązywać do obaw mieszkańców przed klęskami w dawnych wiekach. Największą trwogę zawsze budziło "morowe powietrze", czyli wybuch epidemii. Krzyże ustawiane na obrzeżach wsi w przekonaniu mieszkańców chroniły od takich zdarzeń. W tej miejscowości prawdopodobnie nigdy nie doszło do zarazy, bo gdyby miała miejsce, jej odzwierciedleniem byłby krzyż św. Zachariasza tzw. Karawaka (nazwa pochodzi od. hiszp. miasta Caravaca). Ale obawy musiały być uzasadnione z racji drugiego krzyża, który obrazuje pełne zaufanie do mocy i opieki Bożej."

#ciekawostki #apokalipsa #koronawirus #polskalokalna

Leśmian: Mijały dnie i noce, którym mijać chce się, I mijało bezpole, bezkrzewie, bezlesie.

Data: 04.03.2020 11:21

Autor: poeta

poezja.org

Życio­rys Bo­le­sła­wa Le­śmia­na stał się le­gen­dą, opar­tą na kon­tra­ście sza­rej ru­ty­ny kan­ce­la­rii no­ta­rial­nej i mi­strzow­skiej po­ezji peł­nej emo­cji i barw. Jego ży­cie było jed­nak bo­gat­sze, nie daje się za­tem spro­wa­dzić do pro­stej dy­cho­to­mii. Zgod­nie ze swą de­wi­zą „nic mnie nie łą­czy ze współ­cze­sno­ścią” nie na­le­żał do grup li­te­rac­kich, jed­nak we współ­cze­sno­ści tkwił i czer­pał z niej.

#poezja #kultura #ciekawostki

Złota herbata na szybkie wzmocnienie odporności

Data: 02.03.2020 23:15

Autor: ziemianin

odkrywamyzakryte.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #zdrowie #herbata #ciekawostki

Złota herbata wykorzystuje najczystszą i najsilniejszą formę naturalnych składników roślinnych, które dostarczają nam podłoża do szybkiego wzmocnienia odporności. Jakie to składniki? Jak ją przygotować? Oto odpowiedź.

Złota herbata na szybkie wzmocnienie odporności

Złota herbata – przepis

Intensywnie pachnącą, o żywym, złotym kolorze herbatę wzmacniającą odporność przygotowuje się z:

3 szklanki oczyszczonej wody,

1 cm kawałek imbiru (obrany i starty),

1 korzeń kurkumy obrany i starty (lub opcjonalnie 2 łyżeczki mielonej kurkumy),

1 torebka rumianku lub 2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku,

1 torebka herbaty lub łyżeczka suszonej echinacei,

1 laska cynamonu,

2 łyżeczki czystego syropu klonowego,

4 łyżki świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego,

1 łyżka soku z cytryny.

Do garnka z wodą dodajemy imbir, kurkumę i cynamon, całość powoli zagotowujemy.

Następnie garnek przykrywamy, gotujemy przez 7 minut, a następnie odcedzamy.

Dodajemy torebki z rumiankiem i echinaceą, zaparzamy pod przykryciem przez 5 minut.

Odcedzamy, dodajemy sok pomarańczowy, sok z cytryny i syrop klonowy.

Dokładnie mieszamy do połączenia składników.

Dzielimy na porcje 250 ml i pijemy jeszcze ciepłą herbatę.

Przy takiej kombinacji składników złota herbata nie tylko wzmacnia odporność, ale także pomaga wypłukać szkodliwe toksyny z organizmu, przynosząc dodatkową energię do zwalczania wirusów i bakterii.

Bruno Jasieński: ja ńe czytam strinberga, ańi norwida, ńe pszyznaję śę do żadnego spadku

Data: 02.03.2020 18:52

Autor: poeta

poezja.org

Futuryzm jako taki był ru­chem ra­dy­kal­nie an­ty­tra­dy­cjo­na­li­stycz­nym, wy­stę­pu­jąc sta­le z ha­sła­mi kre­owa­nia no­wych form sztu­ki i no­we­go spo­so­bu ży­cia. Uza­sad­nie­niem dla de­struk­cji i kre­acji no­we­go miał być tok prze­mian cy­wi­li­za­cyj­nych Eu­ro­py XX wie­ku, za­tem przy­bie­ra­ły one ce­chy ko­niecz­no­ści dzie­jo­wej czy wy­pad­ko­wej praw roz­wo­ju spo­łecz­ne­go (de­ter­mi­nizm, ewo­lu­cjo­nizm). Stąd i sam Ja­sień­ski nie był za­sko­czo­ny mało przy­chyl­ny­mi po­sta­wa­mi „pro­fa­nów”. W Exposé do Nóg Izoldy Morgan pi­sał m.in.: w sierpniu roku 1921 w Zakopanem wracałem z wieczoru, na którym czytałem swoje najlepsze wiersze, odprowadzany przez słuchaczów przez całą długość Krupówek (od Morskiego Oka do Trzaski) gradem kamieni, dostatecznie dużych, aby rozpłatać głowę przeciętnego, a nawet nieprzeciętnego śmiertelnika (…). Jed­nak owa agre­sja pu­blicz­no­ści to re­gu­la­tor i pro­bierz efek­tyw­no­ści, nie­ja­ko „wy­daj­no­ści” twór­czo­ści fu­tu­ry­stycz­nej. Agre­sja jest wręcz re­ak­cją ocze­ki­wa­ną, upra­gnio­ną hoj­no­ścią.

#kultura #poezja #ciekawostki

BezPlanu - Wioska, której nie ma na mapie - Uganda

Data: 02.03.2020 11:34

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #podroze #afryka #uganda #ciekawostki

Uganda. Jedziemy pod granicę z Demokratyczną Republiką Konga do wsi Rugando w dystrycie Mitooma. W tej położonej z dala od cywilizacji wiosce nie ma sieci elektroenergetycznej i wodociągowej. W tym odcinku skupiamy się na szkole, w której ma wolontariat Ania, w kolejnym ruszymy zobaczyć więcej otoczenia.

BezPlanu – Wioska, której nie ma na mapie – Uganda

Data: 01.03.2020 16:03

Autor: false_nine

Biblioteka Tianjin Binhai. Jest to obiekt o powierzchni 33 700 metrów kwadratowych, posiada 5 poziomów. Znajduje się tam 1 200 000 książek. Co ciekawe, tylko na 15 z 60 regałów umieszczono książki, na pozostałych znajdują się tabliczki z wydrukowanymi grzbietami książek, które są dostępne do wypożyczenia.

#zdjecia #fotografia #ciekawostki

Data: 01.03.2020 09:12

Autor: Alojz

W filmie z 1911 roku( Nowy York), który jest dwa post niżej, w czwartej minucie filmu jest dłuższe ujęcie, rodziny jadącej samochodem. Widać rejestrację samochodu…

Ktoś zadał sobie trud i sprawdził do kogo należało te auto.

Czy rodzina w tym automobilu z 1911 roku jest z Polski ;)

https://youtu.be/-s70RI_QC70

#ciekawostki #usa #polska

Stefan Żeromski – zmaganie o Polskę

Data: 29.02.2020 18:29

Autor: poeta

poezja.org

Syn­te­zą – sum­mą do­rob­ku pi­sar­skie­go Ste­fa­na Żerom­skie­go z XIX wie­ku są Syzyfowe prace (wy­da­ne w Kra­ko­wie, 1897). Owa powieść o dorastaniu (W. Bo­ro­wy) ob­ra­zu­je re­alia gu­ber­nial­ne­go szkol­nic­twa w Kró­le­stwie Pol­skim, lecz rów­nież nie­do­lę chło­pów oraz ści­śle z nią sprzę­żo­ną alie­na­cję i tlą­cy się kon­flikt mię­dzy lu­dem a zie­miań­stwem i zde­kla­so­wa­ną szlach­tą, sta­no­wią­cą trzon in­te­li­gen­cji. (por. też Słowo o bandosie z 1908 oraz Echa leśne z 1905). Pi­sarz po­ru­szył też wąt­ki roz­wo­ju oso­bo­wo­ści oraz ro­dze­nia się bun­tu i świa­do­mo­ści na­ro­do­wej jak też pierw­szej mi­ło­ści i przy­jaź­ni.

#poezja #kultura #ciekawostki

Co TAK NAPRAWDĘ masz zapisane w genach?

Data: 29.02.2020 01:03

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #unb #uwaganaukowybelkot #geny #nauka #ciekawostki

#przepisnaczlowieka pomoże Ci zrozumieć, co tak naprawdę odkrywają naukowcy na całym świecie i jak te odkrycia przekładają się na Twoje życie. Po lekturze będziesz świadomy, że nasze geny nie wydały na nas wyroku i że to, czym jest człowiek, to efekt oddziaływania genów ze środowiskiem.

Co TAK NAPRAWDĘ masz zapisane w genach?

Izrael stworzył laserowy system obrony. Mysz się nie przeciśnie

Data: 27.02.2020 17:02

Autor: ziemianin

rafael.co.il

#ataki #drony #Izrael #lasery #Rafael #aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #technologia

Siły zbrojne Izraela będą miały skuteczną broń do walki z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Żołnierze będą do nich strzelać za pomocą lasera.

Izrael stworzył laserowy system obrony. Mysz się nie przeciśnie

Koncern Rafael pomyślnie przetestował system przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym Drone Dome – informuje portal defensenews.com. W trakcie prób Drone Dome system zidentyfikował i przechwycił poruszające się cele za pomocą wiązki laserowej o dużej mocy.

System Drone Dome składa się z elektronicznych zakłócaczy i czujników do wykrywania, identyfikacji i neutralizacji zarówno mikro-, jak i minidronów. Demonstracja Rafaela została przeprowadzona na pustyni z wykorzystaniem kilku rodzajów dronów, w tym prostych, powszechnie dostępnych w sklepach. Rój, składający się z trzech dronów został wykryty, a potem zneutralizowany za pomocą laserów. Jeden po drugim drony spadały z nieba. W sumie firma pokazała siedem zniszczonych dronów. Laser spalił doszczętnie ich silniki i wirniki.

Niewielkie drony stają się coraz większym zagrożeniem dla obiektów cywilnych i wojskowych. W 2018 roku na 30 godzin zamknięto lotnisko Gatwick pod Londynem z powodu latających nad pasami startowymi dronów. W 2019 roku tzw. Państwo Islamskie (ISIS) użyło dronów do ataku na infrastrukturę naftową w Arabii Saudyjskiej.

Prace nad takim systemem obrony stały się priorytetem dla Izraela po tym, gdy w sierpniu 2019 r. Hezbollah podjął próbę wystrzelenia czegoś, co Izrael nazwał „zabójczymi dronami” w pobliżu Wzgórz Golan. Dron wystrzelony z Syrii również penetrował izraelską przestrzeń powietrzną w lutym 2018 r. I został zestrzelony przez helikopter Apache.

Według izraelskiego koncernu system Drone Dome może być także zastosowany cywilnie, np. służyć w straży granicznej, czy chronić infrastrukturę krytyczną.

Data: 27.02.2020 08:07

Autor: Alojz

Jak chodzicie?

Wolno, krótkim krokiem czy może niczym kompania reprezentacyjna rosyjskiej armii podczas defilady, długi krok ,szybkie tempo?

Naukowcy z nowej Zelandii, badali związek między szybkością chodzenia a inteligencje i stanem zdrowia.Od 42 lat padali pod tym kontem 900 osób,urodzonych w tym samym roku w tym samym mieście.Badania rozpoczęli od trzeciego roku życia.

I do jakich wniosków doszli, grupa osób która szybciej chodzi jest biologicznie młodsza, jeśli chodzi o stan zdrowia od osób które chodzą wolniej. Do tego osoby szybciej chodzące statystycznie licząc miały większe IQ.

Naukowcy doszli do wniosku, że już szybki chód w wieku trzech lat,prognozuje w przyszłości wyższy poziom IQ, niż dla dziecka które chodzi wolniej

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2752818

https://youtu.be/s7MZ1iUwyTc

#nauka #medycyna #ciekawostki

Naomi Seibt - 19-letnia anty-Greta z Niemiec

Data: 26.02.2020 13:00

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

Media na całym świecie zwróciły uwagę na nową twarz konserwatywno-liberalnego think-tanku. Mowa o 19-letniej Naomi Seibt z Niemiec. Naomi ma przekonywać do poglądu negującego zmiany klimatyczne. Dlatego też nazywana jest anty-Gretą. Ostatnio pod jej dom Antifa zamówiła karawan pogrzebowy.

#gretathunberg #ciekawostki #ekologia

Data: 25.02.2020 11:51

Autor: false_nine

Dziś odrobina historii z poniższego zdjęcia. Troszkę strasznej i niewyjaśnionej do dziś dzień historii.

Do tej przedziwnej tragedii, do której doszło 2 lutego 1959 roku w Przełęczy Diatlowa w górach Ural. Ratownicy, którzy wyruszyli na poszukiwania niewielkiej, dziewięcioosobowej grupy turystów, znaleźli ich rozszarpany namiot, a niedługo potem porozrzucane po okolicy zwłoki.

Wygląda na to, że coś musiało wyjątkowo przerazić śpiących uczestników wyprawy, bo wszystkie ślady wskazują na to, że ci wybiegli na bosaka z namiotu i pędzili na złamanie karku przed siebie… aż do momentu, kiedy coś ich dopadło. Dwa z odnalezionych ciał miały zmiażdżone czaszki, inne miały połamane żebra, a jedna z ofiar pozbawiona została języka. Żeby tego było mało, ubrania niektórych zwłok wykazywały wysokie skażenie radioaktywne.

#zdjecia #fotografia #historia #ciekawostki

Tomar – ostatnia twierdza templariuszy

Data: 23.02.2020 11:51

Autor: doportugalii

doportugalii.pl

Tomar, ostatnia twierdza templariuszy, jeden z najpiękniejszych klasztorów w Portugalii i zdecydowanie najładniejsze okno w całym kraju. Miasteczko położone zaledwie 150 km od Lizbony co roku przyciąga setki turystów również na Festa dos Tabuleiros jeden z najpiękniejszych, tradycyjnych festiwali. Mistycyzm, towarzyszący zabawie, wpisuje się idealnie w dziesiątki mitów narosłych wokół osady. Jedne mówią o setkach tajnych tuneli pod starówką, inne o wielkich bogactwach ukrytych przez templariuszy.

#portugalia #ciekawostki #architektura #templariusze

Data: 22.02.2020 16:58

Autor: arti

Lwia Skała (Sigirija), Sri Lanka – bryła magmy – pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Jest stanowiskiem archeologicznym w Sri Lance, znajdują się tam ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473–491)

#lwiaskala #srilanka #ciekawostki

Sztuczna inteligencja odkrywa nowe antybiotyki

Data: 22.02.2020 08:28

Autor: HaHard

dzienniknaukowy.pl

Sztuczna inteligencja rozwijana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology zidentyfikowała nowy, silny antybiotyk. W testach laboratoryjnych związek poradził sobie z wieloma najbardziej problematycznymi bakteriami, w tym z niektórymi szczepami odpornymi na wszystkie znane antybiotyki. Algorytmy odkryły także kilka obiecujących związków, które również wykazują działanie przeciwbakteryjne, ale te jeszcze nie zostały przetestowane.

#hahard #technologia #medycyna #sztucznainteligencja #nauka #ciekawostki

Data: 22.02.2020 05:32

Autor: R20_swap

Koń odpoczywa i śpi stojąc. Umożliwia mu to specyficzna budowa kończyn – tzw. … Aparat ustaleniowy w tylnych nogach konia jest niestety słabszy. Dlatego też koń odpoczywający na stojąco odstawia jedną tylna nogę – kładzie ją na puszce kopytowej i w ten sposób odciąża.

#zwierzeta #ciekawostki #konie

Dziś "Tłusty czwartek"

Data: 20.02.2020 18:46

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #paczki #faworki #chrusty #tlustyczwartek #slodycze #jedzenie #ciekawostki

Tłusty czwartek informacje

Tłusty czwartek jest świętem chrześcijańskim przypadającym w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Zwiastuje, że rozpoczął się ostatni tydzień karnawału.

W tym roku wypada 8 lutego (2018 rok). Jest świętem ruchomym ze względu na ruchomość świąt Wielkiej Nocy.

W Polsce pierwszy raz ten zwyczaj obchodzono w XVII wieku. Tradycją jest by każdy w tłusty czwartek zjadł coś tłustego.

Wiki – Tłusty czwartek

Tłusty czwartek ciekawostki


 1. Słodkie pączki powstały dopiero w XVI wieku, wcześniej wypiekano tylko pikantne i tłuste.

 2. We Włoszech to święto nazywa się Giovedi Grasso, gdzie na dziesięć dni przed Wielkim Postem wieczorem spożywa się posiłek z wędzonego mięsa.

 3. W Hiszpanii świętuje się jedząc ciasta Bizcocho oraz Mona.

 4. W Niemczech to Weiberfastnacht, ten dzień jest częściowo wolny od pracy (pracę kończy się przed południem). Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11.

 5. W Polsce znany jest również pod nazwą zapusty.

 6. Dawniej podawano słoninę, boczek i mięso, nie szczędzono też alkoholu.

 7. 15 lutego 2007 Google umieściło okazjonalne logo na stronie głównej swojej wyszukiwarki w wersji polskiej.

 8. W niektórych regionach Polski na faworki mówi się chrusty.

 9. Pierwotnie był dniem, gdzie świętowano odejście zimy i początek wiosny.

 10. Organizowane są zawody regionalne w jedzeniu pączków, np. rekordzista w jedzeniu 10 pączków na czas uzyskał rezultat 5 min i 20 sek zaznaczając, że jedzenie nie można popijać.

 11. Pączek mniej więcej waży 50 g i ma aż 200-300 kalorii.

 12. Faworki ważą około 15-20 gram i mają 75 kalorii.

 13. Na Śląsku pączek jest znany jako krepel.

 14. Specjałami tego święta są głównie faworki i pączki. Istnieje nawet przesąd, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka będzie miał pecha w życiu.

 15. Już w starożytnym Rzymie obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.

 16. Pączki z czasów starożytnych niczym nie przypominają tych dzisiejszych. Były to twarde kulki z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną.


Tłusty czwartek – pytania i odpowiedzi

Czemu tłusty czwartek jest w czwartek?

Tłusty Czwartek jest w czwartek ponieważ to 53 dni przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie od Popielca do Wielkiej Nocy jest 46 dni wliczając niedziele.

Skąd się wzięła tradycja Tłustego czwartku?

W Małopolsce mówi się o Combrowym Czwartku z racji tego, że w ostatni dzień karnawału właśnie w czwartek umarł wójt Combr. Combr zakazywał handlu na krakowskim rynku dlatego w każdą rocznicę jego śmierci przekupki urządzały w tym miejscu huczną zabawę. Dawniej tego dnia jadano pączki nadziewane słoniną.

Czym jest pączek idealny?

To taki który ma jasną obwódkę wokół, po tym można poznać na jakim tłuszczu były smażone im obwódka jaśniejsza tym świeższy tłuszcz. Dobrą konsystencje poznamy po małym zapadnięciu na środku pączka. Kilka kropel dziewięćdziesięcio kilku procentowego alkoholu lub octu ochroni pączka przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu.

Jak zrobić pączka?

Na początek wyrobić 60 g drożdży z letnim mlekiem (około 1/3 szklanki) oraz z 2 dużymi łyżkami mąki. W rondelku na ogniu dać jajko i 6 żółtek, szczyptę soli oraz 1/3 szklanki cukru plus jedno opakowanie cukru wanilinowego. Do około 600 g mąki dolać letnie mleko 2/3 szklanki, ubite białka i zawartość pierwszej miski oraz rondla, wszystko należy wymieszać. Do tego dodać 90g masła i kilka kropel spirytusu lub octu. Wymieszać i posypać mąką, następnie wyrobić rękoma. Takie ciasto musi odpocząć koło 2h. Kolejno odrywać kawałki ciasta i nadziewać je czym tylko chcemy: marmolady, czekolady, nadzienia tofi. Później usmażyć na głębokim oleju. Gotowe pączki można również posypać czymkolwiek: cukrem pudrem, można zrobić lukier z posypką lub polać czekoladą.

Jak zrobić faworki?

Na stolnicę wysypać po pół szklanki mąki krupczatki, tortowej i zwykłej. Do tego dodać kilka kropel spirytusu, 3 żółtka, 1200 g śmietany 18% i sporą łyżkę cukru wanilinowego oraz szczyptę soli. Wszystko wymieszać, później zagnieść. Ubić je wałkiem by powstały pęcherzyki powietrza. Rozwałkować cienko i pociąć w paski. Każdy pasek naciąć na środku i przez ten środek przełożyć górę i dół faworka. Smażyć na głębokim oleju następnie można posypać przykładowo cukrem pudrem.

Hełm sprzed 100 lat lepiej chroni mózg przed falą uderzeniową niż współczesny hełm

Data: 17.02.2020 11:55

Autor: ziemianin

pratt.duke.edu

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #nauka #ciekawostki #helm #ochrona

Inżynierowie biomedyczni z Duke University wykazali, że hełmy z I wojny światowej równie dobrze jak te współczesne chronią przed falą uderzeniową. A jeden konkretny model, francuski Adrian z 1915 roku, przewyższa współczesne hełmy pod względem ochrony głowy przed falą uderzeniową.

Hełm sprzed 100 lat lepiej chroni mózg przed falą uderzeniową niż współczesny hełm

Nowoczesne hełmy lepiej chronią przed pociskami czy tępymi uderzeniami, ale przez dziesięciolecia ich konstruktorzy nie potrafili poprawić ochrony głowy w sytuacji, gdy w pobliżu wybuchnie pocisk, a żołnierz zostanie poddany działaniu fali uderzeniowej.

Stwierdziliśmy, że wszystkie hełmy stanowiły solidną ochronę przed falą uderzeniową wybuchu, ale zdumiało nas, że hełmy sprzed 100 lat sprawowały się równie dobrze, co współczesne konstrukcje. Okazało się, że niektóre z historycznych hełmów były nawet lepsze, mówi Joost Op't Eynde, główny autor badań.

Naukowcy dopiero niedawno zainteresowali się wpływem fali uderzeniowej na mózgi żołnierzy. Spowodowane to było faktem, że hełmy projektowane są pod kątem odporności na uderzenia pocisków, a fala uderzeniowa była do niedawna groźna głównie dla płuc. W wyniku jej działania dochodziło do śmiertelnych uszkodzeń płuc na długo zanim taka fala mogła zaszkodzić mózgowi.

Jednak po rozpowszechnieniu się pancerzy chroniących ciało, płuca żołnierzy są dobrze chronione. Okazało się, że na współczesnym polu walki fala uderzeniowa zabija uszkadzając mózg, a nie płuca. Stąd też potrzeba zbadania stopnia ochrony, jaką hełmy zapewniają w obliczu fali uderzeniowej. Tym bardziej, że nie są one projektowane pod kątem takiej ochrony.

Uczeni z Duke University postanowili porównać hełmy współczesne z tymi z I wojny światowej, gdyż stwierdzili, że współczesny żołnierz noszący pancerz jest chroniony podobnie, jak żołnierz z I wojny światowej znajdujący się w okopie podczas wybuchu.

Naukowcy porównali hełmy Brodie (Wielka Brytania), Adrian (Francja) i Stahlhelm (Niemcy) ze współczesnym amerykańskim Advanced Combat Helmet.

Hełmy zakładano na głowę manekina wyposażoną w liczne czujniki. Całość umieszczano pod urządzeniem, które gwałtownie uwalniało sprężony hel, wywołując falę uderzeniową. Na hełmach testowano falę o różnej sile, odpowiadającej eksplozji pociusk artyleryjskiego w odległości od 1 do 5 metrów od celu. Siła działająca na głowę manekina była następnie przeliczana na ryzyko pojawienia się krwawienia w mózgu.

Okazało się, że każdy z hełmów zmniejszał ryzyko umiarkowanego krwawienia z mózgu od 5 do 10 razy. Jednak hełm Adrian zapewniał najlepsza ochronę. Te wyniki były intrygujące, gdyż francuski hełm był wykonany z podobnych materiałów co hełmy niemiecki i brytyjski, miał nawet cieńsze ścianki. Główna różnica między nimi jest taka, że hełm ten ma na górze grzebień. Jego celem była ochrona przed odłamkami, ale może on również chronić przed falą uderzeniową, mówi Op't Eynde. Z kolei jeśli chodzi o siły działające z boku, a nie z góry, to znaczenie miało tutaj szerokość hełmu i to, jak dużą część głowy obejmował.

Niezależnie jednak od konstrukcji, każdy z hełmów dobrze chronił przed falą uderzeniową. A to wskazuje, jak podkreślają uczeni, że warto podczas projektowania hełmów skupić się też na tym aspekcie ochrony żołnierza. Tym bardziej, że tak proste rzeczy jak grzebień od góry i szerokość hełmu mają olbrzymie znaczenie. Współczesne materiały i techniki produkcyjne powinny pozwolić na takie ulepszenie hełmów, że będą lepiej chroniły przed falą uderzeniową niż hełmy sprzed 100 lat, stwierdzają autorzy badań.

2 569 dni bez ruchu. Salamandra jaskiniowa nie poruszyła się od 7 lat

Data: 16.02.2020 23:05

Autor: HaHard

kopalniawiedzy.pl

Węgierscy naukowcy donoszą o zaobserwowaniu salamandry, która pozostała bez ruchu przez… 7 lat. Uczeni z Uniwersytetu Budapesztańskiego badają odmieńce jaskiniowe zamieszkujące zalane jaskinie we wschodniej Hercegowinie. Grupa zwierząt została oznakowana, a ruchy każdego z osobników obserwowano przez wiele lat.

Uczeni dowiedzieli się, że przez ponad 10 lat każdy z odmieńców przemieszcza się średnio o 10 metrów. Wydaje się, że jedną z niewielu rzeczy, zdolnych do zmuszenia odmieńca do ruchu jest poszukiwanie partnera. Salamandry kopulują jednak średnio raz na 12,5 roku.

#hahard #ciekawostki #zwierzeta

Odkryto setki wielkich bakteriofagów. Zacierają one granice pomiędzy wirusami a organizmami żywymi

Data: 16.02.2020 22:24

Autor: ziemianin

news.berkeley.edu

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #bakterie #wirusy #nauka #wiedza #ciekawostki

Naukowcy odkryli setki gigantycznych bakteriofagów, wirusów zabijających bakterie. Okazało się, że mają one cechy przynależne żywym organizmom, co zaciera granicę pomiędzy mikroorganizmami a wirusami. Ich rozmiary i złożoność budowy dorównują strukturom, które bezspornie uznajemy za żywe. W nowo odkrytych bakteriofagach znaleziono geny typowe dla bakterii, które bakterie używają przeciwko swoim gospodarzom.

Odkryto setki wielkich bakteriofagów. Zacierają one granice pomiędzy wirusami a organizmami żywymi

Niezwykłego odkrycia dokonali uczeni z University of California, Berkeley (UCB). Najpierw pobrali oni liczne próbki z 30 różnych ziemskich środowisk, od przewodu pokarmowego wcześniaków i ciężarnych kobiet, przez tybetańskie gorące źródło, południowoafrykański bioreaktor po pokoje szpitalne, oceany, jeziora obszary położone głęboko pod ziemią. Na podstawie tych próbek utworzyli wielką bazę DNA i zaczęli ją analizować.

Analiza wykazała obecność 351 różnych gatunków gigantycznych bakteriofagów. Każdy z nich miał genom co najmniej 4-krotnie dłuższy niż genom przeciętnego znanego dotychczas bakteriofaga. Rekordzistą był tutaj bakteriofag o genomie złożonym z 735 000 par bazowych. To 15--krotnie więcej niż genom przeciętnego faga. Ten genom jest bardziej rozbudowany niż genomy wielu bakterii, którymi żywią się fagi.

Badamy mikrobiomy Ziemi i czasem znajdujemy coś niespodziewanego. Te gigantyczne fagi zacierają różnice pomiędzy bakteriofagami, które nie są uważane za organizmy żywe, a bakteriami i archeonami. Natura znalazła sposób na istnienie czegoś, co jest hybrydą pomiędzy tego, co uznajemy za tradycyjne wirusy, a tradycyjne żywe organizmy, mówi profesor Jill Banfield.

Innym zdumiewającym odkryciem było spostrzeżenie, że w DNA tych olbrzymich fagów znajdują się fragmenty CRISPR, czyli systemu używanymi przez bakterie do obrony przed bakteriofagami. Prawdopodobnie gdy fag wprowadza swoje DNA do wnętrza bakterii jego system CRISPR zwiększa możliwość bakteryjnego CRISPR, prawdopodobnie po to, by lepiej zwalczać inne fagi.

Te fagi tak przebudowały system CRISPR, który jest używany przez bakterie i archeony, by wykorzystać go przeciwko własnej konkurencji i zwalczać inne fagi, mówi Basem Al-Shayeb, członek zespołu badawczego.

Okazało się również, że jeden z nowo odkrytych fagów wytwarza proteinę analogiczną do Cas9, proteiny wykorzystywanej w unikatowej technologii edycji genów CRISPR-Cas9. Odkrywcy nazwali tę proteinę Cas(fi), gdyż grecką fi oznacza się bakteriofagi. Badając te wielkie fagi możemy znaleźć nowe narzędzia, które przydadzą się na polu inżynierii genetycznej. Znaleźliśmy wiele nieznanych dotychczas genów. Mogą być one źródłem nowych protein dla zastosowań w przemyśle, medycynie czy rolnictwie, dodaje współautor badań Rohan Sachdeva.

Nowe odkrycie może mieć też znaczenie dla zwalczania chorób u ludzi. Niektóre choroby są pośrednio wywoływane przez fagi, gdyż fagi są nosicielami genów powodujących patogenezę i antybiotykooporność. A im większy genom, tym większa zdolność do przenoszenia takich genów i tym większe ryzyko, że takie szkodliwe geny zostaną przez fagi przeniesione na bakterie żyjące w ludzkim mikrobiomie.

Jill Banfield od ponad 15 lat bada różnorodność bakterii, archeonów i bakteriofagów na całym świecie. Teraz, na łamach Nature, poinformowała o zidentyfikowaniu 351 genomów bakteriofagów o długości ponad 200 kilobaz. To czterokrotnie więcej więc długość genomu przeciętnego bakteriofaga. Udało się też określić dokładną długość 175 nowo odkrytych genomów. Najdłuższy z nich, i absolutny rekordzista w świecie bakteriofagów, ma 735 000 par bazowych. Uczeni sądzą, że genomy, których długości nie udało się dokładnie ustalić, mogą być znacznie większe niż 200 kilobaz.

Większość z genów nowo odkrytych bakteriofagów koduje nieznane białka. Jednak naukowcom udało się zidentyfikować geny kodujące proteiny niezbędne do działania rybosomów. Tego typu geny nie występują u wirusów, a u bakterii i archeonów. Tym co odróżnia cząstki nie będące życiem od życia jest posiadanie rybosomów i związana z tym zdolność do translacji białek. To właśnie jedna z najważniejszych cech odróżniających wirusy od bakterii, czyli cząstki nie będące życiem od organizmów żywych. Okazuje się, że niektóre z tych olbrzymich fagów posiadają znaczną część tej maszynerii, zatem nieco zacierają te granice, przyznaje Sachdeva.

Naukowcy przypuszczają, że olbrzymie fagi wykorzystują te geny do pokierowania bakteryjnymi rybosomami tak, by wytwarzały kopie protein potrzebnych fagom, a nie bakteriom. Niektóre z tych fagów posiadają tez alternatywny kod genetyczny, triplety, które kodują specyficzne aminokwasy, co może zmylić bakteryjne rybosomy.

Jakby tego było mało, nowo odkryte bakteriofagi posiadają geny kodujące różne odmiany protein Cas. Niektóre mają też macierze CRISPR, czyli takie obszary bakteryjnego genomu, gdzie przechowywane są fragmenty genomu wirusów, służące bakteriom do rozpoznawania i zwalczania tych wirusów.

Uczeni stwierdzili, że fagi z wielkimi genomami są dość rozpowszechnione w ekosystemach Ziemi. Ich obecność nie ogranicza się do jednego ekosystemu.

Odkryte wielkie fagi zostały przypisane do 10 nowych kladów. Każdy z nich posiada w nazwie słowo „wielki” w języku jednego z autorów badań. Te nowe klady to Mahaphage (z sanskrytu), Kabirphage, Dakhmphage i Jabbarphage (z arabskiego), Koydaiphage (japoński), Biggiephage (angielski z Australii), Whopperphage (angielski z USA), Judaphage (chiński), Enormephage (francuski) oraz Keampephage (duński).

#BezPlanu Uganda - początek podróży

Data: 16.02.2020 21:02

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #podroze #afryka #uganda #ciekawostki

#BezPlanu Uganda – początek podróży

Rozpoczynamy kolejną podróż BezPlanu, tym razem do Afryki Wschodniej, a dokładniej Ugandy.

Nie licząc nurkowania w Egipcie, jest to moja pierwsza podróż do Afryki i zupełnie nie wiem czego się spodziewać, szczególnie po doświadczeniach z Haiti – wiecie o co chodzi, jeśli oglądaliście odcinek BezPlanu pod tytułem "Haiti mnie pokonało" (http://bit.ly/2tYb89A). Tym razem miało być inaczej. Po pierwsze, lecimy do Ugandy na zaproszenie Ani, którą znacie z Bogoty, po drugie w Ugandzie bez problemu można dogadać się po angielsku, a to powinno znacznie ułatwić sprawę.

Jak wygląda Uganda z bliska – najlepiej przekonacie się oglądając nadchodzące odcinki.

W telegraficznym skrócie: jest to kraj o nieco większej liczbie ludności, niż Polska i 20-krotnie niższym produkcie narodowym

Uganda ma jedno z najmłodszych społeczeństw na świecie, prawie polowa obywateli ma 15 lat lub mniej, średnia długość życia niedawno przekroczyła 60, co jest sukcesem, bo jeszcze w roku 1998 przeciętny mieszkaniec kraju żył 44 lata.

Uganda nazywana jest perłą Afryki z kilku powodów.

Pierwszy to ludzie. Kilkadziesiąt plemion mówiących w kilkudziesięciu językach różniących się od siebie tak bardzo, że często Ugandyjczycy do porozumiewania się ze sobą używają angielskiego

Drugi to przyroda: kraj ten obfituje w żyzne ziemie, sawanny, góry, jeziora i rzeki, a na jego terytorium znajduje się kilka parków narodowych

Przybyłem do Ugandy nie mając jakichkolwiek oczekiwań i wyobrażeń na jej temat i wiem już, że to najlepsze podejście do nowo odwiedzanych krajów. Już za moment będziemy stolicy Ugandy – Kampali. Rozsiądźcie się wygodnie i zapraszam was na seans.

Data: 16.02.2020 19:41

Autor: tensorflow

Liczba Grahama. Wyjaśnienie „na palcach”. (Najsłynniejsza liczba-olbrzym)

*Liczba Grahama – pierwsza liczba-olbrzym która trafiła do Księgi rekordów Guinnessa jako „najbardziej największa liczba używana w dowodach matematycznych” (w tym czasie), jest również najbardziej znaną liczbą-olbrzymem. Dokładne wyobrażenie tej liczby sprawi, że mózg skolapsuje w Czarną dziurę, ponieważ maksymalnej entropii przestrzeni rozmiarem z mózg nie wystarczy do umieszczenia pełnej informacji o liczbie Grahama. *(opis oryginalny z youtube)

https://youtu.be/hukuOx0JRp4

#nauka #youtube #ciekawostki

Project Trident ma przyjemność ogłosić pierwszy oficjalny obraz wydania oparty na Void Linux

Data: 15.02.2020 07:12

Autor: R20_swap

project-trident.org

Project Trident to system operacyjny przeznaczony dla komputerów stacjonarnych oparty na systemie Void Linux . Używa pulpit Lumina jak również szereg narzędzi własny opracowany, aby zapewnić łatwy w obsłudze system, który zarówno początkujący jak i zaawansowani administratorzy systemu mogą czuć się komfortowo pracuje 24 / 7 .

Project Trident zakończył swój pierwszy krok od oparcia się na TrueOS do przyjęcia dystrybucji Void Linux jako podstawy. Zespół Project Trident opublikował swoją pierwszą stabilną wersję, 20.02: „Project Trident ma przyjemność ogłosić pierwszy oficjalny obraz wydania oparty na Void Linux, dostępny na stronie pobierania Project Trident. Uwaga: Instalator Project Trident obsługuje cztery różne poziomy instalacji: Void: Zainstalowany jest tylko system podstawowy z Void Linux i pakiety bootloadera związane z ZFS. Serwer: system oparty na CLI z dodatkowymi usługami i narzędziami zainstalowanymi z Project Trident (firewall, cron, autofs, wireguard, dodatkowe powłoki itp.) Lite Desktop: Wszystko, co potrzebne do graficznej instalacji pulpitu przy użyciu Lumina. Bez dodatkowego puchu. Pełny pulpit: instalacja Lite z kilkoma dodatkowymi narzędziami dla użytkowników końcowych (pakiet biurowy, telegram, aplikacje multimedialne itp.). Uwaga: Te poziomy instalacji zapewniają wstępnie zdefiniowane listy pakietów do zainstalowania dla wygody użytkownika."Dalsze szczegóły można znaleźć w projekcie w ogłoszeniu programistów . Pobierz (SHA256) : Trident-NetInstall-x86_64.iso (523MB, podpis , pkglist ).

#linux #komputery #pc #ciekawostki

Święty Walenty. Patron zakochanych i chorych psychicznie

Data: 14.02.2020 14:32

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #walentynki #choroby #zakochani #chemiamozgu #ciekawostki #swieto

14 lutego wiele osób obchodzi „Walentynki”, święto zakochanych, którego patronem mam być chrześcijański święty Walenty. Święty, którego życiorys powstał prawdopodobnie z połączenia dwóch różnych osób jest nie tylko patronem zakochanych, ale również m.in. chorych na epilepsje.

Święty Walenty. Patron zakochanych i chorych psychicznie

Walenty został przez Kościół uznany za patrona: epileptyków, podróżników, narzeczonych i zakochanych. Do tego męczennika warto zwrócić się również w przypadku omdlenia, różnego rodzaju ciężkich chorób i plag (w tym i trądu), oraz, co na pewno nie dziwi, nagłego przypływu miłości.

Chociaż sam fakt istnienia świętego jest raczej pewny, rodzi się dużo wątpliwości jeżeli chodzi o szczegóły jego życia. Walenty miał żyć w III wieku po Chrystusie i piastować funkcję biskupa w Terni w Umbrii, w centralnej Italii. Najprawdopodobniej został on ścięty na rozkaz cesarza Klaudiusza II Gockiego. Historycy nie są jednak pewni czy Walenty-biskup i Walenty-ofiara cesarska to jedna i ta sama osoba. Pomimo wątpliwości, zwykło się jednak przyjmować, że tak.

Istnieją trzy różne wersje historii jego męczeńskiej śmierci. Wszystkie z nich zaczynają się od przywołania przed oblicze wspomnianego cesarza rzymskiego, Klaudiusza II Gockiego. Pierwsza głosi, że Walenty starał się przekonać go do chrześcijaństwa. Jego zachowanie rozzłościło jednak władcę do tego stopnia, że postanowił on wtrącić biskupa do więzienia. W celi pilnował go strażnik imieniem Asteriusz, ojciec niewidomej córki, którą przyszły męczennik miał w cudowny sposób ozdrowić. Cud, zgodnie z legendą, otworzył także oczy Asteriusza i spowodował jego przejście na chrześcijaństwo. Nagła konwersja poddanego jeszcze bardziej rozpaliła gniew cesarza. W konsekwencji, ten ostatni miał w przypływie gniewu skazać Walentego na ścięcie.

Zgodnie z drugim podaniem, Walenty ściągnął na siebie karę łamiąc surowy cesarski zakaz. Klaudiusz wprowadził bowiem prawo, które zakazywało wchodzenia w związki małżeńskie osobom służącym w wojsku. Święty wbrew prawu miał jednak udzielić ślubu zakochanemu legioniście i jego ukochanej, co zakończyło się dla niego tragicznie.

Trzecia wersja legendy wydaje się najbardziej „romantyczna”. Walenty miał w niej bowiem być zaangażowany w pomoc dla współwyznawców. Złapany przez władcę i skazany na karę śmierci napisał pożegnalny list do ukochanej, który podpisał „Twój Walenty”.

Ciekawa jest również historia kultu 14 lutego jako dnia zakochanych. Tradycja ta nie jest aż tak młoda jak mogłoby się wydawać sceptykom. Najprawdopodobniej rozpoczęli go mieszkańcy Wysp Brytyjskich w XV wieku. Zauważyli bowiem, że tego dnia ptaki dobierają się w pary na resztę sezonu. Cześć z badaczy wskazuje na jeszcze starsze źródła dzisiejszego „święta”, którymi miałyby być obchody pogańskiego święta na cześć płodności.

Kontynentalna Europa jednak, aż do XX wieku, nie traktowała Walentego jako patrona zakochanych i miłości. Na przykład Piotr Skarga w swoich „Żywotach Świętych” w ogóle pomija wszelkiego rodzaju interpretacje „romantyczne”. Przez wiele wieków Walenty musiał strzec od plagi trądu i innych zaraz, aby w końcu przyjść z pomocą zakochanym.

Data: 14.02.2020 11:19

Autor: Alojz

Niemiecka gazeta "Stern" z rok 2009 :

"Eksperci szacują że w roku 2025 populacja Egiptu wzrośnie z obecnie 80 milionów do 100 milionów mieszkańców "

https://mobil.stern.de/politik/ausland/-weltmacht-wasser--die-revolution-der-durstigen-3427688.html

Luty 2020 , populacja Egiptu osiąga 100 000 milionów.

#ciekawostki #statystyka

Data: 13.02.2020 18:30

Autor: false_nine

Na obrazku widać obserwowalny Wszechświat w skali logarytmicznej z Układem Słonecznym w centrum.

Kolejności warstw: pas Kuipera, chmura Oorta, gwiazda Alfa Centauri, ramię Perseusza, galaktyka Drogi Mlecznej, galaktyka Andromeda, pobliskie galaktyki, sieć kosmiczna, kosmiczne promieniowanie mikrofalowe, niewidzialna plazma z Wielkiego Wybuchu.

#obrazki #ciekawostki #astronomia

Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

Data: 12.02.2020 13:26

Autor: ziemianin

centrumxp.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #komputery #ciekawostki

Windows 10 jak każdy szanujący się system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika posiada swój własny menedżer plików. Nosi on nazwę Eksplorator plików i widzimy go za każdym razem, gdy przeglądamy foldery, korzystamy z menu kontekstowego dla plików itd. Eksplorator plików od czasów Windows 95 (wówczas jeszcze jako Eksplorator Windows) nastawiony jest na interakcję z użyciem klawiatury i myszy. Mimo wielu zmian podejście to zostało utrzymane. Może się jednak okazać, że zorientowany na komputery desktop Eksplorator plików nie najlepiej sprawdza się np. na mniejszym ekranie dotykowym. Wówczas pozostaje nam zmiana rozmiarów ikon i elementów interfejsu, pobranie alternatywnego menedżera lub… uruchomienie Eksploratora w dotykowej wersji UWP. Jest to domyślnie ukryta wersja Eksploratora, która swoim wyglądem i działaniem przypomina bardziej aplikację mobilną, aniżeli program typowo pecetowy. W naszym poradniku przedstawiamy dwa proste sposoby na uruchomienie tej aplikacji w Windows 10 i dzielimy się naszymi wrażeniami z jej użytkowania. Uwaga – sposoby te działają tylko w Windows 10 Creators Update lub nowszym. Jeśli korzystamy ze starszej wersji Dziesiątki, sposoby te uruchomią tylko klasyczny Eksplorator plików.

Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. Wykonujemy skrót klawiszowy Win + R, by włączyć polecenie Uruchom.

 2. Wklejamy w polu tekstowym następujący ciąg znaków:

explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. Po zatwierdzeniu przyciskiem OK lub klawiszem Enter uruchomi się Eksplorator plików w wersji UWP. Pierwsze uruchomienie może potrwać trochę dłużej, jednak już po chwili naszym oczom powinien ukazać się taki oto widok:

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. Uniwersalna wersja Eksploratora zapewnia podstawowe funkcjonalności menedżera plików, takie jak zaznaczanie, usuwanie, przenoszenie, kopiowanie, zmienianie nazwy, przeglądanie właściwości i udostępnianie plików i folderów, a także wyszukiwanie, sortowanie i zmiana widoku. Eksploratora UWP można używać zarówno w wersji okienkowej, jak i na pełnym ekranie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów:

Jak stworzyć skrót do Eksploratora plików UWP?

 1. Prawym przyciskiem myszy klikamy pusty obszar na pulpicie lub w oknie dowolnego folderu i wybieramy Nowy > Skrót.

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. W polu tekstowym Wpisz lokalizację elementu: wklejamy ten sam ciąg znaków:

explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. Wpisujemy nazwę skrótu. Może być ona dowolna.

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

 1. Utworzony przez nas skrót będzie otwierał Eksplorator plików UWP za każdym razem – nie będzie już konieczne ręczne wklejanie jego ścieżki.

Windows 10: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?

Z tak utworzonego skrótu można korzystać, mając obok utworzony skrót do klasycznego Eksploratora. Aplikacje te współistnieją i nie przeszkadzają sobie nawzajem.

Od czasu pierwszej publikacji tego poradnika w Eksploratorze UWP zaszło kilka zmian. Znalazło się również wyjaśnienie, dlaczego Microsoft pracuje równolegle nad drugim menedżerem plików. Listę zmian i dodatkowe informacje znajdziecie w naszym tekście: Eksplorator plików UWP w końcu z nowymi funkcjami w Windows 10 1809.

Data: 11.02.2020 19:19

Autor: false_nine

Gdyby ktoś się zastanawiał jak wygląda Międzynarodowa Stacja Kosmiczna od środka, to mam tu ciekawe zdjęcie modułu obserwacyjnego Kopuła. Bardzo dobra rozdzielczość.

W tym module 2x2m ktoś sobie siedzi i bezpośrednio podgląda prace np. na zewnątrz stacji kosmicznej. Okna są ze szkła pancernego, chroniącego przeciw uderzeniom mikrometeorytów i kosmicznych śmieci.

#zdjecia #fotografia #astronomia #ciekawostki

Data: 10.02.2020 22:54

Autor: R20_swap

Wydano MATE 1.24

MATE 1.24 pojawia się po około roku pracy zaangażowanej ograniczonej załogi, ale wprowadza kilka istotnych zmian. MATE 1.24 dodając obsługę Wayland do niektórych komponentów, takich jak Eye of GNOME i MATE Panel, menedżer okien Marco przywrócił kilka „nostalgicznych” dekoracji okien, Monitor systemu obsługuje teraz odpytywanie dysków NVMe, ulepszenia HiDPI, wtyczki menedżera plików Pluma po migracji do Pythona 3, pojawiło się nowe narzędzie MATE Disk Image Mounter i wiele innych prac.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MATE-1.24-Released

#linux #mate #srodowiskograficzne #gui #komputery #ciekawostki

Nowe urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapewni ultraszybką komunikację z Ziemią

Data: 10.02.2020 04:11

Autor: ziemianin

esa.int

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #kosmos #satelita #iss #ciekawostki #nauka #esa

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie mieć możliwość korzystania z ultraszybkich połączeń. Astronauci planują zainstalowanie szybkiego łącza radiowego, aby umożliwić połączenia z Ziemią w czasie niemal rzeczywistym.

Nowe urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapewni ultraszybką komunikację z Ziemią

Nowe urządzenie (ColKa), które astronauci podłączą do Laboratorium kosmicznego Columbus umożliwi niemal natychmiastową komunikację między ISS a Ziemią, co zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych z eksperymentów na stacji. Maszyna wielkości lodówki zostanie dostarczona na stację dzisiaj, przy użyciu statku zaopatrzeniowego Cygnus. Następnie będzie musiała zostać podłączona na zewnątrz modułu Columbus.

ESA na swoim blogu twierdzi, że tegoroczny spacer kosmiczny będzie miał na celu ulepszenie modułu Columbus. Dwóch astronautów poprowadzi urządzenie przez śluzę stacji i wyrzuci ją na zewnątrz. Antena jest podłączana do dedykowanej wtyczki na zewnątrz modułu Columbus, która zasila dane z urządzeń i komputerów w środku.

Po zainstalowaniu ColKa wyśle sygnały ze stacji do grupy satelitów na orbicie, które są w stałej komunikacji z jedną stacją naziemną. Umożliwi to nieprzerwany przepływ danych ze stacji na Ziemię. Antena będzie skierowana ku niebu, by wysyłać i odbierać dane z prędkością do 50 Mb/s. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na wysokości ponad 400 km nad powierzchnią Ziemi, jednak satelity z którymi się połączy, krążą wokół Ziemi na wysokości ponad 35 000 km.

Laboratorium kosmiczne Columbus

To europejskie laboratorium naukowe jest modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do badań. Zawiera sprzęt badawczy do projektów wymagających środowiska nieważkości. Przeprowadzone doświadczenia naukowe obejmują biologię roślin, egzobiologię, heliofizykę, fizjologię człowieka oraz fizykę płynów.

Laboratorium pierwotnie było częścią programu Columbus, który miał stanowić główny moduł samodzielnej stacji orbitalnej Columbus. ESA planowała w latach 1986-1991 umieszczenie na orbicie stacji załogowej, która miałaby możliwość prowadzenia eksperymentów naukowych związanych z mikrograwitacją. Niestety program odwołano z powodu cięć finansowych.

Laboratorium kosmiczne Columbus zostało uruchomione na stacji w 2008 roku. Do komunikacji wykorzystuje sieć stacji oraz infrastrukturę NASA. Nowy sprzęt zapewni szybszą komunikację niezależnie od systemu NASA.

Naukowcy na Ziemi przez cały czas będą mieć dostęp do swoich kosmicznych eksperymentów i to przez kolejne dziesięć lat.

Data: 09.02.2020 22:41

Autor: FiligranowyGucio

Wieje jak by chciało wyrwać okno.Niedaleko Dresden w kierunku zachodnim wiatr dochodzi już do 160km/h a najsilniejszy nawet nie dotarł do granicy z Belgią.Jestem ciekaw czy wiatraki w niemczech są przygotowane na huragan. (rekordowe podmuchy zanotowano w Australii w 1996 roku – wiało z prędkością 408 km/h!) https://www.green-projects.pl/energia-wiatrowa-jak-dzialaja-wiatraki/

Kilka ciekawostek ↓

https://wysokienapiecie.pl/1479-energetyka-wiatrowa-w-polsce-fakty-mity-2016/

#wiatr #elektrowniewiatrowe #pogoda #ciekawostki #prad #technologia

Zanim nasi biali bracia przybyli do nas, aby nas cywilizować.

Data: 09.02.2020 17:20

Autor: ziemianin

odkrywamyzakryte.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #ciekawostki #indianie #ziemia

Zanim nasi biali bracia przybyli do nas, aby nas cywilizować. Nie było u nas więzień, szpitali itd., nie mieliśmy też przestępców. Bo jak można mieć przestępców, skoro nie ma więzień?

Zanim nasi biali bracia przybyli do nas, aby nas cywilizować.

Szpitali nie mieliśmy, bo wyznajemy zasadę naturalną, jeśli w Naturze pojawia się choroba, w naturze szukaj lekarstwa.

Nie mieliśmy żadnych zamków ani kluczy, więc nie mieliśmy złodziei.

Jeśli ktoś z nas był tak biedny, że nie miał konia, tipi lub koca, ktoś inny ofiarowywał mu te rzeczy.

Byliśmy zbyt mało cywilizowani, by nadawać jakąkolwiek wartość rzeczom użytkowym.

Owszem chcieliśmy posiadać pewne rzeczy, ale głównie po to, aby móc się nimi dzielić.

Pieniądz nie był nam znany, nie mieliśmy pojęcia o tym, że wartość człowieka może być mierzona pieniądzem.

Nasze prawa nie były spisane, nie było u nas adwokatów ani polityków, nie mogliśmy więc oszukiwać.

Byliśmy naprawdę na „złej” drodze, zanim biały człowiek do nas dotarł.

Nie mam pojęcia, jak udało nam się przetrwać bez tych podstawowych rzeczy, które – jak nam mówiono – są absolutnie niezbędne dla cywilizowanego społeczeństwa”.

– John Fire Lame Deer, z plemienia Lakota-Sioux

Bestia od AMD trafiła do sklepów - "wyprzedza swoją epokę" 64 rdzenie 128 wątki

Data: 08.02.2020 23:05

Autor: R20_swap

instalki.pl

AMD jeszcze na targach CES 2020 prezentowało swój najwydajniejszy procesor. Mowa o pierwszym w historii 64-rdzeniowym procesorze HEDT, a mianowicie AMD Ryzen Threadripper 3990X, który właśnie trafił do sprzedaży. Cena jest naprawdę wysoka, ale pierwsze recenzje pokazują, że jest to w pełni uzasadnione.

#cpu #procesory #pc #ciekawostki #technologia #komputery

Data: 08.02.2020 13:01

Autor: FiligranowyGucio

Mężczyzna skomponował piosenkę, używając położenia ptaków siedzących na przewodach elektrycznych, żeby zapisać nuty.Jarbas mówi, że ten utwór powstał z czystego przypadku, i stał się arcydziełem stworzonym z ciekawości. Mężczyzna po prostu jadł śniadanie i wtedy zobaczył zdjęcie, które zaparło mu dech w piersiach. Skomponował więc piosenkę, a jej nagranie w wykonaniu orkiestry odniosło ogromny sukces. Ten niewiarygodny jednominutowy kawałek jest jednocześnie bezpretensjonalny.

To niesamowite – te ptaki chyba wiedziały, co robią

https://dobrewiadomosci.net.pl/38261-mezczyzna-skomponowal-piosenke-uzywajac-polozenia-ptakow-siedzacych-na-przewodach-elektrycznych-zeby-zapisac-nuty/?fbclid=IwAR1PAeSdl_QXqBxZoem9sIkaluQ2hRkc0buP3fPJNVU3fVriLRLinF9Fs9o

#ptaki #muzyka #ciekawostki

Alfa Romeo - Geneza nazwy i loga

Data: 08.02.2020 00:50

Autor: ziemianin

pl.wikipedia.org

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #motoryzacja #samochody #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Około roku 1905 znany francuski producent, najpierw rowerów a potem automobili, Alexandre Darracq założył w pobliżu Mediolanu filię swojej wytwórni automobili. Interesy szły jak po grudzie, ponieważ okazało się, że automobile wytwarzane przez Francuza, nie za bardzo nadają się na włoskie drogi. Upadającą firmę postanowiła wykupić grupa miejscowych przedsiębiorców w roku 1910. Postanowili również, że profil motoryzacyjny fabryki będzie kontynuowany. Tak oto powstała nowa firma, której nadano nazwę: Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

Wiki – Alfa Romeo – Geneza nazwy i loga

Dwa lata później postanowiono zaprojektować nowe logo, które będzie mocno związane z regionem. Jest to logo heraldyczne, które tylko z niewielkimi poprawkami przetrwało do dziś. Dla nas trochę archaiczne, dla mediolańczyków sentymentalne. Czerwony krzyż pochodzi z herbu Mediolanu. Wąż pochodzi z herbów arystokratycznych rodzin Visconti i Sforza, które przez wieki władały Lombardią i księstwem Mediolanu (tak, nasza polska królowa od włoszczyzny też stamtąd pochodzi, Bona Sforza). Wąż pożerający chrześcijan, to jakaś miejscowa legenda.

Początkowo logo było widoczne tylko w materiałach reklamowych. Żeby je umieszczać na chłodnicy samochodu, wpadli dopiero w 1922 roku.

ALFA Milano

Jak widać, początkowo była to tylko ALFA. Skąd się wziął Romeo?

Około roku 1915 firmę przejął neapolitański inżynier Nicola Romeo. Nazwa Alfa Romeo pojawiła się w 1918 roku.

"Przy wodowaniu raczej nie mamy szans". Tak polscy piloci przeprowadzają małe samoloty nad oceanem

Data: 05.02.2020 18:17

Autor: ziemianin

youtube.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #samoloty #pilot #ciekawostki #podroze

Pierwsze pytanie, które przyszło mi do głowy, gdy dowiedziałem się, czym po godzinach zajmuje się Dominik, mogło brzmieć tylko w jeden sposób. Jak wielkie "cojones" trzeba mieć, by zrobić coś takiego? – Duże – odpowiedział mój uśmiechnięty rozmówca. To Dominik Punda, doświadczony pilot rejsowy, który co jakiś czas wsiada w malutkie samoloty i tam, gdzie inni latają Boeingami i Airbusami, on dzielnie ciśnie takim maluchem. Poznajcie kulisy pracy tzw. "ferry pilotów", którzy przeprowadzają małe samoloty ze Stanów Zjednoczonych do Europy.

"Przy wodowaniu raczej nie mamy szans". Tak polscy piloci przeprowadzają małe samoloty nad oceanem

Data: 05.02.2020 16:51

Autor: FiligranowyGucio

Eksperyment psychologiczny,napiszę kilka zdań a wy dopiszcie swoją historię,najlepiej jakąś śmieszną na temat ogłoszenie matrymonialne.Podobnie jak w obrazku,do wygrania pralka.

Słowa to narcyz,monopolowy,blondynka i schizofrenia.

Teoria spostrzegania siebie, teoria autopercepcji – stworzona przez Daryla Bema teoria próbująca wyjaśnić proces samopoznawania (zbierania informacji na temat własnej osoby i tworzenia wyobrażenia siebie). Podstawowym założeniem teorii jest twierdzenie, że podczas poznawania siebie ludzie dokonują takich samych zabiegów jak przy poznawaniu (rozumieniu) innych ludzi – poprzez obserwowanie i wnioskowanie z tych obserwacji.Gdy chcemy dowiedzieć się co ktoś czuje, obserwujemy go i wyciągamy wnioski. Podobnie dzieje się, gdy chcemy się dowiedzieć jakie sami posiadamy cechy: obserwujemy swoje zachowania i okoliczności, w których one występują (ewentualnie przypominamy sobie jak zachowaliśmy się w przeszłości) i wyciągamy z tego odpowiednie wnioski.wiki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_spostrzegania_siebie

#heheszki #psychologia #ogloszenie #ciekawostki