Te nanoroboty są w stanie poruszać się w środku ludzkiego ciała

Data: 09.03.2019 15:03

Autor: MrHardy

instalki.pl

Można je wstrzyknąć za pomocą strzykawki.

Naukowcy nie przestają zaskakiwać w kontekście nowych pomysłów technologicznych, które mogą przydać się w medycynie. Tym razem uczeni stworzyli specjalne nanoroboty, które mogą zostać wprowadzone do ludzkiego ciała za pomocą standardowej strzykawki. Same komponenty są mikroskopijnie małe i są w stanie wytrzymać nie tylko trudne warunki, ale również poruszać się w określonych miejscach.

Każdy z robotów posiada długość około 70 mikronów, co odpowiada szerokości cienkiego, ludzkiego włosa. Milion nanorobotów może zostać stworzonych przy użyciu płytki krzemowej o wielkości około 10 centymetrów. Tego typu rozwiązania zostały opracowane przez Marca Miskina oraz jego kolegów z Cornell University. Wyniki szczegółowych badań związanych z nanorobotami mają zostać przedstawione na marcowym posiedzeniu American Physical Society.

https://www.youtube.com/watch?v=K5djEI-1E8I

Nanoroboty stworzone w Cornell University posiadają również cztery nogi stworzone z połączenia grafenu oraz tytanu. Każdy z tych malutkich nanorobotów jest w stanie przenieść ciężar ważący 8000 razy tyle, co sam robot – to rewelacyjny wynik pozwalający na transport składników odżywczych lub innych substancji potrzebnych człowiekowi do sprawnego funkcjonowania.

W obecnym momencie rozwoju opisywanej technologii, każdy z nanobotów zasilany jest za pomocą energii słonecznej – źródło energii ogranicza jednak możliwości po zaimplementowaniu robota do wnętrza ludzkiego ciała. W przyszłości nanoroboty mają korzystać z ultradźwięków lub specjalnych pół magnetycznych: tego typu rozwiązanie pozwoli im na podróżowanie głęboko w odmęty ludzkiego ciała.

Naukowcy patrzą z optymizmem w przyszłość nanorobotów, jednak minie jeszcze sporo lat zanim tego typu rozwiązania staną się dostępne dla szerokiego grona pacjentów – także w Polsce.

Póki co sama technologia raczkuje i czeka ją szereg testów oraz poważnych operacji udowadniających sens ich rozwoju oraz istnienia.

Brak komentarzy