Data: 25.03.2020 13:24

Autor: LadacznicoOdporny

Odnośnie #koronawirus.

Myślę że "kwarantanna" na krajową skalę to strzał w stopę. Wyręczenie wirusa. Jeżeli gospodarka stanie, to zatrzymają się wpływy do budżetu. Co za tym idzie nie będzie pieniędzy dla szpitali i wielu innych dziedzin. Na ten moment poświęcamy los wszystkich na rzecz iluzorycznego ratowania staruszków.

Nic nie zmienimy. Działamy na kredyt. Odwlekamy nieuniknione, zarazem zwiększając skalę z jaką to wszystko jebnie.

Dobrze że zamknęli to co zbędne, to co bez straty można odwlec. Dajemy czas lekarzom na przytsowanie się do nowej sytuacji. Ale tego kraju nie stać by trzymać taki stan choćby miesiąc. Zamknięcie szkół jest ok. Czemu nie. Zawsze można przesunąć na okres wakacyjny. Albo polegać na nauce przez internet. Ale wszelkie hamowanie biznesu nam nie wyjdzie na dobre. Szczególnie gdy rząd rzuca betonowe koła ratunkowe.

Nie rozumiem tego. Ładnie to wygląda z politycznego punktu widzenia. Mało chorych. Jak ślicznie. Jaka dobra władza. Ale to przecież minie. Byle do wyborów czy jak?

Kto ma zachorować to i tak zachoruje. Tylko później. Za chwilę będzie rozwalona gospodarka + masa chorych.

Zamiast tego mogliśmy mieć masę chorych + jako tako wydolną gospodarkę.

A służba zdrowia i tak się zesra. Co by nie zrobili. No chyba że ktoś wybuduje wehikuł czasu i cofnie dekady olewania tej dziedziny.

No to tyle. Pomarudziłem o tym co mnie martwi i już więcej smutów nie sieję. Przynajmniej chwilowo ;)

@Monte

25.03.2020 15:43

@LadacznicoOdporny, Chodzi o to by spowolnić rozwój koronawirusa by szpitale się nie zesrały z przepełnienia i żeby większą ilość ludzi mogła być leczona,

@LadacznicoOdporny

25.03.2020 16:14

@Monte,

Tak, z tym się zgadzam. Ale nie możemy przeginać. Spowolnić tak. Wyhamować nie. Jak skończą się środki na służbę zdrowia to będzie leżeć i kwiczeć.

A leżeć i tak będzie tylko nieco później.

@tenji

25.03.2020 14:41

@LadacznicoOdporny, widze, ze nawet tutaj sa takie tuzy intelektu, co wybieraja gospodarke ponad ludzkie zycia.

Tylko zaden z tych tuz intelektu nie potrafi odpowiedziec na to jak niby potem ratowac zycie 20% spoleczenstwa (nie tylko starsi sa w grupie ryzyka) gdy wszyscy sie rzuca do szpitali.

@LadacznicoOdporny

25.03.2020 14:47

@tenji,

Za co będziesz ratował te życia gdy już nie będzie na to pieniędzy? Dobrymi chęciami zapłacisz?

Obie te dziedziny są wzajemnie zależne. Zarżnięcie jednej pociągnie za sobą upadek drugiej. Nie wybieram gospodarki ponad ludzkie życia. Wybieram wprost ludzkie życia. Nie da się ich ratować bez sprawnej gospodarki.

A te wspomniane 20% to chyba z Instytutu Danych z Dupy.

@tenji

25.03.2020 15:17

@LadacznicoOdporny,

20% wymaga hospitalizowania (5% wymaga intensywnej terapii, 2.5% wymaga ECMO)

studium 45 tys. przypadkow z Chin

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2002032

a z dupy to sa te twoje wykopkowe eksperckie wypociny, czekam na twoje zrodla badan. No chyba ze masz je z Instytutu Danych z Dupy.

@LadacznicoOdporny

25.03.2020 16:12

@tenji,

Napisałeś 20% społeczeństwa. Nie 20% zdiagnozowanych zarażonych. To duża różnica

Po drugie wszyscy na raz się nie rzucą. Po trzecie służba zdrowia i tak nie da rady, więc na jedno wyjdzie. No chyba że do czasu zarżnie się gospodarkę, wtedy będzie jeszcze gorzej.

Druga kwestia jest taka że liczby w podanym przez ciebie źródle bardzo się różnią od tych które przytoczyłeś. Wstawiałeś losowe badanie? To nie jest studium 45 000 przypadków tylko 1099 hospitalizowanych przypadków.

Podejrzewam że pomyliłeś źródła, albo dałeś losowe. Ewentualnie to ja czegoś nie doczytałem ;)

Tu masz źródło które jako tako oddaje liczby o których wspomniałeś:

https://www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19#H3103904400

Warto też dostrzec że nie wszyscy byli badani. Podejrzewam że sporo nieprzebadanych osób również miało wirusa i spokojnie można zaliczyć ich do grupy o łagodnym przebiegu.

Tak czy inaczej podtrzymuje swój pogląd, że niezależnie od ciężkości choroby, jeśli zrujnujemy gospodarkę to skończymy gorzej niż gdybyśmy tę chorobę ignorowali. Myślę że trzeba szukać kompromisu, a jesteśmy wysunięci w stronę nieracjonalnej paniki. To nie wyjdzie nam na dobre.

@tenji

25.03.2020 18:58

@LadacznicoOdporny, Tylko, ze moje wnioski opieraja sie na danych a twoje na gdybaniach. Jeszcze zaden kraj nie wprowadzil tego co ty mowisz. Chyba maja do tego powody.

@BlaziuBlaz

25.03.2020 14:25

@LadacznicoOdporny, @false_nine, tylko, że wiele firm jest uzależniona od dostaw z innych krajów. Chciał nie chciał i tak produkcja będzie hamować.

@LadacznicoOdporny

25.03.2020 14:42

@BlaziuBlaz,

Wiadomo. Ale nie ma sensu dodatkowo jej dobijać.

@false_nine

25.03.2020 14:08

@LadacznicoOdporny, coraz więcej osób to zauważa, że zastój gospodarczy może mieć gorsze skutki niż sama choroba.

Politycy i dziennikarze piali o kwarantannie bo wydawała się najbardziej humanitarnym i najrozsądniejszym rozwiązaniem. Nie ma co się dziwić, oni muszą walczyć o swój PR. Ale ekonomii jak widać oszukiwać się nie da.