Kukiz’15 chce dobrowolnych składek na ZUS dla firm

Data: 07.05.2019 11:01

Autor: Harnas

stanislawtyszka.pl

Kukiz’15 przedstawił projekt ustawy zakładający dobrowolność opłacania składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców.

„Składki na ZUS to kula u nogi dla drobnych, polskich przedsiębiorców. Firmy muszą opłacać co miesiąc haracz na ZUS bez względu na to czy osiągają zysk, czy stratę. Wysokość składek rośnie z roku na rok i w 2019 r. wynosi prawie 1320 zł. Wiele firm z tego powodu nie może się rozwinąć lub musi zakończyć działalność. Dlatego proponujemy wprowadzenie dobrowolności w opłacaniu składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 786 zł miesięcznie i przeznaczyć te pieniądze na dalszy rozwój swoich firm. Podobnie działa to w Niemczech, gdzie istnieje dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez osoby prowadzące własne firmy.

#gospodarka #podatki #zus #polityka #kukiz15

@Gruby

09.05.2019 16:59

@Harnas, Do tego dochodzi absurd podwójenego składki zdrowotnej przedsiębiorców, którzy pracują u kogoś. A opiekę zdowotną dostają taką samą jak zarejestrowany bezrobotny, który nie płaci nic.

@hexer

08.05.2019 12:40

@Harnas, wszystko spoko tylko dlaczego ta inicjatywa dotyczy tyylko firm? osoby fizyczne też powinny mieć możliwość wyboru.

Oczywiście nigdy na to nie pozwolą bo system emerytalny załamałby się tego samego roku(skoro obecne wpływy są przejadane przez dzisiejszych emerytów, a składki, które niby odkładamy to tylko liczby na papierze a nie pieniadze na naszych kontach).

@SkaranieBoskie

07.05.2019 21:01

@Harnas, Taaaak… a za 30 lat obniżą mi emeryturę, żeby wspomóc biednych 'przedsiębiorców', którzy na emeryturze w wysokości 1/20 minimalnej pensji nie będą mieli za co suchego chleba kupić.