@radudzik

11.02.2020 10:36

@arti, Na Twitterze śmigały też screeny jakiegoś internetowego trolla, który pisał o tym przed Rzepą i stamtąd prawdopodobnie pochodziła informacja. Niestety nie mogę ich teraz namierzyć. Ot, dziennikarstwo.

@arti

11.02.2020 21:43

@radudzik, z reguły jak coś jest nieoficjalnie to potem okazuje się, że ściema puszczona w świat , żeby uzyskać jakiś efekt.

@hellboy

08.02.2020 22:45

@arti, proponuję od składki członkowskiej również odpisywać 2 miliony dziennie, tak dla równowagi.

@Ijon_Tichy

08.02.2020 21:20

@arti, Polexit please.

@Ijon_Tichy

09.02.2020 06:50

@reflex1, Jakby to zrobić mądrze i z jajami, to można pozostać w dobrych relacjach gospodarczych i politycznych, tym bardziej, że Niemcom i innym partnerom z Unii ogromnie na tym zależy – oni też czerpią z tego gigantyczne profity. Na wypadek zagrożenia militarnego Unia nic nam nie daje. Chronią nas poniekąd sojusze militarne, a na weszelki wypadek (gdyby one zawiodły) należy nastroszyć kolce i wzmocnic armię (również i teraz, bo swoje bezpieczeństwo należy opierać w głównej mierze nie na sojuszach, lecz na własnym potencjale militarnym).

Poza tym Polska dając się znieważać unijnym biuralistom nie wykorzystuje swojej silnej pozycji negocjacyjnej. Polska leży klinem w strategicznej pozycji, w sercu Europy. Kontrola nad tym terytorium ma strategicznie kluczowe znaczenie. Oni (komuchy z UE) nie są głupi i wiedzą, że utrata kontroli nad Polską oznacza duże kłopoty, co tłumaczy jadowite ataki od wewnątrz i z zewnątrz w celu spacyfikowania zanadto swobodnych poczynań PiS, które przełożyło wajchę swych sojuszy na USA.

Gdyby na serio postraszyć Polexitem, to podejrzewam, że komunistyczne biurwy z UE spuściłyby z tonu. W najgorszym wypadku, gdyby cos poszło nie tak, to mamy ogromny potencjał gospodarczy, który poza kontrolą biuralistów z coraz wyraźniej zarysowujacej się komunistycznej federacji UE zapewniłby nam dobrobyt. Przecież nie zostalibyśmy otoczeni murem i zabici sankcjami. Wszystkim zależy na współpracy gospodarczej z Polską, bo to bardzo korzystny biznes. Poradzilibyśmy sobie świetnie, tak jak poradzi sobie Wielka Brytania i tak jak radzi sobie Norwegia.

Jedyną przeszkodą do pokonania byłaby zła wola i chęć stłumienia nas i okiełznania przez Niemców. A to świadczy tylko na korzyść postulatu wyjścia spod ich dominacji i wkroczeniu na drogę usamodzielnienia.

Ale to tylko marzenia. W Polsce nie ma znaczącej siły politycznej, która miałaby już nie tylko honor, godność, lecz również spryt i mądrość oraz zakulisową niezależność od międzynarodowego lobby. Nie ma takiej siły politycznej w Polsce.

@xeerxees

09.02.2020 11:30

@reflex1, zagrozić nacjonalizacją niemieckich firm xD nie no żartuję

@arti

09.02.2020 14:05

@reflex1, nie jestem zwolennikiem Polexitu, na pewno nie teraz, jednak Ty mieszkając w Szwajcarii nie powinieneś zadawać dziwnych pytań. Załózmy hipotetycznie, że Polska nagle wychodzi z UE i co wtedy Niemcy rezygnują z naszych montowni ?

@reflex1

09.02.2020 14:48

@arti, Oczywiście ze zrezygnują, przeniosą je do Rumunii, czy innej Bułgarii. Szwajcaria w UE nie jest, ale tez nigdy nie była. Więc to trochę inna sytuacja. Dodatkowo CH co 10 lat wpłaca miliard chf tzw funduszy szwajcarskich za dostęp do rynku. Polski na to nie stać.

I nawet przyjmijmy ze UE daje PL takie same warunki jakie stawia UK, mamy dostęp do rynku europejskiego, ale przyjmujemy wszystkie prawa UE. I niby jak to ma być lepiej dla PL? Zostaje praktycznie po staremu, z tym ze nie mamy wpływu na decyzje podejmowane w Brukseli i jeszcze dodatkowo nie dostajemy kasy na różnorakie projekty. Nie tylko z UE, ale również z wyżej wspomnianych funduszu szwajcarskich (prawie 70% trafia obecnie do PL) oraz funduszy norweskich (na które składają się Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia).

Nie jesteśmy niestety ani potęgą gospodarczą jak UK, ani tacy bogaci jak Szwajcaria, czy Norwegia.

Więc bez UE jesteśmy w dupie. Bo albo jak pisałem wyżej przyjmujemy wszystkie prawa unijne, albo się na to nie zgadzamy i UE wprowadza cła na nasze towary. A po wprowadzeniu ceł zachodnie koncerny wyniosą się do innych państw „wschodnich” UE. I z kim będziesz handlował? Z Rosją? Nie można bo sankcje, chyba ze weszlibyśmy do Unii Euroazjatyckiej i zamiast Brukseli, to Moskwa by nam narzucała swoją wizję.

Teoretycznie moglibyśmy zrobić jak Szwajcaria i podpisać umowy o wolnym handlu np z Chinami. Tylko co moglibyśmy im zaoferować, skoro produkowalibyśmy jedynie meble i luksusowe jachty?

Pozostanie w UE jest dla PL lepsze niż bycie poza strukturami. Bo sam zamysł UE nie jest zły, tylko wymaga reform, a będąc w tych strukturach możemy je wymusić (może nie z obecną ekipą). Aby szło to w kierunku federacji na zasadzie szwajcarskiej, a nie jednego pseudo państwa.

I tak jak już wspomniałeś o Szwajcarii. W 2014 Helweci w referendum opowiedzieli się za ponownym wprowadzeniem kontyngentów dla pracowników z UE. I pierwszy raz w historii rząd wprowadził prawo, które nie było zgodne z wolą mieszkańców. Nazwali to wersja light. A dlaczego? Bo się przestraszyli konsekewncji jakie zapowiedziała UE. I nawet społeczeństwo szwajcarskie przyjęło to rozwiązanie, łącznie z partią, która wystosowała to referendum.

@Ijon_Tichy