Czyja praca jest bardziej wartościowa: bankiera czy śmieciarza?

Data: 26.08.2019 20:21

Autor: ziemianin

nowyobywatel.pl

#codziennaprasowka #wiadomosci #praca #placa #pkb

Zasada jest prosta – im bardziej twoja praca jest pożyteczna dla społeczeństwa, tym mniej ci za nią zapłacą. Przeprowadźmy prosty eksperyment myślowy – wyobraźmy sobie że pewnego dnia przedstawiciele poszczególnych zawodów znikają. Jak wpłynęłoby to na świat wokół nas?

Czyja praca jest bardziej wartościowa: bankiera czy śmieciarza?

„Mówcie co chcecie o pielęgniarkach, śmieciarzach czy mechanikach, ale jest sprawą oczywistą, że gdyby oni wszyscy nagle rozpłynęli się w powietrzu, skutki byłyby natychmiastowe i katastrofalne. Świat bez nauczycieli czy magazynierów miałby nie lada kłopoty i nawet bez pisarzy science fiction czy muzyków ska byłby zwyczajnie mniej wartościowym miejscem. Nie jest do końca jasne, jak bardzo ludzkość cierpiałaby w świecie, w którym przestaliby istnieć prezesi funduszy inwestycyjnych, lobbyści, spece od kreowania wizerunku, aktuariusze, telemarketerzy, komornicy czy radcy prawni (wielu podejrzewa, że stan rzecz znacząco by się wówczas poprawił). Mimo tego, nie licząc garstki wyjątków, jak lekarze – cieszący się dobrą opinią, a jednocześnie wysoko wynagradzani – wspomniana zasada ma się zaskakująco dobrze”.

Historia uczy że David Graeber, autor tych słów, miał rację. Gdy 2 lutego 1968 roku zastrajkowali nowojorscy śmieciarze, ich strajk trwał dziewięć dni. Każdego kolejnego dnia na ulicach pojawiało się 10 tysięcy ton śmieci, których nikt nie odbierał. 10 lutego Nelson Rockefeller, gubernator stanu Nowy Jork, zdecydował się spełnić żądania płacowe strajkujących. Bez pracowników odbierających śmierci Ameryka nie wytrzymała nawet dwóch tygodni.

W podobnym czasie w Irlandii miała miejsce seria trzech strajków podjętych przez pracowników banków. Najdłuższy z nich, w 1970 roku, trwał ponad pół roku. Strajk bankierów dostarcza wielu ciekawych przykładów tego, jak życie społeczne może się samoorganizować pod nieobecność instytucji, które dotychczas wyznaczały ramy funkcjonowania gospodarki. Dla przykładu: banki zostały zastąpione przez puby, których barmani wiedzieli, kto jest wypłacalny, a kto nie, i poświadczali zobowiązania pomiędzy klientami. Co jednak bardzo istotne – zarówno w historii gospodarczej, jak i w ekonomii jest to epizod w dużym stopniu zapomniany, bo okazał się nie mieć właściwie żadnego wpływu na krajową gospodarkę. Banki stanęły na pół roku. Nie ma po tej historii śladów w statystykach, danych dotyczących PKB czy w koniunkturze Irlandii w latach 70.

Choć do wszelkich prób jednoznacznego określania tego, która praca jest społecznie potrzebna, a która nie, radzę podchodzić z dużym dystansem (bo nie sądzę że istnieje, a nawet że powinna istnieć jakakolwiek „obiektywna” miara tego rodzaju), taką próbę podjęli analitycy z New Economics Foundation. Raport „A bit rich” bada to, ile do społeczeństwa wnoszą, z jednej strony, bankierzy inwestycyjni, szefowie marketingu i doradcy podatkowi, z drugiej, pracownicy opieki, szpitalni sprzątacze i pracownicy firm recyklingowych. Wnioski są uderzające.

To nie tak, że bankierom płaci się nieproporcjonalnie dużo względem tego, ile wnoszą do społeczeństwa. Gorzej: rzecz w tym, że płacimy im miliony za aktywne niszczenie naszego świata. Dla przykładu – szacunki NEF wskazują, iż szefowie działów marketingu zubażają społeczeństwo o 11 funtów szterlingów na każdy wygenerowany 1 funt. Bankierzy inwestycyjni z londyńskiego City przynoszą straty społeczne rzędu 7 funtów na każdy 1 funt, który generują dla swojego banku. Z drugiej strony, na każdym funcie, który płacimy osobom pracującym jako opiekunki do dzieci – społeczeństwo zyskuje pomiędzy 7,50 a 9 funtów, a jeden funt płacy sprzątacza szpitalnego przekłada się na 10 funtów dla społeczeństwa.

Liberałowie uwielbiają opowiadać historie o tym, jak poziom wynagrodzeń jest bezpośrednią pochodną społecznego zapotrzebowania na daną pracę, jej efektywności, posiadania rzadkich umiejętności czy odpowiedzialności, którą podejmują osoby na kierowniczych stanowiskach. Tyle że to nieprawda. Społeczna przydatność, jak widzimy, zdaje się być odwrotnie skorelowana z płacami. Rzadkość umiejętności? Jest bardzo wiele rzadkich umiejętności, których zupełnie nikt nie wynagradza. Efektywność pracy? Fryzjerzy w Szwecji nie operują nożyczkami kilkanaście razy bardziej efektywnie niż fryzjerzy w Indiach, a jednak zarabiają wielokrotnie więcej. A spoglądając na problem historycznie – prezesi korporacji jeszcze w latach 60. zarabiali przeciętnie 20 razy więcej niż szeregowi pracownicy, dziś zarabiają ponad 300 razy więcej.

Czyżby nabyli nadludzkich zdolności i stali się piętnaście razy bardziej efektywni, podczas gdy produktywność ich pracowników stoi w miejscu? Również opowieści o odpowiedzialności na najwyższych szczeblach nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Dziś wszyscy CEO mają zapisane w kontraktach sowite odprawy, które sprawiają, że nawet po katastrofalnych decyzjach odchodzą z firm suchą stopą, z milionowym bonusem na pożegnanie.

@Bethesda_sucks

27.08.2019 04:22

@LadacznicoOdporny,

To nie takie proste, a twierdzenie, że bankier byłby w stanie zastąpić śmieciarza jest wyjątkowo optymistyczne. Kumpel, doktor fizyki nie ma prawa jazdy, a inny pracujący w GUSie do prawka podchodził kilkukrotnie i nie mógł zdać. A do pracy śmieciarza prawko jest niezbędne (często nawet C+E). Co więcej śmieciarz musi jednak trochę dźwigać i tych dwóch moich kumpli to właśnie chucherka. Także to tak nie działa. Mało tego, w dzisiejszych czasach bankowcy, przynajmniej ci "w okienkach" mają wszystko podane na tacy, obliczenia robione są z gotowych formuł, mają gotowe skrypty w Visual Basicu i osobne programy, które robią za nich wszystko. Takich specjalistów, których byle śmieciarz by nie zastąpił jest niewielu. Swoją drogą jestem ciekaw ilu z bankowców potrafi jeszcze obliczać całki, ekstrema funkcji czy dokonać interpolacji "na papierze". Śmiem sądzić, że większość z nich zastosowała zasadę ZZZ.

@Bing

26.08.2019 21:33

Zasada jest prosta – im bardziej twoja praca jest pożyteczna dla społeczeństwa, tym mniej ci za nią zapłacą.

Ciekawy temat do dyskusji, ale to twierdzenie jest bzdura. Powiedział bym że twoja praca jest tym więcej warta, im mniej ludzi jest zdolnych ją wykonywać.

@ziemianin,

@nme

27.08.2019 09:24

@Bing nie tylko „im mniej ludzi jest w stanie ją wykonywać”, ale też „im większe jest na nią zapotrzebowanie” (podaż i popyt)

@Bing

27.08.2019 17:03

Na chleb jest ogromne zapotrzebowanie, jednak nie poznałem jeszcze piekarza który się dorobił.

@nme,

@LadacznicoOdporny

26.08.2019 21:21

@ziemianin,

Żeby zweryfikować co jest bardziej wartościowe, trzeba najpierw zdefiniować wartość. A potem możemy się kłócić czyja wartość jest więcej warta i nigdy nie dojść do porozumienia :p

A tak na serio. Pod względem finansowym Twoja praca jest tyle warta ile jest za nią gotów zapłacić rynek. Tak było, jest i będzie.

Bankier może pracuje mniej ciężko od śmieciarza. Ale on byłby w stanie zastąpić śmieciarza w jego obowiązkach. Odwrotnie już to nie działa. O to by zatrudnić pracownika niewykwalifikowanego pracodawcy nie muszą konkurować płacą, więc ta płaca jest niska.

Dalej już nie piszę, bo mam wrażenie że to chyba oczywiste sprawy i nie ma sensu się rozpisywać :p

PS.: Ale i tak dam pkusika, bo jednak ciekawy punkt widzenia przedstawiasz ;)