@Ijon_Tichy

20.06.2020 21:57

@wigilius, Śmiać mi się chce z tych lewaków, z którymi niekiedy dyskutuję, gdy oni uparcie zaprzeczają, że to wszystko podszyte jest marksizmem. Twierdzą, że urojony jest ten marksizm, a oni po prostu są jakąś awangardą Nowego Lepszego Świata xDDD

@LadacznicoOdporny

20.06.2020 21:20

@wigilius,

Wolność. Jak zapłacili i mają zgodę to niech odsłaniają.

Cieszyłbym się tylko gdyby napisali na tabliczce ile ofiar przyniosła ideologia tego pana.

Czekam na pomnik Hitlera.

Następnie na pozwolenie by mówić co się podoba o czarnuchach, islamistach i innym ścierwie. Dalej samo pójdzie.

@Monte

20.06.2020 21:55

@LadacznicoOdporny, Hitler przegrał wojnę żymiano-komunisci wygrali, dlatego teraz mogą sobie z niemcami robić co chcą.

@stawo73

21.06.2020 11:26

@LadacznicoOdporny,

"Wolność. Jak zapłacili i mają zgodę to niech odsłaniają."

Wolność i uzyskanie zgody trochę się wzajemnie wykluczają.

@LadacznicoOdporny

21.06.2020 12:04

@stawo73,

Wręcz przeciwnie. Jeśli robisz coś na co nie ma przezwolenia to prawdopodobnie naruszasz wolność innych. Chociaż tutaj też różnie bywa. W przypadku prawa zamordystycznego może być nawet odwrotnie.

@stawo73

21.06.2020 12:14

@LadacznicoOdporny, Mi nie chodzi o to, aby stawiać pomniki bez pozwolenia. Chodzi mi o to, że jest wzajemna sprzeczna między deklarowaną przez lewicę wolnością wyrażającą się w stawianiu pomników komu tylko chcemy, a koniecznością uzyskania pozwolenia, czyli zaakceptowania pomnika przez władze.

@LadacznicoOdporny

21.06.2020 12:27

@stawo73,

No nie do końca. Pomnik stoi w strefie publicznej, więc nie może być tak że każdy sobie stawia co chce. Pewien kompromis i kontrola jest koniecznością.

Co innego gdyby ktoś chciał sobie stawiać pomnik na własnej ziemi. No i tutaj wkracza przykład naszego zamordystycznego rządu i tutaj mógłbym się z tobą zgodzić. Jeżeli potrzebujesz pozwolenia by w nieszkodliwy dla innych sposób dysponować swoją własnością to coś jest nie tak.

Rozumiem pozwolenie przykładowo na budowę skupu złomu czy składowiska odpadów. Ale nie na budowę domu, szopki, szklarni czy czegokolwiek niegroźnego i niedotyczącego reszty społeczeństwa. Przecież jak się zawali, to wyłącznie ryzyko twoje i twojej rodziny i ewentualnie gości. O ile w ogóle się zawali co jest mało prawdopodobne jeśli budujesz cokolwiek z głową.

@stawo73

21.06.2020 12:34

@LadacznicoOdporny, Zgadzam się z tym. Tyle ze pomnik z artykułu jest postawiony w strefie publicznej (a przynajmniej tak można ocenić po zdjęciach), więc to nie jest kwestia wolności w swoim domu.

Całe zagadnienie sprowadza się do tego, czy zgadzamy się na to, aby państwo przy pomocy między innymi symboliki miało prawo do kształtowania postaw ludzi, i wynosząc na pomniki ludzi pozytywnie zasłużonych wspierało takie postawy. Czy też jesteśmy za szeroko rozumianą wolnością i uważamy, że państwo nie powinno się tym zajmować, a ludzie powinni mieć prawo wynosić na pomniki kogo tylko chcą – Lenina, Hitlera, Mao, etc?

Wybór drugiej opcji otwiera oczywiście inne obszary na dekonstrukcję – od nazw ulic po nazwy geograficzne – na przykład czy Góry Świętokrzyskie nie faworyzują swą nazwą chrześcijan?

@GBruno

20.06.2020 20:24

@wigilius, Jakby nie było Lenin i bolszewizm jest dziełem niemiec, chyba nie trzeba tego nikomu przypominać bo to nie wykop.

@wigilius

20.06.2020 20:21

Tam sobie funkcjonuje marksistowsko-leninowska partia na legalu.