większość zakażonych koronawirusem nie zaraża innych

Data: 15.09.2020 06:47

Autor: Borok

m.pch24.pl

Amerykański epidemolog z Harvardu dr Michael Mina stwierdził, że znaczna część osób z pozytywnym wynikiem w teście na Sars Cov-2 nie zaraża innych. W związku z tym rekomenduje zmianę strategii walki z koronawirusem.

Najczęściej używany w USA test na koronawirusa „PCR” odpowiada tylko na pytanie czy ktoś jest zakażony czy też nie. Tymczasem rzeczywistość – w przeciwieństwie do wyników testów – nie jest zero-jedynkowa. Istotna jest również ilość wirusa znajdująca się w organizmie danego człowieka. Jeśli jest niewielka, to potencjał zakaźny jest stosunkowo niski.

Dlatego też dr Mina rekomenduje, by wciąż testować osoby bezobjawowe, jednak w ten sposób, by oszacować również ilość wirusa (związaną z potencjałem zakaźnym). Tak zresztą się praktykuje w przypadku niektórych innych chorób.

Według badania osób w stanach Massachusetts, Nowy Jork i Nevada do 90 procent osób z pozytywnym wynikiem testu miało jedynie śladowe ilości SARS-CoV-2. Wynika z tego, że jedynie około 10 procent z nich powinno podlegać specjalnym środkom bezpieczeństwa, takim jak kwarantanna.

#wiedza #nauka #medycyna #covid19

Brak komentarzy