Ewa Jasiewicz, dla izraelskich żołnierzy byłam „zwierzęciem”

Data: 15.07.2020 22:53

Autor: ziemianin

rp.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #wywiady #wywiad #palestyna #zydzi #izrael #barbarzyncy

Ewa Jasiewicz, Polka urodzona i mieszkająca w Wielkiej Brytanii, jest aktywistką Ruchu na rzecz Wolnej Gazy. Była na pokładzie jednego ze statków Flotylli Wolności, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy

[Ewa Jasiewicz, dla izraelskich żołnierzy byłam „zwierzęciem”(https://www.rp.pl/artykul/491247-Dla-izraelskich-zolnierzy-bylam--zwierzeciem-.html)

[b]Widziała pani, co działo się na pokładzie tureckiej jednostki „Mavi Marmara”?[/b]

[b]Ewa Jasiewicz:[/b] Tak, płynęłam na amerykańskim „Challengerze”, który w momencie ataku znajdował się obok „Marmary”. Najpierw Izraelczycy próbowali się dostać na nią z łodzi, ale aktywiści polewali ich wodą ze szlauchów i zrzucali na nich śmieci. Wkurzeni komandosi zaczęli strzelać w górę. Wtedy to były jeszcze gumowe kule.

[b]Jaka była reakcja na „Challengerze”?[/b]

Byliśmy oburzeni! Krzyczeliśmy do nich, żeby się uspokoili, że strzelają do nieuzbrojonych ludzi. Oni jednak nie słuchali. My płynęliśmy szybciej, ale zobaczyliśmy jeszcze, jak komandosi zeskakują na „Marmarę” ze śmig- łowców. Usłyszeliśmy strzały, tym razem nie było wątpliwości, że to ostra amunicja. O tym, że zginęło tam dziewięć osób, dowiedziałam się jednak dopiero następnego dnia w izraelskim więzieniu.

[b]Jak wyglądało zatrzymanie „Challengera”?[/b]

Najpierw zrzucono na pokład granaty hukowe i dymne. Potem komandosi wtargnęli na pokład. Zachowywali się niezwykle brutalnie i chamsko. Moja koleżanka została trafiona gumową kulą w twarz, cała zalała się krwią. Mnie tylko szarpali i wyzywali: „You fucking bitch”, „We will kill you”, „Shut the fuck up!”. Potem porwali nasz statek do Aszdod. Gdy odmówiłam zejścia na izraelskie terytorium, wynieśli mnie siłą. A jeden „dzielny komandos” nastąpił mi buciorem na twarz. Uszkodził mi okulary.

[b]Co było potem?[/b]

Przesłuchanie, więzienie i deportacja do Turcji. Przez cały czas czuliśmy straszliwą nienawiść izraelskich żołnierzy. Na lotnisku żołnierki szydziły ze mnie i mnie wyzywały. „Won z naszego kraju!” – krzyczały. Zapytałam jedną z nich, dlaczego traktują nas jak zwierzęta. „Wy jesteście zwierzętami!” – krzyknęła. Wszystko to było bardzo nieprzyjemne. Niestety zostałam również okradziona. Odebrano mi telefony i inne rzeczy osobiste. Izraelczycy traktowali nas tak jak od 60 lat traktują Palestyńczyków! Dla nas to trwało kilka dni, dla Palestyńczyków to koszmarna codzienność. Upokorzenia, pobicia i zabójstwa.

[b]Pani i pani koledzy z zachodnich organizacji praw człowieka nie stawialiście Izraelczykom oporu i nic poważnego wam się nie stało. Tureccy aktywiści, którzy zginęli, zaatakowali izraelskich komandosów kijami i nożami![/b]

Byliśmy jedną flotyllą, całością. I jako całość należy nas traktować. Nie wolno nas dzielić na „dobrych aktywistów” z Zachodu i „złych akty- wistów” z Turcji i innych krajów muzułmańskich. To myślenie naznaczone islamofobią i rasizmem. „Mavi Marmara” została brutalnie zaatakowana przez uzbrojonych po zęby Izraelczyków. Jej pasażerowie mieli pełne prawo, żeby się bronić, żeby walczyć o zagrożone życie. Ci ludzie działali w obronie własnej.

[b]Podobno za kilka tygodni ruszy do Gazy Flotylla Wolności II. Weźmie pani w niej udział?[/b]

Oczywiście!

[b]Dlaczego pani to robi? Tydzień temu znalazła się pani w wielkim niebezpieczeństwie, trafiła do więzienia. Po co narażać się po raz drugi na takie nieprzyjemności?[/b]

Czuję, że to mój obowiązek. Marzę bowiem o świecie, w którym nie ma niesprawiedliwości i przemocy, w którym jedni ludzie nie uciskają drugich. Chcę się do tego celu – w miarę moich skromnych możliwości – przyczynić. Uważam, że my Europejczycy mamy wobec Palestyńczyków pewien dług do spłacenia. Na przykład mój ojciec był w armii generała Andersa i podczas II wojny światowej okupował Palestynę. Do dziś, choć minęło tyle lat, ten biedny, uciśniony naród znajduje się pod okupacją, tym razem izraelską. Ci ludzie potrzebują naszej pomocy.

[i]—rozmawiał Piotr Zychowicz [/i]

@2_M_A

15.07.2020 23:04

@ziemianin, A czy niedzwiedz sra w lesie? Wielkie odkrycie, ze kazdy goj dla Zyda jest warty mniej nic cokolwiek. Tylko Zydy sa uber alles, czego nie rozumiesz?

@drdpr

16.07.2020 08:53

@2_M_A, Żydów należy traktować tak samo, jak ich księgi każą traktować gojów.

@stawo73

16.07.2020 14:36

@drdpr, Nie zgadzam się. W ten sposób moralnie zeszlibyśmy do ich poziomu całkowicie negując chrześcijańską zasadę miłości bliźniego. To byłoby zwycięstwo ich boga. Do każdego człowieka powinniśmy mieć wyciągniętą rękę, ale jednocześnie powinniśmy być uzbrojeni w wiedzę o ich stosunku do nas, aby nie być w kontaktach z nimi naiwnymi jak dzieci. Wzięta z ruchu drogowego zasada ograniczonego zaufania powinna określać nasz stosunek do nich.

@drdpr

16.07.2020 15:23

@stawo73, Powiedz to Palestyńczykom, którym żydzi od 1948 organizują nieprzerwany holokaust.

@stawo73

16.07.2020 15:26

@drdpr, Co mają Palestyńczycy do tego?

@drdpr

16.07.2020 15:43

@stawo73, Na nich wymuszono siłą pokojowe podejście do żydów i widać jak to się kończy, a ty chcesz żeby się z nimi pieścić z własnej woli? Jeżeli ktoś uważa mnie za kogoś gorszego, to traktuje go tak samo jak on mnie i żadna religia ani prawo mnie nie zmusi do zmiany stanowiska.

@stawo73

16.07.2020 16:03

@drdpr, Ja sam jestem antysemitą, co jednak nie oznacza, ze jestem przeciw każdemu Żydowi, a jedynie przeciw ich nazistowskiej religii i ideologii, która traktuje każdego goja jak podczłowieka. Trzeba pamiętać, ze są Żydzi, którym udaje się wyzwolić ze swojej żydowskości, co jest znacznie trudniejsze niż wyjście Cyganowi z cygaństwa czy porzucenie przez muzułmanina islamu. A stosując wobec Żydów tę sama nazistowską klasyfikację jaką oni stosują wobec nas, dajemy tylko wodę na młyn ich propagandzie, według której wszyscy ludzie na świcie ich nienawidzą. Tym samym ułatwiamy im wewnętrzną konsolidację, utrudniając podjęcie decyzji tym, którzy chcieliby się z żydostwa wyzwolić. Nie tędy droga.

@drdpr

16.07.2020 16:15

@stawo73, Twoje zdanie i masz do niego prawo, ja jednak wolę wyciągać wnioski z historii krzywd, jakich się ten zbrodniczy naród dopuścił i nie dawać im pola do powtórzenia ich.