Huawei Mate 30 z odblokowanym bootloaderem. Aplikacje Google każdy wgra sam

Data: 22.09.2019 19:44

Autor: ziemianin

ithardware.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #technologia #telefony #aplikacja #huawei #bootloader #root #google

W Huawei Mate 30 będzie możliwe samodzielne wgranie aplikacji Google. Dla większości użytkowników będzie to jednak nie do przyjęcia – płacąc spore pieniądze za flagowca, będą oczekiwać kompletnego produktu.

Huawei Mate 30 z odblokowanym bootloaderem. Aplikacje Google każdy wgra sam

Ujawniona właśnie nowa seria smartfonów Huawei Mate 30 wprowadza wiele nowości i została pozytywnie odebrana w mediach. Najnowsze flagowce posiadają wszelkie elementy, które powinien posiadać współczesny smartfon z najwyższej półki, w tym jedne z najlepszych aparatów, jakie można kupić razem ze smartfonem. Nowe urządzenia pojawią się jednak na rynku bez zainstalowanych aplikacji i usług Google, co jest efektem napięć pomiędzy Chinami i rządem USA. Impas trwa od kilku tygodni i nie widać końca, ku wielkiej konsternacji Huawei. Jednak wciąż może być sposób na uzyskanie swoich ulubionych aplikacji Google w serii Mate 30. Według raportu Android Authority, dyrektor generalny Huawei Richard Yu powiedział, że będzie to możliwe i stosunkowo łatwe do wykonania.

"Ograniczyliśmy [odblokowywanie bootloadera], ponieważ chcieliśmy zagwarantować większe bezpieczeństwo konsumentów. Ale tym razem pozostawiamy konsumentom więcej swobody, aby mogli sami więcej dostosowywać. Planujemy więc pozwolić konsumentom to zrobić" – powiedział Richard Yu. Odblokowany bootloader pozwoli na wgranie niestandardowego "recovery", takiego jak TWRP i względnie bezproblemowe wgranie pakietu GApps. Pozwoli to również zainstalować niestandardowe ROM'y i zrootować urządzenie. Niestety póki co nie wiadomo, czy bootloader będzie odblokowany od razu po wyjęciu z pudełka, czy też trzeba poprosić o kod odblokowujący? Najprawdopodobniej będzie to ta druga opcja.

Usługi takie jak sklep Google Play i Usługi Google Play nie są zwykłymi aplikacjami i wymagają uprawnień, których nie można przyznać standardowym aplikacjom użytkownika. Pobranie i zainstalowanie pakietu APK nie zadziała w tym przypadku, ponieważ aplikacje te muszą być instalowane jako aplikacje systemowe z dużo wyższymi niż normalnie uprawnieniami. Jedynym sposobem na obejście tego jest problemu jest wgranie ich z poziomu recovery takiego jak TWRP – podobnie jak w przypadku rootowania telefonu lub instalowania modyfikowanej wersji Androida. Proces ten jest dość prosty i istnieje wiele instrukcji dostępnych online, więc jeśli ktoś skreśla Mate 30 z powodu braku Google Apps, to przy odrobinie wkładu własnego, problem ten przestanie istnieć.

@lisq

22.09.2019 21:48

@ziemianin, i to mi się podoba – takiego fona bez preinstalowanego google syfu brałbym jak rolnik dotacje :D

@subox

23.09.2019 08:47

@lisq, cały czas sądziłem, że 99.999% użytkowników androida bazuje na Googlowych aplikacjach i bez nich android staje się mało atrakcyjny

@Thanos

23.09.2019 10:12

@lisq, tylko że i tak potem musisz zainstalowac googlowski soft, bo jak bedziesz z fona korzystac bez tego? musi byc google play :)

@mortadella

23.09.2019 10:21

@Thanos, nie musisz, da sie kompletnie bez googla – f-droid, amazon underground

@Thanos

23.09.2019 10:58

@mortadella, o, nawet nie wiedzialem :)

@mortadella

23.09.2019 10:59

@Thanos, nie jest to wygodne, ale da się tak funkcjonować. Tylko po co? :D

@lisq

23.09.2019 23:59

@subox, @Thanos,

sa dystrybucje Androida bazujace na AOSP (android open source project).

Niegdys Cyanogenmod, obecnie LineageOS jak mnie pamiec nie myli. Googlowy ekosystem jest opcjonalny na takich urzadzeniach.

Kwestia wygody jest indywidualna- mnie osobiscie nieziemsko wkurwiaja wszystkie asystenty, autokorekty, inteligentne podpowiedzi, slowem wszystko to co oferuje kazdy smartfon:)

Dlatego wlasnie widze w takim Huaweiiu potencjal