Interaktywna mapa wskazuje, gdzie znajdowała się twoja miejscowość, gdy na Ziemi były dinozaury

Data: 01.07.2019 09:19

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#codziennaprasowka #ciekawostki #technologia #swiat #internet #historia #ziemia #czlowiek #kontynenty

Interaktywna mapa wskazuje, gdzie znajdowała się twoja miejscowość, gdy na Ziemi były dinozaury

Ancient Earth – mapa zmian na Ziemi

Gdy pierwsze dinozaury krążyły już po Ziemi, terytorium obecnego Nowego Jorku znajdowało się o wiele bliżej Maroka niż obecnie.

300 milionów lat temu świat składał się tylko z jednego kontynentu – to Pangaea. 200-150 milionów lat temu superkontynent zaczął dzielić się na dwie części: północną Laurazję i południową Gondwanę.

Cyfrowy globus składa się z 91 map paleogeograficznych obejmujących okresy fanerozoiku i późnego neoproterozoiku, ilustrujących dawną konfigurację oceanów i kontynentów, a także ważnych elementów, takich jak góry czy płytkie morza.

@arti

01.07.2019 10:27

@ziemianin, Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, ale tak od A do Z, łopatologicznie skąd oni wiedzą, że tak zmieniała się ziemia nawet na 600 mln lat do tyłu są wstanie określić, gdzie znajdował się jaki kawałek ziemi ?

@UpadlySzczurr

01.07.2019 12:59

@arti, Ekspertem nie jestem, ale Alfred Wegener wymyślił że kiedyś musiał być 1 kontynent, tłumaczyło to np. że te same gatunki występują na różnych kontynentach oddzielonych oceanami. Jeszcze podobieństwa geograficzne. A reszta to pewnie obliczenia dryfu kontynentów.

@arti

06.07.2019 17:39

@UpadlySzczurr, no ale jeśli ewolucja to prawda to przeciez na każdym osobnym kontynencie powinien wystepowac ten sam potencjal powstawiaa gatunków, a że budowe wymusza srodowisko to wszedzie powinny powstac podobne organizmy nie mowiac juz ze zycie mialo wyjsc z wody , która z natury jest jedna.

@hellboy

06.07.2019 18:12

@arti, ale wtedy te kolorowe paski symbolizujące występowanie skamielin na mapie by tak do siebie nie pasowały :-)

Snider-Pellegrini_Wegener_fossil_map

Swoją drogą nie wiem czy pokusiłbym się o stwierdzenie, że "woda z natury jest jedna". Woda morska przecież nie jest tym samym co woda z jeziora lub gejzeru czy komina hydrotermalnego (a to tam prawdopodobnie powstały pierwsze prymitywne formy życia)

@arti

08.07.2019 12:54

@hellboy, w tym sensie jak i połączone kontynenty, co nie wyklucza różnic lokalnych np.: w ukształtowaniu terenu, temperaturach, opadach itd. Ten rysunek jest fajny, tylko czy jest jakaś metoda na wykluczenie takiej oto możliwości, że np., kontynenty nigdy nie były połączone, ale ze względu na to, że niewiele jest możliwości różnych konstelacji warunków jakie panowały na różnych obszarach, mogło się zdarzyć, że w wielu miejscach wystąpiły bardzo podobne warunki, w związku z tym wymusiło to powstanie w tych miejscach takich samych organizmów które różniły by się jedynie nieznacznie pod względem genetycznym, czego nie da się potwierdzić, ze względów technicznych , a potem ktoś to tylko połączył w sugestywny obrazek?

@Ijon_Tichy

01.07.2019 09:38

@ziemianin, Każe mi wyłączyć adblocka. NIGDY! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Więc nie skorzystam.