Dziś rusza II nabór wniosków w programie „Mój Prąd”

Data: 13.01.2020 11:54

Autor: swiatoze

swiatoze.pl

Dzisiaj, 13 stycznia rusza kolejny nabór wniosków na dopłaty do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych w ramach programu „Mój Prąd”. W puli środków do zagospodarowania wciąż pozostaje ponad 90% budżetu, czyli blisko 900 mln zł.

#fotowoltaika #mojprad

@drewniany

13.01.2020 12:01

@swiatoze, A nie lepiej byłoby zainwestować pieniądze w dopłaty do pieców gazowych żeby, pozbyć się węglowych kopciuchów? Co do prądu to chyba lepsze byłyby atomówki, bo w naszych warunkach panele słoneczne nie mają zbyt dużej wydajności.

@swiatoze

13.01.2020 13:54

@drewniany, dopłaty do wymiany pieca są w programie "Czyste powietrze" i w uldze termomodernizacyjnej. W tym przypadku inwestycja w fotowoltaikę raczej jest w celu spełnienia europejskiego wymogu OZE. Niestety, albo zamontujemy albo zapłacimy karę. :)

@drewniany

13.01.2020 13:59

@swiatoze, Żadnej kary by nie było jakby rząd miał jaja się postawić. Pytanie czy ta cała fotowoltanika jest na dłuższą metę opłacalna dla kogokolwiek poza producentami paneli? Masz jakieś wyliczenia na ten temat?

Na przykład słyszałem że, wydajną metodą, ale tylko w krajach bliżej równiku, jest skupianie światła lustrami na czarnym 'kotle' w którym woda wrze a para idzie na turbinę z generatorem.

Do do pieców, w tym roku było cięcie i u mnie w gminie dotacje zredukowano z dużych do prawie żadnych. Na szczęście u mnie udało się załapać na wysoką dotację.

@swiatoze

13.01.2020 17:53

@drewniany, zasadniczo, to myślisz technologię. To o czym mówisz to kolektory słoneczne, czyli panele, które umieszcza się blisko zbiornika (w domu – najlepiej na dachu) i ogrzewają wodę. Osobiście korzystam, kolektory są bardzo tanie, a dzięki nim przez 5-6 miesięcy w roku nie płacę ani grosza za podgrzewanie wody. Czas zwrotu inwestycji to 2-3 lata. Bezawaryjnie mogą działać 10+ – u mnie po 6 nie ma problemu. :)

To na co jest dotacja to instalacja fotowoltaiczna. Technologia dzięki, której możesz pozyskać prąd ze słońca. W polskich warunkach jest to 1000 kWh z jednego kWp (kilowatopika) instalacji rocznie. Realny czas zwrotu takiej instalacji to 6-7 lat, w przypadku dotacji ten czas jeszcze się skraca. Instalacje "badawcze" w Niemczech wciąż działają po trzydziestu latach – jeśli weźmiesz pod uwagę rosnącą cenę zakupu energii i stać Cię w zainwestowanie w opłacenie prądu z "góry" – jak najbardziej się opłaca.

@drewniany

13.01.2020 18:13

@swiatoze, Tamto to nie są ogniwa ale instalacja produkuje prąd jak zwykła elektrownia, tylko jako źródło ciepła wykorzystuje skupione światło z luster.

Co do ogniw i kolektorów, to jest odporne na grad?

@swiatoze

13.01.2020 18:51

@drewniany, Zerknij na to: https://www.energy.gov/eere/articles/hail-no-national-labs-solar-panels-survive-severe-storm

W USA w Denver w ośrodku badawczym agencji energetycznej grad zaatakował kilka tysięcy paneli. W samochodach zbiły się szyby – zaledwie 1 panel został uszkodzony. Jeśli instalacja jest poprawnie zamontowana – widziałem zdjęcia z Australii czy Włoch gdzie ewidentnie był z tym problem – nie ma problemu z gradem.

@drewniany

13.01.2020 19:00

@swiatoze, Niegłupie, pytanie czy takie panele są u nas dostępne w rozsądnej cenie? Poza tym słyszałem o możliwości połączenia kolektora z ogniwem, dzięki czemu mamy ciepłą wodę a ogniwo dzięki chłodzeniu ma wyższą sprawność.