Nowy system operacyjny Huawei. Oto wszystko, co o nim wiemy.

Data: 26.05.2019 05:09

Autor: ziemianin

businessinsider.com.pl

#wojnacelna #Chiny #Huawei #PC #systemoperacyjny #OS #Android

Nowy system operacyjny Huawei 鸿蒙 czyli "Hong Meng" (polska wymowa to "hą mą"). Oto wszystko, co o nim wiemy.

Info ze strony producenta Huawei wer. english (czytaj, wymagany angielski) Hongmeng: Oto wszystko, co musisz wiedzieć o systemie operacyjnym Huawei

Za rozwój Hong Meng odpowiada Chen Haibo, profesor z szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong. OS miał zostać zbudowany na Linuxie i kompilatorze kodu Fangzhou. Zdaniem Richarda Yu OS od Huawei trafi na rynek jesienią 2019 lub wiosną 2020 roku. Ma być w pełni kompatybilny ze wszystkimi aplikacjami Androida i urządzeniami, które do tej pory stworzono. Problem w tym, że nikt tego systemu jeszcze nie widział, więc można o nim opowiadać historie, przy której te z chińskiej mitologii okażą się niepozornymi wprawkami z kursu bajkopisarstwa.

W "Mitologii chińskiej" autorstwa polskiego sinologa, prof. Mieczysława Jerzego Künstlera, czytamy, że "

(…) dla starożytnych Chińczyków świat materialny nie był wynikiem jakiegoś aktu twórczego, ale po prostu istniał od prawieków, co jednak nie znaczy, że istniał zawsze w kształcie, w jakim go dziś znamy. Skoro bowiem świat nie był stworzony, to w każdym razie mógł być w pewnym momencie uporządkowany".

@dildo_vaggins

26.05.2019 09:45

@ziemianin, nowy system operacyjny ma nieduże szansę powodzenia. Był BadaOS od Samsunga (którego używałem) i temat upadł. Były telefony z Symbianem i też upadły, no i były telefony z windowsem, historia taka sama. Bez dużego zaplecza aplikacji nikt nie wybierze telefonu który oferuje podstawowe funkcje.

@hellboy

26.05.2019 07:45

Autor musi sporo popracować nad warsztatem, bo ani z tego nie wyszedł artykuł o nowym systemie operacyjnym, ani o mitologii chińskiej (zapewne minimum znaków trzeba było osiągnąć). Po przeczytaniu mam wrażenie, że bardziej pasująca byłaby długość znana z Gazety Wrocławskiej o pamiętnej libacji na skwerku, ponieważ mniej więcej tyle informacji się tam znalazło.