Data: 17.09.2019 07:45

Autor: Ijon_Tichy

Ofiary komunizmu:

65 milionów w Chinach, 

20 milionów w ZSSR,    

2 miliony w Kambodży,

2 miliony w Korei Północnej,

1,7 miliona w Afryce,  

1,5 miliona w Afganistanie,

1 milion w Europie Wschodniej (Blok wschodni),  

1 milion w Wietnamie

150 000 w Ameryce Łacińskiej (głównie na Kubie)

10 000 ofiar – międzynarodowy ruch komunistyczny i partie komunistyczne nie sprawujące władzy.  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_ksi%C4%99ga_komunizmu#Szacowana_liczba_ofiar_komunizmu_wed%C5%82ug_autor%C3%B3w

#komunizm #marksizm #ideologia #wojnaidei #ludobojstwo #ciekawostkihistoryczne #historia

@zakowskijan72

17.09.2019 17:28

@Ijon_Tichy, ej, przecież wszyscy wiemy, że to nie był prawdziwy komunizm! ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Macer

17.09.2019 10:05

@Ijon_Tichy, 20? wg solzenicyna to ze 60 z samego zsrr bylo

@Wolvi666

17.09.2019 10:06

@Macer, Wiesz… źródło jak źródło…

@UltraMarynek

17.09.2019 08:41

@Ijon_Tichy, ale jaka ideologia i ekspresja? XD używasz słów, których nie rozumiesz (jak w tedy, kiedy zaliles się, że nie odpowiedzialem na to jak to nazwałes "pytanie retoryczne"). Nie potrafisz się teraz wybronić, bo ktoś wskazal, że twoja religia to wieki mordów i terroru i atakujesz mnie ad personam. XD

@UltraMarynek

17.09.2019 08:44

@drdpr, ależ owszem, tez byloby ciekawie. Nie bronię tu komunizmu jakbyś nie zauwazyl. ;) Chrześcijanie też mordowali tych, którzy się z nimi nie zgadzali. A jak ktoś wymówił posłuszeństwo papieżowi to już w ogóle zaczynal się festiwal spierdolenia

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:45

@UltraMarynek, Mhm ( ͡º ͜ʖ͡º) Ciekawe.Co masz na myśli pisząc, że moja religia to wieki mordów? Jak się z tym czujesz?

@UltraMarynek

17.09.2019 08:52

@Ijon_Tichy, och, zmiana frontu? Chłopcze, nie ze mną te numery. XD Dobrze wiesz, co mam na myśli mówiąc, że chrześcijaństwo to wieki mordów. Caly czas nie potrafisz (i nie potrafileś) się przyznać, że chrzescijaństwo nie ma mniej krwi na rękach niż islam czy komunizm. I to wpieranie ludziom wiary na silę, zeby później płakać, że chrześcijanie są przez kogoś mordowani i krzyki "świecie patrz, turbany mordujo" XD wpychacie się tam, gdzie was nie chcą, a później płacz. Te "bierne mordowanie" to też obraca licznik ofiar chrześcijaństwa.

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:55

@UltraMarynek, Ps. Ponownie mylisz papiestwo i jego politykę z prawdziwym, biblijnym chrześcijaństwem. Przecież każdy rozumny człowiek wie, że wojny w imię Boga są sprzeczne z przesłaniem Ewangelii i papiestwo w czasie tych bojów całkowicie skrzywiło całą ideę chrześcijaństwa, bo tak naprawdę byli to politycy, którzy myśleli politycznie, a Bóg, czy przesłanie Ewangelii nie miało dla nich znaczenia.

Powyższe nie zmienia faktu, że katolicyzm (jakikolwiek niezgodny w niektórych punktach z biblią) przyczynił się do rozwinięcia dobrodziejstwa cywilizacyjnego i kulturowego, którego jesteśmy beneficjentami. Gimboateusze dają się nabrać na zakłamany bełkot o tym, że katolicyzm to wieki ciemnoty. Tak? Pod jego skrzydłami rozwinęła się cywilizacja, która na wieki zdominowała cały świat pod względem technicznym, militarnym, kulturowym – i trwa to do dziś. Nie byłoby żadnej Europy, żadnego odporu najazdów, destrukcyjnych wpływów obcych naszej wizji świata, tych nieludzkich kultur jak upadlający człowieka Islam, nie byłoby tego poziomu rozwoju technologii, gdyby nie cywilizacja łacińska rozwinięta pod skrzydłami "przebrzydłego kościoła". I zauważ, że pisze to jako nie katolik. Po prostu uczciwie przytaczam fakty.

@UltraMarynek

17.09.2019 08:59

@Ijon_Tichy, gdyby babka miala wasy to by dziadkiem byla. Takie gdybanie to największy belkot jaki można poczynić. Nie wiadomo co by bylo, gdyby Rzym nie upadł, gdyby Grecja zdominowala swiat XD chlopcze, wychwalanie "pozytku" z chrzescijanstwa tylko dlatego, ze rozwinelo sie "tu i teraz" to bzdura. Gdyby Rzym nie upadł, teraz mielibyśmy kolonie na księżycach Saturna. Czujesz o co chodzi czy nie bardzo?

@Ijon_Tichy

17.09.2019 09:03

@UltraMarynek, Rzym nie upadł przez chrześcijaństwo. Co więcej Katolicyzm niejako przechwycił jego bezwładność i uchronił spójność kulturową w wymiarze wystarczającym do tego, by zbudować niebywały sukces cywilizacyjny i potęgę największą w znanej nam historii świata. Takie są fakty.

@Wolvi666

17.09.2019 09:06

@UltraMarynek

17.09.2019 09:09

@Ijon_Tichy, a gdzie ja powiedzialem, ze Rzym upadł przez chrzescijanstwo? Umiesz ty czytac ze zrozumieniem? XD i "trochę" ciągle odbiegasz od tematu – poprosilem, zebys dla porównania wrzucil liczbę ofiar chrzescijanstwa, a ty okopany na froncie swojej ideologii tego unikasz ciagle. I nie zaslaniaj sie tu wypaczaniem przez papiestwo czyni to z ciebie heretyka i probujesz zwalac wine na "kogos" innego. Chrzescijanstwo ma wspolny rdzen, i wszystkie ofiary spadaja na nie, a nie na katolicyzm, protestantyzm, prawoslawie czy inna drobnice.

@drdpr

17.09.2019 09:12

@UltraMarynek, Tak, tylko że w tamtych czasach ludzie się jakoś dużo chętniej rwali do broni. W czasach krucjat ataki były zarówno ze strony chrześcijańskiej jak i arabskiej (nikt nie przebierał w środkach w walce o ziemię świętą). Jak ktoś wymówił posłuszeństwo papieżowi, królowi, szlachcie to ogólnie marnie kończył, takie to były czasy, że posłuch wymuszano terrorem. Co do Indian wielu wybiły choroby przyniesione niezbyt świadomie przez Europejczyków, więc nie ma co porównywać do zamierzonego mordowania kulą w tył głowy przez komunistów.Lecę do pracy więc w razie co podyskutujemy później. Narka.

@UltraMarynek

17.09.2019 09:15

@drdpr, rwali się do broni bo "autorytety" im kazaly. Indian wybily choroby, a to co ocalalo dobili chrzescijanie, co wcale nie umniejsza ich zbrodni.

@Wolvi666

17.09.2019 09:22

@drdpr, Ciekawi mnie jedno… Ile było ofiar rozrostu Islamu, który zakończył się na granicy z Francją, kiedy dostali w końcu wpierdol od naszych. Jeżeli można założyć, że miliony Koptów żyło na terenach potem przerobionych na Islam, to technicznie można rzecz, że nasi nie zaczęli tej jatki. No i nie można zapomnieć, o wzroście intelektualnym państw chrześcijańskich dzięki wymianie handlowej z krajami Islamu, które miały wyższy poziom nauk ścisłych dzięki handlowi z Indiami czy Chinami. No i nie niszczyli dzieł starożytnych greków, rzymian czy persów 乁(ツ)

@drdpr

17.09.2019 20:15

@Wolvi666, Niszczyli, niszczyli i niszczą do teraz. Za przykład niech posłuży upadek Bizancjum. Zniszczyli po upadku Konstantynopola większość dorobku kultury bizantyjskiej. Wojny w tamtych czasach toczyły się inaczej. Zdolni do oporu byli wybijani, a reszta (kobiety i zdrowe dzieci) szła do niewoli.Obie strony zachowywały się równie bezlitośnie.Tu o upadku Konstantynopola. https://pl.wikipedia.org/wiki/Upadek_Konstantynopola

A tu o podbojach osmańskich. https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/sredniowiecze/8968-podboj-europy-przez-turkow-osmanskich.html

Akurat dzisiejszy humanitaryzm względem wroga zawdzięczamy chrześcijańskiemu kodeksowi rycerskiemu.

@rebeliant

17.09.2019 22:25

@UltraMarynek, @Wolvi666

to było robione pod szyldem chrystianizacji i z błogosławieństwem papieża z tego co pamiętam z historii.

wygląda na to, że źle pamiętasz lekcje historii Hiszpański podbój Ameryki. Mogłeś się ewentualnie pomylić z rzezią dokonywaną przez protestantów w Ameryce Północnej. Z artykułu warto wyciągnąć kilka cytatów:

 • Narzucenie wiary katolickiej wiązało się z zaprzestaniem składania ludzi w ofierze dla dawnych bogów oraz spaleniem wszystkich znalezionych ksiąg Azteków i Majów, co spowodowało zatarcie pamięci historycznej tych ludów,

 • Traktowanie Indian jako gorszy gatunek, nieuzasadniona przemoc i inne tego typu czynności groziły ekskomuniką,

 • po otrzymaniu tej pracy (ojca Bartolome de las Casas) król i królowa wzięli pod protekcję korony hiszpańskiej wszystkich Indian z zajętych terenów, tereny te otrzymały status równy ziemiom Hiszpańskim, zaś Indianie stali się pełnoprawnymi obywatelami hiszpańskimi.

Mimo wszystko miałeś szanse, żeby obejrzeć świetny film pt. Misja (warto obejrzeć go chociażby dla samej muzyki), dzięki temu łatwiej zapamiętasz że działalność zakonników Kościoła Katolickiego na terenie Ameryki Południowej była pokojowa.

Ostatnią wskazówką, która pomoże Ci lepiej zapamiętać lekcje historii jest ludność obu Ameryk – otóż w Ameryce Południowej (podbijanej przez katolickie kraje) ludność jest mocno wymieszana etnicznie, zaś w Północnej (ta podbijana przez kraje protestanckie) została praktycznie wytępiona z ludności tubylczej.

Naprawdę polecam wszystkim ten film Misja, no i oczywiście mam nadzieję, że może was odrobinę przekonałem co do słuszności misji cywilizacyjnej Kościoła Katolickiego.

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:20

Co tam @Wolvi666? Komunizmu bronimy, mój ty człowieku z trzema szóstkami w nazwie? ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Wolvi666

17.09.2019 08:53

@Ijon_Tichy, Nie… chujowe źródło wybrałeś XD

Skąd autor wziął ten 1 milion zabitych Wietnamczyków? Kiedy tylko powinno się liczyć ofiary reformy agralnej z lat 50-tych w Wietnamie Północnym. Czyli co straty jakie Wietnam stracił w Wojnie Wietnamskiej czyli ponad 2 mln obywateli, to dajmy równo po połowie z każdej stron tak?

Czy do tej liczby wchodzą zabici Czerwoni Khmerowie i Chińczycy w wojnie Wietnamsko-Chińskiej i interwencji Wietnamskiej w Kambodży? Chmmm?

Wrzucanie do jednego worka stalinizmu i maoizmu, ludzi, którzy walczyli o niepodległość wykorzystując komunistów i ich wsparcie, stworzyli własny wolny zjednoczony kraj, mimo zrzucenia im na głowy milionów ton bomb i broni biologicznej jest posunięciem chujowym.

Zgodzę się z krytykami autora, że chciał podciągnąć liczbę ofiar do 100 mln, żeby móc rzecz, że komuniści byli 4 krotnie gorsi od nazistów. Prawda jest taka, że jedni i drudzy byli siebie warci i powinni być rozgnieceni.

@UltraMarynek

17.09.2019 07:54

@Ijon_Tichy, dla równowagi wrzuć ile ofiar pochłąnęły wojny religijne, krucjaty i "nawracanie" ogniem i mieczem obu Ameryk. ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:05

@UltraMarynek, To nie było nawracanie, tylko zwyczajny podbój, który z ewangelią nie miał nic wspólnego.

@UltraMarynek

17.09.2019 08:12

@Ijon_Tichy, to było robione pod szyldem chrystianizacji i z błogosławieństwem papieża z tego co pamiętam z historii. Nawet jesli, zostają miliony ofira wojen religijnych, krucjat (w tym dwóch z samymi dziećmi). Gdyby te ofiary ekstrapolować na dzisiejszą ludnosc komunizm nie będzie aż taki krwiożerczy w porównaniu z chrześcijaństwem

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:15

@UltraMarynek, Nie myl Ewangelii z katolicyzmem, szczególnie dawnym katolicyzmem – on miał polityczne, antychrześcijańskie epizody w swojej historii i jest sprzeczne z ideą ewangelii.

@UltraMarynek

17.09.2019 08:19

@Ijon_Tichy, sama ewangelizacja to terror. Mialem takiego znajomego, który wkręcił się w jakiś milionowy odłam chrześcijaństwa (kościół chrystusowy rp czy coś takiego) i twierdzil, ze ludzie nieswiadomi istnienia chrzescijanskiego boga omijają sąd i idą do raju, ale jak już się dowiedzą, to już moze byc pieklo za niesluchanie nakazow pustynnego duszka. No kurwa komedia. Ta religia ma tyle sprzeczności i paradoksów, że niemożliwe jest, że człowiek (rzekomo rozumny) daje się na to nabierać.

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:31

@UltraMarynek, Cóż, nikt ci nie każe tak się emocjonować całą sprawą. Po prostu bez wysiłku udowodniłem, że ten śmieszny ateuszek, wasz bohater xD z filmu kłamie i manipuluje i nie zna biblii, a ty się nakręcasz. Niestety miałem rację, gdy niejednokrotnie wspominałem, że antyteiści (nie mylić z ateistami) na tym portalu są obezwładnieni ideologicznie i nie umieją rozmawiać, ani przyjmować jakichkolwiek argumentów. Stąd bezsens tracenia czasu na dyskusje z wami.

Chciałbym tylko zwrócić uwagę na praktyczny wymiar całego sporu. Warto bowiem zauważyć, że ludzie wierzący odznaczają się zazwyczaj równowagą i opanowaniem, zaś wy, gimboateusze, jesteście ostro niezrównoważeni psychicznie i macie rozchwiane emocje, tak że wykluczacie jakąkolwiek wymianę poglądów.

To zakrawa o jakąś nerwicę, bo wtrącacie atak na wiarę w Boga w konteksty zupełnie niepowiązane z teologią. Tak wygląda właśnie osoba z mózgiem wypranym przez ideologię – w waszym przypadku ideologię antyteizmu (którą należy odróżnić od normalnego, zrównoważonego ateizmu).

@UltraMarynek

17.09.2019 08:31

@drdpr, bo w tedy dużo, dużo mniej ludzi żyło. Można zrobić ekstrapolację na dzisiejsze warunki, i dużo dużo mniej nie będzie

@UltraMarynek

17.09.2019 08:35

@Ijon_Tichy, heh, mówi to człowiek nawracający na swojego duszka XD odpowiedziałem w ten sposób, bo wrzuca to osoba wierzaca w duszka. Dlaczego? Bo wrzucanie przez taką osobę statystyk dotyczących mordów komunistycznych jest absurdem i wybielaniem swojej wiary, kiedy ona wcale nie ustępowała w topieniu świata we krwi i terrorze takiemu komunizmowi.

@Ijon_Tichy

17.09.2019 08:38

@UltraMarynek, Ty naprawdę masz jakąś obsesję, by łączyć w swojej głowie te wszystkie rzeczy w jakimś wspólnym kontekście. Do tego te hiperbole, nadmierna ekspresja i emocje. Doprawdy ciekawe jest to obserwować, jak ideologia potrafi wpływać na człowieka…

@drdpr

17.09.2019 08:40

@UltraMarynek, Można zrobić ekstrapolację na dzisiejsze warunki ofiar ZSSR, Mao, Czerwonych Khmerów. To by ciekawe liczby wyszły. W komunizmie chodziło tylko o masową eksterminację wszystkich nie zgadzających się z komuchami.