Data: 29.08.2020 14:57

Autor: Forgotten

Efekt woozla zostało użyte do opisania sytuacji, w której ludzie odnoszą się do niesprawdzonych lub wątpliwych źródeł. Poprzez ciągłe odniesienia i cytowania osiągają status „prawdy”. Dzieje się tak pomimo tego, że opiera się na niesprawdzonej teorii lub koncepcji, a jedynym dowodem na to, że jest poprawna, są "ślady stóp" tych, którzy wciąż się do niej odwołują.

Termin „Woozle” pochodzi z książki dla dzieci „Kubuś Puchatek”. W książce Puchatek i Prosiaczek polują na wyimaginowaną bestię. Podążają śladami Woozla i odkrywają, że pojawia się coraz więcej śladów. Czytając dalej dowiadujemy się, że ​​Puchatek i Prosiaczek cały czas podążali własnymi tropami, krążąc w kółko przekonani, że woozle jest prawdziwy.

Efekt Woozle'a stał się terminem oznaczającym dowody oparte na słabych cytatach, które wprowadzają w błąd jednostki, grupy i opinię publiczną, aby myśleć lub wierzyć, że istnieją prawdziwe i silne podstawy dla danej informacji. Często zdarza się to w prasie popularnej lub w Internecie, gdzie przytacza się badanie na poparcie argumentu, ale w oryginalnym badaniu brakuje dowodów lub zawiera ono błędną metodologię, brakuje precyzyjnych definicji lub przeinacza wnioski.

Te Woozle prowadzą do tego, że niefakty stają się częścią ducha czasu, zamieniając się w faktoidy i fałszywe przekonania. We współczesnym świecie efekt ten stał się jeszcze bardziej ekstremalny. Absurdalnym jest, że osoba na stanowisku władzy może teraz tylko zasugerować coś, co jest prawdą, nawet nie przedstawiając faktycznych dowodów. Ci ludzie działają teraz jako cytaty dla nowego Woozla. Wystarczy jeden artykuł o wątpliwej wiarygodności, aby stworzyć efekt kuli śnieżnej w postaci kolejnych artykułów, z których każdy cytuje ostatni jako dowód. Powinieneś być sceptyczny do informacji, których autor posługuje się słowami "Każdy wie…", "Mówi się, że… , To oczywiste, że…, Powszechnie uważa się…, zamiast odpowiedzialnych "dowody wskazują" lub "wiele badań mówi", pierwsza forma podświadomie sugeruje czytelnikowi, że to coś oczywistego, do czego nikt nie ma wątpliwości, w tym momencie nie widzi sensu w angażowanie się w research. Dlaczego więc to wszystko ma znaczenie? Podejmując decyzje, musimy korzystać z rzetelnych informacji. Jedynym sposobem ustalenia, czy informacje są wiarygodne, jest przeczytanie oryginalnych badań, książek, lub przynajmniej w pełni rzetelnej strony, a nie poleganie wyłącznie na mediach i ludziach.

Titanic

w jaki sposób media poinformowały o tej tragedii? Oto co pisały gazety w następne dni po zatonięciu. "Evening Sun”" z Baltimore była jedną z pierwszych gazet informujących w wydaniu z 15 kwietnia: "Wszyscy pasażerowie Titanica są bezpieczni w łodziach ratunkowych na morzu". Nie było ofiar, a także Titanic wkrótce dotrze do portu, pomimo niewielkich uszkodzeń: "Ostatnie słowa, jakie otrzymała sieć bezprzewodowa dotyczyły braku wątpliwości co do tego, że nowy liniowiec dotrze do portu".

Były to oczywiście uspokajające wiadomości i inne gazety przyjęły wersję, że na statku były jakieś uszkodzenia, ale nie było ofiar. Pisali, że pasażerowie zostali uratowani, a Titanic jest holowany.

New York Evening Mail: "Ocaleli pasażerowie Titanica; statek holowany do Halifax".

Lowell Sun: "Pasażerowie bezpieczni. Ciężko uszkodzony parowiec czołga się w kierunku Halifax, pozostało 600 mil"

The Wall Street Journal opublikował artykuł o wypadku: "Powaga uszkodzeń Titanica jest oczywista, ale ważne jest, że nie zatonął. Jego wodoszczelne grodzie były naprawdę wodoszczelne." Ale były również rozbieżne media, The New York Yimes pogorszyły wersję małego wypadku sprzedając więcej gazet: "Titanic tonie cztery godziny po uderzeniu w górę lodową; 866 uratowanych przez Carpathię, prawdopodobnie 1260 zginęło". Wkrótce został skarcony przez inne gazety za swoją sensację.

Jednak najpowszechniejsze woozle, które większość z nas chociaż raz miał okazję słyszeć to między innymi:

Powinno się pić 8 szklanek wody dziennie,

Używamy 10% mocy naszego mózgu,

Wielki mur chiński jest widoczny gołym okiem z kosmosu,

Język posiada strefy smakowe, różne części języka odpowiadają za odczuwanie różnych smaków,

Nie powinno się pływać krótko po posiłku,

I wiele innych: https://futurism.com/50-facts-really-factoids

#psychologia #titanic #polityka #frgtn #fakenews

@Forgotten

29.08.2020 15:01