Posłanka Zielonych o przekopie Mierzei Wiślanej: Woda z Wisły ucieknie do morza i będzie susza

Data: 17.11.2019 00:21

Autor: ziemianin

tvp.info

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #polska #zieloni #koalicjaobywatelska #przekopmierzeiwislanej #zegluga #wisla #rosja #elblag #morze #morzebaltyckie #idioci

– Przekop pomoże w odprowadzeniu wody z rzek do morza – tłumaczyła swój sprzeciw wobec przekopu Mierzei Wiślanej poseł Urszula Zielińska z Zielonych (Koalicja Obywatelska). Jej zdaniem mamy w Polsce do czynienia z suszą „na poziomie Egiptu”.

Posłanka Zielonych o przekopie Mierzei Wiślanej: Woda z Wisły ucieknie do morza i będzie susza

– Zdecydowanie sprzeciwiamy się budowie kanału – zadeklarowała Zielińska w rozmowie z Polskim Radiem dodając, że chciałaby namówić do tego sprzeciwu całą Koalicję Obywatelską.

– Powód tego jest oczywisty: polskie rzeki i zasoby wodne wymagają bardzo dużej ochrony, ponieważ mamy do czynienia na terenie Polski z olbrzymią suszą hydrogeologiczną – wyjaśniała.

.@Ula_Zielinska z [@Zieloni](/u/Zieloni): zdecydowanie sprzeciwiamy się przekopowi [#MierzejaWislana](/t/MierzejaWislana). Mamy do czynienia z bardzo głęboką suszą. Mamy zasoby wodne na poziomie Egiptu. Będzie jeszcze gorzej. 📽️🔻 pic.twitter.com/ShPnAWLd0l

— Radiowa Jedynka (@RadiowaJedynka) November 15, 2019

Na uwagę dziennikarki, która wskazywała, że przekop Mierzei Wiślanej nie pogłębi tej suszy polityk Zielonych odpowiedziała, że „przekop pomoże w odprowadzeniu wody z rzek do morza” oraz że „przekop próbuje traktować nasze rzeki jako kanały transportowe”.

Zielińska nie wyjaśniła, jak ma wyglądać ta zależność biorąc pod uwagę, że większość wód Wisły uchodzi bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej, nie przepływając przez Zalew Wiślany. Ten zaś ma bezpośrednie połączenie z Bałtykiem, z kolei ewentualny przepływ wody przez kanał żeglugowy będzie niewielki, ponieważ na kanale zostanie umieszczona śluza. Pominęła także fakt, że przekop Mierzei będzie wykorzystywany przez jednostki zawijające do portu w Elblągu bez konieczności żeglowania po rzekach w głębi lądu.

Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej port w Elblągu zyska bezpośrednie połączenie z Bałtykiem, jednostki pływające nie będą musiały przepływać przez terytorium Rosji (Enklawy Królewieckiej). Dla regionu oznacza to większe możliwości rozwoju. Zaś sprzeciwiają się inwestycji właśnie władze Rosji, powołując się między innymi na jej rzekomą szkodliwość środowiska.

Zielińska przedstawia się na Twitterze jako „ekopatriotka”.

@Severh

17.11.2019 19:20

@ziemianin, Zaraz, chwileczkę, jeszcze raz… TA Wisła co płynie przez całą Polskę i wpływa do Bałtyku w okolicy między Gdańskiem a Nowym Dworem Mazowieckim? Ktoś przemieścił Mierzeję Wisłaną czy jak?

@hellboy

17.11.2019 19:31

między Gdańskiem a Nowym Dworem Mazowieckim

@Severh, coś mi ten zakres geograficzny nie pasuje. :-) I proszę nie poprawiać ekspertki z Zielonych! Przecież lepiej wie, gdzie Wisła płynie i gdzie ucieknie. Obawiam się, po tej wypowiedzi, że na dnie Bałtyku jest gdzieś korek, który po wyjęciu sprawi, że cała woda spłynie do wnętrza Ziemi. (ಠ‸ಠ)

@drdpr

17.11.2019 19:33

@Severh, Ona się najbardziej boi, że woda z Wisły do morza spierdzieli.(-‸ლ)

@hellboy

17.11.2019 19:40

@drdpr, a może tama na Wiśle jest rozwiązaniem bolączek Państwa Zielonych? Proponuję tuż za Grudziądzem postawić i problemy z retencją rozwiązane. Może też chodzi o niewystarczający poziom Wisły w Warszawie i ścieki doń wpadając chlupoczą drażniąc nieprzywykłe uszy… ;-)

@drdpr

17.11.2019 19:47

@hellboy, O poziom Wisły w Warszawie bym się nie martwił, przecież sporo ostatnimi czasy do niej "dolali".( ͡~ ͜ʖ ͡°)

@Ijon_Tichy

17.11.2019 07:19

@ziemianin, ( ಠ_ಠ) zgroza. Zgroza. Zgroooooooo zaaaaaa……