Zabrakło wody w Skierniewicach. Prezydent miasta powołał sztab kryzysowy

Data: 11.06.2019 16:33

Autor: kicioch2

wprost.pl

W Skierniewicach w województwie łódzkim brakuje wody. Jacek Pełka z Zakładów Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” w wywiadzie dla portalu naszemiasto.pl tłumaczył, że Polacy w końcu będą musieli przyjąć do wiadomości postępujące zmiany klimatu i uznać wodę za dobro luksusowe.

#polska #gospodarka #ekonomia #nauka #ciekawostki

@hexer

11.06.2019 17:22

@kicioch2, nie tylko w Skierniewicach zabrakło, w innych regionach także.

Wypowiedź pana Jacka z wodociągów jest moim zdaniem tragiczna i pokazuje, że nie jest to odpowiednia osoba na tym stanowisku:

1) woda to nie jest dobro luksusowe – to jest podstawowa rzecz, która miasto/gmina powinno dostarczać nieprzerwanie mieszkańcom tak samo jako prąd. Jeśli jest z tym problem to nie powinni wydawać pozwoleń na budowę kolejnych budynków skoro nie mogą zapewnić im dostawy wody

2) automatyczne podlewanie nie uruchamia się niezależnie od pogody – czujnik opadów kosztuje 100zł i nie spotkałem się jeszcze z instalacją gdzie go nie ma(przecież gdyby taka instalacja pracowała w deszczu to właściciel traciłby kasę za zmarnowaną wodę). Dodatkowo takie systemy uruchamiają się wieczorem/w nocy/nad ranem kiedy jest zimniej, jest mniejsze parowanie i w ten sposób są oszczędniejsze niż podlewanie manualne

3) jeżeli mają świadomość, że zużycie rośnie rocznie o 5-7% to powinni inwestować w nowe źródła/zbiorniki buforowe

Czarno na białym wychodzi brak inwestycji i rozwoju sieci wodociągowych oraz systemów retencyjnych, generalnie zła gospodarka wodna.

Pierdzą tylko w stołki i biadolą, że zużycie rośnie a nic w tym kierunku nie robią.

Część moich sąsiadów podlewa za dnia(i to z węża) – marnują w ten sposób dużo wody bo większość nie wsiąka w glebę tylko wyparowuje. Sama edukacja/ulotki/plakaty mogłyby poprawić sytuację i namówić spore grono osób do podlewania późnym wieczorem lub instalowania automatycznego podlewania. Automatyczne systemy odpalane pomiędzy 22 a 5 rano wpłynęły by również pozytywnie na obciążenie sieci. Ciśnienie w godzinach 6-22 było by większe(bo ludzie by wtedy nie podlewali ręcznie).