Kowloon Walled City - pierwowzór cyberpunkowej dystopii

Data: 15.09.2020 19:03

Autor: Arwena

nytimes.com

Kowloon Walled City to dawne osiedle znajdujące się w Hong Kongu. Szacuje się, że na powierzchni 2,6 hektara mieszkało nawet około 50 000 ludzi (lata 90' XX wieku). Na osiedlu kwitła prostytucja, hazard, handel narkotykami.

Ludzie przemieszczali się po osiedlu wąskimi przejściami, które były praktycznie ciemnymi tunelami. Budynki były budowane tak blisko siebie, że niebo było tylko cienką szczeliną pomiędzy nimi. Otoczenie spowijała ciemność, szarość i brud, ociekające rury.

Osiedle pierwotnie było chińskim fortem militarnym.

W czerwcu 1898 roku osiedle zostało wydzierżawione Wielkiej Brytanii przez Chiny na 99 lat, w październiku tego samego roku Wielka Brytania zwróciła osiedle Chinom, by po dwóch miesiącach później znowu rościć sobie do niego prawa. Oba kraje uważały osiedle za swoją własność, jednak żaden z nich nie poczynił jakichkolwiek wysiłków, by wprowadzić tam swoją jurysdykcję. Ten brak kontroli z zewnątrz sprawił, że osiedle stało się rajem dla kryminalistów i nielegalnych imigrantów. Budynki były budowane bardzo ciasno, wewnątrz osiedla nie było żadnych ulic jedynie wąskie i ciemne alejki.

Ze względu na ciasnotę i brak wyjść ewakuacyjnych, w razie pożaru osiedle stawało się jedną wielką ognistą pułapką.

Życie wewnątrz rządziło się własnymi prawami; zaczęły tworzyć się nieformalne struktury i wewnętrzne zasady. Osiedle rozbudowywało się w sposób niekontrolowany, ulice były wąskie, brudne i ciasne. Wraz z upływem czasu, opór wobec wewnętrznych poczynań i struktur osiedla-miasta narastał.

W 1987 roku Władze HK zadecydowały o wyburzeniu osiedla.

''To miejsce jest straszne i zdemolowanie go, to dobry pomysł'' powiedział Lam Chung, elektryk, żyjący na 13. piętrze budynku bez windy i bez dostępu do wody, w którą musiał się sam zaopatrywać przynosząc ją z zewnątrz.

Wyburzanie to trwało do kwietnia 1994 roku. W tym miejscu później utworzono Kowloon Walled City Park. Na terenie parku zachowano parę historycznych pozostałości po osiedlu, jak fragmenty ruin po Bramie Południowej, czy yamen – rządowy budynek administracyjny imperialnych Chin.

Kowloon Walled City wzbudzało i wciąż wbudza w ludziach dystopijny lęk skupisk ludzkich zamkniętych na małej powierzchni, ludzi mieszkających w chowie klatkowym. Przykład osiedla stał się inspiracją dla wielu twórców, pisarzy, artystów, którzy chcieli zarysować prawdziwie dystopijną, ciężką i nieprzyjazną wizję świata – Cyberpunk.

#cyberpunk #azja #hongkong #architektura

@Arwena

15.09.2020 19:07

Podkład muzyczny w klimacie ;)

https://youtu.be/lan-Pjv99Xk

@Arwena

15.09.2020 19:06

Boisko/plac zabaw na skraju osiedla

@Arwena

15.09.2020 19:03

Osiedle z lotu ptaka