Microsoft utrudnia zakładanie lokalnych kont użytkownika w Windows 10

Data: 01.10.2019 15:46

Autor: ziemianin

centrumxp.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #windows10 #microsoft

Microsoft jeszcze przed wydaniem Windows 10 był oskarżany o stosowanie dark patterns, czyli tak pokazywanych opcji interfejsu, by skłonić użytkowników do wybrania konkretnej opcji. Chodzi tu oczywiście o aplikację GWX, która skłaniała (niektórzy twierdzą, że podstępem) do pobrania Dziesiątki, ale podobną sytuację dostrzegano też w OOBE, czyli doświadczeniu pierwszej konfiguracji. Gigant znów jest oskarżany o stosowanie ciemnych wzorów, tym razem w kontekście tworzenia konta użytkownika.

Microsoft utrudnia zakładanie lokalnych kont użytkownika w Windows 10

Źródło

Dark pattern to interfejs użytkownika, przemyślnie spreparowany tak, by wyperswadować na nim konkretny wybór. Takim wyborem mogła być swego czasu aktualizacja do Windows 10, ale też potencjalnie niekorzystna dla użytkownika konfiguracja prywatności. Użytkownicy portalu Reddit oskarżają tymczasem giganta o wymuszanie użycia konta Microsoft zamiast lokalnego konta użytkownika, by zalogować się w Windows.

Konto lokalne ma kilka atutów, takich jak większa prywatność i brak powiązania z tożsamością online, która może zostać przejęta i wykorzystana przez oszustów. Redditerzy twierdzą, że w ostatnich wersjach Windows opcja tworzenia konta lokalnego została ukryta. Jednym ze sposobów odwrócenia tej mechaniki, tj. wymuszenia na Windows, by zaproponował utworzenie lokalnego konta, jest zerwanie połączenia z Internetem, gdy musimy dokonać wyboru konta, na którym będziemy się logować. Można to zrobić, wchodząc w tryb samolotowy i przeładowując stronę.

Należy jednak zaznaczyć, że i konto online ma swoje zalety, takie jak możliwość zresetowania hasła w chmurze czy możliwość logowania się we wszystkich usługach Microsoftu za pomocą jednego konta. Jego wybór powinien być jednak świadomy i dobrowolny, a nie wyperswadowany za pomocą dark pattern.

@Thanos

01.10.2019 17:04

@ziemianin, haha, dokladnie to samo mnie ostatnio spotkało. robiac factory-reset na kilku kompach z W10, okazuje się, że mozna sie zalogowac tylko na konto MS, a nie lokalne. lokalne moze dopiero pozniej utworzyc. jakaś porazka totalnie. ale od czego są temp-maile ( ͡º ͜ʖ͡º)

@ziemianin

01.10.2019 17:08

@Thanos

Ja u swoich klientów już od Win8 stosowałem ten trik z rozłączaniem neta od kompa na czas konfiguracji :)

Co dziwne komp / lapek podłączony na WiFi brak opcji "konto lokalne", ale już na kablu jest ta opcja widoczna

@Thanos

01.10.2019 17:11

@ziemianin, o, to nawet nie zwrociłem uwagi. ale fakt, było cos takiego. dzieki za przypomnienie! :))

@Kamien23

02.10.2019 12:12

@Thanos, kupiłem nowy laptop i nie było innej opcji. Musiałem założyć konto ms a później je dezaktywowac