Data: 21.09.2019 23:58

Autor: drewniany

Losowy scenariusz III wojny światowej

Tajwan ogłasza niepodległość, kilka godzin później wybucha wojna.

USA reagują licząc na osłabienie rywala.

Stany są zmuszone dogadać się z Rosją, w zamian za pomoc w blokadzie Chin 'oddają' pod ich strefę wpływów Europę środkowo-wschodnią, Ukraina zostaje bezceremonialnie zajęta w ciągu kilku godzin. Pojawia się groźba ataku na Polskę i kraje Bałtyku wschodniego. Europa zachodnia pod silnymi naciskami podpisuje tajny akt o nieagresji względem Federacji Rosyjskiej.

Oficjalnie NATO i UE gwarantują Polsce i innym krajom bałtyckim bezpieczeństwo.

Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i kilka krajów na Bałkanach mają dwa wyjścia, oddać władzę po dobroci albo iść na wojnę.

Jak uważacie, czy to możliwy scenariusz?

Jak by się to potoczyło dalej i najważniejsze pokój czy wojna?

#wojsko #polska #rosja #usa #chiny #tajwan #ukraina #wojna

@Macer

22.09.2019 11:17

@drewniany, fajnie byloby zobaczyc polske oddana pokojowo rosji w opieke, bo gospodarxzo bylaby to dla nas ogromna szansa. Niestety obawiam sie, ze ruskie baliby sie tu angazowac, widzac mocno przeciwna ludnosc

@drewniany

22.09.2019 12:54

@Macer, Tylko że to musiała by być współpraca na równych warunkach

@Macer

22.09.2019 15:11

@drewniany, na pewno by nie byla, wieksze przedsiebiorstwa przejeliby ruscy, ale dla mniejszych otworzylby sie potezny rynek, a tego nam teraz bardzo brakuje

i nasza kadra kierownicza bylaby rozchwytywana po sam wladywostok

@drewniany

22.09.2019 15:27

@Macer, Pytanie czy nie zarżnęliby ich podatkami

@false_nine

22.09.2019 01:03

@drewniany, Scenariusz bardzo prawdopodobny, aczkolwiek takowych jest kilka.

O inwazję Rosji na Polskę bym się nie obawiał. Raz, że Rosja jedyne czego chce od Polski to żeby ta była dla niej tym samym, czym jest dla USA. Czyli państwem satelickim. Rosja z pewnością nie będzie się bawiła w okupację Polski, to byłoby zupełnie bezsensowne.

Każdy wie, że małżeństwo Rosji i Chin to małżeństwo z rozsądku, prędzej czy później oba kraje pochłonie rywalizacja. Rosji i Chinom na rękę jest polaryzacja porządku światowego, USA chyba również zaczynają godzić z takim stanem rzeczy. Co oczywiście nie znaczy, że nie podejmą walki. Ciekawe czasy nadchodzą.

@Anty_Anty

22.09.2019 00:48

@drewniany, Litwa,Łotwa,Estonia tak Polska nie, za duże zagrożenie dla gospodarki Niemiec.

Możliwe że te kraje zostaną obcięte, czyli zajęte tylko tereny rosyjskojęzyczne ponieważ Rosjanie takimi terenami są zainteresowani.

Polska stawia mocno na armie europejską, Niemcy takiego smaczka raczej nie odpuszczą dodatkowo UE nie zrezygnuje z z terenów wypadowych i handlowych.

Generalnie przy tego typu akcjach ciężko cokolwiek wywnioskować bo każdy zmienia strony w zależności od potrzeb.

@arti

22.09.2019 00:39

@drewniany, no to by sobie trzeba było najpierw zadać pytanie w jakim celu Rosja miała by napaść na Polskę – okupacji ? Trzeba też pamiętać, ze realna rosyjska armia znacznie rożni się od deklarowanej na papierze oraz , że armia jest jedynym atutem Rosji – jedynym ,a każda nawet największa armia zużywa się walce. Rosja ma też ogromne i narastające problemy wewnętrzne.

Czy Amerykanie byli by gotowi oddać Polskę jeśli nie było by innego wyboru oczywiście , że tak. Czy Niemcy zgodzą się oddać Polskę to jest bardzo dyskusyjne, bo z jednej strony rozwiązało by to wiele problemów niemieckiej polityki wobec Europy środkowej i Rosji, ale z drugiej strony tracą bufor przed Rosyjską agresją, a armia Niemiecka jest dziś armią słabą, zaś sytuacja , w której USA musiało by wycofać wsparcie dla Polski musiało by także przynajmniej osłabić wsparcie dla Niemiec. Ostatecznie, czy Chiny pozwolą Rosji zaanektować Polskę? Tak więc bez ścisłej analizy danych do których żaden zwykły zjadacz chleba nie ma dostępu nie da się przewidzieć prawdopodobnych scenariuszy.

@Wolvi666

22.09.2019 00:15

@drewniany, Przecież Tajwan jest niezależny… Chyba chodzi Ci o Hong-Kong

@Anty_Anty

22.09.2019 00:34

@Wolvi666, Niezależny jest teoretycznie, CHrL traktuje Taiwan jak zbuntowaną prowincję, nie pozwoli aby Tajwan uzyskał status państwa niepodległego.

https://en.wikipedia.org/wiki/Political_status_of_Taiwan

W mapie na zielono masz oficjalne relacje z Taiwanem a na niebiesko nieoficjalne.