Amatorski, aczkolwiek ciekawy test filtrów oleju

Data: 04.01.2020 01:33

Autor: LadacznicoOdporny

uszlachetniacze.blogspot.com

Test filtrów. W warunkach bardziej domowych niż laboratoryjnych, ale daje podstawy do oceny wartości niektórych marek. Myślę, że warto kliknąć by poznać największych Januszy oszczędzania na jakości.

Ciężko obiektywnie wyłonić zwycięzcę, ale najwięksi przegrani są widoczni na pierwszy rzut oka.

Osobiście bardzo negatywnie zaskoczyły mnie wyniki zachwalanych polskich producentów :( Opinię w sieci mają dobrą. Jakość filtrów – niekoniecznie.

#motoryzacja #filtroleju #filtr #olej #warsztat #test

@Tomkilla

04.01.2020 22:52

@LadacznicoOdporny, Spoko test. Ja na szybko przede wszystkim brałbym odporność na rozwarstwienie oraz powierzchnię filtrującą. Trzeba też zauważyć, że niektóre firmy produkujące filtry dodają do pudełka potrzebne elementy (wszystkie uszczelki, dzięki czemu nie cofa się nam olej za zaworkiem zwrotnym- bardzo ważne).

Jeżeli mówimy o filtrach całkowitych- stalowych to ważny jest element jakim jest zaworek zwrotny, tandetnej jakości skróci nam żywot silnika w dłuższym okresie.

Jest też opcja, ze firmy typu Max Gear, Starline, to tylko przepakowywacze produktów innych firm które uznali za tanie i dobre. Przykład- Amortyzatory Starline mają często napis "Master Sport" czyli najgorszy i najtańszy "siep" (który zwolennicy tanio i dobrze chwalą- bo co innego mają robić).

@malcolm

04.01.2020 11:41

@LadacznicoOdporny, A co ma waga? Jeżeli by były z identycznych materiałów to ok – ale tak? Jeden ma cieńsza ale wytrzymalszą blachę – więc jest gorszy od tego co z dziadowskiej i grubszej jest zrobiony? :-) Poza tym – czy wszystkie są całostalowe? A może lepsze są np a alu? Podobnie wagą materiału filtrującego – jeżeli jeden ma jakiś hitechowy wkład syntetyczny a drugi celulozę to wygra ten gdzie jest gruba celuloza bez względu na właściwości filtracyjne? :-)

Poza tym nie wszystkie firmy robią wszystkie rodzaje filtrów i część "markują" żeby mieć pełną ofertę. Zwróć też uwagę że dotyczy to jednego, konkretnego rozmiaru filtra a w przypadku innego może być zupełnie inaczej.

@LadacznicoOdporny

04.01.2020 12:38

@malcolm,

Cóż, jak już wspomniałem test jest w warunkach domowych. Ciężko o lepsze porównanie.

Masz załączone filmiki do każdego testu. widać w nich, że nie ma tam żadnej kosmicznej technologii. Na pewno są jakieś różnice i do wyłonienia zwycięzcy musiałbyś przeprowadzić dużo solidniejsze badania.

Ale dobrze widać jakich firm unikać i w tym leży wartość tego testu. Nie uwierzę, że taki Sędziszów dysponuje technologią sprawiającą, że jego filtr o powierzchni materiału filtracyjnego równej 708cm2, grubej na 0,51mm będzie filtrował tak samo jak Kneht o powierzchni 647cm2, ale grubości 0,96mm. Przekłada się to bezpośrednio na wagę wkładu, odpowiednio 9g i 15g. Więc uważam, że waga ma znaczenie. Dopiero gdy jest porównywalna można zacząć skupiać się detalach, takich jak kształt wkładu.

Waga filtra jako całości razem z puszką, to dodatek i nie powinien być brany pod uwagę w ocenie końcowej. Tutaj się zgadzam.

@arecki66

04.01.2020 09:27

@LadacznicoOdporny, Jak dla mnie test jest bardzo słaby. Waga obudowy nie powinna być wogóle brana pod uwagę tylko materiał wkładu, jego ilość oraz możliwości filtrowania.

@LadacznicoOdporny

04.01.2020 10:33

@arecki66,

Było to już poruszone w komentarzach. Odpowiedź testującego:

"Odnośnie wagi, niestety lekkie filtry to filtry zbudowane z cienkiej blachy lub z mniejszą ilością materiału filtracyjnego i to nie jest tylko moja opinia."

Niemniej częściowo zgadzam się z tobą. Waga powinna być oddzielną kategorią nie wchodząca do sumy punktów.