@aleqsandrov

13.09.2020 21:47

@tenji, tl:dr, może ktoś zrobić streszczenie?

@Cyr4x

13.09.2020 22:19

@aleqsandrov, Nawet na stronie masz:

Barbara Wally znana była w Austrii jako zagorzała i wojująca feministka. Kilka lat przed emeryturą jej światopogląd i życie uległy jednak drastycznej przemianie. Podczas 10-dniowych wakacji w Jemenie zakochała się w arabskim kierowcy o imieniu Khadher. Uczucie było tak silne, że ta samotna do tej pory kobieta została jego drugą żoną.

Przed ślubem Khader postawił warunek – żona musi wyznawać islam. Barbara, która do tej pory była zagorzałą ateistką, chcąc nie chcąc przyjęła nową wiarę, bo jak wyjaśnia, nie chciała skończyć w piekle na ziemi. Jednak modlitwa pięć razy dziennie to nie jedyne wyzwanie, jakiemu musiała sprostać w tym małżeństwie. Jej ulubiony bekon na zawsze zniknął z codziennego menu.

Film jest poruszającym portretem ludzkiej przemiany, zarówno tej duchowej, jak i światopoglądowej. Żyjąc w dwóch krajach: Austrii i Jemenie, Barbara w obu jest kontrowersyjną postacią. Ta dużych rozmiarów kobieta, z długimi, ufarbowanymi na rudo włosami w swej ojczyźnie jest ekscentryczną outsiderką. Z kolei w Jemenie traktują ją jak obcą, mimo, że razem z mężem prowadzi lokalną agencję turystyczną.

Gdy Khader spędza dzień w bujanym fotelu lub pije herbatę z innymi mężczyznami, ona siedzi zamknięta w domu, a jedyną rozrywką jest gra w domino. Życie, jakie wiedzie, może wydać się aktem masochizmu, ale być może Barbara po prostu szuka spokoju, bezpieczeństwa, miłości i ciszy, których nie była w stanie znaleźć w chaotycznej i pełnej rozedrgania Europie.